Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2501. Zaterdag 4 Mei 18b9. Gemengde berichten. BURGERLIJKE STAND? v. 29e Jaargang. Omtrent de in de groote zaal van den Zoolo- giscben Botanischen Tuiu te Rotterdam zichthans beviudende negers met vrouwen en kinderen uit de binnenlanden van Benguela, ZW. kust van Afrika, provincie Angola afkomstig, is het volgende te vermelden Door de goede zorgen van den heer Godefroy, den bekenden Afrika-reiziger, uaar Nederland over- gebracht om op de Parijsche tentoonsteliing ten- toongesteld te worden, vertegenwoordigen zij een 9-tal verschillende stammen, uit de Dombe grande, Lunda, Quauguella, Lupaca, enz. Behalve een neger, die Portugeesch spreekt, spreken alien de Boenda- taal en haar dialecten. Zij behooren tot de rneest onbeschaafde stammen van dat deel van Afrika en worden door hun vorsten voor lastdragers in de handelskaravanen naar de kust gebezigd. Zij hebhen zware lasten te dragen en moeten in het etmaal minstens 7 uren achtereen afleggen. Dat hun be- handeling veel te wenschen overlaat, blijkt hieruit, dat degenen die onderweg (een reis van 10 maanden) ziek worden, aan hun lot overgelaten worden, op den weg liggen blijven. Zij onderscheiden zicb door een krachtigen lichaamsbouw en een dom inaar zachtaardig uiterlijk. Hun voedsel bestaat uit Mandioc, eeu inlandsch gewas. Een der neger- kinderen is de vertegenwoordiger van eeu menschen- etend ras, dat de holeu aan de rivieren bewoont. Deze kleine Lucapa (zoo is zijn stamnaam) is zeer keubaar door zijn uitloopenden onderschedel, zeer groot gebit en lange armen. Hij heeft ook een zeer ontwikkelden buik. Jaren achtereen was hij bij den landeigeuaar, E. Braga te Goette, in dienst, die hem dagelijks 1 kilo rauw vleesch als voeding verstrekte. Aan boord moest men hem met veel moeite aan ander voedsel, rijst, gewennen, daar er zooveel vleesch niet gemist kon worden. Deze wilden leven van visch en van de jacht, maar vooral eten zij de ziekeu, die door de kara- vanen worden achtergelaten. De heer Godefroy gaat Woensdag met deze verzameling naar Rotter dam tot en met Vrijdag d. a. v. om Zaterdag a. s. beuevens Zondag en Maandag daarop wederom alhier te vertoeven. Vandaar gaat hij met alien Dinsdag en Woensdag a. s. naar Haarlem. Om de zedige Hollanders niet te kwetsen zijn de negers half gekleed, doch te Parijs zulleu zij in hun natuurstraat tentoongesteld worden. De moeder der twee jongens, die thans hun straf ondergaan wegens hun gewelddadig bedrijf tegeuover den heer S. te Schevingen, heeft zich dit zoo aangetrokken, dat zij, krankzinnig geworden, uit een raam is gesprongen, waarbij zij het leven verloor. 't Ouderhart van die moeder, die een bekende vischvrouw was, werd te dieper geschokt, naarmate zij in te stelliger hoop had verkeerd, dat de advo- caat der jongens hen voor den aardschen rechter zou weten vrij te pleiten. Daarvoor had zij veel geofferd van hetgeen ze bezat, menbels, lijfkleederen gouden en zilveren lijfsieraden, enz. De hoop deed leven, maar toen ook 'tgratieverzoek geen verandering bracht, werd die kortelings nog zoo krachtige vrouw voor goed geknakt en hebben dus haar zonen ook dit nog op hun geweten. In de Kbln. Ztg. wordt als een oplichters- firma gebrandmerkt de Rotterdamsche firma D. van der Karnp Jun., in chemicalien, verfwaren specerijen, enz. enz., West Wagenstraat 8. Die „firma" wendde zich onlangs tot een huis in Keulen, eerst met verzoek om verfmonsters te sturen en vervolgens met belangrijke bestellingen, onder voorgeven dat men informaties kon inwinnen bij de voornaamste Rotterdamsche bankiers. Daar de „firma" echter ook Russische machine-olie bestelde, welke te Rot terdam zelf 13 mark per 100 Kilo goedkooper te krijgen is, dan over Keulen, wekte dit wantrouwen en de Keulsche firma wendde zich daarom noch tot den „expediteur" der Rotterdamsche „firma", noch tot de door haar opgegeven bankiershuizen, maar trachtte bij vertrouwde persouen inlichtingen in te winnen. Dezen schreveu het volgende//De zoogenaamde firma D. van der Kamp Jun., wier brievenhoofden de afbeelding van een groot magazijn met aangrenzende fabriek en schoorsteen vertoonen, onder het opschrift//Import Export Rotterdam bewoont West Wagenstraat 8 een gemeubileerde kamer is echter nimmer thuis te treffen, terwijl de opgegeven //expediteur" een kroeghouder is. Allen behooren tot de /,zwarte bende". Merkwaardig is de taktiek van dergelijke oplichters, om de eerste bankiershuizen ter informatie op te geven, in de hoop, hierdoor zoo te imponeeren, dat men geheel van het inwinnen van inlichtingen afziet. Een inwoner van New-Jersey, wien het huwelijk blijkbaar geen rozen baarde, heeft, om zich op zijn wederhelft te wreken, een oude wet opgeschommeld, welke in New-Jersey nog altijd bestaat, en daarvan de toepassing gevraagd. Bij die wet nu wordt bepaald, dat, wanneer eene vrouw door middel van reukjes, haarzalfjes, blan- ketsel, valsche haren, kunsttanden en laarzen met hooge hakken eeu man weet te verleiden en tot een huwelijk met haar te bewegen, zij gestraft zal worden op dezelfde wijze, als had zij zich schuldig gemaakt aan hekserij Van over den Oceaan komt weder het bericht van twee spoorwegongelukken. Het een overkwam een trein van Chicago, welke vol reizigers was, die zich naar New-York begaven om er de feesten bij te wonen. Hij ontspoorde in de nabijheid van Hamilton, in Ontario, om vervolgens in brand te vliegen. Twintig persouen kwamen in de vlammen om, terwijl er twaalf gewond werden. De andere ramp greep in Canada plaats, waar een trein gedeeltelijk verbrijzeld werd en 25 reizigers het leven verloren. In de te Pretoria verschijnende Volkstem leest men Het gebrek aan timmerlieden en metselaars is verbazend groot, zoowel hier als te Johannesburg. De loonen, die vroeger ongeveer een pond per dag bedroegen, zijn thans gestegen tot 1 p. st. 10s. en 2 p. st. doch zelfs tegen die prijzen kan men geen voldoende werkkrachteu krijgen. Verscheidene aannemers kunuen dan ook het aangenomen werk niet op tijd afleveren en moeten hooge boeten betalen. Geheel in overeenstemming hiermede is een particulier schrijven uit Pretoria, waaraan het volgende ontleend is z/Nederlanders, die een handwerk verstaau of bekwaamheid bezitten op administratief, bouwkundig of landbouwkundig gebied, onderwijzers, en in het algemeen alle bekwame, oppassende persouen kun- nen zeker zijn, in de Zuid-Afrikaansche republiek eene flinke positie te verwerven, daar het gebrek aan arbeidskrachten zoo groot is, dat de loonen tot 18 a 24 gulden per dag gestegen zijn, terwijl men er voor 100 per maand rijk kan leven." Van 16 tot 30 April 1889. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 16 April. Jacobus Cor- nelis Cammaart, oud 23j.,jm. en Louisa Platjouw, oud 20 j., jd. 18 April. Alphonsus Adriaan Biesbroeck, oud 25 j., jm. en Maria Louisa Wee- maes, oud 28 j., jd. Camillus Edmandus Verhelst, oud 33 j., weduwn. en Louisa Sophia Begheijn, oud 30 j., jd. 19 April. Daniel Eloris Elve, oud 21 j., jm. en Willemina Frederiksen, oud 24 j., jd. 25 April. Cornelis Lensen, oud 23 j., jm. en Lena van Doeselaar, oud 21 j., jd. 26 April. Jan Jacobus Jongman, oud 25 j., jm. en Janna Adriana Aarnoutse, oud 27 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 18 April. Francois Jacobus Faas, oud 22 j., jm. en Jacoba Reigel, oud 20 j., jd. 25 April. Johannes Levinus Doppe- gieter, oud 25 j., jm. en Adelaida de Canne, oud 27 j., jd. Geboorten. 17 April. Frederika Cornelia Aber dina en Cornelia Frederika Aplonia, dochters van Gilles Drabbe en van Jeanne Wilhelmina Geensen. Cornelia Jacomina, d. van Leunis Jacobus Micbielsen en van Neeltje de Bruin. 18 April. Pieter, z. van Pieter Loof en van Catalijntje de Kraker. 19 April. Jacomina Pieternella Geertruida, d. van Pieter David Stoffels en van Adriana Wilhelmina Eekman. 20 April. Elisabeth, d. van Adriaan Dubbeldam en van Susanna Rooze. 21 April. Cerijl Franciscus Johannes, z. van Leonia Ilillaert. Anthonie, z. van Minikus Wisse en van Wilhel mina Maria van Maelsaeke. 25 April. Johanna Wilhelmina, d. van Jan Mariuus Zietse en van Willemina Roelse. 26 April. Dingena, d. van Jan Jansen en van Maria van Drongelen. Jacobus Hen- drik, z. van Pieter Jacob Rijnberg en van Maatje Magdalena Susanna Blansaart. Pietje, d. van Jan Gort en van Jannetje de Krijger. 28 April. Jan Louis, z. van Jan Louis Pauw en van Suzanna Adriana Ghijzels. 29 April. Pieter Abraham, z. van Hendrik Willemsen en van Maria Elizabeth van de Yelde. 30 April. Machiel, z. van Charles van Wijck en van Elisabeth de Smidt. Overlijden. 21 April. Jan van Drongelen, oud 3 m., z. van Jan en van Neeltje Jansen van Roosen- daal. 24 April. Pieter van den Hout, oud 78 j., weduwn. van Elisabeth Riemens. 28 April. Leuntje de Vos, oud 38 j., echtg. van Willem Jan van der Stigchel. 30 April. Reinier Harms, oud 6 m., z. van Rokus en van Mechgelina Huijssen AXEL. Huwelijks-aangiften. 27 April. Petrus Fran ciscus Schoof, oud 22 j., jm. en Clementina de Windt, oud 24 j., jd Geboorten. 16 April. Leentje, d. van Johannes Matthias Meijer en van Leentje Jonkman. 18 April. Ebrina Wilhelmina, d. van Adriaan Jansen en van Elisabeth Maria van den Berge. 23 April. Marinus, z. van Ferdinandus van Driel en van Ebrina Anna Wolfert. 25 April. Leendert, z. van Pieter Dees en van Pieternella de Feijter. Cornelia Jacomina, d. van Daniel Egbert Wolfert en van Elisabeth Weijns. 26 April. Maria Catha- rina, d. van Mels Verhelst en van Hebrina Jansen. 27 April. Adriana, d. van Petrns Johannes Wiest en van Anna de Bree. Overlijden. 16 April. Catharina van Doeselaaar, oud 20 d., d. van Jan en van Suzanna Abigael van den Bergh. 17 April. Sophie de Meijer, oud 79 j., wed. van Matthijs Saaijmans Dees. 23 April. Cornelis Wiemes, oud 63 j., echtg. van Dina Ver- poorte. 24 April. Joseph Maria Goossens, oud 1 m., z. van Aloysius en van Clementina Philo- mena Buijsse. 25 April. Neeltje Kaijser, oud 19 m., d. van Johannes Jacob en van Cornelia Hendrika Moens. 29 April. Santina de Bruijne, oud 82 j., wed. van Jozias van Dixhooru. BOSCHKAPELLE. Huwelijks-aangiften. 26 April. Josephus vau de Yelde (van Zaamslag), oud 28 j., jm. en Pieternella Mel, oud 41 j., jd. Geboorten. 23 April. Anna Maria en Petrus Augustinus d en z. van Petrus Neve en van Johanna van Campen. Overlijden. 21 April. Seraphina Persman, oud 65 j., wed. van Corneiis Eeman. Een als levenloos aangegeven kind van het mannelijk geslacnt van Charles Louis van Puijvelde en van Petronella van de Vijver. 23 April. Alphonsus van Laar, oud 8 j., z. van Gijsbrecht en van Paulina Adriaansens. H OEK. Huwelijks-aangiften. 19 April. Augustinus Dhaeze, oud 30 j., jm. en Vergenie van Opdurp, oud 39 j., jd. Johannes Beun, oud 34 j., jm. en Johanna Adriana Westerbeke, oud 24 j., jd. Huwelijks-Yoltrekkiugen. 25 April. Marinus Moes, oud 21 j., jm. en Anna Dieleman, oud 21 j., jd. Overlijden. 16 April. Sara van Oosten, oud 8 m., d. van Leendert en van Janneke Buijze. 19 April. Aaltje van Drongelen, oud 84 j., wed. van Alette Abrahan van Overstraete. HONTENISSE. Huwelijks-aangiften. 18 April. Jan Francies Krieckaert, oud 38 j., jm. en Rozalia Bun, oud 24 j., jd. Arthur van Damme (van Boschkapelle) oud 27 j., jm. en Maria Dorothea Neve, oud 21 j., jd. Petrus Johannes van Dommelen, oud 23 j., jm. en Catharina Sponselee, oud 21 j., jd. 26 April. Alphonsus van der Hoofd, oud 24 j., jm. en Mathilda Picavet, oud 23 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 25 April. Adriaan van Sikkeleris, oud 44 j., wed. en Anna Maria Krijmers, oud 36 j., weduwe. Geboorten. 19 April. Apolonia Ludovica, d. van Petrus Aug. Tieleman en van Paulina Cath. Stoele. 21 April. Edmondus Fredericus, z. van Karel Lodewijk Merckx en van Maria Ludovica Thoen. 28 April. Augustus, z. van Petrus Ver- morckeu en van Maria Louisa van Kroonenburgh. Overlijden. 16 April. Antonie Johannes Cramer, oud 51 j., echtg. van Josina Helena de Zwart. Louisa Melania Everaardt, oud 7 m., d. van Fran- ciescus en van Anna Cath. Aarsen. 18 April. Jacobus Jan Francies Aarsen, oud 69 j., wed. van Apollonia van Hees. Johannes Boskelion, oud 1 m., z. van Johannes Hub. Corn, en van Rozalia Verdurmen. 22 April. Josephus Neve, oud 7 j., z. van Cornelis en van Anna Maria Bruggeman. GRAAUW. Huwelijks-aangiften. 18 April. Petrus Augus tinus de Boeij, oud 26 j., jm. en Maria Paulina Franssens, oud 19 j.,jd. 20 April. Hendrik van Immerseel, oud 29 'j., jm. en Rosalia de Beule, oud 31 j., jd. Seraphinus vau Immerseel, oud 29 j., jm. en Anna Maria van Gimst, oud 29 j., jd. Geboorten. 5 April. Angelina Maria, d. van Jacobus Verbist en van Coleta Rosalia Kouijzer. 11 April. Anna Maria, d. vau Alousius Priest en van Judoca Laffeleer. 21 April. Cornelia Elisa beth, d. van Johannes Dalmijn en van Phelomina de Koster. Overlijden. 2 April. Andries van Huifel, oud 60 j., echtg. van Anna Maria Catharina Cappen- dijk. 5 April. Adrianus Verdurmen, oud 4 m., z. van Jacobus en van Anna Maria vau Ecke. 21 April. Johannes Franciscus de Bakker, oud 8 m., z. van Jacobus en van Rosalia Bernaerd. Petrus Franciscus de Smaele, oud 59 j., echtg. van Isabella Fruijtier. KOEWACHT. Huwelijks-aangiften. 18 April. Theophile Fer- ket (van Moerbeke Belgie) oud 24 j., jm. en Christina Meerte, oud 25 j., jd. Dominicus An- thonius de Bouvre, oud 59 j., weduwn. van Gode- lieve Spiessens en Prudentia de Meijer, oud 24 j., jd. Geboorten. 17 April. Albert Joseph, z. van Desiderius Eduardus de Pau en van Maria Judoca van Waesberghe. 18 April, dementia Maria, d. van Dominicus de Maeijer en van Prudentia de Bruijne. 23 April. Eduardus Joannes, z. van Josephus Antonius Boddaert en van Maria Rosalia Pisce. 24 April. Maria Coleta, d. van Augustus Martens en van Stephania Geerts. Overleden. 17 April. Thriphon Coone, oud 1 j., z. van Belzaminus en van Theresia Isabella Gijsel. 19 April. Een als levenloos aangegeven kind van het m. geslacht van Amandus Buijs en van Eugenia Rosalia Baert. 23 April. Anna Maria Pastijn, oud 81 j., echtg. van Bernardus de Schepper. 24 April. Theresia Verlee, oud 33 j., echtg. van Pieter Franciescus de Roover. Maria Coleta Martens, oud 12 w., d. van Augustus en van Stephania Geerts. SINT JANSTEEN. Huwelijks-aangiften. 19 April. Anthonius Ver- schelden, oud 25 j., jm. en Johanna Jacoba Kant, oud 24 j., jd. 20 April. Cornelis Letens, oud 38 j., jm. en Maria Louisa van de Yelde, oud 29 j., jd. Hijpolite Triest, oud 28 j., jm. en Philomena Yonck, oud 24 j., jd. 26 April. Iran- ciscus van Hoeij, oud 28 j., jm. en Maria van Dorsselaer, oud 22 j., jd. 30 April. Theophilus Norbertus Verhelst, oud 31 j., jm. en Theresia Maria van Duijse, oud 26 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 24 April. Josephus Yernimmen, oud 23 j., jm. en Leonie van Hecke, oud 25 j., jd. Overlijden. 19 April. Een als levenloos aange geven kind van het m. geslacht van Henri de Block en van Xaveria Creve. PHILIPPINE. Huwelijks-aangiften. 20 April. Alexander Ram- meloo, oud 21 j., jm. en Emelie Sophie de Laender, oud 21 j., jd. 27 April. Jacobus Franciscus de Vos (vau Assenede), oud 27 j.,jm. en Marie Louise de Poorter, oud 19 j., jd. Geboorten. 19 April. Eduardus Alexander, z. van Johannes Lauret en van Marie Pielaet. 27 April. Leontina Johanna Jacoba, d. van Nicolaas Begijn en van Ema Sophia Pauwels. Overlijden. 22 April. Eugenie de Lessine, oud 78 j., echtg. van Eugenius Lauret. 29 April. Emelie Roegierst, oud 9 m., d. van August en van Rosalia de Marlie. OSSENISSE. Overlijden. 19 April. Desire Jacobus KinL oud 6 m., z. van Johannes Benedictus en van Maria Colleta Neve. 22 April. Petrus van der Kinderen, oud 8 m., z. van Josephus en van Cecilia de Roos. OVERSLAG- Huwelijks-voltrekkingen. 24 April. Adolphus Gijsel, oud 40 j., jm. en Maria Josephina de Letter, (van Wachtebeke) oud 25 j., jd. Geboorten. 19 April. Aloysius, z. van Eduardus Bernard Audenaerd en van Philomena Francisca van Duyze. STOPPELDIJ K. Geboorten. 22 April. Augustinus Ludovicus Eduardus, z. van Augustinus van den Branden en van Catharina de Bruijn. 24 April. Auguste, z. van Petrus de Vree en van Maria Theresia de Meij. Overlijden. 20 April. Joseph Verschuren, oud 47 j., echtg. van Maria During. WESTDORPE, Huwelijks-aangiften. 16 April. Carolus \in- centius de Hulsters, oud 25 j., jm. en Maria Gijzelman, oud 22 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 18 April. Julianus D'haene, oud 28 j., jm. en Emarentia Augusta Vermast, oud 19 j., jd. Overlijden. 18 April. Adolf Dumez, oud 3 m.f z. van Eduard Franciscus en van Natalia de Weirdt. ZAAMSLAG. Huwelijks-aangiften. 18 April. Francois Buijze, oud 26 j., jm. en Pieternella Faas, oud 22 j., jd. Jan Klaassen, oud 24 j., jm. en Janneke Klaassen, oud 24 j., jd. 25 April. Arie van de Velde, oud 26 j., jm. en Janna Wilhelm, oud 22 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 18 April. Pieter Koruelis van Maelsaeke, oud 24 j., jm. enJozina Cornelia Wisse, oud 24 j.,jd. 25 April. Marinus de Vos, oud 23 j., en Mechelina Paulina van de Velde, oud 23 j., jd. Jan Bavekoo, oud 24 j., jm. en Cornelia Jacoba de Yos, oud 27 j., jd. Geboorten. 17 April. Helena, d. van Abraham Jansen en van Johanna Pieternella Missu. 22 April. Laurin3, d. van Leendert den Engelsman en van Margaretha van de Voorde. 26 April. Leuntje Sara, d. van Cornelis Pieter Geelhoedt en van Neeltje Hoebe. Bijvoegsel van de Ter Ueusensclie Courant.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 5