Op M] Mr. H. I KLAVUK-ULA1NO en ook paoo nitslnM morMerHsii, vYnti- te de Ax Pro gehouder het lidm de verkii gekozen De k bovengei J AA k i De E brengt morgens beer A gegaan biljetter en het Hetl van voc wien vc De Zegel ten gen zich so! moeten De Bouwb Wei tei De j uitvoenng van werxen, aoor ueaepuieerue otaieu van Zeeland vastgesteld den 13 Maart 1874 en gewijzigd den 12 Augustus 1887 zijn op de werken van toepassing. De aanneiners zullen verplicht zijn, zooveel mogelijk werklieden uit de Gemeente Hulst te gebruiken. De geschiedenis leert ons op elke bladzijde, dat dankbaarbeid en dure verplichting de zachte ketenen zijn, waarmede het Nederlandsche volk aan het huis van Oranje verwant is. Moest Prins Willem V zijn geboortegrond ver- laten, wat werd er van ons Vaderland zonder Oranje De vrijheid was verloren, van de rij der volken werd Nederland geschrapt, de vlag, die vroeger overal ontzag inboezemde, werd vernietigd en, in slavenketenen geklonken, werd het een wingewest van den Franschen overweldiger. Maar de vlammen van Moskou waren het voorspel van zijn naderenden valzijn macht wordt gefnuikt, zijn legioenen worden verslagen en verstrooid en als een vluchteling ziet hem de Fransche hoofdstad binnen zijn muren, nauwelijks herkend in de poorten van zijn paleis. En met zijn val is Nederland gered. Nederland is vrij en met geestdrift wordt de zoon van den uitgeweken Oranje Yorst door 'tvolk ontvangen. En welk een Vorst Alles wat handel, nijverheid en landbouw kon bevorderen, werd met krachtige hand door hem aangewend en de vroegere welvaart en grootheid keerde terug, die door eigen schuid vernietigd was. Wei dreigde een nieuw gevaar, toen de gevangene van Elba wederkeerde en honderd dagen den Franschen troon in bezit had, maar bij Quatre-Bras daar stond edn Oranje, dAAr hield de ridderlijke Vorst stand en stortte zijn bloed voor volk en vaderland. Die Vorst was Willem II. Met blijdschap herinneren we ons de wijze staatsinstellingen, die hij ons scnonk, waardoor ons land zich in voort- dureuden bloei mocht verheugen en de vrijheid, die dochter des Hemels, overal in hooge mate genoten werd. Slechts negen jaar mocht Willem II de teugels van 'tbewincHn handen hebben. De dood maakte een einde aan zijn werkzaam leven en onze geliefde Vorst Willem III aanvaardde de regeering over het Volk, dat heden vol dankbaarheid en vreugde feest viert, omdat het zich verheugt over zijne veertig- jariga regeering. Heil zij onzen vorst Voor hem was geen ijdele klank het woord dat bij bij zijne plechtige inhuldiging sprak »Thans is het oogenblik daar, dat ik, voor het oog van den Almachtige, die het lot van koningen en volken in handen heeft, mij ouder het inroepen van Zijnen Heiligen naam, aan mijn edel, trouw en ordelievend volk zal verbinden. Ik verbind mij aan een Volk, grooter in deugden, dan in het bezit van een uitgestrekt grondgebied, krachtiger door eensgeziudheid dan door zielental. Het is een grootsche roeping, Koning van zulk een Volk te zijn." En de edele Vorst heeft zijn woord gestand gedaan. De spreuk „Je maintiendrai" was hem steeds dierbaar en in lief en leed, in vreugd en smart, waren Vorst en Volk onafscheidelijk verbonden. En op dezen heerlijken blijden dag, waarop Jfeerland een zijner schoonste gedenkdagen viert, klinke Iuide de kreet LEVE DE KONING Dankbare vreugde en innige blijdschap doet ons het hart kloppen met hooger slagen en doet onze borst van weelde zwellen. Want nog eens en niet genoeg kan het worden herhaald, Nederland en Oranje zijn 6en. De schoone herinneringen van ons volk en die van 'tOranje- hiiis, de roem des Vaderlands en de roem van dit doorluchtig voorgeslacht, ze zijn dezelfde. Veertig jaren was Willem Til onze Vorst En we gevoelden het in de dagen van bange spanning bij 't ziekbed van onzen Koning, dat dankbaarheid en liefde ons samensnoert. Leve onze Koning Want de jaren zijner regee ring waren een tijdperk van vrede, van steeds toenemende welvaart, van altijd voortgaande ont- wikkeling op elk gebied. Zijn Vorstenwoord ge- trouw, handhaafde hij ons niet alleen in het bezit van die vrijheid, die tot zulk een duren prijs werd veroverd, maar hij gedoogde ook, dat zij beter gegrond eh bevestigd werd. Wet en recht heerschten onbelemmerd onder zijn Schepter en wat het volk 't dierbaarste goed noemt, zijn vrijheid, 'twas veilig ondef zijne hoede. Waai uit dierbare drieklenr, ontplooi uwe banen, golf in de ruimte en tuig nu als altijd van mannelijke kracht, van moedige volharding en van vlekkelooze reinheid. Ontplooi u, waai uit en laat het der wereld weten, dat Neerlands volk zijn Vorst lief heeft, zijne Koningin eert en zijne Prinses hoogschat. Zullen we in 't breede vermelden alles wat wij onzen Vorst te danken hebben ,Is met zijn schoonsten titei, Hem door 't dank- bare Volk gegeven niet genoeg gezegd. Eert men Hem niet als den Vader des Vaderlands. Trotsche spoorwegbruggenjuweelen van bouw- kunst zijn gelegdpolders werden drooggemaakt en ingedijkt en waar vroeger de schepen op den rug der bezig baren dobberden, is thans de landman om vruchtbare akkers te bebouweu. Tal van wetten zijn tot stand gekomen, die handel en nijverheid bevorderen, kaualen zijn ge- graven, die de welvaart hebben doen toenemen het onderwijs werd geregeld en in beteren staat gebracht, zoodat ieder er van kon genieten en in alle opzichten is Zr. M\ regeering zegenrijk geweest voor land en volk tot op den huidigen dag. In 't verre West-Indie zijn de slavenboeien ver- broken en ook daar regeert Willem III over een vrij en dankbaar volk. Maar de schoonste eerzuil heeft onze beminde Vorst zich gesticht door de liefde tot zijne onder- danen Waar het leven lijden bracht, daar bracht hij hulp en vertroosting en waar tranen van dank baarheid gestort worden voor de hulp en troost, die een Koning aan zijn ongelukkige onderdanen heeft bewezen, daar, daar twijfelt men niet aan liefde en wederliefde. 't Land van Maas en Waal, de geteisterde streken in Gelderland, Noord-Brabant en Utrecht zij hebben het ondervonden, dat Koning Willem 111 deel neemt ook in het leed zijns volks en krachtig mede helpt om de gestagen wonden te heelen. Waartoe verder hierover uit te wijden Spreken de alom bekende feiten niet genoeg voor zich zelve? Immers ja Heil onzen Vorst Leve Willem III, die gedurende zijne veertig- jarige regeering getoond heeft, hoezeer het welzijn des volks, onze roemrijke historie en de eer van het land hem ter harte gaan. Tooi u in feestkleedij volk van Nederland op dezen zoo heugelijken dag. En thans staren we op de liefdevolle vrouw, op de voorbeeldige moeder, die nu zijn levensavond verheldert, die de zon is van zijn Huis, de moeder van onze geliefde Prinses WilhelminaBij een feest als 't welk we thans vieren, neemt Zij, de edele Vorstin eene eerste plaats in, en bij 't flik- keren der vreugdevuren, bij het bulderen der kanon- nen, bij 't lustig wapperen onzer geliefde driekleur, klinken stem en snaren LEVE KONINGIN EMMA! LEVE PRINSES WILHELMINA! Neerlands hope, Neerlands oogappel. Hoor de klokken vermelden de blijdschap van een gelukkig en dankbaar volk, dat zijn Vorst als uit den dood wederkreeg, dien Vorst aan wien het zich innig verbonden gevoelt. Zie, de geliefde Oranjekleur tooit de borst van oud en jong, van rijk en arm, en de geestdrift, die overal is op te merken, zij is de tolk van de vreugde, die aller hart vervult. Ja, 't is een heerlijk feest, dat Nederland met zijn vurig beminden Koning viert. Blijde en dankbaar zijn we gestemd, zulk een Vorst te mogen bezittenwe zijn er trotsch op, Hem onze hulde te brengen. Waar ademt men vrijer, waar geniet men meer geluk en welvaart dan op onzen dierbaren geboor tegrond De lauweren, die den schedel des grijzen monarchs tooien, zijn niet bevlekt met broederbloedhet zwaard rustte in de scheedeop het slagveld werd door Hem geen roem behaaldmaar de zegeningen van den vrede genieten wij dankbaar en we danken die zegeningen aan Willem III, die gedurende zijne veertigjarige regeering toonde belaog te stellen in 't welzijn des lands. Gegroet, heerlijke dageraad van dezen vreugde- vollen feestdag. Gij wekt stille dankbaarheid in onze harten, dankbaarheid aan den Koning den der Koningen, tot wiens troon uit duizenden monden de bede opstijgt»Spaar onzen Vorst, zegen Zijne regeering, bewaar Zijn Huis Ja, Alles juicht en jubeltNederland en Oranje zijn overgelukkig op dezen dag. Volk van Nederland tooi u'in feestdos en vervul de lucht met uwe blijde zangen. Vreugdevuren flikkert! Laat uwe schitterende kleuren de blijdschap vertolken van een gelukkig volk, dat den Vorst lief heeft, die de waardige telg is uit het aloude stamhuis, dat goed en bloed op 'taltaar des Vaderlands ten offer bracht om het een waardiger plaats te doen innemen in de rij der Europeesche Staten. Laat uwe lofliederen weerklinken op een dag als deze, waarop we gedachtenis vieren van een onwaardeer roorrecht, van den zegen, dien wij sinds veertig jaren mochten ondervinden. Strooi bloemen en groen en maak Nederland tot een paradijs, waar de zegening des vredes worden genoten, waar rust heerscht, waar eendracht voorzit en waar alien zich scharen om onzen geeerbiedigden alles aan concurreerenden prijs, bij A. DIELEMAN, AXEL (Sassing). TerNeuzen Iloedekensk Hoedekensk u Ter Neuzen u TerNeuzen,, Borssele Borssele Vlissingen Des ZOXBAGS worden geiulen MAANDAG, Vorst, wiens veertigjarig Kroningsfeest wij met geestdrift en blijdschap vieren. Ontrol de banieren, ontplooi de Oranjevaan, laat wapperen het helder Rood, Wit en Blaauw. Waai uit o vlag zij de tolk onzer bede, om trouw en om vrooraheid en moed! De natuur heeft haar schoonste kleed aangetogen en 't feestgeschal klinkt alom ook u voegt het met bios en jubelkreet het jubil6 te vieren van onzen Vorst en 't is schoon de lucht te hooren weergalmen van onzen daverenden kreet ORANJE BOVENLEVE DE KONING 1 Deze dag zij ons heiligDit feest versterke ons in de hartelijke gevoelens voor den Koning en zijn huisdit feest verbinde ons, zoo mogelijk, nog nauwer aan het doorluchtig stamhuis van Oranje-Nassau, dat ons zoo na aan't harte ligtJa, Maar, mag onze Vorst terugzien op een lange en gelukkige regeering, en stemt ons dit tot vreugde en dankbaarheid, ook droeve snaren voelt het volk van Nederland trillen in zijn boezem. Als ieder ander heeft ook onze Koning dagen gekend van rampspoed en rouw. De onverbiddelijke dood, die vorst nog bedelaar spaart, sleurde velen, die hem lief en dierbaar waren van zijne zijde weg. Hem was het droeve lot beschoren al zijn naaste betrekkingen te overleven, en velen te zien heengaan die innig aan hem verbonden waren. Prins Maurits was een zijner eerste kinderen, door wiens dood zijn vaderhart smartelijk werd getroffen. En ach hoe menig droeven tocht heeft hij na dien tijd niet gedaan naar den Vorstelijken grafkelder te Delft P Door hare beide zonen beweend, door't geheele volk betreurd, overleed in 1877. H. M. onze geeerbiedigde Koningin Sophia van Wurtemberg. Twee jaar later, in 't begin van 1879, ontviel hem zijn eenige broeder, Prins Hendrik en nog waren nauwelijks vijf maanden verloopen of de beminde Kroonprins in wien het vaderland gehoopt had eenmaal een waardig opvolger van zijn Ko- ninklijken vader te begroetenwerd hem van 't hart gescheurd terwijl in Juni 1884 Prins Alexander het tijdelijke met het eeuwige verwisselde. Volk van Nederland Weet ge 't nog hoe ge telkens en telkens weer medetoogt naar 'tgrijze Delft, zij het dan ook in den geest en dat uw hart bloedde bij de wonden die uwen Koning werden geslagen. 0, toen vond Hij, de grijze monarch troost in uwe deelneming en putte hij kracht uit uwe liefde, om zijn somberen leveusweg verder te bewandelen. En kon al uwe trouw en uw mededoogen de wonden niet heelen, o, uwe deel neming verzachtte het leed. Wapper op den adem van de lentelucht en wek in onze harten kloeken moed, mannelijke kracht, eenheid van ziel en zin. FeestgenootenOns past een dank- en juich- toonons voegt een feestlied ter eere van den Koning, van de Koningin en van onze geliefde Prinses Wilhelmina God spare den Koning en Zijn doorluchtig Huis zij de bede, die opstijgt uit onze dankbare harten. Hij schenke Hem, wien veel ontnomen werd, het groote voorrecht zijn geliefd kind, op wie een gansch volk zijne toekomst bouwt nog eenmaal vol wassen te zien en in staat om edele taak, die haar wacht, te aanvaarden. Veertig jaren siert de kroon het achtbaar hoofd van onzen beminden vorst, welnu, ons feestlied klinke in stad en dorp uit de borst van ieder rechtgeaard Nederlander De helderblauwe hemel, de met bloemen gesierde aarde, "t spreekt alles van nieuw leven. Volk van Nederland Wend nog eenmaal uw blik naar 't Koninklijk lustslot. Een edel Vorst, een liefhebbend echtgenoot, een berainnend vader is aan zijn volk, aan zijne gemalin, aan zijn kind wedergegeven. Gode zij dank't Is alles nieuw geworden. Op nieuw verbinden we ons aan u, vader van uw volk. Koningin Emma is ons dierbaar en uw kind is onze Hope. Moge bij 'tklimmen uwer jaren, uw volk meer en meer beseffen, hoe veel 't aan u en uw huis is verplicht LEVE DE KONING LEVE DE KONINGIN LEVE ONZE PRINSES en ORANJE BOVEN! Snelpersdruk van P. J. van de Sande te Ter Neuzen. de grootsche en 6,vm. 10,30 6,20 10,50 6,vm 6,20 10,30 10,50 4,30 4,50 10,30 11,- 6,- 6,20 12*30 12,50 4,30 4,50 Retourkaarten afgegeven, welk ook geldig zijn voor den daaropvol- Dring' laid van uit ons feestgedruisch, Die bee ten Hemel in „Bescherm, o God bewaar zijn Huis En ons, Zyn huisgezin 1" Omstrengeld door een liefdeband Blijft Vorst en Volk van Nederland Zoowel in voor- als tegenheen Oranje en Nederland steeds een. De Koning leev' Zoo klinken stem en snaren Dat God Hem vrede en voorspoed geev' En menig tiental jaren, Gezegend zij geen Vorst als Hy Dat wenschen en dat bidden wij.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 2