Landbouwberichten. Gemengde berichten. eene schadevergoeding aangeboden, docb daarmede mag de zaak niet uit zijn. In elk geval beboort de vreeinde regeering op de hoogte te worden gesteld van de wijze, waarop baar vertegenwoordiger hier te werk is gegaan, op dat zij genoegdoeuing geve door terugroeping van den gezant of op eenige andere wijze. Dat doodzwijgen van de zaak van regeeringswege schijnt enkele Kamerleden te hebben geprikkeld en niet gebeel ten onrecbte en zoo ontstond bij hen het voornemen om de Ministers van Buitenlandsche zaken en Justitie te interpelleeren. Gebruikelijkerwijze werddat plan vooraf in particulier gesprek aan die Ministers medegedeeld en deze schijnen er in geslaagd te zijn de heeren tot bedaren te brengen, ter wille van de goede verstandhouding met de betrokken regeering. Ter Neuzen, 28 Mei 1889. In de op Vrijdag 31 Mei, des voormiddags 10 ure, te houden vergadering van den gemeente- raad alhier, kornen de volgende punten in behau- deling Benoemen onderwijzer school B bestek bestratingswerkenverzoek om tegemoetkoming in kosten verpleging van een aan valleude ziekte lijdend meisjeingekomen stukken. Gisteren had alhier bij het laden van briquet- kolen in de Belgische stoomboot Prinses Louisa, een treurig ongeluk plaats. Bij toeval kwarn een stuk kool van het dek in het ruim gevallen en wel op het hoofd van den workman Pieter Klauwers, wonende in het naburige gehucht Othene. De ongelukkige bekwam eene ernstige schedelbreuk en werd door zijue kameraden huiswaarts gedragen. Ofschoon dadelijk genees- kundige hulp werd verleend is de man heden middag overleden. Klauwers, door zijn mede- werklieden algemeen geacht, laat eene weduwe na zonder kinderen en was slechts 43 jaar oud. De heer Jac. de Feijter, wethouder alhier, zond ons gisteren ter bezichtiging het nest van een boschwesp (horzel) aan een takje van een pereboom. Zoo oppervlakkig bekeken gelijkt het veel op een witte, uit papier vervaardigde roos zeer kunstig samengesteld. Wij zonden dit merkwaardig bouw- stuk van het kleine dier aan den heer P. van Dixhoorn ter bezichtiging en tot onderzoek. Naar aanleiding hiervan had genoemde heer de welwillendheid ons een schrijven te richten, waarin hij duidelijk en volledig de levenswijze etc. der verschillende wespen op bevattelijke wijze mededeelt. Plaatsgebrek belette ons dit nu op te nemenwij liopen dit in ons volgend nummer te doen en roepen bij roorbaat hiervoor de aandacht in van alle beminnaars der natuur. Heden had alhier de aanbesteding plaats van het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1890, van de aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingwerken, en van het maken van werken tot dijksverbetering enz., aan de waterkeering van den calamiteusen polder Nieuwe Neuzen. Hiervoor hadden ingeschreven de heeren J. Jansen, te Ter Neuzen, voor 20,270 H. Klaassen, te Zaamslag, voor f 18980 D. Tholens, te Ter Neuzen, voor f 18790 P. J. Verbist, te Hontenisse, voor f 18200 en A. van der Beek, te Zaamslag, voor f 17,944. De begrooting bedroeg f 17,596,94. In de eerste helft der maand Mei zijn door het postkantoor alhier de volgende onbestelbare brieven verzonden, aan de adressen van G. van Auwert, te AntwerpenA. Laeweyse, te Gent. De Engelsche spoorweg-maatschappij Man ChesterSheffieldLincolnshire heeft vergunning verkregen tot inrichting van een stoombootdienst tusschen Great Grimsby en Gent. Hulst, 27 Mei. Bij de publieke aanbesteding op heden alhier, van het afbreken van twee woningen en het bouwen van een woouhuis, in de Gentsche straat alhier, werd ingeschreven door de heeren Bleijenberg, te St. Jansteen, voor f 11300, P. J. Wisse, te Zaamslag, voor 10000,M. D. de Putter, te Ter Neuzen, voor f 9980,J. v. d. Walle, te Hulst, voor f 9812,en J. Kolijn, te Ter Neuzen, voor f 9386, Men meldt ons uit Axel Door den Provincialen veearts J. Bauwens te Axel, is de luchtpijpsnede toegepast op een in hoogen graad aan keelziekte lijdend kalf, toebe- hoorende aan den heer Eug. Yerhelst, landbouwer te Axel. De operatie slaagde uitstekeud en het dier werd voorzien van een kuustmatig ademhalingswerktuig, Maar o wee Nauwelijks was het daarvoor bestemde buisje in de luchtpijp gebracht of het kalf verdraaide de oogen en ademde niet meer. Voor een leek zou in dergelijke gevallen goede raad duur geweest zijn, doch deskundigen weten er wel een loopje op om zulke dooden tot het leven terug te roepen. Dadelijk begon de veearts op den borstkast te duwen en deed hij het hoofd van het dier met koud water bevochtigen, nadat dit plus minus vijf Ja, freule Was hij toen krankzinnig? Met begeerige blikken naar de beurs met goud- stukken, antwoordde Giacomo De heer Von Erlenburg leed sedert weken aan een hersenkoorts, die hem ran het bewustzijn be- roofde. Als dat niet het geval was geweest, dan zou hij zich nooit naar San Salvatore hebben laten brengen zonder zich te verzetten. Toen die hersenkoorts geweken was, zat hij reeds ach- ter slot en grendel. (Wordt vervolgd.) minuten had geduurd, begon er in onzen maat tot aller verwondering, weder leven te komen. Eindelijk sprong de reeds doodgewaande op en deed op den hem voorgehouden emmer melk een zoo krachtigen aanval, dat er in een oogenblik tijds geen druppel meer van overbleef. Sedert de operatie zijn er reeds drie weken verloopen. De patient groeit als een kool en ademt flink door zijn metalen luchtpijp. Als deze des morgens verstopt zit, tracht hij door stooten tegen de deur te kennen te geven, dat men ze moet komen zuivereu. Heeds kan men tnerken, dat de ontsteking der keel meer en meer vermindert en dat, na verwijdering der buis, de ademhaling met veel meer gemak dan vroeger langs den natuurlijken weg kan plaats hebben. Als er geeue ouvoorzieue omstaudigheden den verderen voortgang der genezing hinderend in den weg treden, zal het dier weldra weder de voile beschikking over de hem door de natuur geschonken nen terug krijgen en tot voordeel van den landbouwer en tot eer van den veearts van een anders wissen dood zijn gered. Axel, 24 Mei. In de heden alhier gehouden raadsvergadering werd het volgende behandeld 1°. Mededeeling van ingekomen stukken a. Missive van Ged. Staten dezer provincie ■dd. 19 April jl., houdeude goedkeuring van het raadsbesluit van 12 April jl. betrekkelijk het be- schikken over den post van onvoorziene uitgaven der begrooting voor 1889, (kosten voor het uit- brengen en ophalen der beschrijvingsbilletten van den hoofdelijken omslag.) b. Als voren dd. 26 April jl. boudende goedkeuring vau het kohier van den hoofdelijken omslag voor het jaar 1889. Beiden worden voor kennisgeving aangenomen. 2°. Wordt besloten tot af- en overschrijving van posten op de begrooting voor 1889, tot een bedrag van f 100 voor kosten van de begraafplaats en het lijkenhuis. 3°. Als voren tot verbetering van afvoer van het water aan de algemeene begraafplaats en 4°. tot beplanting van de algemeene begraafplaats. 5°. Wordt ter goedkeuring aangeboden de rekening vau het algemeen burgerlijk armbestuur over 1888. De voorzitter benoemt tot onderzoek daarvau in commissie de heeren P. Dregmans, S. van Hoeve eu L. de Peijter. 6°. Na breed voerige gedachtenwisseling wordt besloten tot verbetering der straten. 7°. Wordt Vastgesteld eene nieuwe verordening op de brandweer, en i°. wordt besloten tot aanvulling en wijziging van de algemeene politie-verordening. Op de vraag van den voorzitter of iemand nog iets heeft voor te stellen vraagt en bekomt de heer R. van de Ree het woord. De heer R. van de Ree komt terug op zijn gesprokene in de vorige vergadering betrekkelijk de kermis. De voorzitter antwoordt daarop, dat hem gebleken is, dat de kermis in 1887 en 1888 zeer ordelijk is afgeloopen, en zou er voor zijn om dit jaar geene verandering daar in te brengen, tevens te kennen gevende, dat door hem geen verlof tot dansen zal worden gegeven voor wat den Zaterdag avond betreft. Daar niemand meer het woord hierover verlangt te voeren wordt de vergadering gesloten. Zaamslag. Op jl. Zaterdag, 25 Mei, is door het bestuur der waterkeering van de calami!euse polders Margaretha c. a. aanbesteedhet herstel, de vernieuwing en het onderhoud van de aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingwerken aan de water keering van bovengenoemde polders over het dienst- jaar 1889/90. Ingekomen 11 inschrijvingsbiljetten, n.l. van de heeren J. de Bree Fz., te Hoek, voor f 11978 L. Koole, te Ter Neuzen, voor f 11850A. Tholens Az., te Ter Neuzen, voor f 11800 A. van Po- pering, te Bruinisse, voor f 11618; C. de Wilde Dz., te Kattendijke, voor f 11600 C. Bolier Cz., te Bruinisse, voor f 11587 J. F, Adriaansen Polfliet, te Hontenisse, voor f 11350; C. van der Hooft, te Ter Neuzen, voor f 11340 H. Klaassen, te Zaamslag, voor f 11336P. J. Verbist, te Hontenisse, voor f 11270 en A. van der Beek, te Zaamslag, voor f 11164. Aan laatstgenoemden inschrijver is het werk, behoudens nadere goedkeuring vau Gedeputeerde Staten, gegund. Zaamslag. Aan de uitnoodiging van den heer Hartman, arts alhier, per advertentie gericht tot Zaamslags ingezetenen, die belang stellen in het verkrijgen van een telephoonkantoor, is aanvanke- lijk voldaan. Jongstleden Zaterdagavond toch hielden tal van belangstellenden in het logemeut#de Appel" tot dat doel eene bijeenkomst, waarin genoemde heer Hartman het woord vroeg, ten einde het punt van behandeling in te leiden. Geachte spreker bracht in berinnering, dat in de laatste gemeenteraadszit- ting deze zaak een punt van ernstige bespreking was geweest en dat de naburige gemeente Axel zich destijds verbouden had, de helft der kosten te bestrijden voor den aanleg van een telephonische verbinding Axel-Zaamslag en Zaamslag-Ter Neuzen. Hij wees er op, hoe in vele voorkomende gevallen eene dergelijke verbinding niet alleen hoogst nuttig, maar voor eene gemeente van ongeveer 3000 zielen als de ouze zelfs dringend noodzakelijk is. Die noodzakelijkheid blijkt vooral ook uit de omstan- digheid, dat algemeen in Zeeland zelfs de kleinste gemeenten met elkander of met eene grootere ge meente in telephonische verbinding staan, en dat de ingezetenen dier plaatsen het groote nut daarvau ten voile gevoelen en waardeeren. Wat de kosten betreftdeze zijn zoo gering, dat volgens onze bescheiden meening, Zaamslag om die reden zijne medewerking niet behoeft te out- houden aan het tot stand brengen vau genoemde verbinding. De afstand van Zaamslag tot Axel bedraagt 6 K. M., die van Zaamslag tot Ter Neuzen 9 K. M. Volgens een door den heer Hartman ontvangen schrijven van den Inspecteur der Rijks- telegraaf te Rozendaal legt het Rijk kosteloos 5 K. M. afstand aan op elke lijn. Het levert tevens de toestellen en onderlioudt deze en de geleiding. De gemeenten Zaamslag en Axel zouden alzoo slechts te zamen de kosten dragen van 5 K. M. aanleg, bedragende gemiddeld per K. M. f 100. In 't geheel dus 500 of voor elke gemeente f 250, a 4 's jaars opgenomen, geeft een jaarlijkschen interest van slechts f 10. Voor de bediening van den telephoon wordt gewooulijk 75 per jaar betaald, zoodat het totaal der kosten voor het op- richten van een telephoonkantoor in onze gemeente de geringe jaarlijksche som van f 85 bedragen zou. Na bespreking en overweging vau een en ander is daffi ook met algemeene stemmeu besloten, een adres aan den gemeenteraad te richten, houdeude verzoek, om het tot stand brengen van een telephoon kantoor te dezer plaatse te helpen bevorderen. Koewacllt. Een jongen van nog geen veertien jaar sloop behoedzaam in de woning vau zijn buurman en ontdekkende dat er zich op het oogenblik niemand in huis bevond, werkte hij met zijn mes zoolang aan het slot der kast tot deze open ging. Hier zag hij een horloge liggen. Dat was iets van zijn gading. In een oogwenk had hij het uurwerk geuomen en maakte hij zich uit de voeten. Onze buurman bemerkte echter spoedig, dat er vreemde handen in zijn kast geweest waren en gaf daarvau kennis aan de politie, die den jeugdigen dief spoedig wist op te sporen en tot bekentenis te brengen. "mECHTSZAKEN. Arrondissements-reclitbauk te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 28 Mei de volgende vounissen uitgesproken F. d. K., oud 32 j., timmerman te Clinge, is wegens mishandeling vrijgesproken. M. V., oud 24 j., vrouw van C. d. P., zonder beroep te Ter Neuzen, is wegens beleediging vrij gesproken. 1". F. L. R., oud 14 j., 2°. E. D., oud 13 j., beiden zonder beroep te Ter Neuzen, zijn wegens diefstal veroordeeld ieder tot 7 dagen gevange- uisstraf. Het gerechtshof te's Gravenhage heeft Zater dag den werkman J. H. A. te Ter Neuzen, die door de Middelburgsche rechtbank tot 2 jaren gevangenisstraf werd veroordeeld wegens opzettelijke brandstichting in een goederenloods bij het spoor- wegstation te Ter Neuzen, outslagen van rechtsver- volging, omdat, nu niet is gebleken dat de in de loods aanwezige goederen verbrand of beschadigd zijn, het te laste gelegde en bewezen verklaarde niet strafbaar is. Gedurende de verledene week was de rnidden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt: Ossen fr. 0,72 tot fr. 0,98; stiereu, koeien en runderen fr. 0,55 tot fr. 0,78 alles berekend per kilo levend gewicht. Kalveren fr. 0,75 tot Ir. 1,25vette varkens fr. 0,88 tot fr. 0,98. Boven 's llertogenbosch ontlastte zich Vrijdag namiddag een buitengewoon hevig onweder, vergezeld van hagelslag. De bliksem veroorzaakte brand in een der gebouwen van het groot ziekenhuis. Gelukkig bevonden zich in dat gebouw geen zieken. Met de hulp der brandweer was men het vuur betrekkelijk spoedig meester. Uit Almkerk wordt d.d. 24 Mei gemeldGedurende het langdurig en hevig onweder, dat Vrijdagmiddag alhier heeft gewoed, sloeg de bliksem in den schoorsteen van eene boerenwoning, en verbrijzelde een spiegel en een vensterbank, zonder brand te veroorzaken. Ook is de bliksem geslagen in den Rijswijkschen water- molen, eveneens zonder brand te veroorzaken, doch met dit gevolg dat die onbruikbaar is gemaakt. In eene weide is een os door het hemelvuur gedood. Vrijdagavond ontlastte zich boven bet zuiden van Drente een hevig onweder. Het armenhuis te Schoonebeek werd getroffen en gedeeltelijk in de asch gelegd. Een boerenknecht is in de weide gedood. In den zelfden nacht is door hagelslag aan de veldvruchten onder Rosmalen en Berlicum be- langrijk nadeel toegebracht. In de legerplaats bij °01denbroek zijn Vrijdag een stukrijder en vier paarden door den bliksem doodelijk getrolfen, terwijl een ander militair aan een been, en een derde aan een arm verlamd zijn. Gedurende het onweder, dat zich in den avond vau 24 dezer in den omtrek van Tietjerk ontlastte, werd eene koe van den landbouwer Th. W. Oostenbrug te Rijperkerk in de weide door het hemelvuur dood- geslagen. In het zuidwesten werd op twee plaatsen brand gezien. Als een bijzonderheid verdient vermelding, dat men thans op de meeste tarwe en havervelden bezig is de bovenste deelen dezer gewassen, wegens te Snellen groei, af te slaan „pikken.") Te Sluis is een paartje, een weduwe met een joukman, in het huwelijksbootje getreden, die te zamen 140 jaren telden. Vrijdagmiddag ontlastte zich boven Oostmahorn en in den omtrek een hevig onweder, gepaard met regen en hagel. Omstreeks half zes sloeg de bliksem in den koren- molen van D. Turkstra te Anjum. Een der wieken sloeg aan spaanders en het vuur maakte zulke snelle vorderingen dat niets uit den moleu kon worden gered. Persoonlijke ongelukken hebben daarbij niet plaats gehad. De commensaai van een burgergezin te s Gravenhage, tevens onderwijzer in vreemde talen, verloofde zich met de dochter des huizes en samen zouden zij naar Antwerpen gaan om de aaustaande schoondochter aan de familie voor te stellen. De jongelui zijn echter niet teruggekeerd en uit de secretaire van den vader wordt f 1500 vermist. Te Leeuwarden vertrokken Vrijdagmorgeu per spoor naar Rotterdam ongeveer 100 landverhui- zers, alien uit Friesland, om per stoomboot Veen- dam naar Noord-Amerika te worden overgebracht. Te Meppel sloten zich nog ongeveer 50 laudver- auizers uit de provincie Groningen bij hen aan. De meesteu waren landbouwers en gaan zich vestigen in Ohio en Illinois. De landbouwer L. Boonstra te Haulerwijk ging Zaterdag met 9 biggen naar de markt te Bakkeveen. En daar gebeurde iets, waarop men in de maand Mei niet zou rekenen Alle 9 biggen bezweken door de warmteEen groot verlies voor den man, die even te voren acht gulden per stuk kon krijgen. Bij kalm, zonnig weer drijveu ergewoonlijk veel kwallen aan de oppervlakte der zeemaar in deze heerlijke Meiinaand komt dat glibberig ongedierte in zulke buitengewoon groote hoeveel- heden in de Noordzee voor, dat de visschers er zeer veel last van hebbensoms zelfs maken de kwallen het visschen geheel onmogelijk, doordien het net terstond met dat gedierte gevuld is, zoodra het over boord gaat. Maandag van de vorige week is te Wanssum (Limburg), bij het bloeien der rogge, wederom voor 't eerst te 10 uur 's voormiddags geluid. Bij dit Christelijk gebruik, dat op meer dorpen in den omtrek bestaat, en voorduurt tot St. Jan, wordt dagelijks de klok geluid van af het vinden der eerste bloeiende korenaar, terwijl de landman, helzij thuis of op den akker, niet vergeet den goeden God dankbaar te groeten en gunsten vau Hem af te smeeken. Dat deze verrukkelijke Meimaand niet alleen alles doet bloeien en uitloopen, maar zelfs reeds tot rijpheid brengt, bewijst een bericht uit de stad Guben aan de Neize. Daar stonden de kerseboomen reeds drie weken geleden in bloei en op den 22 Mei werdeu er de eerste rijpe kersen geplukt en ten verkoop aangeboden. Meikersen in MeiDat gebeurt nauwelijks een maal in een menschenleven. Moge 't lot ons gunstig zijn en de zomer verder doen gedijen wat de lente zoo heerlijk begonnen heeft. INGEZONDEN S T U K K E N. Mijnlieer de Redacteur Gij zijt het, hoop ik, met mij eens dat een slotwoord aan den heer Moes beleefd en gepast is. Vergun mij dan nog eenmaal gastvrijheid in uw blad. Even stellig en afgebakend als ik, eerst aan de anti-revolutionaire raadsleden, later aan den heer Moes, toen deze als woordvoerder was opgetreden, een paar vragen stelde, had ik van dezen althans een duidelijk, onbewimpeld antwoord verwacht. Wat hij in zijn laatste stuk zegt, is evenwel geen schaduw daarvau. Door allerlei onsamenhangende volzinnen tracht hij het door mij aangevallen besluit van de zes anti-revolutionaire raadsleden te ver- goelijken, maar met de nsoepelhei<I' van den echten anti-revolutionair blijft hij een helder, kort en bondig antwoord op de vragen ontwijken hij zou ons willen wijsmaken, dat de overeenstemming van hem en zijne geestverwanten om het voorstel van B. en W. te verwerpen, geheel ongezocht was en niets te maken had met het averal aan de orde zijnde anti-revolutionair ngeknutsel'maar niemand ook ik niet is zoo naief, zich door den heer Moes te laten overtuigen, dat er iets anders dan beraamd overleg in 't spel was. De anti-revolutionairen wilden tegenover B. en W. de belangen der gemeentekas handhaven. Het geven van gelden uit die kas voor 't vieren van feesten, zegt nu de heer Moes, is „uit de model" Wie hoorde, behalve de heer Moes, ooit van „mode" op dit gebied Waarschijnlijk is deze beschouwing weer zuiver anti-revolutionair, waarvan gewone stervelingen, die volgens den „beroerder Israelsbuiten uGods volkstaan, geen zier begrijpenevenmin als de heer Moes en zijne geestverwanten, toen zij de voordracht van B. en W. verwierpen, hebben kunnen of willen begrijpen, dat er een hemelsbreed verschil bestaat tusschen een gewoon „pretje" of „feestje"waarvoor niemand de gemeentekas zou willen zien bijdragen, en de spontane opbruising van de algemeene en diepgevoelde vreugde en dankbaarheid eens geheelen volks, die zich feestelijk uiten wil en moetevenmin als de heer Moes en zijne medestauders hebben kunnen of willen ge voelen, dat, waar het Gemeentebestuur den stempel der nationale eenheid op het feest drukte, daaraan I

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 2