Alg emeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2525. Zaterdag 27 Juli 1889. 29e Jaargang. BERKNDMAK1NG. Binnenland. De Burgemeester der gemeente Ter Neuzen De Dochter van den Handelsraad. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. iDVEKTENTlU: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer/0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Hit bind verscliijnt Dinada*- en Vrijdagavond blj den nitgever P. 4. VAN E A N U E te Ter Neuzen. maakt bekeud, dat eene Openbare Vergadering van den GemeeDteraad is belegd tegen Woensdag den 31 Juli 1889, des nainiddags ten half 2 ure. Ter Neuzen, den 26 Juli 1889. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. JPolitieli Overzicht. Lang is er aan getwijfeld ge worden, of de Czaar het bezoek, door den Keizer van Duitschland, dadelijk na de aanvaarding der regeering hem ge- bracht zou beantwoorden. Thans wordt van verschil- lende zijden verzekerd, dat de Czaar zai komen en men is er verheugd over, niet omdat zijn bezoek veel beteekent, maar omdat zijn wegblijven veel zou hebben beteekend. Wanneer Alexander III toch een der gewoonste beleefdheidsvormen tegenover Wilhelm II had verzuimd, had men er uit opgemaakt dat de verkoeling al zeer sterk, ja gevaardreigend was; thans weet men ten minste, dat de verhou- ding tusschen Rusland en Duitschland nog niet van dieu aard is gewordeu, dat alle vormen van beleefdheid in den wind wordeu gestagen. Van het herstel eener hartelijke verhouding, zooals vroeger heeft bestaan tusschen de hoveu van Petersburg en Berlijn, is in het geheel geen sprake en dat het beschimpen van Duitschland in Russische bladen wordt geduld, is voldoeude bewijs, dat de politiek van beide rijken niet harmonieert. Zoo vindt dan ook in Rusland het gerucht geloof, dat een geheim verdrag met Frankrijk is gesloten, natuurlijk om den vrede te beter te waarborgen door een tegenwicht te stellen tegenover den bond der drie mogendheden. Het Duitsch-Zwitsersch tractaat over de weder- zijdsclie toelating van elkanders burgers is door Duitschland opgezegd. Het duurt nu nog zes maanden, voordat het is afgeloopen en in dien tijd kan men over een nieuw onderhandeleu. De strenge maatregelen aan de Duitsche grenzen schijnen niet geheel te zijn ingetrokken; althans Zuidduitsche kooplieden en mdustrieelen klagen nog voortdureud over de schade, die hun door de ruwe behandeling hunner goederen wordt berokkeud. Voor het congres over maatregelen tegen desla- vernij, hetwelk te Lucern van 4 tot 10 Augustus zal worden gehouden, worden over de 600 deelnemers uit alle landen verwacht. Bij gelegenheid dezer bijeenkomst zal er een muzikale wedstrijd worden gehouden naar de beste compositie eener cantate, betrekking hebbende op den strijd tegen de slavernij. FEUILLBTON A. Mi O. 1) HOOFDSTUK I. Het was een akelige, stormachtige November- avond. Het regende onophoudelijk en tusschenbeide kletterden daarbij nog de hagelsteenen tegen de vensterruiten, alsof die aan stukken moesten, terwijl de wind het water in de haven van Hamburg deed klotsen, gelijk de baren van de zee. In het huisje van de havenwachters brandde nog een eenzaam licht en, als men de moeite genomen had door de ruiten in de berookte wachtkamer te gluren, zou men daar eenige manneu op de houten brits hebben zien liggen, die probeeren een weinig te slapen. Dof en dreunend lieten zich daar de slagen van een torenklok in de stilte van den nacht hooren en twee der rnannen sprongen haastig van de brits. Zij geeuwden nog eens en rekten zich flink uit, om den slaap te verdrijven. Kom, kameraad, 't is tijd om af te losseu De andere volgde zwijgend zijn ouderen makker. Hij hulde zich in zijn dikken mantel, deed zijn sabel op zij, stak zijn revolver bij zich en verliet de warme wachtkamer. Het begon reeds zwak te schemeren. De tekst dezer cantate is geleverd door een nog onbekenden priester in Noord-Afrika. Als eerste prijs voor de compositie is uitgeloofd eene gouden medaille ter waarde vau 1000 francs, als tweede eene kleinere, ter waarde van 500 francs. De kerkelijke feestelijkheden zullen worden opgeluisterd door een Afrikaausche muziekvereeniging. Onder de daartoe behoorende leden zijn veertien vrijgekochte negerslaven. In het bisdom is ten behoeve van het congres een bedrag van ruim 25,000 francs ingezameld. De verkiezingsveldtocht is in Frankrijk begonnen. De oud-minister-president Floquet, wieu een feest- maal was aangeboden te Chauny, departement Aisne, heeft aldaar eene verkiezingsrede gehouden. Grooten bijval heeft Floquet gevonden. Toen hij met spreken had geeindigd, kwamen de meeste aanwezigen uaar hem toe, om hem de hand te drukken. Na het feestmaal heeft hij zich naar de repu- blikeinsche club begeven. Op den weg derwaarts werd hij telkens begroet met de kreten „Leve de republiek Leve FloquetEen paar lieden meng- den het „Leve Boulanger daartusschen. De minister Rouvier heeft de iuwijding van het kanaal van Foulon bijgewoond en bij die gelegen heid heeft er te Grasse een feestmaal plaats gehad, die hem aanleiding heeft gegeven tot spreken. Lord Tufe, die thans graaf is *en buwen zal met prinses Louise vau Wales, zal de titel van hertog worden verleend. Bij de beraadslaging over de dotatien voor de kleinkinderen der Koningiu, vereenigde do Engelsche regeering zich onder voorbehoud met het voorstel van de oppositie, om aan de kinderen van den prins van Wales geen afzonderlijke jaargelden toe te kennen, maar de jaar- lijksche toelage van hun vader met 40,000 pond te verhoogen. Uit de mededeelingen van de regeering blijkt, dat Hare Majesteit gedurende de 52 jaren van hare verschillende inkomsten uit de schatkist 820 duizend pond heeft overgelegd. Onder zulke omstandigheden zal de Koningin nog wel iets voor hare kleinkinderen kunnen doen, zou men zeggen. In het Hydepark te Louden is eene meeting gehouden om te protesteeren tegen de verhooging van de apanage voor den prins van Wales of het verleenen van dotatien aan diens kinderen. De houding van Gladstone in deze zaak werd afgekeurd, men vond »the grand old man" te toegeeflijk en te gedienstig voor de kroon. Parnell is te Edinburgh, waar hem het eere-burgerschap der stad zal worden aangeboden. In eene rede trachtte hij aan te toonen, dat het vereenigd Koninkrijk versterkt zou worden indien men den Ier recht liet wedervaren. He, wat een hondenweer 1 Een beste gelegenheid voor boosdoeners, sprak de oudste waker. God moge hem geuadig wezen, die nu in verkeerde handen valtzoo iemand is een verloren man. De ander broinde eenige onverstaanbare woorden in zijn baard en trachtte met de linkerhand zijn gelaat tegen de hagelsteenen te beschutten. Intusschen waren zij aan den waterkant geko- men en daalden nu bij het licht van een dieven- lantaarn den trap af, om in de boot te gaan, waarin twee havenwachters op hen zaten te wachten. Je hebt ons laten wachten, knorde er een tegen de nieuwgekomenen. Ba, wat een weer 1 Je zoudt waarachtig bang worden op het water AHes in orde? vroeg een der aflossers. Ja, alles in ordeluidde het antwoord. Ik benijd het je niets, dat je nu op het water moet ronddobberen. Och, t is dienstbromde de ander. Voor ons jonge volk is tegenwoordig alles te veelwat voor nachten heb ik bier op het water in de haven al doorgebrachtgoeie God sta ons bij er gebeurt zooveel kwaad liier De beide wachters hadden intusschen plaats ge nomen in de boot. De oudste zat aan het roer, terwijl de ander de riemen nam. Goede vaartriep een der afgelosten nog en za"* daarbij de boot na, die weldra in de duisternis verdween. Zwijgend hadden zij een eind gevaren, toen de oudste op eens riep Holla, pas op, we vareu tegen een paal 'tis ook zoo donker, antwoordde de ander, en De Eerste Kamer der Staten—Generaal heeft Woensdag na een kort debat, met 25 tegen 8 stemmen aangenomen het wetsontwerp tot ver- leuging, voor den tijd vau een jaar, van dsn dienst- tijd der miliciens van de lichting van 1884. Naar aanleiding der opmerkingen van enkele leden, herhaalde de Minister van Oorlog zijne verklaring, reeds in de Tweede Kamer afgelegd, namelijk dat hij vertrouwde spoedig na de opening van het nieuwe zittingjaar de wet tot organisatie der leveude strijdkrachten te kunnen indienen. Ten aanzien der bestaande strijdkrachten gaf de Minister teveus bij vernieuwing de verzekering, dat door het in dienst houden van de lichting van 1884 het leger gebracht kan worden op zijne organieke sterkte, terwijl dan nog een zeker aantal als reserve overblijft. De Kamer is vervolgens uiteengegaan, om niet voor 26 Augustus weder bijeen te koraen. De heer Huber, lid der Tweede Kamer, die eene uota betreffende het wetsontwerp op het lager onderwijs heeft iugediend, welke nota echter alleen aan de voorbereidingscommissie uit de Kamer is toegezoudeu, zal, om te voldoen aan veler ver- langen, deze in een der anti-revolutionaire bladen openbaar maken. Te Amsterdam vergaderde eergisteravond de commissie voor de uitzendiug van werklieden naar de Parijsche wereldtentoonstelling, onder leiding van haren eere-voorzitter, den burgemeester. Een sub-commissie werd benoemd, om uit de talrijke aanvragen van werklieden en aanbevelingen van patroons het comitd te prse-adviseeren, dat daarna eene keuze zal doen. Ofschoon reeds ruim f 5000 voor het doel is ingekomen, is dit bedrag op verre na niet toereikend om de uitzending op mime schaal te doen geschieden, welk plan steeds bij het comite heeft voorgezeten. Een beroep op vermogende ingezetenen en iudustrieelen zal gedaan worden. De directie van een bloeiende zaak ging goed voor door f 1000 toe te zeggen. Bij den gemeenteraad te Middelburg is een verzoekschrift ingekomen van den heer Th. Mace te New-York, om de gebouwen der voormalige <,Commercie—Compagnie" over te nemen met het doel daar zijne fabriek van ,/vitriste" artikelen, enz. uit Gateshead, Engeland, in over te brengen. Deze fabriek levert, volgens een mededeeling van den burgemeester aan den raad, een onderdeel van hetgeen door de fabriek van electrische toestellen van de firma Boudewijnse wordt gebruikt en de bloei der iurichting zal waarschijnlijk gelijken tred houden met dien van de genoemde firma. Ver- die verduivelde hagelsteenen Inderdaad dwong een vernieuwde hagelbui de mannen, beschutting te zoekeD aan de lijzijde van de groote schepen die daar lagen. God sta ons bijwat een weer 't is om te huiveren, sprak de oude en daarbij ging hem een rilling over het lijf. Alles om hem heen had dan ook een akelig, spookachtig voorkomen, in de zwakke schemering van den somberen nacht. Nu maar weer vooruitgebood de oudste na een poos, we moeten verder op, anders komen wij te laat voor het aflossen. Voort ging het nu weer langs de schepen, die op en neer dansten, alsof zij in voile zee waren. Daar klouk plotseling een angstkreet door de lucht, eerst hartverscheurend daarna steunend. Toen volgde er een plons in het water. Groote Goddaar is een misdaad gepleegd riep de jongste havenwachter uit. Zijn makker antwoordde niet, haastig was hij opgestaan en met voorovergebogen lichaam spiedde hij nu rond, terwijl hij zijn makker wenkte, om spoed te maken. Juist voeren zij den voorsteven van een' grooten Oostindievaarder rond, toen zij op honderd meter afstand een kleine boot bemerkten, waarin slechts een man zat, die met de grootste haast den wal zocht te bereiken. Met hem is het niet richtig, bromde de oudste wachter en trok daarbij zijn revolver uit den zak. He, hola hei, daar in die bootschreeuwde hij uit alle macht. Halt moedelijk zal het aantal werklieden tusschen de 60 en 100 bedragen. Te Haarlem is een vergadering gehouden van verschillende heeren, waarin beraadslaagd werd over de exploitatie van de staalbron op de hoeve //Dyse- rinck" in de Haarlemmermeer ontdekt. Uit de mededeelingen van Dr. S. Postuma bleek, dat het bronwater uit twee wellen komt, die 30,000 liter per 24 uur leveren, en dat na scheikundig onderzoek bewezen was, dat dit water op een na het beste was uit Europa enz. Het plan bestaat, in den Haarlemmerhout een staalbad vau eenige uitgebreidheid te stichten. Daar- voor zal spoedig een beroep gedaan worden op het kapitaal. Dat de totstandkomiug van boterfabrieken de opbrengst der melkerijen doet toeneinen, blijkt reeds in die streken van Drenthe, waar nog geen fabrieken zijn. Wijl de fabrieken veel melk ver- werken, waarvan de boter naar elders uitgevoerd wordt, en het botergebruik bij toenemeude bevolking in die streken is toegenomen, is de vraag naar boter in de dorpen, waar geen fabriekmatige boter- bereiding plaats heeft, maar dit op de gewone wijze geschiedt, zoo groot dat er te weinig is en de prijs gewoor.lijk 10 a 15 cents per kilo boven den marktprijs is, hetwelk natuurlijk den landbouwers, die zelven boter bereiden, ten voordeele komt. In sommige streken, vooral in oostelijk Drenthe, is dientengevolge bij kleine landbouwers, die er melk- schapen en geiten op na houden, de bereiding van boter van de schapen en geitenmelk toegenomen, die vrij gunstige uitkomsten oplevert. De gepasporteerde Indische militair te Sas van Gent, die door de Middelburgsche rechtbank tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld was wegens oplichtir.g van den betaalmeester te Sas van Gent voor f 25, als pensioeu over het le kwartaal van 1889, is voor het gerechtshof te 's Gravenhage daarvan vrijgesproken. Naar aanleiding van het bericht dat eene petroleumbron te Benkum (gem. Tubbergen) zou gevonden zijn, wordt het volgende medegedeeld: In eene stad in Zuid—Holland werd aan eene firma vergunning verleend een pakhuis te bouwen tot berging van vaten petroleum. Deze vergunning had plaats volgens de gemeente-verordening be- hoorlijke ventilatie, eenige uitgraving beneden den begannen grond, en de verplichting de vaten op- ribben in het zand te leggen. Enkele huizen verder in dezelfde slraat was een slachterij, waarin een pomp voor welwater was geplaatst. Na eenigen tijd begon het water van die pomp een onaangenamen reuk af te geven, en weldra pompte men petroleum op, zoodat soms van een emmer water ongeveer De onbekende verdubbelde echter zijn rieinslagen, om zijn vervolger te ontkomen. Zeker was hij goed op het water thuis, want hij strekte als een geoefend roeier en deed de boot pijlsnel voortschieten, zoodat de afstand tusschen de booteD allen^s groo- ter werd. 6 Halt daar, haltriep de havenwachter nogmaals en toen de ander zich nog meer inspande, om te ontkomen, legde hij aan en drukte den revolver los. Hij had echter gemist, de onbekende zette zijne vlucht voort. Maak voort, wij moeten hem nagebood de oude en daarbij schoot hij weer. Plotseling ves- tigde de andere havenwachter zijn aandacht op iets anders. Bij God riep deze, daar is een mensch in ge- vaar van te verdrinkenEu kijk, het water ziet rood, daar is zeker bloed vergoten De oude keek in de aangeduide richting. Waar achtig het is een mensch dus is een moord gepleegd! Meteen haalde hij zijn signaalfluitje te voorschijn en begon uit alle macht om hulp te roepen. Zijn makker roeide nu zoo suel hij kon om den ongelukkige te naderen, die met den dood streed. Hij was stellig bijna dood want zijn be- wegingen geleken meer op die van een stervende. dan op die van een man, die krachtig om ziin leveu strijdt. Haastig bogen de beide mannen zich over den rand van de boot en aan hunne vereende pogingen gelukte het, den stervende in de boot te krijg°en. Goeie hemel, het is werkelijk een moordsprak TER \EIZEISCHE <0 lilt VI NAAR HET DUITSCH DOOR

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 1