Telegrafische berichten. Gemengde berichten. veel schade leden. Allen hadden hunne gewassen bij eene Duitsche maatschappij verzekerd en hun werd de schade ten voile uitbetaald. Gelijk men weet, moest te Wiesbaden eergis- teren de zaak van Dr. Mezger worden behandeld, in zoover dat er eerst moest worden uitgemaakt, of er terroen bestonden om net voorloopig beslag op zijn vermogen te handhaven. In de hiertoe gehouden zitting van het Ambtsgericht werd voor- lezing gedaan van een besluit van den provincialen regeeringspresident, waarbij Mezger en zijne echt- genoote laatstleden Donderdag als Pruisische ouder- danen waren genaturaluseerd. Nadat Mezger had verklaard en bezworen, Wiesbaden inmiddels niet te zullen verlaten, werd de uitspraak otntrent de inbeslagneming bepaald op morgen (Woensdag.) Ter Neuzen, 11 Juni 1889. Gisteren gaf de muziekvereeniging „de Volharding" uit Zaamslag alhier een concert in den „Theetuin." Het gezelschap trof het niet bijzonder. Yele leden onzer buiten-societeit waren naar de Ten- toonstelling te Middelburg en andere naar Axel. Toch hebben de aauwezigen zich goed geamuseerd. Het gezelschap voldeed, in aanmerking genomen den jeugdigen leeftijd, zeer goed. Zag men over Rotterdam, Den Haag, Am sterdam en over veel andere plaatsen van oils land dezer dagen millioenen insecten vliegen, ook alhier vertoonen zij zich heden. In groote drommen bewegen zij zich in de richting van het Noord- Oosten naar het Zuid-Westen. Hier noemt men ze gewoonlijk „naalden" op andere plaatsen //glazemnakers". Sommigen had den een vlucht van 7 c. M. wijdte. Toezegging van beroep is gedaan aan den heer D. H. Teljer, predikant te Hellevoetsluis, van wege den kerkeraad der Ned. Herv. geineente alhier. De werkstaking van zeelieden en stokers te Leith, in Schotlaud, duurt' voort en doet den handel stil staan. Zestien stoomschepen lagen den 5 dezer gebeel zonder equipage of stokers aldaar in de dokken. Alhier binnengekomen stoomschepen uit bovengenoemde stad hadden, door nood gedreven, enkel werklieden aan boord, in plaats van matrozen. Axel, 8 Juni. Heden had alhier door burge- meester en wethouders de herbesteding plaats van het vervoer van pi. m. 100 M3. grind, van de Axelsche-S issing naar den grindweg Axel-Zaamslag, en van 8000 keisteenen, van het station naar de Lange Noordstraat. Het vervoer van de grind is gegund aan W. Dieleman voor 1,20 per M3. en van de kei steenen aan F. Dieleman voor /I ,85 per 1000 stuks. Hulst. In het naburige dorp Kieldrecht sloeg Vrijdagavond 11. de bliksem in de schuur van J. Buis. Onmiddellijk stond de geheele hofstede in lichtelaaie. Ofschoon de bakkeet reeds aan 't branden was, mocht het de brandweer door haar kraehtdadig werken gelukken het huis voor -t vuur te behoedeu. Schuren en wagenhuis lagen weldra in asch. Van het vee kwamen 2 paarden en 2 runderen in de vlammen om. Ofschoon alles ver zekerd is, moet de bewoner, naar men zegt, toch een groote schade lijden. %aa.Mi*laj£. In de gemeenteraadszitting van jl. Vrijdag, 7 dezer, werden, na mededeeling van eenige ingekomen stukken, de onderstaande punten behandeld 1. Een adres van den heer J. C. M. Hartman en andere ingezetenen, waarbij den Raad verzocht wordt, de opriehting van een telephoon-kantoor alhier te willen bevorderen. De voorzitter deelt mede, dat burgemeester en wethouders omtrent dit punt van plan veranderd zijn, waarom zij den Raad voorstellen, bij medewerking van het bestuur te Axel, aan het verzoek gevolg te geven, vooral nu gebleken is, dat tal van ingezetenen blijk geven van hunne instemming. Na een uitvoerig debat, waarbij vooral de heer Dieleman het woord voerde, wordt het voorstel van burgemeester en wethou ders in stemming gebracht en aangenomen met 4 tegen 2 stem- men. Tegen stemden de heeren Dieleman en Riemens. 2. Met algemeene stemmen wordt goedgekeurd de besteding op heden gehouden, n. 1. a. van den verbouw der dorpsschool, waarvan aannemer werd de timmerman D. Galle voor f 2044 eji b. van de aanschaffing van schoolmeubelen, waarvan aannemer is de timmerman D. W. P. Kayser voor f 1000. 3. Aan de orde is het voorstel van burgemeester en wet houders om H. Wisse, op daartoe gedaan verzoek, uit het kohier van den hoofdelijken omslag te schrappen, over welk voorstel in de vorige zitting de stemmen staakten. In stemming gebracht zijnde, stemden 3 leden voor en 3 er tegen, n. 1. de heeren Kraker, Dieleman en Riemens. Een voorstel, om hem alsnu in de le klasse te brengen, werd aangenomen. Yon Erlenburg de vrijheid terug te geven, maar wel vergunde hij hem te doen en te laten wat hij verkoos, en deze had van die vrijheid een be- hoorlijk gebruik gemaakt. Voor dat hij naar de gerechtszaal gevoerd werd, wist Ludwig von Erlenburg dat hij het offer was geweest van het snoode verraad van Felix von Waldheim. Ook had hij vernomen, dat zijue vrouw Arnalia reeds twintig jaren in het graf rustte en hem een dochtertje had nagelaten, dat spoorloos was verdwenen. Het was hem duidelijk, dat hij zijn vrijheid en maatschappelijke positie te aanken zou hebben aan eene jouge dame, die alles opofferde om hem gelukkig te maken en daardoor zooveel in haar vermogen was de misdaad haars vader af te boeten. De tegenstrijdigste gevoelens bestormden het hart van den edelman. Zou iemaud hem nog herkennen in de landstreek waarin hij geboren werd, nadat hij twintig jaren gevaugen was geweest Zou toch niet deze of gene twijfelen of hij wel altijd in het voile bezit van zijn verstandelijke vermogens ge weest was Twintig lange jaren had hij dagelijks aan zijne Arnalia gedacht, zij had zijn hart vervuld en nu doodHet dochtertje, dat zij het leven had geschonken, spoorloos verdwenen O, hoe verachte hij den valschen vriend, die 4. De rekening van het burgerlijk armbestuur over 1888 werd onderzoclit en in orde bevonden tot een bedrag in inkom- sten van f 1557,86 en in uitgaaf van f 1517,70£, alzoo een goed slot van f 40,15£. 5. Met algemeene stemmen werden in het algemeen burger lijk armbestuur tot leden herbenoemd de heeren G. de Visser Cz., F. de Ruijter en J. van Hoeve. 6. Het plan van de geldleening, aan te gaan ter bestriding der kosten van den verbouw der dorpsschool, werd gewijzigd wat betreft den termijn van aflossing, waardoor in plaats van in 1907 met den aflos wordt begonnen in 1898. 7. De begrooting voor de dienst 1889 werd gewijzigd, zoodat het eindcijfer van ontvang en uitgaaf thans 22225,67 is. 8. De staten van oninbare posten van den hoofdelijken omslag over 1888 en van verjaarde cijnspachten over 1883 worden goedgekeurd. 9. O]) voorstel van burgemeester en wethouders werd met 4 tegen 2 stemmen, die van de heeren De Kraker en Van Ves- sem, besloten, om voor de op Dinsdag 2 Juli a. s. te houden paarden- en veemarkt dezelfde premien uit te loven als ten vorigen jare. Onmiddellijk na dit besluit stelt de heer Dieleman voor, de aanstaande kermis des Donderdags te doen eindigen, en Vrijdags daarop volgende alles te doen opruimen. Dit voorstel, in stemming gebracht, wordt aangenomen met 5 tegen 1 stem. 10. Tot stemopnemer8 voor de aanstaande verkiezing van leden voor den gemeenteraad worden benoemd d'e heeren Herman en Dieleman en tot plaatsveivangers de overige leden. 11. Wordt mededeeling gedaan van eene vraag van den Oommissaris des Konings, of de Raad genegen is, gelden toe te staan, om op kosten der gemeente de nesten van de schollevaars (kraanvogels) te doen verwijderen. Met algemeene stemmen wordt besloten, geene gelden van gemeentewegp daarvoor te verstrekken. 12. Wordt besloten, het gras op de nieuwe begraafplaats weg te geven. 13. Worden burgemeester en wethouders gcmachtigd, een lokaal te huren, dat dit college het geschiktst. voorkomt voor het onderwijs aan de leerlingen der openbare dorpsschool tijdens den verbouw dier school. 14. Wordt besloten, aan het gemeentehuis een ijzeren in plaats van houten pomp te plaatsen. 15. Met algemeene stemmen wordt besloten tot het aanbrengen van een nieuwen waterafvoer aan den Axelschen weg; en 16. Wordt met 4 tegen 2 stemmen verworpen een voorstel, om langs de woningen in de Polderstraat een stoep met goot te Philippine, 8 Juni. Heden had alhier plaats de aanbesteding van de onderhouds-en vernieuwings- werkeu 1889/90 aan de waterkeering van1°. den Philippinepolder en 2°. het waterschap Groote- en Kleiue Isabella. Voor het le werk kwamen in 3 inschrijvings- biljetten, als van D. de Doelder, te Ter Neuzen, voor 641J. Meertens, te Hoek, voor f 632; J. de Bree Fz., te Hoek, f 605. Voor het 2e werk werden ingeleverd 5 biljetten, als van J. Meertens, te Hoek, voor f 1850 J. Jansen, te Ter Neuzen, voor f 1435D. de Doelder, te Ter Neuzen, voor f 1430J. de Bree Fz., te Hoek, voor f 1399 A. Tholens Dz., te Ter Neuzen, J 1326. De uitvoering is aan de minste inschrijvers opgedragen. St. Jansteeu. Van den weg „de Derde Verkor- ting", van Kijkuit tot den kunstweg AxelHulst, werd, zooals bekend is, in het afgeloopen voorjaar eene keibaan gelegd, in het gedeelte behooreude tot den polder Beoostenblij Beoosten en bleef nog een klein gedeelte aardeweg bestaan. Ook dit laatste zal binnen kort bestraat worden en maakt de ,/Derde Verkorting" alsdan een schakel uit van het groote net van kunstwegen in het 5e district, door aansluiting aan weerseinden aan bestaande kunstwegen. Koewacht, 10 Juni. Heden morgen omstreeks acht uren heeft zich een droevig geval voorgedaan. Een zekere E. Elegeert, een jougen van ruim 19 jaar, was in een bosch nabij het gehucht Sint Andries onder deze gemeente aan het stroopen. Door onvoorzichtigheid ging zijn geweer af en kreeg hij de voile lading in de borst. Het schijnt, dat hij al stroopende het geweer met den kolf vooruit en de loop naar zich toe gedragen heeft en hij met den kolf tegen een boom of stronk gestooten heeft, waardoor het schot afging. Twee ambtenaren, die daar in de nabijheid op post waren en het schot en een kreet hoorden, snelden toe en waren het eerst ter plaatse. Zij vonden hem uitgestrekt met het hoofd voorover liggen. Er was geen teeken van leven meer te bespeuren. Dit is nu de tweede persoon in 13 maanden tijd, die in deze gemeente met het stroopen zijn leven verliest. Wel een waarschuwend voorbeeld voor hen, die zich daaraan durven wagen. uit hebzucht het geluk van hem en zijne dierbare vrouw had vernietigdEn toch de dochter van dien verrader had haar eigen geiuk opgeofferd om hem in rang, rijkdom en eer te herstellen. Al die gedachten doorkruisten het brein van den edelman en telkens eindigde hij met dank- baarheid te gevoelen jegens de jonkvrouwe Von Waldheim. Hij besefte hoe groot het offer was, dat zij gebracht had en waardoor zij van de hoogte des geluks in de diepte der ellende was gestort. Hij kon niet beletten, dat zij door den loop van zaken het landgoed verloor, dat hem door recht van geboorte toekwam, maar hij achtte het zijn plicht te zorgen, dat zij onafhankelijk kon leven. Aan dit bewustzijn van zijn verplichting paarde zich een gevoel van vereeriug, waarvan hij zich echter geen rekening wist te geven. Twee dagen nadat de rechterlijke uitspraak hem in het bezit zijner vrijheid had gesteld, begaf hij zich naar het hotel ,/De Prins van Beieren" om de jonkvrouw Von Waldheim een bezoek te brengen, voornemens haar iederen dienst te bewijzen, dien zij van hem zou begeeren. Hoezeer stelde hem echter het bericht teleur, dat de freule met haar voogd, den grijzen priester, den vorigen middag was afgereisd. (Wordt vervolgd.) Middelburg, 11 Juni. Bij den wedstrijd, ver- bonden aan de Zeeuwsche tentoonstelliug voor handwerksnijverheid, is de hoogste prijs, een zilveren medaille, toegekend aan F. Daelman te Ter Neuzen, voor ingezonden klompen. Eenige weken geleden had zich uit Leeuwarden heimelijk verwijderd de commissionair S., nadat hij de stroocartonfabriek aldaar voor eene niet on- aanzienlijke som op bedriegelijke wijze had benadeeld. De commissaris van politic te Leeuwarden was er echter in geslaagd, het spoor van den vluchteling tot Antwerpen te volgen en was te weten gekomen, dat hij zich daar, onder een valschen naam, op eene stoomboot naar New—York had ingescheept. Het misdrijf was van dien aard, dat er voor onze regeering termen bestonden om zijue uitlevering te vragen. Dit geschiedde langs telegraphischen weg met goed gevolg. Toen de vluchteling te New-York aan land zou stappen, werd hij dadelijk in arrest genomen, al spoedig door de regeering der Ver- eenigde Staten van Noord—Amerika aan onze Tegeering uitgeleverd en verder per stoomschip ,/Obdam" naar Nederland gezonden. Hij is nu te Leeuwarden onder verzekerde bewaring, en zal spoedig terecht staan. Zaterdagmorgen had op het stationsemplacement te Tilburg het volgende ongeluk plaats. De wissel- wachter J. N. wilde zijne vrouw groeten, die in den trein zat, welke te 10,38 naar Breda vertrekt, en bemerkte daardoor niet dat op de lijn achter hem de trein, die te 10,40 van Breda hier aaukomt, in aantocht was. Terwijl hij nog stond te weuken, greep deze hem in den rug, waardoor hij viel, en de geheele trein over zijn lichaam ging. Nadat hij naar het gasthuis vervoerd was, overleed hij eenige oogenblikken later. De vrouw ontving eerst te Breda de ontzettende tijding. Woensdagavond omstreeks 6 uur viel, terwijl de moeder een oogenblik stond te praten, aan den kant van de Lauwergracht te Arnhem een kinder- wagen om met een kind van anderhalf jaar, zoodat het kind met het bedje in de gracht viel. De moeder sprong het na, maar kon het niet redden. Een voorbijganger, die ook te water sprong, mocht het gelukken moeder en kind te redden. Heeft men in Nederland veel last van de alles wegvretende rupsen, in Algiers is het niet minder erg gesteld met de sprinkhanen. Daar heeft de maire van Constantine alle burgers, van 18 tot 55 jaren, opgeroepen, om een dag per week oorlog te voereu tegen de sprinkhanen. Drie duizend Arabieren zijn nu op bevel van den gouv.-gen. opgeroepen voor den strijd tegen het allesvernielend insect. In het arrondissement Batna zijn tienduizend hectaren grond door de plaag aangetast. Nog de wereld niet uit We bedoelden het bakerpraatje, dat men drenke- lingen niet eer op het droge mag brengen, voor de politie er bij tegenwoordig is. Tweemalen heeft zich binnen korteu tijd een geval van verdrinking voorgedaan te Maarsen. Eerst was het een man, die na het eindigen van zijn werk op den akker, bij het schoonmaken van zijn gereedschap, in het water viel# en jammerlijk verdronk. Later was 't een visscher, die voorover in eene sloot, liggende, dood gevonden word. Beide malen heeft men zich nog vastgeklampt aan het bakerpraatje. Na een voetreis van drie dagen te hebben gemaakt, kwam Woensdagavond een arme arbeider uit Dordrecht aan den Rijswijkschen weg in Den Haag aan, waar hij de medewerking der bewoners inriep om hem terecht te helpenhij kwam namelijk zijn minderjarige dochter zoeken, die te Dordrecht in dienst zijnde, met de noorderzon naar Den Haag was vertrokken, ten einde haar beminde te volgen, die zijn garnizoen naar Den Haag had overgebracht en nu op den Rijswijkschen weg voor het meiske een kamer had gehuurd. De buren schenen er wel iets van te weten althans na eenigen tijd was de vader waar hij wezen wilde. M'aar zijn dochterken verlochende haar vader ten aanschouwe der belangstellende menigte en weigerde hem te volgen, zoodat de politie er bij te pas moest komen, die eindigde met vader en dochter mede te nemen naar het bureau. Wat daar gebleken of voorgevallen is, weten we niet; maar wel dat de juffer eergisteren weer op haar kamer was. Over ffhet boertje van Nieuw-Buinen," op 75jarigen leeftijd overleden, vinden wij in de Asser Ct. de volgende bijzonderheden Hendrik Nijmeyer dit is de ware naam van ons boertje'' was vdor ruim dertig jaar bakker van beroep en te Drouwen, gem. Borger, woonachtig. Zijn bedrijf gaf hem daar geen bestaan en hij poogde toen reeds met ffhand opleggen," ,/bezetten" en andere kwakzalvers-methode iets te winnen. Bij de opkomst der venen vertrok hij van daar naar deze streken, waar hij zoowel door het bakkersberoep als door zijne wonderdaden bij het niet ontwikkelde volk spoedig in ruimer kring bekend werd. Zijn eigenlijke roem verbreidde zich eerst, nadat hij het bakkersberoep vaarwel zeide en elke week naar Groningen reisde, om daar zijne geneeswijzen toe te passen. Nu werd hij spoedig, zoowel daar als thuis door verafwonenden bezocht en het bedrijf, dat hij niet altijd rustig mocht voortzetten, leverde spoedig vrijwat meer op dan de vroegere bakkerij. Sinds zijne veroordeeling tot 100 boete, die voor ougeveer 3 jaren plaats had, reisde hij niet meer naar Groningen, maar werd nog gedurig thuis bezocht, ook al getuigden de dagbladen dat hij de praktijk had laten varen. Ruim een jaar geleden deed er zich een opvolger voor doch deze ,scheper" maakt op verre na niet zooveel opgang. Hij kent er niet van," of »hie hef zooveul kracht bij zuk," wordt van hem getuigd. Te Oldeboorn (Fr.) is gebleken hoe groote verdelgers de spreeuwen van de laudrupsen zijn, waarover de veehouders zich zoo ongerust maakten. Een spreeuwenpaar had zijn nest gemaakt in een buis op de zaal van een logement, en elken dag vond de eigenaar op eene tafel in de zaal onder de buis ongeveer 20 levende rupsen. Men paste op en zag nu en dan, als 't paar de jongen voeder- de, een rups naar beneden viel, als de speeeuwen met 4 a 5 rupsen in den mond kwamen aan vliegen. Als men nu denkt aan het groot getal spreeuwen, en de vele keereu, dat zij per dag naar het nest vliegen met voedsel, dan kan men begrijpen hoe groot het getal is der rupsen, welke deor de spreeuwen verdelgd worden. Vrijdagmiddag tegen 4 uur is bij Stobbegnt, tusschen de stations Akkrum en Heerenveen, de treitv van Leeuwarden ontspoord. Daar het week- markt aldaar was, was 't getal passagiers groot, tusscheu de zes- en zeveuhonderd, en deden twee locomotieven dienst. Beide machines outspoorden met den bagagewagen en de twee opvolgende derde klasse rijtuigen en twee tweede klasse waggons. De locomotieven en bagagewagens liggen, aldus schrijft men, ter linkerzijde van den weg, de twee derde klasse waggons staan dwars op de rads, terwijl de twee tweede klasse rijtuigen schuins tegen elkander staan en voor een deel in elkander ge- drongen zijn. Men zegt, dat de weg aldaar hersteld werd en nog niet volkomen in orde was om met voile snelheid er over te rijden. De ploegbaas moet daarorn door 't wuiven met de hand den machinist hebben willen waarschuwen om vooral zacht te rijden of te stoppen. Dit werd gelukkig opgemerkt, zoodat beide machinisten met kracht remdeu. Ware dit niet geschied, de gevolgeu zouden verschrikkelijk geweest zijn. Twee boter- kooplieden, die in den eersten wagen zaten, werden er uit geslingerd, nadat de beschotten verbrijzeld waren. Zij vielen bij de bermsloot neder en hadden slecbts een paar schrammen bekomen. Een vrouw in den tweeden wagen kon niet uitstappen, wijl haar kapsel beknepen zat tusschen het hout. Deze werden afgesneden om haar te verlossen. Twee veekooplieden uit Antwerpen, de heeren Sasnen en Kennes, die in de tweede klasse zaten, werden met hunne beenen bekneld, zoodat deze uitgezaagd raoesten worden. Dr. Rinkes en Dr. Hessel van Heerenveen, die dadelijk ontboden werdeD, con- stateerden, dat er geen armen of heenen waren gebroken. De telegraafpalen werden vernield, de machinisten, die op de locomotieven bleven, zijn ongedeerd. Dadelijk na het ongeval zag men hen druk aan 't werk om 't vuur onder den ketel weg te halen ten einde 't springen te voorkomen. Ook de con- ducteurs kregen geen letsel. De vernieling van 't materiaal is groot. Overal liggen splinters, ge broken buffers, bouten, enz. Sommige buffers zijn door de rijtuigen gedrongen. Dadelijk werd een hulptrein van Heerenveen naar 't terrein gezonden. De weg is natuurlijk geheel versperd, de passagiers moeten daar in reservetreinen overstappen. Een ander gerucht zegt dat 't ongeval te wij ten is aan de sterke uitzetting der rails door de warmte. Hoe 't zij, door 'tkrachtig remmen der machinisten is een groot onheil voorkomen. Velen hebben schrammen bekomen, doch ernstig gekwetst is niemand. Nader meldt men nog uit Heerenveen 40 man zijn bezig met het vrij maken van den weg. De gelukkig zeer licht gekwetste Belgen zijn vertrokken naar Antwerpen. De machinist van de eerste locomotief was genaamd Kuipers en uit Leeuwarden afkomstig. Op de tweede stond de machinist Koelman uit Groningen. Voor de slachtoffers der ramp in Penusylvanie zijn reeds 1,500,000 dollars ingezameld. Omstreeks 100,000 doll, zijn uit Parijs en Londen gezonden. Johnstown is thans niets meer dan een stad van tenten, die zich over de geheele berghelling uitstrekt. De Nord. Allg. Ztg. spoort de bevolking van Duitschlaud aan, de diensteu niet te vergeten, die Amerikanen Duitschland bewezen, toen een groot deel van het land door overstrooraingen geteisterd werd. De schade, in Penusylvanie aangericht, wordt thans op ruim 20,000,000 dollars geschat. Nabij het dorp Valtin in de Vogesen, op de Duitsche greus, heeft een hevig gevecht, plaats gehad tusschen douanen en smokkelaars waarvan de eerstgenoemden er drie vingen. De beide over- blijvende smokkelaars kwamen echter hun vrienden te hulp en een verwoed gevecht volgde, waarbij de beambten teruggedreven werden. Een der smokkelaars werd ernstig gewond en een boeren- meisje, dat voorbij ging, bij ongeluk doodgeschoten. In Battersea Park te Londen is Vrijdag weder een pak gevonden, dat eenige deelen van een vrouwelijk bevatte. Zij waren gewikkeld in een japon, welke met den naam L. E. Fisher gemerkt was. Men brengt deze vondst in verband

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 2