Landbouwberichten. Gemengde berichten. Handelsbericbten. De bevel hebber liet door de Europeesche com- paguie en de sectie-bergartillerie den vijand in front bezig houden, terwijl de Ambonneesche compagnie een omtrekkende beweging om 's vijands linker- vleugel maakte. De omtrekking was zoo prachtig gelukt, dat men spoedig tot den aanval overging, waarbij 62 dooden van den vijand in onze handen vielen, alien met de bajonet afgemaakt. Hierbij hebben zich lofwaardig onderscbeideu de kapitein Hansen als commandant en uitvoerder der omtrekkende beweging en de 2e luitenaut Van Beusekom, die met een sectie Europeanen, den vijand met de bajonet aanpakte, waardoor hij 15 dooden op de plaats liet. Volgens berichten had de vijand een verlies van meer dan honderd dooden en vele gewonden. De vijand verspreidde zich en liet zich niet meer zien. Op ontvangst van het bericht, dat de vijand 23 huizen ouzer bevrieuden in brand had gestoken, werd op den 6 Mei jl. weder een Europeesche compagnie onder den kapitein Van Bijlevelt naar het oorlogsterrein gedirigeerd. Op den 7 Mei jl. werd wederom door de colonne de Bank Langenhorst uitgerukt om den vijand op te zoekendeze colonne werd versterkt door 50 soldaten uit de benting en 75 matrozen, onder commando van den kapitein In 't Velt. Hoewel de colonne op dien dag weder succes had, hebben wij bij een ktewang aanval het verlies te betreuren van den le luitenant Gade, die met tal van klewanghouwen en een lanssteek in de maag, sneuvelde op de lijken der door hem gedoode Atjehers. Ook vier zijner soldaten werden door den vijand gedood. Op dien dag kregen wij 13 gewonden, voor het grootste gedeelte zwaar. De Shah van Perzie is voornemens zijn leger van een verbeterd stelsel van vuurwapenen te voorzien. Waarschijnlijk zal bij een wapenfabriek van Luik een bestelliug worden gedaan van minstens 60,000 geweren. Met ingang van 24 Juni jl. is het maximum bedrag der postwissels uit Nederland naar de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika verhoogd van 50 dollars tot 100 dollars en dat der postwissels uit de Vereenigde Staten naar Nederland van 125 gulden tot 250 gulden. Ter Xeuzen, 28 Juni 1889. In een op Dinsdag jl. gehouden vergadering van ingelanden van den Goeschen polder, is be- sloten tot het maken van grindwegen over eene gezamenlijke lengte van ongeveer 3000 meters. Door de classikale vergadering te Zierikzee is herkozen als lid van het Provinciaal kerkbestuur van Zeeland, de heer J. Dieleman Wz. alhier. In de tweede lielft der maand Mei is door het postkantoor alhier de volgende onbestelbare brief verzonden aan het adres van mej. N. van Willes te 's Gravenhagedoor het hulpkantoor Axel aan J. J. van Weerd te Rotterdam door het hulpkantoor Hoek aan Jan Rijk te Utrecht. Heden morgen kwam alhier in de haven van de reede terug de Zweedsche brik Pamilie, zijnde aldaar in aanvaring geweest met den Russischen drieraastschoener Johannes, beide van hier uitge- varen, gekomen van Gent. De brik bekwam be- langrijke averij aan kluiverboom, galjoen, reeling enz. en is in het kanaal gehaald om te repareereu. De schooner leed geeue schade en vervolgde de reis. Naar men ons uit Zaamslag meldt is tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente beroepen de WelEerw. Heer Westenhof, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Gent (Belgie.) Axel, 27 Juni. Heden werd alhier door den Generaal Majoor van Helden, Inspecteur der cava- lerie belast met het algemeen toezicht over het wapen der Koninklijke marchaussee, vergezeld van zijn ritmeester adjudant, de brigade marchaussees Axel, Hulst, Sas van Gent en Ter Neuzen ge'iu- specteerd. Borsele, 26 Juni. Maandagavond kwam het aanvallige tweejarig zoontje van den landbouwer gekomen, ik wensch je van ganscher harte Gods zegen op je verderen levensweg. Mocht je later in uood verkeeren, denk dan aan inij. Zoo laug ik nog leef, kunt ge op mij rekenen. Yoor deze hartelijke woorden en voor de hulp en bijstand, haar bij het proces verleend, betuigde Alice haar oprechten dank en toen scheidden de reisgenooten. De priester reisde over Venetie naar Weenen, vanwaar hij zijn dorpje het gemak- kelijkst kon bereiken. Alice trok door het dal van de Etsch en van de Inn en bereikte langs dien weg zonder ongelukken de stad Miinchen. De dag van haar aankomst in deze stad was bij uitstek somber, maar nog somberder was het in Alice's binnenste. Zij zag in de toekomst niets dan vreugdeloosheid en bange zorgen. Zij was een wees zonder geldmiddelen en met een bevlekten familienaam. En dat was nog niet alles Haar hart was in liefde ontstoken en liaar liefde was imtners hopeloosdacht zij. Neen, zij moest dat zoete gevoel in haar hart smoren, bekampen, uit- roeienen voortaan het leven eentonig en in afhankelijkheid slijten. Zij begon nu te gevoelen, dat zij toch een zwaar offer had gebracht om de zonden van haar vader te boeten. (Slot volgt.) J. van Liere, op noodlottige wijze om het leven. In een onbewaakt oogenblik geraakte het in een put, waaruit het door de moeder spoedig werd opgehaald. Alle pogingen om de levensgeesten op te wekken bleken echter ijdel te zijn. Door eigenaren van gronden in den Bontepolder, in deze gemeente, zijn daarin groote partijen kool- zaad gezaaid, waarvan de openbare verkoop voor een groot gedeelte alsnu te velde jl. Dinsdag heeft plaats gehad. De gemiddelde opbrengst bedroeg van f 180 tot f 190 per hectare. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 28 Juni het volgende vonnis uitgesproken C. L., oud 32 j., werkman te Zaamslag, thans gedetineerd, is wegens poging tot doodslag veroor- deeld tot een jaar gevangenisstraf. Terwijl de vrouw van C. J. de Y. te Beesd iu haar verfwinkel stond te praten, ontstond er brand door het overloopep van een pot met gesmolten was en terpentijn. Bij de pogiugen, die aangewend werden om het vuur te blusschen, geraakten de kleederen der vrouw in aanraking met de 'orandende stoffen. Zij hep naar achteren en stond daar in een oogenblik in voile vlam. Alle kleederen ver- brandden en, met brandwonden als overdekt, verkeert zij in deerniswaardigen, hopeloozen toestand. Zij was, ofschoon 68 jaar oud, eerst onlangs gehuwd. De brand zelf werd spoedig gestuit. Dezer dagen vertrokken een 50tal personen met de barge van Assen, om in de Rijkswerk- inrichtingen te Yeenhuizen te worden opgenomen. Een van hen scheen dit als een plezierig uitstapje te beschouwen, althans hij blies een lustig deuntje op een doedelzak. Binnen eene week zijn thans meer dan 100 personen over Assen daarheen vervoerd. Verscheidene personen uit Veenhuizen zijn ge- deserteerd, omdat het hun te warm was om te hooien. Bij de werkzaamheden aan het Merwede- kanaal onder de gemeente Maarssen wilde het blok eener heistelling, opgehaald zijnde, niet weder vallen. Een werkman, zijn hoofd boven den in te heien paal brengende, zag naar boven om te weten waaraan het haperde, toen plotseling het blok losliet; onnoodig te zeggen, dat de ongelukkige op de plaats dood bleef. Uit Vlissingen wordt geseind, dat een elders medegedeeld bericht, als zou eene werkstaking op de fabriek ,/de Schelde" zijn uitgebroken, bezijden de waarheid is. Alleen hebben een aantal jonge- lieden op geregelde wijze verhoogiug van loon gevraagd, wat door de directie in overweging wordt genomen. Een zindelijke huismoeder te Rotterdam zette dezer dagen de kroon op haar jaarlijkschen schoon- maak door het verkoopen van oude meubelen en kleedingstukken, die reeds sedert jaren ongebruikt op den zolder hadden gelegen, aan een uitdrager. Des middags verhaalde zij haren man met een opgeruimd gelaat, dat zij f 1,65 had gemaakt voor eene kapotte kachel, een ouden hoed, een versleten vloerkleedje, enz. Zij was verontwaardigd, toen de man met een etfen gezicht verklaarde, dat zij den rommel veel te goedkoop van de hand had gedaan. Na gegeten te hebben ging de man een half uur vroeger dan gewoonlijk heen, zooals hij zeide, om over te werken. Des avonds thuiskomende, gaf hij zijn vrouw duizend gulden aan papier, zeggende //Dit heb ik in mijn half uurtje verdiend." Uit de volgende verklaringen aan de verbaasde vrouw bleek, dat de echtvriend gedurende zijn twintigjarig huwelijk dit sommetje had overgespaard, het geld voortdurend tegen muntbilletten ingewisseld en deze onvoorzichtig genoeg in de voering van den ouden hoed had verborgen. In den loop van het gesprek van dien middag had hij den naam van den uitdrager vernomen, was zeer bedaard naar hem toegegaan, vroeg om een hoed te koopen, en natuurlijk paste hem de hoed, dien zijne vrouw pas verkocht had, alleen. De uitdrager lachte in zijn vuistje, dat hij zoo spoedig den hoed met enorme winst had afgezet, doch de werkman liet hem niet blijken, hoeveel genoegen het hem deed, dat hij door zijne koelbloedigheid den verloren schat terugwou. De hoed behoeft nu echter geen dienst als spaarpot meer te doen door de ondervinding geleerd, heeft de spaarzame huisvader de som op eene spaarbank gebracht. Het cafe //Eendracht" te Groningen, is een der verzamelplaatsen van sociaal-democraten, die daar Zaterdagavond in groot getal aanwezig waren. Onder hen was zekere N., die afvallig van het socialisme werd en door de anderen daarover hard werd gevallen. Ten slotte werd N. met groot lawaai van de trap gedrongeu, van welk oogenblik de socialist M. M. gebruik maakte om hem met een mes een vreeselijke wonde over het aangezicht toe te brengen. Natuurlijk dat voor M. M. dit muisje nog een aardig staartje hebben zal. Te Aries is dezer dagen een drenkeling van den dood gered door een blinde. Een jong soldaat, Mercier genaamd, die eenige dagen bij zijne ouders doorbracht, wandelde met zijn vriend Gaillard, ruim een jaar geleden blind geworden bij eene mijnont- ploffing. Hij kreeg lust een bad te nemen in het kanaal, waar langs zij liepen, ontkleedde zich en ging te water. Maar hij was nog niet lang aan het zwemmen, toen hij plotseling zonk. Eenige jongens die naar het badeu keken, hieven een luid hulp- geroep aan. Er kwamen eenige mannen toesnellen, maar geen van alien durfde den ongelukkigen joukman te gaan helpen. Toen trok de blinde Gaillard ijlings een deel zijner kleeren uit en sprong in het water. Door de aanwijzingen der knapen, nu rechts, dan links geleid, hoorde hij eindelijk beweging achter zich hij dook en greep Mercier, dien het hem gelukte veilig aan land te brengen, waar men den drenkeling spoedig weder tot be- wustzijn bracht. Te Colmar hebben ernstixe ongeregeldheden plaats gehad, welke veroorzaakt zouden zijn door eenige opgewonden soldaten. Dezen trokken met de blanke sabel door de straten der stad eu ver- wondden verscheidene personen, o. a. een kindje van vier jaren. Yervolgens gingen zij een herberg binnen, waar het tot een hevige vechtpartij kwam. De militaire autorfteit heeft gelast, een streng onderzoek in te stellen. De Eiffeltoren te Parijs heeft een mededinger gekregen, en wel een //ballon captif," die de rei- zigers tot een afstand van 500 meter boven den grond voert. Het gevaarte heeft 56 meter omtrek, 1017 vierk. meter oppervlakte eu is door een stevigen, behoorlijk van overheidswege onderzochten kabel aan den bodem bevestigd. Te Berlijn is op dit oogenblik een veel- belovende reuzin te zien, een Kozakkenmeisje van 11 jaar, dat nu reeds een hoogte van 2 meter bereikt heeft en dus, indien het zoo door blijft groeien, vermoedelijk een wandelende Eiffeltoren zal worden. De gedachte dat een volwassen mensch hier als kind wordt voorgesteld, is op 't minst zeer onwaarschijnlijk. Houdiug, vormen en gebaren laten geen twijfel of 't kind heeft inderdaad den opgegeven ouderdom. Het lichaam is nog in den ontwikkelingstijd eu de /,kleine" weet niet goed, wat zij met armen en beenen beginnen zal. Boven- dien zijn handen en voeten zoo groot als waren ze voor een dubbel zoo groote reuzin bestemd. Indien de uatuur er geen speldje voor steekt, belooft het kind een vrouw te worden, waarbij de reus van Klein Duimpje een kleine jongen schijnt. Ook bij wetenschappelijke mannen trekt deze zeldzaamheid groote aandacht. De bekende Dr. Tanner, de Amerikaan, die al menigmaal dagen achtereen vastte, zonder dat hij er schijnbaar onder leed, heeft thans iets nieuws gedacht, om er geld uit te slaan. Hij heeft na- melijk gewed, dat hij zich voor 30 dagen levend zal laten begraven, geheel in den vorrn en met eenige voeten aarde boven de kist, om daarom weder gezond en wel te voorschijn tekomen. Of de man nog wel frisch van geest is, daarvan wordt in het bericht geen melding gemaakt. Als een merkwaardig staaltje van hetgeen de daling in den marktprijs van een handelsartikel beteekent, verdieut zeker vermelding dat de waarde van den wereldvoorraad van koffie heden circa 56 millioen gulden miuder is dan veertien dagen geleden. Parijs heeft onder zijne gasten reeds een Russisch ofhcier, die te paard uit zijn vaderland naar Frankrijk kwam Amerikaansche wielrijders, die per trapwiel van Boulogne naar Parijs snelden, en eindelijk een Oostenrijksch journalist, die met een „aapje" van Weenen kwam gereden. Weldra zal het nu ook een Turk zien verschijnen, die den weg van Konstantinopel naar Parijs te voet heeft afgelegd. Het is een inwoner van Konstantinopel die brandde van verlangen, de Parijsche tentoonstelling te zien, maar geen stuiver op zak had. Daar hij geen anderen uitweg wist, besloot hij maar te voet te vertrekken. Om niet te verdwalen zal deze nieuwe Peter in der Fremde den spoorweg volgen. Groote ongerustheid heerscht te Auckland over het lot van het schroefstoomschip Dart der Engelsche marine. Op 5 dezer heeft het Sydney ver- laten, doch het- is niet op den bestemden tijd in de Nieuw-Zeelandsche haven aangekomen. Dezer dagen nu is, westelijk van de Noordkaap, een boot, gemerkt Dart, gevonden, die levensmiddelen, gereedschappen en reddinggordels bevatte. Er is een onderzoek langs de kusten ingesteld. inge'zo'nde'n sturkes. L E E T IJ D I N G E N. Van 25 tot en met 27 Juni zijn in deze haven binnengekomen om aan den spoorweg alhier te lossen en te laden 26 Juni. Eng. stoomb. Schmidsborn, kap. Hardey, van Middlesbro met ruw ijzer. 27 Juni. Eng. stoomb. River Lagan, kap. Namare, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Kinghorn, kap. Roberts, van Leith met stukg. Van 25 tot en met 27 Juni zijn uit deze haven vertrokken na aan den spoorweg te hebben gelost en geladen 25 Juni. Duitsche stoomb. Lotte, kap. Oestereich, naar West-Hartlepool ledig. Eng. stoomb. Glen- more, kap. Home, naar Middlesbro ledig. 26 Juni. Eng. stoomb. Aberforth, kap. Sinclair, naar Grangemouth ledig. Eng. stoomb. Cougres, kap. Hastie, naar Blyth ledig. Eng. stoomb. Schmidsborn, kap. Hardey, naar Middlesbro ledig. 27 Juni. Eng. stoomb. Shieldrake, kap. Hore, naar Liverpool met stukg. In deze haven zijn binnengekomen bestemd voor Gent 25 Juni. Russische schoener Emma, kap. Isacksson, van Laprick met hout. 26 Juni. Eng. stoomb. Bordeaux, kap. Giles, van Londen met stukg. Duitsche stoomb. H. von Witt, kap. Wegner, van Archangel met haver. Noorsche brik Normand, kap. Knudsen, van Kragero met hout. Eug. bark Polynesian, kap. Spencer, van Chili met salpeter. 27 Juni. Eng. stoomb. Richard Moxon, kap. Sales, van Goole met stukg. Ned. stoomb. Prima, kap. De Jonge, van Hornefors met hout. Russische schoener Aimo, kap. Lundqvest, van Borga met hout. Uit deze haven zijn vertrokken komende van Gent 25 Juni. Eng. stoomb. Lofna, kap. Anderson, naar Grangemouth ledig. 26 Juni. Eng. stoomb. John Wells, kap. Jordan, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Galatea, kap. Lumley, naar Londen met stukg. Duitsche stoomb. Alsen, kap. Hackbarh, naar Stettin met straatsteenen. Van 25 tot eu met 27 Juni werden langs de Oostsluizen alhier 31 binnenvaartuigen op en 33 afgeschut. Dordrecht, 27 Juni. KOERS VAN HET GELD. Belgisch per 100 fr. f 47,60 a f 47,75 Engelsch per r 12,05 t n 12,07^ viniw—m I i II JTWMi'wn.- mil—Til I IIM'IIIII I—i-mrrmn Aan den heer B. te Zaamslag. Mijnheer 1 Uit een ingezonden stuk van uwe hand in de Ter Neuzensche courant van Woensdag 26 Juni jl. meen ik te mogen opmaken, dat ge met den heer Petrus Dieleman Jz. hebt afgerekend. Immers de door hem gestelde voorwaarde uw naam te noemen, is niet door u aanvaard. Het spijt mij en inderdaad voor u het meest. M. i. had de heer D. er ten voile recht op, dat de schrijver van een ingezonden stuk, waarin hem, vergun mij de uitdrukking, al schijnt ze wat hard, zoo veel hatelijkheden naar het hoofd worden geslingerdmet open vizier streed. In den oorlog toch ziet men gaarne zijnen vijand. Daarbij hebt ge eene schoone gelegenheid laten voorbijgaan, om het lezend publiek over uwe waarheidsliefde te laten oordeelen. Immers, ge meent (zie ing. stuk v. 15 Juni) dat de heer Dieleman, die „in allerlei onsamenhangende volzinnen zijn ge voelen meent bloot te leggen", toch niet aan een uitvoerig debat kan deelgenomcn hebben P En zie, mynheer, nu opent de heer D. u het schoone vooruit- zicht, om proeven van zijne bekwaamheid in het debatteeren te geven, eu wel in het openbaar, alleen maar op het noemen van uw naam. Me dunkt, ge hadt deze zoo uiterst schoone gelegenheid om D als „debater" te laten zien met beide handen moeten aan- grijpen. Wie weet, hoe ge uwen tegenstander door kracht van argn- menten had verpletterd. 't Is heusch jammer, maar gedane zaken nemen geen keer. Maar nu verder. Ge neemt het den heer D. kwalijk, dat hij in eene Raadszit- zitting gezegd zou hebhen„zoodra ik kans zie, om de meerder- heid aan mijn kant te krijgen, zal ik een voorstel doen tot schoolijeldheffin;/. Op die woorden wilt ge, als ik mij niet vergis, den nadruk leggen. Hierdoor wordt genoemde heer vooral des doods schuldig en tusschen de regels door lees ik: »weg met dezen en zijne geestverwanten." Nu komt de heer Dieleman tegen uw schrijven op, beschuldigt u van onwaarheid te schrijven en heeft voorzeker het oog op de door u bedoelde woorden. Op dit punt van verschil tusschen u beiden, ga ik echter niet in. Maar veronderstel nu eens, de heer D. heeft in den Raad genoemde woorden gebezigd. Eilieve, wat zou dat Vindt ge het dan niet edel, als iemand voor zijn gevoelen durft uit- komen en toont, dat hij zijne gedachten laat gaan Een mensch is nu eenmaal geen machine en gelukkig. En dan vooral een lid van den Raad. Neen wel verre van den heer D. er een verwijt van te maken, dat hij zijn gevoelen heeft uitgesproken, is hij in mijne schatting gerezen, en mag een woord van lof hem niet onthouden worden. Ja maar, zegt ge misschien, welk een verschrikkelijk, ongerijmd denkbeeld heeft hij te berde gebracht. Hij wil schoolgeldheffing op de openbare school, niets minder dan dat. Maar dan toch alleen voor degenen, die het betalen kuunen, niet waar Zoo onredelijk is de heer D. voorzeker niet, dat hij de armen van onderwijs wil berooven. En vindt ge inderdaad dit denk beeld zoo ongerijmd Is het dan niet meer dan billijk, dat degenen, die van het onderwijs profiteeren, en het kunnen betalen, ook iets in de kosten bijdragen In dezen is de heer Dieleman iu goed gezelschap. Immers, niemand minder dan ZEic. de Min. van Binnenl. zaken heeft in zijn nieuw ontwerp van schoolwet ter dege school- geldheffing opgenomen. Inderdaad ik kan in het minst niet vinden, dat dit denkbeeld ongerijmd is. Denk eens wat een voordeelen zou de toepassing van dit beginsel met zich brengen. Immers, daardoor worden de lasten verlicht ook van hen, die niet van het openbaar onderwijs ge- diend zijn, wordt het onderwijs zelve meer gewaatdeerd, het schoolverzuim wel wat minder, de concurrentie tusschen openbaar en bijzonder onderwijs meer mogelijk en last not least, de billijkheid in acht genomen. Denk gerust eens over het een en ander na. Het onderwerp „schoolgeldheffing van wie het betalen kan", is onze aandacht wel waard. En het zou mij geenszins verwonderen, als ge bij die beschou- wing tot de eerlijke bekentenis moest komen, dat ge den eer- zamen Petrus Dieleman Jz. en zijne denkbeelden te veel door een zwarten bril hebt bekeken en hij inderdaad als ruadslid zoo kwaad nog niet is. Voor ditmaal genoeg. Groetend, Uw dienstw. Zaamslag, 27 Juni 1889. X. P. S. Mocht ge lust hebben over genoemd onderwerp nog eens met mij van gedachten te wisselen, welnu, ik ben tot uw dienst. Ik heet wel X., maar ben toch bij de Redactie geene onbe- kende grootheid. De aanvoer van Granen blijven klein, in de prijzen is geen verandering. Pnike Zeeuwsche en Vlaamsche Tarwe 7,50 a 8,50 nieuwe 6,30 a 6,80. Rogge Zeeuwsche en Vlaamsche 4,50 a/5,20. Gerst Zeeuwsche en Vlaamsche winter f 3,00 a 3.50. Overmaasche a Zeeuwsche tu Vlaamsche zomer 3.30 a 3.50. Haver dunue 2,60 a 3.40. Paardeboonen 5.50 a 6,50. Duiveboonen 6,20 a 7,20. Witteboonen 6,00 a 7.50. Bruineboonen 7,00 a 9,00. Erwten 7,40 a f 7,50. Voeder 6,00 a 6.50. Koolzaad 11,25 a 11,75. Lijnzaad zaai 11,00 a 14,00.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 2