OPENBARE VERKOOPING. Gemengde berichten. Handelsbericbten. Advertentien. 25jarige Echtvereenigiag Telegrafische berichten. Onze gezant te Washington, mr. W. Von Weckherlin, heeft zijne langdurige onderhandelingen met de Regeering der Unie bekroond gezien door het tot stand brengen van bet nieuwe uitleverings- verdrag tusschen Nederland en de Verecnigde Staten. De Senaat keurde het tractaat sroed. Te 'a Gravenhage is overleden de oud-zendeling onder de Madoereezen, de heer J. P. Esser, van den oud—resident van Timor. Werkelijk heeft de Zwitsersche regeenng tot de Nederlandscbe een uitnoodiging gericht tot deelneming aan een congres, in September a. te Bern te houden, ten einde enkele puuten te bespreken, die bij een internationale regeling van arbeidswetgeving in de eerste plaats in aanmerking zouden kunnen komen. Op bet daarbij medege- decide programma komen voor een verbod van Zondagsarbeid, vaststelling van een minimum leeftijd voor de toelating van kinderen in fabrieken en van een maximum van werkuren voor jougelieden, verbod van arbeid voor jongelieden en vrouwen in voor de gezondheid bijzonder nadeelige en gevaarlijke bedrijven, beperking van nachtarbeid voor jonge lieden en vrouwen, en wijze van uitvoering van tractaten, die ten gevolge van bet internationaal overleg mochten gesloten worden. De regeering heeft gemeend die uitnoodiging te moeten aannemen, of reeds andere in dienzelfden geest hebben geantwoord is baar niet officieel bekend. TER NEUZEN, 3 Mei 1889. Voor onbepaalden tijd, van af 15 Mei e. k., is aan den ingeneur van 's Rijks waterstaat J. Nelemans, thans te Maasluis, de waarneming van den dienst opgedragen in hfet arrondisseinent Ter Neuzen, terwijl van 1 tot en met 15 Mei daarmede belast is de ingenieur van 's Rijks waterstaat C. A. Jolles, te Vlissingen. Een en ander tengevolge van ongesteldheid van den met 1 Mei van Zwolle naar Ter Neuzen overgeplaatsten ingenieur van 's Rijks waterstaat H. Wortman. Door het aannemen van het beroep naar Benschop door Ds. A. van Veen te Ter Neuzen, zullen in den ring Axel van de 7 predikantsplaatsen weldra 4 vacant zijn. Op den 298ten April arriveerde te Gravesend het Engelsch stoomschip River Lagan, kap. Namare den vorigen dag van Ter Neuzen naar Londen ver- trokken, op sleeptouw hebbende het Engelsche stoomschip Mona, waarvande schroef-as wasgebroken bij de West—Hinder. Werp hem op den grond schreeuwde de directeur. Wel verduiveld, wie laat dien snaak ontsnappen? lid. Pietro Eurico De oppassers snelden toe. Zij haddeu geen tijd meer om naar de gewone dwaugmiddelen te grijpen, want de razende man had den directeur reeds tegen den grond geworpen. Doodsbleek van angst en schrik zocht Alice een schnilplaats achter een dikken noteboom in de nabijheid. Zij beefde aan al hare ledematen, toen zij de wanhopige worateling zag tusachen den directeur en den waanzinnige. Dr Rimoli zou zeker vermoord zijn geworden, ala de sterke oppas- aera niet bij de band waren geweeat. Deze bonden den razende na veel moeite en brachten hem in het geaticht terug. (Wordt vervolgd.) Ilreskens. Door het vertrek van den heer A. Pateer, naar Harlingen, is de heer Mulder, provineiaal opzichter, als architect aangesteld bij den schoolbouw te Kruisdijk, gemeente Groede. Aannemer van de nieuw te bouwen woning van onzen burgemeester den heer Gerritsen, is de heer Sonneveld, aannemer te Kralingen. Sluis. Ds. J. Ossewaarde, predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier, heeft voor het beroep naar die gemeente te Geldermalsen bedankt. 'S Gravenbage, 3 Mei. Tweede Kamer. De Kamer ontving heden telegrafisch de daukbetuiging des Koniugs voor den gelukwensch met zijn herstel. Werd ingediend het wetsvoorstel van den heer Borgesius c. s. tot heffing eener inkomstenbelasting en tot afschaffing van den zout-accijns, de patent- belasting en wijziging der overdrachtsrechten. De boterwet werd in verschillenden zin bespro- ken, eensdeels wil men gaarne bedrog keeren, ander- zijds geen Industrie eenzijdig beschermen de achter- uitgang der boter-industrie werd ook aan haar zelve geweten. Dinsdag voortzetting. Eerste Kamer. Ook deze ontving een telegram van dankbetuiging voor den gelukwensch met het herstel des Konings De arbeidswet werd na uit- voerige discussie eenparig aangenomen, nadat de Minister eventueele wetswijziging had toegezegd.j RECHTSZAKEN. Arrondissenieuts-recUtbiink te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 3 Mei de volgende vonnissen uitgesproken 1°. M. 't G., oud 29 j., 2®. C. W., oud 23 j., werklieden te Axel, zijn wegens wederspannigheid veroordeeld de le tot 14 en de 2® tot 7 dagen gevangenisstraf. H. P., oud 34 j., herbergier en koopman, wo- nende te Graauw, is wegens beleediging veroord. tot f 8 boete of 6 dagen hechteuis. Op vele plaatsen van ons land worden pogingen aangewend om den 12den Mei met meer dan gewonen luister te vieren. De opbrengst van de geheele verpachting der perceelen op de Yersche oesterbank bedroeg f 102,564, tegen f 149,959 in het jaar 1882. Te Dokkumer-Nieuwe-Zijlen, aan de Lauwerzee is Zaterdag een steur gevangen die 300 pond woog. Een aardig bakvischje Tengevolge van het gebruik van bedorven vleesch, dat uit Scherpenzeel was aangevoerdzijn verscheidene inwoners van Amersfoort ongesteld geworden. Te Zaandam viel een matroos van de valreep van een Russisch schip in het water. Een makker sprong hem na en dook hem uit eene diepte van 10 meter op. De man was echter reeds bezweken. Van de 50 kinderen die gewoonlijk de school te Radewijk (Ambt-Hardeuberg) bezoeken hebben er 46 mazelen. Zondagavond is in een perceel aan den Nieuweudijk te Amsterdam een brutaal stukje uitgevoerd. Twee personen, vermoedelijk Duitschers, hebben zich in het ledigstaand huis doen insluiten en door 't verbreken van een solied scbotwerk zich langs een gestolen ladder, toegang verschaft tot een onderbuis, waarin door den heer R. v. Hoorn, sedert jaren een kaas- en boterzaak wordt uitgeoe- fend. Vier vaten boter, eenige zoetemelksche en Edammer kazen en ten slotte circa 80 pond Gel- derscbe worst waren in minder dan geen tijd boven gebracht. Nu werd flinkweg een kruier aangenomen, die de versterkende middelen bij een inmiddels in d a arm genomen opkooper bracbt, die vast „op hand" twaalf gulden gaf. Hoe geslepen er ook gehandeld was, de rechercheurs Revue, Hoogeland en Ehriksma bleken ook verstaud van boter te hebben, want den volgenden dag waren de vogels reeds geknipt en zij hebben bekend, terwijl de een opgaf te dronken te.zijn geweest om te kunnen denken. Men meldt uit Zevenaar Boven deze en omliggende gemeenten woedde Dinsdagavond een bevig onweder, vergezeld gaande van felle bliksemstraleu en hevigen hagelslag. Te Duiven sloeg de bliksem in de woning van de gebroeders Janssen. Het hoofd van bet gezin en diens inwonende nicbt werden getroffen, terwijl alien zich in het woonvertrek bevonden, en waren geruimen tijd bedwelmd. Langzamerhand kwameu de levensgeesten terug, docb beiden zijn nog niet geheel hersteld. De bliksem bad, na een en ander in huis te hebben vernield, zich een uitweg door het dak gebaand en een begin van brand veroor zaakt, hetwelk gelukkig werd gebluscht. Te Bergen-op Zoom is Zondagochtend eene 88-jarige dame om het leveu gekomen door het in brand geraken van bare kleederen. Een kwartier vdor de ontdekking van het ongeval zat zij nog rustig aan de ontbijltafel, met eene warme stoof onder de voeten. Vermoedelijk hebben hare kleederen daardoor vuur gevat. Men vond haar geheel verschroeid en gedeeltelijk verkoold. Een arbeider te Libith overkwam Zaterdag- nacht een aardig geval, dat echter den betrokken persoon niet aangenaan zal hebben gestemd. Van de markt te Gendriugen komende, waar hij eenige varkens had gekocht, had hij zoo hier en daar wat veel aangelegd, waardoor hij den terugtocbt weer in den nacht moest afleggen. Hierdoor geraakte hij van den weg af en kwam zoodoeude over de grenzen Door de Duitsche douanen opgemerkt, werd hij wegens verboden invoer van varkens geboet voor f 63 en bovendien in arrest gehouden tot den volgenden dag. Henri Rochefort, die evenals Boulanger, doch na dezen, de wijk heeft genomen, eerst naar Brussel en vervolgens naar Londen, ten einde gevrijwaard te zijn voor gevangenneming, heeft op een door hem aan de regeering gericht verzoek een vrijpas gekregen om zich naar Bona (Algerie) te begeven, ten einde tegenwoordig te zijn bij de begrafenis van zijn oudsten zoon, die in eene vlaag van beete koorts zich van het leven heeft beroofd. Te Coseuza, eene stad in Calabrie leeft een Prins van Oranje met zijne rnoeder en twee zusters. De familie draagt den naam van Cbalon d' Oranje en bestaat uit de prinses-weduwe van prins Giovanni, haren zoon Erancesko, oud 24 jaar, laatsten manne- lijken nakomeling van den Calabreeschen tak, en de prinsessen Emilia en Beatrice. Zij stammen af van een der twee broeders, prinsen van Oranje die in bet begin der zestiende eeuw naar ltalie kwamen. De een, Monetto, vestigde zich, nadat zijn broeder Elorenzio in een duel in Toscane gevallen was, te Casignano, tegenwoordig Aprigliano, waar zich in de kerk van S. Demetrio de familiekapel bevindt, in de zestiende eeuw gesticht door Giovan Vittorio Cbalon d'Oranje. De familie behoorde altijd tot den hoogsten adel in Zuid-Italie en had steeds groote bezittingen. Het archief der familie, benevens dat van Napels eu van de Nederlandsche consultaten te Palermo en te Napels, ook het archief van Z. M. onzen Koning bevatten vele documenten betreffende deze familie. Zoo wordt medegedeeld door iemand, die de familie Cbalon d'Oranje onlangs leerde kennen, aan wien op zijti verzoek gereedelijk toegang tot het familie- archief werd verleend, en die den prins en de zijnen beschouwt als stamgenooten van onze Oranjes. De grootste vaas ter wereld is bij het vervoer naar de Parijsche tentoonstelling gebroken. De vaas was gemaakt te Cobridge in Engeland en oorspron- kelijk voor de tentoonstelling in het Cnstal Palace bestemd. Ze was 10 voet hoog en stelde in twee halfronden vDe Aarde" voor. Jaren lang was er aan gewerkt en er moesten bijzondere gebouwen en ovens voor de vervaardiging worden opgericht. De schade, die niet hersteld kan worden, wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. Bij het onweer, dat Maandag boven Parijs losbrak, waren de werklieden op den Eiffeltoren getuige van een merkwaardig verscbijusel. Op het derde plat bevonden zij zich boven de wolken en hadden helder weer en prachtigen zonneschijn, terwijl hagel en regen beueden hen het Champ de Mars onder water zetten. Nu en dan schoten bliksemstraleu door het ijzeren netwerk, maar geen gevaar scheen te dreigen en de Eiffeltoren kan zelfs als electriciteitsafleider alle gebouwen op het Champ de Mars beschermen. Een Eransch blad verhaalt van een verbazende erfenis, die meer dan 200 jaren geleden door een zekeren Jean Thierry te Venetie zou zijn nagelaten en thans met de interesten er bij meer dan 600,000,000 frs. bedraagt. Weldra zal dit for- tuintje aan de rechtmatige erfgenamen door den Eranschen Staat worden uitbetaald. Dordrecht, 2 Mei. k o e it s v .i x 100 fr. Engelsch per Belgisch per II E T G E L D. 47,55 a 12,05 47,65 12,05 Op Zaterdag den 4en Mei hopen onze geliefde ouders SALOMON DE VISSER en DINA STOUTHAMER hunne 55jarige echtvereeniginff te herdenken. Hunne dankbare kinderen, bebuwd— klein— en achterkleinkinderen. Boschkapelle, Mei 1889. C It It E S I» 0 IV to E N T I E. Aan X. te Axel. Ingezonden stukken ter aanbeveling van der Prov. Staten plaatsen wij niet. De redactie p. w, Hoofd-com missaris 5 Mei J. A. 1889. STEENKAMP, van politie te Amsterdam, T E L C H U IJ S. leden vader Heden den 4 Mei hoopt onze geliefde SAMUEL MIELEN, gelioortedag te herdenken ten huize van ondergeteekende. Namens kinderen, behuwd- en kleinkinderen P. A. MIELEN. Ter Neuzen. den 19 leeftijd van Heden ontvingen wij uit Indie het treurige bericht, dat onze jougste zoon, broeder en be huwd broeder R U D O L l'1 Maart jl., te Padang is overledeu, in den ruim 23 jaren. Uit aller naam, D. BROEKSMA. Ter Neuzen, den 2 Mei 1889. Eenige en algemeene kennisgeving. De beer en mevrouw DREGMANS betuigen bunnen welmeeneiideii dank, aan alien die van hunne gewaardeerde belangstelling 10, 24 en 26 April deden blijken. Axel, 4 Mei 1889. op Mr. J, G. van Deiuse, Advocaat en Notaris te Hulst, zal in het openbaar verkoopeu Op Dinsdag' 38 Mei 1889, des voorm. 9 uur, ten verzoeke van de erven van wijlen den Heer en Mejuffrouw P. J. VAN RE- MORTEL, gewoond hebbende in den Kruispolder, gemeente Hontenisse 7 WERKPAARDEN, waaronder 1 merrie met Veulen8 MELK-1 KOE1EN, 5 RUNDERS, 6 HOKKELINGEN en 1 vet VARKEN. 3 Menwagens met ijzeren assen, 1 zware Kar, 1 Speelkar, 1 Cbais, 3 Zeeuwsche Ploegen, 1 Meeploeg, 3 Sleden, 1 Beerbak met rolslede, 1 Molbord, 3 ijzeren Eggen, 4 houteu Eggen, 1 Kruiwagen, 5 Zwingen, 1 Stroomolen, 5 Graanzeefden1 BasculeZeissen, Rieken, Vorken, Mesthaken, Schoppen en Rijven, 2 Kiekenrennen, 1 Starapbak met stamper, 1 Vleescbkist, 1 Koffer, 1 Kern, 2 Ronkuipen, Waschkuip, Emmers, Melkteelen en Vleesch- kuip. 2000 groene wilgen Mutsaard, 1200 drooge dito, een groote partij Kodden en 4000 bossen Tarwe— en Gerstestroo. 1 Tafel, 12 stoelen met Zetel, 1 Huisklok, Scbilde- rijen, 1 Glazenkast, 1 Ka- binet, 1 Kleerkast, 1 Com mode, 2 groote Spiegels, Marmieten, ouder- wetsch PORCELEIV, Koper-, Tin- en Blik- werk, geleierd en ongeleierd Aardewerk en wat meer zal worden geveild. Alles zich bevindende op de hofstede door de overledenen bewoond geweest. Liedjeszangers en orgeldraaiers worden niet toe- gelaten. Reopen beneden 5,a contant, boven dat bedrag moeten soliede medekoopers wor den gesteld. Nalatige debiteuren worden niet meer als koopers aangenomen. 6 ZOOD 2u. liesloteu op voorstel van burgemee9ter en wethoudera tot het doen eener af- en overschrijving in de begrooting voor 1889, n.l. uit den post: .Onvoorziene uitgaven" f 13 op den post: jyOphalen van het straatvuil." 3o. Aangeboden het verslag van den toestand der gemeente over 1888. Zaa.niklag-. In de gemeenteraadszitting van jl. Dins dag, 30 April, werden medegedeeld de navolgende stukken a. Vier brieven van de Diaconien der Ned. Herv. en Chr. Ger. gemeente, van het bestuur der vereeniging«de Kerke- lijke Kas" en van het algemeen burgerlijk armbestuur, houdende mededeeling, dat op de hun toegezonden lijsten van kiezers voor leden van de Tweede Kamer geene nam en voorkomen van personen, die van wege hunne instellingen bedeeld worden; b. Brief van Ged. Staten, dd. 22 Maart jl., tot terugzending van het goedgekeurd kohier van den hoofdelijken omslag dienst 1889; c. Brief van Ged. Staten, dd. 29 Maart jl., tot toezending van hun besluit van denzelfden dag, waarbij de beslissing omtrent de begrooting voor 1889 nader verdaagd wordt tot 1 Julia, s. d. Brief van regenten van het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen te Delft, ter mededeeling, dat uit het gesticht is ontslagen de voor xekening dezer gemeente verpleegde M. W, Millenaar e. Bezwaarschrift van H. Wisse tegen zijn aanslag in den hoofdelijken omslag, dien9t 1889, in de 2e klasse. Over het voorstel van burgemeester en wethouders, om den adressant uit het kohier te schrappen, staakten de stemmen. Tegen stemden de hh. Dieleman, Riemens en De Kraker. f Brief van den inspccteur der Rijks-telegraaf in de afdee- ling Roosendaal, dd. 3 April, houdende aanbeveling tot het stichten in deze gemeente van een Rijks-telefoonkantoor, met ver wij zing naar de gunstige voorwaarden, waaronder die inrich- ting tot stand komen kan (Kon. Besl. van 15 Sept. 1886, Staatsbl. no. 164). Door den voorzitter wordt meegedeeld, dat over dit punt eene conferentie is gehouden met het gemeentebestuur van Axel en dat de bedoeling zou zijn eene telefonische verbinding Axel ZaamslagTer Neuzen tot stand te brengen, terwijl de kosten gemeenschappelijk zouden ged rage n worden. Voor elke gemeente zouden die kosten een bedrag opleveren van ongeveer f 300. De heer van Vessem is van meening, dat die kosten wel meer zouden beloopen en te berekenen zijn naar f 150 per K.M. afstand, zoodat, wanneer de afstanden zijn AxelZaam slag 6 K.M. en Ter NeuzenZaamslag 9 K.M., die kosten in 't geheel zijn zouden 65 en 95 of te zamen 5 K.M. 150 per K.M., alzoo 5 X 150 /750, te dragen door deze gemeente en Axel ieder voor de helft. De heer Dieleman verkiaart er zich tegen voornamelijk uit een finantieel oogpunt, daar de gemeente reeds zooveel te dragen heeft en nog te dragen zal hebben. Ook de heer Van Kerkvoort is er tegen, daar hij de behoefte aan die verbinding niet inziet. De heer De Kraker zegt, dat de oprichting van een telefoon kantoor wel niet direct noodzakelijk, maar toch hoogst nuttig zou zijn en, al is het thans nog geen behoefte, later kan er wel zooveel gebruik van gemaakt worden, dat de te makcn kosten niet nutteloos zuUen blijken te zijn. De heer Van Vessem stelt voor, de noodige inlichtingen te vragen aan den inspecteur, die zich daartoe heeft bereid ver kiaart. Voorsteller meent, dat dit ten minste geen kosten veroorzaakt. Dit in stemming gebracht zijnde, wordt verworpen met 4 tegen 2 stemmen. Voor stemden de hh. Van Vessem en De Kraker. Na voorlezing ter inzage nedergelegd. 4o. Op voorstel van burgemeester en wethouders werd aan het bestuur der waterkeering van de calamiteuze Margaretha-, Kleine Huissens- en Eendragtpolders, op de voorwaarden te stellen door burgemeester en welhonders, onderhands verhunrd een lokaal bij het gemeentebuis voor f 30, gedurende het tijdvak van 1 Mei 1889 tot 30 April 1890. 5o. Met algemeene stemmen goedgekeurd het bestek voor den verbouw der openbare dorpsschool met de daarbij bebooreude begrooting van kosten, bedragende voor den verbouw f 2420 en voor de aan te schaffen schoolmeubelen 1001, met machtiging aan burgemeester en wethouders, om in bet bestek veranderingen van ondergescbikt belang te brengen, zoo die noodig mochten z?jn. 6o. Eveneens werd met algemeene stemmen de belooning voor de deskundigen bij bovenbedoelden verbouw vastgesteld op 150. Hierdoor vervalt bet voorstel, gedaan in de vorige zitting, strek- kende om aan genoemde deskundigen 5 pet. van de begrooting toe te kennen en waaromtrent destijds de stemmen staakten i o. Besloten werd tot bet aangaan eener geldleening van ten hoogste J 2800, rentende boogstens 4 pet. 's jaars. De leening is verdeeld in 14 aandeelen van 200. Met de af- lossing wordt begonnen in 1907, onverminderd de bevoegdheid, om voor dien tijd de leening geheel of gedeeltelijk af te lossen. 8o. In de begrooting voor 1889 werden eenige wijzigingen aan gebracht in de boofdstukken Politie, Geneeskundige dienst en Onderwijs, zoodat thans bet eindcijfer aan inkomsten en uitgaven bedraagt 22226,26. 9o. Tot stemopnemers bij de aanstaande verkiezing voor 4 leden der Provinciale Staten werden benoemd de heeren M. van Kerkvoort en A. llicmens en tot plaatsvervangers de overige leden. •lOo. Tot leden der commissie van onderzoek voor de schutterij werden benoemd de heeren M. van Kerkvoort en C. de Bokx, tot secretaris de heer E. H. Wortman en tot leden der Lotingscommissie voor de schutterij in 1889 de heeren M. van Kerkvoort en P. Dieleman Jz. en llo. Over bet verzoek van M. de Bruijne c.s., om een sloot aan den Axelschen weg nabij bet dorp te doen dempenen op andere wijze in den waterafvoer te voorzien, werd besloten hieraau voorloopig geen gevolg te gevenmaar den eigenaar der sloot aan te zeggen, dat bet water vnjen loop moet hebben onder den toegangsweg naar zijne hofstede en dat de sloot behoorlijk moet gereinigd worden. De weder zeer matig, de prijzen 8,00 a 8,50 Vlaamsche aanvoer van granen was ondergingeu weinig verandering. Puike Zeeuwsche en Vlaamsche Tarwe nieuwe f 6,60 a f 7,10. Rogge Zeeuwsche en ■f 4,50 a /5,20. Gerat Zeeuwsche en Vlaamsche winter 4,00 a 4,30, Overmaasche 3,40 a 4.00, Zeeuwsche 'en Vlaamsche zomer 3,80 a 4,00. Haver dunne 2,70 a 3,50. Paardeboonen 5,50 a 6,50 Duiveboonen 6,20 "y i 7'20' wittebo°nen 7,00 a 9,50. Bruineboonen 8,50 a 11,50. Erwten 7,40 a f 7,70. Voeder 6,00 a 6,50. Koolzaad 11,25 a 11,75. Lijnzaad zaai 11,00 a f 14,00. VAN EN zijn 80sten

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 2