Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2507. Zaterdag 25 Mei 1889 29e Jaargang Binnenland. VOOR HAAR VADER GER0ET. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—Franco per post: Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32*. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Bneven- bushouders. ADVERTENT!^: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per laartot veel verminderden prijs. Bit bind verftchljnt Ut«da*- en Vr.jdagavond bij den ultgever P. J. YAM BE A M P E te Ter Weazen. Bij deze courant belioort een byvoegsel. t'olitieli t>vei-zicht. In den Duitschen Rijksdag, bij de derde be- raadslaging over het ontwerp tot zekerheidsstelling van oude en invaliede werklieden, verklaarde de Rijkskanselier volstrekt niet verrast er over te zijn, dat de sociaal—democraten, de vrijzinnigen en de Polen tegen het ontwerp waren, maar wel, dat ook de conservatieveu ten opzichte van een vraagstuk, hetwelk het gansche Rijk in het hart raakt, eene vijandige houding kunnen aannemen. Hij hoopt het ontwerp voor de eerstvolgende verkiezingen zijn beslag te zien krijgen niemand kon weten of men in het volgende jaar zooveel tijd er voor zou kunnen over hebben, als thans. Daarom vermaande hij de conservatieven en de partij der nationaal- liberalen, zich van de sociaal—democraten, de lolen, de Welfen, de Elzasser Franschen en de vrijzinnigen los te maken en daarna ging de oude „Vuurvreter" er duchtig op los 't was ^van dik hout zaagt men planken," en de oude heer oreerde met een „air" als een vlasbaardige kadet tegen de rekruten. Zijne bliksemende oogen schoten schichten links en rechts, de stem beefde van verontwaardiging en het traditioneele monsterpotlood schreef lijnen en kringen in de lucht. 't M as soms alsof socialisten, vrijzinnigen, Polen, Elzassers en die vervloekte Welfen in eeus tegelijk zouden ,aufgefressen" worden met huid en haar. Kwajongens zouden van pure benauwdheid de banken uitgevlogen zijn, maar de heeren, die niet tot des „Polenfresser's dikste vrinden behooren, bleven zitten. Ilet Berliner Tageblatt beweert te hebben ver- nomen, dat eene nieuwe militaire conventie, tusschen Dnitschiand en Italie, te Berlijn zal worden ge- teekend. „Deze conventie," zoo zegt het blad, wordt gesloten met het oog op de mogelijkheid van een oorlog met Frankrijk. Eene dergelijke over- eenkomst schijnt te bestaan tusschen Duitschland en Oostenrijk, met betrekking tot Rusland. Men 2g<?t, dat verscheideue Italiaansche stafoilicieren zich tegenwoordig te Berlijn ophouden om de bijzonder- heden dier overeenkomst te helpen vaststellen." Een weinig zal de feestvreugde te Berlijn zijn getemperd door de berichten uit Westfalen. De mijnwerkers beklagen zich, dat de direction, in strijd met de overeenkomst, de aanvoerders der werkstaking niet weder in dienst willen nemeu en zij hebben daarom besloten op nieuw den arbeid te staken, als daarin geene verandering komt. Het klinkt vreemdnu al klachteu uit Frankrijk te moeten vernemen, dat de tentoonstelling al te veel succes heeft. En toch is dit hetgeval. Vooreerst maakt zij te Parijs alles duur en de gevesligde restaurants, koffiehuizen en schouwburgen worden verlaten voor al de anntrekkelijkheden die het veld van Mars aanbiedt. Nu verlangen FETJIXjXjETON. 15) Als in gepeins verzonken zweeg de directeur een poos. Toen scheen hij een besluit genomen te hebben en zeide plotseling: Je kunt morgen gaan. Ik geef je verlof na zes uurom elf uur moet je /hier terug zijn. Rome ligt ruim een uur van hier, en de straat waarin mijn beminde woont, is aan het andere einde der stad. Ik heb twee uu» noodig om naar hare woning te gaan. Voor twaalf uur zal ik dus onmogelijk terug kuanen zijn. Twaalf uur dan, zei de directeur. Wanneer ik mijn ontslag krijg, betaalt mijn- heer mij zeker het bespaarde loon vroeg Giacomo onderdanig. Twintig jaar beu ik bij de inrichting in dienst, tegen vier honderd iachtig francs 's jaars waarvau ik twee honderd twintig in handen kreeg, echter niet altijd dat bedraagt dus nu reeds meer dan vijfduizend francs. Dr. Rimoli haalde het kasboek voor den dag, keek de rekening na en zeide hooghartig Uit overdreven welwilleudheid heb ik je zulk een hoog loon uitbotaald. Uitbetaald nog niet, merkte Giacomo op. Ik heb slechts de kleinste helft ontvangen. De directeur scheen deze wovorden niet te hooren de benadeelden, dat het tentoonstellingsterrein drie avonden in de week zal gesloten zijn en dat de tentoonstelling zelve niet langer dan tot in October zal worden gehouden. Eerst op het einde dezer maand zal de tentoon stelling geheel gereed zijn en dit zal den 1 Juui worden gevierd met een fete de nuit. Eenige voldoening kan den Franschen een adres geven, dat twee honderd leden van het Engelsche parlement aan den president der republiek hebben gezonden. Het luidt aldus De ondergeteekenden, leden van het Lagerhuis, met leedwezen vernomen hebbende de afwezigheid van den Britschen ambassadeur te Parijs, bij de opening der tentoonstelling, wenscheu deze gelegen heid te gebruiken om aan het volk en het gouver- neinent van Frankrijk hnnne hartelijke gelukwenschen uit te drukken, naar aanleiding der groote en weldadige veranderingen, die in het land gedurende de laatste eeuw zijn tot stand gekomen. Onder de onderteekenaars zijn de heeren John Moorley, Mimdella, Shaw Lefevre, Sir Charles Russell, Herbert Gladstone, Bradlaugh, Parnell, Stansfeld, enz. Uit het Balkanschiereiland komen weder berichten van bedenkelijken aard, het geldt vooruamelijk het verderfelijke werk der Rusophilen. In het gedeelte, dat onder het protectoraat van Oostenrijk staat, zijn bloedige gevechten voorgevallen tusschen Christenen en Turken, waar spoedig dus Oosten- rijksche uniformen zullen gezien worden indien namelijk de berichten waarheid bevatten. In Spanje is het hier en daar ook niet rustig. Te Valencia meent men te weten, dat de werk lieden een wcoup de main" zouden beproefd hebben om de stadsgebouweu te plunderen. Het komplot moet echter ontdekt zijn, wapenen in beslag ge nomen en talrijke inhechtenisnemingen moeten hebben plaats gehad. In Zweden heeft men een socialisten-wet in gereedheid gebracht, die men zoo vrij is „muil- korvenwet" te noemen, daar anderen bevreesd zijn voor eene toepassing op zeer mime schaal, bijvoor- beeld op 't recht van vergaderingeu, op de druk- pers, zelfs op 't vrije woord. Natuurlijk hangt het meer of minder drukkende eener wet voor een groot deel van hare toepassing af. Eene wet zegt niet altijd wat de overheid moet doen, maar vaak wat zij kan doen. Daar is onderscheid te maken tus schen den geest en de letter en de goede werking hangt soms, misschien veelal, af van de uitvoerders meer dan van de makers. Jammer is het vaak, dat de regeering van een land moet, maar gelukkig dat zij kan handelen. hij was bezig het bedrag der rekening van den knecht op te tellen. Toen hij daarmede gereed was, zeide hijJe hebt alzoo vijf duizend drie honderd francs te goed. Alsje de inrichting verlaat zal ik je dat bedrag uitbetalen. Dat zal wel spoedig het geval zijn, sprak Gia como. Als men zes jaar omgang heeft met een meisje zonder uitzicht op trouwen en het geluk wil eindelijk onze wenschen bevredigen, dan aarzelt men niet lang. De directeur sloeg geen acht op deze woorden, maar zeide kortaf Je kunt gaanals ik je noodig heb, zal ik je wel roepen. Nu over deze zaak geen woord meer. Giacomo maakte een beleefde buiging voor den directeur en ging heen. Dr. Rimoli bleef voor het venster staan en liet zijn gedachten den vrijen loop. Hij handelde niet in tegenspraak met zich zelf, toen hij zijn knecht verlof gaf, ofschoon hij sedert den dag, dat freule Von Waldheim zijn inrichting betreden had, met de uiterste gestrengheic te werk ging. Immers hij geloofde de woorden van zijn knecht en bedacht, dat het vertrek van Giacomo hem goed te pas kwam. Deze toch was de eenige in San Salvatore, die bekend was met de bijzonderheden betreffende Ludwig von Erlen- burg. Al was Dr. Rimoli niet bang, dat Giacomo zich iets zou laten ontvallen, toch kon van die zijde gevaar ontstaan. Het deed hem dus een Dinsdagmiddag heeft Z. M. de Koning voor het let eerst na langen tijd weder de buitenlucht genoten. Z. M. wandelde ougeveer een kwartier met de Koningin onder de kastanjeboomen op en neer. Wel eenigszins vermoeid, doch opgewekt, bleef de Koning daarna nog een geruimen tijd op het hordes verpoozen. De toestand van Z. M. is bepaald veel gunstiger dan toen het Koninklijk gezin 17 Mei van het vorige jaar op Het Loo kwam. H. M. de Koningin heeft de vorige week in den vijver van het Koninklijk Park met de Prinses en eenige hofdames voor het eerst van dit jaar een roeitochtje gemaakt. De Midd. Crt. meldt thans iets naders om- trent het besluit, door een der afgevaardigden ter Prov. Staten uit het district Sluis genomen om zijn zetel te ruimen, ten einde den kiezers gelegenheid te geven den heer Mr. J. C. R. van der Bilt te kiezen. Nadat de uitslag der verkiezing in het district Goes bekend was, verklaarden drie leden der Staten in het kanton Oostburg zich bereid hun zetel af te staan ter wille van den heer Van der Bilten ten slotte heeft, na onderling overleg, de heer Is. van Houte, burgemeester van Oostburg, besloten uitvoering te geven aan zijn plan. Zulk een Meimaand als we nu beleven, kenden we tot dusver slechts uit dichterlijke ver- halen en oude overleveringen. Buitengewoon zacht en dikwijls vochtig weder hevorderde den groei van alles, wat aan den schoot der aarde werd toe- vertrouwd. De wintergranen staan dooreengenomen zeer goed te velde, de rogge kwam ongeveer vier weken vroeger in aren dan verleden jaar, en ook de vroege tarwe laat reeds de eerste aren zien. Alleen de karwij staat minder dan verleden jaar enkele stukken zijn omgeploegd. De zomergewassen staan alien goed aanhet vlas vertoont zich bij- zonder mooi en het weinige koolzaad bloeit over- heerlijk. In den tuin is eveuzoo alles voordeelig in het gewas. Aan groeuteu is er geen gebrek meer, en spoediger dan andere jaren zullen peulen, dop- erwten en bloemkool algemeen verzonden kunnen worden. De boomgaarden staan meest in vollen bloei vele boomen gelijken reusachtige bloemen. Vooral voor het vee is het een goede tijd. Het gras groeit den koeien in den mond, zeggen de boerenen 't is letterlijk waar, dat een dier zich in vele weilanden liggend kan verzadigen. De grasgroei is verbazend groot en de hoeveelheid hooi zal dit jaar buitengewoon zijn. Ook de klaverlanden staan bijzonder frisch en fleurig. Dat er in zulke gunstige omstandigheden groot genoegen, dat zijn beaiende plan had naar Amerika te gaan. Was hij weg, dan kon niemand het bewijs leveren, dat Ludwig von Erlenburg wederrechfelijk werd opgesloten gehouden. Al het andere, dat hem kon bemoeilijken, hoopte hij gemakkelijk te boven te komen, als maar eerst de eenige getuige verwijderd was. Het was der- halve, zoo meeude hij, een gunstige beschikking van het lot, dat aan Giacomo's beminde een erfenis was de beurt gevallen. De onrust, die hem gekweld had sedert Giacomo met freule Von Wald heim in gesprek was geweest, begon te bedaren, Er vertoonde zich zelfs een zekere tevredenheid op zijn gelaat, toen hij dien avoud toekeek bij het opsluiten van zijn patienten. HOOFDSTUK XII. Opgeruimd stapte Giacomo den volgenden dag de poort van Rome binnen. Er waren wel twee weken verloopen, sedert hij beloofde de freule Von Waldheim in de De Prins van Beieren op te zoeken, maar die vertraging gaf hem een dubbel voordeel. Eerstens had hij het zoover weten te brengeu, dat zijn loon zou worden uitbetaald, hetgeen de directeur tot keden beslist geweigerc had, en een tweedede dienst, dien hij aan de jonge dame te bewijzen had, zou voorzeker door het lange wachten niet in waarde vermin- derd zijn. Giacomo was in zijn schik bij het denkbeeld overvloed van zuivelproducten zal komen, is zeker. Waarschijnlijk dat de massa's boter en kaas, welke geproduceerd worden, wel spoedig een belangrijken invioed zullen uitoefenen op de marktprijzen, daar ook de kunstboter hoe langer zoo meer een ge- duohte concurrentie wordt voor de echte waar. Dat de prijzen van alle vee, bij den overvloed van voedsel, nogal flink blijven, is geen wonder. Vele landbouwers kunnen een derde meer vee louden dan anders. Men meldt uit de Drentsche venen Het is hier thans volkomen rustig. Alle arbeiders zijn geregeld aan het werk, zoodat de orde niet meer wordt bedreigd. Toch zullen een groot deel der militairen vooreerst niet vertrekken, maar blijven tot de meeste vreemde arbeiders naar hunne laardsteden zijn teruggekeerd, of zich naar Fries- and hebben begeven om te maaien. Uit Valther- mond zijn eenige huzaren wegens wangedrag naar Zutphen teruggezonden en door evenveel andere rvangen. Ilet ingediende wetsontwerp tot waarborg van de vrije beschikking door werklieden over hun verdiend loon, is gegrond op de uitkomsten van een onderzoek, door tusschenkomst van de gemeente- besturen ingesteld. De aan het licht gekomen misbruiken vormen de navolgenden groepen 1°. uitbetaling van loon in anderen vorm dan Neder- landsch geld (vooral op de grenzen); 2°. ongeregelde uitbetaling3°. verkoop op krediet en 4°. dwang om in bepaalde winkels te koopen. Ten einde daaraan een einde te maken, bevat de wet, welke de Minister 1 September wenscht in te voeren, o. a. de volgende bepalingen. Het loon wordt uitbetaald in Nederlandsche gangbare munt en in den te verstrekken kost, wanneer het minder dan f 15 's weeks bedraagt, wekelijks vaststelling van een gedeelte van het loon in sterke drank is verboden evenzoo uitbetaling in huizen waar sterken drank verkocht wordt, of eene andere wiukelnering wordt uitgeoefenduitgezonderd wanneer de verkoop van sterke drank het bedrijt uitmaakt. Niemand kan worden genoodzaakt, be- houdens verplichting ingevolge de wet, tot het bijdragen in eenig fonds, tenzij bij behoorlijke overeenkomst. Korting van het loon, en dan nog maar tot een bedrag van niet meer dan een vijfde, is alleen in een viertal omschreven gevallen veroorloofd, als wegens schade, boeten, bijdragen waartoe men zich verbouden heeft, andere schulden, behalve wegens sterken drank. Overeenkomsten om op eene bepaalde plaats te koopen gelden alleen wanneer het grond- stoffen, werktuigen of kleeding betreft, bij den arbeid noodig, die de loontrekkende voor den werkgever verricht. Overtreding der bepalingen kan worden gestraft met eene geldboete van 200 en twee maanden dat zijn fortuin gemaakt was. Yijf duizend drie honderd francs, dan nog tien dukaten, die hij had opgespaard en de toegezegde belooning van de freule Von Waldheim Jahij zou geluk kig zijn! Eer hij zich naar De Prins van Beieren begaf, richtte hij zijn schreden naar een nederig huisje, in een afgelegen straat van de voorstad. Het was de bescheidene woning van de weduwe Borghese, waar hij aanschelde. Hij werd zeker verwacht, want nauwelijks had de schel geklonken, of de deur werd geopend. Goeien avond, Giacomoklonk een heldere meisjesstem hem tegen. Kom je eindelijk ons weer eens opzoeken? "Het is zes weken geleden, dat wij je voor het laatst gezien hebben. Je bent een plaaggeest, Sofiazeide Giacomo vroolijk, terwijl hij de woonkamer binnentrad. Je weet wel, dat het mij geen plezier doet, als de dienst mij verhindert uit te gaan. Goeien avond, moeder Borghesevoegde hij er bij en drukte de hand der oude vrouw, die sedert eenige jaren door de jicht aan haar leuningstoel gebon- den was. Hoe gaat het O, ik ben er slechts aan toe Heb je zooveel pijnp vroeg Giacomo op deel- nemenden toon. ZekerDe jicht kwelt mij nacht en dag. Wel, wel Laten wij er verder maar over zwijgen, Gia- TER Mil ZENSCHE COURANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 1