Algemeen Nienws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. BEKENDMAKING. Ksrmis of Jaarmarkt No. 2513. Zaterdag 15 Juni 1889. 29® Jaargang Paarden- en Veemarkt VOOli HAAR VADEK GE1S0ET. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden biunen Ter Neuzen f 1,Eranco per post: Voor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,82^. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Kit bind verftchijnt Dinsdaf en Vrljdngnvond bij den nltgever P. J(. V i M K E S 1 N E te Ter Neuzen. Burgemeester en Wethouders der gemeente ZAAMSLAG maken bekend 1°. dat de gewone jaarlijksche alhier zal worden gehouden op Dilisdag den 2 Juli 1S89, aanvangende des voormiddags te 9 uren en eindigende des namiddags te 3 uren. Van wege de gemeente worden uitgeloofd elf premien, naar welke geene medediuging wordt toegelaten aan de eigenaren van het grootste getal paarden en vee, die daarvoor in het vorige jaar zijn bekroond, alsmede voor paarden en vee, wegens welke alhier reeds vroeger eene premie is toegekend, en voor paarden en vee na 11 uren aaugebracht. Geen liedjeszangers, orgeldraaiers en derge- lijken worden tijdens de markt toegelaten. 2°. dat de in deze gemeente zal plaats hebben op Dins- dug den 2iea Juli e. k. tot en met Domlerdao- den 4den dier maand en dat geene nadagen zullen worden toe. gestaan. Zaaraslag, 7 Juni 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. DE BOKX, Voorzitter. E. H. WORTMAN, Secretaris. i^olitieli Overzicht. De Kreuz.-Ztg. vertelt, dat de Russische generaal Annenkoff te Parijs zou zijn geweest, gedeeltelijk om te onderhandelen met een financieel consortium, maar vooral om de Fransche troepen te zien en een wakend oog te houden op den *eenigen vriend" van Rusland, die naar Parijs zou getrokken zijn na zijn uitstapje te Petersburg. Dat bericht is een waar buitenkansje voor de Fransche bladen. Het gebeurt hun, het moet worden erkend, niet dikwijls, dat zij de collega's aan de overzijde van de Vogezen op ernstige onjuistheden betrappen. De Duitsche grondigheid heeft ook hare voordeelen. Maar ditmaal begaat de Kreuz.-Ztg. eeu onjuistheid als de Eiffeltoren. De vorst van Montenegro is niet te Parijs, noch is hij er geweest. Generaal Annenkoff heeft niet onderhandeld met een con sortium, dat niet bestaat en hij kwam in't geheel niet om militaire sludien te maken. Zijn bezoek gold de receptie van de Vogue als lid der Academie. Annenkoff is een zwager van den nieuwen onster- FEUILLETON 22) Eer een week verloopen was, had Ludwig von Erlenburg zijne plannen voor de toekomst gere- geld. Eerst zou hij het graf van Amalia bezoe- kendaarna zijn verdwenen kind opsporen, en eindelijk zou hij Alice von Waldheim opzoeken om haar zijn dank te betuigen voor hetgeen zij gedaan had, en HOOFDSTUK XVI. De huiskamer van Paulo Bardo's woning was recht aangenaam ingericht. Langs de muren ston- den gemakkelijke stoelen en een fraaie mahonie- houten linnenkastin het midden der kamer een sierlijke tafel en nabij het venster een lief penant- tafeltje, waarop eenige snuisterijen lagen te pronken. Men kou duidelijk bespeuren, dat hier de liefde bezig was geweest om alles zoo prettig en gemak- kelijk mogelijk in te richten. Er ontbrak werkelijk niets aan. De wieg, die daar in een hoekje stond, bewees dat ook voor de erfgenaam vau al deze heerlijkheid een plaatsje was ingeruimd. In dit vertrek zat Cecilia het liefst. Hier zat zij te naaien en met haar kind te spelen. Hier vond haar man haar altijd met liefdevol verlangen als hij van zijn arbeid tehuis kwam. felijke en diens ontvangst schijnt een familiefeest te zijn geweest. Het Parijsche hof van appel deed Zaterdag uitspraak in de zaak van den procureur-generaal Quesnav de Beaurepaire tegen verschillende dag- bladen, die hem beschimpt hadden om zijne acte van beschuldiging tegen Boulanger. Ditmaal was hij gelukkiger dan in de eerste instantie. De Gaulois toch werd veroordeeld tot 15,000 frs. boete en 500 frs. schadevergoedingde redacteurs van Intransigeant en Autorite tot boete en schade vergoeding van minder bedrag, doch tevens tot respectievelijk 8 dagen en 1 maand gevangenisstraf. In Duitschland zijn thans 22 universiteiten, waaraan door 2000 professoren onderwijs wordt gegeven en welke door bijua 100,000 studenten worden bezocht. Een 350tal Duitschers hebben te Bern vergaderd en een resolutie aangenomen, waarbij heftig ge- protesteerd wordt tegen de aanvallen der Nordd. Allg. Zeit. op Zwitserland, daar deze de goede relatien tusschen beide rijken zoudeu kunnen schaden. De vergadering besloot ook een adres te richten tot den Bondsraad en de kantonnale autoriteiten om erkentelijkheid te betuigen voor de loyale en rechtvaardige uitvoering der wetten tegenover de in Zwitserland wonende Duitschers. De uitslag der herstemming te Brussel is, dat de heer Janson, candidaat der vereenigde liberalen, tot lid der Kamer gekozen is met ruim 1800 stemmen meerderheid. Het Brouckere-plein en de straat Orts, waar de vergaderzalen van de Association liberale en de Ligue gelegen zijn, waren zwart van menschen. Toen de heer Janson in een rijtuig stapte om zich van de Association naar de Ligue te begeven, werden de paarden afgespannen. Het rijtuig werd daarna onder een oorverdoovend ge- juich door de menigte voortgetrokken. De uitslag der verkiezing heeft bij de liberale Association en Ligue groote geestdrift verwekt. Janson en andere liberale partijhoofden hebben redevoeringen gehou den, waarin zij constateerden, dat de aaneensluiting en reconstitutie der liberale partij thans een fait accompli is. De zaak-Boulanger schijnt niet in den doofpot gestopt. Reichert, militair onder-intendant, gede- tacheerd bij het ministerie van oorlog, is te midder- nacht naar de militaire gevangenis overgebracht. Men verzekert dat deze arrestatie het gevolg is van nieuwe huiszoekingen, die geleid hebben tot de ontdekking van gewichtige papieren, en wel van ongeveer 60000 brieven, door Boulanger ontvangen. Dat de Boulangisten zeer ontsteld zijn over deze arrestatie, dat spreekt. De ontdekking van een en ander bij Becker zou zijn te danken aan een ge- wezen Boulangistischen agent, die grieven tegen den generaal of een zijner hoofdmannen had, en die tengevolge daarvan aan de politie alles verklapt Met vlugge bedrijvigheid had ze thans het middagmaal gereed gemaakt en zat in vroolijke stemming met haar dochtertje op den schoot de komst van Paulo af te wachten. Haar oogen glinsterden van vergenoegdheid, toen zij de achter- deur hoorde knarsen en welbekende voetstappen haar aankondigden, dat de verwachte man einde lijk kwam. Eindelijk riep zij hem lachende toe. Paulo lachte ingelijks eu zeide vroolijk Dag, beste vrouw Ja, eindelijk Maar het werk is wat ver van huis en wij scheiden niet voor den tijd uit. Geef het kind maar hier, totdat je het eten hebt opgedragen. Hij kuste nu de kleine en nam plaats op een stoel aan de gedekte tafel, terwijl Cecilia het middagmaal uit de keuken haalde en op den disch plaatste. Weldra prijkte deze met een schotel vol heerlijk gebakken zeevisch, een schotel met salade en een met marcaroni, waarbij een paar glazen, met jongen landwijn gevuld, een heerlijken geur verspreidden. Heb ik goed opgepast vroeg Cecilia schalks. O, je bent een engelzei Paulo vergenoegd, terwijl hij haar de kleme weder in handen gaf. Zij begonnen nu den maaltijd en aan de graagte waarmee Paulo at, was wel te zien, dat het hem goedsmaakte. Komt Tomaso van daag niet? vroeg Cecilia. had, wat hij wist. Vier kisten met papieren zijn bij Becker gevonden. Onder de brieven zijn ver- trouwelijke van eenige civiele en militaire ambte- naren. Voorts bevatten de kisten de volledige naamlijst van alle erkende aanhangers van den ge neraal. De kisten zijn geopend in tegenwoordig- heid van leden van het hof van justitie. Wij vernemen nu dat Reichert weder op vrije voeten is gesteld, nadat hij kapitein Flachat aangewezen heeft als bezitter van eenige bescheiden. Bij Flachat is in tegenwoordigheid van Reichert huiszoeking gedaan. De Italianen hebben Keren in Abyssinie bezet. Die bezetting bleek noodig te zijn, oradat de kommandant van Massowah de bewijzen in handen had gekregen, dat het inlandsche opperhoofd, aan wien door Italie de bezetting van Keren was op gedragen, heulde met Ras Aloela, en sedert geruimen tijd heimelijk met dezen onderhandelde. Daarom verschenen onverwachts 2000 Italiaansche en 2000 inlandsche soldaten te Keren, om den verrader gevangen te nemen en diens troepen te ontwapenen. Ras Aloela, die met 8000 man in de nabijheid van Keren stond, zocht zijn heil in de vlucht. De Italianen moeten voortdurend op hunne hoede zijn, omdat elk oogenblik de zwermen uit Afrika's biunenlanden kunnen opdagen. Bij de bespreking van het ontwerp van wet tot herziening der wet op het lager onderwijs in de te Amsterdam gehouden vergadering van de Vereeniging „Volksonderwijs" kreeg het hoofd- bestuur machtiging een adres tot de regeering te richten, waarin in bijzonderheden zou worden aangetoond, dat het wetsontwerp voor het volks- onderwijs en de volksontwikkeling schadelijk is eu dus onaannemelijk en waarin mede te kennen wordt gegeven, dat in het wetsontwerp leerplicht had behooren opgenomen te worden. Het Openbaar Ministerie bij het gerechtshof te 's Gravenhage heeft levenslange gevangenisstraf gevorderd voor de drie personen die in hooger beroep waren gekomen van hunne veroordeeling door de Rotterdamsche rechtbank, de eerste eu derde tot levenslange, de tweede tot 20 jaren gevange nisstraf, wegens den moord op een weduwe in een herberg te Stolwijk gepleegd. Gelijkheid van straf werd thans gevraagd wegens het verbaud tusschen de misdadige handelingen van de drie veroordeelden. De uitspraak is bepaald op 22 Juni. De heer W. K. van Dedem, lid der Tweede Kamer, beeft bij het onderzoek van het onderwijs- outwerp een nota overgelegd over het opnemen van de gymnastiek onder de verplichte leervakken van de lagere school. Hij wenscht dat vak onder de verplichte te zien Neen, hij is op zee. En het is Woensdag van daag, ik verwachtte hem. Ja, maar er is nu geld te verdienen, en daar om zal hij aanstaanden Vrijdag onze gast zijn, in plaats van nu. Dus wij zijn van middag onder ons eigen, zeide Cecilia. Dan zal ik je eens laten zien, wat ik voor de kleine Emma genaaid heb. Zoo dat vind ik best, maar zal ik je eens wat nieuws vertellen W ij gaan aanstaanden Zondag een zeiltochtje op zee makenTomaso heeft ons en nog een paar vrienden uitgenoodigd om zijne verlooving met Irma te vieren. Ei, eiNu, het is te hopen, dat die twee ge- lukkig met elkaar worden. Ja, dat is te hopenzeide Paulo. Zij bleven nog zoo voortkeuvelen, totdat Cecilia opstond om de tafel af te nemen. Kleine Emma was gewoon na het middagmaal een slaapje te doen en daarom legde Cecilia haar in de wieg, waarna Paulo met zijn vrouw naar oude gewoonte in den tuin ging om naar de bloemen te zien, die ondanks den laten herfst nog in voile geur en fleur stonden. Zij werden heden in hunne wandeliug gestoord door het geluid van de huis- schel. Paulo haastte zich naar de voordeur en opende die voor een hem geheel oubekend heer. Dat gebeurde den jongen timmerman wel meer malen, daar hij in den laatsten tijd vrij wat klanten gekregen hadzonder aarzelen verzocht hij daarom opgenomen in dien zin, dat aan een bestuursmaat- regel worde overgelaten, de grenzen te bepalen, door een doelmatig programma, liefst als in Belgie en I rankrijk voorbereid door commissien, die uit verschillende elementen nauwkeurig zijn samen- gesteld. Daaraan zouden zich dan de eischen voor de examens der onderwijzers moeten aausluiten. En voor de reeds aangestelde onderwijzers verdienen tijdelijke cursussen van eenige weken, als in Belgie sedert 1874 zijn gegeven aanbeveling, om aldus na niet te langen overgangstijd tot algemeene uitvoering op de scholen te kunnen geraken. Of, als in Belgie, een afzonderlijke inspecteur aangesteld behoort te worden, laat de heer Van Dedem aan meer bevoegden ter beoordeeling over. De Perzische gezant te Parijs is gisteren te s Gravenhage in het Hotel des Indes aangekoinen. Kort na zijn aankoinst geeft de gezant een onder- houd gehad met den Minister van Buiteulandsehe Zaken in verband met de komst van den Shach te Amsterdam op 16 Juni. Of de Shach alsdan het Koninklijk Paleis zal betrekken, is nog onzeker. Het wordt echter in orde gebracht voor een even- tueel bezoek. Het gevolg van den Shach bestaat uit drie Ministers, vijf hofdignitarissen, zeven leden van het militaire huis, kamerjonkers, pages, dienaren, te zamen 40 personen. Naar men verneemt, heeft de directie der Stoomvaart—Mij. Zeeland het plan opgevat eene harer stoombooten een pleiziertocht naar de Nor- mandische eilanden te laten maken. Eene der Fransche badplaatseu aan de kust daar zal worden aangedaan. Daarna wordt de steven naar Spithead gerieht, om de revue der Eugelsche vloot bij te wonen, die ter eere van den Duitschen Keizer gehouden zal worden. De tocht zal ongeveer 5 dagen duren en slechts door genoodigden bijgewoond kunnen worden. Eergisteren kwam te Scheveningen een ton (800 stuks) nieuwe haring aan, verzonden uit Lerwick van de bomschuit Minerva, reeder N. A. de Niet. fegen 4 uren werd van wege genoemden reeder op de gebruikelijke wijze met een voertuig waarop de driekleur wapperde het eerste zeebanket voor het Koninklijk gezin ten paleize bezorgd. Voorts werden proeven verzonden aan Z. K. H. prins Albrecht van Pruisen, den groothertog van Saksen, den prins A on Wied, de ministers en den burgemeester der residentie. Men schrijft uit Atjeh Op 4 Mei embarkeerden te Edi 2 comp. infanterie een sectie artillerie, met de noodige genie en am- bulancen. De overtocht had plaats met de gouv.- gen. Lansbergen van de N.-I. S. M., de Condor en Albatros van de gouvern. Marine en de Macassar. Vau de Brama gingen mede 20 man, onder luit'. den bezoeker in de huiskamer te willen komen. Cecilia wilde zich verwijderen, maar de vreem- deling noodigde haar beleefd te blijven, waarop zij met eenig handwerk aan het venster ging zitten. Weldra echter liet zij den arbeid rusten en luister- de met de grootste belangstelling naar het gesprek tusschen haar man en den vreemdehng. Deze had een rijzige gestilte, blonden baard en blond hoofdhaaraan zijn geheele voorkomen, zijn wellevende manieren en beschaafden toon kon men spoedig bemerken, dat hij iemand van rang en stand moest zijn. U zult het mij wel ten goede willen houden, zeide hij, wanneer ik uw tijd in beslag neem voor iets, dat wellicht op een dwaling berust. Als vreemdehng ben ik Ik ben tot uw dienst, mijnheerviel Paulo in. Als ik u ergens in kan helpen, zal het mij een genoegen zijn. Met een handbeweging noodigde lij zijn bezoeker uit plaats te nemen op een stoel, dien hij met de grootste beleefdheid aanbood, waarna hij zelf insgelijks ging zitten. De heer sprak eeu paar verplichtende woorden en scheen toen in twijfel hoe hij tot het eigenlijk doel van zijn bezoek zou komen. Baurtelings zag hij Paulo en Cecilia aan, nam toen een kort lesluit en begon Ik ben gisteren in het Voudelingshuis geweest. k heb daar een geruimen tijd met de Eerwaarde moeder overste gesproken en wanneer TER lEliZEISCHE COMT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 1