Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2506. Woensdag 22 Mei 1889. 29e Jaargang. Binnenland. VOOR HAAR VADER GEBOET. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden biunen Ter Neuzen f 1,Franco per post Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven bushouders. ADVBBTENTIfiN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Dit blad versehljnt Dinsdat- en Vrijdagavond blj den nltgever P. Jl. VAN DE 8 A N B E te Ter Neuzen. Jfolitieli Overzicht. A1 heftiger wordt in Belgie de verontwaardiging over hetgeeu het proces Bergen tegen de socialisten over de verhouding der regeering tot de agents provocateurs aan het licht brengt. De ministers Beernaert en De Voider waren uiet alleen ingelicht van hetgeen die lieden deden, maar op hun last verleidden zij anderen tot misdaden. Op last der regeering giug een der thans ont- maskerde agenten, Pourbaix, naar Parijs oin Alfred Defnisseaux te bewegen naar Belgie terug te keeren om de werkstakingen te leiden. Hij legde hem een allerheftigst manifest voor, dat door Defuisseaux werd goedgekeurddaarop keerde hij naar Brussel terug, waar de Belgische minister-president met hem het stuk door las en er zijne goedkeuring aan hechtte. Als vermoedelijke opstellers er van wer- den Georges Defuisseaux en Hector Conreur ge- vangen geuomen, maar wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. Waren de rechters minder zelfstaudig en onafhankelijk geweest, dan hadden .die twee onschuldigen jaren lang in het tuchthuis moeten zitten. Vijandeu van het bondgenootschap van Italie met de beide keizerrijken makeu den minister-presi dent Crispi verantwoordelijk voor den nood, die in sommige streken, voornamelijk in Apulie, heerscht. Zij werpen op hem alle schuld, dat met Frankrijk een voordeeliger handelstractaat niet is kunuen worden geslolen. Daarbij wordt over het hoofd gezien, dat Frankrijk, bij voorbeeld, in de laatste jaren allengs minder Italiaanschen wijn heeft inge- voerd, omdat de schade, door de phylloxera ver- oorzaakt, langzamerhand wordt hersteld. Er ziju er, die meenen, dat als de Fransche invoerrechten op Italiaanschen wijn weder totjhet vroeger bedrag werden teruggebracht, dit Apulie niet veel zou baten. In de jaren, toen de Fransche wijnhandelaars tot iederen prijs zich van wijn moesten voorzien, legde in Apulie zich ieder toe op den wijnbouw en daar eigen middelen meestal te kort schoten, werd, in de hoop van toekomstige groote winst, zeer veel geld opgenomen, zoodat op de meeste landerijen thans hooge hypotheken liggeu. Of het nu geraden is, tot den vroegeren land- bouw terug te keeren of bij den wijnbouw te volharden, is een vraag, die verschillend wordt beautwoord. Geschiedt het laatste, dan-jnoeten nieuwe markten worden gezocht, maar vooral worden gezorgd, dat men in de behandeling en de bereiding van den wijn met de Franschen kan concurreeren De regeering beijvert zich om dit te bevorderen, maar het zal in het gunstigste geval nog langen tijd duren, voordat de Italiaansche wijn op de wereldmarkt wordt gelijk gesteld met den Franschen. Alle berichten uit Duitschlaud doen het spoedig einde der groote werkstaking in Westfalen en de FEXJUjXjETON. 14) Zoo wat een jaar had Paulo zich als baas ge- vestigd, toen hij ontboden werd om in het von- delingshuis een karwei te verrichten, en uit zijn eigen mond hebben wij gehoord, hoe daar Cecilia zijn aandacht trok. Zijn liefde jegens haar was innig. Hij vraagde Cecilia en verkreeg haar hand. Het jonge meisje dat een warm hart en een tee- der gemoed bezat, beantwoordde de liefde van Paulo met innige wederliefde, alhoewel hare bescheiden schroomvalligheid haar belette deze gevoelens ter- stond te openbaren. Paulo kon niet lezen door den sluier der terughoudendheid tot op den bodem van het hart zijner vrouw. Zouden zij gelukkig worden? Zouden zij met- tertijd een hart en een ziel worden Zou Paulo het paradijs, dat hij zich had gfidroomd, eenmaal betreden HOOFDSTUK XI. Ofschoon de wonden, die Dr. Rimoli door den dollen Francis toegebracht waren, niet veel be- teekenden, was de gewooulijk zoo kalme en be- daarde man ir. zenuwachtige opgewondenheid ge- raakt. Het was niet de pijn, die hij te verduren had en ook niet de vrees, dat dit voorval den Rijnprovincie voorzien. Gisteren vergaderden de ver- tegenwoordigers der mijndirectien te Dortmund, en zij hebben, zooals uit een telegram uit Essen blijkt in hoofdzaak toegegeven aan de eischen der werkstakers Heden vergaderden te Bochum de vertegenwoor- digers der werklieden, en indien, wat wel te verwach- ten is, zij zich tevreden verklaren met de concession, hun gedaan, dan mag men met grond hopen, dat morgen of overmorgen de arbeid zal worden hervat. Innig overtuigd, dat wie niet met hem is, een vijand is des rijks, heeft Bismarck in den Rijksdag, zeker zeer oprecht, zijne verbazing te kennen gege- ven, dat conservatieven en nationaal-liberalen zich tegen een wet konden verklaren, die hij noodzakelijk acht en zich gedroegen als de zeer van elkander verschillende partijen, die hij alle samenvat in de kwalificatie van vijanden des rijks. De aanduiding, dat misschien in het volgend jaar een oorlog kon uitbarsten, is door Bismarck te dikwijls gebruikt om nog veel indruk te maken. Toen in Januari 11. voor het eerst de graaf- schapsraden in Engeland zijn gekozen, bleek het, dat in den Londenschen raad drie dames de ver- eischte meerderheid van stemmen hadden verkregen. De vraag was nu, of deze verkiezing wettig was. De raad zelf stemde voor hare toelating, doch de gerechtshoven waren van eene andere meening. Tegen eene dier dames, lady Sandhurst, riep een tory-candidaat, die de nederlaag had geleden, de heer Beresford Hope, de beslissing der Queen's bench in dit gerechtshof besliste, dat hare ver kiezing onwettig was en eergisteren werd deze uit- spraak in hooger instantie bevestigd. Intusschen is in het Lagerhuis een wetsontwerp ingediend om ook vrouwen in de graafschapsraden verkiesbaar te verklaren. Boulanger laat tegenspreken, dat hij ernstig ziek is. Hij verzekert, dat hij zich nooit gezonder heefd gevoeld, dan tegenwoordig. Wanneer men zich herinnert, hoe menigmaai hij het tegendeel der waarheid heeft verzekerd, zou men in verzoeking komen te gelooven, dat hij doodziek was. De Matin verzekerde dezer dagen stellig, dat de instructie in de zaak van Boulanger c. s. werkelijk tot een resultaat zou leiden. Men zegt, dat de instructie niet voor het einde van deze maand zal zijn afgeloopenj dan zal het dossier aan den procureur-generaal worden ter hand gesteld en ieder der aangeklaagden worden uitgenoodigd een verdediger te kiezen. Vervolgens zal de procureur- generaal de acten met zijne conclusion overleggen aan den senaat als hoog gerechtshof, die daarvan aan de verdedigers mededeeling doet, wanneer deze daarvan hebben kennis genomen, stelt de commissie, die de instructie heeft gevoerd, de aanklacht vast. goeden naam van zijn inrichting zou benadeelen, waardoor hij werd gekweld. In al die jaren was nooit zoo iets voorgevallen en ook wist hij wel iniddel om zijne onderhoorigen het zwijgen op te leggen. De onvoorzichtigheid, die hij in de eerste oogenblikken van verwarring had begaan door Giacomo, wiens gezindheid hij kende en wiens hebzucht hij vreesde. ten dienste van de freule Von Waldheim te stellen, verwekte in zijn verhit brein de angstigste gedachten. Dat die vreemde dame een geruimen tijd met Giacomo in het park gesproken had, was hem reeds door zijne bedien- den medegedeeld, en ook was hem verteld, dat nominer veertig in het park wandelde, toen de noodlottige gebeurtenis met den razenden Francis plaats haden ofschoon Dr. Rimolie volstrekt niet gehoord had, dat er iets onrustbaarends was geschied tijdens men zich met hem bezighield, pijnigde hem toch de gedachte, dat zijn oppasser zich misschien een woord had laten ontvallen, dat juist niet in overeenstemming met zijne be- roepsplichten was. Met de grootste zorgvuldigheid nam hij maatregelen om te zorgen, dat het voor- gevallene niet uitlekte en voor hem geen nadeelige gevolgen had. De patienten werden strenger onder opzicht gehouden dan voorheen, Ludwig von Erlenburg rnocht zijn kamer niet verlaten een gruwzame maatregel bij de zomerhitte, die er heerschte. Het verzoek van Giacomo om een vrijen avond Het defensie-rapportof wel het vers der staatscommissie tot voorbereiding der wettelijke regeling van den militairen dienstplicht, is ver- schenen. Volgens dit rapport zou de dienstplicht persoon- lijk moeten vervuld worden (dus plaatsvervanging afgeschaft). Tot vervulling van den dienstplicht worden ingeschreven alle mannelijke Nederlanders en in- gezetenen niet-Nederlanders, die op den 1 Januari van het jaar hun 19de jaar waren ingetreden en vroeger uiet iugeschreven zijnde hun 39ste jaar niet hebben volbracht, benevens zij, die ver- gunning wenschen te bekomen tot vervroegde vervulling van hun dienstplicht. Hij, die zijn 40ste levensjaar niet heeft volein- digt, wordt niet tot het aangaan van een huwelijk toegelaten, wanneer hij niet overlegt het bewijs, dat hij tot op het tijdstip van de aangifte aan zijn verplichtingen ten aauzien van den dienst heeft voldaan, of dat hij niet tot zoodanige ver- plichting gehouden was. De door de commissie gestelde minimumsterkte voor het leger zou ongeveer 110,000 man bedragen ongerekend het personeel der verschillende staven, dienstvakken en inrichtingen, terwijl de landweer omstreeks 50,000 man sterk zou moeten wezen. En wat de zeemacht betreft, is de commissie van meening, dat ook bij eenige uitbreiding van ons defensie-materieel voldoende in de behoefte wordt voorzien, indien bij een mobilisatie kan worden beschikt over 2800 gewapeude dienstplichtingen, met de noodige manschappen tot aanvulling, terwijl een zeeweer van ongeveer 1500 man als reserve voor de binnenlandsche verdediging te water zal moeten dienen. Naar het Weekblad voor Zeeuwsch-Vlaan- deren's westelijk deel mededeelt, heeft een der leden van de Prov. Staten van onze provincie, zitting hebbende voor het district Sluis, zijn zetel ter beschikking gesteld van Mr. J. C. R. van der Bilt, die in het district Goes niet is herkozen. De heer V. d. Bilt heeft de candidatuur aanvaard. In het laatst van dit jaar zullen eenige per- sonen ter beschikking van den Gouverueur-Generaal van Nederlandsch-IudiO kunneu worden gesteld om te worden benoemd tot opzichter 3e klasse bij den waterstaat en de burgerlijke openbare werken daar te lande. Adspiranten zullen zich moeten onderwerpen aan een examen, dat op een nader te bepalen dag in de maand September a. s. zal plaats hebben. Yoor de voorwaarden zie St.-Ct. no. 118. Naar men mededeelt, hebben zich voor het in Juni en Juli te houden toelatiugs-examen voor tot regeling zijner particuliere zaken werd ter zijde gelegd, zonder er verder notitie van te ne- meu. En toch de onrust van Dr. Rimoli wilde maar niet tot bedaren komen. Giacomo bleef er tamelijk onverschillig onder. Wat ging het hem ook aan, dat zijn meester vreesde voor de ontdekking eener misdaad, die hij voor twintig jaar begaan had om zich te verrijken, en die door hem twintig jaren langv was voortgezet Kon men hem den knecht euvel duiden, dat hij het zwijgen had bewaard over een misdaad die hij niet bewijzen kon Hij had zijn koetjes op het droge en de ontmoeting met de freule Von Waldheim drong hem om het plan, dat hij gevormd had, zoo spoedig mogelijk ten uitvoer te brengen. Op zekeren dag, dat Dr. Rimolie in een goed hemeur was, trad Giacomo met de grootste on- derdanigheid diens schrijfvertrek binnen. Ik zou den heer directeur wel onderdanig willen verzoeken mij aanstaanden Zondag verlof te geven om naar Rome te gaan, waar ik zaken te regelen heb, die voor mij van het grootste belang zijn, begon de oppasser. Kom, komWat zaken? Onzin riep de direc teur uit. Met uw verlof, viel Giacomo heel nederig in, het is nu zes jaar geleden, dat ik kennis kreeg aan een meisje in Rome. Ofschoon wij elkander beminden, was het ons onmogelijk om te trouwen, de Koninklijke Militaire Academie, waarvan het schriftelijk gedeelte den 13dcn en 14den Juni e. k. te Meppel, Nijmegen, Breda en Amsterdam plaats zal hebben, 286 adspiranten aangemeld, voor wie het volgende aantal plaatsen zijn opengesteld: tenhehoeve van den dieust hier te lande iufanterie 25, cavalerie 9, artillerie 8, genie 5, en ten behoeve van den dienst in Nederlandsch-IndiOinfanterie 27, cava lerie 3, artillerie 3, genie 2. Door de enquete-commissie, onlangs te Roozendaal vergaderd geweest, om een onderzoek in te stellen naar de beetwortelquaestie, is aan den heer Rovers te Steenbergen en den heer Lako te Wageningen opgedrageu een ontwerp-contract samen te stellen, waarop voortaan de beetwortelen door de landbouwers zullen worden verkocht. Vrijdag is van Maastricht, onder bevel van kap. Quadekker, naar Kerkrade vertrokken een detachement marechaussee, sterk 10 manschappen, om te beletten, dat werkstakers uit de naburige Duitsche mijneu de werklieden aldaar tot staking van het werk opruien, waartoe reeds pogingen schijnen gedaan te ziju. Te 's Heer Arendskerke, waar de burgemeester geen verlof gaf om het koningsfeest te vieren, omdat naar zijne overtuiging het daarvoor uit te geven geld beter kon besteed worden, werd door hen, die over 's burgemeesters houding ontevreden waren, in de herberg gratis gelag gegeven. Dit had natuurlijk tengevolge dat er vrij wat straatrumoer ontstond, dat zich in joelen, schreeuwen en rijden op drie- wielskarren uitte. De politie kon moeilijk handelend optreden, doch aan eenige invloedrijke boeren, die hunne arbeiders dreigden met ontzegging van werk, gelukte het de menigte tot bedaren te brengen. Door den Nederlandschen loodsschoener No. 12, schipper Engels, iste Vlissingen aangebracht de bemanning, uit 7 koppen bestaande, van de Ostendensche vischsloep No. 16, schipper Sander, die door aanvaring met een naar Rotterdam be- stemd Grieksch stoomschip gezonken is, het licht- schip Schouwenbank in peiling Z. t. W., op 5 Eng. mijlen afstand. In verscheidene plaatsen van ons land hebben zich plaatselijke comite's gevormd, met het doel de oprichting van een asyl voor dronkaards te helpen bevorderen. Aanvankelijk stellen zij zich ten doel, de benoodigde gelden in te zamelen en over te maken aan de uitvoerende commissie van het hoofdcomite. Zoodra dit laatste over de vereischte kapitalen kan beschikken, hoopt het met de zaak een begin te maken, voorloopig op kleine schaal, terwijl geleidelijk meer verpleegden in de inrichting kunnen worden opgenomen. Het hoofdcomite meent reeds een geschikte directeur te hebben gevonden, terwijl ook op een landgoed dat voor het doel allezins geschikt schijut, het daar Sofia geen geld heeft en u geen gehuwde oppassers in dienst wil houden. Zoo bleef de zaak slepende, totdat eenige weken geleden ons een onverwacht fortuintje ten deel viel, waardoor wij in staat worden gesteld ons verlangen te verwezen- lijken. Gelukkige kerelzeide Dr. Rimoli op spottenden toon. En wat was dat voor een fortuintje Wel, mijnheer, mijn meisje had een oom in Amerika, dien zij nooit gezien had en die zoo goed was haar tot eenige erfgename te benoemen. Een maand geleden vernamen wij zijn dood. Hij was ongehuwd en kon dus vrij over zijn nalaten- schap beschikken. Dr. Rimoli zag zijn knecht eenige seconden doordringend aan en vroeg toen En wat verder? Och, heel eenvoudig, mijnheer. Niets belet ons nu het geluk te s maken, waarnaar wij zoo- zeer verlangen, De erfenis bedraagt ongeveer elf- duizend francs en als ik daar mijn spaarpenningen bijvoeg, hebben wij genoeg om behoorlijk te kunnen leven, wanneer ik er bij werk. Het huis is goed en de omliggende akkers zijn vruchtbaar,wij zijn daar- om besloten ons in Amerika te vestigen. Dr. Rimoli keek hem weer doordringend aan en vroeg M aar zijn de papieren, die op deze erfenis betrekking hebben Die heeft Sofia. Als ik TER NEIIZESISCHE 0! RAM

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 1