Buitenland. Gemengde berichten. Telegrafische berichten belangrijk. Men schat de uitgestrektheid met dit voortbrengsel bebouwd op meer dan 15 of 1600 H.A. Vooral op de zware gronden wordt de cichorei geteeld. Op lichten bodem zijn de uitkomsten minder voordeelig, vandaar ook, dat men daar den bouw van cichorei heeft opgegeven. De stad Antwerpen heeft voor al de 2km- dagen tusschen 7 Juli en 15 September a. s. een festival uitgeschreven, waaraan alle maatschappijen voor zang, fanfaren, harmonie en symfonie uit Belgie en daarbuiten kunnen deelnemen. Elke maatschappij mag, voor hare deelneming, den dag kiezen die haar het best bevalt. Het cijfer der preinien bedraagt meer dan 4000 frank. De eerste premie is 1000 frank. De maatschappijen, die het prospectus niet ont- vingen, kunnen dit aanvragen bij den burgemeester der stad. Woensdag werd te Bergen op Zoom een aanvang gemaakt met de verpachting van de Yersche Oeslerbank, bestaande in 221 perceelen. De lief- hebberij was niet groot. Dien dag brachten de perceelen 1 tot en met 57b f 191 op, tegen 3674 bij de vorige verpachting in 1882. Donderdag was de opbrengst van perceelen 58a tot en met 100^ 4214 tegen 11,361 in 1882. Dethans geveilde perceelen zijn meestal schorren enz., doch de beste gronden, de zaaigronden, komen eerst heden (Vrijdag) aan de beurt, waarvoor waaschijnlijk meer liefhebberij zal zijn. Om reizigers in de gelegenheid te stellen, zich voor den aanvang hunner reis te voorzien van verzekeringspolissen, waardoor zij recht krijgen op eene geldelijke uitkeering, wanneer hun binnen vier-en-twintig uur nadat zij eigenaars dier polissen zijn geworden een spoorweg-ongeval overkomt, is door de heeren Hoorn en Lazarne, te Amsterdam, tot alle Nederlandsche spoorweg-directien het verzoek gericht om het recht tot plaatsing op de perrons der verschillende stations van autoraatische toeslellen, waaruit, tegen eene voorafgaande beta- ling van een klein bedrag, bedoelde polissen getrokken zouden kunnen worden. De exploitatie- maatschappij te Utrecht heeft afwijzend op het verzoek beschikt. TEH AEUZEN, 26 April 1889. Heden werd alhier door den heer J. A. Donze aanbesteed het verbouwen en vergrooten van zijn hotel genaamd Hotel Nieuw Koffiehuis", met bijlevering van alle materialen. Hiervoor haddeu ingeschreven de heeren Arie Verlinde, te Ter Neuzen, voor f 7375; Duijvestein en Wisse, te Zaamslag, voor f 6740 M. D. de Putter voor /6400; P. A. Mielen voor f 6215 en Joris Kolijn voor 6155. De drie laatsten alien uit Ter Neuzen. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. Naar men verneemt is thans bepaald, dat het Zendingsfeest alhier zal gehouden worden op Woensdag den 19 Juni, op de weide van den heer J. Huijssen. Tot begeleiding van den zang bestaat het plan bij eenige muziekliefhebbers te Brussel het feest bij te wonen, waarbij zich een zangkoor zoude voegen. Heden werd alhier ten verzoeke van de Erven wed. N. Bakker en door het ministerie van de notarissen C. J. A. Fercken en Mr. J. P. Dronkers, in het openbaar geveild 1. Eene hofstede met aanhoorigheden, erf, boom- gaard en bouwland, alles in den Zuidlandpolder, gem. Ter Neuzen, met het Donkerstraatje aldaar, samen groot 18 hekt. 28 aren 60 cent. Koo- per de heer L. Bakker te Ter Neuzen, voor f 700 per gemet of 44 a. 56 c. 2. 50 aren 10 cent, dijk (vroeger Armendijk) aldaar. Kooper de heer W. de Putter te Zaamslag, voor 570. 3. 60 aren 62 cent, dijk, aldaar, met daarbij behoorende 6 partijtjes erfpachtsgrond aldaar, jaar- lijks opleverende f 14,15. Kooper deheerW.de Putter te Zaamslag, voor f 500. 4. 90 aren 90 cent, dijk (den Catspolderschen dijk) aldaar, met 3 partijtjes erfpachtsgrond aldaar, jaarlijks opleverende f 7,95. Kooper de heer W. de Putter te Zaamslag, voor f 420. 5. 82 aren 70 cent bouwland, aldaar. Kooper de heer A. van de Wege, te Ter Neuzen, voor f 1170 per gemet. 6. 28 aren 10 cent, bouwland, aldaar. Kooper de heer A. Frederiksen, te Ter Neuzen, voor f 1180 per gemet. 7. Eene hofstede met aanhoorigheden, erf, tuin, wei- en bouwland, dijk en zijkantweg, aldaar, aan het Naaikussen, groot 9 hekt. 14 aren 90 cent. Kooper de heer A. Bakker, te Ter Neuzen, voor f 700 per gemet. 8. 1 hekt. 83 aren 40 cent, bouwland, in den Zaaraslagpolder, gem. Zaamslag. Kooper de heer Zylemans, te Antwerpen, voor f 1030 per gemet. In de Staatscourant wordt ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat, in verband met de herstellingswerken aan de groote sluis te Ter Neuzen, de scheepvaart door die sluis op het kanaal plaats daarvan had zij dingen ontdekt, die op den naam Yon Waldheim een nieuwe onuitwischbare smet wierpen. Ludwig von Erlenburg gehuwd Er leeft een dochter van hem mompelde zij in droe- vige stemming, toen zij in den wagen zat. (Wordt vervolgd.) van Gent naar Ter Neuzen, te beginnen met 1 April 1890, gedurende twee en veertig dagen zal zijn gestremd. Bij den vereenigden post- en telegraafdienst is geplaatst als geagreeerd klerk te Hulst, mej. W. F. E. Hoveling, vroeger te Ravenstein. Het op de Spijkerplaat aan den grond ge- varen stoomschip Fernlands is, na een belangrijk deel der lading in lichters gelost te hebben, Woens- dagmorgen met behulp van sleepbooten en door een hoog tij water, vlot gekomen en naar Antwerpen opgevaren. Itosclikitpclle, 23 April. Gisteren avond orastreeks 10 ure ontstond alhier in het dorp brand in den stal van een daaraan annex staand wooohuis. Dank aan de dadelijke aanwezigheid der brand weer, welke nimmer op zich laat wachten, was men denzelve dan ook spoedig meester en bleef het woonhuis met betrekkelijk weinig schade bevrijd, Gelukkig ook, dat er weinig of geen wind bestond, anders waren de gevolgen niet te voorzien geweest. De oorzaak nopens het ontstaan van den brand, zoo ook of het gebouw tegen brand- schade verzekerd is, vooralsnog onbekend. Biervliet. Op den stal van den landbouwer Calon heerschte tijdens de Paaschdagen de ziekte onder de paarden, waarvan er drie verloren gingen. Zijn stal is niet verzekerd. Kunton Oostburg. We hebben in den laatsten tijd hier inderdaad veel variatie gehad. Zondag j.l. onthaalde de heer Domela Nieuwenhuis in de gemeente Zuidzande een vrij talrijk publiek op eene redevoering, waarin hij zijne denkbeelden blootlegde en aver 't algemeen goed voldeed als spreker, hoewel men bij lang na niet in zijn ideen deelde. Het schijnt zelfs zeer aandoenlijk te zijn geweest, want ,/als van d'aardkluit opgenomen" zakten eenige toehoorders door den vloer, in den kelder, waar zij, tusschen potten en pannen konden nadenken over 't wisselvallige van al het ondermaansche. En zoo hadden we Maandag ook kermis in Groede. Ik vind dat zoo'n kermis toch veel eigenaardigs heeft en wat sommige pessimisten ook mogen beweren, ik houd toch vol, dat zoo'n dagje genot niet te versmaden is, indien men ten minste alles maar met mate weet te genieten. De in- drukken op zoo'n kermis opgedaan zijn te brengen tot drie afdeelingen. Ze zijn le aandoenlijk, 28 ernstig en 3e zeer vermakelijk. Aandoenlijk zijn ze in een hooge mate. Men spreekt wel eens van de liefde op 't ijs, maar bekijk eens de liefde in een mallemolen. Zoo'n stoere vent zit daar met een blozende deerne in veen bakje" of te wel hij waagt zijn leven, gezeten op den kop van een houten leeuw en bruit u de roerendste liederen tegen. Of wel (het tooneel verandert) hij rust aan haren snel jagenden boezem en vergeet voor een wijle, dat hij een ronddraaiende aardbewoner is. En als hij straks aan't koekkraam zijn liefste laat kiezen wat zij ,/pakken" wil, dan is 't op de koek een keuze van opschriften, die u de tranen in de oogen zou brengen. Smeltend teere, als Voor u alleen", erg platte, als //Voor mijn lieve meid", zeer toepasselijke, als: #Voor u kermis" enz. Ik voor mij, ik vind zoo iets aandoenlijk. Ook ernstige indrukken geeft ons de kermis, althans voor iederen aandachtigen beschouwer. Daar ziet men jeugd en grijsheid, fluweelen eelmanskleed en bedelaarspij, onwetende eenvoud en eenvoudige wijsheid in bonte mengeling dooreen. Daar wordt genoten en geleden. Genoten door ieder, die alles van den vroolijksten kant bekijkt en zich tevreden stelt met hetgeen hij heeft en geniet. Geleden door zoovelen, die in leege of halfgevulde beurzen, in teleurgestelde hoop en versmade liefde, zoovele struikelblokken vinden om 't ware genot te smaken. Want, is 't eerste lastig, 't laatste is al heel erg en we hebben voorbeelden gezien van wanhoop, die aan 't ongeloofelijke grenzen. Maar ook zeer vermakelijk zijn sommige indrukken. Als men nagaat, hoevelen hun best doen om meer te schijnen dan ze zijn, aan de wanhopige pogingen, die worden aangewend om zijns gelijken te ont- wijken, aan al de inspanning, waarmede men tracht de deur op 't nachtslot te gooien voor alien, die eigenlijk met ons gelijk staan, dan wordt men werkelijk met innerlijke ontferming bewogen en 't is vermakelijk om al die bespottelijke dwaasheden goed te bezien. Nu, er was in Groede weinig te zien. Maar de Groenaars weten van kermis houden en hebben ook dit jaar veel plezier gehad. 's Gravenhage, 26 April. Eerste Kamer. Heden zijn o. a. aangenomen de ontwerpen tot wijziging der rechten op bier en azijn en der gestichtenwet. De heer Kappeyne hield tegenover den Minister Mackay vol, dat het formulier der wetten ongewij- zigd kon blijven, zoolang de koninklijke waardig- heid niet is overgegaan. De volgeude week komt de arbeidswet in be- handeling. Heden is ingediend het wetsontwerp behelzende de opdracht aan eene Staatscommissie tot voort- zetting der arbeids-enquete.' Die comrcissie zal bestaan uit 13 leden waarvan 1 bezoldigd secretaris en 3 adjunct-secretarissen en zal gesplitst worden in 3 afdeelingen, die gelijktijdig in verschillende deelen des lands verhooren kunnen afnemen. Zij kan ook schriftelijk inlichtingen inwinnen. De enquete moet voor 1891 zijn afgeloopen. RECHTSZAKEN Arromlissements-reclitbank tc Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 26 April de volgende vonnissen uitgesproken P. d. S., oud 26 j., werkman te Clinge, is wegens beleediging van ambtenaren veroordeeld tot 7 dagen gevangenisstraf. J. B., oud 32 j., landman te Graauw, is wegens eenvoudige beleediging veroord. tot 10 boete of 5 dagen hecht. P. d. B., oud 26 j., arbeider te Clinge, is wegens eenvoudige beleediging veroord. tot f 5 boete of 5 dagen hecht. De pleidooien, eergisteren voor het Gerechtshof te 's Hage gevoerd, betroffen een eisch tot betaling van vracht voor en ligdagen bij het inladen van eene partij timmerhout, door den eischer, thans geintimeerde, van Riga naar Ter Neuzen vervoerd welke eisch door de Middelburgsche Rechtbank was toegewezen. Mr. Van Hoek, advocaat te Middelburg, bestreed namens den appellant het door de Rechtbank gewezen vonnis, op grond dat de te Ter Neuzen gevestigde agent der expeditie-maatschappij die door den geconsigneerde, met de ontvangst der lading belast werd, de feitelijke houder van het cognosse- ment was geweest en appellant dus met de quaestie der ligdagen niets te maken had. Bovendien betoogde pleiter dat appellant uiet verplicht was die ligdagen te vergoeden, omdat daaromtreut niets in het cognossement stond vermeld. Pleiter beriep zich nog op de costumes welke te dien opzichte te Riga bestonden en de bepalingen der aldaar vigeerende Russische wet. Mr. Vlielander Hein wees er op dat het geinti meerde weinig zou hebben gebaat, wanneer eischer begonnen was met bedoelden agent voor de betaling der overligdagen aan te spreken, daar deze dan toch de expeditie-maatschappij in vrijwaring en die weder op hare beurt den gecousigneerde in onder-vrij waring zou hebben geroepen, welke wijze van procedeeren noodeloos tot een zeer kostbaar proces zou hebben geleid. Tegen de door appellant gevoerde bewering dat er in het cognossement van geen overligdagen bij het inladen gesproken werd, voerde pleiter aan dat de schipper zich bij dat cognossement verbonden had de lading te vervoeren en af te leveren tegen betaling van de vracht en al de verdere onkosten in de charterpartij bedoeld, onder anderen ook die vallende op overligdagen bij het inladen. Pleiter hoopte dat de overgelegde Riga-costumes en het raadplegen van het Russische wetboek, dat zoowel voor hem als voor zijn ambtgenoot abra cadabra bevat.te, het Hof eene aangename lecteur zou bezorgen. Voor deze zaak waren het echter volgens pleiters oordeel luxe-artikelen. Zijn ambt genoot had toch zelf toegegeven dat het oogenblik van het aanbieden van het cognossement het in dezen beslissende was en dit had te Ter Neuzen plaats gehad, zoodat de Russische wet daarop uiet van toepassing kon zijn. Pleiter vertrouwde dan ook ten voile dat het Hof het vonnis des eersten rechters zou bevestigen. Het Hof zal op 27 Mei aanstaande in deze zaak arrest wijzen. De werkstaking van de trambeambten te Weenen duurt voort. Op den tweeden Paaschdag kon de trammaatschappij dientengevolge slechts 80in plaats van de gewone 400 wagens laten loopen. De wanordelijklieden namen een nog ernstiger karakter aan, dan den vorigen dag. Herkaaldeiijk vielen gevechten voor tusschen de menigte en de politie. De onruststokers maakten van stokken en steenen gebruik, zoodat de agenten zich met de blauke sabel moesten verdedigen. Een aantal wagens werden door de werkstakers vernield. In het geheel zijn omstreeks 20,000 personen bij het oproer betrokken. Acht politie-agenten werden gewond een der gewonden stierf in het gasthuis. Tot heden zijn ongeveer 100 oproermakers gevangen genomen. Het aantal gekwetsten is zeer groot. Verscheidene wijken der stad zijn door de troepen bezet. In sommige berichten wordt de werkstaking voorgesteld als het begin van anti-semitische gewelddadigheden. Eigenlijk zouden niet de trara- koetsiers, maar de opgeruide volksmenigte daarbij de hoofdrol hebben gespeeld. Ook zouden er reeds pogingen zijn gedaan om de winkels van Joodsche juweliers open te breken. Nadere berichten luidenIn de voorsteden Hernals en Favoriten waren Dinsdag weder cava- lerie en infanterie noodig, om de orde te herstellen, wat echter niet gemakkelijk was. Verscheidene winkels en kroegen werden door het volk aange- vallen, dat den inhoud kort en klein sloeg; daarna trok het gepeupel naar een geweerfabriek, met het doel die in brand te steken. De soldaten kregen toen bevel te schieten en een groot aantal oproer makers werden gewond. Op drie plaatsen werd een tramwagen vernield. Eens zelfs werd zulk een rijtuig, met alle passagiersdie er in waren, omver- geworpen, gelukkig zonder dat iemand gedood werd. Een commissaris van politie, die in een rijtuig voorbijreed, werd daaruit gesleurd en mishandeld; niet dan met moeite slaagden de militairen er in, hem te ontzetten. Van de meeste huizen zijn alle ruiten ver'orijzeld. Het schijnt, dat de anti-semieten de ongeregeld- heden op touw hebben gezet. In de voor3tad Hernals toch hieven de rustverstoorders herhaaldehjk den kreet//Weg met de jodenaan. Ook wordt bericht, dat een der heftigste anti-semitische volksmenners aan de bijeenkomst der werkstakende tramkoetsiers heeft deelgenomen. Dit wordt tegen- gesproken door het orgaan der Weeuer anti-semieten, hetwelk beweert, dat het juist de joden onder de sociaal—democratische partij zijn geweest, die de werkstaking hebben gesteund. Volgens de Berlijnsche Post schijnt het in elk geval zeker, dat de ergste buitensporigheden bedreven zijn door gehuurde en georganiseerde benden. De koetsiers zelven neraen geen deel aan de gewelde- narijen. Huune eischen, dat de duur van^hunnen dagelijkschen arbeid, die 14 a 15 uren is, verminderd en het op hen van toepassing zijnde strafstelsel verzacht worde, vinden algemeen sympalhie. De toestand blijft treurig. Vele tabrieken zijn wegens gebrek aan werklieden gesloten en in de geheele stad, vooral op de brandpunten van het oproer, duurt de opgewondenheid voort. Aan alle post- en hulpkantoren is a 10 cents verkrijgbaar gesteld een practisch ingerichte voor ieder bevattelijke ,/Gids voor inleggers bij de Rijks- postspaarbank en voor hen, die het wenschen te worden." Onder Driewegen is de boerenschuur van de wed. J. Riik een prooi der vlammen ge worden, waarbij 4 paarden en 10 koeien om- kwamen. Door de gemeentepolitie te Utrecht, werd Zondagavond een 14jarige knaap aangehouden en in bewaring gebracht en welter zake van openbare dronkenscbapDe stationschef te IJlst is disciplinair gestraft, omdat hij geweigerd heeft het klachtenboek van zijn station, op aanvrage van het publiek, beschikbaar te stellen Bij de her- denking van zijn 25jang huwelijksfeest slachtte de heer J. W. Koning te Leiderdorp een vette koe, ^en verdeelde het vleesch onder zijn minder rijk- bedeelde buren. Bij gelegenheid van een huwe- lijksvoltrekking deed zich te Sneek in de vorige week het treurig feit voor, dat man, vrouw en de ouders van beiden zich van een kruisje moesten bedienen, toen hun de pen ter onderteekening in handen werd gegeven. Boulanger op het tooneel! Te Hoorn is een kluchtspel verschenen, getiteld Boulanger of hoe Leentje aan een standje kwam. Keizer Wilhelm is voornemens, in Juli a. s. eene reis naar de Noordkaap te doen, in gezelschap van den schilder Salzmaun. Dezer dagen vond het zoontje van D. M., groentekoopraan te Noordwijk, op den weg tusschen Leiden en Noordwijk een portefeuille, die een zeer groote waarde aan bankpapier en wissels bevatte. Thuis gekomen, kwam de vader, door het nazien van den inhoud, tot de ontdekking dat de bewuste portefeuille toebehoorde aan den heer Scheltema, dekenfabriekant te Leiden. Onmiddellijk werd daarop alles aan den rechtmatigen eigenaar terug- bezorgd, die aan den eerlijken vinder/ 25 schouk, alsook hem in gebruik een stuk teellaud beloofde te geven voor zulk een lagen prijs dat men het bijna voor niet zou kunnen noemen. Dat stukje teelland wordt nu stellig het begin van een bloeiende hofstede. Hartroerend was dezer dagen op de/Schiedam", van Amsterdam naar de Argentijnsche republiek, de begrafenis van de twee kinderen van Bloemsma', een knappen flinken boer uit Kollum, menschen die blijkbaar zielsveel van die twee kleinen een van zeven maanden en een van twee jaar hielden. Toen het eerste kindje stierf, moest de moeder bewusteloos worden weggedragende vader woonde de begrafenis bij, gebroken van smart. Nadat het lijkje in een kistje was gelegd, werd het door twee matrozen opgetild en op de verschansing gezethier werd een strop om het kistje geslagen en nu ontblootten alle aanwezigen dat waren de bemanuing van het schip de eerste klasse passagiers en eenige tusschendeks- passagiers het hoofd. De kapitein was zichtbaar geroerd. „God heeft dit kind op den Oceaau tot zich geroepen aldus sprak hij wij vertrouwen het lijkje daarom ook aan den Oceaan toe." En op een wenk vierden de matrozen het touw en nauwelijks had het kistje de golven geraakt, of het schoot uit den strop en zonk in de diepte. Met een doffen slag viel de vader op het dek neer; hij moest naar zijn kooi gedragen worden. Juist op dat oogenblik stierf zijn tweede kind. Dezer dagen begaf zich een kras oudje, een man van 80 jaren, te voet van een half uur wes- telijk van Biervliet, naar het spoorwegstation Sluiskil, en eenige dagen later maakte hij dezelfde wande- ling terng. Zonder onder weg eenige rust te nemen legde hij dien afstaud van 4£ a 5 uren gaans af, en behoefde bij zijne tehuiskomst nog over geene vermoeidheid te klagen. Een slimme oplichter slaagde er dezer dagen in de firms Deumer-Cramer te Utrecht, een rijwiel met toebehooren te ontfutselen. Een jong mensch van beschaafd, fatsoenlijk uiterlijk komt den winkel binnen en vraagt of men daar rijwielen herstelt. Op het bevestigend ant- woord, verhaalt, hij te Arnhem bij zijn oom baron Nagel gelogeerd te zijn geweest, waar door het achteruitzetten van een rijtuig in den stal zijn rijwiel zeer beschadigd was. Den volgenden dag zou oom dit wiel komen brengen, om het te herstellen en tevens wellicht over het aanschaffen van een nieuw wiel te spreken, aangezien oom wel niet zou willen, dat zijn neef op een onooglijk hersteld wiel reed, lntusschen beziet hij eenige rijwielen en costumes, die in den winkel gereed liggen, en kiest een

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 2