Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2493. Zaterdag 6 April 1889. 1 29e Jaargang. VOOR HAAR VADER GEB0ET. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. A D V ERTENTIfiN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters word en naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Dit blad werNehljnt Dlnsdai- en Vrljdagavond bij den nltgever P. J. VAN DE B A N D E te Ter Neuzen. Bij deze courant belioort een bijvoegsel. JPolitieli Overzicht. De Franscbe Senaat beeft met 207 tegen 83 stemmen het wetsontwerp aangenomen, waarbij de Senaat gemachtigd wordt in zekere gevallen als hooggerechtshof op te treden. In de Kamer werd door Labuissiere rapport ingediend over het reeds door den Senaat aangenomen voorstel, waarbij de behandeling van drukpersdelicten naar het cor- rectioneele bof wordt verwezen. Het voorstel werd met 266 tegen 259 stemmen van dringenden aard verklaard. De Boulangisten protesteerden. Het blad Paris verklaart dat de procureur-generaal Boucher geweigerd heeft een bevel tot inhechtenis- neming van generaal Boulanger te onderteekenen. Als politicus zou hij niet aarzelen dit te doen, maar als jurist moest hij ontkenuen, dat er termen bestonden om den generaal van hoog verraad te beschuldigen. De regeering heeft Boucher afgezet en in diens plaats benoemd den heer Quesnay de Beaurepaire, die thans advocaat-generaal is. Volgens de Figaro is Boucher niet vrij van Bou- laugistische gevoelens en heeft hij een bijzondere voorliefde voor den generaal. 'i Is te wenschen, dat eene arrestatie van het hoofd „des komplots" in Frankrijk goed zal worden opgeuomen, dat zou pleiten voor een niet geheel en al uitgestorven zin voor het heil des lands. Is het mogelijk, dat zulke rustverstoorders en gelukzoekers voor zich goede zaken kunnen maken, dan zou Y wen- schelijk kunnen geacht worden, dat de gebieders in Europa een einde gingen maken aan het bestaan van een vulkaau, die de rust van een gansch werelddeel voortdurend bedreigt. Mocht het zijn, dat de Fransche wetten zulke stokebranden niet kunnen bereiken, dan dienen ze veranderd en haastig ook en wel in dien geest, dat ook niet maar de eerste Liga de beste misbruik kan maken van het werk der woelgeesten. De pas genaturaliseerde Franschman Antoine vond te Caen niet geheel en al wat hij zocht. Bij een hem aangeboden feestmaal werd' zijne polemiek tegen de //Ligue des Patriotes" met teekenen van afkeuring ont- vaugen. Toen hij de aaneensluiting van alle republikeinen bepleitte, werd hij toegejuicht. Generaal Boulanger heeft, zooals Reuter uit Parijs en uit Brussel seint, het zekere voor het ouzekere gekozen en zich naar Belgie begeven. De groote man heeft, den bij pretendenten gebrui- kelijken weg volgend, uit Brussel eene „proclamatie" uitgevaardigd, waarin hij zegt, dat hij nooit zal toestemmen zich te onderwerpen aan de jurisdictie van den Senaat, daar dit lichaam door politieken hartstocht is verblind. Zoodra hij echter geroepen wordt om te verschijnen voor de rechtbank of de gezworenen, zal hij zich haasten aan deze roepstem gehoor te geven. FBUILLETON i) HOOFDSTUK I. Onder de landgoederen in het schoone dal van de rivier de Leitha trekt de heerlijkheid Wallers- brunn vooral de aandacht wegens de uitgebreid- heid der bezitting en de schoone gebouwen. Een der vorige bezitters uit het geslacht der baronnen on Erlenburg had er zijn genoegen in gehad het kasteel zoo fra.ii mogelijk te laten ver- bouwen. Ook het park en den tuin getuigden van zijn zin voor schoonheid. Thans behoort de bezitting aan baron Felix von Waldlieim, die sedert twintig jaren op het kasteel woont. Hij volgde baron Max von Erlen burg op en was in dien tijd in den omtrek gaarne gezien wegens zijn aangename manieren. De naam Von Erlenburg raakte alzoo in ver- getelheid. Onder de hoogbejaarden werd die naam nog wel eens genoemd, en het hoofd geschud over den ondorgang van dit machtige geslacht maar het jongere geslacht kent alleen den naam van den tegenwoordigen baron, van wien eigen- lijk niemand weet te zeggen in welke familie-be- trekking hij stond tot baron Max von Erlenburg. Niemand twijfelt echter of Felix von Wuldheim, de rechtmatige bezitter is van de heerlijkheid Een tweede telegram meldt, dat de generaal zich naar Bergen in Henegouwen zou begeven, waar Henri de Rochefort, die er reeds sedert Maandag was, hem aan het station opwachtte. De beide vrienden waren, bij de afzending van het telegram, druk aan het confereeren in het hotel Le Monarque. De Engelscbe vloot vertoont zich weder voor de kusten van Marokko bijwijze van bangraakerij, daar de Suitan nog niet heel toeschietelijk is in het aannemen van de door de Britten gestelde voor- waarden. De Hongaarsche Rijksdag heeft eindelijk het ffWehrgesetz", dat tot zulke langdurige en heftige discussien aanleiding heeft gegeven, met groote meerderheid aangenomen. Volgens de Frankfurter Zeitug zal de Hongaarsche premier Koloman Tisza waarschijnlijk aftreden, zoodra hij met de recon- structie van zijn ministerie is geslaagd. De pas benoemde minister van koophandel, graaf Szapary, zou dan minister-president worden. Koloman Tisza en zijne familie schijnen zich in den laatsten tijd de tegen hem gerichte demonstration zeer te hebben aangetrokken. Vandaar, dat ook graaf Lodewijk Tisza de hem aangeboden portefeuille van binnen- landsche zaken niet heeft willen aanvaarden. Te Klausenburg, in Zeveubergen, hebben manifestation plaats gehad. De politie werd met revolverschoten en steenen ontvangen en vijf compagnien voetvolk moesten een charge maken, om de orde te her- stellen. Koning Milan is naar Konstantinopel vertrokken. Indien hij te Belgrado ware gebleven, zou het slechts geweest zijn om den terugkeer van zijne gescheiden echtgenoote te verhinderen. MaarKoningin Nathalie heeft aan eene van hare vroegere hofdames doen weten, dat zij den geheelen zomer te Yalta zou blijven, niet om den ex-Koning of het regent- schap ter wille te zijn, maar alleen omdat het haar convenieerde. Een afdoend argument. Koningin Nathalie verzekert verder, dat zij haar plicht zal doen, zonder zich om bedreigingen te storen. In elk geval schijnt zij te begrijpen, dat hare terug- komst thans geen goed zou doen. Het laatst verschenen nummer der Staats- courant bevat het volgend officiOel bericht omtreut den toestand van Zijne Majesteit den Koning Volgens verklaring van professor Rosenstein en de geneesheeren des Konings is, bij langzamen achteruitgang van den algemeenen toestand van Zijne Majesteit, ook een geringe toeneming der plaatselijke ziekteverschijnselen waar te nemen. De vereenigde vergadering van de Eerste en Tweede Kamer heeft Woensdag besloten dat het geval, bedoeld bij artikel 38, le lid, der Grond- Wallersbrunn, wie zou ook betwijfelen of de schoone Alice zijn dochter zal eenmaal het landgoed erven Zelden had iemand zooveel geluk in het leven als baron Felix, maar ook hij zag zijn gelukszon tanen. Niet dat zijn bezitting door onheilen werd getroffen, maar de dood de vijand der geluk- kigen strekte zijn hand uit naar het geslacht Von Waldheim. Drie jaar geleden stierf de echt genoote van den baron en nu lag hij zelf op het ziekbed uitgestrekt, lijdende aan longtering, eene erfelijke kwaal in zijn familie. Felix von Waldheim had gaarne zijn halve ver- mogen gegeven om zijn leven nog een paar jaren te verlengen, maargeen hoop De dood na- derde met rassche schreden. Weer was de nacht voorbijgegaan. Het was nu dag een heerlijke lentedag maar de vreugde, die allerwegen in de natuur heerschte, vond geen weerklank in het kasteel Wallers brunn. Iedereen op het kasteel scheen te begrijpen, dat het stervensuur van den baron weldra zou slaan. Men vermeed daarom met zorg alle drukte en gedruischoveral zag men bedrukte gezichten, ieder gevoelde dat de dag treurig zou eindigen. Toch wist niemand de mate van treurigheid te gissen, en niemand heeft die later geweten dan Alice Niemand wist welke zielesmart den land- heer in zijn stervensure tot waanziu dreef en dat de vrees voor de gerechtigheid des Hemels hem wet aanwezing is, hetgeen luidt;,Het Koninklijk gezag wordt mede aan een Regent opgedragen, ingeval de Koning buiten staat geraakt de regeering waar te nemen." Al de tribunes waren stampvol. De Ministers waren alien aanwezig Nadat het gewichtige be- sluit gevallen was, rezen alle leden van hunne zetels, terwijl de voorzitter zegtdit besluit is wel de meest bittere en smartelijke beslissing, waartoe de Nederl. vertegenwoordiging kon geroepen worden. Het zal op grondwettige wijze worden afgekondigd. De mededeeling zal gedaan worden aan den Raad van State en den Ministerraad. Met de bede God behoede ons Koninklijk Huis, sloot de voorzitter de vergadering. Door den Minister van Oorlog is ter kennis van de militaire autoriteiten gebracht, dat de Regeering niet voornemens is een wetsvoorstel aanhangig te maken om opnieuw den diensttijd te verlengen voor de ingelijfden bij de militie te land der lichting van 1883, althans indien geen onvoorziene omstandigheden zoodanigen maatregel noodzakelijk maken. Daarentegen heeft een wetsvoorstel tot verlenging van den diensttijd van de miliciens der lichting van 1884 reeds het departement van oorlog verlaten. In verband hiermede zullen de paspoorten van de miliciens der lichting van 1883 in gereedheid worden gebracht en de door hen opgelegde goederen in de kleedingmagazijnen ingeleverd. De dag der pasporteering zal later worden opgegeven. Volgens de Rhein. Kur. moet Hertog Adolf, door den erfprins vergezeld, in Juli van het vorige jaar in het strengste incognito den Koning en de Koningin op het Loo een bezoek hebben gebracht, waaromtrent echter geene bizonderheden zijn uitge- lekt. Zooals men weet, is Koningin Emma een naaste bloedverwante van den Hertog hare onlangs overleden moeder, de vorstin van Waldeck, was een zuster van den Hertog. Ingevolge deze familie- band bestaat tusschen de Koningin en den Hertog een zeer hartelijke verhouding. Hertog Adolf ont- vangt van de Koningin dikwerf drie tot viermaal daags, bericht over den toestand van haren echtge- noot. Niettegenstaande zijn 71 jaar mag zich Hertog Adolf in uitmuntende gezondheid en helder- heid van geest verheugen. De militairen, die eenige weken geleden te Sappemeer werden gedetacheerd met het oog op de werkstaking aan de fabriek van den heer Scholten, zijn thans weder naar hun garnizoen teruggekeerd. In de werkstaking komt nog niet de minste verandering. De arbeiders loopen ge- regeld een paar malen per dag langs de straten, terwijl er, als zij wilden, werk genoeg te verkrijgen zou zijn. Naar men zegt, mogen zij geen ander werk aanvatten, volgens de bepalingen van den Soc. Dem. Bond. ontzettende dingen deed openbaren. Hij lag daar als een zondaar, die om genade smeekt. Maar sprak hij in waanzin Deed de ziekte hem zoo zwaar lijden, dat zijn verstand verbijsterd werd Dit laatste was moeielijk aan te nemen bij een teringlijder en toch lag hij doodelijk afgemat met vaalbleek gelaat in een leunstoel en keek droomerig naar het purper der ondergaande zon. Zijn borst bewoog zichtbaar op en neer, de adem stokte hem in de keel. Het scheen of hij wilde uitspreken, hetgeen er in hem omging maar de kevige pijn belette hem dit. Hij bleef onbeweeg- lijk liggen en slechts een zucht ontsnapte aan zijn beklemde borst. Groot moest zijn lijden zijn en zeer zwaar scheen het hem te vallen de rechte woorden te vinden, waarmede hij vergiffenis en verzoening wilde verwerven. Thans was de strijd ten einde, hij wendde het lioofd en riep met bevende stem Alice Vol liefderijke bekommering rustte de blik van het meisje op haar vader. Alice, herliaalde hij en stak zijn dorre hand naar zijn kind uit. Hoor je de stem, die mij oproept PBid voor me, Alice Smeek den Hemel om erbarming voor de zware zonde, die op mij drukt. Die zonde zal mij in het eeuwig verderf storten. O God, erbarming Met ontzetting en vrees greep Alice de toege- De bevolking der provincie Zeeland bestond, blijkens eene opgave in de Staatscourant, op 1 Jan. 1889 uit 99,877 m. en 101,970 vr., totaal 201,847, tegen 200,602 (99,197 m. en 101,405 vr.) op 1 Jan. 1888. De dichtst bevolkte gemeenten zijnGoes met 6827 Hontenisse met 5084, Middelburg met 16743, Ter Neuzen met 6052, Vlissingen met 12693 inwoners. De bevolking is in den loop van 1888 met 1245 zielen toegenomen. Zaak Willink Ketjen De heer Willink Ketjen schrijft in den Familie- bode o. a. Donderdag heb ik te 's Hage een verhoor ondergaan bij den rechter-commissarisik was namelijk, zooals bekend is, beschuldigd in den loop van Januari aan den Minister van Kolonien de bedreiging te hebben toegevoegd, het Prinsesje te zullen dooden. Van al mijne genoemde beschuldigingen, die open, ridderlijk, tartend, werden uitgesproken, heeft men geen notitie genomen en stelt nu in plaats daarvan een beschuldiging zoo geheel in strijd met mijn sinds jaren aangenomen houding tegenover de machthebbers, dat zij reeds daardoor alleen wederlegd moest zijn in het oog van alien, die mijn zaak gevolgd hebben. Bij bovengenoemd verhoor was een schrijven van den heer Keuchenius aan den Minister van Justitie, gedateerd 6 Maart jl. en hetgeen de aanklacht bevatte, welke tegen mij is ingebracht. Van dit stuk heb ik geen inzage bekomen, doch las mij de rechter-commissaris enkei bet slot dier missive voor, waarin o. m. voorkomt, dat ik tfop de be- wuste dagen in Januari bij mijn gesprek met den Minister, zoo ziedend was van toorn, dat hij (Minister) zich de woorden, die ik had uitgesproken, niet juist meer herinnerde." Het klinkt haast ongelooflijk, dat een Minister, een dergelijke zware eu onware beschuldiging durft inbrengen, twee maanden nadat dat feit zou plaats gehad hebben, onder toevoeging eener verklaring, die de geheele beschuldiging te niet doet. Nog eens dus beroep ik mij op het zoo dikwijls geprezen gezond verstand der Nederlanders en vraag hen niets meer, dan hun oordeel te schorsen, tot de rechter in deze zaak uitspraak zal hebben gedaan. Uit Leiden wordt onder dagteekening van 4 April geschreven Gisterenavond is't weer Spaansch toegegaan in onze goede sleutelstad. Eenige Leidsche socialisten togen tegen 9 uur naar het spoorweg- station om eenige Hagenaars van hunne partij, af te halen. Zoodra ze zich bij elkander hadden gevoegd en de Haarlemmerstraat bereikt hadden, begonnen zij hun blad met luid geschreeuw te venten en in een oogwenk hadden zij zich een gevolg verworven, dat hun 't venten trachtte lastig te maken. Een en ander gaf aanleiding tot een gevecht aan de stoken hand zij ontstelde hevig door de woorden, die haar vader in ijlende koorts (naar zij meende) gesproken had. Hoor je wel, Alice vroeg de baron nogmaals met trillende stem. Smeek dan met mij om erbarming Je weet niet hoeveel ik lijd, je be- grijpt niet welke smarten mijne ziel verduren moet. Alice voelde de tranen in haar oogeu opwel- len en drukte vol medelijden een kus op de klamme vingers van haar vader. Ik bid God, dat Hij uwe zonden moge ver- geven. Stel uw vertrouwen op Hem, vader zeide het meisje ontroerd. De liefde uwer doch ter De liefde mijner dochter, riep de baron harts- tochtelijk uit. Van de dochter, wier hoofd ik mel schande ga beladen die door mijn mis- drijf tot armoede zal vervallen, terwijl mijne ziel voor eeuwig Vader, vader Voor eeuwig verloren is. O, mijn God riep Alice ontsteld uit. Angstig hield zij haar oogen op den baron ge- vestigd. Ofschoon zij sedert eenige weken der gelijke woorden reeds meermalen gehoord had en ze als een gevolg van den ziektetoestand be- schouwde, werd het haar toch bang om het hart, toen zij die uitdrukking van wilde vertwijfeling op het gelaat haars vaders zag zij beefde, TER NEIMSCHE (01 RAM 1 1 i

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 1