Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2497. Zaterdag 20 April 1889. 29e Jaargang. Binnenland. VOOR HAAR VADER GrEBOET. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Bneven- bushouders. ADVESTENTlSN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Qrootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Oit bind verschijot niiiwdas- en Vrljdagavond bij den nltgever P. j. VAN D E 6 A N D E te Ter Neuzen. Ru deze courant behoort een bijvoegsel. folitieli Overzicht. De Keizer van Duitschland heeft zijn geluk- wenschen den regent van Luxemburg toegezonden en zich in zeer hartelijke woorden over den Koning— Groothertog uitgelaten. Hij betreurt de ziekte, tengevolge waarvan de hertog, als naaste bloedver- want, tot de uitoefening van het gezag is geroepen en spreekt de hoop uit, dat de Koning weldra de regeering weder op zich zal kunnen nemende Keizer hoopt in hertog Adolf een even goeden buur te mogen vinden als in den groothertog. Ook de regent zelf bracht gedureude het feestmaal herhaaldelijk zijne waardeerende gevoelens omtrent den Koning-Groothertog ter tafel. Zelfs de Temps neemt de gelegenheid te baat om een sympathiek woord te wijden aan het Huis van Oranje-Nassau, dat aan de wereld een Willem den Zwijger, een Koning Willem III aan Engeland heeft geschonken, en een Koning Willem III, die voor de beginselen der legitimiteit een onwankelbaren eerbied toonde, toen Von Blochausen vier jaren geleden pogingen deed om voor het groothertogdom de Salische wet af te schaffen, zoodat de erfopvolging van prinses Wilheltnina der Nederlanden zou verzekerd zijn, maar wat de Koning-Groothertog niet begeerde, vooral omdat zijne Luxemburgers liever een vorst hadden, die in hun midden woonde. De regent ontvangt bij voortduring telegrammen van geluk- wensching, waarin tegelijk de toestand van den Koning-Groothertog wordt betreurd. Men spreekt in Luxemburg Fransch en Duitsch, terwijl het volk er een salaadje van maakt. Een staaltje van het Luxeraburgsch patois volgt hier//Dir sid accusert d'libertet vun den encheren entravert ze hun 't geen rnoet beteekenen „Gij zijt beschul- digd, de vrijheid der verkooping te hebben be- lemmerd." Ja, de Luxemburgers zijn eene gemengde nationaliteit maar niettemin gelukkig onder het bestuur van onzen Willem. Zooals reeds vermeld is, de rijkscommissie heeft gerapporteerd, dat er geene termen bestaan voor de tegen de Volkszeitung genomen maatregelen. De Duitsche rechterlijke macht bewijst tegen de kleingeestige vervolgingsmanie der Duitsche autori- teiten te zijn. Hoe het nog zal gaau met de aanhangige „muilkorfwet" die thans nog bij den Bondsraad is, dat moet de tijd doen zien. Ons dunkt de volksverlegenwoordiging zal, geleerd door door de laatste feiten, wel goed uit de oogen zien en dadelijk niet stemmen voor eene wet, die elk der partijen met zoo weinig moeite zal kunnen muilkorven. De Freisinnige Zeitung, het orgaan van Richter, is door het gerechtshof te Potsdam eveneens vrijgesproken, en wel van ^Bismarckbe- leidigung." Het blad had indertijd melding gemaakt van eene inschrijving, die geopend was om den heer Von Bismarck in staat te stellen, nog een FEUILLETON. 5) Is onwaar, herhaalde de knecht driftig. U hebt mij in dienst genomen ik was broodeloos, dat is waar maar ik wist ook alles wat no. 40 betreft. Omdat Zwijg! gebood de directeur heftig. Jawel, antwoordde Giacomo gekrenkt. Die geschiedenis van mijnheer Von Ludwig gaat geen mensch aan. Ik heb echter in die twintig jaar getoond dat ik kon zwijgen en een geheitn bewaren. Dr. Rimoli wierp hem een vernietigenden blik toe en zeide: Als je wilt, kan je het gevraagde ontslag krijgen. Ik zal je het verschuldigde loon uitbetalen en een getuigschrift geven, dat je behulpzaam kan zijn tot het verkrijgen van eene andere betrekking. Giacomo keek hem aan. Het was zijn plan zonder aarzelen zijn ontslag te vragen, maar de manier, waarop zijn heer het hem geven wilde, beviel hem niet en daarom zij hij langzaam Het was mijn bedoeling niet op staanden voet te vertrekken, ik ben tevreden als ik over een half jaar mijn ontslag krijg. Dr. Rimoli lachte en zeide honend Zulk gespuis ben jeluiEerst brutaal en dan handig omdraaien, wanneer men jelui flink onder de oogen ziet. landgoed aan te koopen en den titel van hertog aan te nemen, en bij die gelegenheid over den rijkskanselier als ,/mittellosser Millionar'' gesproken. Bismarck die voor een groot man bijzonder kitteloorig is, had dit beleedigend gevonden, maar de rechter heeft hem in het ongelijk gesteld. De molenaar te Sans-Souci zei eens, toen de „groote Frits" hem zijn molen wilde afnemen om een tuin te kunnen vergrooten II y a encore des juges a Berlin. Zoo schijut het nog te zijn te Potsdam. Het strekt de rechterlijke macht in Duitschland tot eer. Langzaam maar zeker komen de Serviers in Russisch vaarwater. De metrapolitaan Michael, die een van de hoofden der Russophilen was en door Milan werd afgezet, zal weder naar Servie terug- .keeren. De //goede betrekkingen" tusschen Rusland en Servie zijn hersteld, de Russische vertegenwoor- diger kwam met een lading vleiende woorden te Belgrado aan en llistitch betuigde uit naam van bet regentschap zijn dank aan den Czaar voor het bewijs van wilwiilendheidbovendien verklaarde hij nota bene dat het regentschap alles zou doen wat strekken kan, om de banden, welke Servie en Rusland verbinden, nauwer toe te halen. Koning Milan, op weg naar Jeruzalem, heeft te Konstanti- nopel met den correspondent der Koln. Zeit. een gesprek gehad, dat op het volgende neerkomtDe koningin, Nathalie, heeft in het land weinig invloed; de bevolking is voor haar onverschilligvele van hare handelingen worden belachelijk gevonden hadden de Europeesche bladen niet de onwaarheid verkondigd, als zou de Servische kwestie de kwestie van de koningin zijn, er zou geen konings-kwestie bestaan hebbenals Nathalie terugkeert naar Servie zal zij. er weinig kwaad doen zij leeft van oppositie, beurtelings behoort zij bij elk der partijenzelf zou hij zich op geenerlei wijze met de regeerings- zaken bemoeien, hij had niet voor de leuze afstand gedaan van den troon, maar omdat hij dit en voor zich zelf en voor het land wenschelijk achtte. Het officieel bulletin luidt Z. M. de Koning is nog meestal te bed en ge- voelt zich verzwakt, maar verlangt en gebruikt meer voedsel, zoodat naar alle waarschijnlijkheid de krachten wel weder zullen toenemen. De toestand van opgewondenheid is voorsbands geweken. Z. M. geniet meermalen een kalmen en natuurlijken slaap, en zijn kwaal veroorzaakt hem volstrekt geen pijnen. Naar aanleiding van deze gunstige verschijnselen, gelooft men aan een toenemende beterscbap. Het gisteren op het Loo bekend gemaakte bulletin luidt„Dc ziektetoestand van Zijne Majesteit den Koning bleef de laatste dagen naar omstandig- heden gunstiger." Zonder acht te slaan op de toornige uitdruk- king van Giacomo's gelaat stond hij op, trad aan het venster en vroeg kort af Hoe laat is het? Zeven uur Dan moeten de patienten opgesloten worden. Dr. Rimoli liep naar zijn schrijftafel en begon de papieren te rangschikken, terwijl Giacomo zich na een onderdanige buiging verwijderde. De directeur keek nog somberder dan te voren. Die zaak met Ludwig zal mij ten slotte nog last veroorzaken, mompelde hij, Yon Wald- heim gestorven en geen bericht. In wrevelige stemming ruimde hij de papieren weg en begaf zich naar de vertrekken van zijn patienten om te zien of alles in orde was, waarbij elk nummer afzonderlijk werd nagegaan. HOOFDSTUK IV. De voile maan bescheen het schoone landschap rondom Rome en zond ook liaar stralen neer op het gesticht San Salvatore. Niemand zou op de gedachte gekomen zijn een verblijf van diepe rampzaligheid te zoeken achter die schoone groepen reusachtige noteboomen en die majestueuze, bloeiende olijfboomen. Scheen het niet een wreede spotternij, dat de naam aan dien schoonen Italiaanschen hemel ook haar licht zond in de cellen der ongelukkigen, wier ver- stand in diepe duisternis is gehuld De zilveren Regentschap 1 De wet op het tijdelijk regentschap wordt dezer dagen verwacht. Naar men verneemt, bestaat het plan, de leden der Tweede Kamer zeer spoedig na het bijeenkomen der Eerste Kamer op te roepen, waarschijnlijk nog in de volgende week, ten einde de regentswet af te doen, waarna zij dan hun reces zouden hervatten. In de jl. Maandagavond gehouden zitting der Prov. Staten van Zeeland werden, nadat mededeeling was gedaan van het Kon. Besluit, waarbij machtiging tot bijeenroeping der Staten was verleeud, de geloofsbrieven van het nieuwe lid, den heer B. M. den Boer, onderzocht en in orde bevonden, waarna die heer werd toegelaten en beeedigd. Het voorstel tot calamiteusverklaring van den Thomaespolder werd verzonden naar de afdeelingen en de volgende bijeenkomst bepaald op Dinsdagnamiddag 1 uur. In deze bijeenkomst werd het algemeen verslag der afdeelingen betreffende die calamiteusverklaring behandeld. De heer Huvers, hoewel geen tegen- stander van het voorstel van Gedep. Staten, meeude toch eenige opmerkingen te moeten maken in verband met de in November jl. gedane afwijzing van het verzoek van den Sophiapolder om cala miteusverklaring z. i. was er verschil in de behandeling van de verzoeken dier polders en in de waardeering der verschillende elemeuten, die bij een verzoek om calamiteusverklaring in aanmerking komen. Hij werd door den heer Heyse beantwoord. Daarna werd het voorstel tot calamiteusverklaring met algemeene (35) stemmen aangenomen. Eveneens werd met algemeene stemmen vastge- steld het bijzonder reglement voor het watersehap van den calamiteusen Thomaes- en Hoofdplaatpolder. Nadat de vergadering de resumtie der notulen en de uitvoering der besluiten aan Gedep. St3ten had opgedragen, werd zij gesloten. De heer A. A. Bekaar, ingenieur van den waterstaat, door de regeering belast met het onder- zoek van fabrieken en werkplaatsen in de zuidelijke provincien van ons land, is thans werkzaam te Rotterdam. Men schrijft uit Eindhoven De eigenlijke kwestie, die tot de werkstaking en de ongeregeldheden hier ter stede aanleiding gaf, is deze Toen de vroegere directie van de lucifers- fabriek aftrad waren nog volwassen arbeiders belast met het vullen der doosjes, dat best in handen gegeven kan worden van jongens en meisjes. Het bleek daarna, dat op deze wijze de concurrentie met het buitenland niet volgehouden kon worden en de vullers, waarvan velen gehuwd waren en kinderen hadden, konden natuurlijk niet rond komen van 6 of 7 gulden in de week, terwijl zij vroeger 12 of 18 gulden verdienden. De nieuwe directie rekende op de werkkracht van maan bescheen een beeld van jammer. Zaal bij zaal was gevuld met onbemiddende krankzinnigen. Dan volgden de kamers, die rijker gestoffeerd waren, sommige zelfs met uitgezochte weelde. Verder had men de cellen der ongelukkigsten onder die vele beklagenswaardigen, n.l. van hen, die soms tot razernij oversloegen. Een der fraaiste kamers was zeker wel no. 40, sedert twintig jaar bewoond door den heer Von Ludwig. Ofschoon het uur van naar bed gaan reeds lang was geslagen stond no. 40 nog voor het venster en staarde in de betooverende pracht der schepping, die hij naar alle menschelijke be- rekening nooit meer als een vrij mensch zou mo gen bewondereu. Lang bleef hij zwijgend staan, eindelijk ont- snapte een zucht zijn beklemde borst. O Godkermde hij zacht, de last, dien gij mij hebt opgelegd, drukt zwaar. Wees barmhartig en laat er een einde komen aan mijn lijden Zijn borst hijgde. Alsof hij hulp zocht, drukte hij zijn gelaat tegen de vensterruiten en staarde naar het met sterren bezaaide uitspansel. O Godjammerde hij. Hoe kunt gij het dulden Het is nu twintig jaren, dat ik in deze kamer gevangen ^vordt gehouden, dat men mij behandelt als een krankzinnige, terwijl ik toch kan denken en gevoelen en met helder begrip de laaglieid van mijn gevangenbewaarder doorzie. Het zijn twintig lange jaren, dat men mij ge- jongens en meisjes voor het vullen en bepaalde daarop het loon. Dit gaf de ontevredenheid en de volwassen arbeiders wilden de jeugdige personen het werken beletten. Dat zij bij zooveel fabrieken en particuliere woningen de vensterruiten inwierpen heeft hen veel kwaad gedaan in de oogen der burgerij, al moet men erkenneu, dat het voor de mannen met vrouw en kinderen, die nu geen ver- dienste hebben een treurig geval is. De per mail, dd. 15 Maart, outvangen berichten uit Atjeh blijven gunstig luiden. De vijand houdt zich rustig en de gezondheidstoestand is verbeterende. Men maakt zich te Batavia eenigszins ongerust over den toestand in het Bantamsche. Voornamelijk te Serang en omstreken heerscht angst en vrees voor gebeurtenissen, die echter niemand nader kan aanduiden, maar misschien door die onzekerheid wellicht het gevolg van praatjes des te meer schrikbarend lijken. Natuurlijk staat dat in verband met de uitgesproken doodvonnissen. De regeering heeft tergeruststelling een detachement cavalerie naar Serang gezonden. Den 20bten (Februari) zou naar de Samarangsche gevangenis, waarschijnlijk onder geleide van den instructeur der piekeniers, worden overgebracht de militair veroordeelde Brown, een naamgenoot van den schrijver (of wellicht de schrijver zelf? vraagt het Handelsblad) van het bekende voor onze koloniale armee zoo hatelijke en scherpe feuilleton in de Kblnische Zeitung. (Javabode.) Uit Waalwijk wordt gemeld, dat de schoen- fabrieken in die streek op 't oogenblik volop work hebben. Waalwijksck en Langstraatsch fabrikaat staat tegenwoordig hoog aangeschreven en de fabri- kanten breiden hun betrekkingen sterk uit. De Nederlandsche Gist- en Spiritusfabriek keert over het afgeloopen boekjaar 5 percent divi dend uit. In de oude fabriek werd indertijd 5 millioen kilo graan venwerkt. Na den bouw der nieuwe fabriek werd al spoedig bet cijfer van 10 millioen overschredeuin het afgeloopen jaar werd 14 mil lioen kilo graan verwerkt, terwijl de omzet voor i8S9 een cijfer van 17 millioen kilo doet verwachten. Uit het jaarverslag over 1888 van het bestuur der Vereeniging van Nederlandsche steenfabrikanten blijkt, dat in dat jaar voor zooverre de betref fende opgaven zijn ingekomen hier te lande vervaardigd zijn 630 millioen steenen, waarvan 430 millioen Waalsteen, 80 millioen aan den Holland- schen IJssel, 55 mm. aan Rijn en Vecht, 50 mm. in Friesland en Groningen, 13 mm. in Noord- Brabant en Limburg en 2 millioen Zeeland. Het totaal is 49 millioen minder dan in 1887. Ingevoerd werden volgens officieele opgaven aan gebakken steenen in 1888 uit Belgie 73032000 kg., uit Pruisen 8542000 kg., uit Groot-Brittannie 12862000 kg., te zamen 94436000 kg. lijk stelt met de ongelukkige kranken, die dit vervloekte huis bewonen Machteloos zonk hij in een leunstoel neer en bedekte zijn gelaat met beide handen, om door een oogenblik rust de wilskracht terug te krijgen, die hem had staande gehouden gedurende zijn verblijf in San Salvatore. Genade, prevelde hij zacht. Al is het geluk op deze wereld mij ontzegd verlos mij uit dit huis, o Godgeef mij de vrijheid, o Heer||laat mij leven als een vrij man Met gevouwen handen en de oogen ten hemel geslagen scheen hij een poos zijn smeekingen in stilte voort te zetten. Amalia, begon hij weer op verwijtenden toon, kon je dan geen middel vinden om mij te redden Zal ik nog het geluk hebben je aan deze zijde van het graf terug te zien? Maar God alleen weet door wiens geweld ik binnen de muren van dezen kerker ben gekomen. Hij weet ook of mijn vrouw nog leeft. Heer God! Als mijn Amalia nog leeft, bescherm haar dan! Behoed haar en mijn kind voor gebrek en ellende! In vertwijfeling drukte hij de handen voor het gelaat en zonk weer achterover in zijn leunstoel. Afgemat zonken eindelijk zijn armen omlaag en v erviel hij na een stil gebed in een diepen slaap. De nacht ging voorbij, en toen de dag aanbrak, viel het schemerlicht op het bleeke gelaat van den ongelukkige, die twintig van zijn beste lo- TER NEUZENSC1E COIIRAHIT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 1