Gemengde berichten. Telegrafische berichten, RECHTSZAKEN. Arroudissemeuts-rechtbank te Middelburg. I In de Zaterdag gehouden fitting der Tweede Kamer is bij het voortgezet debat over art. 5 der arbeidswet het amendement Heldt (normale ar- beidstijd voor kinderen beneden II jaar beperkt tot 9 uur) na bestrijding van den Minister van Justitie verworpen met 46 tegen 38 stemmeD. Daarentegen is aangenomen met 57 tegen 26 stemmen een nieuw amendementSanders, waartegen de Minister geen bezwaar maakte om nachtarbeid te verbieden voor personen beneden 14 jaar of vrouwen, be'noudens overgangsmaatregelen. Art. 5 is daarop aangenomen. Op art. 6 werd aangeuomen het amendement om den rusttijd minstens op een uur te bepalen. j Dinsdag voortzetting. TER XFUZEX, 9 April 1889. In de op Vrijdag 12 April te houden vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende puuten in behandeling Kohier hoofdelijken omsiag, idem belasting honden, aanbieding jaarverslag 1888, benoemen leden commissiegriudweg,plan bestratiugs- werken, anuimale vaccinatie, af— en overschrijvingen, stembureau voor verkiezing Provinciale Stateu, ingekomen stukken enz. Gisteren arriveerde alhier het paardenspel onder directie van O. Boutard. Het is voor ons geen onbekende. Naar wij vernemen is het perso- neel vergroot en de tent zeer goed ingericht, terwijl het publiek dat gisterenavond de eerste vertooning bijwoonde alle lof geeft aan de artisten. Men zal alhier een zestal uitvoeringen geven die zooals we hopen wel goed bezocht zullen worden. Iloek, 6 April. Bij de op heden alhier gehouden aanbestedingen van het begrinden van aardewegen in de polders Oud-Westenrijk en Loven en Willems- kerke, werden voor ieder 7 biljetten ingeleverd, als Voor den weg in den polder Oud-Westenrijk, ter lengte van 1338 M., van de heeren A. van der Beek te Zaamslag, voor f 1622 L. Koole voor f 1487 D. de Doel der voor f 1475, beiden te Ter Neuzen J. de Meester te Hoek, voor f 1467 D. Tholens te Ter Neuzen, voor 1388 J. Meertens voor f 1318, en J. de Bree Pz. voor f 1310, oeideu te Hoek en voor den weg in den polder Loven en Willemskerke, ter lengte van 720 M., van de heeren A. van der Beek te Zaamslag, voor 984; D. de Doelder, voor f 875 L. Koole, voor 798, beide te Ter Neuzen; J. de Bree Fz. voor f 794; J. de Meester, voor f 777, beiden te Hoek; D. Tholens te Ter Neuzen, voor f 740 en J. Meertens te Hoek voor f 738 voor beide bestedingen met inbegrip van het onderhoud der wegen tot en met 30 April 1890. IlUlst. Waarschijnlijk zal de eerste keuring van paarden alhier op het Marktpleiu plaats hebben en wel op Vrijdag 19 April, des morgens te half twaalf. Voor deze keuring ziju uit het district Hulst 15 paarden aangegeven. In het district Oostburg zal voornoemde keuring waarschijnlijk Zaterdag 20 April piaats hebben. Kanton Oostburg. In de gemeente Zuidzande, dicht bij Nieuwvliet, woont eeu bejaard man met zijn schoonzoon. De verhouding tusschen die twee personen schijnt niet van zeer vriendschappelijken aard te zijn. Althans rijdag is tengevolge van een twist, de vader met een mes op verschillende plaatsen gestoken en gesneden. Hoewel het bloedverlies aanzienlijk was, zijn de wonden niet levensgevaarlijk. Uit de gemeenten Nieuwvliet en Groede ver- trekken binnen kort 10 huisgezinnen, tellende pi. m. 60 personen, naar de Nieuwe Wereld. De emigratie- koorts is weer in vollen gang. Groede, 6 April. Heden werd door het bestuur van het waterschap Groede en Baanst aanbesteed het leggen van eene steenen heul met houten schuif. Hiervoor werd iugeschreven door de heerenJ. Tollenaar, te Ter Neuzen, voor /"3910; M. D. de Putter, te Ter Neuzen, voor 3870 A. van Male, te Schoondijke, voor 3790; P. Beerens, te Groede, voor _/"3722 P. Monje, te Breskens, voor f 3715; M. van den Hoek, te Ter Neuzen, voor f 3600. Ja, Ludwig von Erlenburg leeft, herhaalde baron Felix als een waanzinnige. Hij brengt zijn dagen in jammer en ellende door. Hij leeft om zijn ellende iederen dag aan God te klagen en mijne ziel te verderven. Na een dof gekreun werd de lijder stil en lag onbeweeglijk in zijn leunstoel met doodsangst op het gelaat naar de zolderiug te stareu. Hij be- merkte niet, dat Alice opstoud en zich langzaam verwijderde. Hij zag den bediende niet binnen- komen, bemerkte niet dat de dokter zijn slapen met vlugzout bevochtigde en de geestelijke binnen trad om hem in de stervensure bij te staan. Hij wist niet, dat zijn dochter snikkend voor hem op de knieen lag en Gods barmhartigheid afsmeekte. Een bang en akelig uur verstreek, gedurende Welken tijd alleen de zwakke ademhaling van den zieke bewijs gaf, dat de ziel het veege lichaam nog niet had verlaten. Eensklaps legde hij zijn rechterhand op het hoofd zijner dochter en fluisterde Alice, bid God toch om genade. Smeek den Hemel dat mijne arme ziel niet in het eeuwig verderf boeten inoet voor mijn zonden. Ik bid, vaderfluisterde het meisje. (Wordt vervolgd.) s Graven huge, 9 April. Tweede Kamer. Ar- tikel L2 van de arbeidswet is aangenomen in dieu zin, dat een gewaarmerkte lijst van vrouwen, kin deren en werktijden in de fabriek moet hangen en dat de Minister kan bevelen, een afschrift of uittrek- sel daarvau te hangen in elk arbeidslokaal. Op amendement op art. 7 (uitzonderingen van sommige wetsbepalingen voor het schippers- en visschersbedrijf) nam de Regeering over het amen- dement-Roell om het kaartenstelsel en de lijst niet op huis—industrie toe te passen. 's Gravenhage, 9 April. Beuoemd tot burge- meester der gemeente St. Jansteen, de heer C. Ysebaert. Herbenoemd tot Burgemeester van Philippine de heer J. B. Dhooge. Bij koninklijk besluit zijn benoemd tot plaats- vervaugend dijkgraaf van den Visartpolder de heer Cortvriendt en tot voorzitter van het waterschap voor de uitwatering der Vereenigde polders van de sluis tegen den Magdalenapolder de heer P. Leenhouts. De rechtbauk heeft in hare zitting van 9 April de volgende vonnissen uitgesproken P. S., oud 48 j., slachter te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroordeeld tot eene boete van f 5 of 5 dagen hechtenis. 1°. E. M., en 2° P. d. M., beiden te Clinge, zijn wegens mishandeling ieder veroord. tot 1 maand gevangenisstraf. R. P., oud 22 j., herbergierster te Hulst, is wegens mishandeling veroord. tot eene boete van f 1 of 1 dag hecht. Door den verdediger wordt namens J. H. A., werkman te Ter Neuzen, thans gedetineerd te Middelburg, hooger beroep aangeteekend van het tegen hem op den 29,ten Maart 1889, door de arr.-rechtb. te Middelburg wegens brandstichting gewezen vonuis waarbij hij is veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf. KANTOXGERECHT TE TER XEEZEX. Zitting van 5 April 1889. Veroordeeld E. M., te Zaamslag, buurt Mar- garetha, ter zake van overtreding der drankwet tot eene boete van 25, subsidiair 14 dagen hechtenis. J. L., wed. J. A. V., winkelierster te Ter Neuzen, ter zake als voren tot eene boete van 15, subs. 5 dagen hecht. C. V., dienstmeid te Ter Neuzen, ter zake als vorentot eene boete van f 5, subs. 5 dagen hecht., met bevel tot teruggave der in beslag genomen flesch aan D. v. R. A. v. A., jager en visscher, eu R. A. v. A., visscher, beiden te Axel, ter zake van te zamen jagen zonder vergunningde l,te tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht., met verbeurdverklaring van den onwettig geschoten haas en met bevel dien uit te leveren of de waarde te betalen ad 1, subs. 1 dag hecht., de 2do beklaagde vrijgesproken. R. A. v. A., visscher, en L. O. v. V., rentenier, beiden te Axel, ter zake als vorende l8te tot eene boete van f 6, subs. 3 dagen hecht., en de 2de tot eene boete van f 2, subs. 1 dag hecht., met ver beurdverklaring van den onwettig geschoten haas, met bevel aan den veroord. Van V. dien uit te leveren of de waarde te betalen ad 1subs. 1 dag hecht. J. B. S., werkman te Philippine, ter zake van het zich met wildstrikken in het veld bevinden tot eene boete van 4, subs. 4 dagen hecht., met verbeurdverklaring van den in beslag genomen wildstrik en bevel dien te vernietigen. J. M., schippersknecht te Ter Neuzen, ter zake van het verwekken van nachtrumoer; tot eene boete van f 1, subs. 2 dagen hecht. A. d. P., geneeskundige te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap, op 2 verschillende tijd- stippen, bij 2de herhalingtot hecht. van 2maal 14 dagen. C. 't G., werkman te Axel, ter zake van openbare dronkenschap bij lste herhalingtot hecht. van 3 dagen. Ph. N., schipper, zonder bekende woon- of ver- blijfplaats, ter zake van openbare dronkenschap tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. L. F. B., bierhuishouder te Ter Neuzen, ter zake als vorentot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. P. B., werkman te Ter Neuzen, ter zake als vorentot eene boete van f 2, subs. 2 datren hecht. A. F., werkman te Ter Neuzen, ter zake als voren tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. J. P., werkman te Hoek, ter zake als voren tot eene boete van 0,50, subs. 1 dag hecht. G. K., werkman te Ter Neuzen, ter zake als voren; tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. J. W., werkman te Axel, ter zake als voren tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. Allen in de kosten van het geding. De Amerikaansche luchtreiziger Grais liet Zaterdag een 2000 nieuwsgierigen op het terrein van het Rijks Museum te Amsterdam, en duizen- den daar buiten in de straten, huizen en op de daken, gedurende 3 k 4 uren wachten, om hem met een kleinen ballon te zien opstijgen, en met een valscherm te zien nederdalen. Met de vullinsr van dezen ballon werd reeds te 10 uur des voor middags aangevangen, om te 3 uur gereed te zijn, maar niettemin was de kleine Amerikaan te 6 uur met de vulling nog niet gereed. Ook begon het op dat oogenblik een klein weinigtje te regeneu, zoodat hij maar van den tocht afzag, de aanwezigen bedankende voor hun nieuwsgierigheid, dat, naar hij verzekerde, zal bevredigd worden. De kwartjes gaf hij gemakshalve maar niet terug, doch daar- inede nu waren niet alien tevreden. Zij die zich met de siellige verzekering van den Amerikaan niet konden vereenigen, of die van de pret genoeg hadden, bleven met goed gevolg op teruggave der entree aandringen. Dezer dagen zag iemand te Breda, in het zoogenaamd klein kanaaltje bij het exercitieveld, eenige centen liggen. Hij greep er naar en had een hand vol; toen giug hij met een einmer aan het scheppen. Dit voorbeeld werd spoedig gevolgd, en binnen eenigen tijd had men ruim zestien gulden aan centen opgehaald. Hoe ai die muuten daarin zijn gekomen? Eene oude bedelares, die in een gesticht zou worden opgenomen, had het bedrag van den verkoop van haar schamel inboe' deltje en een potje met bedelcenten in het water ge> worpen, wijl zij het gesticht die penningen nietgunde. Onlangs werd gemeld dat Dr. Schamer in Graz, na eeu microscopisch onderzoek, tot de outdekking is gekomen, dat de kleine zwarte puntjes, die op de meeste sinaasappelen gevonden worden, schimmelplantjes zijn. De heer Jacobus Polak, apotheker te Amsterdam, schrijft naar aanleiding van dat bericht het vol gende aan het Handelsblad Deze zwarte, langwerpige, 1| i 2 m.M. lange en J a m.M. breede plekjes, die op verreweg de meeste sinaapappels en mandarijntjes, soms in overgroot getal voorkomen, hebben in de laatste weken, zonder dat ik iets wist van het onderzoek van genoemden Dr. Schamer, ook mijne aandacht getrokken. Het zijn echter geen schimmelplantjes, die de geurige schil van de goudgele appelen tot hunne woonplaats hebben gekozen en in hooge mate outsierenhet zijn insecten. Bij aandachtige beschouwing met eene loupe vindt men spoedig enkele zwarte plekjes, die minder ingedroogd zijn en ons al dadelijk leeren, dat wij hier wel met een dierlijke, en niet met eene plaut- aardige parasiet te doen hebben. Het insect is vermoedelijk een kever of torretje, dat in Italie thuis behoort en de aan geurige, vluchtige olie zoo rijke schil van den siuaasappe! of mandarijn een geschikten bodem acht om hem zelf tot laatste rustplaats en zijn kroost, althans in zijn prilste jeugd, tot voedsel te verstrekken. Iudien men toch de daartoe reeds microscopisch aan te wijzen zwarte puntjes met behulp van eene uaald of inesje van de sinaasappelschil door oplichten losmaakt en de lichter gekleurde ondervlakte bij eene vergroo- ting van ongeveer 80 maal eu bij opvallend licht aandachtig beschouwt, ziet men binnen de dekschil- den van het grootendeels uitgedroogde insect een groot aantal in rijen regelmatig gegroepeerde, ovale eitjes leggen. Te Amsterdam liep Donderdagavond het gerucht dat Boulanger zou komen. De groote man zou met een der laatste treinen uit Brussel arriveeren; men vertelde er zelfs bij, dat hij ziju intrek zou nemen in Hotel Adrian", waar reeds kamers waren besproken. Het bericht was zoo stellig, dat eenige belang- stellenden aan het ceutraalstation verschillende treinen afwachtten, in de hoop „le brav' General" in hoogst eigen persoou te zien. Het mocht echter niet zoo zijn. Het bericnt was onjuist, maar de mogelijkheid dat Amsterdam nog met een bezoek wordt vereerd, blijft bestaan, en wordt grooter, naarmate de Belgische regeering het den //dictator in hope" lastiger raaakt. Zie hier wat er (volgens het Nieuwsbl. v. Nederl.) van de zaak is: Woensdagmiddag werd de eigenaar van /Hotel Adrian" in de Kalverstraat, van het ceutraalstation uit, per telefoou gewaarschuwd, dat iemand uit Boulanger's gevolg in een rijtuig naar het hotel op weg was. Iuderdaad verscheen korten tijd daarna een Franschman van deftig uiterlijk, klein van gestaite, ongeveer vijftig jaar, met een lintje in het knoopsgat. Bedoelde persoon vroeg of het mogelijk zou zijn, telegrafisch uit Brussel apparte- menten te bespreken, bij voorbeeld 24 uren te voren, voor het geval langer verblijf in Brussel den generaal minder raadzaam zou toeschijneu. Toen dit bevestigend werd beantwoord, verlangde hij de kamers te zien, en bezichtigde een reeks appar- tementeu van 3 kamers en suite met 4 ledikanten het door hem vereischte aantal. De bijzonderheid, dat zoowel van de zijde van de Kalverstraat als van de Rokinzijde uitgang was te verkrijgen, scheen den onbekende vooral naar den zin te zijn. Na dit korte bezoek vertrok hij weer zooals hij gekomen was. Omtrent de valsclie bankbiljetten van vijf- en-twiutig gulden verneemt de Arnh. Ct. uit goede bron, dat zij ook te herkennen zijn aan de nommers. Terwijl de letters goed zijn nagebootst, zijn de cijfers gevlekt of half uitgewischt. Bovendien is het water- merk gebrekkig nagemaakt. Wanneer zij, die een valsch biljet ontvangen, zich onmiddelijk tot de justitie of politie wenden, zal er misschien gelegenheid zijn de daders of medeplichtigen te ontdekken. Nu te Amsterdam reeds een der schuldigen is gearresteerd, zou het niet zoo onmogelijk zijn dat andere gemeenten voor de exploitatie gekozen werden en vooral eene grensstad als Arnhem hiervoor in aanmerkincr kwam. Ge stoomboot Kaikaura, die uit Nieuw- Zeeland te Plymouth is aangekomen, heeft bericht, dat zij Rio de Janeiro in een paniek had aangetroffen. Er waren bijna 400 personen door de geele koorts aangetast eu elken dag maakte deze ziekte gemiddeld 120 slachtollers. Het grootste getal op een dag was 160. De hitte was verschrikkelijk en er was zulk eeu gebrek aan handen, dat de bemanning der Kaikaura zelf zijn voorraad steenkolen moest inladen. 1 let stoomschip Noordland, behoorende tot de Red Star Line, van Antwerpen naar New-York kwam Zondag te Southampton aan, nadat het te 8 uur des avouds in botsing was geweest met de goejet Carrie Dingle, thuis behoorende te Liver pool. De Noordland heeft zware schade bekomen eu de Carrie Dingle is gezouken, doch de beman ning gered. Te Lokeren overleed in de vorige week eene vrouw, die den leeftijd bereikt had van 103 jaar. lot in de laatste week voor haar overlijden was zij nog volkomeu gezond en deed nog allerlei liuishoudelijke werkzaamhedenook kon de hooc- bejaarde nog breien en lezen zonder het gebraik van den bril. I X G E Z 0 X REX STll K Ii E X. M jnheer de Redacteur 1 ermitteer me een klein plaatsje. Er is in onze gemeente eene nuttige instelling n 1. het gesticht tot verpleging van ouden van dagen, behoorende tot de Ned. Herv. Gemeente (beter was het nog als het voor alle menschen was). Naar ik uit goede bron verneem zijn de regenten over deze stichting het in deze dagen alles behalve eens. En dat kan wel niet anders. Volgens den wil van de regenten, of beter van een, die eigenlijk geen regent is, is bepaald dat de verpleegdeu des Zondags het gesticht niet mogen verlaten; andere regenten, wien ik alien lof toezwaai, beschouwen het gesticht niet als eeu gevangenis en wenschen dat de verpleegden, behalve van de voorlezing van een arbeider, ook eens des Zondags van 57 uur van de vrije natuur mogen genieten. Nu vraag ik, is het geen tijd om hierin verandering te krijgen A Z Ter Neuzen, 9 April 1889. A A X R E 8 T E I> I X G. Op Woensdag den 17 April 1889, des voor- middags^ ten elf uur, in het Hotel Rotterdam" bij P. F. Standaert te Ter Neuzen, van Het eenjarig onderhoud van de werken eu gebouwen enz. te Ter Neuzen en te Elle- woutsdijk. (Raming 5600,—). Onder beheer der Genie te Bergen op Zoom. Z E E T IJ R X G E X. Van 5 tot en met 8 April zijn in deze haven binnengekomen om aan den spoorwes? alhier te lossen en te laden: o April. Spaansche stoomb. Lucero, kap. Uriga, van Bilbao met menerie. Eng. stoomb. It una, kap! Dollar, van Goole met stukg. 6 April. Eng. stoomb. John O. Scott, kap. Sprott, van Ipswich met ruw ijzer. Eng. stoomb. Whimbrell, kap. Radjes, van Amsterdam met stukg. 7 April. Eng. stoomb. Kirkstall, kap. Plank, van New-Castle met ruw ijzer. 8 April. .Spaansche stoomb. Galea, kap. Martinuz, van Bilbao met menerie. Eng. stoomb. Harrington, kap. Kerrison, van Bilbao met menerie. Eng. stoomb. River Lagan, kap. Namare, van Londen met stukg. Van 5 tot en met 8 April zijn uit deze haven vertrokken na aan den spoorweg te hebben gelost en geladen: 5 April. Noorsche bark Arndt, kap. Hunderson, naar Cardill met ballast. 6 April. Eng. stoomb. Deeside, kap. Wishart, naar Antwerpen ledig. Eng. stoomb. Whimbrel, kap. Radjes, naar Barrow met stukg. 7 April. Eng. stoomb. Lestris, kap. Worsnop, naar Antwerpen met stukg. Eng. stoomb. River Derwent, kap. Richards, naar Londen met stukg. 8 April. Eng. stoomb. Regalia, kap. Wilson, naar Shields ledig. Eng. stoomb. John O. Scott, kap. Sprott, naar New—Castle ledig. Spaansche stoomb. Calon, kap. Esquivel, naar Bilbao ledig. In deze haven zijn binnengekomen bestemd voor Gent 5 April. Eng. stoomb. Aire, kap. Woodhead, van Goole met stukg. Eng. stoomb. Dynamo, kap. Beapark, van Hull met stukg. 6 April. Eng. stoomb. Azalea, kap. Fiffe, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Woodstock, kap. Fulton, van Leith met stukg. 8 April. Eng. stoomb. Calder, kap. King, van Goole met stukg. Eng. stoomb. Galatea, kap. Lumley, van Londen met stukg. Duitsche stoomb. Brutus, kap. Blumberg, van Libau met vlas. Uit deze haven zijn vertrokken komende van Gent: 5 April. Deensche stoomb. Knud, kap. Jorgensen, naar Grangemouth ledig. Noorsche bark Normania, kap. Thorbjornsen, naar New-Castle met ballast. Noorsche brik Arendal, kap. Germundsen, op

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 2