Algemeen Nienws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2499. Zaterdag 27 April 1889. 29e Jaargang. VANKONDIGING. Binnenland. Wegen en Voetpaden met de Kunstwerken. VOOR HAAR VADER GrEBOET. iBONNEMEKT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. "Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32$. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. AD VEETENIIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Uit blad vernchljnt Uiuctdag- en Vrljdas:avoud hlj den ultgever P. J. VAN DE SANDE te Ter Neuzen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ZAAMSLAG brengen ter kenuis van belaughebbenden, dat te begiunen op llaandag, 0 Mei 18S9, van wege de gemeente eene algeuieene opnemiug zal worden gehouden van de Zaamslag, 25 April 1889. Burgemeester en Wetbouders voornoemd, C. DE BOKX, Voorzitter. E. H. WORTMAN, Secretaris. IPolitieli Overzicht. Keizer Wilbelm heeft te Wilbelmshaven bij een hem door een aantal officieren der marine aange- boden feestmaal eene rede gehouden. Hij was er gekomen om aan de korvet Alexandrine, die naar Samoa vertrekt, uitgeleide te doen en om er de dappere mannen te herdenken, die in Samoa het leven lieten tegen de inboorlingen en in de golven. De jonge keizer maakte van de gelegenheid weer gebruik om zijn grootvader zaliger te verbeerlijken van zijn braven vader spreekt hij zelden eu den krijgsgod te vereeren. Bij het (ichec, dat de Duitschers in Australia geleden hebben werden aangehaald de gouden „admiraal der armada," die met gebogen hoofd Filips den ongelukkigen afloop kwam meldendikke woorden werden geimprovi- seerd als van „Gods bestiering," „met den degen in de vuist," »woedende elementen," enz. euz. enz. Nu, men moet een improvisator wat toegeven, maar hoe de jonge keizer in het jammerlijk ongeluk bij Samoa een scliitterend voorbeeld ter navolging voor de manschappen der Duitsche vloot vond, zie, dat is ons kras genoeg om te verstaan. Had de Augusta eene goede machine gehad, dan zouden een aantal wakkere mannen niet weerloos en roem- loos in hunne kooien verdronken zijn. Er was eens een Perzische koning, die de zee liet geeselen, toen zij zijne vloot deerlijk geteisterd bad. Zouden de ijzeren kanselier en zijn pupil daar geen nota van genomen hebben Zouden zij samen Mars niet tegen Neptunus kuuneu lalen optrekken. Bismarck, Wilhelm II en Mars, deze drie zijn immers een. Een invloedrijk staatsman, die in Bulgarije heeft gereisd, geeft eenige inlichtingen omtrent dat land en zijne regeering, die op het volgende neerkomeu. Prius Fedinand heeft in den laatsten tijd veel terrein gewonnen en zit minstens even veilig op den troon als een der andere vorsten van de Balkan-Staten. Hij reist veel door het laud, maakt kenuis met zijne onderdanen, heeft zich de achting van het leger verworven en is een goed FEUILLETO N 7) Pietro Barnero, een kracbtig man met kool- zwarte, fonkelende oogen, ricbtte op deze woor den zij u schreden naar het paviljoen Ocli, vertel deze dame eens welken valsclien naam die beer uit Duitschland opgaf, toen bij met Amalia trouwde. De kasteleiu sclieen een gemoedelijk man. Hij lacbte even en verzocht zijn vrouw vriendelijk een kop koffie te balen voor hem en voor haar zelve. Misscbien wilt u ook nog een kopje, mejuf- frouw vroeg bij Alice, die hij intusschen oplettend bad aangezien. Alice nam dit aanbod aan. Toen juffrouw Barnero zicb verwijderd had, vroeg zij bedeesd Herinnert ge u dieu naam nog O ja Zoo iets vergeet ik nooitHij noemde zich Ludwig von Erlenburg, die edelman. Maar later bleek, dat hij een valscben naam bad opge- geven. Hoe kwam dat aan bet liclit Hoe herbaalde Pietro. Toen Amalia ziek lag en haar man de wijde wereld was ingegaan, ont- ving zij een brief, die van het gepleegde bedrog inlichting gaf. Men bood haar een som geld vriend gebleven van Stamboeloff, den kracbtigsten minister, dien Bulgarije had sedert de glorierijke dagen van Karaveloff. De prins is de taal des lands meester en weet zich op zijn tijd scherp te zetten tegenover de ministers. Zijne zegepraal over de weerbarstige bischoppen heeft hem populair gemaakt bij de lagere geestelijkheid, terwijl de Bulgaren in het algemeen om de twisteu met de bisschoppen zich niet veel bekomineren. Het huwelijk van Allexauderden vroegeren vorst, heeft de positie van zijn opvolger zeer versterkt. Zelts de boeren keuren dit af. Zij hebben een zekeren trots en zouden gaarne de vrouw van hunnen vorst gekozen zien, hetzij uit eeu der groote Europeesche vorstenfamilies, hetzij uit hun eigen volk. Aan dezen trots heeft prinses Clementine, Ferdinands moeder, haren invloed te danken. Deze koningsdochter maakt indruk op de Bulgaren en de menschenkennis der prinses doet het overige. Zij komt nooit in Bulgarije of zij brengt geschenken mee voor de docbters der iuvloedrijkste Bulgaren. De Bulgaren maken bet heel wel met Ferdinand. In Servie gaan de zaken op dit oogeublik op verre ua zoo goed niet en keert ."Nathalie in Belgrado terug en wordt alzoo de invloed der Russophileu hersteld, dan vermiudert de vriendschap met Oos- teurijk en de gevolgeu zullen niet uitblijven. Min. Crispi gevoelt zich niet op zijn gemak, de moeilijkheden om hem been vermeerdereu. De uatie blijft afkeerig van nieuwe belastingen en zonder deze kuuneu leger en vloot niet versterkt worden. In enkele provincien, vooral in de Rou- agna en Apulie, heerscht onder de bevolking groot gebrek. Dezelfde politieke redenen, die tot zware miiitaire uitgaven leiden, verhiuderen de regeering om aan Frankrijk's eisch ten opzichte van het handelstractaat te voldoen, zoodat dit tot nadeel van haudel en verkeer uitblijft. Zoodra de Kamers weer bijeen zijn, zal over al deze zaken kwaad debat outstaan. En de dood van den Negus Johannes brengt nog eene nieuwe kwestie ter tafel. Zal Italie zich verder gaan versterken aan de Roode Zee of niet Crispi wil 't eerste en meeut, dat de Italiaansche vlag daar moet blijven wapperen en dat de positie er dient versterkt te worden. Maardat kost geld De dit jaar zeer sterke stroom der landverhuizing trekt in Engeland de aandacbt. In de afgeloopen week verlieten met Engelsche stoomscbepen niet minder dan zeven duizend personen het oude vaderland. De Ieren vormden naar gewoonte het betrekkelijk sterkste contingent. Het leven wordt hun trouwens in 't oude land niet zeer gemakkelijk gemaakt. Daar kan men Daily News op nalezen en de beschrijving, die dit blad geeft van de evecties, de uitzetting van pachters, waarmede men tegenwoordig in 't graafschap Donegal bezig is. Vele pacbterswoningeu bier zijn zoo ellendig, dat tot scbadevergoeding, wanneer zij over het geval wilde zwijgen, voegde bij er met spotlach bij. Onmogelijkriep Alice uit. Barnero haalde de scbouders op. Deed haar ecbtgenoote dat aanbod O neen, antwoordde Barnero levendig. Haar echtgenoot zelf schreef haar dat niet. Van hem zelf beeft Amalia nooit meer iets veruomen. Het was een zoogenaamde vriend, die als bemiddelaar tusschen hem en de arme vrouw optrad. De brief kwam uit Salerno.Het zijn een paar mooie vrienden geweest, dat moet ik zeggen. Toen de buwelijksplechtigbeid plaats bad, was die vriend er ook bij Sprakeloos staarde Alice den kasteleiu aan. Een ontzettend vermoeden was bij haar opgekomen. Juffrouw Barnero kwam nu met de koffie aan- gedragen. Nu hebt u het gehoord? vroeg zij, ter wijl zij de koek wat ter zijde scboof. Mijnheer, sprak Alice met bevende stem, hoe heette toch de vriend, die Amalia zulk een laag- hartig aanbod deed Verwonderd keek de kastelein haar aan en zeide U scbijnt veel belang in de zaak te stellen. Zijn naam heriuner ik mij niet, maar ik weet wel, dat bij eveneens een Duitscher was. En hoe liep het verder af? Wel, dat is duidelijk genoeg, viel de juffrouw men bet niet de moeite waard achtte tegen hare armzalige muren den grooten stormram, dien de regeering met veel kosten heeft laten vervaardigden, aan te wenden. Men trachtte de bewoners, die deuren en vensters hadden dichtgespijkerd, uit te hongeren. Nu waren hun ecbter levensmiddelen bezorgd en dat wel door Engelsche beeren. Dit met het dubbele gevolg, dat de politie ten slotte toch aan 't rammeien moest gaan en de menschlievende Engelschen werden gearresteerd. Men schrijft uit den Haag aan de Zw. Ct. Uit goede brou kan verzekerd worden, dat de toestand van Z. M. den Koning bijna wonder- dadig verbeterd is. Zoowel de uraenische als de diabetische verscbijnselen zijn geweken, en daarmee is de helderheid van den geest nagenoeg terugge- keerd. Alleen de lichaainszwakte is nog duidelijk waarneembaar. Zoowel de Leidsche professor als de doctoreu moeten ten hoogste verbaasd zijn. Reeds zou Z. M. over het afdoen van zaken ge- sproken hebben. Wat van dezen gewijzigden toe- stand bet gevolg zal zijn, is moeilijk te voorspellen. Men kan dralen met 't voorstel van den Staatsraad te behandelen, maar 't voorstel zelf moet binnen vrij korte dagen verscbijnen zal men 't in casu indienen, zooals aanvankelijk was bepaald, of wel de Koningin nu niet op den voorgrond plaatsen Met zekerheid kan dieuaangaande uiets gemeld worden. De vereenigde vergadering der Staten-Generaal tot ontvangst van de wetsvoordracbt tot benoeming van een Regent of Regentes, is thans bepaald op 30 April a. s. Naar men verneemt zal het ontwerp door het Ministerie in de vergadering der Kamers worden aangeboden. 20 September aanstaande zal het 50 jaren geleden zijn, dat de eerste spoorweg in Nederland, van Amsterdam tot Haarlem, (later tot Venenburg, Leiden, 's Hage, Delft, Schiedam en Rotterdam) werd geopend. Bij de directie zoowel als bij de ondergescbikten der Holl. Spoorwegmaatschappij bestaat bet plan, dat feit feestelijk te herdenken. Het plan zou dan tevens bestaau het nieuwe centraal station voor het verkeer open te stellen. Men beeft de jammerklachten kunnen lezen van sommige landgenooten, die naar Argentinie zijn verhuisd. Een ander licbt valt op die klaagtonen, wanneer men leest, wat de heer Van Waalwijk schrijft aan het N. van Ned. Na te hebben medegedeeld, hoe men van de Italianen geen klachten hoort, laat hij volgen Dat is eerst een volk om van land te verhuizeu Nauwelijks zijn zij hier, of ze hebben een plaats. inAmalia nam het loon der scbande niet aan. Zij zweeg ook niet over de zaak ter wille van dien vreemden heer, maar wel uit dwaze, waan- zinnige liefde. Zij keerde niet naar Crovigno terug, maar bleef te Napels. Voor arbeid was zij niet geschikt, en dus volgden weldra kommer en gebrek. Zoo sleepte zij met haar kind in bonger en ellende haar ongelukkig bestaan voort. En het kind vroeg Alice. O, dat was een aardig ding, die kleiue, ver- zekerde juffrouw Barnero. Omdat de Monti's zicb niet verder om Amalia bekommerden, ben ik haar tot steun geweest. Ik was peettante van het wicbt, dat blauwe oogen en blond haar had evenals haar vader. En verder? vroeg Alice met gespannen aan- dacht. Verder kwam het ergste, of liever er kwam een einde aan haar ellende. Op zekeren morgen vond men liaar dood op haar kamer. Het is mij nog een raadsel, hoe het kwam, dat zij zoo eens- klaps stierf. En waar het kind gebleven is, be- grijp ik ook niet. Juffrouw Barnero wischte een traan weg. Vertel mij toch Er werd een brief gevonden, waarin Amalia mededeelde, dat brave menschen zicb over het kind erbarmd hadden, maar wij hebben er nooit iets naders van vernomen, zeide de kastelein. Eu nu wij aan bet slot van die gescbiedenis zijn, Ze komen even kijken aan de arbeidsbeurs en pakken dadelijk aan wat er te krijgen is. Maar de Hollanders Zijn dat menschenIk schaam mij voor miju eigen landgenooten. Dat hokt maar bij elkaar en doet geen enkele poging om aan het werk te komen. Van de ruim 400 zijn er nu circa 25 geplaatst de auderen zitten mistroostig bij elkaar en gaan niet eens informeeren aan de adresseu, die de heer De Boer hun beeft gegeven en waar zij werk kunnen vindeu. 't Is of zij wacbten of bet manna ook uit den hemel zal vallen. Ik heb geen denkbeeld, wat er van de menschen terecht moet komen. Bij slot van rekening zal bet misscbien nog wel losloopen, als er maar een- maal de ^Schiedam1' weg is en de overtuiging zich goed bij hen vestigt, dat zij nu niet meer terug kunnenmaar als zij niet goed of minder goed dan andereu terecht komen, is het hun eigen scbuld en hun verdiende loon. Van alien, die hier heden nog zijn, bad er geen meer behoeven te wezen. Er werd werk aangeboden, maar de menschen zijn te suf, te dood, te lam om hun eigen belang in te zien. De pokziekte te Tilburg schijnt te verminde- ren. De groote fraterschool wordt deze week heropeud, daar de jonge lijders hersteld zijn. Van de gelegenheid tot kostelooze vaccinatie en revac- cinatie is een ruim gebruik gemaakt. Op verschil- lende werkplaatsen beeft het ganscbe personeel zich aan die kuustbewerkiug onderworpen. Sedert 1 Jauuari jl. zijn slecbts twee gevallen met doodelijken afloop voorgekomen. Een onderwijzer die aan het departement van onderwijs in den Transvaal inlichtingen bad gevraagd omtrent de toekomst voor onderwijzers aldaar heeft van den heer Borel, waarnemend secretaris van dat departement een scbrijven ont- vangen, waarin hem gemeld wordt, dat er thans geen vacaturen bij het onderwijs zijn en bij voor- komende gelegeuheden het aantal sollicitanten, waar- onder velen met hoofdacte en verder gegradueerden legio is. Om deze reden raadt geuoemde secretaris het overkomen van onderwijzers naar den Trans vaal af. Uit Leerdam hebben 168 werklieden het adres uit Groningen aan de Eerste Kamer der Staten-Generaalhoudende bezwaren tegen de arbeidswet, ondersteund. Zelden of nooit lagen de weilanden in Friesland om dezen tijd van 'tjaar z<5o mooi en voordeelig als thans. Enkele veebouders hebben dan ook reeds melkvee in de weide. In de veeuderijen is alles tot nog toe rustig, hoewel men vreest dat te Oldeouwer werkstaking zal uitbreken, omdat een vervener 10 cents meer geeft dan de anderen. Uit Westergoo schrijft men De cichoreibouw is in Eriesland dit jaar weder verzoek ik u beleefd er niet verder over te spre- ken. Komt u van Capone Alice schudde het hoofd ontkennend. Zij was op bet oogenblik niet in staat om een geregeld gesprek te voeren. Zij was geheel ontsteld door lietgeen zij gehoord bad. Er was geen twijfel meer mogelijk, of haar vaderZij rilde bij de gedachte en bracbt met moeite uit Arme Amalia God geve haar de eeuwige rust, zeide juffrouw Barnero. Het is al negentien jaar geleden, dat zij op het kerkhof te Napels begraven werd, maar ik denk nog dikwijls aan haar en haar kind. Weet dan geen mensch, wat er van dat kind geworden is? vroeg Alice. Niemand beeft later iets meer van de kleine gehoord of gezien, antwoordde juffrouw Barnero en haar man voegde er scbouderopbalend bij Om zulk soort kinderen bekommert men zich niet veel. Alice zweeg, want zij begreep dat thans verdere vragen nutteloos waren. Barnero en zijn vrouw hadden alles verteld, wat zij wisten. Zij dronk daarom haar kopje ledig, betaalde hetgeen zij scbuldig was en ua vriendelijk afscbeid genomen te hebben, wandelde zij naar het postbuis om met den wagen de terugreis naar Rome aan tenemen. VV at een teleurstellingZij bad gehoopt in die Amalia een helpster en steun te vinden, en iu TBI NEIZENSCHE COURANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 1