Gemen^de berichten. TER jVEUZEIV, 16 Juli 1889. Bij de heden gehouden verkiezing voor vier ledeu van den gemeenteraad, wegens periodieke aftreding, hebben van de 505 kiezers 366 aan de stemming deelgenomen. Wegens het aanbrengen van nieuwe vloed- denren in de binnensluis wordt voorloopig niet door de Oostsluis gescbut en geschiedt de binnenvaart door de Westsluis. Bij het verleden week gehouden examen voor volontair bij de Rhijn-spoorwegmaatschappij is o. a. geslaagd de heer J. Balkeustein alhier. He Russische schooner Emma, kapt. Isakssen, van Gent naar Blyth, in ballast, Vrijdagnamiddag van hier uitgaande, geraakte op den Oosthavendam aan den grond en bleef daar bij vallend water zitten. Den volgenden nacht, met behulp de sleepboot Goliath, kwam dezelve weder vlot, zonder schade, en zette de reis voort. Gisteren had alhier ten raadhuize de open- bare aanbesteding plaats van het maken van klinker- en keibestratingen, met bijbehoorende werken enz., waarvoor werd ingeschreven door de hier wonende heeren J. Kolijn, voor 2982D. de Doelder, voor 2969 en K. de Yos, voor 2968,70. In de tweede helft der maand Juni is door het hulppostkantoor te Zaamslag de volgende on- bestelbare brief verzonden aan het adres van P. Oppeneer te Seattle. Ten overstaan van den notaris C. J. A. Eercken, te Ter Neuzen en ten verzoeke van den heer L. Dieleman c. s., te Hoek, werden gisteren alhier de volgende perceelen in het openbaar ver- kochtEerste perceel, eene hofstede enz., met bouw— en weiland, in den Koegorspolder, gemeente Axel, te samen groot 20 hektaren 91 aren; boorn- prijs 300 kooper de heer Joz. Dees, alhier, voor f 600 per 44 aren 56 centiaren (Gentsch gemet), of in massa voor 28,156. Tweede per ceel, 4 hektaren 94 aren 58 centiaren bouw— en weiland enz., in den Pierssenspolder, gemeente Ter Neuzen kooper de heer L. Dieleman, te Hoek, voor 505 per gemet als boven, of in massa voor f 5605. Door het Dagelijksch Bestuur van het water- schap Schouwen is op jl. Donderdag te Zierikzee, bij enkele inschrijving, aanbesteed, het maken en zinken van 2000 M2. zink— of kraagstuk met bijlevering van 2230 scheepston steen, aan het Noorderstrand van Schouwen, waarvan aannemer werd de heer M. van den Hoek, te Ter Neuzen, voor f 8460. De heer .J. A. Goedbloed, predikant bij de Christelijk Gereformeerde gemeente te Zierikzee (afdeeling St. Domusstraat) heeft het beroep naar Almkerk (Nieuwendijk) aangenomen. Van de 38 jongelieden, die deelgenomen hebben aan het toelatingsexamen voor de veeartsenij- school zijn er slechts 12 geslaagd en daaronder met no. 4 M. Lucieer, leerling van den heer J. Bevelauder Schoo te Groede. Axel, 15 Juli. Alhier is een door 26 ingezetenen onderteekend verzoekschrift aan den raad ingezonden houdende verzoek tot oprichting van een telephoon- kantoor. Axel. De opbrengst der collecte voor den ge- wapenden dienst in de Nederlanden voor 1889, is in onderstaande gemeenten geweest als volgt: Axel f 23,17, Boschkapelle 2,02Clinge 1,27, Graauw 2,97, Hengstdijk f 0,62, Hoek 12,00, Hontenisse 11,81, Hulst 8,40, Koewacht f 0,85, Ossenisse f 2,17, Overslag 1,02$, Philippine 2,43£, Sas van Gent /3,05, St. Jansteen 2,95, Stoppeldijk f 3,19, Ter Neuzen 39,27, Westdorpe /4,30£, Zaamslag 6,81 en Zuiddorpe 7,25. Te zamen 135,56^. Het vorige jaar was de opbrengst f 140,91^. Axel, 12 Juli. Heden had alhier in het loge- ment ,/IIet Gulden Vlies" ten overstaan van den notaris C. J. A. Fercken te Ter Neuzen, ten verzoeke van Anth. Haak en de erven zijner huis- vrouw, de verkooping plaats van 1°. Een hofsteedje bestaande in woonhuis, scbuur, en erf, wei- en bouwland en aanwas, groot 4 hek taren 38 aren 20 centiaren. Boomprijs f 155, 2°. Eene hofstede bestaande in woonhuis, schuur, Handjiau dacht niet zooveel dankbaarheid in een der zwervende honden van Konstantinopel te vinden Hij bood hem de helft van zijn brood aan, maar de hond wendde den kop af. Ik zou gaarne bij je blijven, scheen zij te zeggen, 's winters zou ik je verwarmen en ''s zomers de ratten vangen, die je verhinderen te slapen. llet kind begreep het dier. Tranen bevochtigden zijn oogen en den kop van den hond op zijn schoot nemend, sloeg hij de armen om hem been en hem liefkozend zeide hij Blijf bij mij, gij zult mijn vriend zijn. Het was de eerste liefkozing, welke deze arme schepsels ontvingen. Van dit oogenblik waren .zij beiden minder on gelukkig. Toen was in hun levenswijze niets veranderd. De soudji ging voort water te ver koopen voor zijn meester en de hond moest weder door de straten zwerven om zijn voedsel te zoeken Hij kon Iladjian niet volgen, want dan had hij het met zijn zijn lotgenooten uit de andere gedeelten der stad te kwaad gekregen. Die dieren schijnen onder elkauder de stad te hebben verdeeld en elke bende oefend een streng toezicht en laat erf, tuin, bouw- en weiland, groot 7 hektaren 59 i aren 32 centiaren. Boomprijs f 225, 3°. Een stuk bouw- en weiland groot 1 hek- tare 26 aren 38 centiaren. Al deze goedereu zijn gelegen in de gemeente Axel in den polder Beoostenbleij benoorden, en 4°. Een vrouwenzitplaats in de Hervormde rerk te Axel, bank 36 No. 61. Kooper van koop 1, 2 en 3 werd de heer P. de Feijter te Ter Neuzen, voor f 580,per 44 aren 56 centiaren en van koop 4 de heerC. Haak te Axel, voor f 9, Zanmsliig. De Weleerw. heer Ds. D. J. M. Wiistenhoff, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Gent, heeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt. Hoek, 12 Juli. Bij de aanbesteding op heden alhier, voor het maken van werken tot zeewering aan het waterschap Loven en Willemskerke, met het onderhoud daarvan tot en met 30 April 1890, hebben ingeschreven de heeren Jac. Meertens voor /"1889 J. de Bree Ez., voor /1776, beide alhier; D. de Doelder, voor f 1755 J. Jansen, voor yi739, en D. Tholens, voor f 1735, de drie laatsten te Ter Neuzen wonende. Ilulst, Aan het pensionaat alhier is door den bisschop van Breda tot rector benoemd, de heer W. Smoor, kapelaan te Dongen. Met ingang van 16 dezer is mei. W. F. E. Hovelinggeagreeerde klerk aan het post- en telegraafkantoor alhier, benoemd tot adsistent aan dat kantoor te Groenlo. De opvarende schepelingen van lageren rang, matrozen en stokers der stoomschepen, varende tusscheu Amsterdam en Londen, maken zich wel eens schuldig aan het binnensraokkelen van suiker. Laatstleden Donderdag werd het stoomschip IJstroom door de recherche-stoomboot Argus op het IJ onder- zocht, waarbij van enkele matrozen slechts zes kilogram suiker werd in beslag genomen. Doch er waren er, die hun suiker in het kabelgat hadden verborgen. Ongelukkig voor hen werd deze suiker, tot eene gezamenlijke hoeveelheid van 26 KG., gevonden door de kommiezen van den ambulanten dienst, die later aan boord kwamen op het oogen blik, dat het stoomschip aan den wal was vast- gemeerd. Daar de kapitein voor zijn persoueel tegenover de adraiuistratie verantwoordelijk is, werd tegen hem proces—verbaal opgemaakt. Van J. Christiaanse, onlangs van Krabben- dijke naar Zuid-Amerika vertrokken, is het volgende schrijven ontvangen Onze vaart is niet voorspoedig geweest, want wij zijn 5 April van Rotterdam gevaren en eerst den 11 Mei te Buenos-Ayres aangekomen, maar wij hebben het op het setup goed gehad 's morgens wittebrood met boter en kaas's middags iederen dag drieerlei kost's avonds wittebrood met boter, baring of kaas. De koffie en thee zijn echter niet best. Te Buenos-Ayres aangekomen, zijn wij per tram naar het emigrantenhuis gebracht en daar kregen wij aanstonds brood met vleeschdaar zijn wij 3 dagen geweest en toen zijn wij met den trein naar de Hollandsche kolonie gebracht. Daar werden wij vriendelijk onthaald en daar zullen wij veel meer vleesch eteu dan in Zeeland de boeren, want de koeien zijn hier voor het vangen. Nu moeten de vijanden in Zeeland hun on wet tige bezwaren maar niet meer in de courant laten drukken, want ik heb het nu best. Zij moeten in Zeeland zich ook niet wijs laten maken, dat de emigrant niet vrij is waar hij heen wil, want wij konden zooveel werk krijgen, dat wij haast niet wisten wat te doen. Er is voor een landbouwer geen bezwaar om naar Zuid-Amerika te komen, want overal wordt hij viervoudig in voorzien. Er gaat te Amsterdam een gerucht, dat de aanrander van vrouweu en meisjes eindelijk gevat is. Een 20-jarige dienstbode van 's Hage, tijdelijk daar ter stede op den Grimburgwal gelogeerd, werd Dinsdag door een haar onbekend heer op een kamer gelokt en daar schandelijk mishandeld, De heer verdween daarna De straat waar zich ongestraft geen vagebonden toe. Maar 's avonds liet Handjian ongemerkt de deur open. Zijn vrienc sloop, zoodra de oude zijn rug had gekeerd, stil in huis en naar boven. Hij bleef in een hoekje gedoken, tot hij den kleinen jongen hoorde boven komen. Dan ging hij hem te gemoet en toonde hem op allerlei wijzen zijn gehechtheid. Handjian bracht meestal een stuk brood mede, dat hij vau ziju middagmaal had bewaard, of wel een been, op straat gevonden. Zoo leefden zij verscheidene maanden zonder dat de oude gierigaard er iets van ontdekte. Dagelijks hielden zij meer van elkander. Had- jian had zijn makker Tougara gedoopt, hetgeen in de Turksche taal arme wil zeggen. Hij vertelde hem alles wat hij van zijn meester te lijden had van het zware werk en het ontoereikende voedsel de moeite die hij zich gaf om hem tevreden te stellen en het wantrouwen, dat de oude gierig aard hem altijd toonde. Hij stortte dan tranen die langs zijne wangen stroomden en op zijn ham den vielen en die de hond dan aflikte, alsof hij hij zijn smart begreep. (Wordt vervolgd. de kamer bevond, wist zij niet op te geven. Een ooosje daarna ontmoette zij haar belager op den Singel. Zij herkende hem dadelijk, ofschoon zijn oogeu nu met een gouden bril waren bedekt, en waarschuwde onmiddellijk een politieagent die er in slaagda den man te arresteeren. Hij werd naar het politiebureau gebracht. Daar bleek hij te zijn een zekere S., 25 jaar en van beroep diamantslijper. Algemeen gelooft men, dat deze persoon dezelfde is, die de vroegere aanrandingen heeft gepleegd. De stierenbevechter Manuel Euentas, bekend onder den bijnaam van Boccanegra, is te Baeza in Spanje in bet strijdperk gedood. Drie stieren waren reeds bloedend ter aarde gevallende vierde was een prachtig, driejarig dier, dat nog eerst kort geleden in het gebergte gevaugeu was. De broeder van Boccanegra, El Melo, ging den stier te gemoet, maar werd door het dier tot de omheining terug- gedrongen. Nog eenige oogenblikken en hij was verloren. Boccanegra zag het gevaar en snelde zijn broeder te hulp. Onder de menigte heerschte adern- ooze spanning. Den degen tusschen de tanden sprong Boccanegra op het dier af en hield het zijn rooden mantel voor de oogen. De stier deinsde terug en „E1 Melo" was gered. Van alle kanten klouken luide toejuichingen, maar terwijl Boccanegra links en rechts boog en dankte en daarbij de bewegingen van den stier uit het oog verloor, stortte die zicb op hem en stiet hem een der hoornen diep in het lichaam, wierp hem in de lucht, zag hoe de ongelukkige man neerkwam, iep een oogenblik om hem heen en stapte toen trotsch weg, terwijl het wreede publiek Bravo Bravo Toro riep. Stervend uit het strijdperk gedragen, werd Boccanegra naar het gasthuis ver- voerd, waar hij eenige uren later bezweek. Uit de Vereenigde Staten wordt weder eene overstrooming gemeld. Ditmaal is de staat New- York, meer bepaald de Mohawk-vallei, waar toevallig ook eene plaats ligt die Johnstown heet, het tooneel der ramp. Tengevolge van zware regens zijn er drie dammen doorgebroken, waardoor een riviertje, dat door de stad stroomt, buiten zijne oevers is getreden. Het water rees plotseling 15 voeteene brug werd weggesleurd, waar zich ongeveer 40 personen op verbonden, van wie er 14 omkwamen. De New-York centraal-spoorweg was bij Amsterdam, in het westen vau Albany, versperd geraakt en op verschillende plaatsen is groote schade aangericht. Het water was echter spoedig gevallen en den spoorweg dacht men ua eeneu dag weder in orde te hebben. Te Dublin is dezer dagen door de politic een vrouw gearresteerd, die aan den openbaren weg bedelde. Aan het bureau trok het de aandacht dat zij er zoo log en zwaar uitzag en werd haar kleeding doorzocht. Toen" werd ontdekt dat zij een aauzienlijk gelds- bedrag aan bankpapier, goud, zilver en koper bij zich had. Een Iederen, om het lijf gebouden, gordel bevatte veertien kilogram men koperen munt- stukken. Een oud jachtvalies onder haar rokken bevatte een bedrag van veertienhouderd gulden in goud. Om het naakte lichaam had zij een doek gebonden, waarin bankbiljetten zaten. Het geheele bedrag dat de bedelaarster met zich rondsleepte, beliep drie duizend zeshonderil gulden. Bovendien had de juffrouw nog een partij aardappelen, een paar pond erwten en andere zaken in haar zakken. De hoofdcommissaris van politie in de residen ce verzoekt te worden bekend gemaakt met de verblijfplaats van Willem Hendrik Kuyk, opperman, geboren te Ter Neuzen, 50 jaren, blond, voorhoofd gewoon, oogen bruin, neus gebogen, mond gewoon, kin rond, baard rossigop de armen geprikt. Hij heeft sedert eenige jaren de echtelijke woning te 's Gravenhage verlaten. Van Terschelling wordt in dato 12 Juli gemeld, dat bij een hevig on weder, dat de vorigen dag boven het dorpje Hoorn op dat eiland woedde, de bliksem het huisje van den haringvisscher A. Roos trof; het huisje brandde af. Slechts weinig werd gered van den niet verzekerdeu inboedel. Een paar dagen geleden hadden die menschen een ander zwaar verlies geleden.' Hun kindje, dat een oogenblik door de moeder verlaten was, die het onder de hoede van een buurman stelde, werd door een jong paard doodgetrapt. De arme menschen hebben thans bijna alles verloren. Terwijl een tijd lang te Eindhoven alles rustig was en men van geen straatschenderijen meer hoorde, werden deze week bij verschillende ingezetenen wederom ruiten verbrijzeld. Zaterdag- nacht werden een groote spiegelruit en eenige kleinere ruiten ingeworpen, terwijl het zeil dat over een draaimolen gespannen was, vernield werd. Reeds dagen te voren was te Utrecht aange- kondigd, dat de kermis zou worden bezocht door ffden schoonen Zuid—Afrikaanschen jongeling.' Nauwelijks had deze zich Maandag voor het geeerde publiek ter bezichtigiug gesteld, of een concur- reerende buurman lichtte de geboorte—akte van den Afrikaan, waaruit bleek dat hij geboren en nog woonachtig was te Amsterdam in de Goudsbloem- dwarsstraat Een vrouw, die bij de groote overstrooming te Jonhstown (Ver. St) haar man en twee kinderen verloor, heeft dezer dagen haar doodgewaand jongste kind teruggevonden. Het kind werd in zijn wieg op drijvende planken gevonden, door medelijdende menschen opgenomen en eindelijk tentoongesteld in het Kasino-museum te Pittsburg, waar de beroofde moeder tot hare onuitsprekelijke vreugd haar Be veling terugvond. Op een banket, Zondag te Londen door 200 Franscheu gegeven, hielden Boulanger en Rochefort heftige redevoeringen. Boulanger zeide, dat hij biunen kort Rouvier en de rest naar het bagno zou zenden, terwijl Rochefort het ,/Gouvernement van dieven" eene schaude voor Frankrijk noemde. Na afloop van het diner werd vuurwerk ontstoken, prijkende met de woorden »Leve Frankrijk" en het portret van Boulanger. In een telegram van den 12en dezer uit Philadelphia aan de Times wordt het volgende gemeld: De secretaris van de schatkist heeft gelast, dat een aantal Engelsche landverhuizers, die te New- York zijn aangekomen met het stoomschip Obdam, onder een contract met Wrightou Co. te Londen, waarbij hun werk was beloofd in Texas, terugge- zonden moesten worden, wegens overtreding van de wet op het sluiten vau arbeiders contracten met vreemdelingen. Alle lieden, die worden overgehaald om te emigreeren door de belofte, dat zij werk zullen vinden, zullen teruggezonden worden. Te Londen is een berg in veiling gebracht, nl. de Snowdon, de hoogste berg van Wales, die aan den meestbiedende voor 5750 p. st. werd toe- gewezen. Van den berg heeft men een prachtig vergezicht, dat weldra door vele bezoekers zal worden genoten, daar de nienwe eigenaar te gelijkertijd een hotel, een toren, een bosch en een vischrijk meer gekocht heeft. Als de touristen nu nog niet komen opdagen, zal het zijn schuld niet zijn Te Londen is onlangs een merkwaardige tentoonstelling geopend en wel van schoenen en aarzen, niet alleen uit alle landen, doch ook uit de meeste tijdperken der geschiedenis. Men vindt er uit riet gevlochten Egyptische sandalen, die door Alma Tadema tijdelijk zijn afgestaan, gele, zakvor- mige Grieksche pantoffels, die Atheensche dames bij feestelijkheden droegen roode, Noorsche, ge- knoopte schoenen, alsmede een paar dat eenmaal de voetjes eener bruid te Damascus omsloot, en dat vervaardigd is uit met paarlemoer ingelegd hout en bijna een voet hooge hooge hakkeu heeft. Voorts zijn er gestikte roodlederen schoenen, vroeger het eigendom van paus Pius IX en schoenen van vischhuid en zware Hollandsche laarzen uit de 17de eeuw, die Goliaths gelijkeu bij de teedere, met parelen bezette pantotfeltjes eener Turksche haremdame, Natuurlijk zijn hier vele schoeisels, die eenmaal de voeten van Britsche koningen dekten. Men vindt er ruwbewerkte schoenen met dubbele zoleu van de moeder van Maria Stuart, Maria van Lotharingen, en kleine, srnalle, zwart zijden schoenen, die de ongelukkige koningin zelve droegschoenen uit den tijd van koningin Elisabeth, uit prachtig goud- leer vervaardigd, en andere, waarin een der vele vriendinnen van den vroolijken koning Karel II gedaust heeft, van gestikte zijde en met een grooten parel versierd. Uit den nieuweren tijd vindt men omboorde rose atlasschoenen, eens het eigendom van George III, en met rose gevoerde witlederen schoenen, met rood afgezet, welke Willem IV bij zijn kroning droeg. Een aardig figuur maakt ook eeu paar kleine zwarte straatschoeuenwaarmede de prins van Wales zijn eerste wandeling deed. De reizigers, die uit Zwitserland op Duitschen bodem komeu, worden, op hoog bevel, lastig gevallen met een onderzoek van hunne bagage, dat veel lastiger is dan vroeger. Volgens de Miinckener Neue Nachrichten moeten in Lindau de koffers geheel worden uitgepakt, tot op het laatste stukje gebruikt linnengoed toe; zelfs werd van een reiziger een pakje brieveu onderzocht. Het Miiuchener blad is reeds beducht, dat deze maatregelen voor de Zuid-Duitsclie staten nadeelig zullen zijn, en de Straszburger Post schrijft,/Het sou jammer zijn, wanneer nu ook het grensverkeer met Zwitserland werd bemoeilijkt en eeu last werd opgelegd aan onschuldigen, voor een groot deel inwoners van het Rijk. Deze maatregelen passen niet in het kader van het moderne verkeer." j,Volkomen juist" zoo raerkt de Frankfurter op „maar het is misschien niet kwaad, als /eenige inwoners van het Rijk," die zich voor die plagerijen aan de grens in theorie zoo warm hebben gemaakt, op dit gebied nu eens practische ervaring opdoen. En als die snuffelarij aan de Duitsch- Zwitsersche grens te erg wordt, dan zullen de Zuid- Duitsche spoorwegen spoedig het gemis van reizigers gevoelen en zal de Arlbergspoor mooie zaken maken. Zwitserland zal er wel geen schade bij lijden, want wie in zijn bergen de vacanlie wil doorbrengen zal zich niet laten afschrikken." De in 1666 op den Rochusberg bij Bingen gebouwde kerk, welke door bedevaartgangers druk bezocht wordt, is Vrijdagochtend omstreeks 7 uur, waarschijnlijk na door den bliksem getroffen te zijn, in brand geraakt. Alleen de muren zijn staande gebleven, het inwendige der kerk en ook de be- schilderde ramen zijn door het vuur vernield. De altaargereedschappen en andere kostbaarheden zijn gered. Uit het onderzoek in zake de mijnontploffing van St.-Etienne schijnt te blijken, dat het ongeluk aan de onvoorzichtigheid van eenige arbeiders te wij ten was, die in den schafttijd hunne lampen ter zijde hadden gehangen en niet bemerkten, dat bet metalen deksel, ten gevolge van de aanwezigheid van mijngas, begon te gloeien. In een gedeeite van de mijn is de brand verergerd, waardoor het opgravingswerk weer eenigen tijdge-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 2