Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2497. Zaterdag 2(1 April lbb9. 29e Jaargang. Gemengde berichten. BORGERLIJKE STAND. In dit voorjaar zijn de kusten van de Oostzee door buitengewoon groote seholen haringen bezocht, zoodat de visschers moeite hebben, de rijke vangst te bergen. In de vorige week was de vangst zoo riik dat de visschers met alle mogelijke booten, dieer maar te vinden waren, uitgiugen en de visschen met houteu schoppen uit de booten schepten, om ze zoo gauw mogelijk te verkoopen. V oor enkele centen kreeg leder een klein vaatje ot een emmer vol visch. Volcrens een bericht in het Berliner Tageblatt, outleend aan de Voss. Ztg is te Ruhrort (Amster dam?) een Duitscher gearresteerd, die verdacht wordt hier te lande in omloop zijnde valsche bank- noten van /25 vervaardigd en uitgegeven te hebben. Eeuige duizenden van die bankbiljetten zouden door hem iu circulatie zijn gebracht. Omtrent het avontuur van het 14-jarige meisje uit Renkum, dat met een gedeserteerden Belg heimelijk de ouderlijke wouing verlaten had wordt het volgende gemeld Na te Oosterbeek op den trein te zijn gegaan naar Nijmegen, heeft het meisje aldaar hare klompen tegen schoenen verwisseld, en daarna werd de reis naar Breda vooitgezet. Vervolgens gmg men naar Mechelen en daarna naar Brussel, waar de vader van den ontvoerder woont. Een dag en nacht heeft men te diens huize doorgebracht, maar hetzij de huisvesting niet beviel, hetzij de deserteur be- vreesd was voor ontdekking het ouderlijk huis werd verwisseld voor een logoment, totdat de middelen waren uitgeput. Toen nam men al be- delende de terugreis naar Nederland weder aan. Bij 's Hertogenbosch gekomeu, schreef het meisje naar huis, met verzoek kleedingstukken te zendeu naar Groesbeek, alwaar zij ze in ontvangst zou nemen. De vader ging daarop zelf naar Groesbeek, en met behnlp van den gemeente-veldwachter en den rijks-veldwachter gelukte het de vluchtelingen meester te worden. Naar Nijmegen gevoerd, brachten zij daar in op- sluiting den nacht doorvervolgens werden zij naar Arnhem gezonden en verder naar Oosterbeek overmbracht, alwaar de man, l'ierre Jean Joseph van ^Blankenberg, zich noemende Karel Bosman, werd opgesloten, terwijl het meisje naar het ouder lijk huis werd leruggebracht. Ren even verschrikkelijk als afschuwelijk drama werd te Valkermond (Drenthe) in den nacht van Zaterdag op Zondag at'gespeeld, een drama dat in wreedheid den doodslag van voor een paar weken verre achter zich laat. Bij het baggeren in de zoogenaamde groenstukken heeft men daar in den regel behoefte aan water, en ziet men zich dat te verschaffen door het stroomend water uit het oude diep de A of uit slooten, die met dat water in verbinding staan. Nu had het werkvolk op de plaats no. 38 of waar ook (dat doet niets aan de zaak) het water afgedamd, teneinde het naar huu baggerputten te leiden. Een veertigtal Ruiners met baggerstekken en misschien ander moordtuig gewapend, vallen on- verwacht de wachthebbende personen aan. Deze nemen de vlucht maar worden achtervolgd, met dit verschrikkelijk gevolg dat een Steenwijker arbeider door de woestelingen op verschrikkelijke wijze werd verminkt. De schedel werd gespleten een rib gebroken, volgens verklaring van den dokter was de schouder erg bezeerd en was genoemde persoon verder geschopt en getrapt, zoodat de ongelukkige bewusteloos hleef liggen. 't Visschen naar de millioenen van het goud- schip de „Lutine" begint weer. De kosten be- hoeven intusschen niet zoo groot te zijn, daar de stoomschelpzuigers bij ongunstige weersgesteldheid binnengaats aan 't schelpenzuigen gaan. Zij be- hoeven dus niet werkeloos te liggen. Men wil voorts gaan zoeken naar de zilver- en koperertsen uit de Eldorado", nabij de #Lutine" gezonken. Op een vrouwenhofje te Amsterdam, heeft zich een eigenaardig geval voorgedaan. Sedert eenigen tijd hadden de oude juffrouwen ontdekt, dat °eeu harer medebewoonsters geregeld eenmaal 's weeks een barbier in haar vertrek ontving en, door bespieding, zich overtuigd, dat de waardige baardschrapper alsdan behoorlijk zijn ambt op de kin dier dame uitoefende. Allerlei praatjes waren daarvan het gevolg. Weldra won zelfs het gerucht veld, dat Trijntje G. eigenlijk een verkleede mans- kerel was, die op deze wijze de weldaden van het hofje genoot en de kuische bedoelingen van de eerzame erflaatster bedroog. Het hofjesbestuur werd er zelfs in gemoeid en de zaak kreeg niet eerder haar beslag, alvorens een te hulp geroepen geneesheer, na onderzoek had verklaard, dat Trijntje wel degelijk 'n Trijntje waswier kin alleenltjk j een baardige neiging vertoonde. Te Maastricht is een magazijn, toebehoorende aan de firma P. Regout, waariu duizenden kilo's stroo en eene groote'hoeveelheid wissen geborgen waren, door brand vernield. De schade is zeer aanzienlijk, doch gelukkig zijn geene ongevallen te betreuren. De arbeid in de aardewerkfabriek kau worden voortgezet. Een bekend handelaar iu effecten te Amsterdam hoorde Zondagnacht geraas in zijn wouing. loen bij een onderzoek iustelde, voud hij een onbekeud man bewusteloos bij zijn geopende brandkast liggen. Andere personen snelden toe, men bracht den vreeradeling bij en nu kwam aan het licht, dat men met een inbreker te doen bad. De man had de brandkast geopend en was toen van schrik in zwijm gevallen, omdat hij in 't meubel geen cent waarde vond- De ongelukkige euveldader die, ten onrechte afgaande op den beroemden naam van den effecteumau, zoozeer in zijn vooruitzichten werd teleurgesteld, werd uit medelijden niet aan de politie overgeleverd. Gisteren was het 80 jaren geleden dat het dorp Tilburg tot stad verheven werd. Het des- betreffende besluit van Koning Lodewijk luidde „In acht genomeu de belangrijkheid van het dorp Tilburg: „In acht nemende dat deszelfs bevolkiug meer dan 9000 zieleu bedraagt en aan gemelde semeente een bewijs onzer tevredenheid willende geven. Hebben wij besloten en besluiten „Art. 1. Het dorp Tilburg wordt tot eene stad verheven, en zal dienteugevolge onder de steden in het rijk gerangschikt worden." Te Oude-Wetering is een onderwijzer plotse- ling in de school overleden. llij was sedert eenige tijd lijdende, zoodat de geneeskundige hem reeds anngeraden had alle te sterke indrukkeu te vermijden. Vrijdagmorgen hadhij met lust zijn arbeid aangevangen en beloofde zelfs zijn leerlingen eene kleine be- looning, indien ze hun werk met lust volbrachten. Twee van de brutaalste jougens zochten den onder wijzer echter te grieven en overlaadden hem zelfs met scheldwoorden, toen hij hen vermaande. Daarop wilde hij ze uit de klasse verwijderen en ofschoon zij zich daartegen verzetten, waren zij weldra buiten. Toen de onderwijzer daarna naar de klasse te- rugkeerde, viel hij eensklaps achterover en gaf in° de armen zijner echtgenoote, die inmiddels op het gerucht toegeschoten was, den geest. Betreffende Curasao en de omliggende eilanden ontving De Tijd bedroevende tijdingen. Een hooggeplaatst geestelijke schreef Wij gaan op Cura9ao een ellendig jaar te gemoet, en nu reeds bezwijken er menschen van den honger! Geeft de Voorzienigheid niet spoedig uitkomst of buitengewoue hulp, dan staat het ergste te vreezen. De mannen verlaten reeds het eiland (op de andere eilanden is de toestand dezelfde), en de kinderen blijven weg van de school en uit de kerk. Hon- gersnood voor de deur, zoo de goede God geen regen geeft. Een hoogbejaard missionaris die reeds twee keeren op Curasao hongersnood bijwoonde schreef: nu is er compleet niets; geen voedsel en op sommige plaatsen geen drinken, voor menschen noch voor beesten, en geen werk. De runderen loopen als geraamten, de ezels in denzelfden staat, en er zijn reeds velen bezweken. In de omstreken van St.- Rosa vindt men herten of reeen dood liggen op de bergen. Waar moet het met ons heen Nu het° nog eerst Maarthoe lang nog eer het alle leerlingen uit die klasse onder den invloed waren van hypnotische proefnemingeu. De school- jongens, die voor medium gediend hadden, ontvingen de suggestie, dat ze thuis geld moesten stelen en het daarna moesten brengen aan den kameraad, die hen hypnotiseerde. October is, wanneer de regentijd gewoonlijk begint! En dan geen zaad om te planten Als de goede God geen regen geeft, sterven bij na alle runderen, alle ezels en alle schapen de geiten alleen kunnen in het leven blijven doch de weinigeii die er zijn werden geslacht, om de menschen voor hongerdood te bewaren. Dit echter zal spoedig gedaan zijn, en dan Ik heb binnen veertien dagen vijf men schen bediend en een van hen, een vrouw met vier kinderen, ligt al op het kerkhof. Zij is gestorven van zwakte, dat is van honger. De ziekte der anderen is ook geen andere dan zwak te teugevolge van honger. De politie te Pest heeft eene eigenaardige misdaad ontdekt. Verscheidene schooljongens werden nl. door een kameraad tot hypnotische proefuemingen misbruikt, die er de kinderen toe brachten, hunne ouders te bestelen. Hierover worden nog de vol gende bijzonderheden medegedeeld Een welgesteld burger bemerkte voor eenigen tijd, dat zich bij zijn veertienjarigen zoon, die een handelsschool bezocht, verschijnseleu openbaarden van eene ziekelijke zenuwachtigheid, waar van de dokter de oorzaak zocht in het vele huiswerk dat de patient moest maken. De knaap werd nu nauwlettend gadegeslagen en dit leidde eindelijk tot de ontdekking dat hij reeds sedert geruimen tijd geld van zijn vader stal. Een onderzoek, dat naar aanleiding hiervan in de school werd gedaan, bracht aan 't licht, dat bijna Van 1 tot 15 April 1889. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 4 April. Francois Jacobus Faas, oud 22 j., jm. en Jacoba Reigel, oud 20 j., jd. 12 April. Johannes Levinus Doppegieter, oud 25 j., jm. en Adelaida de Canne, oud 27 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 4 April. Marinus Potters, oud 23 j., jm. en Maria Wilhelmma Commerina Florusse, oud 19 j., jd. Pieter Brevet, oud 27 j., jm. en Cornelia Tavenier, oud27j.,jd. 11 April. Nicolaas Haak, oud 27 j., jm. en Catharina van Es, oud 23 jjd. Karel de Koeijer, oud 19 j., jm. en Janna Huijsseu, oud 19 j., jd. Geboorten. 1 April. Petrus Egbert, z. van Gilles Verbrugge en van Pieternella Dees. Cornelia, d. van Pieter Jan Waale en van Johanna Adriana Charlotta Fleischer. 2 April. Leunis, z. van Jacobus Pieter de Vos en van Jacomina Sara Geensen. Wilhelmina, d. van Marinus de Feijter en vau Elisabeth Wilhelm. 3 April. Isabella, d. van Jacobus Cornelissen en vau Sophia Hips. 4 April. Reinier, z. van Cornelis Harms en van Johanna Drabbe. 6 April. Mattheus, z. van Jan Smallegang en van Adriana van de Vrede. 7 April. Anna Digua Geertruida, d. van Johannes Noest en van Catharina Margaretha Stephania van IJssel- steijn. Gijsbrecht, z. van Huibrecht Leunis en van Pieternella Dieleman. 8 April. Janna, d. van Suzanna Huijsseu. 11 April. Cornelis, z. van Jozias de Zeeuw en van Janna Stoffijn. 15 April. Neeltje Pieternella, d. van Adriaan Kooman en van Maria Smies. Overlijden. 1 April. Marinus de Bruijn, oud 43 j., echtg. van Vrouwtje van Aalst. 5 April Jan van Gelderen, oud 63 j., echtg. vau Susanna van Wijck. H U L S T. Huwelijks-voltrekkingen. 4 April. Johannes Heijsen, oud 35 j., jm. en Apolonia Martina Heirmau, oud 26 j., jd. Geboorten. 5 April. Alphonsius Leopoldus, z. van Wilhelmus Jacobus Arens en van Petronella Maria vau Gijsel. Victor Aloysius, z. van Guillelmus Ambrosius de Bruijn en van Paulina Strijdonck. 6 April. Emelia Carolina, d. van Johannes Baptist Strijdonck en van Seraphina van Goethem. 10 April. Emilius Petrus Justinus, z. van Charles Johannes Burm en van Eugenia Isabella Fricot. 12 April. Cornelia Johanna, d. van Ilendrikus de Bruijn en van Clarisse Maria Rorabout. 14 April. Isabella Sophia, d. van Judocus Cornelis de Kock en van Philomena Burm. Overlijden. 3 April. Johannes Jacobus Vink, oud 3 j., z. van Petrus Judocus en van Ursula Johanua Maria Engels. 7 April. Desiderius Rogge, oud 70 j., z. van Franciscus en van Maria van der Loove. 8 April. Een als levenloos aangegeven kind van het vrouwelijk geslacht van Bernardus Antonius Moors en van Carolina Josephina Schuer- man. 10 April. Josephus Ludovicus Rodrigo, oud 28 j., z. van Johannes Francies en van Maria Ludovica Lambin. 11 April. Johanna Maria Magnus, oud 6 j., d. van Andries en van Rozalia Pauwels. 13 April. Nathalia Louisa Vink, oud 15 m., d. van Petrus Judocus en van Ursula J. M. Engels. 14 April. Bernard Jeanuette Polycarpus I Schuerman, oud 2 j., z. van Augustijn Alexander en van Sophia J. Buijsrogge. 15 April. Rozalia d'Hooghe, oud 49 j., echtg. van Pieter Andries Schauwaert. (van Hontenisse), oud 88 j., wed. uit het eerste huwelijk van Josephus Dobbelaar thans echtg. van Jan Francies Aarsen. HONTENISSE. Huwelijks-aangiften. 5 April. Adriaan van Sikke- leris, oud 44 j... wed. en Anna Maria Krijmers, oud j wed. Geboorten. 4 April. Isidorus, z. van Petrus de Poorter en van Maria Roz. van \Y aterschoot. 5 April. Julia Maria Louisa, d. van Jan Menu en van Anna Maria Lemsen. 7 April. Theophile Ludovicus, z. van Josephus van Mol en van Goleta Steijaert. Jacobus Johannes, z. van Petrus Adrianus Neeteson en van Framjoise Franse. 9 April. Augustiuus Johannes, z. van Jac. van Dorsselaer en van Apol. Fruijtier. Johannes Francies, z. van Aug. de Smet en van Cath. van Eerdenburg. 10 April. Angelina Maria Isabella, d. van Johannes Schelfhout en van Johanna de Bakker. 13 April Augustus, z. van Karel Lodewijk Cappaert en van Maria Rombout. Overlijden. 6 April. Pieter van Leeuwen, oud 51 j., echtg. van Paulina Maas. 12 April. Jan Francies Krieckaert, oud 75 j., echtg. van Petronella van Esbroek. 14 April. Rosalia Bogaert, oud 5 m., d. van Joseph en van Paulina van Leemput. 15 April Catharina Verbruggen, oud 68 j., echtg. van Pieter Jacobus Lossie. AXEL. Huwelijks-aangiften. 10 April. Bareud Dorst, oud 28 j., jm. en Johanna Jacoba Minjon, oud 23 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 11 April. Lodewijk Frans Kaijser (van Ter Neuzen), oud 21 j., jm. en Geertruij Goossen, oud 20 jjd. Geboorten. 1 April. Janneke, d. van Pieter van Hoeve en van Johanna van Dixhoorn. 7 April. Magdalena Geertrui, d. vau Jacobus de Feijter en van Magdalena van Hoorn. HENGSTDIJK. Huwelijks-aangiften. 12 April. Florus Seegers (van Ter Neuzen), oud 32 j., jm. en Anna Maria Coolsen, oud 25 jjd. Gijsbertus van de Walle (van Ossenisse), oud 35 j., jm. en Anna Catharina Pieters, oud 27 j., jd. Geboorten. 12 April. Alouisius Leonardus, z. van Ludovicus Stallaert en van Barbariua Christina Serrarens. Overlijden. 4 April. Apolonia van der Hoofd K OE W ACHT. Huwelijks-voltrekkingen. 10 April. Jozef van de Vyvere (van St. Gilles, Waas, Belgie), oud 30 j., jm. en Marie Virginie de Cock, oud 26 j., jd. Geboorten. 3 April. Marie Josephine, d. van Bernardus Breijaert en van Fidelia Cerpentier. 10 April. Josephus, z. van Hypolitus Baert en van Maria Philomena van Regenmortel. Overlijden. 13 April. Roumanie Marie de Schepper, oud 2 m.,d. van Bensaminus en van Leonie Marie Verschoor. OSSENISSE. Overlijden. 11 April. Maria de Roos, oud 5 m., d. van Jacobus en van Regina Taalman. OVERSLAG- Huwelijks-aangiften. 1 April. Adolphus Gijsel, oud 40 j., jm. en Maria Josephina de Letter (van Wachtebeke), oud 25 j., jd. Overlijden. 1 April. Emilie Audenaert, oud 7 j., d. van Eduardus en van Philomena Francisca van Duijze. PHILIPPINE. Geboorten. 3 April. Camillus Emilius, z. van Alexander de Roo en van Melanie de Marlie. Overlijden. 4 April. Edmond de Mul, oud 3 j., z. van Eduardus Adolf en van Regina Eugenia Lauret. 5 April. Celistiena Johanna Rammeloo, oud 7 m., d. van Jacobus Bernardus en van Louisa Theresia Angelina Brakke. SAS VAN GENT. Geboorten. 1 April. Alberta Hendrika Carolina, d. van van Polycarpus van Weijnen en van Cornelia Johanna Adriaansen. SINT JANSTEEN. Huwelijks-aangiften. 9 April. Josephus Yer- nimmen, oud 23 j., jm. eu Leonie van Hecke, oud 25 j., jd. 12 April. Josephus Hasevoet, oud 25 j., jm. en Angelina Herrewegh, oud 23 j., jd. 13 April. Petrus Vervaet, oud 26 j., jm. en Prudentia Meervis, oud 22 j., jd. Geboorten. 13 April. Paulina Maria, d. van Eduardus van Bunder en van Johanna Catharina Verstraeten. Overlijden. 1 April. Macharius Hoefeijzers, oud 93 j., weduwn. uit het eerste huwelijk van Francisca Walepoel en uit het tweede huwelijk van Maria Anna Asselman. 11 April. Jacobus Schout, oud 79 j., weduwn. van Maria Franciesca de Cock. STOPPELDIJK. Geboorten. 3 April. Petrus Jacobus, z. van Anna Maria de Vijlder. 13 April. Josephus, z. vau Apolonia Marcus. 15 April. Augustus, z. van Josephus Michiels en van Constantia Slrobbe. WESTDORPE. Huwelijks-aangiften. 5 April. Julianus D haene, oud 28 j., jm. en Emarentia Augusta "Vermast, oud 19 j., jd. 9 April. Constantinus van Dam, oud 25 j., jm. en Maria Schelfhout, oud20j.,jd. 13 April. Charles Vervaet, oud 43 j., jm. en Rosalie van Acker, oud 32 j., jd. Geboorten. 2 April. Cyrillus, z. van Charles van Bastelaere en van Seraphina van Troost. 4 April. Gustaaf, z. van Camilus Beijens en van Theresia Janssens. 14 April. Claris Maria, d. van Bernardus van Keulebroek en van Stephanie Slabbaert. Overlijden. 6 April. Een als levenloos aange- geven kind van het vrouwelijk geslacht van Polydore van de Ter Heuzensche Courant. IS not wivv JO

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 5