Gemengde berichten. Telegrafische berichten wordt, waren nu veertien telegrafisten in de weer. Euim 900 telegrammen werden op dezen dag aangenomen. Bij Koninklijk besluit zijn o. a. benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, de heeren H. J. Bool, lid der Tweede Kamer; G. J. van den Boscb, burgemeester van Kattendijke; C. L. van Woelderen, directeur der stoomvaartmaatscliappij ZeelandMons. C. J. M. Bottemannebisschop van HaarlemMons. A. Godschalk, bisschop van 's Hertogenboscb Mons. J. Heykamp, aartsbisschop der oud-bisschoppelijke clerezie van Utrechtde heer L. Overman, secre- taris van de Algemeene Synode der Ned. Herv. kerkDr. A. Kuyper, hoogleeraar aan de vrije universiteit te Amsterdam; de heer H. deCock, docent aan de theologische school te Kampen. TER NEUZEN, 14 Mei 1889. Zoo was dan de schoone dag, de lang ver- beide aangebroken, de groote feestdag voor Nederland. Eeeds Zondag woei hier de vaderlandsche vlag uit veler woning, terwijl in de kerken lofzangen opste- gen en beden voor den Hoogen Jubelaris ten Hemel gezonden werden. Nauwelijks was de rustdag geeindigd, of hier en daar toog men aan den arbeid om groen aan te brengen eerepoorten en bogen op te richten. Maandagmorgen waren dan ook sommige straten onzer stad als door een tooverslag in keurige feestkleedij. Wij kunnen onmogelijk alles mededeelen wat ieder deed om de feestvreugde te verhoogen. Toch een woord van hulde voor de bewoners der Tholensstraat, Dijkstraat en Nieuwe diepstraat Wij vonden daar schoone eerebogen met groen, bloeinen, kransen en het portret van Z. M. den Koning. En thans ktm men de woningen tellen waaruit geen driekleur wapperde. Nimmer zagen wij in alle straten zooveel duudoek. De geestdrift te beschrijven waarmede het feest aauving, voortgezet en geeindigd werd is zonder overdrijving onmogelijk. Wij zullen ons daarom hepalen met trachten mede te deelen van wat we zagen en hoorden. Door de feestcommissie was gedeeltelijk des avonds te voren, gedeeltelijk des morgens een programma in de koffiehuizen verspreid en hier en daar aangeplakt. Yolgens de orde, hierin opgegeven vereenigden de feestvierenden en verschillende corporation zich te 10 uur op het Marktplein en werd de optocht georganiseerd. Zij bestond uit 1Twee schilddragers (die van Nederland en Oranje) te paard2. vier vlagdragers te paard (Nederlandsche en Oranjevlag)3. wapendragers te voet (wapens van de provincie Zeeland en de gemeente Ter Neuzen4. portret (buste) des Konings, gedragen te voet5. het bestuur der feestcommissie. 6. het muziekgezelschap Apollo; 7. de Metalen kruisridders in rijtuig8. de scherpschuttersver- eeniging Yoor Vaderland en KoniDg9. Neuzens Mauneukoor; 10. een versierde wageu, waarop een in werking zijnde drukpers 11. de handboogschut- terij De Westerschelde12. een bemande sloep Monden der Schelde; 13. de mannenvereeniging De Batavieren14 de meisjesvereeniging Ada van Holland; 15. de deelnemers aan de verschillende volksspelen als Mastklimmen, Zakloopen, Turfrapen en Eingrijden 16. eenige Commissarissen te paard; 17. de Nederlandsche vlag gedragen te voet; Na deze regeling begaf de feestcommissie zich naar de woning van den Burgemeester. De heer 'J. Sturm voorzitter der commissie, sprak ZEAchtb. "ongeveer als volgt aan Mijnheer de Burgemeester Waar wij ons inleiden tot de viering van een feest zooals Nederland nooit heeft gevierd, tot de viering van het feest der 40 jarige regeering van Z. M. onzen beminden Koning Willem III, ge- voelen we ons gedrongen onze eerste stappen daartoe te richten tot u als vertegenwoordiger des Konings in onze gemeente, om u de gelukwenschen van het volk van Ter Neuzen aan te bieden met dezen voor de Nederlanders zoo blijden dag, om u de betuiging te doen van onze onwankelbare trouw, om u de verzekering te geven van onze onveran- derlijke liefde voor Koning en Vaderland. Het volk van Ter Neuzen zal zijn Koning loonen met al de liefde en dankbaarheid der natie, zal niet ophouden hem te vereeren zoolaug er Neder- landsch bloed in de aderen vloeit 1 Met deze betuiging mijnheer de Burgemeester, openen' wij het schoone feest, dat heden is aange- licht en met een LEVE DE KONING LEVE DE KONINGIN LEVE PEINSES WILHELMINA Heil het vrije Nederland onder het geliefde huis van Oranje LEVE DE KONING De Burgemeester dankte in korte woorden voor de blijken van liefde voor den Vorst en voor alles wat ook Ter Neuzenaren deden om dit feest waar- dig te vieren. De optocht volgde onderstaanden wegMolen- straat, Lange Noordstraat, Nieuwstraat, Westsluis, Schelpenpad, Tholensstraat, Dijkstraat, Nieuwe diep- heilige plichten voor oogen, die zij zooeven op zich hadden genomen. Hij drukte hun op het gemoed, dat die jonge vrouwen, geen bloedverwanten hebbende, dubbele aanspraak mochten maken op de liefde harer mannen, daar zij anders elleudig en verlaten op aarde zouden staan. (Wordt vervolgd.) straat, Vlooswijkstraat, over de Brug, Java, Heeren- gracht, Oostkolk, Zandstraat, Marktplein. Te twaalf ure werd door het garnizoen en de scherpschuttersvereeniging parade gehouden op het Marktplein, terwijl kort daarna de ruime kerk der Ned. Herv. gemeente volstroomde van belangstel- lenden en feestvierenden die van de Cantate wilden genieten, te geven door de Symfonie-vereeniging en Neuzens Mannenkoor. Meer dan 1400 perso- nen hoorden met genoegen en diepen ernst de lofzangen, vermeldende Hollands glorie; alien stemden in met de beden op indrukwekkende wijze ten Hemel gezonden. Deze indruk werd zeer verhoogd door het schoone orgelspel van den heer VanLeeuwen. Na afloop hiervan gaf het muziekgezelschap Apollo een concert op het Marktplein en werd om half drie een aanvang gemaakt met de volksspelen, boven vermeld. Alles liep uitnemend en in de beste orde van stapel. Alleen de mastklimmers hadden het hard te verantwoorden. Geen hunner kon in den top komen om iels te bemachtigen. Ten slotte had toch ieder een prijs. Intusschen bewoog een talrijke, vroolijke menigte zich door de straten, Na afloop van het concert des avonds te 8 uur door het muziekgezelschap Apollo gegeven, werd het feest met een vuurwerk besloten. Hiermede eindigen wij. Met genoegen kunnen we verklaren, dat de feestvreugde ongekend en tot het laatste oogenblik ongestoord was. Gedurende den dag werd aan Z. M. den Koning het volgende telegram gezonden: Aan Z. M. den Koning De feestcommissie en geheel het feestvierende Ter Neuzen, ter gelegenheid van het zeer heugelijk jubile van U. M. bieden haar eerbiedig hulde en de hartelijkste gelukwenschen aan, met betuiging van onveranderlijke gevoelens van dankbaarheid, trouw en gehechtheid aan het doorluchtig stamhuis van Oranje. De Burgemeester van Ter Neuzen. Hierop kwam het volgende antwoord Burgemeester J. A. van Boven, Ter Neuzen. De Koning betuigt u hoogstdeszelfs bizouderen dank. Adjudant van dienst, Van de Pol. Bij de heden gehouden verkiezing voor de Prov. Staten hebben voor wat Ter Neuzen betreft 315 kiezers hunne stem uitgebracht. Het aantal stemgerechtigden bedraagt 506. Door het dijkbestuur van den polder de Vier-bannen van Duiveland werd Vrijdag te Nieuwerkerk o. a. publiek aanbesteed, het bestorten van den oever van genoemden polder met 1250 scheepston stortsteen. Laagste inschrijver was de heer P. A. van de Velde te Ter Neuzen, voor 2687. Sluiskil, 14 Mei. Ook alhier is het Koningsfeest met opgewektheid gevierd. Uit aller woning woei de geiiefde driekleur, terwijl drie fraaie eerepoorten waren opgericht. Met het muziekgezelschap uit Assenede aan 'l hoofd bewoog zich de optocht, bestaande nit de leden der feestcommissiede zangvereeuiging Crescendo en de deelnemers der verschillende volksspelen enz. Deze bestonden uit ringrijden, roeiwedstrijd, mast klimmen, stekbollen, zakloopen, tobbetjerijden en eiertrappen. De deelneming was algemeen, de vreugde groot en vele feeestvierenden zagen heden morgen de eerste zonnestraal in 't water schijnen. Zuamslng. Dezen morgen is door eenige daglooners, die naar den akker gingen, het lijk gevonden van zekeren K. gemeente veldwachter te Boschkapelle. Gisterenavond te veel aan Bacchus geofferd hebbende, is hij op weg naar huis in eene sloot geraakt, waaruit hij thans levenloos is opgehaald. Philippine, 12 Mei. Toen voor eenige dagen de blijde mare door het Vaderland klouk, dat onze veel beminde Koning herstellende was, vormde zich alhier eene feestcommissie en deze, gesteund door onzen veel geachten Burgemeester, die zoowel door woorden en nog meer door klinkende bewijzen den toon daartoe aangaf, mocht men weldra de voldoeniug srnaken dat een honderdtal ingezetenen ook de koorden der beurs losmaakte om den Koning een waardig feest te kunnen vieren. Zondagmorgen vroeg woei de natioDale driekleur van bijna alle gebouwen en reeds zes uur in den morgen kondigde het gebulder der kanonnen den zoolang gewenschten feestdag aan. De feestcommissie op het gemeentehuis verga- derd, belastte zich den geheelen morgen met het inschrijven der deelnemers aan de volksspelen en om 12 uur telde men 139 namen van hen, die hunne en hare krachten zouden toonen in het mastklim men, kikvorschrijden, stekvogelschieten en hoepel- bollen. Opgewekt en vroolijk verzamelde zich de menigte om drie uur ten einde de feestelijkheden te openen; iedereen beijverde zich om den schoonsten prijs, en menigmaal ging er een gejuich op als er een prijs gewonnen werd maar ook als er een onver- richter zake uit het topje van den mast kwam glijden want de jongens klaagden over den gladden mast, en de mannen waren menigmaal verstoord over hun te vluggen kikvorsch, die reeds van den wagen sprong voor zij dien hadden opgenomen. Om zes uur was de strijd voor alle spelen afge- loopen en menig behoeftige met een hem nuttig kleedingstuk verblijd. Het behoeft eigenlijk niet gezegd, dat tot laat in den avond de vroolijkheid voort duurde en daarom nogr een woord van dank aan de leden der feestcommissie maar inzonderheid aan het Edel achtb. hoofd der gemeente, die zoo zeer hebben bijgedragen tot het goed slageu van dit zoo zeldzaam feest. Koewacht. Ook alhier is de 13de Mei niet onopgemerkt voorbijgegaan. Zondag vormde zich eene feestcommissiedie, door de vrijgevigheid enkeler ingezeten in staat gesteld, -eenige volks- feesten orgauiseerde. Maandag namiddag hadden deze spelen plaats op het Zand en schoone prijzen vielen den overwinnaars ten deel. Een aangename feestvreugde heerschte er alom en tot laat in den avond bleef men vroolijk samen. Menig glas werd geledigd op de gezondheid van onzen beminden vorst en menigmaal de wensch geuit, dat hij zijn gouden jubelfeest nog moge beleven. IJzendijke, 12 Mei. Alle vlaggen zijn ontrold; het muziekgezelschap „Geduld overwint" geeft eene uitvoering op de markt en een luchtbol, behoorende tot de nalatenschap van het vorige festival, rijst plechtig naar boven. Biervliet is in vlaggentooi. De vaderlandsche liederen, aangeheven door de fanfaren, klinken door de straten. Hoofdplaat is er nog eenvoudiger en even goedkoop afgekomen. Daar is de eigenlijke feestviering uitgesteld. Zoodra de burgemeesterskwestie eindigt overeen- komstig het verlaugen, dat zoo algemeen bekend is, dan beginnen de lofzangen ter eere van Vader Willem, dan houdt men volksspelen en deelt men het krentebrood in inassa uit, en de II. kerk zal nietvergeteu wordeu. Nieuwvliet. Tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier is beroepen, de heer J. van den Bergen te Gelselaar (Gelderland.) 's Griivenliage. Blijkeus 14 dezer ontvangen telegram van den Gouv.-Gen. van Ned.-Indie zijn op 8 dezer in Edi (Oostkust van Atjeh) de troepen tegen den vijand opgerukt. Na harduekkigeu tegeu- stand werd de vijand geslagen met groot verlies zijnerzijds, geschat op 100 dooden. Onzer zijds sneuvelden de eerste luitenaut der infanterie Gaade en 4 minderen, terwijl 17 minderen gewond werden. In 't gezin van zekeren H., in de Kerkstraat te Amsterdam is, in het begin dezer maand, de jaarlijksche schoonmaak op feestelijke wijze begonnen en sedert dien tijd werd de heer des huizes, die steeds een hartstochtelijken haat tegen ditelk jaar terugkeerend vrouwen-vermaak had geopenbaard, maar natuurlijk voor de overtuigende en klemmeu- de betoogen zijner vrouw zwichten raoest, steeds somberder en somberder, totdat de beklagenswaar- dige man ten slotte Maandag het verstand verloor. Zijn huisgenooten moeten het potlood zorgvul- dig wegstoppen, want als hij 't vinden kan, smeert hij zich er mede in, in den waan verkeerende dat hij een kachel is. Zeep eet hij op teneinde van binnen schoon te worden en Dinsdagmorgen liep de stumperd zijn huis door met zijn krullebol langs alle gestucadoorde muren strijkende. Op de vraag wat hij deed gaf hij ten antwoord„Wat een witkwast behoort te doen. Ik ben aan het witten. Daar 's mans zonderlingheden wel eens gevaarlijk zouden kunnen worden Woensdag dacht hij bijv. dat hij een leeren lap was en wilde met alle geweld tegen de ruiten opvliegen heeft de familie besloten hem naar 't krankzinnigengesticht Meereuberg te brengen. Aan 't staken van den schoonmaak is echter niet gedacht. De steenkoolnood doet weer de vraag rijzen wat men zal moeten branden, als eens alle mijnen zullen zijn uitgeput? yMaakt u daarover niet bezorgdzeggen de viudingrijke Amerikaneu in California, die ontdekt hebben dat perzikpitten evengoed branden als de beste steenkool en in verhouding tot hun gewicht meer hitte dan eenige brandstof leveren. De pitten der vruchten, die gedroogd worden, verzamelt men en verkoopt ze tegen 24 sh. per ton. Ook abrikozenpitten bran den, maar niet zoo goed als de steenen van perziken. Een bezwaar is echter, dat men de geheele aarde dan wel met perzikboomen zou moeten beplanten. GEMEENTERAAI) V A A TER NEUZEN. Zitting van Woensdag 8 Mei. Voorzitter de heer J. A. van Boven. Aanwezig de heeren Jac. de Eeijter Joz. de Feijter, Harte, Dees, Grenu, Moes, Van der Hooft, Tazelaar, Wieland en Visser. De notulen der vorige vergadering worden ge- lezen en goedgekeurd. De voorzitter zegt, dat geheel Nederland zich opmaakt om de aanstaaude heugelijke gebeurtenis, de veertigjarige regeering des Konings, feestelijk te vieren, ook in deze gemeente daarvoor opgewekt heid bestaat en dat het dagelijksch bestuur het gepast heeft geoordeeld den Eaad op dit oogenblik bijeen te roepen, opdat hij in de gelegenheid zou wezen, ook van zijnen kaut ingenomenheid daar- mede te kunnen toonen. De heer Harte betuigt in hartelijke woorden daarvoor dank en vraagt of er zich reeds eene feest commissie heeft gevormd, waarop de voorzitter ant- woordt, dat het muziekgezelschap Apollo, dat op den feestdag als gewoonlijk zal optreden, reeds een lijst doet circuleeren, ter verkrijging van gelden voor het ontsteken van vuurwerk. De heer Harte en andere leden zouden gaarne nader de bedoeling van het Dag. Best, kennen. De voorzitter zegt, dat het aanbeveling verdieut een groot blijk van belaugstelliug te geven door het toestaan van een bijdrage uit de gemeeutekas voor het feest. Op de vraag van den heer Joz. de Eeijter of het Dag. Best, ook het juiste bedrag daarvan kan noemen, antwoordt de voorzitter: /100. De heer Harte acht dit bedrag zeker niet hoog, terwijl de voorzitter nog mededeelt, dat voor het feest te Sluiskil eene bijdrage van f 40 wordt geweuscht. De heer Moes, ofschoon niet tegen het feest, kan er niet toe besluiten, zijne stem te geven tot het verleenen van eene bijdrage uit de gemeentekas. De voorzitter wederlegt dit laatste gevoelen in den breede en merkt op, dat de ingezetenen van Ter Neuzen tmmer en altijd zelven geheel of grootendeels de kosten van openbare feesten dragen, wat hij ook zeer goedkeurt, doch dat hij het thans zeer aanbevelenswaardig oordeelt als blijk van instemming met dit feest eene kleine bijdrage uit de gemeeutekas te verleenen. De heeren VisserGrenu en Harte spreken eveneens krachtig ter ondersteuuing van deze gedachte, die van andere zijde wordt bestreden. De voorzitter brengt hierop de vraag in stemming of al dan niet zoodanige bijdrage zal worden verleend. Voor stemden de heeren JacB. de Feijter, Harte, Grenu en Visser, tegen de heeren Joz. de Feijter, Dees, Moes, Van der Hooft, Tazelaar en Wieland. Hierdoor is het voorstel verworpen en zal dus van wege de gemeente geen bijdrage geleverd worden tot viering van de veertigjarige regeering van Z. M. onzen Koning op 13 Mei a. s. De heer Grenu betreurt het gevallen besluit. De voorzitter stelt aan de orde de behandeling van een plan tot verdere uitbreiding en verbetering der bestratingswerken in de kom der gemeente waarvau de begrooting globaal bedraagt 7600, Aangezien blijkt dat de stand der foudsen niet toelaat die gelden te vinden zonder leening, be- pleiten de heeren Van der Hooft, Joz. de Feijter en Moes inkrimping van het plan en verdeeling der werkzaamheden over meerdere jareu. Het plan wordt daarop in behandeling genomen en omtreut de onderdeelen het volgende beslist a. den doorgang (steeg) van de Dijkstraat voorbij het kantoor van den Provincialen ingenieur en langs den tuin van den heer Van IJsselsteijn tot aan de straat bij de westkolk over eene breedte van 2 meters te beklinkeren b. het verder doorloopeud gedeelte van dien gang langs de gerioleerde leiding achter de erven van de heeren De Meijer c. a. te begrindeu c. de straat van de dijkstraat naar het bouw- terrein van den heer Grenu te bekeien met oude steenen over eene breedte van 3 meters. d. de daarvoor noodige keien uit te breken uit de Dijkstraat en deze door nieuwe te vervangeu e. de Dijkstraat van af Kurvink tot aan den toegang tot de E. C. kerk aan beide zijden met klinkers te doen bijwerken f. aan de noordelijke zijde van den afril van de Noordstraat naar de Vlooswijkstraat klinkers te leggen; g. den doorgang of steeg voorbij de woning van E. Platteeuw over de gerioleerde leiding, tot den pelmolen te beklinkeren en aan laatstgeuoemd einde een trap te maken van bloksteen. h. de bestrating naar het pleiu voor school A door te trekken met klinkers over eene oppervlakte van 220 Ms. en die in de Zandstraat met keien over eene oppervlakte van 130 M2. i. de open gedeelten naast de keibestrating in de Lange Kerkstraat bij te werken met klinkers. Verder is besloten in dien zin een bestek met begrooting te doen opmaken, zullende Burg, en Weth. dit nader aan de goedkeuring van den Eaad onderwerpen, tegelijk met een voorstel tot het vinden van de benoodigde fondseu. Ingekomen was een adres van M. D. de Putter c.s., bewoners van het Schelpenpad, verzoekende een betere afvoer van water voor hunne woningen. Dit adres wordt na eenige bespreking voor notificatie aangenomen. Ontvangen was verder een gunstige beschikking van de regeering tot het plaatsen van petroleum magazijnen buiten de Sassche poort. Wordt besloten tot af- en overschrijving van eenige posten op de begrooting van 1888. De heeren Wieland en Harte wijzen den voor zitter op den slechten toestand der zinkputten in de Brouwerijstraat. De voorzitter zal hiervau nota nemen. Nog ontvangen eenige Provinciale en Staatsbladen. De vergadering is gesloten. INGEZONDEN S T U Ii K E N. Mijnheer de Redacteur In uwe courant van Zaterdag j.l., komt een vinnig geschreven stuk voor aan het adres der zoogenaam.de anti-rev. leden van den Eaad omdat zij geweigerd hebben gelden toe te staan voor de feest viering van heden uit de gemeentekas. Het woord zoogenaamd voorspelt in den regel niet veel

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 2