Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. HOOFD No. 2518. Woensdag 3 Juli 1889. 29e Jaargang. AAOTBESTBDIMG. AAKtBBSTBPmG, Y00R HAAR VADER GEB0ET. AANBESTEDEN Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden biunen Ter Neuzen 1,—. Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82*. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brie veil- bushouders. ADVERTENTIfiN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Burgeineester en W ethouders van TER NEUZEN roepen hiorbij op sol- licitanten naar de betrekking van der openbare school te SLUISKIL. Het onderwijs omvat de vakken, genoemd onder litt. ak van art. 2 der wet. De jaarwedde, waarin ook eene belooning voor het geven van herhalingsonderwijs is begrepen, bedraagt 850 met vrije woning en tuin. Stukken, met bijvoeging van een adres op zegel, franco in te zenden aan den Burgemeester voor 15 Juli e. k. De getuigschriften moeten aansluiten ininstens tot 15 Juni j.l. Ter Neuzen, 24 Juni 1889. J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen, naar aanlei- ding eener circulaire van den heer Oommissaris des Konings iu Zeeland, betreffende voorwmirdeii van in ilieiist treding van jengdig scheepsvolk, ter kennis van belanghebbenden dat bedoelde voorwaarden voor ieder ter inzage liggen op de gemeente—secretarie. Ter Neuzen, 2 Juli 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen °op Maandng, 15 Juli a. s., 's morgens 11 uren, op het gemeente-raadhuis, bij enkele inschrijvmg, AA.\BESTEDEIN het maken van KLINKER- en KEIBESTRATINGEN, met bij- behoorende werken, en het bijle- veren van materialen. Bestek en voorwaarden liggen van af 5 dezer, op de gemeente-secretarie ter inzage. Plaatselijke aanwijziug zal geschieden op Donder- dag, 11 dezer, 's namiddags 2 uren. Nadere inlichtingen kunnen worden verkregen bij den gemeente—bouwmeester. Ter Neuzen, 2 Juli 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Ult bind rerschljnt Dlnsdag- en Vrijdsigavond bij den ultgever P. VAN DE 8 A N O E te Tee Neuzen. FEUILLETON. 27) Ludwig von Erlenburg was bij zijn aankomst te Miinchen in eene geheel andere stemming. Zijn gelaat straalde van vroolijken levenlust. Slechts drie maanden was het geleden, dat de uitspraak der rechtbank hem uit de gevangenschap verloste en nu Niemand zou kunnen denken, dat een man, die zich zoo edel en fier voordeed, ooit aan de bevelen van een misdadigen schurk had moeten gehoorzamen. Van alien dwang ont- slagen, verheugde zijn hart zich bij iederen adem- tocht over het genot der vrijheid. En telkens kwam hem daarbij voor den geest, hoe hij al zijn gelnk verschuldigd was aan Alice von Waldheim. Hij had eenmaal een andere liefde gekoesterd, hij had Amalia Monti oprecht bemind en haar beeld gedurende zijn twintigjarige ge vangenschap steeds voor oogen gehad. Maar nu in het werkelijke leven teruggekeerd, kwam de herinnering daaraan hem voor als een droom. Thans zou het zijn grootste geluk zijn Alice weer te zien en aan haar voeten alles neder te leggen, wat zij voor hem had opgeofferd. Denzelfden avond, dat hij was aangekomen, zond Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen op Dinsdag, 9 Juli a. s., 'smorgens 10^ uren, op het gemeentehuis, in het openbaar, bij enkele inschrijving, de levering van PETROLEUM voor de straatverlichting, gedu rende 1889/90. De betrekkelijke voorwaarden liggen ter inzage op de gemeente-secretarie, alwaar ook eene ver- zegelde bus tot het ontvangen der inschrijviugs- biljetten is geplaatst. Ter Neuzen, 28 Juni 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. JPoIitieU. Overzieht. Alle monarchen zijn vast besloten een vredebreuk te vermijden en ditzelfde geldt van de regeeringen, die maar al te goed weten welke ontzaglijke af- metingen een oorlog in onze dagen zou verkrijgen. Het laatste is ontegenzeggelijk waar, een leek kan 't wetenmaar 't eerste, is dat ook waar? Ja? Schaf af dan die groote legers, smeed uwe zwaarden om tot ploegen en sikkels, vernagel uwe kanonnen en maak ze dienstig tot buizen voor rook- of waterleiding wij zien in een werkstaking door de zonen van Mars heil voor de maatschappij. Maar wie heeft ons met dat besluit der monarchen bekend gemaakt, aan welks waarheid men niet zou twijfelen als dat omarmen en dat kussen, bij de vorstelijke reizigers in gebruik, gemeend is. Dat heeft niemand anders dan Kalnoky, Oostenrijks minister van buitenlandsche zakeu, gezegd. Bovendien ver- klaarde hij, dat Oostenrijk in de meest volkomen harmonie met zijne bondgenooten stond en al het mogelijke zou doen om den vrede te handhaven. De betrekkingen met Duitschland kenmerkten zich door eene steeds toenemende hartelijkheid en de alliantie met Italie was geheel overeenkomstig aan die met Duitschland. Volgens berichten uit Belgrado zouden er wanordelijkheden ontstaan zijn in het Sandjak Novi Bazar, in 't zuiden van Bosnie, tusschen Servie en Montenegro gelegen. De prefect van Novi-Bazar zou verjaagd zijn en op verschillende punten vormen zich benden. De Turken hebben troepen afgezonden, die de benden vervolgen, terwijl alle Serviers, die in Novi-Bazar verblijf houden, in hechtenis genomen zijn. Aan dit bericht hechte men niet te veel, waut men mag niet aannemen dat Sandjak door de Turken is binnengerukt, terwijl hij de freule Von Waldheim zijn kaartje met het verzoek haar den volgenden dag zijne opwachting te mogen maken. Zijn verzoek werd toegestaan en alzoo wandelde hij den volgenden dag naar de nederige woning, waar Alice voorloopig een gastvrij onderkomen had gevonden. De jonkvrouw was ten diepste ont- roerd bij het bezoek van den man, dien zij haar eerste liefde had geschonken, maar Ludwig von Erlen burg was ook niet op zijn gemak. Bedeesd maar met ingetogen vriendelijkheid trad de jonge dame hem te gemoet, toen hij de kamer binnenkwam. De baron betuigde haar zijn oprechten dank voor haar edelmoedig gedrag en verontschuldigde zich dat hij drie maanden na het proces had laten verloopen voor hij zich van dezen plicht der dank- baarheid kweet. Hij sprak van hetgeen hij gedaan had om zijn vrouw terug te vinden, van haar sterven kort na zijn komst in San Salvatore, van Cecilia en haar man. Mijn dochter leeft in goede omstandigheden en heeft mijn bijstand niet verder noodig, dus eindigde hij, maar mijn hart klopt van onrust bij de over- wegiug van de vraag, of het geluk, dat Cecilia geniet, ook mij ten deel zal vallen. Bij deze woorden keek hij Alice met schitterende oogen aan, maar deze geraakte daardoor in ver- warring en wist niets te antwoorden. Het is bijna een en twintig jaar geleden, dat ik in liefde ontbrandde voor mijn nu zalige vrouw, de Oostenrijkers dat stuk gronds bezet hebben met hunne iroepen. Over de reis van den Czarewitch naar Stuttgard, waarheen zich ook Keizer Wilhelm had begeven om de 25-jarige regeering van den Koning Wur- temberg mede te gedenken, wordt nog al een en ander gezegd. De Russische troonopvolger heeft de reis over Berlijn gemaakt, zonder in die stad eenig bezoek af te leggen of te ontvangen. Hij bleef er een paar uren aan het station, maar geen enkel officieel persoon vertoonde zich daar om hem te verwelkomen. De Fransche pers is er bij als bagel en gort om hieruit af te leiden, dat de verhouding tusschen Rusland en Pruisen zeer koel, is, en zegt dat den Czarewitch opzettelijk is voor- geschreven zich onderweg nergens op te houden, terwijl de Duitsche bladen beweren dat de ontmoe- ting met den Keizer opzettelijk vermeden is, omdat de Czaar zelf eerst eene officieele tegenvisite aan Berlijn wil brengen. Keizer Wilhelm heeft zich ook te Sigmaringen vertooud bij het huwelijk van een zijner bloedver- wanten den vorst van Hohenzollern. Bij het diner dronk hij op de gezondheid van de 'oruid, met de woordenWij Hohenzollerus zijn altijd goede soldaten geweestik ben er zeker van, dat ook uwe koninklijke hoogheid eene goede soldaten vrouw zal worden Alsof een mensch soldaat is en slechts een soldaat een mensch. De toast was meer dan flauw Bah Volgens de Daily News zijn de kooplieden in Zuid-Rusland op hun hoede tengevolge van de alarmeerende geruchten. Zij dragen zorg in hunne contracten rekening te houden met de mogelijkheid van eenen oorlog. Overigens maken zij zich aan de Zwarte Zee niet zoo ongerust over de krijgstoerustin- gen, daar deze worden veroorzaakt door de voordu- rende uitbreiding der militaire macht van Duitschland en van Oostenrijk. Rusland kan zijne westelijke greuzen toch niet ongedekt laten, zeggen zij. 't Is aardig, want als men de Oostenrijkers en de Duit- schers hoort praten, dan zeggen zij dat ze hunne oostelijke grenzen toch niet ongedekt kunnen laten, wijl Rusland zich zoo wapent. Hier zien wij weer niets dan politieke kool. De Zwitsers te Zurich hebben een geschiedkundig feest gevierd en bij die gelegenheid zei pastor Wiszman o. a.„Indien de diplomatieke inkt, waarmede de traktaten geschreven zijn, werd ver- loochend, dan zouden de Zwitsers bereid zijn om die traktaten opnieuw met hun bloed te schrijven, door hunne haardsteden te verdedigen tegen elke vreemde inmenging en liever te sterven dan ver- uedering te ondergaan." Duitschland's rijkskanselier kan nu nog eens gaan klagen over gebrek aan ontzag van kleine staatjes tegenover den kolossus Duitschland. Nu de Boulangisten in Frankrijk niet veel sprak de baron, en destijds droomde ik mij een paradijs op aarde. Maar dat alles is voorbij De herinnering aan Amalia, zoo levendig tijdens ik een gevangene was, ligt nu achter mij als een droom. Mijn leven is vernieuwd en mijn hart is vrij. De plichten, die het verledene mij oplegde, heb ik vervuld, en nu is mijn grootste verlangen gelukkig te zijn Eenige oogen blikken heerschte er een pijnlijke stilte, daar Alice weer niets antwoordde Vertrouw op God. Hij zal uw toekomst ge lukkig maken, lispte de ontroerde jonkvrouw ein- delijk, terwijl te tranen in hare oogen blonken. Toen de baron dit zag, kon hij zijn gevoelens niet langer bedwingen. Alice Het verlangen om u mijn hart en hand aan te bieden heeft mij naar deze plaats gedreven, dus sprak hij vol vuur. Ik kom niet alleen om u mijn dank te betuigen voor uw edele handel- wijze, neen, ik bemin u sedert het eerste oogenblik, dat ik u zag. Alleen de vervulling van mijn plichten in Italie heeft mij belet u vroeger deze bekentenis te doen. En nu smeek ik uwilt ge mij ge lukkig maken? Met een gevoel van onbeschrijfelijk geluk had Alice deze bekentenis van den baron aangehoord. Haar wangen gloeiden, toen zij het huwelijks aanzoek vernam uit den mond van hem, voor wien baar hart met liefde vervuld was. Zij ant woordde niet, maar sloeg de oogen neer. Een vorderen, integendeel kans loopen in de doos ge- stopt te worden, beginnen zij in Louden standjes te schoppen. Daar had Laguerre eene vergadering bijeengeroepen van aldaar wonende Franschen, ten- einde te protesteeren tegen de vervolging van Boulan- ger en dezen door een votum van vertrouwen te vereeren. 't Ging op die vergadering stormacbtig toe. Laguerre en Naquet konden niet aan't woord komen tengevolge van het rumoer, dat de anti- boulangisten maakten. Laguerre durfde Boulanger den man der toekomst noemen en nu kwam aan het gefluit en gesis geen einde men vloog elkander in de haren en eene formeele kloppartij was't einde. Als souvenier namen velen een buil, een blauw oog of een bloedenden neus mee. Met ingang van 1 Aug. a. s. zullen de dienst- uren der rijks telegraafkantoren op Zon- en algetneene erkende christelijke feestdagen zijn voor Vlissingen van 8 uren voor- tot 9 uren namiddagsvoor Middelburg van 8 tot 12 uren voor- en van 1 tot 3 en 7 tot 8 uren namiddagsvoor Brouwershaven, Goes, Hansweerd en Zierikzee van 8 tot 9 uren voor- en van 1 tot 2 en 7 tot 8 uren namiddags voor Breskens, Bruinisse, Hulst, Yerseke, IJzendijke, Cortgene, St. Maartensdijk, Oostburg, Sluis, Ter Neuzen, Tholen, Walsoorden en Wemeldinge, van 8 tot 9 uren voor- en van 1 tot 2 uren namiddags. Aan een particulieren brief ontleent het Dag- blad het volgende omtrent den moord, op den controleur 2" kl. A. F. P. Graafland te Indragiri (Ned. Oost-Indie) gepleegd Zoo even kwamen er berichten uit Riouw om trent de treurige gebeurtenis. Den 15den Mei des namiddags ging de heer Graafland met echtgenoote en kinderen eene wandeling doen. Bij den luite- nant-Chinees gebruikten zij een kop thee, toen een oppasser berichtte dat er eene prauw was aangekomen, waarvan de opvarenden ongezind waren om te doen onderzoeken wat er in was. De heer Graafland begaf zich naar het vaartuig, waarin drie personen waren gezeten, en beval hun dat zij de kagangs zouden ontladen. Dit weigerden zij, waarop de controleur hen dreigde door een geweer van den oppasser te nemen, 't welk hij begon te laden. Een der opvarenden verliet nu de schuit en wilde den heer Graafland met eene kris te lijf. Die kris werd hem door den oppasser ontrukt en de controleur had zijn geweer bij den voet, toen onverwacht de aanvaller hem het geweer ontnarn en met de bajonet een diepe dijwond toebracht. De heer Graafland trok de bajonet uit de wond en eene worsteling volgde, waarbij het geweer viermaal van eigeuaar veranderde, toen plotseling uit de Chineesche kamp een onverlaat kwam aanloopen, die den controleur een krissteek pijnlijke gedachte kwam weder bij haar op Ge zwijgt, Alice? vroeg de baron dringend. Haar boezem zwoegde op dat oogenblik weer onder een last van leed. "Vergeef mij, fluisterde zij hijgend, maar mijn geschandvlekte naam Wat? viel de baron met geestdrift in, kan men een naam beter adel geven dan door uw handel- wijze is geschied? Deze edelaardige vraag sneed alle verdere tegen- werpingen af. Een onbeschrijfelijk gevoel van vreugde en geluk maakte zich van de jonkvrouw meester en zonder te antwoorden zag zij den baron met schitterende oogen aan. Daar de naam Yon Waldheim treurige herin- neringen bij uw opwekt, zeide de baron levendig, moest ge den mijnen aannemen. Het geslacht Yon Erlenburg zou trotsch mogen zijn, als ik de edelste der vrouwen de mijne mocht noemen. Kom Alice! ik bid u, zeg mij of of ge uw leven in liefde aan mijne zijde wilt slijten. De jonkvrouw scheen nog te aarzelen toen strekte zij haar beide handen uit en drukte die van den baron vast in de hare. Alice, fluisterde hij, vertrouw op mij, ik zal u gelukkig maken. Heb slechts een beetje liefde voor mij. Een beetje vroeg Alice. O, Ludwig ik be min u sedert het oogenblik, dat ik u in den tuin van San Salvatore zag TER \Eim.S HE <01RA\T (S L O T.) IIOOFDSTUK XX.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 1