Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, Algemeen 9 No. 2491. Zaterdag 30 Maart 1889. 29e Jaargang. Gemengde berichten. Handelsbericbten. ij TER NEUZEN, 2» Maart 1880. Zaamslag, 26 Maart. Heden rniddag werd ten overstaan van den te Axel resideerenden notaris, den heer P. Dregmans, in liet publiek verkocht 11, een huis, sehuur en erf, in eigendom toebehoorende aan M. van de Veke, weduwe J. den Dekker Jr. Deze verkooping geschiedde ten verzoeke van den eersten hypothecairen schuldeischer. I Het hoogste bod, ten bedrage 810, werd gedaan door den heer J. J. Yerlinde, die dan ook kooper werd. Ifoek. Ten beboeve der weduwen en weezen van de Vlissingsehe loodsen werd in de openbare school alhier gecollecteerd de som van f 9,82. Iloutenisse, 26 Maart. Zondag en Maadag jl. had in de school aan de Molenstraat alhier de jaarlijksche tentoonstelling piaats van de vereeni- ging „de Teekenschool." Evenals in vorige jaren waren de teekeningen door de zorg van den secretaris, den heer A. M. J. H. Baron Collot d'Escury, en den onderwijzer der vereeniging, den heer L. H. Luijten iu sierlijke orde aan de wandeu opgehangen. Alles bewees, dat het onderwijs sedert het vorig jaar was vooruitgegaan, en dat de leerlingen goede vorderingen hadden gemaakt. Van verschillende personen, waaronder ook kenners uit naburige gemeenten, mocht het bestuur en de onderwijzer daarvan de betuiging hooren. Een tal van bezoekers bewogen zich gedurende de tentoonstelling belangstellend door de zaal. [Jzendijke. De stichting van eene geheel nieuwe bierbrouwerij, n° 2, voor den heer J. Wijffels, thans landbouwer te Biervliet, is zekerheid ge- worden. De heer Blijenbergh, architect-timmerman, is met de oprichting en den bouw belast geworden. Bij de publieke aanbesteding op Zaterdag jl. kwamen geene inschrijvingen. Biervliet. Uit de voordracht voor onderwijzer aan de school in de kom der geraeente, bestaande uit de heeren Boelen te Sluis, Buijze te Zuidzande en Van de Sande te Schoondijke, benoemde de raad onzer gemeente in zijne zitting van Dinsdag jl. met 5 van de 7 stemmen den heer A. Buijze. De heer J. P. van de Sande bekwam de beide overige stemmen. Oostburg. Tot de le klasse bij de Rijksnormaal- lessen zijn toegelaten C. de Klerck van Nieuw- vliet en P. Geertsema Beckering van Schoondijke. Tot de 3e klasseN. P. v. Ham van Oostburg en A. Geertsema Beckering van Schoondijke. Voor eenigen tijd liep te Leiden een gerucht, dat algemeen werd geloofd, als zou zekere heer, die bij naam werd genoemd, een groote erfenis verkregen hebben. Men sprak van raillioenen. Dit gerucht en de bevestiging daarvan door den erfgenaam zelven had ten gevolge dat men een groot huis aan hem verhuurde, dat men hem pianino's en allerlei prachtige meubelen leverde, benevens wijnen enz. Men noodigde hem boven- dien aan diners, enz.in het kort, men stelde een onbegrensd vertrouwen in den ontzaglijken rijkdom van den erfgenaam, die er in Den Haag maand- paarden op nahield, natuurlijk op krediet, en daar- mede in een rijtuig hier en daar heenreed. In de residentie reed hij zelfs met equipage. Voorts deed de nieuwe milliounair het voorkomen hier een villa, daar een boerderij te bezitten. Thans is men in het vertrouwen op dien heer of op zijn schatten diep geschokt. Men is te weten gekomen dat hij zich naar een dorp in den omtrek heeft begeven om van den aldaar resideerenden notaris f 15,000 te leen te vragen. Hij kwam daar volgens zijn zeggen, maar met gemeen span en veroistschuldigde zich dienaangaandevan zijn equipage1 was het rijtuigwiel onderweg gebroken. Indercjlaad was er dan ook een spaak in het wiel gekiomen. De uotaris was echter niet vlug met leenen hij wil/de bewijzen. ,/.Tuist daaraan ontbreekt het mij," keide de millionnair, doch hij deelde mede welke kiotaris de gelden der erfenis in handen had. Den vblgenden dag moest hij maar terugkomen hij bracht toen zijn moeder mede, die den zoon in zijn mededeelingen steunde. Toch gaf de notaris het geld niet, hetgeen nu moet gebleken zijn goed te wezen. Ieder wil nu het door hem geleverde natuurlijk van den »millioenenheer" terughebben. Deze droeg een rouwkostuum om meer geloof aan zijn verhalen te doen slaan. Hij was in den rouw over den gewaanden erflater Omtrent deze zaak wordt nog uit Leiden gemeld dat men aldaar van niets anders hoort spreken. Het aantal ingezetenen, dat opgelicht is, schijnt zeer groot. Op het politiebureau werden na het lezen van het bericht omtrent den „millionnair" verschillende aangiften gedaan van personen, die groote bedragen te vorderen hadden. Een boek- handelaar zag zijn vertrouwen in den man zeer geschokt, daar hij een rekening had van 2300. Onlangs werd gesproken van een persoon, die f 35,000 geboden had voor een aanzienlijk heeren- huis op de Breedstraat staande, waarvan de eigenaar onlangs overleden was. Het bod werd niet geac- cepteerd, maar kwam van onzen millionnair. Bij den welbekenden kapper Knaap bracht hij menigmaal een bezoek, maar betaalde aldaar zijn toiletzaken contant en was dan ook steeds voorzien van een portefeuille goed gevuld met bankbiljetten. Het schijnt dat vele leverantien in Den Haag zijn geschied. Een fabrikant in piano's begaf zich hierheen op het gerucht dat de zaak niet in orde was, maar tevergeefs. Eene hoogst droevige gebeurtenis heeft eergis- termorgen te Gouda piaats genad. Te circa 8 uur brak een ernstige brand uit in het huis R. 203d, aan den Bleekerssingel, bewoond door den heer A. H. Spruijt, die weldra zoo toenam, dat de boven- kamers spoedig geheel waren uitgebrand, terwijl daarbij helaas ook een menschenleven valt te be- treureu. De vrouw des huizes, die den vorigen dag beval- len was, lag te bed in een alcoof en was bezig den jonggeborene te helpen, toen zij, daar het vrij duister was, de baker riep om haar bij te lichten. Deze kwam met het licht en naderde daarmede te dicht bij de gordijnen, waardoor deze iu brand geraakten. De vlammen verspreidden zich in een oogwenk, zoodat het geraden was, zoo spoedig mogelijk het vertrek te verlaten. Terstond bracht de heer S., die inmiddels was toegeschoten, met behulp van een der buren zijne echtgenoote en de kleine in veiligheid in een naastgelegen huis. Intusschen was de baker nog op het brandende bovenhuis gebleven. Zoodra zij zag, dat hare me- vrouw geholpen werd, was zij naar haar eigen bed gegaan, om nog een en ander in te pakken, doch vrij spoedig schijnt zij door den rook bevangen te zijn. Althans toen men later, na de ruiten stuk geslagen te hebben, binuenkwam, was zij zoo goed als gestikt. Wei waren de levensgeesten nog niet geheel geweken, maar weggedragen en in een nabu- rig huis onder dak gebracht, blies zij weldra den laatsten adem uit. De schade is aanzienlijk, doch alles was verzekerd. Waarschijnlijk zal men zich herinneren, dat in den nacht van 21 Februari te Helder eene brutale aanranding piaats had. De schildwacht van het fort //de Harssens," de milicien W. van G., werd door onbekende personen op zijn post aangevallen en mishandeld. Den 1 Maart d. a. v. ontving Van G. een ongeteekenden brief, waarin zijne aanranders verklaarden dat hij zich dapper gehoudeu had wat zijn behoud' was geweest, wijl zij het voornemeu hadden gehad hem te verdrinken. Ter bevordering van outdekking der daders werd een nauwkeurige nadruk van dezen brief op last van den commissaris van politie te Helder verspreid. Nadat reeds verschillende personen, onder verdenking den brief te hebben geschreven, waren aangehouden, altijd echter zonder gevolg, is men er thans in geslaagd in het opzettelijk verdraaide schrift, dat te herkenuen als van den milicien W. van G., den mishandelde iu persoon. Deze heeft bekend het verhaal van de aanranding van a tot z te hebben verzonnen en zichzelven later den brief te hebben geschreven, om daardoor aan zijn verzinsel meer kracht bij te zetten. Hij is dientengevolge aan den militairen rechter over- geleverd om zich ter zake van het gepleegd bedrog te verantwoorden. Maandagmorgen werd Renswoude bezocht door iemand die er zeer ongelukkig uitzag en met behulp van zijn twee krukken ter nauwernood voort kon komen. Alle ingezetenen waren dan ook met het lot des ongelukkigen begaan en weigerden hem geen aalmoes. Doch eensklaps spoedde hij zich voort, zonder naar de huizen meer om te zien, want de schoolkinderen hadden hem buiten het dorp flink zien loopen met de twee krukken onder den arm, en de politie maakte spoedig aan deze vertooning een einde. Te Groningen is Zaterdag jl. in het acade- misch ziekenhuis door prof. Korteweg het been van den heer J. Cock onder de knie andermaal gebroken. De heer Cock is een der slachtoft'ers van de spoorwegramp bij Ruinerwold. Na de herstelling heeft het been de noodige stevigheid om er op te loopen niet verkregen. De heer C., ongeveer 25 jaar. vroeger een krachtig man, is thans zeer zwak. De som, als schadevergoeding gevraagd, moet door de Mij. tot Expl. van Staats- spoorwegen te hoog zijn bevonden. De rechtbank zal in deze zaak uitspraak moeten doen. Terwijl dezer dagen de echtgenoote van H. in den Haarlemmermeerpolder achter in het huis werkzaam was, bespeurde zij brandlucht. In de huiskamer komende, zag zij tot haren schrik, dat haar kind van ongeveer 10 maanden, een oogenblik te voren door haar in eene stoel gezet, in brand stond. Daar er geen vuur in de nabijheid was en het kind zich alleen in de kamer bevond, is er reden om aan kwaadwilligheid te denken. Van wege de justitie is dan ook eep onderzoek ingesteld, en tengevolge hier van is de 14jarige dienstbode in hechtenis genomen. Het kind, ofschoon over het geheele lichaam vreeselijk gebrand, is nog in leven. Te Sappemeer heeft men getracht de aldaar gedetacheerde infanteristen voor zich te winnen, door vrij gebruik van sterke dranken toe te staan. De politie heeft den commandant hiervan kennis gegeven, zoodat dadelijk afdoende orders volgden. De werkstakers onthouden zich geheel van 't ge bruik van sterken drank. De heer Scholten moet onkundig geweest zijn omtrent de verhouding tusschen den opzichter en de arbeiders der fabriek. Er gaan in het dorp lijsten rond ten behoeve der werkstakers, waarop o. a. ook de burgemeester geteekend heeft. Een socialistisch spreker kon niet optreden, wijl geen lokaal te krijgen was. De opperste raad van Nieuw-Caladonie, door de enorme uitbreiding van de melaatschheid er komen 4000 melaatscben op eene bevolking van 25000 zielen voor tot handelen genoodzaakt, heeft besloten, krachtige maatregelen te nemen tot bestrijding der ziekte en ook leprozenhuizen op te richten. Dit zal echter zeer moeilijk zijn, aange- zien de meeste lijders behooren tot de zwervende stammen der Konaken, die zich in de bergen terugtrekken en moeilijk na te sporen zijn. Tusschen Genua en Vintimille is een spoorweg- drama afgespeeld. De oudste zoon namelijk van den Zwitserschen consul te Cannes is op dat traject is een spoorwegcoupe vermoord. De jonge man begeleidde zijne verloofde naar haar woonplaats te Genua en had een aanzienlijke som gelds bij zich. Zijn lijk werd later op den weg gevonden; het gelaat was onkenbaar onder tal van sneden. Men vermoedt, dat de moordenaar zijn slachtoffer, na het afgemaakt te hebben, uit het portier heeft geworpen. Het meisje van den ongelukkige kon tot heden niets verklaren, daar zij door den schrik de spraak verloren heeft. Het begint den Japanneezen te vervelen, zich den buik open te snijden, met een hun door hun keizer toegezonden sabel, zelfs al is deze sabel een meesterstuk van kunst en weelde. Dit wordt door de volgende gebeurtenis bevestigd. De Mikado was zeer ontevreden op een zijner beambten en zond dezen door Harakiri (buikopen- snijder) den beruchten sabel. Wijl deze beambte tot dusver zijn hoogen post zeer naar 't genoegen van zijn meester bekleed had, werd hem door den eersten minister een kostbare met diamanten ver- sierde sabel gebracht, om zich daarmede volgens het heerschend gebruik te dooden. Met betuigin- gen van eerbied ontving de ter dood bestemde het moordinstrument, ging in zijn huis van daar naar eene haven, stapte daar aan boord van een vaartuig, dat naar Havre zeilde, deed eene voor- spoedige reis en verkocht te Parijs zijn kostbaren sabel voor 150 duizend francs. Te Parijs is ecu jongmensch van 20 jaar, Leon S., verliefd geraakt op eene vriendin zijner moeder, mej. N., 49 jaar oud, en daar hij de toestemming zijner ouders voor een huwelijk niet krijgen kon, is hij met haar gevlucht. De ouders hebben eene aanklacht tegen de dame ingediend wegens ontvoering van een minderjarige Even verwonderd als een Amsterdammer zou zijn, indien men hem 's morgens een maisbrood tot ontbijt gaf, is de Britsche consul te Baltimore, dat Turksch koren iu in Europa bijna uitsluitend als veevoeder gebruikt wordt. Die verbazing is te begrijpen, als men bedenkt, dat in de Vereenigde Staten het verbruik van mais of corn, zooals men het daar noemt, 32 bushels per hoofd bedraagt, tegen 4£ bushel tarwe. De geheele jaarlijksche hoeveelheid mais die in de Vereenigde Staten wordt gekweekt, heeft eene waarde van omstreeks 1,548,000,000 gulden, onge veer het dubbele van de waarde der gekweekte tarwe. De consul verzekert, dat mais meer voe- dingskracht bezit dan eenige andere graansoort. Als men Cooper en Aimard gelooven mag, was dit al vroeg door de Indianen begrepen. Zij hadden althans steeds een behoorlijke voorraad maiskoeken in hunne //wigwams." Te Antwerpen is de bekende voorvechter der liberale partij Ferdinand van der Taelen, een der meest populaire mannen in Belgie, tengevolge van een beroerte overleden. De heer Van der Taelen was door zijn uitmuntende eigenschappen in alle kringen te Antwerpen en elders zeer bemind zoowel zijn vrienden, als zijn politieke tegenstanders koes- terden de hoogste achting voor hem. Z E E T IJ D I N G E N. Van 26 tot en met 28 Maart zijn in deze haven binnengekomen om aan den spoorweg alhier te lossen en te laden 26 Maart. Eng. stoomb. Grip Fast, kap. Buyer, van Bilbao met menerie. 28 Maart. Eng. stoomb. River Derwent, kap. Richards, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Ituna, kap. Dollar, van Goole met stukg. Van 26 tot en met 28 Maart zijn uit deze haven vertrokken na aan den spoorweg te hebben gelost en geladen: 26 Maart. Eng. stoomb. Anglia, kap. Smith, naar Middlesbro ledig. Eng. stoomb. Glenmore, kap. Home, naar Middlesbro ledig. Spaansche stoomb Lucero, kap. Uriga, naar Bilbao ledig. Eng. sloep Ella Norman, kap. Jarrett, naar Londen met phosphate. 27 Maart. Belg. stoomb. Eugalia, kap. De Weerdt, naar Antwerpen ledig. Eng. stoomb. River Lagan, kap. Namare, naar Londen met stukg. 28 Maart. Eng. stoomb. Avocet, kap. Stubbs, naar Liverpool met stukg. In deze haven is binnengekomen bestemd voor Gent 28 Maart. Eng. stoomb. Bordeaux, kap. Giles, van Londen met stukg. Uit deze haven zijn vertrokken komende van Gent: 27 Maart. Eng. stoomb. Galatea, kap. Lumley, naar Londen met stukg. Eng. stoomb. Ralpb Creyke, kap. Ridfort, naar Goole met stukg. 28 Maart. Duitsche stoomb. Rival, kap. Heeckt, naar Middlesbro ledig. Belg. stoomb. Leopold I, kap. Everard, naar Newport ledig. Van 26 tot en met 28 Maart werden langs de Oostsluizen alhier 21 binnenvaartuigen op en 23 afgeschut. 1» R IJ Z E V A N E F F E C T E IV. Amsterdam, 28 Maart. a. f Dordrecht, 28 Maart. KOERS VAN HET GELD. Belgisch per 100 fr. f 47,60 it f 47,70 Engelsch per 12,05 r 12,09 iu d van de Ter Neuzensche Courant. Staatsleeningen. pCt. Bedrag stukken. Nederland. Cert. N. W. Sch. 2} 1000 76}} dito dito .3 1000 91} dito dito .3} a 1000 101} dito Obi. .3} n 1000 101} Oostenrijk. Obi. Mei-Nov. .5 1000 68} dito Jan.-Jnli .5 jr 1000 69} dito dito Goud .4 a 200-1000 Portugal. Ob. Bt. '53/84 .3 100 65} Rusland. Obi. Hope 1798/1815 5 1000 102} Cert. Ins. 5 S. '54 .5 Z.R. 500 dito dito 6 S. '55 .5 tt 500 89} dito 1864 .5 1000 102} Obi. 1877 dito. .5 20-100 Spanje. Turkije. Egypte dito Oost. 2e S. dito '73 gee. dito. dito '75 gee, dito. dito '80 gee. dito. Obi 1. 1867/69 O. B. Perp. dito bin. Perpet. Gecv. S. D. C. O. L. 1876 5 Z.R. 100-1000 63} 5 50-100 100± .4} 50-100 99J .4 Z.K. 125-625 85| 4 20-100 87J 4 Pes. 1000-24000 70} .4 Pr. 500-25000 20-1000 15^ 4 20-100 87 Spoor wegleeniuyen. pCt. Bedrag stukken. Nederland. Ned. Ctr. spw, A. dito Gest. Obi Honfjarije. Theis Spw. aand. 5 Italic. Zuid.-Ital. Sp. O. .3 Rissland. Gr. Sp.-Maats. Aand. 5 Bait. Spw. Aand.3 Chark.-Azow. O. 5 Kurk.-Ch.-Az.O. 5 Orel-Vitebsk A. .5 dito Obi5 Znid.-West Sp.-M. 5 250 235 83| fl. 200 Lir. 500-5000 59} Z.R. 125-625 123} 125-1250 62} 100 101*1 100 96} Z.R. 125 99} 100 102} Z.R. 100-1000 77} Premieleeningen. pCt. Bedragstukken. Nederland. Stad Amsterdam 3 f 100 112} Stad Rotterdam 3 100 106} HelgiB. Stad Antwerpen 1874 3 fr. 100 88 dito Brussel 1887. 2} 100 88 Mpanje. Stad Madrid 3 100 42} Bij geringen aanvoer van Tarwe bleef de stemming flauw en zijn enkele artikelen niet dan lager te verkoopen. Puike Zeeuwscbe en Vlaamsche Tarwe f 8,20 a f 8,80 nieuwe 6,70 a f 7,10. Rogge Zeeuwscbe en Vlaamsche /4,50 a /5,20. Gerst Zeeuwsche en Vlaamsche winter f 4,20 a f 4,60, Overmaasche 3,70 a f 4,00, Zeeuwsche en Vlaamsche zomer 3,90 a f 4,10. Haver dunne 2,60 a /3,40. Paardeboonen f 5,00 a f 6,50. Duiveboonen f 6,20 a 7,20. Witteboonen f 8,00 a f 11,00. Brnineboonen 10,00 a f 14,00. Erwten 7,50 a 8,00. Voeder 6,80 a 7,00. Koolzaad 12,00 a 12,50. Lijnzaad zaai 11,00 a 14,00.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 5