Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, No. 2519. Zaterdag 6 Juli 1889. 29e Jaargang. Binnenland. Gemengde berichten. In de Dinsdag gehouden vergaderiug der Provinciale Staten van Zeeland waren tegenwoordig alle leden. De Commissaris des Konings opende de zitting in naam des Konings. Hij berinnerde er aan, dat de vergadering sedert de vorige zitting geene leden door den dood verloren had, maar toch het verlies van twee leden had te betreuren. Vooreerst dat van den heer Bybau, die 30 jareu lang lid der Staten en 10 jaren lid van Ged. Staten geweest is. Ziju ijver, zijn nauwgezetheid, zijn kennis deden hem daar op zijne plaats zijn zijn aftreden noemde hij een groot verlies. Hartelijke dank werd hem gebracht voor de groote diensten, die hij aan Zeeland bewezen heeft. Met een tweede verlies werd de vergadering bedreigd. Weinig had het gescheeld, of Mr. Van der Bilt, het oudste lid der Staten van Zeeland, het oudste lid der colleges van Ged. Staten in geheel Nederland, ware aan de vergadering ont- nomen. Het edeie besluit van den heer Yan Houte om zijn zetel ter beschikking der kiezers te stellen, gaf dezen de gelegeuheid een schitterend bewijs te geven van de wijze, waarop Mr. Van der Bilt wordt op prijs gesteld. Diens verkiezing strekt tot eer van Mr. Van der Bilt, tot eer van deu heer Van Houte en tot eer van het Weslelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen, dat aan ware verdiensten zijn erkentelijkheid betuigd heeft. De vergadering gaf blijk van instemming met het gesprokene. De verschillende voorstellen en voordrachten van Gedeputeerde Staten werden naar de afdeelingen verzonden. Omtrent een adres van C. de Vos te IJzendijke om het subsidie, voor den aanleg van een tram SchoondijkeBelgische grens, voor tien jaar toege- kend, voor twintig jaar te verleenen, stelden Ged. Staten voor, (door ons reeds vermeld in 't vorig nummer) dit in hunne handen te stellen ten einde in eene volgende vergadering een voorstel te doeu. De heer Hennequin stelde voor, Ged. Staten te verzoeken, nog in deze zitting een voorstel te doen. Nadat de heer Stevens zich daarvoor en de heer Buteux zich daartegen verklaard had, werd het voorstel van den heer Hennequin verworpen met 22 tegen 20 stemmen. Een adres van P. Verburg Mz. en 286 andere ingezetenen van 's Heerenhoek, Driewegen, Ovezand en Nieuwdorp, tot oprichtiug van een steiger te Borsele, werd mede in handen van Ged. Staten gesteld, om in verband met een adres van E. A. van der Bent en 115 anderen te Ellewoutsdijk, Oudelande en Driewegen om oprichting van een steiger te Ellewoutsdijk een onderzoek in te stellen. In de vergadering van Woensdag werden tot lid van Gedeputeerde Staten benoemd de heeren 1°. Mr. J. C. R. van der Bilt met 29 stemmen, 1 op Graaf Van Lijnden en 12 in bianco 2°. Mr. N. J. C. Snouck Hurgronje met 29 stemmen, 13 in bianco 3°. J. P. I. Buteux met 29 stemmen, 1 op Graaf Van Lijnden en 12 in bianco; 4°. J. H. C. Heijse met 26 stemmen, tegen 3 op den heer Stevens, 3 op den heer Van Waesberghe- Janssens, 3 op den heer Lucasse, 2 op den heer Pompe van Meerdervoort, 1 op Graaf Van Lijnden, 1 op den heer Eruijtier en 3 in bianco; 5°. Mr. D. A. Berdenis van Berlekom met 28 stemmen, 14 in bianco 6°. C. J. J. A. van Teijlingen (vacature-Bybau) met 23 stemmen, tegen 13 op den heer Van Waes- berghe-Janssens, 2 op Graaf Van Lijnden, op den heer Van Deinse eu 3 in bianco. A1 de gekozen verklaarden de benoeming aan te neraen. Daarna werd de heer J. M. Kakebeeke herbe- noemd als buitengewoon lid van Gedep. Staten met 31 stemmen tegen 2 op Graaf Van Eijnden, 1 op elk der heeren Hennequin, Pompe van Meer dervoort en Van Waesberghe-Janssens en 5 in bianco. (G. Ct.) In de heden gehouden vergadering werd bij de behandeling der begrooting door den heer Mr. Stevens in overweging gegeven geeu gewichtige verbete- ringen aan bestaaude provincial booten te doen, maar een tweede boot ais de Walcheren aan te schaffen, daar de dienst tusschen Vlissiugen en Ter Neuzen zeer onvoldoende is. Aan de gemeente Goes werd 120,000 als reuteloos voorschot voor havenverbetering gegeven. Op de Weesinrichting te Neerbosch is het gewoonte, den dag, volgende op de jaarvergadering, een feest voor de weezen te organiseeren. Zoo geschiedde ook weder Vrijdag jl. eu wel op een wijze, die zeker op de kinderen een hoogst prett'gen indruk moest maken. Een weezenvriend uit Nijmegen had 200 tulbanden als feestgave gezonden, een ander had de boteren een derde de suiker geschonken ziedaar dus een kostelijk feestmaal, zoo kostelijk als de weezen het nog mmmer hadden gehad. Voor de weesmeisjes was een tombola, en voor de jongens waren allerhande spelen georganiseerd, terwijl de weezenkapel zich herhaaldelijk op de binnenplaats deed hooren. Wanneer zij, die de directie in staat stelden het jaarfeest op deze wijze te vieren, de verheugde gezichten der kinderen gezien hebben, zullen zij zeker een aangename voldoening van hun vrijgevig- heid hebben gesmaakt. Ter Neuzen, 5 Juli 1889. A.s. Zondag zal het muziekgezelschap „Burger- kring" uit Lokeren, met toestemming van Burg, en Weth. alhier op het Marktplein eene uitvoering geven. Het gezelschap doet dien dag een uitstapje naar Middelburg en zal met de namiddag-boot ongeveer te 5,15 uur hier arriveeren. Gisteren bezocht ZEx. de Minister van Bin- neulandsche Zakeu de Zeeuwsche Tentoonstelling. Het doet ons genoegen te kunnen mededeelen, dat onder de vele bekroonde voorwerpen vooral de aandacht van ZEx. getrokken werd door de fraaie verzameling klompen van onzen stadgenoot E. Daeltnan. Ook de inzending van de gebroeders Picha-Stevens te Sas van Gent werd door den hoogen bezoeker met belangstelling bezichtigd. Bij Koninklijk besluit zijn benoemdtot dijkgraaf van den polder Van Lijnden, de heer J. Verpoorte Az. en tot gezworen van den Willem- Leopoldpolder (Nederlandsch gedeelte), de heer P. Mabesoone. Bij de open bare veiling op gisteren, van ongeveer 150 hektaren gerst en 10 idem vlas, wassende in den Vergaertpolder, bracht gemiddeld de gerst f 170 a 190 en het vlas 440 a f 470 per hektare op. Woensdag had alhier, bij enkele inschrijving, de aanbesteding plaats van de jaarlijksche onder- houdswerken en werken tot dijksverbetering aan de waterkeering van den De Loosepolder, gemeente Hoek, waarvan aannemer werd de heer Jac. Meer- tens, te Hoek, voor f 1390. Verder hadden nog ingeschreven de heeren J. Jausen, te Ter Neuzen, voor 1900 J. de Bree, te Hoek, voor f 1780 en D. Tholens, te Ter Neuzen, voor 1545. In de eerste nelft der maand Juni zijn door het postkantoor alhier de volgende onbestelbare brieven verzonden aan de adressen van Clemence te Brussel, H. Leroelen te Brussel, J. C. Dooms te Selzaete, E. Hansen te Bjorneborgdoor het hulpkantoor Axel aan Been te Amsterdamdoor het hulpkantoor Hoek aan wed. P. Vreeke te Antwerpen. Ztuunslii"'. Op de j.l. Dinsdag gehouden paar- den- en veemarkt zijn de volgende premien toegewe- zen, n.l. aan Abr. de Mul te Zaamslag voor het grootste getal paarden f 2,50 aan Abr. de Mul te Zaamslag voor het beste driejarig paard f 2,50; aan Herm. de Regt te Boschkapelle voor het beste eenjarig paard f 2,50 aan C. L. Standaert te Bosch kapelle voor het beste tweejarig paard f 2,50; Jos. de Schepper te Axel voor bet beste paard van 47 jaar f 5 aan Abr. Blankert te Axel voor het grootste getal hoornvee f 2,50 aan J. Ramondt te Axel voor de beste baatgevende koe f 5 aan L. Dieleman te Hoek voor het velste stuk hoornvee f 5. De overige premien zijn, door gebrek aan aanvoer niet toegekend. Handel in vee is er niet gedreven. Opmerkelijk is het, dat vooral de landbouwende bevolking uit onze gemeente dit jaar,'niet alleen bij gelegenheid van de veemarkt maar ook op de overige kermisdagen, zoo weinig belangstelling getoond heeft. Het schijnt wel, dat en jaarmarkt en kermis niet langer in den smaak vallen. Althans het aantal bezoekers was ditmaal al heel gering. In weerwil hiervan was toch de eerste kermisdag voor de aanwezige feestgangers een dag van ware uitspanning en genot. In den namiddag n.l. arri- veerde hier, op uituoodiging onzer muziekvereeniging, de harmonie ,/Amphion" van het naburige Stoppel- dijk. Na het maken van een kleinen optocht, waarbij eenige marschen uitgevoerd werden, gaf ons muziekgezelschap een paar stukken ten beste. Daartia beklotnmen de leden van //Amphion" de estrade en brachten er een tweetal schoone mu- ziekstukken ten gehoore op eene wijze, die, naar onze bescheiden meening, en directeur en werkende leden zeer tot eer verstrekt. Een woord van lof en dank aan onze kuust- minnende vrienden te Stoppeldijk, die op zulk eene verrassende wijze het hunne hebben bijgedragen tot verhooging der feestvreugde, moge hier vooral niet achterwege blijven. Zaililislng. De heer W. A. Vroolijk, candidaat aan de Vrije Universiteit, heeft het beroep tot predikant bij de Ned. Ger. Kerk (doleerende) alhier, aaDgenomen. Ilontenisse. Als leden van den gemeenteraad treden dit jaar afde heeren P. A. Adriaansens, P. E. Eruijtier en J. van Bekkum. De heer Adriaansens bekleedt die betrekking reeds sedert 1859. Boschkapelle, 2 Juli. Alhier treden dit jaar periodiek afde raadsleden J. F. Truijman en C. L. Stallaert. Philippine. Thans is de laatste hand gelegd aan de werken, voor onze gemeente van groot belang. De haven is verbeterd en de laatste steenen van den weg, die onze gemeente ten alle tijde boreikbaar stelt, zijn gelegd. Eere ons gemeente- bestuur, dat van Sas van Gent en Ter Neuzen Hulde den polderbestnren Een toenemende handel in mosselen is te voor- spellen. Een goede weg (misschien wordt hij later wat breeder) verbindt ons nu aan de lijn Ter Neuzen—Gent en dat belooft veel Gruauw. De heer J. Foock alhier, is benoemd tot onderwijzer aan de openbare school te Hoofd- dorp (prov. Noord-Holland) op een tractement van 475 gulden. Biervliet, 4 Juli. Gisteren nacht heeft men bij den landbouwer Van der Slikke een 20 jonge kippen zonder zijne goedkeuring weggehaald. Onder IJzendijke werden ze bij Kusse alle vermist. Een paar koeien zijn dien eigen nacht in den uier gesneden, waarvan eene zeer beduideud. Wenschelijk ware het voorzeker, dat de dader iu handen der politie viel. "rechtszaken. Arrondissemeiits-reclitbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 5 Juli de volgende vonnissen uitgesproken C. J. de M., oud 34 j., wed. J. de L., werk- ster te Clinge, is wegens beleediging veroordeeld tot 5 boete of 5 dagen hechtenis. J. W., oud 22 jarbeider te Axel, is wegens overtreding der drankwet en wederspannigheid voor Jt le feit veroord. tot f 3 boete of 3 dagen hech tenis en voor 't 2e feit tot f 5 boete of 5 dagen hecht. K. A. B., oud 20 j., schipper te Sas van Gent, is wegens beschadiging veroord. tot f 3 boete of 3 dagen hecht. Th. H., oud 21 j., klompenmaker te Clinge, is wegens mishandeling veroord. tot f 8 boete of 6 dagen hecht. E. J. van L., oud 34 j., molenaar te Graauw, is wegens mishandeling veroord. tot f 3 boete of 1 dag hecht. P. E. L., schipper te Hoek, is wegens diefstal veroord. tot 2 maanden gevangenisstraf. Over het gevecht, den 8sten Mei te Edi ge- leverd, schrijft de Atjeh-correspondent van de Loc. nog het volgende Op den 8sten Mei jl. werd op pi. 2000 M. van de benting tegen den vijand opgerukt door de geheele expeditionnaire macht. De 4e compagnie (Europeanen) van het 3e bat. marcheerde aan het hoofd. De vijand, weder in de kuilen, liet den troep stil naderen en toen de voorste sectie tusschen de kuilen kwam, werd zij plotseling met den klewang door den vijand geattaqueerd (plm. 12 Atjehers). Er kwam een zoodauige paniek in dien troep, dat zij hun aanvoerder, den le luitenant Gaade, met den Eur. korporaal Schordell, die met den vijand handgemeen raakte, in den steek liet. Beiden hebben zich dapper verdedigd tegen 's vijands aan- val, in den hoop dat de sectie terug zou komen en dat de 4e compagnie hun te hulp zou Snellen Gaade sloeg met zijn sabel zes Atjehers dood, ook Schordell deed wonderen van dapperheid, doch beiden hebben zich, helaas tegen de overmacht niet staande kunnen houden en stierven den heldendood. De paniek was zoo hevig, dat de 4e compagnie niet vooruit te krijgen wasde commandant dier compagnie, vooruitgaande om haar een goed voor- beeld te geven, kreeg van een Atjehsche schoone een klap met een patjol op het achterhoofd dat hij duizelde. De compagnie retireerde. Toen kwam een Abonneesche compagnie opdagen, De vijand kreeg versterkiug en viel met een honderd man die Abonneesche compagnie aan met den klewang. Nu kwamen de Atjehers van een slechte kermis thuis. De aanval werd flink afgeslagen, 80 dooden van hen bleven op de plaats, en de door hen gegraven kuilen en loopgraven werden met hun lijken gevuld. Honderden Atjehers kwamen nu met den klewang in de hand van alle kanten opzetten. Het 3e bataljon formeerde een carre en schoot de aanvallen- den neer. De vijand liet op dien dag plm. 200 dooden liggeu en koos het hazenpad. Wij hadden een verlies van vier dooden en acht gewonden, en 4 geweren, vermoedelijk van de dooden of gewonden. Het knallen van een pistoolschot deed eer- gisteravond ongeveer 55 uur onderscheidene bewo- ners van de Czaar Peterstraat, te Rotterdam ter hoogte van de Leeghwaterstraat, verschrikt hun woning uitsnellen. Wat was er voorgevallen De kapitein van de Hulsche stoomboot,/Osborne" was aan het eind van de Czaar Peterstraat aan- gesproken door den sjouwerman Pool, die hem verzocht om uitbetaling van 18 gulden loon. De kapitein antwoordde daarop, dat uitbetalingen niet door hem werden gedaan, maar Pool zich daarvoor moest vervoegen aan het kantoor van de maat- schappij. Hierover ontstemd haalde het eene woord het andere uit, zoodat ten slotte de kapitein hem met zijn parapluie een stomp voor de borst gaf. Pool greep daarop het andere einde van de parapluie, waardoor eenig minuten een trekken en sjorren over en weder ontstond. Plotseling tastte de kapitein in den zak en legde op Pool aan en joeg hem een schot in den hals. Pool stortte neder voor perceel 93, terwijl de gezagvoerder beenen maakte naar zijn schip. Daar geen politie in den omtrek gezien werd, besloten de bewoners der straat tot eigen rechtspleging. In korten tijd had de vluchteliug zooveel handen op het lijf, dat al spoedig van de bovenkleeding weinig meer te zien was. Op Kattenbnrg werd hij aan de politie overgeleverd, die hem geboeid in verzekerde bewaring bracht. Pool eerst naar het politiebureau gebracht, werd van daar per brancard naar het gasthuis vervoerd. De wonde liet zich gisteren nog niet doodelijk aanzien. De verslageue is een oppassend werkman en vader van een talrijk gezin, dat op Kattenburg woont. Te Bochum werd onlangs eene bruiloft gevierd, waarbij het vjonge paar" acht soorten van kinderen mede naar de kerk nam. De vrouw trouwde ul. voor den vierden keer; driemaal had zij een weduwnaar gehuwd, waarvan elk zelf kin deren medebracht en uit elk dezer huwelijken waren weder kinderen gesproten. De bruidegom, die reeds twee keer gehuwd was geweest, bracht twee soorten van kinderen mede. Eergisterenavond even over 11 ure ontstond er brand in de branderij //De Postduif," staande aan de buitenwatersloot te Delfl. Niettegenstaande er zes handspuiten spoedig ter plaatse waren, en daarna de stooinbrandspuit van de Nederlandsche Gist- en Spiritusfabriek zich er bijvoegde, is de branderij geheel uitgebrand. De brandspuit van de heeren studenten was het eerst op de plaats des onheils. Menschenlevens ziju niet te betreuren. De be- lendende huizen hebben veel waterschade. Dank zij het stdle weder, anders was de ramp niet te overzien geweest. Uit Noordwijk aan Zee wordt van 1 Juli aan de N. R. Ct. gemeld Heden is voor het strand alhier eene stoomboot bij het uitbrengen der ankers plotseling in de diepte gezonken. Een paar personen liepen daarbij gevaar te ver- drinken, toen een moedige jongen zich te paard in zee begaf en zwemmende het tweetal bereikte, zoodat de drenkelingen, zich vasthoudende aan de staart van het paard, behouden het strand bereikten. De naam van den moedige jongen isJan van Kan, 18 jaar oud, van beroep smid. Tegen Hendrik Visser, beschuldigd van een moordaanslag op zijn vrouwdeu 20 Mei, in de Wijngaardstraat te Haarlem, is door het O. M. bij de rechtbank aldaar, wegens poging tot doodslag, huisvredebreuk en het dragen van een revolver, 1 jaar gevangenis en 5 gulden boete geeischt. De toegevoegde verdediger, mr. Macdonald, ver zocht vrijspraak. Uitspraak 11 Juli. P. van der Stadt, die, blijkens het getuigenver- hoor, in nauwe betrekking stond tot de vrouw van Visser, is nog steeds voortvluchtig. Zaterdagmiddag werd bij het kantongerecht te Meppel eene strafzaak behandeld, waarin een getuige a decharge, leeraar bij de Isr. gemeente, zou worden gehoord. Deze bleek echter niet genegen te zijn den eed op de voorgeschreven wijze af te leggen. Hij wilde slechts een vinger van de rechterhaud opsteken, #omdat hij," zooals hij zich uitdrukte, z/ook slechts aan een God geloofde." Vermits de getuige vrij willig was verschenen en niet gedagvaard, kon de rechter in dezen de gepaste rechtsmiddelen, om getuige te noodzaken den eed op de gebruikelijke wijze af te leggen, niet toe- passen waarna ten verzoeke van gedaagde de zaak 14 dagen is uitgesteld, teneiude getuige zou kunnen worden gedagvaard. Eenige ingezetenen van Haulerwijk, in Eries- land, hebben een der onderwijzers aangeklaagd, Bijvoegsel van de Ter Heusensche Courant,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 5