Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Zaterdag 20 Juli 1889. 29e Jaargang. Gemengde berichten. Binnenland. Telegrafische berichten. In het officieel verslag van de laatste zitting der Prdvinciale Staten van Zeeland lezen we o. a, het volgende Bij art. 19 van hoofdstuk YIII zegt de heer Stevens. ,/Mijnheer de voorzitter! Door mij is in een der afdeelingen gevraagd of er geen uitzicht bestaat op verbetering en vooral op uitbreiding van de dienstregeling tusschen Vlissingen en Ter Neuzen. Uit den staat omtreut de kosteu van den stoom- bootdieust op de Wester-Schelde blijkt, dat 3000 ziju geraamd voor herstellingen hoofdzakelijk aan de Zeelandia. Nu wensch ik Gedeputeerden staten in overweging te geven, oin indien een dergelijk bedrag noodig rnocht ziju tot herstel der Zee landia niet over te gaan, rnaar in de najaarszitting een voorstel te doen tot het aanschaffen van een tweede boot, van een type zooals wij er thans reeds een hebben. Wanneer ik de begrooting raadpleeg, dan zie ik dat sinds 1870 de verkeersmiddelen in onze proviocie een aauzienlijke uitbreiding hebben ondergaan, maar toch laten zij nog altijd zeer veel te wenschen over. Op verscheidene plaatsen in ouze provincie is het niet mogelijk op een dag been en weer naar de hoofdplaats te gaan. Vertrekt men 's morgens om 6,15 uit Sas van Gent dan is men reeds om kwait voor negen te Brussel en wanneer men daar vertoeft tot 's avonds 7 uur is men om half tien nog thuis. Een dergelijke correspoudentie met Middelburg is niet mogelijk maar dat belet niet dat verbetering noodig en mogelijk is. Bij aanschaffing van een nieuwe boot zou de dienstregeling zeer goed in te richteu zijn. De dienst tusschen Vlissingen en Ter Neuzen is zeer verschillend, de Walcheren toch voldoet uitstekeud, maar de Wester-Schelde is tegen- gevallen. Deze laatste boot zou echter zeer goed kunnen voorzien in den dienst tusschen Breskens en Vlissingenmaar tusschen Ter Neuzen en Vlissingen acht ik twee goede booten zeer noodig. Zoo ooit dan is thans het oogenblik gekoraen om tot verbetering der verkeersmiddelen over te gaan. De toestand van den landbouw blijft gedrukt, de visscherij gaat niet vooruit, doch, zooals door de teutooustelling is bewezen, zijn alle gegeveus aan- wezig om in Zeeland de nijverheid te doen ont- wikkelen. Het verkeer ueemt gestadig toe globaal werden in 1886 vervoerd met de provinciale booten 42000, in 1887 58000, in 1888, alhoewel wij een zeerslechten zoraer hadden, 60000 personen.Ook de financieele toestand der provincie is thans zeer gunstig. Bovendien hebben wij nog een auder groot voordeel. Nu hebben wij in ons midden een man die niet alleen volkomen op de hoogte is en veel relaties heeft maar in wien wij ook vertrouweu kunnen stellen. Bij de onzekerheid omtrent den afloop der tegenwoordige verkieziugen dient men ook daarmede rekening te houden en zou men dezen man dienen te utiliseeren. Ik houd mij overtuigd dat wanneer de provincie op hem een beroep doet, dat beroep niet te vergeefs zal zijn. Mocht der- halve een groote reparatie aan een der booten noodig zijn, laten wij dan niet voor aanzienlijke offers terugdeinzen, maar op den ingeslagen weg blijven voortgaan." TER NEUZEN, 19 Juli 1889. Bij kouinklijk besluit van 15 Juli is benoemd tot gezworen van den Van Lijndenpolder, de heer J. de Feijter Jacz. Te Breda verwierf de heer P. J. van Aartsen, van Waterlandkerkje de hoofdakte. Hoek, 17 Juli. Heden had alhier door het bestuur van den Koudenpolder de aanbesteding in twee perceelen plaats van 1". de gewone onderhouds— en vernieuwings- werken aan de waterkeering van den polder enz., waarvoor werd ingeschreven door de heeren d! Tholens, te Ter Neuzen, voor /1155; J. de Bree Fz. voor 999 J. Meertens voor 990, beide te HoekJ. Jansen voor 970 en D. de Doelder voor f 937,27, beide te Ter Neuzen. 2°. het begrinten van ongeveer 1100 M. weg in genoemden polder enz., waarvoor werd inge schreven door bovengeuoemde heeren Tholens voor 1350 j De Bree voor 1275 Meertens voor f 1219Jansen voor 1219 en De Doelder voor 1072,27. Axel, 17 Juli. In eene heden alhier gehouden vergadering van stembevoegde ingelanden van de polders Beoosten- en Bewestenblij werd met 36 van de 53 geldig uitgebrachte stemmeu tot ontvanger- griftier gekozen de heer H. L. J. Maertens te Hulst, in plaats van zijn vader den heer Ph. J. Maer tens welke voor gemelde betrekking bedankt had. De heer Th. J. Stubbe te Hulst verkreeg 17 stemmen. Ook werd nog besloten tot het leggen van een keiweg van de Axelsche-Sassing naar den Zwarten- hoek, alsmede tot het maken van eene brug over het kanaal aaD de eerste Verkorling. Axel, 19 Juli. In de heden alhier gehouden raadsvergadering werd het volgende behandeld. 1°. Mededeeling van ingekomen stukken. a. Missive van Ged. Staten dezer provincie dd. 4 Juli jl. bericht van de ontvangst van een afschrift der vastgestelde verordening houdende aanvulling en wijziging der algemeene politieverordering. b. Van het procesverbaal van kasopneming van den gemeente-ontvanger dd. 28 Juli jl. waaruit blijkt dat in kas is 3101,26$. c. Kennisgeving dat de heeren A. v. O. Kruijsse, A. van der Hooft en P. van Iloeve hunne benoeining alslid van het algemeen burgerlijk armbestuur hebben aangenomen. Allen worden voor kennisgeving aangenomen. 2°. De voorwaarden van aanbesteding voor de leverantie van petroleum ten dienste der straat- en schoolverlichtiug voor het dienstjaar 1889/90 wor den vastgesteld evenals die waren voor het dienst jaar 1888/89. 3°. Wordt aangeboden de begrooting van het algemeen burgerlijk armbestuur voor 1890. De voorzitter benoemt tot onderzoek daarvan een commissie, bestaande uit de heeren P. Dregmans, R. van de Bee en P. Dieleman. 4°. Door den voorzitter wordt overgelegd de rekening van inkomsten en uitgaveu dezer gemeente over het dienstjaar 1888 met de daarbij behoorende bescheiden. Hij benoemt tot onderzoek der rekening een commissie bestaande uit de heeren A. r. O. Kruijsse J. Wolfert en P. Koster. 5°. Missive van Ged. Staten dezer provincie dd. 18 Juli jl. houdende bedenkingen op het ingezonden af schrift der verordening op de brandweer. Besloten de verordening te wijzigen. 6°. \V ordt met 6 tegen 4 stemmen besloten tot oprichting van een Bijks-telephoonkantoor. Voor stemden de heeren L. de Feijter, D. J. Oggel, B. van de Bee, P. Dregmans, S. van Iloeve en L. van Dixhoorn. Tegen stemden de heeren C. N. Jansen van Rosendaal, A. v. O. Kruijsse, J. Wolfert en P Koster. Koewacht. De mazelen beginnen zich in deze gemeente te vertoonen. De opeubare school aan den Ouden Molen is gedeeltelijk gesloten, daar de kinderen van een der onderwijzers ook aangetast zijn. Borssele. De heer J. A. van Tuinen, predikaut bij de Ned. Herv. gemeente alhier, heeft een be roep ontvangen van die gemeente te Goudswaard. in Zuid-Holland. S t*r.tvenhitge. 19 Juli. Benoemd tot ontvanger der rijksbelastingeu te Ter Neuzen de heer De Haan, thans te Loppersumtot idem te Gennep de beer Derks te Eede en in dezelfde betrekking te Eede de heer Lambrechtsen, surnumerair te Middelburg. RECHTSZAKEN. Arrondisseiuents-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 19 Juli de volgende vonnissen uitgesproken F. de B., oud 25 j., slachter te St. Jansteen, is wegens mishandeling veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hechtenis. E. J. van L., oud 35 j., korenmolenaar te Graauw, is wegens mishandeling veroord. tot 5 boete of 5 dagen hecht. A. van D., oud 59 j., arbeider te Hoek, is wegens bedelarij veroord. tot 3 dagen hecht. A. de B., oud 14 j., straatmuzikant te Koewacht, is wegens diefstal veroord. tot 1 maand gevang. F. H., oud 18 j., arbeidster te Clinge, is wegens beleediging veroord. tot 3 boete of 3 dagen hecht. 5 Te Nieuwenhoorn sloeg de bliksem in het woon- vertrek van den arbeider A. den H. terwijl men zat te ontbijteu. Een veertienjarig dochtertje werd onmiddelijk gedood en een kleiuere jougen in de zijde gewond. Bij een zwaar ouweder is te Andel de bliksem geslagen in een watermolen, die daardoor in voile vlam werd gezet. Te Valte is het huis, bewoond door H. D. door den bliksem in vuur en vlam gezet. Alles, ook de inboedel, is vernield. Men meldt uit Deinum Maandag- avond begon zich hier een zwaar onweder te ont- lasten, dat den ganschen nacht voortduurde. De eene bui volgde op de andere. Ongeveer 11 uur sloeg de bliksem in de boerenplaats, bewoond door A. A. ruim een kwartier van ons dorp. De brand- spuiten van hier en van Maarssen waren spoedig op de plaats van bet onheil. Zij konden echter niet meer doen dan het wageuhuis beveiligen en bevorderen dat er zooveel mogelijk van den inboedel gered werd, en dit is een annmerkelijk deel. De bewoners zijn alien behouden gebleven. De kuizinge met schuur ligt tegen den grond. Het hooi srneult steeds voort. Gelukkig was alles verzekerd. le Oosterend werd door het heinelvuur eene koe in de weide gedood. Te Amsterdam is bij het onweder van Zondagmorgen te ongeveer half zeven de bliksem geslagen in den molen D'Otter, van den heer G. v. d. B. op den Achterweg, een pad buiten de Baampoort. Het hemelvuur werd aau- getrokken door de opstaande roe, door niet vak- meuschen „wiek" genoemd, verbrijzelde daarvan het middengedeelte, sloeg een gat in de as en liep op zeer bijzondere wijze het geheele inwendige van den molen rond, hier op ruwe wijze een gat schavende in een dikken eikenhouten balk, daar eenvoudig een mooi rond gaatje borend en overal stukken en splinters afslaande. Het merkwaardigste was, dat niet het geringste spoor van brand of zelfs brand- lucht werd waargenomen. Alleen was de molen vervuld van eene sterke phosphor! ucht. Tijdens het inslaan stonden het geheele gevaarte en de werf, waarop de molen staat, zoo te schudden en te trillen dat uit een opeustaande regenton, op eenige meters afstands, het water hoog opgolfde en over- vloedig over de randen heenklotste. Toen men, nadat het weer eenigszins bedaard was, een onderzoek instelde, lag het binnen in den molen en daarom- heen bezaaid met houtsplinters van de grootte van een lucifer. Des avouds te voren was aan den op ongeveer honderd meter afstand gelegen molen ,/De Bijl," van den heer H. P. een zelfde lot weervaren. Hier hield de bliksem op dezelfde wijze huis en berokkende, naar't schijnt, nog een weinigje meer schade. Bij het onweder van Maandagavond is te Witmarsum de bliksem geslagen in een blok van 16 woningen. Na een groot eind den zolder te hebben overgeloopen, boorde hij een gat boven de kamer, bewoond door K. T. Daarin sloeg hij onderscheidene voorwerpen kort en klein, zonder brand te veroorzaken. Een 13jarige jongen, die met twee broeders te bed lag, trof hij in het gelaat. Men maakt zich over het gezichtsvermogeu van dien jongen bezorgd. Den volgenden ochtend althans kon hij nog niet zien. De Limburger Koerier weet te verhalen, dat van de acht ambtenaren, die in eenige gemeenten van /.uid—Liinburg met het bewaken der grenzen tegen den invoer van schapen belast zijn, zes in het bezit der akte van onderwijzer zijn. Na herhaalde mis- lukte sollicitatien hebben deze een anderen werk- kring gekozen. Bij den burgemeester te Stein (L.) is uit Keulen bericht ontvangen, dat tusschen twee personen uit eerstgeuoemde «emeente, zekere Th. Franken en Fr. Bervoets, tijdelijk werkzaam in eene steenbakkerij bij Keulen, in de vorige week een twist outstond, die z<5o hoog liep, dat eerstgeuoemde zijn tegen stander met een revolverschot van het leven beroofde. De verslagene laat een vrouw en drie kinderen achter. De dader heeft zich vrijwillig in handen der justitie gesteld. Door een Amerikaan, Hirtz geheeten, die tijdelijk in het Bible-hotel te Amsterdam verblijf houdt, is bij de politie aangifte gedaan van diefstal te zijnen nadeele van een taschje, waarin twee kredietbrieven, tot een bedrag van 1000 pond sterling [f 12,000), een gouden dameshorloge, verscheidene quitantien en eenig Amerikaansch geld. Gelukkig is van een en ander bijtijds kennis gege- ven aan de bankiers, waar de krediet brieven betaalbaar zijn, zoodat de dief slechts in het bezit is van waardeloos papier. Ouder het opschrift: „Duinwater te veel/ verhaalt de Amsterdammer Men had op vele bovenhuizen, eer de laatste regens weder een weinig watertoevoer hebben ge- bracht, in zoo langen tijd geen Duinwater gezien, dat men niet meer wist of de kranen open of toe waren. Dit had voor een paar bewoners van een huis aan eene der zijstraten aan de Weesperzijde zeer onaangename gevolgen. De bewoner van het benedenhuis is uit de stad, en die van het boven- huis was voor een dag uitgegaau. Het gansche perceel was dus onbewaakt. Nu stond in het bovenhuis de duinwaterkraan in de keuken open, wat niet bespeurd was, omdat er geen water was. In den loop van den Zondag steeg echter dedrukking; het water stroomde allengs rijkelijk uit de kraan; de gootsteen was verstopt of kon de rijkelijke gaven der Duinwater-Maatschappij niet verwerken en het water zocht zijn weg, eerst door het bovenhuis, daarna naar het benedenhuis, waar het door de plafonds en langs de behangsels liep alsof er boven een brand werd gebluscht. Terwijl van het beneden huis de sleutel aan een der buren in bewaring was gegeven, bleef het bovenhuis gesloten en kon men de onheilbrengende kraan niet sluiten eer een wakker man zich door een dakvenster den loegang had verschaft. De waterschade in het benedenhuis is aanzienlijk. De fontein op het Scheldestrand nabij Bergen op Zoom, door den heer La Fontein te Bergen op Zoom weder aan het licht gebracht, is de oude St. Geertruids-fontein, zoo genaamd naar eene kapel, welke daar eenmaal gestaan heeft en ge- sticht werd door St. Geertruid, abdis te Nivelles en vrouwe van Bergen, overleden in 620 na Christus. Deze merkwaardige fontein was in vorige eeuwen algemeen bekend om haar frisch en zoet water, dat zoowel voor gezondeu als voor zieken aanbevolen werd door de geneesheeren, terwijl de jonggehuwde paren op den dag van het huwelijk uit zilveren bekers van het heilaanbrengende water dronken en verder zich vermaakten in het nabijgelegen tolhuis. In 1631 liet de Prins van Oranje, toenmaals in Bergen op Zoom verblijf houdende en het water uit de fontein gestadig drinkende, deze in harden steen vernieuwen. Als eene bijzonderheid wordt vermeld, dat het water uiinmer bevroren is, zelfs niet in de strenge winters van 1709 en 1740. In 1727 had weder eene herstelling plaats en werd een fonds opgericht om de fontein behoorlijk te onderhouden. Bij het beleg in 1747 voorzag zij in drink water voor de Fransche troepen, doch was toen tevens dagelijks blootgesteld aan de schoten der schutters uit de vesting, die zich op de ijzeren leuniugknop- pen in het juist schieten oefenden. Na dien tijd is de fontein vervalleu en langza- merhand door aanslibbing verdwenen. Wat thans haar lot zal zijn is nog onbekend. Algemeen hoopt men, dat er fondsen zullen gevonden worden om haar te herstellen en als eene historische merkwaar- digheid te bewaren en in eere te houden. De varkensziekte neerscht tegenwoordig in vele gemeenten op Schouwen nog al van ernstigen aard. Te Noordgouwe klom het getal gedooden op eenen dag tot 7te Zonnemaire en Kerkwerve heerscht de ziekte even sterk. Naar men zegt, zijn er in laatstgenoemde gemeente slechts 3 dieren meer in leven. Eene zeer eigenaardige vangst deed de heer W. te Assendelft (N.—H.), die in de weide eene schildpad ving, welke zijn paard aan den neus hing. De eigenaar verloste zijn paard en bracht de schildpad, die een ongeveer 6 vierkante decimeter groot schild had, naar zijne woning. Hij heeft het beest voor 10 gulden verkocht. Hoe de keuken van een Amerikaanschen spoorwegkoning er uit ziet, verklapt een corres pondent van de Philadelphia Press. De man geraakt in geestdrift, wanneer hij de keuken van den heer Vanderbilt beschrijft, wat niet te verwonderen is, als 't waar is, dat de eigenaar jaarlijks 24,000 gulden aan zijn keukenmeid betaalt. De vloer is van marmer, de kasten, tafels en andere voorwer pen, die zelden behoeven te worden weggenomen, zijn eveneeus van marmer. Boomkleurige geemail- leerde tegels versieren de muren en geelkoperen pilaren steunen de hoekpunten der zoldering, die met witte in cement gezette tegels bedekt is. In een hoek is een groote blaasbalg, die met fraai bewerkte ijzeren stangen in beweging wordt gebracht en een zoo sterken luchtstroom levert, dat een courant er u mede uit de hand geslagen wordt. De kookgereedschappen zijn van koper met zilveren randen en bewerkte ijzeren handvatsels, dikwijls versierd of vervaardigd naar het model van voor werpen uit museums te New-York en elders. Onder de keuken bevindt zich een reeks van gewelven voor ijs, vleesch en andere voedingsmiddelen, die frisch gehouden moeten worden. Een nieuwe moord van Jack the Ripper. Gisternacht een uur heeft de politieagent Andrews in Witechapel te Londen het lijk gevonden van een vrouw, dat op verschrikkelijke wijze was ver- minkt, geheel overeenkomstig de wijze, waarop de vorige moordeu door Jack the Ripper zijn gepleegd, zoodat er thans geen twijfel bestaat dat opnieuw een slachtoft'er van den bloeddorstige moordenaar is gevallen. De hals en de rechterborst waren zoo goed als afgesneden. De moord is gepleegd in een zelfde kleine ruimte als de vorigen hebben plaats gehad. Het slachtoft'er is van middelbaren leeftijd en behoorde tot die klasse, die tot de laagste trap der zedelijkheid zijn gedaald. De moordenaar is blijkbiar gestoord in zijn werk, want de ingewanden waren niet uit het lichaam genomen, lietgeen bij de vorige slachtoffers is geschiedhet lijk was nog warm en het bloed stroomde uit de wonden, toen het ontdekt werd. De politieagent, die het lijk gevonden heeft, was met een waker in een magazijn in de nabijheid, toen de moord gepleegd moet zijn, doch hij heeft Bijvoegsel van de Ter Neuzensche Courant.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 5