Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2491. Zaterdag 30 Maart 1889. 29® Jaargang. Binnenland. iBONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. iDVERIENTlSN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. nit blad verftchijnt Uinsdai. en VriJdajravoiid blj den nltgever P. J. VAN U E SANDEte Ter Neuzen. BU deze courant behoort een bijvoegsel. folitieli Overzicht. In Oostenrijks hoofdstad begint de jodenver- volging. Men weet dat de vrijzinnige en de democratische partij elkander de zetels betwisten. De laatste partij is een meugsel van heterogene bestauddeelen en heeft zich opgelost in een anti- semitische beweging. Rassenhaat en klassenhaat in Weenen als in Berlijn. Siocker in de laatste, Schoenerer in de eerste stad trachten de groote menigte te exploiteeren, door hare afgunst op de bezitters, op de mannen, die in verhouding van hun aantai een buiteugewoon grooten invloed op de geldmarkt, (joden) in de pers uit oefenen, op te zweepen tot godsdiensthaat en zeer ouchris- telijke gevoelens te bedekken met den mantel van een allerchristelijkst patriotisme. De Ieren kuunen opnieuw te weten komen, wat zij van het tegenwoordig ministerie te wachten hebben. Lord Salisbury heeft, bij de beantwoording van een adres van Iersche Orangisten, gezegd jilt zal nooit een eukel oogenblik toegeven, dat het Engelsche volk er aau zou kunnen denken, de invoering van //Home-Rule" in Ierlaud toe te staan." De verkiezing te Gorton is voor de Gladstonianen gunstig geweestniettegenstaande de door Brodrick uit naam der regeeriug toegezegde groote leverantien. Voortdurend verliest de re- geering terrein, de noodlottige afloop van het door het city-blad tegen Paruell gevoerde proces, heeft aau het prestige van lord Salisbury een slag toegebracht, die vroeger of later zal blijken onher- stelbaar te zijn geweest. In de ,/Ligue des Patriotes" is ook scheuring gekomen, doordat Boulanger kuipoogjes aan de klerikalen heeft gegeven. Ook wordt de zaak van den Franschen woelgeest er niet beter op door de aankomst van den oudveearts, den heer Antoine, ex-vertegenwoordiger van een der distrikten Elzas- Lotharmgeu. Antoine is door zijn streven tot herstel van den vroegeren toestand in de afgescheurde gewesten een populair man in Frankrijk geworden en nu meent men in dezen veearts den man ge- vondeu te hebben om de ziekte van het Boulangisme te bestrijden. Hij heeft verklaard, dat de Elzassers hunne hoop vroeger op generaal Boulanger hadden gevestigd, toen zij in hem nog den man der revanche zagen, doch dat zij zich van hem hadden afgeweud, zoodra, hij aau politiek ging doeu. Volgens een loopeud gerucht heeft het ouderzoek in de zaak der //Ligue des Patriotes" feiten aan het licht gebracht, die de regeering het recht geven om Boulanger voor den Senaat te dageu en hem, als hij door dit lichaam, waarin hij slechts een geestverwant bezit, wordt veroordeeld, gevangen te zetten of te verbannen. Den schandelijken EETJIIjLETON. 50) Een stem riep door den gangMevr. De Fai rieres O mijn God men roept mij Ik sterf, ik sterf Neen, gij moet leven voor de overwinning der gerechtigheidSta op, ga tot den rechterstoel en beken uwe misdaad De menschen vermogen niets meer over u en God zal u vergeven Wilt gij het, mijn zoon Ja, het moet, uw eeuwig heil vordert het Zij richtte zich op, doch zij viel weer neer en stiet eenen gil uit. De dame bevindt zich op't oogenblik zeer onwel, meldde men den rechter, die deze gewichtige getuige verlangde. Goed, wij zullen op haar wachten, zeide de president welwillend en riep eenen anderen naam. Een zacht gebrom liep door de rijen, de Dominikaner, fluisterde men. Alle blikken richtten zich op de hooge magere gestalte Met wankelende schreden trad hij nader en hief de hand op voor den gevorderden eed. Uw naam vroeg de president. Alphonse Landregarde, antwoordde hij luide en duidelijk. Franschman onschadelijk te makeu is voor de welvaart van het laud gewenscht. Zoo onverwacht de Duitsche Keizer in den Pruisischen Lauddag verscheen, zoo vertoonde zich ook de Rijkskanselier in een der laatste zittingen van den Rijksdag. Zijn uiterlijk logenstrafte de geruchten als zou de groote man lichamelijk in een ongunstigeu toestand verkeeren. Hij was hoofdzakelijk gekomen om over marine—zaken te spreken en wel over de noodzakelijkheid om eene scheiding te brengen in het opperbestuur van de marine, zoodat het kommando worde gescheiden van het administratief en technisch beheer. Het doel dezer wijziging is, prins Heinrich tot bevel- hebber der vloot te kunnen beuoemen. Men vroeg, waarom deze maatregel niet vroeger was voorgesteld en daarop verwees Von Bismarck naar de uitbreiding, die de vloot had ondergaan. De beide vcrige Keizers hadden zich weinig aan het zeewezen laten gelegen liggen, omdat er tijdeus hunne jeugd geen vloot bestond, maar de tegeuwoordige Keizer toonde groote belangstelling in de vloot. Zeer terecht merkte de oppositie op, dat als de persoonlijke inzichten van den Keizer den doorslag moesten geven, de Rijksdag wel naar huis kon gaan, waarop de oude heer zeer gepast antwoordde, dat als de Rijksdag alleen te beslissen had, men ook geen Keizer behoefde. Met groote meerderheid werd het voorstel desbetreffende aangeuomen, alleen de Duitsch-vrijziunigen, de Polen en de sociaal- democraten stemden er tegen. Bij den Bondsraad is een wetsontwerp ingediend, waarvan de strekking is, door wijziging van het strafwetboek en de drukperswet tot de opheffing van de bestaande socialis- tenwet te kunnen overgaan. De straffen, tot dusverre slechts op sociaal-democratische vergrijpen bepaald, worden uitgebreid tot alle aan vallen op den bestaanden maatschappelijken toestand, de monarchie en den eigendom. Zij die wegens dergelijke vergrijpen eenmaal gerechtelijk zijn veroordeeld, kunnen eenige jaren verbannen worden. De uitgifte van dagbladen, die eenmaal zijn veroordeeld, kan voor goed worden verboden. De sociaal-democratische leden van den Rijksdag zullen een aantai voorstellen indienen tot wijziging van het ontwerp, betreffende de verzekering tegen ouderdom en invaliditeit. Men merkt, dat de Duitsche socialisten een vaardiger houding aan- nemen dan vroeger en dat maakt hunne zaak beter. Uit 's Gravenhage wordt gemeld, dat tusschen den Raad van State en den Voorzitter van de Eerste Kamer der Stateu-Generaal een overleg heeft plaats gehad omtrent de bijeenroeping der Kamers in vereenigde zitting. Men verwacht deze in de volgende week. Men begrijpt de verwondering der menigte, die in den persoon van den beroemden monnik den geleerden arts weerzag. Hij was dus de jonge dokter, die de vergiftiging ontdekt had en slechts met ondank beloond werd. Wat weet gij vroeg hem de president. Weinig en veel, hernam hij. Als arts heb ik het gift dadelijk ontdekt, maar als vreemdeling in de familie en in de stad heb ik nooit iets anders ontdekt. De akten werden voorgelezeu en de monnik zeideIk heb niets bij te voegen en niets weg te laten, want mijne overtuiging is niet veranderd. Ik moet u opmerken, sprak de president, dat gij nog nooit van de aangeklaagde gerept hebt. Ik kan ook geene verdere inlichtingen in de zaak geven, want de aangeklaagde is gisteren bij mij ter belijdenis geweest, en ik maak hiervan gebruik, om de getuigenis te weigeren. De Dominikaner verwijderde zich langzaam. Mevr. De Fairieres beval de president. De monnik die reeds aan de deur van de zaal was, waar hem een ander geestelijke in den weg trad en hem iets intluisterde, keerde terug. Is de dame nog niet in staat om te verschijnen, vroeg de president. Mevr. De Fairieres is dood, antwoordde de priester, zoo meldt mij een collega. Bij deze tijding heerschte een diep zwijgen in de zaal. Eene rilling doorliep de menigte en het Het voorstel van den heer Seijffardt, bij de Tweede Kamer ingekomen, beoogt den militiedienst- tijd met 3 jaar te verlengen, zoodat de landmilitie gedurende 8, de zeemilitie gedurende 7 jaren in dienst zal blijven. In de laatste 3 jaren zullen geen herhalingsoefeningen worden gehouden. De bedoeling is alleen om in tijden van oorlog en oorlogsgevaar onmiddelijk over drie lichtingen meer te kunnen beschikken. Door den heer Mackay (Minister van Bin- nenlandsche Zaken) is een amendement voorgesteld op art. 8, 2" lid van de arbeidswet waardoor Zondagsarbeid voor vrouwen geheel zal verboden zijn. De uitslag der eergisteren gehouden verkie zing van een lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal in het hoofdkiesdistrict Dordrecht, ter vervulling der vacature, ontstaan door het overhjden van den heer Mr. J. B. van Osenbruggen, is als volgt Aantai geldig uitgebrachte stemmen 2608. Gekozen de heer S. M. Hugo van Gijn (liberaal) met 1402 st. Op den heer J. G. van Schaardenburg (a.-r.), candidaat der verbonden anti-revolutionaire en katholieke partijen, waren 1202 st. uitgebracht. De correspondent van de Times te Berlijn telegrapheert zeer uitvoerig over de voordeelen van den weg over Queenborough—Vlissingen boven die over Dover-Ostende en Dover—Calais. #Als dus Engelsche reizigers naar Noord-Duitsch- land zich niet willen blootstellen aan het gevaar en het nadeel van hun reis gedurende 7 of 8 uren te Keulen te moeten afbreken, dan zullen zij," zoo seint de correspondent, »de Vlissingsche route kiezen, die gebleken is zeer vlug en betrouw- baar te zijn. Het was tengevolge van haar groote ongeregelmatigheid, dat de Belgische lijnen veel ver- loren van den Engelschen maildienst naar Duitschland, die thans voor een groot deel op bewonderswaardige wijze over Vlissingen plaats heeft, en als zij zich niet beteren zullen zij tot haar leedwezen zien, dat ook de Engelsche reizigers naar Noord-Duitsch land de Belgische spoorwegen zullen mijden." De mineraal—waterbron, welke op een erf aan den IJ weg te Haarlem mermeer opwelt, zal door eene Amsterdamsche firma in exploitatie worden gebracht. Als eene bijzonderheid verdient vermel- ding dat dit water volgens scheikundig onderzoek dat der Duitsche bronwateren in gehalte overtreft. Dus niet meer naar Karlsbad of Spa, maar naar Haarlemmermeer. Zegt het voort De Londensche correspondent van de N. R. Ct. bericht, dat een lading schapen uit Bremen is gebleken aangetast te zijn door het mond- en klauwzeer, wat niet alleen het oumiddellijk slachten dier lading tengevolge heeft gehad, maar ook het uitvaardigeu eener ukase, waarbij de invoer van gereehtshof scheen een oogenblik besluiteloos. Een oogenblik later dacht men niet meer aan Lachenal, aan den monnik of aan Mevr. De Fai rieres men dacht slechts aan de aansreklaagde. Deze ongelukkige was ten slotte de treurige heldin van het proces. De voorzitter vatte de aanklacht in korte woorden samen. Hij begon de misdaad te bewijzen, 't geen niet moeielijk was, daar de bewijzen talrijk waren. Immers wie was de dader? Waarschijnlijk de persoon, die zoo eensklaps op de vlucht ging, zulke sprekende bewijzen barer scliuld achterliet en eerst twaalf jaren later terug- keerde. Zij meende, dat alles vergeten was en veilig te zijn voor alle gevaar. Het lag immers voor de handde brieven, die zij niet ontkende, de sporen van vergift in hare kleederen, hare vlucht en haar lang wegblijven uit het vaderland en hare onzekere antwoorden bij het verhoor. Spreek dus het vonnis uit, dat zij verdient, zoo besloot de president. De openbare orde, de veilig- heid onzer familien, de achting voor de maatschappij vorderen het Een zacht gelluister van bijval vergezelde de laatste woorden. De advocaat Faverot trad op, doch toen hij sprak, schudde iedereen het hoofd. De arme is verloren zeide menFaverot is een talentvol man, maar hier is niets te redden. De verdediger sprak vijf en-twintig minuten, maar zijne rede liet rechters en publiek onverschillig. Hetzij, dat zijn talent tegen deze zaak niet opgewassen Duitsche schapen tot nader order verboden wordt. Meer dan ooit is alzoo noodig, sc'nrijft deze corr., dat men in Nederland op zijne hoede zij. A1 onze beesten worden met buitengewone streugheid nagezien. Niets mag er aan haperen, of anders is het ook weer uit met den invoer van onze levende runderen en schapen in Engelaud. De heer W. E. Willink Ketjen was heden, Donderdag 28 Maart, gedagvaard om voor de Kamer van i'nstructie in het gebouw der rechtbank te 's Hage te verschijnen, om te worden gehoord over het volgende in de dagvaarding gestelde feitdat hij in 1889 te 's Gravenhage den Minister van Kolonien bedreigd heeft, H. K. H. prinses Wil- helmina van het leven te berooven, door in het begin van Januari 1889 in het kabinet van genoem- den Minister dreigend de woorden te uiten z/Dat voor iedere traan, die zijn vrouw geweend had, een droppel bloeds zou moeten vloeien" en z/dat hij zich zelf recht zou verschaffen door Ne derland te treffen in hetgeen het '"t dierbaarst is," en door op 21 Januari 1889 tot genoemden Minister dreigend de woorden te uiten ,/Dat hij zich zoude wreken, het prinsesje zoude dooden en dan zich zelven een kogel door het hoofd zoude jagen." Omtrent het vergaan van het Rotterdamsche barkschip //Emma" geeft de kapitein Schall de volgende mededeelingen Nadat wij op 19 Maart met mooi weer en Z.Z.O. wind IJmuiden verlieten zetten wij koers naar de Engelsche kust en kregen 20 Maart des ochtends Flambourough Head in't gezicht. Tegen 1 uur 's middags kwam een sleepboot uit Shields, en wij maakten accoord voor 180 de /Emma" naar Shields te sleepen en meenden nog denzelfden avond aldaar te komen. Des avonds tegen 7 uur draaide de wind naar het Noorden en woei het zoo hard, dat wij besloten het schip in Oost—Hartlepool binuen te brengen. Het was intusschen geheel dik van sneeuw en regen geworden en door het zware stampen van het schip brak de sleeptros (een nieuwe 11 duimsche henuepkabel) en verloren wij de sleepboot uit het gezicht. Ons bleef niets anders over dan te trachten vrij van den wal te komen en zetten toen zooveel zeil bij als het schip dragen kon, doch het gelukte ons niet het schip Noordwaarts te brengen en toen niets meer hielp en wij de branding al dicht vooruit haddenliet ik het schip recht voor den wind houden om het zoo hoog als mogelijk op te laten loopen om ten miuste ons leven te kunnen redden. Het was ongeveer 11£ uur 's nachts toen het op de klippen stiet en de zee er over heen brak, zoodat wij enkel op lijfsbehoud bedacht waren. Zoo spoedig als doenlijk was zetten wij de booten over boord daar wij ieder oogenblik verwachtten, dat de brekende zee alles aan dek zoude verbrijzelen was, hetzij hij zich niet in zijn element bevond, hij behaalde niet het minste succes en had ook de bewijzen van den voorzitter niet ontzenuwd. De beschuldiging bleef in haren vollen omvang bestaan. De ongelukkige, herhaalde men van alle kante n, zij is verloren. Daarna sprak de president met zijn zware stem de heer Lachenal heeft het woord HOOFDSTUK V. Lachenal stoud op en werd spoedig hetmiddel- punt van aller opmerkzaamheid. Hij stond daar bleek, mager, met een ernstig gelaat en wischte met de hand het zweet van zijn voorhoofd. Hij sprak, of liever hij beproefde te spreken, want zijne dotfe stem was in den beginne bijna onhoorbaar, de woorden vloeiden hem onduidelijk en onzeker van de lippeu. Men haalde de schouders op en zeidedat is niet onze groote advocaat waarlijk, hij is dezelfde'niet meer! Dat was vooruit te zien, meenden anderen, ziet hij stamelt, hij zal niet tot een einde komen. Wie had dat voor eenige jaren gedacht? Doch spoedig won de zwakke stem aan kracht, zij vulde de geheele ruimte en klonk zelfs tot buiten. De woorden klonken helder, duidelijk, diep en machtig. Een ieder werd geboeid en hing aan de lippen des sprekers. De kracht van uit- drukking ging vergezeld van een gezond oordeel. TM \E1 m,S( BE (OIRAVT O O

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 1