Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. I, burgerlijke stand. lit! No. 2505. Zaterdag 18 Mei 1881). 29e Jaargang. Gemengde berichten. IER NEUZEN, 17 Mei 1889. Zaamslag, 13 Mei. Was de dag van gisteren, den 12 Mei, door de onderscheidene kerkgenoot- schappen ook in onze gemeente uitsluitend bestemd tot godsdienstige herdenking van bet veertigjarig Kroningsfeest onzes beminden Koniugs en viel er alzoo met aan te denken, op dien Gode gewijden dacr eenigen arbeid op het feestterrein te verrichten nauwelijks was de dag van heden, de lang verbeide Maandag, de dag, bestemd tot viering van het merkwaardige Oranjefeest, aangebroken, of de tonen van ons geliefd Volkslied wekten de ingezetenen onzer gemeente uit den diepen slaap, waarin zij nos? verzonken lagen. Alsof men begreep, dat alle krachten moesten worden bijgezet, om het feestkleed voor de viering van dit veelbeteekenende jubile in orde te brengen, togen alle handen aan het werk. Lang reeds voor het krieken van den dageraad hoorde men hamerslag op hamerslag tot het oprichten van eerepoorten en eerebogen en tot het aanbrengen van versieringen, in welker be- scnrijving of waarde we moeilijk treden kunnen, aangezien met alle hetzelfde doel beoogd werd en dit ten voile bereikt is. In de meest opgewekte stemming werden de werkzaamheden begonnen en voleindigd, welke stemming nog aaumerkelijk verhoogd werd, toen de lieve zon zoo majesteus boven de kimmen verrees en ons als het ware aankondigde, dat zij met moeder Natuur een verbond gesloten had, om door hare stralen aan het lang verbeide feest meerderen gloed te geveu. Binnen een tijdsverloop van enkele uren was dan ook ons gansche dorp in feestdos getooidhet geleek letterlijk een kunstig aangelegde tuin, op de prachtigste wijze versierd met groen en bloemen; terwijl de vaderlandsche driekleur, met Oranje- wimpel versierd, tusschen al dat schoon, lusrig hare banen ontrolde. En terwijl zoo van alle zijden nog de laatste hand gestagen werd aan de voltooiing van een en ander, spoedde de jeugd zich tusschen 8 en S| ure sehoolwaarts, ten einde daar met hare onder- wijzers het merkwaardige feest te herdenken op eene wijze, die alien lof verdient. In legenwoor- digheid van onderscheidene kindervrienden werden de kleiuen op onbekrompen wijze outhaald op broodjes, bier en sinaasappelen, wat een en ander de jeugdige harteu tot dankbare vreugde stemde en dezen schoonen Meidag ook voor Zaamslags jeugd tot een waren feestdag maakte. 'sMiddags tusschen 12 eu 1 ure werd het feest op oud-vaderlandsche wijze met klokgelui geopend en waarlijk het scheen, alsof de tonen van onze dorpsklok ditmaal een bizonderen klank deden hooren en zij den ingezeten toeriepen Overeenkomstig het door de feest—commissie vastgestelde programma werd er thans een aan- vang gemaakt met de voorgenomen festiviteiten en hield men door de voornaamste straten en buurten van het dorp een optocht, die aldus was sarnen- gesteld 1°. Eerewacht te paard2°. Muziekgezelschap „De Volharding"; 3°. Zanggezelschap Zaamslags Mannenkoor"; 4°. De schooljeugd met banier en vlag5°. De dames-kroonsters6°. De regelings-commissie 7°. De buurt-commissien 8°. Banier 1849 12 Mei 1889 9°. Ambachtslieden, neringdoenden en werkliedenen 10°. Landbouw te paard. Onder het spelen van eenige opgewekte marschen en het zingen van enkele geliefkoosde en gepaste volksliederen door de talrijke menigte, bereikte men ongeveer ten 2 uur de prachtig versierde estrade op het midden van het dorpsplein. Onmiddellijk na aankomst nam het Mannenkoor zijne door de feest-commissie aangewezen plaats in en voerde er eendrietal schoone zangstukken uit, waarna de Eanfaren-vereeniging de tribune beklom en alzoo de feesttonen bij vernieuwing in het rood deed schallen. Intusschen was er van Z. M., onzen beminden Vorst, dien de feest-commissie den vorigen dag namens de ingezetenen een gelukwensch had toe- gezonden, een telegram ontvangen van den vol- genden inhoud ffDe Koning betuigt Zaamslags ingezetenen Hoogstdeszelven dank." Ongeveer ten 3£ ure werd er begonnen met de volksspelen, die tot ruim 6 uur voortduurden en bestonden in mastklimmen, koekhappen, hardloopen en tobbetjerijden. Voor elk der spelen hadden zich 8 deelnemers aangemeldterwijl voor ieder spel een drietal flinke prijzen aan geldswaarde waren uitgeloofd, die door verschillende personen behaald en door de feest-commissie bij den beer A. I. Iioutzagers uitgereikt zijn. Alsnu was punt 8 van het programma, ill. bezichtiging der versieringen aan de beurt. Over het algemeen zij hieromtrent opgemerkt, dat deze alle, zelfs de geringste en eenvoudigste versieritig getuigde van smaak en kunstzin, en dat in dit opzicht vooral een woord van lof toekomt aan de bewoners der verschillende buurten, waar de opge- ricbte poorten en bogen, de kunstig bewerkte kronen en bloemen, de zachtgolvende guirlandes, enz. enz. met elkander in pracht en schoonheid wedijverden. Wat de illuminatie, zoowel van de estrade als die aan de huizen van particulieren, betreft, ook deze was over het algemeen prachtig en schonk aan Zaamslags feestkleed een treffend en verheven aanzien. Is het wonder, dat te midden van zooveel schoons en heerlijks, van zooveel vreugde en opgewektheid, geen enkel ingezetene binnen zijne kamer bleef, maar alien zich naar buiten begaven, om onder het genot van een prachtigen Meiavond, de Oud— Vaderlandsche vreugde aan den dag te leggen Toen dan ook, ongeveer 9 ure des avonds, de muzikanten bij vernieuwing hunne tonen lieten klinken en daarmede het sein gaven voor het afsteken van het prachtige vuurwerk, vervaardigd door den heer Hendrikx uit Antwerpen, was het dorpsplein met toeschouwers als opgevuld. Te 9 ure vlogen de eerste vuurpijleu omhoog en tot ongeveer 11^ ure duurde het vuurwerk, dat in den volsten zin des woords, prachtig was en de verbazing opwekte van alien, die het genoegen smaakten, daarvan getuige te zijn. Zoo duurde de feestviering en, wat meer zegt, de algemeene feestvreugde voort en waren alien, jongeu en ouden, vol geestdrift en opgewektheid. Vrij mogen we hier met lot gewagen van alien, die het hunne hebben bijgedragen, om het veertig jarig Kroningsfeest van ozen dierbaren Willem III ook voor Zaamslags bewoners tot een jubelfeest te maken. Een woord van lof en dank aan de feest- commissie, die met zooveel ijver en takt gewerkt heeft, om de feestaangelegenheden te leiden en te regelen Een woord van lof en dank aan alle medeburgers, die met ons dit merkwaardige Meifeest op de rechte wijze gevierd hebben Een-en-twintig Amelander en Wierumer vis- schers, die de vorige week nabij onze kust hun beroep uitoefenden, werden daarbij niet weinig door de Engelsche visschers bemoeilijkt, die met hunne vaartuigen, ruim 200 in getal, dwars door de netten der Amelanders eu Wierumers heenzeilden en hen bovendien nog met steenkolen wierpen. De Priesche visschers hebben hun beklag bij den Harlinger haven meester ingediend. De schade, die zij hebben beloopen, is aanzienlijk, door elkander wel vijftig gulden per hoofd. Het is, nu de schol niet meer op de Engelsche, maar alleen op onze kust te vangen is, dus zeer noodzakelijk, dat onze visschers tegen de overmachtige Engelschen worden besckermd door een oorlogsstoomboot. Het gaat toch niet aan hen op onze eigen kust te laten molesteeren en mishandelen. Te Gouda heeft Zondagavond een geducht opstootje plaats gehad. De anti-revolutionairen wilden niet feestvieren, en hadden om gewetens- wille daar toe den Maandag bestemd, en de liberalen wilden volstrekt, dat zij het Zondag zouden doen vooral toen bekend werd, dat de burgemeester de orde van den Ned. Leeuw gekregen had. Op onderscheidene plaatsen werden de glazen ingeworpen en de politie moest van de sabel gebruik maken. Yreemdelingen die naar het station moesten, namen een omweg, om niet met de oproermakers in aauraking te komen. Schipper C. van Zwieten, te Ylaardingen binnen, rapporteert het volgende Den 1 Mei, voormiddag 8 ure, op 57.25 N Br. 2.30 Oosterlengte, bemerkten wij een schoener in de verte met 2 vlaggen aan den achtermast; wij liepen op hem aan, waarna de equipage luidkeels om hulp begon te roepen. Het was stormweer en het kwam ondoenlijk voor met de scheepsboot lijnen toe te werpen, hetgeen echter na veel krachtsinspanning gelukte. Wij naderden zoo dicht mogelijk, zoodat wij gevaar liepen in botsing te komen de Noorsche equipage wierp een vlet uit, waaraan zij onze lijn had bevestigd en 4 man sprongen er in. Zij hadden ook eene bus met petroleum bij zich en stortten bij iedere zee, die op hen aaurolde, een weinig uit om de storting te slechten, eu zoo haalden wij hen aan boord, hetgeen ook ten tweedeu male gelukte met de ovenge equipage, zoodat wij het genoegen smaakten hen van een anders wissen dood te redden, daar hun schip weldra in de diepte zou verdwijnen. Wij voorzagen hen dadelijk van droge kleeren, voedsel en warme dranken en brachten hen hier aan en verder per stoomboot naar Rot terdam, om door den consul verder geexpedieerd te worden. Tot schreiens bewogen, dankten zij ons hartelijk voor hunne redding. Het was de bemanning van het Noorsche stoomschip Broderne. Amsterdam op straat. De politierapporten melden, dat bij de muziekuitvoeringen en de vuur- werken op Maandag niet de minste ongeregeldheden hebben plaats gehad. Wie de duizenden en duizenden been had zien trekken, zoodat men zich verbaasd afvroeg, waar moeten die alien een plaatsje vinden had zulk een vermelding zeker niet durven voorspellen. Hoe gemoedelijk het publiek was, bleek uit ver schillende voorvailen. De menigte, die Maandagavond om half twaalf voor wKras" stond te wachten en niet binnen gelaten kon worden, hief het gezang aan van ,/In naam van Oranje doe open de poort," het Den Briel liedje van Brandts Buys. Later zagen wij hoe een jonge dame in de feestvreugde in den tuin van »Kras," met haar tournure te land kwam op een pannekoek, waarmede een ander bezoeker zich voornam zijn honger te stillen. Dc man moest er zelf om lachen. Zwaar geboeid werden Woensdag door de marechaussees te Tilburg naar Breda overgebracht twee personen, beruchte zoutsmokkelaars, waarvan eene, zekere B., reeds eene 3jarige gevangennisstraf wegens zout smokkelen achter den rug heeft. Hij had een gevaarlijke wonde aan den pols, die hij bij het inslaan van eenige ruiten had opgedaan. Voorts werd gister geboeid naar Breda overge bracht de 42jarige wever Z., die eergister op den wever P., op het Goirke, zonder aanleiding een geweerschot lostte, waardoor deze de voile lading hagel door het been kreeg. De toestand van den gekwetste is zorgwekkend. Uit Maastricht schrijft men Tengevolge van de werkstaking in Duitschland wordt thans veel steenkolen uit Belgie betrokken. Zoo werden gisteren, naar wordt gemeld65 wagons steenkolen langs Maastricht iugevoerd en zijn bij de Belgische mijnen vele orders ingekomen, die anders in Duitschland zouden zijn gedaan. Voorloopig vaart ook Kerkrade bij de werkstaking goed, daar de aflevering van steenkolen uit de mijnen aldaar, zeer is toegenomen. Yan 1 tot en met 15 Mei 1889. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 4 Mei. Willem Blok, oud 29 j., jm. en Johanna Bareman, oud 22 j., jd. 8 Mei. Jacob Meijer, oud 39 j., weduwn. en Maatje Riemens, oud 44 jjd. 10 Mei. Andries van der Molen, oud 26 j., jm. Jozina Magdalena Verlinde, oud 22 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 2 Mei. Alphonsus Adriaan Biesbroeck, oud 25 j., jm. Maria Louisa Weemaes, oud 28 j., jd. Daniel Florus Elve, oud 21 j., jm. en Willemina Frederiksen, oud 24 j., jd. 6 Mei. Camillus Edmandus Verhelst, oud 33 j., weduwn. en Louisa Sophia Begheijn, oud30j.,jd. 9 Mei. Cornelis Lensen, oud 23 j., jm. en Lena van Doeselaar, oud 21 j., jd. Jan Jacobus Jong- man, oud 25 j., jm. en Janna Adriana Aarnoutse, oud 27 j., jd. Jacobus Cornelis Cammaart, oud 23 j., jm. en Louisa Platjouw, oud 20 j., jd. Geboorten. 1 Mei. Magdalena Laurina, d van Krijn Hamelink en van Anna Hendrika van Bezooijen. 3 Mei. Francina Wilhelmina, d. van Johannes Lansen en van Sara Pieternella du Pon. 4 Mei. Wilhelmina Pieternella, d. van Jacobus de Doelder en van Maria Lansen. 5 Mei. Meche- lina, d. van Jan Meeusen en van Johanna Boutens. Jacobus Pieter Marinus Adrianus Cornelis, z. van Pieter Jacobus de Ruijter en van Janna Maria Drabbe. 7 Mei. Dominica Antonia Cornelia, d. van Dominicus van Hecke en van Tannetje Catha- rina de Regt. Cornelis, z. van Jozina Maria de Rijke. 12 Mei. Willem Cornelis Johannes, z. van Hijpoliet Remerij en van Jacoba Maria Kindt. 13 Mei. Rosalia Jacomina, d. van Hendrikus Alexan der Hulstaart en van Jacoba Sol. Overlijden. 2 Mei. Jozias Dieleman, oud 62 j., echtg. van Maria de Doelder. Adriana Scheele, oud 9 in., d. van Pieter Jacobus en van Maria van de Ree. 3 Mei. Engeltje Sara Jozina van den Berge, oud 13 m., d. van Dirk en van Elisa beth van der Hoeven. 5 Mei. Maria Josefa Bannier, oud 8 m., d. van Elisabeth. 8 Mei. Andries Gerritsen, oud 62 j., echtg. van Tanneke de Bruijne. 12 Mei. Jentje Roosma, oud 39 j., echtg. van Neeltje Pieternella Steur. 14 Mei. Janneke Herrebout, oud 8 m., d. van Marinus en van Maatje de Kraker. 15 Mei. Reinier Donze, oud 8 m., z. van wijlen Reinier en van Catharina Santina Rouw, H U L S T. Huwelijks-aangiften. 1 Mei. Benignus Alphon sus Esseling, oud 25 j., jm. en Maria Johanna Verbrugge, oud 24 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 1 Mei. Gregoriusde Bruijn, oud 26 j., jm. en Maria Judoca de Zaegher, oud 24 j., jd. 8 Mei. Josephus Weemaes, oud 31 j., jm. en Paulina de Bakker, oud 23 j., jd. Aloijsius Antonius Rodrigo, oud 28 j., jm. en Maria Sophia Annemans, oud 23 j., jd. 15 Mei. Petrus van de Walle, oud 29 j., jm. en Judoca Juliana Neve, oud 26 j., jd. Bruno Verelst, oud 59 j., weduwn. en Rozalia Morres, oud 66 j., wed. Geboorten. 5 Mei. Melanie Johanna, d. van Petrus Johannes van den Brande en van Petronella Maria van der Vlies. Overlijden. 1 Mei. Maria Cornelia Yerwilghen, oud 27 j., d. van Eduardus Carolus en van Mathilda Johanna Verheeke. 3 Mei. Een als levenloos aangegeven kind van het in. geslacht van Jacobus Krieckaert en van Maria Bruggeman. 10 Mei. Josephina Maria de Bruijn, oud 16 m., d. van Felix Johannes en van Jeannette van der Vlies. 14 Mei. Ludovica Frauciesca Baert, oud 46 j., d. van wijlen Johannes en van Johanna de Grave. AXEL. Huwelijks-aangiften. 10 Mei. Florus van de Velde, oud 23j.,jm. en Johanna Dees, oud 20j.,jd. Huwelijks-voltrekkingen. 2 Mei. Barend Dorst, oud 28 j., jm. en Johanna Jacoba Minjon, oud 23 j., jd. Geboorten. 1 Mei. Cornelis Nicolaas, z. van Hermanus Dieleman en van Pleuntje Jansen van Rosendaal. Krijn, z. van Jan Wolfert en van Abigael Verbrugge. 2 Mei. Jacoba Magdalena, d. van Jan van Doom en van Angenita Johanna van Bezooijen. 3 Mei. Pieternella Maria, d. van Jan Jansen en van Janneke Dieleman. 6 Mei. Dina, d. van Pieter Yerstraten en van Janna Maria de Koeijer. 8 Mei. Arie, z. van Cornelis de Putter en van Aaltje Dieleman. 9 Mei. Cornelis Geleijn, z. van Jacobus Dieleman en van Elizabeth Pieternella de Bokx. 10 Mei. Meeuwis, z. van Willem de Bruijne en van Sara van Drongelen. 12 Mei. Neeltje, d. van Pieter IJzebaart en van Neeltje van Hoorn. 14 Mei. Jan Adriaan, z. Cent Beaufort en van Sara de Zeeuw. Overlijden. 2 Mei. Cornelis Nicolaas Diele man oud 1 d.z. van Hermanus en van Pleuntje Jansen van Rosendaal. BOSCHKAPELLE. Huwelijks-aangiften. 3 Mei. Johannes Fran- cies Mangnus, oud 32 j., jm. en Victoria de Rooij, oud 33 j., jd. Johannes Aloysius van Remortel (van Hontenisse), oud 34 j., jm. en Maria van der Wielen, oud 34 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 10 Mei. Josephus van de Yelde (van Zaamslag), oud 28 j., jm. en Pieternella Mel, oud 41 j., jd. Overlijden. 14 Mei. Johannes Josephus Cabooter (overl. te Zaamslag), oud 67 j., echtg. van Con- stantie Heijman. HOEK. Huwelijks-aangiften. 4 Mei. Jacobus de Meester, oud 25 j., jm. en Elisabeth Dieleman, oud 22 j., jd. 10 Mei. Pieter van der Hooft, oud 2lj.,jm. en Suzanna Donze, oud 19 j., jd. Jan Kiel (van Ter Neuzen), oud 23 j., jm. Maria Klaassen, oud 25 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 2 Mei. Johannes- Beun, oud 34 j., jm. en Johanna Adriana Wester- beke, oud 24 j., jd. Augustinus Dhaeze, oud 31 j., jm. en Vergenie van Opdorp, oud 30 j., jd. Geboorten. 15 Mei. Maria Janna, d. van Jan de Regt en van Ebrina de Jonge. Maatje, d. van Salomon Cornelis de Groote en van Maria de Zeeuw. Leuntje, d. van Jan de Bree en van Janna Pieternella Geelhoedt. Overlijden. 2 Mei. Levinus Koole, oud 5 m., z. van Willem en van Adriana den Hamer. 11 Mei. Johanna Frederika van Overstraete, oud 47 j., echtg. van Jan Moes. OVERSLAG- In deze gemeente hebben geene aangiften plaats SAS VAN GENT. Huwelijks-voltrekkingen. 8 Mei. Theodorus Augustinus Lammens, oud 22 j., jm. en Bertha Nelly Bos, oud 25 j., Geboorten. 5 Mei. Gosewijnus Hendrikus, z. van Renand Bersez en van Marie Adolphine Hol- terbeek. STOPPELDIJK. Huwelijks-aangiften. 3 Mei. Jan Francies Vermeulen, oud 28 j., jm. en Virginia Annaart. oud 27 j., jd. Geboorten. 8 Mei. Charles Ludovicus, z. van Petrus Aerts en van Christina van de Voorde. 12 Mei. Theodorus Alphonsus, z. van Johannes Francies Peersman en van Paulina Michielsen. van de Ter Heuzensche Courant. Laat den juiclitoon klinken Tot aan 't Verste strand ,.Heden is het feestdag Voor heel Nederland 1"

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 5