Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. HOOFD No. 2519. Zaterdag 6 Juli 1889. 29e Jaargang. AAIff BESTBPIH 6. AAffiBESTEDIW G. 2 Pi K I 2 Z I N 3. Binnenland. AANBESTEDEN De macht van het schoone. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. A D V EBTENTIfJN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Bit blad verHchljnt Dinndaa- en Vrijdagavond blj den altgever P. J. V i SI DE SANDE te Ter Sleazen. Bij deze couraut behoort een bijvoegsel. Burgeineester eu Wethouders van TER NEUZEN zullen op Maandag, 15 Juli a. s., 's morgens 11 uren, op het gemeente-raadhuisbij enkele inschrijving, AA.VBESTEDEN het maken van KLINKER- en KEIBESTR ATINGEN, met bij- behoorende werken, en het bijle- veren van materialen. Bestek en voorwaarden liggen van af 5 dezer, op de gemeente—secretarie ter inzage. Plaatselijke aanwijzing zal geschieden op Donder- dag, 11 dezer, 's namiddags 2 uren. Nadere inlichtingen kunnen worden verkregen bij den gemeente-bouwmeester. Ter Neuzen, 2 Juli 1889. Burgeineester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen op Dinsdag, Juli a. s., 's morgens 10£ uren, op het gemeentehuis, in het openbaar, bij enkele inschrijving, de levering van PETROLEUM voor de straatverlichting, gedu- rende 1889/90. De betrekkelijke voorwaarden liggen ter inzage op de gemeente-secretarie, alwaar ook eene ver- zegelde bus tot het ontvangen der inschrijvings- biljetten is geplaatst. Ter Neuzen, 28 Juui 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester eu Wethouders van TER NEUZEN roepen hierbij op sol- licitanten naar de betrekking van der openbare school te SLUISKIL. Het onderwijs omvat de vakkeu, genoemd onder litt. ak van art. 2 der wet. De jaarwedde, waarin ook eene belooning voor FEUILLETON i) Het grauwe licht van eene winterdag baant zich met moeite eeu weg door de getraliede vensters van de zaal, waar de revolutionare rechtbank ver- gaderd is. Twee of drie walmende hanglampen verlichtten de tafel, waar de president en zijn handlangers leunen en vergunnen ter nauwernood de beschuldigden te onderscheiden, die den voor een worden voorgebracht. Het overige gedeelte van het vertrek is in een geheimzinnig duister gehuldhet zwakke licht van buiten is niet in staat de schaduwen te ver- drijven. In dit halfdonker zitten zijdie nog ondervraagd moeten worden, als schimmen met den rug tegen den muur geleund. Het is een talrijke en sombere groepzij weten, dat zij ten doode zijn gedoemd. Op dat tijdstip December 1793 heeft de guillotine geen rustwie na kortere of langere gevaugenschap voor de rechtbank worden geroepen, weten, dat niets hen kan redden en, wat ook hun vroeger leven geweest zij, alien zitten daar met den dood voor oogen. Niet ver van de hoofdgroep, dicht genoeg bij een der vensters dat men hare trekken kan onder scheiden, zit eene vrouw, half achterover geleuiid het geven van herhalingsonderwijs is begrepen, bedraagt f 850 met vrije woning en tuin. Stukken, met bijvoeging van een adres op zegel franco in te zenden aan den Burgemeester voor 15 Juli e. k. De getuigschriften moeten aansluiten minstens tot 15 Juni j.l. Ter Neuzen, 24 Juni 1889. J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend dat de inlevering van stembriefjes, ter verkiezing van vier leden van den gemeenteraad, voor de ver- vulling der plaatsen van de heeren JACOBUS DE FEIJTER, CORNELIS VAN DER HOOFT, PIETER MOES en JOHANNES ADRIAAN TAZELAAR, die met September a.s. aan de beurt van aftreding zijn, zal plaats bebben op Dinsriag 16 dezer, van 's morgens 9 tot 's namiddags 5 uren, op het gemeentehuis. Ter Neuzen, 4 Juli 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester, J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van HOEK maken bekend dat de inlevering van stembriefjes, ter verkiezing van twee leden van den gemeenteraad voor de vervul- ling der plaatsen van de heeren JACOBUS DIELE MAN Jz. en JOHANNES DE FEIJTER Wz., die met September a. s. aan de beurt van aftre ding zijn, en van een lid van den gemeenteraad in plaats van den heer MARINUS VERBRUGGE, uit deze gemeente vertrokken, zal plaats hebben op Dinsdiig, 16 dezer, van 's morgens 9 tot 's namiddags 5 uren, op het gemeentehuis. Hoek, 4 Juli 1889. Burgemeester eD Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. folitieli Overzicht. In een Duitsch blad is een hoofdartikel gewijd aan de verdeeling van Zwitserland tusschen Duitsch- land, Italie en Frankrijk. Het Italiaansch sprekende deel aan Italie, het Fransch sprekende aan Frank rijk en het Duitsch sprekende aan Duitschland. Zoo was Italie schadeloos gesteld voor het verlies van Nizza en Savoye, Frankrijk voor het gemis in haar stoel, met gesloten oogen en schijnbaar ongevoelig voor alles wat om haar heen gebeurt. Naar haar uiterlijk te oordeelen moet zij dertig a, vijf en dertig jaar zijn eu zij is zeer scbooD. Toch is zij ouder, maar het lijden en de doodsangst hebben aan dit bewonderenswaardigegelaat, waarvan de lijnen zoo zuiver zijn en dat omlijst wordt door zware, blonde krullen, den stempel der jeugd en der maagdelijkheid niet kunnen outnemen. Het is de markiezin De Hautefeuille. Zij werd gevangen genomen op hetzelfde oogenblik, dat zij met twee harer vriendmnen Parijs wilde ontvluchten. Men heeft haar twee maanden lang in den kerker opgeslotenthans zal zij veroordeeld worden. Zij zit daar met nedergeslagen blikken, schijn baar ongevoelig voor alles wat haar omringt. Zij wil met zich zelve alleen zijn. Op het oogenblik dat zij gereed staat het leven te verlaten, gaat dat gansche leven aan haar geest voorbij en terwijl de slachtoffers beurt voor beurt opstaan, zoodra hunne naam wordt afgelezen, vervolgt zij in stilte haar droomgezicht. Ver vau de verschrikkelijke plaats, die haar afschuw opwekt toovert haar ver- beelding gansch andere tafereelen haar voor. Zij was juist zestien geweest en vond vele be- wonderaars. Zij zag zich weer voor den grooten spiegel in dat pekin morgeutoilet, toen er aan haar deur geklopt werd. Binnen riep zij en bleef op de punt harer schoentjes staau de graaf Sesmaisons haar vader, trad binnen. van Elzas—Lotharingen en Duitschland kreeg eeu brok voor de moeite van het plannetje uitgedacht te hebben. 't Zal geen ernst zijn, dachten we zoo. Niet dat die machtige buren op den duur het kleine laudje niet bezet zouden krijgen over- macht doet wijken maar zij zouden een Zwitser land verdeelen zonder Zwitsers. Die moedige berg- landers, prat op hun v.erleden, naijverig op hunne nationaliteit, gehecht aan hun grond, zij zouden zich tot den laatsteu man laten neersabeleu voordat er kon gezegd worden de Zwitsers hebben den ongelijken strijd opgegeven. De Riitli-weide, Sem- pach en Morgarten, Granson en Murten, deze namen behoeven wij slechts te noemen om ons beelden van trouw, moed en volharding voor den geest te roepen. En in de Zwitsers van den huidigen dag leeft de geest van Tell voort. Geen heden- daagsche Gesler zou de Zwitsers anders vinden, geen Karel, al ware het ook een stoute, dat volk minder weerbaar dan voor dezen. Dat de Russische bladen niet geheel en al gesticht zouden zijn door de rede van Keizer Franz, dit liet zich wel denken. De lof, die Bulgarije is toegezwaaid, is vooral de steen des aanstoots. De toestanden in Bulgarije zijn onwettig, zegt de Nord, en in strijd met het traktaat van Berlijn. De Russische Czarewitch is op zijne terugreis uit Stuttgard wederom Berlijn zonder oponthoud voorbijgestoomd, alleen aan het station werd hij door het personeel der Russische legatie begroet. Keizer Wilhelm is reeds op reis naar de Lofodden op de westkust van Noorwegen, om de voorgeschre- ven rust te genieten. Onder zijn gevolg aan boord vau het keizerlijk jacht Hohenzollern bevindt zich ook graaf Waldersee, de chef vau den generalen staf. De affaire Jacques Meijer heeft in de Fransche kamer een naspel gehad. Toen Pichon den minister interpelleerde over de mededeeling van den ons bekenden brief, waarin Meijer werd verzocht om valsche documenten te fabriceeren, compromitteerend voor de regeering, betoonde de minister van justitie zich dadelijk gereed, niet alleen door te verklaren dat al de door den advokaat van Meijer medegedeelde feiten volkomen juist waren, maar hij deelde boven- dien mede dat de royalistische hoofdredakteur van den Gaulois, Arthur Meijer, zich in de gevangenis bij Jacques Meijer had vervoegd, en dezen dezelfde schandelijke voorstelleu had gedaan. Toen Jacques die voorstellen met verontwaardiging afwees, had de royalist hem toegevoegd Mais, mon cher, que vous etes jeuneMais c'est de la politique cela Woedend was de rechterzijds bij deze mede deeling, en Paul de Cassagnac beschuldigde het ministerie van medeplichtigheid met een veroor- deelden dief en zeide, dat de keele geschiedenis eene ondergestoken kaart was. Wegens deze grof- heid werd de censuur op hem toegepast en bij besluit der kamer werd hem voor eenigeu tijd het bijwonen der vergaderingen ontzegd. Pichon be- Na eenige woorden gewisseld te hebben, had de graal haar aan zijne zijde doen plaats nemen. Welnu, Estella, hoe vindt gij den markies De Hautefeuille met wien gij gisteren gedineerd hebt? Leonce riep zij vrij onbezonnen. Neen, neen, niet zijn neefje, maar den baron. Zijn oom Dien ouden hei O hij ziet er voortreffelijk uit. En dat is hij, gij hebt hem juist beoordeeld bovendien schat-schatrijk, van den ouden adel en hij heeft u de eer aangedaan u ten huwelijk te vragen. Hij maar hij is op zijn minst een tachtiger Hij is acht en zestig op zijn best. Die huwe- lijksverbintenis is in elk opzicht naar mijn genoegeu ik heb zijn aanzoek aangeuomen. Binnen twee maanden zijt gij Mevr. De Hautefeuille. Hij nam haar onder de kin, drukte vluchtig een kus op haar voorhoofd en verliet de kamer. Y\ elk eene uitbarsting van droefheid toen zij zich alleen bevond. Zij keek onafgewend naar haar beeld in den spiegel en riep te midden harer tranen wDien ouden markies zal ik huwen Groote hemel, waartoe is men dan jong en schoon P jangzamerhand was zij tot kalmte gekomen zij lad bedacht, dat er tusschen 16 en 68 zulk een groot verschil bestaat, dat de markies gesteld eens dat bij nog twintig jaar leefde twintig jaar welk een eeuw als men zestien ishaar als weduwe op een leeftijd zou achterlaten, dat zij toogde daarop, dat aan deze bestrijding der republiek door laster en logen een einde moest worden ge- inaakt, en stelde de volgende motie voorDe kamer geeft de wijze van discussie van sommige tegenstanders der republiek prijs aan de algemeene verachtiug, en noodigt de regeering uit deze handel- wijze door wettige middelen te onderdrukken." Het eerste deel der motie werd aangenomen met 390 tegen 161 stemmen, het tweede met 525 tegen 4 stemmen. Toen over de geheele motie moest worden gestemd, onthield zich de oppositiede motie werd derhalve met algemeene (363) stemmen aangenomen. Lafont vestigde de aandacht op de lasterlijke beschuldiging, waaraan sommige afgevaardigden en de regeering blootstaan en wees daarbij meer bepaaldelijk op een artikel van de boulangistiscbe Presse, waarin Tirard wordt aangevallen. Philippon wenschte deze opmerking in eene interpellatie ver- anderd te zien en daarbij ontstond eene scherpe woordenwisseliug tusschen Rouvier en Audrieux, zoodat de kamerboden tusschenbeiden moesten komen. Dientengevolge heerschte in de Kamer groote opschudding. Ten slotte werd met 349 tegen 116 stemmen eene motie aangenomen van dezen inhoud„De Kamer geeft opnieuw hare verontwaardiging te kennen over het schandelijke stelsel van laster, waarmede de regeering wordt bestreden, en gaat over tot de orde van den dag." ler voorziening in den kwijnenden toestand van sommige takken van landbouw heeft de heer Bahlmann, lid der Tweede Kamer, een voorstel van wet bij die Kamer ingediend. Aan dit voorstel ontleenen wij de beide volgen de artikelen Art. 1 strekt om bij invoer de volgende rechten te heffen van tarwe 1,20, rogge 0.60, gerst 0.60, boekweit 0.30, haver 0.30, mais0.30, spelt, gepeld 0.60, idem ongepeld 0.30, ge- pelde of gebroken graan, grutten enz., niet afzonder- lijk belast, f 0.60, brood, beschuit en meel van graan 2.40, boonen en wikken 0.30, erwten f 0.60, stijfsel van alle soorten 4, gist 20 en moot 1.07 alles per 100 K. G. Art. 2 kent op den uitvoer vau buiteulandsch graan vervaardigde fabrikaten vergoedingeu voor inkomend recht toe, te wetenvoor binnenlandsch gedistilleerd uit graan per 100 liter gedistilleerd van 50 percent f 1.50 Voor meel, brood en beschuit, gerekend dat 75 K. G. vertegenwoordigd worden door 100 K. G. tarwe of rogge Voor stijfsel, gerekend dat 50 K. G. vertegen woordigd worden door 100 K. G. tarwe of mais. kon herirouwen en gelukkig zijn. Hare tranen waren gedroogd, de glimlach werd weer zichtbaar en zij begon zelfs weer de gavotte te dansen, eer zij bare kamenier riep om haar te ontkleeden terwijl zij er over peinsde wat Rene de Vieuville' de vriend harer jeugd, wel zeggen zou, als hij vernam dat. De gewezen pastoor der kerk, vroeger Saint- Mary geheetenroept de president. De jonge vrouw siddert; deze vreeselijke stem heeft haar uit haar droomen gewekt, zij opent de oogen en ziet een priester voorbijgaan, die, hoe gebogen ook door den ouderdom, toch met vasten tred zijne rechters nadert, zijne witte haren omgeven zijn aaledaagsch gelaat met een soort van stralen- kransde omstaudigheden verleenen hem een soort van grootheid. Naam, doopnaam en beroep Lambert Gerard, priester. Het verhoor wordt voortgezet, maar de mar- kiezin luisterd niet meer. De naam van Lambert, dien zij bij toeval opving, roept het verleden voor haar geest terug. Het was op het kasteel De Hautefeuille, een oud slot uit den tijd van Lodewijk XIII, dat in den omtrek van Melna achter het geboomte lag verscholen daar kwarn ook een zekere abt Lambert, de brave pastoor vau SaintExupere iedere week een partijtje triktak met den markies spelen. Zij hoorde in het park, waar zij rozen plukte, het rammeleq TER NEHZENISC1E COERAM

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 1