Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2505. Zaterdag 18 Mei 1889. 29e Jaargang. Binnenland. V00R HAAR VADER OEBOET. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,— Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82*. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Bneven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Hit blad verachljnt Dininlaf- en Vrljdagavond bi| den ultgever P. J. V A M P E S A M P E te Ter Weazen. Bij (leze courant belioort een bijvoegsel. folitieli Overzicht. De werkstaking in het W estfaalsche kolendistrikt breidt zich nog steeds uit en doet haren invloed ook op anaere takken van nijverheid gevoelen. Dit laat zich begrijpen, als men weet, dat in normale omstandigheden dagelijks ongeveer 100,000 ton steenkolen in het district Dortmund worden weproduceerd, en thans 2o,000 ton. llier en daar hebben ongeregeldheden plaats, die tot bloedige botsingen aanleiding geven. Te Brakel scholden bijgekomen nieuwsgierigen de soldaten uit voor ,/zandhazen" en voegden hun toe „Jelui hebt toch maar met wat watten geladeu Daardoor raakte het gedula der militairen eindelijk uitgeput, en de menigte werd driemaal gesommeerd om uiteen te gaan. Toen dit niet hielp, werd vuur gegeven; drie personen werden gedood, vier zwaar en vele anderen licht gewond, maar de raddraaiers ziju heelhuids outkomeD. Dat de 90,000 arbeiders, die het werk hebben gestaakt, oproerlingen en kwaad- willi^ers zijn, dit wordt ontkend daarentegen is het niet te ontkennen, dat er onder dit groot aantal wellicht eenige duizenden zijn, meest opgeschoten knapen, die het door hunne onhebbelijke rumoeng- heid en ruwheid, door hun schelden en zwetzen, den autoriteiten lastig maken. De vertegenwoordigers van alle mijndirectien in het district Dortmund hebben in eene te Essen gehouden bijeenkoinst verklaard, dat zij loonsverhooging toestaan, wanneer de arbeiders beginnen met den arbeid te hervatten; zij verklaarden het echter oninogelijk en onzinnig, eene algemeene verhooging van een bepaald per centage toe te staan, terwijl zij zich ook niet kunnen vereenigen met den eisch om 8 uur per dag te werken. Latere berichten melden, dat er weder zijn, die met de werkzaamheden willen voortgaan, indien zij tegen gewelddadigheden van anderen worden beschut. Minister Herrfurth is van zijne reis naar het Westfaalsche kolendistrict te Berlijn teruggekeerd en heeft eene conferentie gehad met den Rijks-kanselier en ook, wat hetzelfde is, met den Keizer. Eene deputatie van de werk- stakers te Berlijn is door het hoofd van den staat bij audientie ontvangen. Te Essen bij de firma Krupp blijven de werkstakers rustig. De Berner Bund, het orgaan van de Zwitsersche regeering, blijft slecht tevreden op den Duitschen politie-ambtenaar, omdat zij hem houdtvooriemand, die gekomen is om tot agiteeren uit te lokken. Hij heeft voor dat doel aan Lutz geld gegeven en wel herhaaldelijkLutz heeft dat geld aange- nomen en gebruikt. En deze op Zwitsersch gebied aan gestookte woelingen waren gericht tegen Duitschland, in het bijzonder tegen de Rijkslanden. En met welk doel? Om te toonen, welk een revolutionair, voor de naburige landen gevaarlijk nest Zwitserland wasZoo hitst dus een Duitsch politie- ambtenaar in Zwitserland wonende Duitschers tegen Duitsland op, om dit land moeielijkheden te bereiden, In de gevangenis is Wohlgemuth in alle opzichten goed behandeld en hij heeft dat onder getuigen zeif verklaard. Aldus verzekert het regeeringsblad. Misschien zal de Duitsche regeering wel willen, dat deze lastige zaak maar weer wordt doodgezwegen. Het Eugelsche Lagerhuis heeft al de artikelen van het wetsontwerp tot vermeerdering der vloot goedgekeurd. In het Hoogerhuis verklaarde Salis bury, dat de regeering geen berichten had ontvangen omtrent de vervolging in Armenie, waarvan dezer dagen melding is gemaakt, en dat de Turksche gezant te Londen er geen geloof aan hecht. Een voorstel in het Lagerhuis, om invoerrecht op de thee te heffen, werd met 216 tegen 121 stemmen verworpen. Over de oprichting van een departement voor landbouw wordt gunstig gedacht. Howorth vroeg, of de regeering voornemens was, aan den kroonprins den titel van onderkoning van lerland te geven, en Heneage wenschte te weten, of het plan bestaat, het onderkoningschap van lerland at' te schaffen. Smith antwoordde, dat deze kwestien van teederen aard zijn, maar dat de regeering ze met groote nauwgezetheid zal overwegen. Op eene vraag van Johnston antwoordde hij, dat bij de regeering geen bericht is ontvangen omtrent ver- volgingen, waaraan de protestantsche inhoorlingen op het eiland Rovalty hebben blootgestaan. Wij zien vooral in den tegenwoordigen tijd veel beweging op politiek gebied; van mannen, die weten te zeggen, hoe 't niet moet, is de wereld vol, maar vraagt men naar het geneesmiddel der kwaal, dan ja, dan is er raad tegen alle kwalen zelfs en geneesmiddelen worden aangegeven, maar baat Zouden er ook te veel onmondigen meespreken, lieden die de wijs'neid in pacht meenen te hebben In elk geval, zoo lang de natien ter prooi zijn aan partijschap en onrust, zoolang men meent, dat groote militaire toerustingen noodig zijn, zoolang zal er van bloei en welvaart wel geen sprake kunnen zijn. Bij het bezoek aan Apeldoorn op Maandag- middag en avond heeft H. M. de Koningin meer- malen aan den burgemeester en aan de feestcommissie hare ingenomenheid uitgesproken met deze grootsche feestviering. Ook het Prinsesje moet den burgemeester bedankt hebben voor al het moois, dat hij dien dag haar had laten zien. Na het vuurwerk stond de Prinses vol pret op en wuifde met haar zakdoek de menigte toe ten afscheid, waarop een donderend „hoera" geroep losbarstte. Men is hier algemeen uiterst ingenomen met de talrijke bezoeken van H. M. in deze dagen. Men prijst H. M. om hare lieflijke wijze van doen en hare hartelijke belangstelling ten hoogste, en men dweept met het vorstenkind. Zoowel H. M. als H. K. H. waren dien dag meerdere bouquetten aangeboden, waarvoor later schriftelijke dankbetuigingen gezonden werden. In de Staats-Ct. leest men De Koning heeft den oudergeteekeude opgedragen om, door middel van de Nederlandsche Staatscourant, Zijner Majesteits meest hartelijken dank te betuigen voor de zoo algemeene blijken van hulde en gehechtheid van het Nederlandsche volk ontvangen, tergelegen- heid van Zijner Majesteits herstel, en van de her- innering aan hoogstdeszelfs veertigjarige regeering. 's Gravenhage, 14 Mei 1889. De directeur van het kabinet des Konings, Alewijn. Yan de meeste Europeesche vorstenhuizen en gouvernementen werden Maandag op het Loo telegrammen ontvangen, waarbij Zijne Majesteit geluk gewenscht werd ter gelegenheid van zijn 40-jarig regeeringsjubileum en tevens met het herstel van zijne gezondheid. Een der uitnemendst geslaagde nummers van de feestviering te Apeldoorn was een optocht van, met nationale vlaggen en oranjesjerpen versierde, kinderen, die voor het paleis den Koning eene aubade brachten. De feestcommissie bood aan H. M. de Koningin en de Prinses bouquetten aan, vergezeld van schriftelijke gelukwenschen aan het vorstelijk huis. Prov. blad no. 52 bevat een besluit van den Commissaris des Konings, regelende het onderzoek der verlofgangers der nationale militie te land in het jaar 1889. Het in de maand Juni aanstaande te houden onderzoek der in de provincie zich bevindende verlofgangers van de militie te land, om het even uit welke provincie zij afkomstig zijn, zal betretfen hen, die voor 1 April jongstleden in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld, onverschillig tot welke lichting zij behooren, zoodat daaraan ook onderworpen zijn de verlofgangers der lichting 1884 vermits aan dezen het bewijs van ontslag nog niet is afgegeven. Het onderzoek zal plaats hebben in de gemeente en op de dagen en uren, als hieronder zijn aangewezen, Axel, Maandag 3 Juni, des voorm. te 9 uren voor Axel, Hoek, Koewacht, Overslag, Philippine, Sas van Gent, Ter Neuzen, Westdorpe, Zaamslag en Zuiddorpe, Hulst, Dinsdag 4 Juni, des voorm. te 9 uren voor Boschkapelle, Clinge, Graauw, Hengstdijk, FEUILLETON 13) Daarmede was de plechtigheid afgeloopen. De jonggehuwden gingen heen en al het volk drong naar de kerkdeuren, om hen voor het laatste nog eens van nabij te zien. Ook Cecilia volgde, zonder een woord te spreken, haar man. Deze jeugdige verpleegde was klein van gestalte en hoogst bescheiden van voorkomen doch de zachte vriendelijke oogen, de blonde lokken, het geheele lieftallige gelaat schonken haar eene zekere mate van bekoorlijkheid, welke iedereen voor het stille meisje innam. Buiten de kerk gekomen, bood deze haar den arm en wenkte den koetsier van een der daar wachtende njtuigen. Naar destraatbeval hij. Beiden stapten in. Yol innige liefde keek de jonge man zijn vrouw aan, die bevend en wee- nend aan zijn zijde zat. Cecilia, zeide hij eindelijk, God zelf heeft u aan mij verbonden. De jonge vrouw knikte. Ik zal u beschermen, vervolgde hij. Ik zal mijn best doen om u het leven aangenaam te maken. Cecilia bleef zwijgen. De jonge man nam nu haar hand in de zijne en zeide niets meer. Zoo reden zij de straten van Napels door tot voor een huisje in de noordelijke voorstad, met een uithangbord boven de deur, waarop stond Paulo Bardo, Mr. timmerman en metselaar. Daar hield het rijtuig stil. Paulo hielp zijn jonge vrouw uitstappen en voerde haar door een lief aangelegd tuintje zijn vriendelijke woning binnen. Het was een aardig tehuis, dat hij haar aanbood lieve vertrekken met sierlijke notenhou- ten meubelen, een tuintje met fraaie bloemen en lommerrijke boomen en bovenal een hart vol liefde. Cecilia werd wonderlijk te moede. Zij keerde zich tot haar man en keek hem met haar be- traande oogen aan, want zij gevoelde dankbaarheid. Ik ik dank u, stamelde zij. Ik zal mijn best doen om mijne plichten getrouw te vervullen. Cecilia, lieve vrouw! riep Paulo verheugd uit, ik ken u al lang Reeds achttien maanden denk ik dage lijks aan u De jonge vrouw keek hem vragend aan. Achttien maanden herhaalde Paulo. Achttien maanden geleden zag ik u voor het eerst, toen ik bezig was deD muur van het Yondelingshuis wat op te knappen. Ik had dat werk met vreugde aangenomen, omdat ik toen pas als baas begonnen was en nog niet veel kapitaal in handen had. IJverig was ik met mijn werk bezigtoen de vesperklok luidde, guude ik mij zelven een weinig rust en bij die gelegenheid zag ik u over de binnen- plaats gaan. Gij zaagt mij niet, maar ik kon mijn oogen niet van u afwenden. Ik volgde u totdat ik u eindelijk in een gang zag verdwijnen. Den volgenden dag kwam ik weder, vervolgde hij, en werkte als gewoonlijk, maar mijn gedachten waren niet bij den arbeid. Ik dacht alleen aan u en keek gedurig naar het huis. Een halven dag lang bleef ik in mijn hoop om u te zien teleurgesteldmaar in den namiddag zag ik u met een der eerwaarde zusters in den tuin wande- len. Mijn hart klopte hoorbaar. O, wat had ik willen geven, als ik u toen een oogenblik had mogen spreken. Maar gij waart verpleegde en ik behoorde niet tot het huis. Maar sedert dien dag werd ik weder verheugd, hoewel mijn gedachten steeds in het gesticht ver- toefden. Ik wist niets van u en kende niet eens uw naam, maar ik had u gezien en mijn hart was in liefde ontvlamd. Iederen Zondag was ik in de kerk om u te zienik plaatste me bij de deur, waardoor gij moest binnenkomen. Eindelijk trok ik de stoute schoenen aan en begaf mij naar het bestuur van het huis, waaraan ik de gevoelens van mijn hart opeubaarde. Ik moest een jaar wachten, dat weet gij, en ons werd gelegenheid gegeven om elkander nader te leeren kennen. Achttien maanden zijt ge niet uit mijn gedach ten geweestIk heb hard gewerkt en het loon van mijn arbeid bespaard om u eenmaal een ge- noeglijk te huis te kunnen aanbieden. Hontenisse, Hulst, Ossenisse, St. Jansteen en Stoppeldijk. IJzeudijke, Donderdag 6 Juui, des voorm. te 9 uren voor Biervliet, Breskens, Groede, Hoofdplaat, Nieuwvliet, Schoondijke, Waterlandkerkje en iJzen- dijke. Sluis, Vrijdag 7 Juni, des voorm. te 10 uren voor Aardenburg, Cadzand, Eede, Oostburg, Retranchement, St. Kruis, Sluis en Zuidzande. De overwinning door de liberalen te Gouda behaald, bij de verkiezingen voor de Prov. Staten, heeft daar ter 3tede een ongewoue opgewondenheid doen ontstaan. In de vestibule van het stadhuis verdrongen zich, tegen dat de uitslag anders ge woonlijk bekend was, een groot aantal belangstel- lenden. Zij moesten twee tot drie uur wachten, eer er iets beslist was. De kans voor de verschillende canditaten bleef voortdurend vrij wel gelijkde gekozen candidaten waren meer dan eens in de minderheid. Eerst in het laatste oogenblik hadden zij beslist de meer- derheid van stemmen op zich vereenigd. Vele inspecteuren der stad gaven door het uitsteken der vlag en sommigen des avonds door feestver- lichting, hun vreugde over den uitslag der verkiezing te kennen, waardoor ook de burgemeester in de Staten zitting kreeg. De schoolkinderen brachten dezen een ovatie. Dit vreugdebetoon intusschen sloeg des avonds over tot ernstige ongeregeldheden. Enkele straten moesten door de politie afgezet en behalve de commissaris van politie waren ook de beide wethouders in de rumoerigste stadsgedeelten aanwezig. Troepen volks trokken zingende door de straten, overal, waar niet gevlagd werd, de ruiten inwerpende. Vooral op de Singel ging de menigte zeer baldadig te werk. Voortdurend nam de onrust en de opgewondenheid toe, en de politie bleek ten slotte vrij machteloos, om het woedende volk in bedwang te houden. Hier en daar hadden ernstige vechtpaTtijen plaats en nog is de stad niet tot kalmle gekomen. De spoorwegbeambte te 's Gravenhage, die aan 't station aldaar van den Engelschen gezant een slag in 't gezicht kreeg, toen hij dezen om zijn plaatskaartje vroeg, heeft thans van de spoor- wegmaatschappij een gratifieatie gekregen, terwijl hij nog onder geneeskundige behandeling is. Er schijut echter geen vervolging te zullen plaats hebben. Men meldt uit Leeuwarden Vanwege het Friesch Rundveestamboek is in druk verschenen en aan de leden toegezonden het „melkregister", waarin is opgenomen de melkopbrengst van 153 koeien, alien stamboeksvee zooals door de betrokken eigenaren daarvan dagelijks aanteekening is geschied. Dat register geeft een goed getuigenis van de groote Cecilia was in verwarring, eindelijk zeide zij Heb geduld met mij. Ik zal, door trouw mijn plichten te vervullen, trachten.te vergelden, wat gij voor mij gedaan hebt. Paulo drukte haar de hand, ontdeed haar van bruidskrans en sluier en geleidde toen zijn jeug dige echtgenoote aan tafel, waar een vrouw, door hem van dien dag gehuurd, het jonge paar be- diende. Toen kwamen vrienden van Paulo het echtpaar geluk wenschen en hieldeu hem tot aan den avond gezelschap. Cecilia, die nooit met mannen in gezelschap was geweest, gevoelde zich schuw en angstig, waarom zij onwillekeurig dicht bij haar echtge- noot schikte en haar vertrouwen in hem, toen het gezelschap vertrok, heel wat gestegen was. Paulo deed zijne vrienden uitgeleide tot aan de straat en waudelde daarna met zijn vrouw lang- zaam den tuin door. Ben je tevreden? vroeg hij zacht. Cecilia keek hem vriendelijk aan, maar zweeg. Zou je hier gelukkig zijn vroeg hij dringend. Ik geloof van ja, klonk het zacht. De toon waarop zij dit zeide, duidde aan, dat zij besef begon te krijgen van het geluk, dat haar wachtte. Kom, lieve Cecilia, vergeet nu voor altijd het vondelingshuis en alles wat daarop betrekking heeft. Cecilia antwoordde Het is bijna negentien jaar geleden, dat ik daar TER NKHDZENSCME C011ANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 1