Telegrafische berichten. Landbouwberichten. Gemengde berichten. met toelichting en ad f 1,50 verkrijgbaar bij den nitgever E. J. Brill te Leiden. Voor hen, die als kadetten voor den dienst in Oost-Indie aan de Koninklijke Militaire Akademie wenschen geplaatst te worden, is de kennis van bet Maleiscbe letterschrift volgens nu wijlen Dr. J. J. de Hollander eene aanbeveling. Tot het verkrijgen van die kennis worden zij binnen zeer korten tijd in staat gesteld door deze nieuwe metbode, waarop de aandacht van heeren instituteurs gevestigd wordt. Ook zij, die tot Indiscbe ambtenaren en zende- lingen weuschen te worden opgeleid, zullen deze Daftar toelisan met toelichting met vrucht kunnen gebruikeD, teneinde met bet schrift en de schrijf- wijze der Maleiers zonder eenige noenienswaardige inspanning bekend te worden. Bij de Vrijdag te Bergen op Zoom voortgezette verpachting van 221 perceelen der Yersche Oester- bank, brachten de perceelen 100£ tot en met 138 op f 19,036, tegen f 35,782 opbrengst in 1882. Zaterdag bracbten de perceelen 139 tot en met 195 op 52,360, tegen 57,173 in 1882. Maandag was de opbrengst der perceelen 196 tot en met 255a f 26,758, tegen f 22,294 in 1882. Hiermede is de verpachting afgeloopen. Na eene kortstondige ziekte is Zaterdagavond in den ouderdom van zeveutig jaar te's Flage over- leden generaal A. E. Reuther, oud-Minister van Oorlog, lid van de Tweede Kamer voor Nijmegen. Bij het wapen der artillerie doorliep hij verschillende rangen en klom op tot generaal-majoor. Onze consul-generaal te Pretoria weerspreekt de meening van enkele Hollandsche dagbladen, als zou het voor goede telegrafisten onraadzaam zijn naar Zuid-Afrika te vertrekken. Hij schrijft o. m.: Het vaste salaris waarvoor men aangenomen is bedraagt pd. st. 250 3000), maar volgens de maandelijksche lijsten, die mij voorgelegd zijn, blijkt het, dat ijverige en bekwame ambtenaren van pd. st. 6 tot pd. st. 12 (f 72 tot f 144) 's maands kunnen verdienen met overwerk, daar zij de avon- den, den Zaterdagmiddag en den Zondag geheel ter eigen beschikking hebben en dat de toekomst voor die heeren steeds beter wordt, zag ik uit de begrooting 1889/90, waarbij alle traktementen zijn verhoogd, sommige zelfs tot pd. st. 500 6000). TER NEUZEN, 30 April 1889. Op a. s. Zaterdag hoopt een der strijders van de. jaren '30 de heer S. Mielen zijn tachtigjarigen geboortedag te herdenken. Wij hopen van harte dat het den grijsaard niet aan bewijzen van belangstelling zal ontbreken. De heer A. van Veen, predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier, heeft het beroep bij toezegging op hem gedaan, naar die gemeente te Benschop aangenomenen dus voor die toezegging naar Everdingen bedankt. Heden werd alhier door den heer P. A. van de Velde aanbesteed het bouwen van twee woon- huizen. Hiervoor hadden ingeschreven de heeren P. A. Mielen, voor 3298 D. van den Ouden, voor 3265 M D. de Putter, voor f 3256 J. van de Yelde, voor f 3229 en J. W. de Clerq, voor f 3125. Alle inschrijvers zijn uit Ter Neuzen. Het werk is vooralsnog aan den laagsten inschrijver niet gegund. Op de lijst der hoogstaangeslagenen in's Rijks belastingen in de prov. Zeeland, welker bevolking volgens de laatst gehouden volkstelling 188,635 inwoners bedraagt, komen o. a. voor de navolgende personen voor het achter hun naam opgegeven bedrag. E. Bonte te St. Kruis, voor 441,83 Mr. E. J. Brevet te IJzendijke, voor f 481,23Dr. A. E. Cortvriendt te IJzendijke, voor f 623,28 P. J. G. Cortvriendt te IJzendijke, voor f 465,13; Mr. J. G. van Deinse te Hulst, voor f 805,48; aan en zeide geraakt: Yergun mij, dat ik de bewijzen haal. Detwijfel, die u koestert zal dan weldra verdwijnen. Oh, ik geloof u wel. Met uw verlof ik ben in een oogenblik terug, zeide de directeur en verwijderde zich na eene beleefde buiging. net duurde niet lang of Dr. Rimoli trad weer binnen. Het had hem niet veel moeite gekost de noodige bewijsstukken te vinden, daar hij ze juist voor eenige oogenblikken nog in handen had gehad. Kort-af zeide hij: Hier zijn de brieven, door uw ontslapen vader* geschreven en van zijn zegel voorzien. De inhoud daarvan zal u spoedig doen zien, dat mijne woorden waarheid bevatten. Alice tuurde in de papieren, maar de letters dansten haar voor de oogenzij kon er niets van lezen. Waarom heeft mijn vader mij nooit over die zaak gesproken vroeg zij halfluid. Glimlachend antwoordde de directeur Misschien om de familie niet te bedroeven. Mijn vader had geen familie buiten zijn gezin. Uit vriendschap dan wellicht. Ook dat niet. Wanneer mijn vader een vriend had gehad, die in een gekkenhuis was opgenomen, dan zou hij mij daarvan niet onkundig gelaten hebben. De directeur haalde de schouders op en zeide met eenige scherpte Wij zijn niet verplicht te gissen naar de redenen, die uw vader voor zijne handelwijze had. Het is Mr. J. P. Dronkers te Ter Neuzen, voor f 444,66; A. Erasmus te Cadzand, voor 399,15 C. J. A. Eercken te Ter Neuzen, voor f 718,92; A. A. van Haelst te Zuiddorpe, voor f 448,53 J. E. Hennequin te Sluis, voor 974,12 Mr. P.C.J. Hennequin te Aardenburg, voor f 574,10 S. van Hoeve te Axel, voor 479,34 A. G. V. Hombach te Hulst, voor f 1376,21 J. de Hullu te Cadzand, voor f 492,36J. Huijssen Jz. te Ter Neuzen, voor f 460,85; P. A. Joossen te Hontenisse, voor 463,58; K. F. Koksma te Sluis, voor f 434,42; I. Leenhouts te Zuidzande, voor f£01,09; I. Lu- teijn Iz. te Zuidzande, voor f 452,88M. L. Mazure te Oostburg, voor 435,10 A. Risseeuw Az. te Cadzand, voor f 432,50 A. J. Risseeuw te Zuidzande, voor f 659,67 I. Risseeuw Jz. te Cadzand, voor 589,42 D. F. Ph. Seydlitz te Hulst, voor f 4041,96I. de Smit te Oostburg, voor f 528,68 P. Staal te Graauw, voor f 496,50; C. V. van O. Stern te Aardenburg, voor f 795,11; J. C. Stern te Sluis, voor f 464,98 J. Vogelvan- ger te Hulst, voor 1907,10 G. Wieiand te Ter Neuzen, voor 477,54 en H. Wolfert te Ter Neuzen, voor f 423,02. Axel, 29 April. De levering van den onder- houdsgrind van den polder Koegors c. a. is gegund aan den heer A. Fortuin, schipper te Oud-Vosmeer, voor den prijs van f 1,99 per M3. Ilulst, 29 April. In de heden gehouden ver- gadering der Roomsch Katholieke Kiesvereeniging zijn tot candidaten voor de Provinc. Staten ge- proclameerd de aftredende leden de heeren Mr. Walter, Mr. Thomaes, P. F. Fruijtier en P. Moes. Ook werd in deze vergadering een motie gestemd tegen de invoering van den persooulijken dienst- plicbt, op grond dat de invoering daarvan onver- mijdelijk moet leiden tot verzwaring der militaire lasten zelfs ook voor degenen die zich aan den militairen dienst niet kunnen onttrekken. Schoondijke. Ds. S. G. Geertsema Beckeringh, predikant alhier, heeft voor het beroep (toezegging) naar de Ned. Herv. gemeente te Lutkewierum bedankt. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 30 April de volgende vonnissen uitgesproken J. F. J., oud61j., werkman te Hulst, is wegens mishandeling veroordeeld tot 5 boete of 5 dagen hechtenis. J. W., oud 16 j., voermansknecht te Ter Neu zen, is wegens mishandeling veroord. tot 5 boete of 5 dagen hecht. 1°. H. v. T., oud 14 j., 2°. J. S., oud 15 j., 3°. P. d. J., oud 12 j., 4°. P. G. V., oud 13 j., alien zonder beroep te Zaamslag, zijn wegens dief- stal veroord. tot 2 maanden gevangenisstraf. L. P. A., oud 23 j., arbeider te Sas van Gent, thans gedetineerd, is wegens diefstal veroord. tot 4 maanden gevang. Ter openbare terechtzitting van Vrijdag den 3 Mei a.s. zal terechtstaan E. J. L. N., oud 38 j., expediteur en scheeps- makelaar te Ter Neuzen, ter zake dat hij in het jaar 1888 in zijne hoedanigheid van expediteur en cargadoor te Ter Neuzen twee rekeningen die be- stemd waren om te dienen tot bewijs van hetgeen hij in bovengenoemde kwaliteiten ten behoeve van Antoon Nielsen, kapitein der Noorsche bark Carel XV, had uitgegeven valschelijk en in strijd met de waarheid heeft opgemaakt door daarop te ver- melden a. op de rekening gedateerd Augustus 1888 1°. een post voor loodsgelden ten bedrage van f 86,80, terwijl hij daarvoor in werkelijkheid aan den ontvanger der loodsgelden slechts had betaald f 83,962°. een post voor het doen op- maken van het protest, benoeming en« beeediging van deskundigen, benoeming en beeediging van een tolk en salaris van dien tolk tot een bedrag hier de vraagWil de familie voortgaan de verplegingskosten voor den patient te betalen En als dat niet het geval was vroeg Alice. Dan zou ik genoodzaakt zijn die gelden bij het armbestuur aan te vragen. Uit achting voor den overleden heer Von Waldheim heb ik eerst beproefd of de erfgenamen den last op zich wilden nemen. Mijn vader heeft slechts een dochter nagelaten, zeide Alice bedeesd. Dr. Rimoli vestigde zijn zwarte oogen met onheilspellenden gloed op haar en vroeg En u is dus van plan den beschermeling van uw overleden vader aan zijn lot over te laten? Ik ben naar Rome gekomen om nopens deze zaak ophelderingen te krijgen. Ah zoo, maar Hebt u niet eenige papieren in uw bezit, die inlichting kunnen geven omtrent de familiebe- trekkingen van dien heer Von Ludwig? Met een duivelschen lach antwoordde de di recteur Die papieren waren in handen van uw over leden vader. Meet u dus niet, van waar die heer Von Ludwig komt en waar hij geboren is Het ligt niet op mijn weg zulks te onder- zoeken. Uw vader vertrouwde dien patient aan mijne zorgen toe en het was mijne zaak niet daarnaar te vragen. (Wordt vervolgd.) van f 28,30, terwijl hij daarvoot in werkelijkheid aan den griffier van het kantongerecht slechts had betaald f 10,90 b. op de rekening gedateerd 2 November 18881°. een post voor loodsgelden ten bedrage van f 92,70, terwijl hij daarvoor in werkelijkheid aan den ontvanger der loodsgelden slechts had betaald eene som van f 88,75 2°. een post voor het doen opmaken van het protest, benoeming en beeediging van deskundigen, benoe ming en beeediging van een tolk en salaris van dien tolk tot een bedrag van f 28,30, terwijl hij daarvoor in werkelijkheid aan den griffier van het kantongerecht slechts had betaald eene som van f 10,903°. voor eene advertentie in de Ter Neuzensche courant van 17 October 1888 tot een bedrag van f 5,88 terwijl hij in werkelijkheid aan den uitgever der courant daarvoor slechts had be taald f 1,30 en zulks met het oogmerk om die rekeningen als echt en onvervalscht te gebruiken, waaruit voor genoemden kapitein Nielsen nadeel is ontstaan, daar deze de op de rekeningen voorko- mende bedragen aan hem heeft uitbetaald. In deze zaak zijn van wege het Openbaar Minis- terie zes getuigen gedagvaard. Mr. M. Jacq de Witt Hamer, advocaat te Middel- burg, zal als verdediger voor beklaagde optreden. 's Graven huge, 30 April. Tweede Kamer. Na de Vereenigde zitting zal de boterwet in behande- ling worden genomen. De Voorzitter bracht hulde aan de nagedachtenis van den heer Reuther als een man van groote bekftaamheden en eene vaste overtuiging. In de vereenigde vergadering verklaart de minis ter Mackay, dat sedert 7 April de toestand des Konings derraate is verbeterd, dat de Ministerraad op ad vies van de geneesheeren in overeeustemming met den Raad van State voorstelt den Kouing weer in staat te verklaren de regeering op zich te nemen. Een telegram van het Loo bevestigt den toene- ffnend gunstigeu toestand. Het voorstel werd naar de Afdeelingen verzonden. Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt: Ossen fr. 0,69 tot fr. 0,95stieren, koeien en runderen fr. 0,44 tot fr. 0,68 alles berekend per kilo levend gewicht. Kalveren fr. 0,85 tot fr. 1,30vette varkens fr. 0,87 tot fr. 0,97. Voor vlas werd per 3 kilo besteedte Aalst fr. 3,00 tot fr. 4,00Mechelen fr. 4,41Ware- gem fr. 3,30 tot fr. 4,50; Thielt fr. 4,75; Deinze fr. 3,50 tot fr. 4,63 St. Nicolaas fr. 4,36 en te Brugge fr. 3,93. Weldra is een algemeene wettelijke regeling van de verzekering van werklieden tegen ougelukken te verwachten. Van de pokziekte wordt te Vlis- singen niets meer vernomen. De laatst aangetaste personen zijn alien hersteld. De ziekte is dus als geheel geweken te beschouwen. Van het ge- hucht Pey (Limburg), tellende 100 huishoudens, zijn niet minder dan 150 personen naar Duitsch- land vertrokken, die aldaar trachten hun bestaan te vinden in het vervaardigen van brikken. Bismarck is voor de kapitale som van f 1650 aan een vereeniging voor paardenfokkerij te Wit- marsum (bij Franeker) verkocht. Bismarck is de bekende hengst van den heer B. ter Borgh te Burgercompagnie. Te Wietmarschen heeft een landbouwersknecht op het Paaschfeest zooveel eieren gegeten, dat hij zijne gulzigheid met zijn leven heeft moeten betalen. Bij gelegenheid van de tentoonstelling zal door de stad Parijs een som van 400,000 francs onder de armen aldaar verdeeld worden. Een aardwerker te Parijs, sedert lang buiten verdienste, voud Woensdagochtend eene oude portefeuille in den modder, bevattende 20,000 francs aan bankbiljetten, welke hij terstond naar de politie heeft gebracht. Men schrijft.uit Apeldoorn van 26 April: De vooormalige millioenen-jnffrouw, Jaantje Struijk, woout sedert geruimen tijd alhier bij V. d. W. Genoemde V. d. W. schijnt voor die inwoning een aanzienlijk sommetje van Jaantje te vorderen te hebben, en daar ze nu metterwoon ging veranderen, drong hij gisteravond op betaling aan. Daardoor kwam het dezen nacht omstreeks 2 uur eerst tot eenige woorden en verder tot daden. Jaantje Struijk met haar gezelschapsjufl'rouw (een kennis die zij in de gevangenis moet hebben opgedaan, men zegt de vrouw van Jut) werden door V. d. W. geslagen en Jaantje Struik door een stuk glas verwond. Deze liep den weg op en riep ,/inoord,;' waarop de geemploijeerden van het station te hulp snelden. V. d. W., die den geheelen dag onder veTdenking geweest is, liep, nadat de officier van justitie de zaak onderzocht had, weer door het dorp, en men denkt algemeen hier weer met een Jaantje Struik- streek te doen te hebben. Dat het den Nederlandschen landverhuizers naar Argentinie niet goed gaat is aan hen zelven te wijten. De heer Van Waalwijk voert tot staving daarvan, in een zijner brieven uit dat land, ver- scheidene voorbeelden aan. Een der sterk sprekendste is wel het volgende. Een uur buiten de stad heeft een Hollander, de heer Conen, een kaarsenfabriek. De heer Van Waalwijk vroeg, waarom daarin geen Hollanders aan het werk waren. Het antwoord van den bestuurder Weve, ook een Hollander, luidde »De zaak is, dat de Hollanders, die hier aan- komen, niet meevallen. Zij hebben veel praats en zijn traag in het werken. Bovendien kan men niet op hen rekenen. Op een goed oogenblik blijven zij ouverwacht weg. Ik probeer het elken keer weer, daar ieder toch een zwak voor zijn landgenooten heeft; maar telkens neem ik mij weer voor, dat het nu ook voor 't laatst is geweest. Toch heb ik er gistereu nog vier van de Schiedam aangenomen. Ze zouden om elf uur hier zijn, maar als gij ze gezien hebt dan heb ik ze gezieu. Ze moeten nog komen. Ik heb heelwat liever Italianen of Spanjaarden. Dat ik het ditmaal nog eens probeerde, was alleen om den heer De Boer pleizier te doen." Ook andere fabrikauten hebben dezelfde ervaring opgedaan. De heer V. W. deelt nog mede, dat geen aanteekening wordt gehouden van de plaatsen waarheen de landverhuizers heentrekken, waaruit blijktdat men het met de terugbetaling van de passagegelden zoo nauw niet neemt. In zijn jongsten brief komt het verhaal voor van een Hagenaar, Bouvier, die in Holland aan den aanleg van trams had gewerkt en met vrouw en kinderen naar Argentinie vertrok. Handenarbeid kan hij niet verrichtenhij zoekt een plaats op een kar.toor of in een winkel, maar boekhoudeu kent hij niet. Terechl mag men vragen wat zulk een man in een land gaat doen waar „werkkrachten" gevraagd worden. Omtrent den Parijschen Eiffeltoren schrijft de correspondent der Haarl. Ct. nog het volgende De vier restaurants op de eerste verdieping zullen zich verheugen in het bezit van volmaakte keukens en kelders, Men zal die kunnen vinden in het ijzeren getimmerte, 55 meters boven de oppervlakte van het Champs de Mars. De hoeken zullen twaalf kamertjes bevatten, waarvan zeven voor de admiuistratie en de andere voor den verkoop van verschillende artikelen, van tabak, van den officieelen gids enz. enz. Men belooft, dat de restaurants, wat bediening en wat spijzen en dranken betreft, niets te wenschen zullen overlaten en rekent op een ruim bezoek, daar veleu zeker geen weerstand kunnen bieden aan de verzoeking om zestig meters boven den beganen grond te gaan dineeren. Het ligt in den aard der zaak, dat zij kans loopen om er spoediger de hoogte te krijgen dan beneden. En de nota's ook. De jongste gevangennemingen te St. Petersburg en in de provincie hebben aanleiding gegeven tot de meest overdreven berichten aangaande samen- zweringen tegen Czaar Alexanders leven en het is, naar de correspondent van Daily News schrijft, haast onmogelijk, de waarheid te weteu te komen, daar de officieele berichten alle geruchten omtrent een nieuw complot steeds tegeuspreken. Uit goede bron wordt intusschen geraeld, dat het zeker is, dat een aantal te Zurich vervaardigde bommen naar Rusland gezonden zijn, hoewel de plaats waar ze verborgen zijn, niet kan worden aangeduid. Indien de prins van Wales op zekeren dag al zijne ridderorden zou willen dragen, zou er van zijn kleeding niet veel te zien zijn. Hij heeft n.l. niet minder dan 8 Britsche en 47 buitenlandsche ridderorden, waaronder uit bijna alle landen der wereld, uit Hawaii, Japan, Abessinie, Perzie, zoowel als uit de Europeesche rijken. Zooals men weet is de prins ook ridder der orde van den Neder landschen Leeuw. Onlangs ontving, volgens de Belgische cou- ranten, de burgemeester van St. Josse-ten Noode, bij Brussel, het verzoek van de Nederlandsche autoriteiten om aan de familie van zekeren R., vroeger in die gemeente woonachtig, mede te deelen, dat R. in Nederl.-Indie was gefusilleerd; na wegens desertie in tijd van oorlog door een krijgsraad ter dood te zijn veroordeeld. Men kan zich de ver- wondering van den ambtenaar van politie, die naar de woning van de familie R. was gezonden, voor- stellen, toen de zuster van R. hem lachende antwoordde ^U vergist u mijnheer, mijn broeder is evenmin gefusilleerd als gij of ik hij is op dit oogenblik te St.-Josse-ten Noorde en als u wilt, zal ik hem bij u sturen." Een uur later meldde zich R., de pseudo-gefusilleer- de, aan het politiebureel aan. Hij verklnarde wel gedeserteerd te zijn, maar voor zijn vertrek uit Indie zijn papieren aan een onbekende te hebben gegeven, die tegen zekere vergoeding, beloofd had, zijn dienst te blijven vervullen. Waarschijnlijk is die plaatsvervanger op zijn beurt gedeserteerd, gevat en voor een krijgsraad gebracht, die hem, op gezag van zijn papieren, zal hebben veroordeeld. De wedstrijd tusschen Fransche en Zwitsersche waschvrouwen te Bouveret in het kanton Wallis was uitgeschreven door een Liverpoolsche zeep- fabriek. De wedstrijd werd door een groote menigte kunstkenners bijgewoond en was zeer onderhoudend. Toen bet sein gegeven werd, stroopten alle mede- dingsters hare mouwen op en vielen toen op de tobben aan, die gereed stonden. De eerste prijs werd toegekend aan mej. Lefevre, een 19jarige Parijsche blanchisseuse. Omtrent het spoorwegongeluk, den 14ien Maart op de Rosario-lijn in de Argentijnsche republiek

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 2