Gemengde berichten. oeven. Aan manden en gezwingeld voor ruim 450 verkocht. Behalve nog aanzienlijken voorraad vlas en manden, commissie nog in het bezit van een spaar- jjcboekje van /_800. Dertig behoeftige huis- gezinnen werden beziggehouden, waaronder er waren die, met het oog op bet winterseizoen, een goed weekloon verdienden. I it dit alles blijkt, dat, alboewel de commissie bij het aauvangen harer taak met alle moeilijk- heden had te kampen, hare pogingen kunnen be- schouwd worden als geslaagd, en dit haar moed geeft om in het volgend winterseizoen bet werk met vernieuwden ijver voort te zetten en de werk- verschaffing nog meer uit te breiden. TER XEUZEX, 16 April 1889. W ij achten ons verplicht, de aandacht van wie het aangaat te vestigen op het feit, dat niet minder dan 3 stoombooten, welke voor hier bestemd waren, verplicht zijn geweest, door plaatsgebrek aan de loskade, hunne lading elders te lossen. De stoomboot W oodstock" geladen met pek- kolen voor hier, is naar Gent opgestoomd, de stoomboot (rEugalia" geladen met ruw ijzer, en de stoomboot /Prince Philippe" geladen met ijzererts, beioen naar Antwerpen. Onnoodig te zeggen, dat dergelijke feiten boogst nadeeligen invloed op onze haven uitoefenen, en bet meer dan tijd is, dat eindelijk, met de zoolang beloofde uitbreiding der loskaden albier begonnen worde. In de gisteren alhier gebouden vergadering der liberale kiesvereeniging Burgerplicbt is besloten bij de a. s. verkieziug van leden voor de Prov. Staten in bet hoofdkiesdistrict Hulst slechts tien candidaat te stellen. Met algemeene stemmen werd voorloopig hiervoor benoemd de heer Mr. H. M. G. Kloppenburg, kantonrecbter alhier. De centrale antirev. kiesvereeniging Zeeuwsch- A laanderen O. D. stelde als candidate!) voor deze verkiezing de aftredende leden, de heereu Mr. P. J. P. M. Walter, P. F. Fruijtier, Mr. A. C. B. Ihomaes en P. Moes. Erkend en toegelaten op den voet van Neder- Iandsch onderdaan de heer II. C. E. van IJsselstein al lier, als vice-consul van Noorwegen en Zweden. Na op Zondag 31 Maart zijne afscbeidsrede bij de Chri3telijk Gereforraeerde gemeente te Driesum te bebbeu gehouden, handelende over Hand. 20 32, deed de heer L. Bouma Zondagnamiddag zijne intrede als predikant bij die gemeente alhier, sprekende over 1 Cor. 1 22—23. De bevestiging des voormiddags geschiedde door zijn zwager, den heer J. Veenbaas, predikant bij de Christelijk Gereformeerde gemeente te Lippenhuizen, in Fries- land, die tot tekst bad Ezechiel 33 79. De beer A. van Yeen, predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier, heeft toezegging van beroep ontvangen naar die gemeente te Benschop bii Utrecht. J Bij Koninklijke besluiten zijn, op hun verzoek, eervol ontslagen de beer W. Geelhoedt, als ge- zworen van den Van Lijndenpolder, en de heer A. B. van den Eeckhout, als 2de luitenant bij het 5de bataillon rustende scbutterij in Zeeland. Bij de aanbesteding op j.l. Vrijdag, door het bestuur der waterkeeriug van het calamiteuse waterschap van Stavenisse, van bet verdedigen van den onderzeeschen oever, door steenbestorting, aan de waterkeeriug van het bovengenoemd waterschap, raming 4928, was de rainste inschrijver de heer P. A. van de Velde, te Ter Neuzen, voor /4357. Het aandeel der gemeenten in de lichting der nationale militie van bet jaar 1889, bedraagt, voor wat Zeeuwsch-Vlaanderen betreft, als volgt Ter Neuzen 16, Axel 7, Biervliet 8, Boschka- pelle 4, Breskens 4, Cadzand 3, Clinge 4, Eede 1 3, Graauw 6, Groede 8, Hoek 6, Hontenisse 16, Hoofdplaat 3, Ilulst 5, Koewacht 8, Nieuwvliet 2, Oostburg 5, Ossenisse en Hengstdijk 3, Philip pine 3, Retranchement 4, Sas van Gent 3, Schoou dijke 8 St. Jansteen 6, St. Kruis 1, Sluis 6, StoppelchjE 6, Waterlandkerkje 2, Westdorpe 5, zendijke 9, Zaamslag 9, Zuiddorpe en Overslag 2 en Zuidzande 3. Door de Tweede Kamer der Staten-Generaal is o. a. de naturalisatie-wet aangenomen van den heer B. A. Wilking, te Hulst. Hulst. Deze week is door de kinderen der openbare school alhier ongeveer 6 bijeengebracht, ten beboeve der weduweu en weezen te Vlissingen wier echtgenooten bij de laatste stormen ver- dronken zijn. Schooudijke. De heerS. G. Geertsema Beckerimr predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier, heeft toezegging van beroep ontvangen naar die gemeente te Lutkewierum, in Friesland. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 16 April de volgende vonnissen uitgesproken 1°. A. M., oud 19 j., poelier; 2°. P. P. v. d K oud 19 j., arbeider, beiden te Sint Jansteen, zijn wegens het slaan van ambtenaren en wederspannig- heid veroordeeld de D tot 14 dagen, de 2« tot 7 dagen gevangenisstraf. E. J U., oud 42 j., smid te Overslag, is wegens huisvredebreuk veroord. tot 3 maanden gevang. E-' 0U<* P' zon^er beroep, wonende te ier Neuzen, is wegens vernieling veroord. tot f 3 boete of 3 dagen hechtenis. bevelschrift der arrondissements-recht bank te Middelburg van den 10 dezer is rechtsingang verleend met bevd tot instructie der zaak tegeu H. V., oud 66 jaar, geboren te Vlissingen, geneesheer, wonende te Biervliet, ter zake dat bij op 19 November jl. te Biervliet als geneesheer opzettelijk eene valsche schriftelijke verklaring heeft opgemaakt omtrent Maria Nortier, herber- gierster te Hoofdplaat, en die verklaring, luidende als volgt De ondergeteekende Practiserend Genees-, Heel- en Verloskundige, gevestigd te Biervliet, Provincie Zeeland, verklaart dat Maria Nortier, oud zestig jaren, ongehu wd, wonende in de gemeente Hoofdplaat, hjdende is, in een zekere mate aan onnozelheid, evenwel van dien aard, die haar ongeschikt maakt om zelf hare goederen te beheeren. //Aldus naar waarheid opgemaakt te Biervliet den 19 November 1888 (geteekend) H. V ofschoon wetende, dat zij ten aanzien van den zielstoestand van Maria Nortier was in strijd met de waarheid, dien dag of eenige dagen daarna heeft doen toekomen aan Jozina Nortier weduwe iuige te Schooudijke, ten einde als bewijsstuk te worden gevoegd bij een door voornoemde weduwe Huige aan de Rechtbank te Middelburg in te ienen verzoek tot onder curateelestelling van voornoemde Maria Nortier. De man stond eerst verbluft, maar zeide na eenige oogenblikken op tamelijk vasten toon Met uw verlof, mijnheer de directeur, ik diende u eerlijk en trouw, maar ik wensch nu deze be- trekking te verlaten. De directeur keek hem met bliksemende oogen aan, zijn wangen werden rood van toorn en hij mompelde halfluid Lage knecht Mijnheer Als de uood dat volk drijft, komen ze hier om een betrekking bedelen, viel de directeur in. Ik verzorg je, geef je loon, bereid je een warm nest en zorg voor je ouden dag. Maakt je dat soms te weelderig Mijnheer de directeur, begon de andere nu dnftig, toen Arm en ellendig heb ik je opgenomen, als een bedelaar, die niet in staat was zijn ellendig be- staan te rekken. Ik nam je in dienst gedeeltelijk omdat ik je gebruiken kon, gedeeltelijk uit me- dehjden. Ik gaf je hooger loon dan aan de andere oppassers en schonk je mijn vertrouwen, omdat ik eenvoudig genoeg was te gelooven, dat je dat vertrouwen waardig zoudt blijken. Maar het blijkt, dat ik mij vergist heb. Je wordt weelderig, neemt een houding aan en voert een toon, dien een knecht tegenover zijn heer niet behoort aan te slaan Mijnheer, stamelde de man, uw besehuldiging is onwaar Ellendeling (Wordt vervolgd.) 1 e Amsterdam is Zaterdag namiddag de Amerikaansche luchtreiziger Grais opgestegen met zijn ballon, die zoo is gemaakt, dat wanneer de luchtreiziger met het valscherm naar beneden daalt, de ballon zich onderst boven keert, doordien bovenaan een looden plaat is bevestigd. Het gas ontsnapt dan en de aldus geledigde ballon komt dwarrelend neer. Te 4,17 uur steeg Grais op en schoot schrijlings in den ring zittende, welke onder aan den ballon is bevestigd, snel in de hoogte, in de richting der Waskaarsenfabriek voortgedreven. Toen de ballon, zooals later vernomen werd, eene hoogte had bereikt van 1600 voeten, zag men schrijft het Hbl. Grais een zijdelingschen slinger maken. Het val scherm, dat van boven aan eene haak was bevestigd, die losschoot} door de zwaarte van den aeronaut' maakte zich oogenblikkelijk van den ballon los en een algemeene kreet van schrik steeg uit de keleu van de duizeuden toeschouwers op. Toen was het 4,18 min. Een oogenblik zag men het valscherm als een vormlooze massa'boven het lichaam, dat met ijzingwekkende snelheid naar beneden viel. Maar slechts een oogenblik, of er kwam leven in de zijden stof, waarbinuen zich een ronde hoepel bevond, zoodat de wind er al dadelijk vat op kon hebben. Spoedig ontplooide zich het breede scherm en toen werd de val al minder in snelheid tot Grais eindelijk zachtjes aan neerdaalde. Twee minuten later dan nadat hij gevallen was, bereikte hij den grond, een weilaud over de Wetering even achter de Waskaarsenfabriek en geen duizend' meter ver van de plek waar hij was opgestegen. Een klein sprongetje en Grais stond ongedeerd op de groene vlakte, terwijl het scherm naast hem ineen zakte. De ballon zag men, na den val van Grais zich in de lucht omkeeren. Hij dwarrelde en dwarrelde en moet ergens buiten Amsterdam zijn neer^e- komen. Gelijk wel bekend zal zijn, worden door de Ned. Maatschappij ter bevordering van Nijverheid pogingen aangewend om de oude nationale hout- smjkunst te doen herleven, en wel hoofdzakelijk door den geregelden afzet van gesneden voorwerpen, zooals stoven, kistjes, mesheften, tabakdoozen, versierde klompen, enz. te bevorderen. Het depar- tement Leeuwarden heeft hierin aanleidiug gevonden, alien, die zich in Friesland met .genoemde kunst bezighouden, uit te noodigen, zich aan te melden en hunne werkstukken met opgaaf van prijs in te zenden aan een der leden van het bestuur, die tevens bereid zijn nadere iDlichtingen te geven. De tweede millioenen-juffrouw, Trijntje de Jong, die te Groningen gearresteerd werd, is weder op vrije voeten. Zij heeft een bezoek gebracht aan Heerenveen, waar zij zich vervoegde bij een rechtsgeleerde. Op de laatst gehouden markt te Heerle (L.) stelde de politie een streng onderzoek in naar het gewicht der te koop gestelde boter. Niet weinigen sloeg de schrik om het hart, toen het gerucht van dezen maatregel onder de marktbezoekers zich verspreidde. Verscheidene bekeuringen werden in- gesteld, en in de meeste gevallen bedroeg het tekort aan gewicht tusschen 40 en 80 gram per half kilo. Sominigen verlieten ongemerkt het terrein, om in de naastbijgelegen winkels hun koopwaar na te wegen. De beweging, die men telken jare op Palm- zondag waarneemt op den straatweg van Utrecht naar de Biltde jaarlijksche bedevaart van Utrecht's iugezetenen naar de Biltsche paardemarkt. //waar sinds jaren geen paard meer aan de lijn komt," heeft zich eergisteren weer vertoond. De weg was bedekt met voetgangers en rijtuigen, onder welke laatste °°k de leden van het (studenten) ,/sjeesgezeischap," met muziek, terwijl ook rnuziek gemaakt werd aan de Bilt en aan eene uitspanning halverwege, waar geen plaatsen meer te krijgeu waren. Vrijdagmiddag werden te Arnhem weder twee valsche bankbiljetten van 25 in betaling ontvangen. In een klein sigarenwinkeltje werd voor 0,50 sigaren gekocht en betaald met een baukbiljet van f 25, waarvan de valschheid door den winkelier te laat werd ontdekt. De vrees voor schade is aldaar zoo groot, dat enkele kantoren geen bankoiljetten van f 25 in ontvangst nemen, dan geteekend door den laatsten uitgever, ten einde bij eventueele ontdekking van valschheid de herkomst van het ontvangen biljet te weten. G E JIE E X T E It A A I> VAX TER NEUZEN. Zitting van Vrijdag 12 April. Voorzitter de heer J. A. van Boven. Aanwezig alle leden behalve de heeren Dees en Van der Hooft. De notulen der vorige vergadering worden ge- lezen en goedgekeurd. Aan de orde was de behandeling van het koliier van den hoofdelijken omslag. De voorzitter geeft in overwegiug dit punt het laatst te behaudelen. Geen der leden hiertegen bezwaar hebbende, wordt aldus besloten. Aan den raad wordt overgelegd het kohier van de belasting op de hondeu. Na eenige bespreking, waaruit blijkt, dat een nauwkeurig toezicht in dezen noodig is wordt dit met algem. stemmen goed gekeurd. Het jaarverslag van den toestand der gemeente wordt den raad aangeboden en zal als naar gewoonte den leden ter lezing gezonden worden. Tot leden der commissie van beheer over den grintweg ier NeuzenHoek worden zonder hoof- delijke stemming herbeuoemd de heeren Joz. de Peijter en Moes. De voorzitter brengt ter tafel het plan der be- stratingswerken tot een gezamenlijk bedrag van f 7000. De voorzitter wijst op de noodzakelijkheid van dit werk en geeft een overzicht van het plan. De heeren Moes en Wieland ofschoon overtuigd dat verbetering hoogst noodig is, vindeu de uitgave in eens wat groot. Zij dringen aan op bezuiuiging en geven in overwegiug b. v. dit jaar de helft en 't volgende jaar de andere helft uit te voeren. vaccinatie geen mogelijkheid zou wezen een enkele maal te Sluiskil van kalf te enten. De voorzitter wil over dit punt met den heer Dr. \an Nes spreken. Wordt besloten tot af- en overschnjving van eenige posteu op de begrooting van 1888. lot leden van het stembureau voor de verkiezinc van leden van de Provinciale Staten worden benoemd de heeren Jac'. de l'eijter en Mr. Dronkers en de overige leden als plaatsvervangers. Ingekomen waren een adres van J. Heijens, om een stukje gemeentegrond, tot het leggen van een stoepwordt besloten dit op de gewone wijze toe te staau een verzoek van P. Haak, om vermeer- (lering van jaarwedde als grafdelver; wordt besloten dit in overweging te nemen bij't einde van't jaar. De voorzitter beveelt namens het Dag. Best, als leden der te vormen commissie van toezicht op 't onderwijs aan de heeren A. Visser, R. Walraven en Arie H. Donze. De heer Visser zegt eene eventueele benoemiuc in geen geval te zullen aaunemen. De heer Grenu wenschte het aantal leden op •j te zien gebrachtandere leden verlangden een dubbel stel om daaruit een drietal te kiezen, waartoe wordt besloten, zullende alzoo in een volgende ver gadering de commissie geconstitueerd worden. De behandeling der bestrating van den grintweg in den Vlooswijkpolder enz. wordt met algemeene stemmen als voorloopig afgedaan beschouwd. De heer Joz. de Keijter stelt voor aan den zuide- lijken kaut van den weg zand te brengen. De Raad heeft daar geen bedenking tegen. De voorzitter deelt mede, dat zich nog geene sollicitanten als gemeente-geueesheer hebben op- gedaan. De heer isser stelt voor eene tweede oproeping te doen, terwijl de heer Grenu van oordeel was dat op de voorwaarden in de advertentie vermeld geen geneesheer te krijgen was. Na eenige bespre- kingen hieromtrent wordt besloten ook dit punt aan te houden evenals het aanwijzen van een brand- plaats op Sluiskil. De voorzitter deelt mede, dat door het toenemen van het getal kinderen op school B nog een onder- wijzer noodig is. Hij stelt daarom voor namens Burg, en Weth. eene oproeping te doen voor onder- wijzer aan genoemde school. Dit voorstel in omvraag gebracht wordt aangenomen met 8 tegen eene stem, zijude die van den heer Wieland. Ingekomen waren de rekening van de commissie van den grindweg Ter Neuzen—Hoek, eenige brieven van Ged. St. en een schrijven van het hoofd van school A, meldende dat de onderwijzer Van Doeselaar in dienst getreden was. De voorzitter deelt mede het proces-verbaal van kasopneming van den gemeente-ontvanger. De behandeling der zaak trichinose wordt aan- gehouden terwijl het punt waterkeeringsmuur bij de Othensche brug als afgedaan wordt beschouwd. De voorzitter deelt den uitslag mede van de aanbesteding van het gewone onderhoud. De vergadering gaat hierna in geheime zitting over, waariri het kohier van den hoofdelijken omslag wordt behandeld. -ADit geeindigd zijnde wordt de vergadering gesloten. I G E Z O X 1) E X S T U R K E X. De voorzittdr is hier tegen. Ter Neuzen bezit vele voorrechten die andere gemeenten niet kennen. Hij wijst op wat oorlog en waterstaat voor de gemeente is, op de belangrijke voordeelen van het kauaal en wegen die gratis worden gegeven of onderhouden. Naar evenredigheid van dit alles brengt Ter Neuzen weinig offers. Hij acht het een verkeerden blik in de zaken door in dezen van bezuiniging te spreken. De heer Moes zegt, dat de fiuancien in de laatste 20 jaar f 60,000 achteruit zijn gegaan en dringt nogmaals aan op bezuiniging. De voorzitter meent, dat geen gemeente zuiniger wordt beheerd en wat achteruitgang in financien en druk van belastiugen betreft, Ter Neuzen is in zielental verdubbeld, in welvaart vooruitgegaan en de belastiugen zijn niet grooter, integendeel per hoofd minder geworden. De heer Moes stelt voor het voorstel aan te houden. Na eenige besprekingen hierover wordt hiertoe besloten met 7 tegen 2 stemmen, die van de heeren Mr. Dronkers en Harte. De heer Mr. Dronkers vraagt alsnu, hoelang het voorstel zal worden aangehouden. Hij geeft in overweging het spoedig te behaudelen en wel in eene vergadering op Vrijdag 26 April a. s. Aldus wordt besloten. Aan den heer Dr. Van Ngs was tot hiertoe ge- legenheid gegeven 4 maal in 't jaar van 't kalf te vaccineeren. Met het oog op de gunstige resul- taten wenscht genoemde arts dit meermalen te mogen doen. Het Dag. Best, had hiertegen geen bedenking en de Raad evenmin. De heer Visser vraagt of er ter bevordering van X. meent hun die weldra hunne belijdenis zullen doen bij de Ned. Herv. gemeente een raad te moeten geven. Uit dankbaarheid wordt gewoonlijk een geschenk aan den leeraar gegeven. Hij acht dit niet kwaad, een lieve attentie, maar zou het niet schooner zijn, aldus vraagt hij, en beter beant- woordeu aan de bedoeling als dit geld gestojt werd voor de arme weduwe De Bruin. 't Geheele schrijven konden wij niet plaatsen. Wij meenen dus aan 't verlangen van den geachten inzender voldaan te hebben, door in 't kort zijn bedoeling mede te deelen. Red. Z E E T I J I) I X G E X. Van 12 tot en met 15 April zijn in deze haven binnengekomen om aan den spoorweg alhier te lossen en te laden 12 April. Ned. stoomb. Talisman, kap. Raison, van Leith met ruw ijzer. Eng. stoomb. Ituna, kap.. Dollar, van Goole met stukg. 14 April. Eng. stoomb. Deeside, kap. Wishart, van New- Castle met ruw ijzer. Eng. stoomb. Sinbad, kap. Hay, van Bilbao met menerie. Eng. stoomb. Middlesbrough, kap. Stephenson, van Middlesbrough met ruw ijzer. 15 April. Eng. stoomb. River Lagan, kap. Narnare, van Londen met stukg. Belg. stoomb. Princesse Clementine, kap. De Pauw, van Bilbao met menerie. Eng. stoomb. Drever, kap. Mutton, van Bilbao met menerie. Eng. stoomb. Rosa, kap. Warmold, van Goole met kolen. Van 12 tot en met 15 April zijn uit deze haven vertrokken na aan den spoorweg te hebben gelost en geladen: 12 April. Eng. stoomb. Harrington, kap. Kerrison, naar West—Hartepool ledig. 13 April. Ned. stoomb. Talisman, kap. Raison, naar Leith ledig. Spaansche stoomb. Galea, kap. Goyvaga, naar Bilbao ledig. 15 April. Eng. stoomb. Muncaster, kap. Pinch, naar Middlesbro ledig. In deze haven zijn binnengekomen bestemd voor Gent 12 April.. Eng. stoomb. Shieldrake, kap. Hore, van Liverpool met stukg. Eng. stoomb. Dynamo, kap. Beapark, van Hull met stukg. Eng. stoomb. Aire, kap. Woodhead, van Goole met stukg. 13

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 2