Gemengde berichten. C. C. Luske. Deze beide officieren toch zijn uit den Atjehoorlog zeer bekend en beiden zijn in dien strijd zoodnnig verwond, dat zij voor den werkelijken dienst ongeschikt zijn geworden. De heer Confurius, een tijd lang te Rotterdam woon- achtig, verloor de beide oogen, terwijl de heer Luske bij het maken eener patrouille in handen van den vijand viel. Behalve eenige kogelwonden kreeg hij^ een 17 tal klewanghouwen, en letterlijk ge- tjingtjangd werd hij uit de handen van den bloeddorstigen vijand verlost. Niemand durfde hopen hem in het leven te behouden alleen nu wijlen de dirigeerende officier van gezondheid Roger wanhoopte niet. Met de meeste toewijding vatte deze zijne tnak op. Hoewel zijn tijd om van Atjeh te worden afgelost reeds lang was gekomen, weiger- de hij te gaan, opdat hij zich aan de verpleging van den heer Luske zou kunnen wijden, en hij had de voldoening dezen in zooverre te genezen, dat hij zonder bezwaar naar Batavia kon worden geevacueerd. Daar werd de behandeling voortgezet, en ten slotte voltooide Dr. Mezger te Amsterdam de bijna volkomen genezing. Voor den dienst bleef de heer Luske ongeschikt, daar hij door de klewanghouwen eenige vingers had verloren en een der beenen onherstel- baar was gekwetst. Vandaar dat pensionneering volgde. Sedert woont de heer Luske te Amsterdam. Met ingang van 1 dezer zijn aangewezen tot rijksveldwachter der 1* klasse brigadier-raajoor) A. Overduin, rijksveldwachter der 2e klasse (brig maj. tit.) te Groede tot rijksveldwachter der 2e klasse (brigadier) A. Pover, rijksveldwachter der 3e klasse (brig, tit.) te Ierseke. Met ingang van 15 Juni a. s. worden verplaatst A. Overduin voornoemd van Groede naar Middelburg; A. Pover voornoemd van Ierseke naar Groede. Op het vermogen van Dr. Mezger, te Wies baden, is volgens de Rhein. K. voorloopig beslag gelegd, door de Actie-Vereeniging Wiesbadener Bade." Deze vraagt een schadevergoeding van 1£ millioen Mark, daar Dr. Mezger het met deze societeit gemaakt contract heeft opgezegd. Dr. M. verbond zich hierbij als directeur van het in aan- bouw zijnde Senatorium. Ter Neuzen, 4 Juni 1889. Bij eenige Katholieke ingezetenen bestond reeds lang het plan tot oprichting eener Katholieke school. Eenige dames zijn thans bezig voor dit doel gelden in te zamelen. Naar wij vernemen is de uitslag hiervan tot heden van dien aard, dat de stichting verzekerd is. In geen jaren hebben de landerijen er zoo schoon uitgezien als thans. 'tis een lust om buiten te komen. Wat staat alles prachtig en wat een kolossale groei en ontwikkeling vertoont zich overal. Rogge en tarwe doen een uitmuntenden korenoogst wachten de aardappelen zullen, wanneer het weder zoo rnede blijft gaan, beter van qualiteit en quan- titeit zijn dan het vorige jaar. Ook het vlas be- looft veel. De koolensoorten lijden veel door de wormen, evenals de vruchtboomen door derupsen, die er dit jaar in ontelbare massa's zijn. Vooral appel- en pereboomen hebben er veel door te lijden, zoodat men weinig pitvruchten doch veel steenvruch- ten verwacht. Zooals alle jaren, wanneer er volop gras is, zijn de prijzen van het vee stijgende. Vooral voor melkkoeien en vette kalveren worden hooge prijzen besteed. Men schrijft ons uit Ilulst De wedstrijd der Rotterdamsche postduivenveree- niging Pro Patria met reisduiven van St. Denis opgelaten wasallergunstigst voor Hulst en omstreken. Ziehier de uitslag, voor wat onze lief hebbers betreft le prijs verg. zilv. med., A. Stevens te St. Jan- steen 2e pr. dito, dezelfde3e pr. dito, A. de Hondt te St. Jansteen 4" pr. dito, H. van Raams- donk te St. Jansteen; 5e pr. dito, C. L. Colman te St. Jansteen 7e pr. zilv. med., A. Blomaard te Hulst; 11" pr. bronz. med., M. Buisrogge te Hulst. Axel, 4 Juni. Heden had alhier door Burg, en Weth. de aanbesteding plaats van het vervoeren van plus minus 100 M3. grind van de Axelsche Sassing naar den grindweg Axel -Zaamslag, alsmede Hoe kwam het, dat de heer Von Erlenburg aan uwe zorgen werd toevertrouwd P Kunt ge mij ook zeggen, waarom de heer Von Waldheim, die toch een Duitscher was, hem niet liever in Duitsch- land of Oostenrijk liet verplegen De heer Von Erlenburg was op reis en werd ziek, toen hij in de omstreken van Napels was. Daar mijne inrichting algemeen geroerad wordt, had de heer Vou Waldheim geen reden om hem later in een ander gesticht te plaatsen. Nadat de president eenige oogenblikken had nagedacht, vroeg hij Hebt ge nog iets te zeggen om de aanklacht te bestrijden De aanklacht is valschriep Dr Rimoli. Ik verzoek derhalve de heeren rechters mij in mijn eer te herstellen door de aanklacht ongegrond te verklaren. De president wenkte den beschuldigde te gaan zitten en gaf bevel den eersten» getuige binnen te brengen. Dr. Parnese directeur van het krankzinnigen- huis voor gevangenen, trad binnen. Hoe denkt u over den toestand van den baron Von Erlenburg? vroeg de president. De heer Von Erlenburg is volkomen bij zijn verstand, verklaarde Dr. Parnese. van 8000 keisteenen van het station alhier, naar de Lange Noordstraat. Hiervoor werd ingeschreven, voor de grind door D. de Blaaij, voor f 1,30 E. Dieleman, f 1,26 en J. Jansen van Rosendaal, f 1,25 per M3. en voor de keisteenen door dezelfde personen respec- tivelijk voor 2,00, f 1,85 en 1,90 per 1000 stuks. Daar de ingeschreven sommen Burg, en Weth. te hoog voorkwamen is de aanbesteding niet gegund en zal er Zaterdag a. s. eene nieuwe aanbesteding plaats hebben. Axel. De levering van den onderhoudsgrind voor den polder Beoostenbleij benoorden is gegund aan den heer D. de Doelder, te Ter Neuzen, voor den prijs van f 2,05 per M3. Axel, 3 Juni. Door den provincialen veearts J. Bauwens is onder de paarden op een stal in deze gemeente de besmettelijke borstziekte gecon- stateerd. Het vorige jaar is deze ziekte voor de eerste maal hier te lande ingevoerd en wel door het ter markt brengen van paarden te Gent en de dieren op stallen te plaatsen welke besmet waren of met besmettelijke dieren in aanraking kwamen. Zulks schijnt ook ditmaal het geval geweest te zijn. De ziekte wordt door kooplieden van Gent, die te Berlijn Russische ponny's en andere kleine paarden gaan koopen naar eerstgenoemde stad over- gebracht en door aanraking met andere paarden verder naar hier getransporteerd. Het sterftecijfer der aan die ziekte lijdende dieren is niet hoog, als de ziekte dadelijk geconstateerd wordt. Meestal wordt de ziekte in landen waar ze nog niet is voorgekomen voor strangeljoen ge- houden. De dieren hoesten veel, nemen nog tamelijk goed het huu aangeboden voeder, niettegenstaande een deskundige dan reeds in staat is, eene lichte aan- doening der longen te constateeren. De temperatuur staat in dat geval zeer hoog, n.l. 40° tot 41°. Wordt het dier dan verder tot den arbeid gebruikt of aan guur weder blootgesteld, dan ontwikkelt zich eene etterige long- en borstvlies ontsteking, meestal met doodelijken afloop. Zuiddorpe, 4 Juni. Geheel ons dorp is in feestgewaad, van alle huizen wappert de nationale driekleurwant heden wordt de voor een paar maanden benoemde pastoor, de Zeer Eerw. fleer Verheyen plechtig ingehaald en verwelkomd. Reeds dagen lang heeft men gewerkt aan de versiering van het dorp, daartoe in staat gesteld door de ruime giften der parochianen. Ook het gemeentebestuur gaf 50 gulden tot opluistering van het feest. Hulst. Niet altijd kreeg men op de voorjaars- kermis alhier zooveel te zien als dit jaar. Het ontbrak voor oud en jong aan geen gelegenheden tot uitspanning. Hoorde men voor de liefhebbers van dansen in vele herbergen orgelmuziek, op het marktplein zag men tal van kramen en kermistenten. Draaimolens, een dwerg, bijgenaamd la Poupee vivante, een schommel, een schiettent, een reus, wegende 160 KG., een man, wiens baard tot op den grond sleepte, een paardenspel, directie N. Cohen, enz. trof men er aan. Zij, die meer van zang hielden konden zich in een paar herbergen amuseeren. Des Zondags vergastten de harmonie en het zanggezelschap het volk op eenige mooie stukken, die keurig uitgevoerd werden. Bij de herstemming voor 2 leden van den gemeenteraad te St. Jansteen den 31 Meigehouden, zijn gekozen de heeren Ant. Schuermau met 61 stemmen en P. J. Peeters met 87 stemmen. In- geleverd waren er 120 briefjes. Op de heeren P- de Kerf waren 59 en op J. Stallaert 32 stemmen uitgebracht. Te Walsoorden had er Donderdag 1.1. een treurig geval plaats. De heer Noor, 26 jaar oud en rijksarabtenaar bij de belastingen, had zich dien dag om ongeveer twee uur 's namiddags te water begeven om te zwemmen. Toen men een paar uur later wel zijn kleederen aan den oever van de Schelde zag liggen, doch hij nergens te bespeuren was, begreep men dadelijk dat er een ongeluk moest gebeurd zijn. Dit vermoeden werd kort daarop bevestigd. 's Avonds bij laag water werd zijn lijk, met het hoofd in 't zand nog gevonden. Zijn er bij hem volstrekt geen sporen van waan- zin waar te nemen Op dit oogenblik niet. Als de heer Yon Erlenr burg vroeger krankzinnig is geweest, dan moet dat reeds jaren geleden zijn, volgens mijne mee- ning. Hebt ge hier iets op aan te merken vroeg de president aan den beschuldigde. Ik heb mijne verklaring daaromtrent reeds af- gelegd, antwoordde Dr. Rimoli. De president zweeg en de getuige trad terug. Nu werd Dr. Francesco binnengeleid. Zijne getuigenis kwam neer op hetgeen Giacomo reeds aan de freule Yon Waldheim had medegedeeld. Hij zeide San Salvatore verlaten te hebben ten- gevolge van een heftig geschil met Dr. Rimoli, over den patient Yon Ludwig, en voegde er bij Tijdens ik hulparts in San Salvatore was, heb ik geen spoor van waanzin bij hem waar genomen. Herhaaldelijk heb ik den directeur mijne meening te kennen gegeven, doch verder kon ik niet gaan: ik was slechts hulparts en Dr. Rimoli behoorde tot de specialiteiten. In denzelfden geest getuigde nog een oude op- passer uit San Salvatore, die na Dr. Francesco werd opgeroepen. (Wordt vervolgd.) Honteuisse, 3 Juni. Het onweer dat in den afgeloopen nacht woedde, heeft in deze gemeente aanzienlijke schade veroorzaakt. Omstreeks twee ure sloeg de bliksem in de nieuwe schuur van den landbouwer Dekkerophet dorp Groenendijk. Het vuur sloeg weldra over op de oude schuur, en binnen weinig tijds waren beide een prooi der vlammen, zoomede de daarin geborgen landbouwgereedschappen en eenig hooi en stroo. Het vee kon nog bij tijds worden gered, en aan het spoedig en flink werken van spuit C (Groenendijk) mocht men er in slagen het woonhuis en wageuhuis te behouden. Alleen de gebouwen waren tegen brandschade verzekerd. De nieuwe schuur was nog slechts voor weinige dagen voltooid. Omstreeks 3 ure viel het hemelvuur in de groote schuur van den landbouwer G. van Kampen aldaar, die met het wagenhuis, en eenig hooi en stroo in de asch werd gelegd. De kleine schuur bleef gespaard. Genoemden landbouwer en zijnen zonen mocht het gelukken met veel moeite en inspanning al het vee en de gereedschappen te redden, wat echter met de chais niet gelukte. Door de groote vuurzee moest men deze in den brand laten. Hier was alles tegen biaudschade verzekerd. Al deze gebouwen waren eigendom van het Kroon-Domein. De spuiten A en C bleven tot heden namiddag op de terreinen werkzaam. Ilontenisse. Voor het beroep naar de Ned. Herv. gpmeente alhier is door den heer C. van Koets- veld Cz., predikant te Oosterhout, bedankt. In den avond van Zondag en den daarop volgenden nacht ontlastte zich boven onze provincie een hevig onweder, vergezeld van wind, regen en hagel. Op verschillende plaatsen, vooral op Zuid- Beveland, hebben de tuinen, boom- en veldvruchten veel geleden. Behalve te Ilontenisse, waarvan wij een afzonderlijk bericht plaatsen, zijn hier en daar nog al gebouwen door den bliksem getroffen, zonder echter brand te veroorzaken. Bij Middelburg werden een paard en eene koe, onder 's Heer Arendskerke een rund en te Wisenkerke een rund en een paard in de weide gedood. Biervliet, 2 Juni. De Maandag jl. beroepen predikant de heer H. Limpers te Amersfoort, heeft nog dezelfde week bedankt. RECHTSZAKEN. Arrondissenieiits-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 4 Juni de volgende vonnissen uitgesproken P. B., oud 40 j., werkman te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroord. tot eene boete van f 5, of 5 dagen hecht. 1°. W. A. R., oud 20 j., 2°. F. H., oud 16 j., werklieden te Ter Neuzen, zijn wegens verwonding door schuld de lste vrijgesproken, de 2de veroord. tot 6 dag hecht. J. M., oud 31 j., bierhuishouder te Ter Neuzen, is wegens beleedigiug van een ambtenaar veroord. tot eene boete van f 12 of 8 dagen hecht. Een der maaiers van den landbouwer J. H. te Tzum, pas uit Hannover (Boekholte, Amt Ilumling) aangekomen, kreeg van een paar kennissen, drie dagen later met hunne zeisen gearriveerd, de treurige tijding dat in zijne woonplaats tien huizen waren afgebrand, waaronder ook het zijne, en, wat het smartelijkste voor hem was te vernemen, dat zijne vrouw en een der twee kinderen in de vlam men waren omgekomen. Men had hem niet eerder kunnen berichten, daar men thuis zijn adres nog niet wist. De ongelukkige maaier vernam die noodlottige tijding onder vreeselijke aandoening en is op staanden voet naar huis getogen. Het huis was zijn eigendom en en laag geiissureerd van den inboedel echter was niets verzekerd. De brand was ontstaan in een hoop stroo, waarin door kinderen met lucifers de brand was gestoken. Een van 3e vermakelijkheden der Parijsche tentoonstelling zal ook zijn het oplaten van 100,000 duiven in het begin van Augustus. Eenige maanden geleden besloot het hoofdbestuur derduivenafrichters- vereeniging te Parijs een groote uitstalling van duiven te houden, en niet alleen de verschillende vereenigingen in Frankrijk maar ook een aantal in Nederland, Belgie en andere landen zeiden dadelijk hare deelnemiug toe. Deze gevederde boodschappers, die in omstreeks 3000 groote kooien worden vervoerd, zullen alle op hetzelfde oogenblik worden losgelaten. Twee Utrechtsche dames doen een beroep op de publieke weldadigheid in den vorm van eene reisbelasting. Zij wenschen, dat ieder be- middelde, die dit jaar eene reis maakt, een gulden of meer zal offeren, onder dien naam, om voor de opbrengst minvermogende zwakken een kort verblijf onder boomen of aan de zee te verschaffen, tot herstel hunner gezondheid. Het is een eigen- aardig denkbeeld, dat, naar wij ter wille van het doel hopen, bij zeer velen in goede aarde mogen vallen. Onder Stompwijk is Zaterdag een gruwe- lijke moord gepleegd. Aan twee Haagsche metselaars- knechts, die uit visschen waren, werd het verblijf op zeker stuk land door een boer ontzegd. Toen zij niet wilden heengaan, mengde de zoon van den boer zich in het geschil, doch aan dezen werd door een der metselaars met een mes onder het °°r een hevige stoot toegebracht, zoodat de hersens werden geraakt en de man, vader van zes kinderen, kort daarna overleed. De twee Hagenaars gingen op de vlucht, doch werden des avonds in een herberg in de Zuilingstraat te '-Gravenhage in hechtenis genomen. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. Zitting van Vrijdag 31 Mei. Voorzitter de heer J. A. van Boven. Aanwezig de heeren Mr. Dronkers, Joz. de H ejjter, Harte, Dees, Grenu, Moes, Tazelaar en Wi eland. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen. Op de vraag van den voorzitter of iemand iets aan te merken heeft op den inhoud of de redactie van deze antwoordt de heer Joz. de Feijter, dat het hem verwondert niets gehoord te hebben van het voorstel om een telegram aan Z. M. den Koning te zenden op 13 Mei 1.1. Hij zelf had er voorgestemd, ander en er tegen. De voorzitter zegt, dat hiervan volstrekt geen voorstel is gemaakt en van deze zaak ook geen voorstel kon gemaakt worden. Nadat het voorstel van Burg, en Weth. tot het geven van 100 uit de gemeentekas tot feestviering op 13 Mei was verworpen, deed de voorzitter de vraag zullen we dan niet een telegram zenden waarop door eenigen toe- stemmend door anderen ontkennend is geant- woord als zijnde na het vallen van het voorstel van het Dag. Best, ook dit overbodig. Verder heeft de voorzitter er niet meer op aangedrongen. De heeren Joz. de Feijter en Dees houden vol over deze zaak gestemd te hebben. De voorzitter spreekt dit beslist tegen, er was van stemming geen sprake. Hij beroept zich op de andere leden en de verslagen van de vergadering gegeven. loch blijven de heeren De Feijter en Dees bij hunne meening, die nogmaals ten sterkste door den voorzitter wordt bestreden. Het incident geeindigd worden de notulen met algemeene stemmen goedgekeurd. Aan de orde was de benoeming van een onderwijzer aan school B. De voorzitter deelt de namen en woonplaatsen mede van de 14 sollicitanten en de voordrachtdeze bestaat uit de heeren J. M. Meerman te Middelburg, J. Lindhout te Tholen en A. Dekker te O.- en W.-Souburg. Hieruit wordt met 7 stemmen benoemd de heer J. Lindhoutop den heer J. M. Meerman was een stem uitgebracht. De voorzitter brengt het bestek der bestra- tingswerken in behandeling. De begrooting be- draagt f 3532,—. Burg, en Weth. wenschten hierbij te voegen de bestrating van het gedeelte van de Schelpenlaan voor school B, bedragende ongeveer f 1128, De heer Moes wilde dit laatste werk liever uitgesteld zien, of later behandeld daar 2 des kundige leden afwezig zijn. Andere leden spreken in dien geest. Wordt met algemeene stemmen besloten het werk uit te voeren zooals in 't bestek is aange- duid, doch de verbetering van bedoelden weg tot later uit te stellen. Ingekomen was een verzoek van L. Baarman om tegemoetkoming in de verplegingskosten van het aan vallende ziekte lijdend meisje Antje Buijze. Adressant deelt mede, dat het hoogst noodig is dat de ongelukkige verpleegd wordt in een inrichting. Hiervoor zou noodig zijn f 260, 'sjaars, eenige kleedingstukken enz. De Chr. Gereformeerde gemeente alhier geeft voor dit doel f 125, De voorzitter deelt de pogingen mede die gedaan zijn om van wege de provincie onder- steuning te krijgen. Deze zijn mislukt. Na eenige besprekingenwaarin de heer Tazelaar eenige bijzonderheden in dezen mede- deelt, wordt besloten dit adres in handen te stellen van het Burg. Armbestuur om advies. De voorzitter zegt, dat algemeen geklaagd wordt over den man, die belast is met het ophalen van vuilnis. Ook de leden klagen hierovervele putten worden slechts ten halve, andere in het geheel niet schoon gemaakt. In dien toestand dient verandering te komen. De heer Mr. Dronkers deelt een plan mede, hem door een deskundige aan de hand gedaan. Ophalen van vuil etc. moest publiek worden aanbesteed. Het rollend materieel moest door de gemeente worden geleverder moesten zijn 2 karren, 1 voor 't vuil en 1 voor de modder, terwijl de aannemer steeds 2 volwassen personen aan 't werk moest hebben. Na eenige discussie hierover wordt besloten het werk openbaar aan te besteden terwijl de samenstelling van bestek en voorwaarden aan Burg, en Weth. wordt overgelaten. De voorzitter geeft lezing van eenige posten onvoorziene uitgaven. Ten gevolge van het overlijden van den heer Roosma, hoofd der school te Sluiskil, is eene vacature ontstaan. Aan den heer Schoolopziener is hiervan kennis gegeven met verzoek spoedig in die betrekking te voorzien.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 2