Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, No. 2516. Woensdag 26 Juni 1889. 29e Jaargang Gemengde berichten. BURGERLIJKE STAND. Z. M. de Shah van Perzie moet reeds aan een 50tal Nederlanders, in de verschillende rangen van de Orde van vDe Leeuw en de Zon," ridderorden verleend hebben. In de provincie Groningen is de aardappelziekte op onrustbarende wijze uitge- broken. Sommige notarissen in Friesland bebben uit vrije beweging de onkosten van 10 pet. voor de huurders van maailanden op 5 pet. teruggebracht. Het plan moet bestaan om het landgoed Heerenlo" nabij Ermelo in te richten tot asyl voor drankzuchti- gen." Aan de Weesinrichting te Neerbosch is door wijlen den heer L. C. Bodmer een legaat besproken groot 2000, vrij van recht van suc- cessie. Succi heeft op zijn 15 vastendag den Eiffeltoren beklommenhij bad om 10.000 frcs. gewed, dat bij dat doen zou en heeft dus de wed- denschap gewonnen. De Parijsche gemeenteraad heeft besloten, ter gelegenheid van bet eeuwfeest der Revolutie, 100,000 fr. aan de behoeftigen der stad uit te deelen, bij wijze van tegemoetkoming in de woonhuur. Masquelier, die wegens den moord van een oude vrouw te Antwerpen ter dood werd veroordeeld, heeft in een schrijven aan het parket verzocht, dat men hem geen gratie zal verleenen. Koning Leopold echter wil nooit een doodvonnislaten voltrekken, zoodat Masqnelier tegen zijn eigen zin in bet leven zal blijven. In 't Hippodrome te Parijs zal binnen kort een leeuw als kunstrijder optreden. Het dier, een kolossaal beest uit de woestijnen van Afrika, voert, op een paard, in de meest verschillende passen, de stoutste toeren en sprongen uit, springt door dicbte en brandende hoepels, over hindernissen, onder't rijden van en op het paard, schiet daarop staande een pistool af, enz. enz. Als pikeur fungeert een groote doghond, die met de zweep in den muil het paard aanzet, door blaffen de teekens geeft om van pas te veranderen en op te houden, en ten slotte zelf deelneemt aan 't springen over de barrieres. De beer Wilhelm Hagenbeck, te Hamburg, is eigenaar van den leeuw, die hem ook geoefend heeft; zijn agent, de heer Martin Stein, heeft het contract met het Hippodrome gesloten, voorloopig voor den tijd van vier maanden en voor eene som van 40000 mark. Bij een barbier op het Jansveld te Utrecht kwamen een paar raannen binnen om zich te laten scheren. Zeer vertrouwlijk toonden zij zich jegens den Pigaro, door hunne mededeeling, dat zij pas uit de gevangenis kwamen en nu naar Amsterdam wilden gaan, en zelfs zetten zij die vertrouwelijkheid zoover voort, dat de barbier na hun vertrek een zilveren horloge miste. Deze deed daarvan aangifte bij de politie, die er in slaagde de beide mannen even buiten de stad op te sporen, waar zij in een roes bedwelmd lagen, gevolg van hun onmatig gebruik van sterken drank, welken zij zich aan- geschaft hadden voor 't geld, dat het horloge hun had opgebracht. In plaats dus naar Amsterdam, wandelden zij weer naar de plaats, pas door hen verlaten. Twee jaren geleden werd, tengevolge van een faillissement, door de advocaten van eenige schuld- eischers beslag gelegd op twee Scheveningsche schuiten, een aan het strand en een te Vlaardingen, en onlangs werd weder op vijf schuiten aan het strand te Scheveningen beslag gelegd. Door dat beslag zijn een 60-tal visschersgezinnen broodeloos. Elke Scheveningsche schuit wordt ge- rekend, aan 14 gezinnen brood te verschaifen, zoodat er te zamen een 100-tal door lijden. Bovendien staan die schuiten te verrotten en is die, welke sedert 1887 onder beslag ligt, zeker reeds de helft in waarde verminderd. Men schrijft uit Yerseke Hoewel het velen niet onbekend za Izijn, dat de zeehond zich evenals de bond aan den mensch hecht en daardoor toont meer dan den naam met dien vrieud der menschen gerneen te hebben, zoo moge het volgende niet onvermeld blijven, al ware het slechts ten bewijze, dat die aanhankelijkheid zeer spoedig geboren wordt. Voor eenige dagen werd hier een jonge zeehond gevangen, die, nadat hij te kijk was rond gevoerd, verleden week in het bezit kwam van een schipper, die het dier, omdat het nog geen tanden had, met melk en brood voedde. Nadat hij dit vier dagen gedaan had en gedurende dien tijd reeds gehechtheid opmerkte, nam hij de proef hoever die gaan zou. Onder getuige wierp hij het dier uit zijn vaartuig in het water en zonder zich te bedenken zwom dit hem na, en werd dan ook weer aan boord genomen. Het volgende geschiedde voor eenige jaren, maar is nog aan velen alhier bekend Een audere schipper, nog in leven, had ook een zeehond opgekweekt en deze toonde zoo teedere gehechtheid aan zijn meester, dat deze zich, toen hij hem moede werd, niet van hem kon ontdoen. Meermalen wierp hij hem in de Schelde terug, maar telkens zwom de zeehond aan wal en liep naar huis. Hem weg te schenken aan anderen, hielp al evenmin. Ten slotte bleef niets anders over dan hem te verdrinken. Het bedelend rondventen van papier, lucifers enz. neemt ook te Ommen sterk toe. Onlangs moest een dier landloopers wegens verregaaude dronkenschap op een kar door de politie in verzekerde bewaring worden gebracht. De kerel deed zich voor alsof hij slechts een hand had; bij onderzoek bleek echter dat hij beide handen best kon gebruiken en de eene hand in de mouw wegstopte. De burgemeester heeft uu, om het misbruik tegen te gaan, den ingezeteneu bij bekkenslag verzocht aan de talrijke vreemde papierventers en landloopers niets te geven en ook niets van hen te koopen. Onlangs werd gemeld, dat te Arnhem en te Amsterdam valsche bankbiljetten van f 25 door twee Duitschers waren uitgegeven, en dat een van die personen te Amsterdam was aangehouden, die door de arrondissements-rechtbank aldaar reeds tot eenige jaren gevangenisstraf was veroordeeld. De Arnh. Ct., weet thans mede te deelen, dat te Kiel een persoon is aangehouden, die verdacht werd de voortvluchtige medeplichtige van den reeds veroordeelden Schuilenberg te zijn. Deze persoon, Peters genaamd, is 11. Woensdag door zes getuigen, die ten verzoeke van de Duitsche justitie van Arnhem naar Kleef zijn gegaan voor den voort- vluchtigen uitgever der bankbiljetten herkend en is dientengevolge in verzekerde bewaring gebleven. Naar men verneemt, zal hij aan de Nederlandsche justitie worden uitgeleverd om, evenals zijn mede plichtige Schuilenberg, voor den Nederlandschen rechter terecht te staan. Toen Dinsdagnamiddag de Shah van Perzie de diamantslijperij van den heer Daniels in de Zwanenburgerstraat te Amsterdam had verlaten en de stoet zich in beweging zette, was een der slijpers zoo slecht een bus met water uit een bovenverdieping op het gezelschap te werpen zonder iemand te raken. De burgemeester, die juist onder dat raam stond, werd door den inhoud getroffen. De heer Daniels, die weldra met het gebeurde bekend was, wist den dader te ontdekken en ont- sloeg hem onmiddelijk uit zijn dienst. Door de politie werd hij geboeid weggevoerd. Een telegram uit New-York meldt, dat een troep Chippeway-Indiauen eene werklieden-kolonie, die in de nabij heid der stad Mill met den aanleg van een kanaal bezig was, heeft overvallen en daaronder een vreeselijk bloedblad heeft aangericht. De werklieden, meest Zweden, verdedigden zich dapper, maar moesten toch slotte met groote ver- liezen voor de overraacht wijken. Zeven hunner werden doodgeschoten, die de Indianen gevangen namen en scalpeerden. De vermoedelijke moordenaar van Maria Holz te Viersen, Johan Klonisch, is niet zooals gemeldt wordt te Antwerpen aangehouden, maar heeft zich te Amsterdam vrijwillig bij de politie aangemeld, als zonder middelen van bestaan en onderkomen en waar hij zich thans in arrest bevindt. Hij wil zijn alibi bewijzen door voor te geven op den dag dat de moord gepleegd is, te Dusseldorp geweest te zijn. Hij blijft zich geheel onwetend houden, ofschoon er getuigen zijn die zijne ver- klaring te Tegelen gehoord hebben dat hij nabij Viersen iets uitgevoerd had, waarvoor hij vluchtig was, ten einde niet in de handen der Pruisische politie te geraken. De Belgische Gazette beweert, dat, naar het gerucht wil en ook te lezen is in een anoniem schrijven, dat zij heeft ontvangen, te Buenos-Ayres handel in kinderen gedreven wordt, welke door gewetenlooze schurken, die misbruik maken van de ellende der landverhuizers. opgekocht worden. Het blad weet niet met welk doel dit geschiedt maar dringt op een onderzoek aan. Volgens The World heeft zich onlangs in de Vereenigde Staten weder het geval voorgedaan, dat een spoortrein in zijne vaart gestuit werd door rupsen. Het moet gebeurd zijn op den spoorweg tusschen Sebois en Brownville. De weg, die door een bosch liep, was over eene onafzienbare uitge- strektheid zooals later bleek 9 mijlen bedekt met kleine grijze rupsen. Een goederentrein, die 's nachts daar langs kwam, kon weldra niet meer voort, daar de locomotief door de menigte verplet- terde rupsen om de wielen niet op de rails kon blijven. Het treiupersoneel dacht eerst met takken de rupsen spoedig te kunnen verwijderen, maar dat ging niet zoo gemakkelijk. De kleine insecten bleken de sterkste te zijn. Ook pogingen om zand en aarde op den weg te strooien, ten einde te kunnen voort- rijden, bleven vruchteloos. Er werd nu iemand naar het station Sebois gezonden, die van daar om hulp telegrapheerde. Er kwam toen een trein met een troep arbeiders, en met vereende krachten kreeg men, rupsen wegvagende en zand en aarde strooiende, den trein langzaam vooruit. De mannen hadden daarbij echter ook nog met andere vijanden te worstelen, namelijk groote zwer- men muskieten. Zij moesten met de eene hand de rupsen, met de andere de lastige gevleugelde insecten verjagen. Eindelijk, nadat men een ge- heelen dag aldus gewerkt had, kwam de trein te Brownville aan met walgelijke sporen van den tocht, door de drommen rupsen en verpletterde muskieten om de wielen. Van 1 tot en met 15 Juni 1889. PHILIPPINE. Huwelijks-aangiften. 8 Juni. Petrus Eranciscus Dhondt, oud 26 j., jm. en Stephanie Claeijs, oud 25 j., jd. 15 Juni. Petrus Berghgracht, oud 26 j., jm. en Rosalia Philomina Geirnaert, oud 24 j., jd. Geboorten. 2 Juni. Elisabeth Paulina, d. van Charles Louis Nuijtinck en van Maria Francisca Rammeloo. 8 Juni. Emilius Josephus, z. van Petrus van Hijfte en van Leonie de Ruijter. IN GEZONDEN S T U K K E Mijnheer de Redacteur Hoewel ik nog voornemens was om het stukje van den heer Petrus Dieleman Jz., voorkomende onder de „ingezonden stukken" in uw nommer van jl. Zaterdag, onbeantwoord te laten, ben ik van plan veranderd door de gedachte, dat anders genoemde heer het er wel voor zou kunnen houden, dat hij gelijk had; maar hoe ik zijn stukje moet beantwoorden, het zou me werkelijk een raadsel kunnen worden, want er wordt alles in dooreenge- haspeld, terwijl de schrijver er eene merkwaardige volgorde in bezigtimmers, hij begint met eene uitdrukking te gebruikenvoorkomende in het laatste gedeelte van mijn schrijven van 13 Juni, zegt vervolgens dat ik niet op de hoogte ben met hetgeen gesproken is en vat eerst dan, en nog wel verkeerdelijk, mijn stuk aan in het eerste gedeelte. De heer D. zegt, dat er groote onwaarheid in mijn stuk staat, maar waaruit blijkt dit Als „lid van den raad" diende de heer Dieleman te weten, dat men, als men iets weerspreekt, ook motieven moet aanvoeren. Ontbreken hem (D.) de bewijsgronden, dan had hij ook beter gedaan met eerlijk de waarheid te bekennen en niet te trachten om zijne woorden op deze wijze in te trekken. Maar beweert de heer Dieleman, dat er groote onwaarheid in mijn stuk staat, hij mag dan toch waarlijk wel eerst de inhoud van zijn eigen schrijven nagaan, dan zal hij waarschijnlijk wel tot de ont- dekking komen, dat er een uitdrukking in voorkomt, die hij verkeerdelijk uit mijn stuk heeft overgenomen. Hij zegt nl., dat ik beweerd heb, dat de verslaggever niet op de hoogte is en ik kan mij niet herinneren, dat ik dit geschreven heb, wel: dat de verslaggever slecht op de hoogte schijnt te zijn en tusschen deze twee uitdrukkingen is nog een groot verschil in beteekenis, of zou de heer D. daarop misschien minder gelet hebben Hij zegt: „m. i. is de schrijver nog minder op de hoogte." Wanneer men dit van den heer D. hoort, dan is het wel aan te nemen, maar dan mocht toch eenig bewijs geleverd zijn, en is D. hiertoe niet in staat, dan had hij beter gehandeld met dit te zwijgen. Voorts zegt de heer Dieleman, dat hij gaarne had gezien, dat ik den moed had gehad om mijn naam te plaatsen, omdat het hem gemakkelijker zou geweest zijn mij te antwoorden. Zijn stukje van jl. Zaterdag heeft hem dus al veel moeite gekost, ja, ik kan het zeer goed aannemen't is nog altijd waarheid geweest„in 't zweet uws aanschijns zult gij uw brood eten," welnu laat het thans waarheid zijn »in't zweet uws aanschijns zult gij een stukje schrijven." Het laatste gedeelte in het schrijven van den heer D. beschouw ik enkel als een gezocht middel om voor 't vervolg buiten schot te blijven, of zooals hij zegt„in debat te treden." In debat treden, ik vraag den heer Dieleman, wat verstaat gij toch daardoor Tusschen ons is enkel de kwestiehet ja of neen, en noemt hij dat debat? Dan laat ik hem ook, wat dit punt betreft, alleen staan. Bovendien viud ik het al heel zonderling, dat iemand in een stuk een voor waarde" gaat ver- binden om iets te weerleggen, nadat hij vooraf reeds een begin heeft gemaakt; het teekent zeker nooit het bezit van een vast idee. De heer Dieleman zou willen, dat ik mijn naam noem, omdat hij zulks graag zou zien en omdat het gemakkelijk voor hem zou zijn. Wat betreft de eerste beweegreden, die acht ik te onbeduidend, dat ik er antwoord op geef en wat zijn gemak betreft, ik kan den heer Dieleman geen beteren raad geven, dan dat hij hiervoor zelf zorgt. U, mijnheer de Red. dankende voor de plaatsing teeken ik hoogachtend Zaamslag, 24 Juni 1889. B. i; K T I.I II I V K Van 21 tot en met 24 Juni zijn in deze haven binnengekomen om aan den spoorweg alhier te lossen en te laden 21 Juni. Eng. stoomb. Osborn, kap. Black, van Leith met stukg. Duitsche stoomb. Lotte, kap. Oestereich, van Dantzig met hout. 22 Juni. Eng. stoomb. Aberforth, kap. Sinclair, van Her- nosand met hout. 23 Juni. Eug. stoomb. Congres, kap. Hastie, van Bilbao met menerie. Zweedsche brik Helena, kap. Hultino, van Kotka met hout. 24 Juni. Eng. stoomb. Shieldrake, kap. Hore, van Liverpool met stukg. Eug. stoomb. Glenmore, kap. Home, van New-Castle met ruw ijzer. Van 21 tot en met 24 Juni is uit deze haven vertrokken na aan den spoorweg te hebben gelost en geladen 22 Juni. Eng. stoomb. River Derwent, kap. Richards, naar Londen met stukg. In deze haven zijn binnengekomen bestemd voor Gent: 21 Juni. Eng. stoomb. Azalea, kap. Fiffe, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Falcon, kap. Marlin, van Hull met stukg. Eng. stoomb. Richard Moxon, kap. Sales, van Goole met stukg. Deensche stoomb. Arnold, kap. Kroll, van Riga met vlas. 22 Juni. Eng. stoomb. Hazelmere, kap. Weppener, van Nedercalix met hout. Duitsche stoomb. Alsen, kap. Hackbarth, van Riga met hout. 23 Juni. Eng. stoomb. Galatea, kap. Lumley, van Londen met stukg. 24 Juni. Eng. stoomb. John Wells, kap. Jordan, van Goole met stukg. Uit deze haven zijn vertrokken komende van Gent: 21 Juni. Noorsche schoener Oscar, kap. Mar- steen, naar Cardiff met ballast. 22 Juni. Eng. stoomb. Bordeaux, kap. Giles, naar Londen met stukg. Eng. stoomb. Falcon, kap. Marlin, naar Hull met stukg. Eng. stoomb. Forest Queen, kap. Small, naar Goole met stukg. Duitsche stoomb. Carmen, kap. Broose, naar Shields ledig. 23 Juni. Eng. stoomb. Richard Moxon, kap. Sales, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Osborne, kap. Black, naar Leith met stukg. Deensche stoomb. Arnold, kap. Kroll, naar West-Hartlepool ledig. Lug. stoomb. Azalea, kap. Fiffe, naar Londen met stukg. Duitsche stoomb. Neutral, kap. Hansen, naar Warnemundsen met kolen. Deensche schoener Mary, kap. Mikkelsen, naar Wiborg met chigorij. Deensche schoener Louise, kap. Hermandsen, naar Bonnes met phosphate. Russische brik Lina, kap. Holraberg, naar Sunderland met ballast. Russische driem. schoener Betlehem, kap. Raak, naar Riga met ballast. Van 21 tot en met 24 Juni werden langs de Oostsluizen alhier 23 binnenvaartuigen op en 35 afgeschut. P R II ZEN VAN EFFECTEN. Amsterdam, 24 Juni. Mtaatsleeuinyren. Biivoeg'sel van de Ter Neuzensche Courant. pCt. Bedrag stukken Kederland. Cert. N. W. Sch. 2} f 1000 79} dito dito 3 1000 94J dito dito 3} 1000 102} dito Obi3} 1000 102} Oostenrijk. Obi. Mei-Nov. .5 fl. 1000 69} dito Jan.-Juli 5 1000 69} dito dito Goud 4 200-1000 91} Portugal. Ob. Bt. '53/84 .3 100 Rutland. Obi. Hope 1798/1815 5 1000 102} Cert. Ins. 5 S. '54 5 Z.R. 500 dito dito 6 S. '55 5 500 90} dito 1864 5 1000 102} Obi. 1877 dito. .5 20-100 dito Oost. 2e S. .5 Z.R. 100-1000 dito '73 gee. dito. 5 50-100 101} dito '75 gee, dito. .4} 50-100 dito '80 gee. dito. 4 Z.R. 125-625 88} Obi 1. 1867/69 .4 20-100 89} Spauje. O. B. Perp4 Pes. 1000-24000 71} dito bin. Perpet. .4 Pr. 500-25000 Turkije. Gecv. S. D. C. 20-1000 16} Kgypte. O. L. 1876 4 20-100 8poorwegleeningrn. pCt. Bedrag stukken. IVederlaud. Ned. Ctr. spw, A. f 250 31} dito Gest. Obi 235 83} Hongarije. Theis. Spw. aand. 5 fl. 200 Italic. Zuid.-Ital. Sp. O. .3 Lir. 500-5000 60} Ruslaiid. Gr. Sp.-Maats. Aand. 5 Z.R. 125-625 119} Bait. Spw. Aand..3 125-1250 60 Chark.-AzowO. 5 100 100} Kurk.-Ch.-Az.O. 5 100 Orel-Vitebsk A. .5 Z.R. 125 98} dito Obi5 100 101} Zuid.-West Sp.-M. 5 Z.R. 100-1000 71} Premieleeningen. pCt. Bedragstukken. Kederlanri. Stad Amsterdam 3 f 100 Stad Rotterdam 3 100 107} llelgiit. Stad Antwerpen 1874 3 fr. 100 dito Brussel 1887. 2} 100 Spanje( Stad Madrid 3 100 44J

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 5