Gemengde berichten. Telegrafische berichten. bij een rat, afkomstig van het te dier zake verdachte erf of terrein van Jac. De Jager aan het plein bij de Jacob Valckenstraat, aldaar. Als bewijs met welk een nauwgezetheid bij ons te lande toezicht wordt geoefend op vee, dat levend naar Engeland verscheept wordt, kan dienen, dat eergisterochtend te Rotterdam door den gou- vernements-keurmeester 55 schapen werden in beslag genomen, enkel en alleen op grond dat zich onder dezen twee bevonden, welke aan schurft leden. Bedoelde kudde stond ter inlading in het stoomschip Winsloe gereed. Na de in beslagneming werden de dieren naar het opeubaar slachthuis vervoerd, om daar te worden geslacht en na keuring naar Engeland te worden gezonden. In de Steenbergsche Yliet zullen dit jaar verscheidene gemeten land door verschillende land- bouwers voor eigen rekening met suikerbieten worden beteeld. Ofschoon men beweert, dat de fabrikanten deze bieten in den herfst niet zullen accepteeren, hoort men dat een enkele reeds onderhandeld heeft deze wortelen te willen koopen tegen f 1 minder dan men besteedt voor de bieten, afkomstig van het zaad door de fabrikanten zelven te leveren. Aan de 5 visscherlieden, die het Engelsche schip Duncow (reeds meermalen gemeld) verlateu op zee vonden en te Antwerpen binnen brachten, is voor bergloon 110,000 francs toegewezen. Sedert Woensdag brand op een binnendijk nabij Hoedekenskerke een tweede licht dat met het bestaande licht op den zeedijk inben en de koerslijn van Z. t. O. en N. t. W. de meeste diepte zal aangeven op de zich gevormd hebbende droogte tusschen Roode ton 14 en Witte ton 10. Met de lichten inben zal men met gewoon laagwater 43, met de lichten even open om de West 42, en met de lichten even open om de Oost 41 d.M. water vinden. Afkomende schepen houden deze lichten ineen tot dat de lichten van den Eendrachtpolder in elkander komen. Opgaande schepen houden de lichten van den Eendrachtpolder achteruit inben tot dat die van Hoedekenskerke in elkander komenen laten deze los als het licht van Baarland van rood wit wordt. In verband met de ontsteking van dit tweede licht, zal ook het licht op den zeedijk voortaan geheel wit schijnen. TER NEUZEN, 15 Maart 1889. Met 1 Mei a. s. wordt de heer J. Mulder ingeuieur bij 's Rijks Waterstaat alhier verplaatst naar Zwolie, en vervangen door den heer H. Wortman, thans te Zwolie. Binnen enkele dagen zal aan de huizen der ingezetenen eene collecte gedaan worden voor de 10 ongelukkige weduwen en 40 weezen van Belgische loodsen uit Vlissingen. Meermalen wordt alhier de liefdadigheid tot leniging van rampeu, en niet te vergeefs, ingeroepen. Thans echter, nu zoo velen onzer natuurgenooten hun dood in de golven vonden en hunne arme vrouwen en lieve kinderen weduwen en weezen werden, achten wij het onnoodig u toe te roepen helpt die kinderen, helpt die weduwen. Er is nog geen broodsgebrek, maar 't moet er komen als wij niet spoedig helpen. Toonen wij, medelijden te hebben met onze Belgische broeders en laat ons zorgen voor de kleiuen, die geen vader meer hebben om dit voor hen te doen. Naar wij vernemen worden door eenige ingezetenen pogingeu aangewend tot het oprichten van eene vrijwiilige brandweer. Reeds verzekerd van de medewerking van velen wordt door hen eene vergadering uitgeschreven tegen Maandag 18 deztr tot welker bijwoning alien worden uitge- noodigd, die deze nuttige zaak willen steuuen. Wij vestigen nogmaals de aandacht op de achterstaande advertentie van de Zeeuwsche tentoon- stelling. Be deelnemiug is nog niet algemeen genoeg. Er moet nog meer gedaan worden. Laat Zeeuwsch-Vlaanderen toonen niet achter te staan op 't gebied van nijverheid en kunst. De deelne- rning is tot heden van onze zijde niet klein maar 't kon nog beter. dat ge mij veracht. Doch indien gij wist, wat ik sedert gisteren geleden heb, zoudt ge mij niet ongelukkig maken. Kondt gij in mijn hart lezen, dan zoudt ge er met bloedige letters alle kwalen zien geschreven staan, die ik twaalf lange jaren geleden heb, die mij geene rust laten en mij tot den laatsten ademtocht vervolgen zullen Ook mijn vader heeft geleden en hij heeft u slechts goed gedaan. Langzaam en met wankelende schreden verwijder- de zich de bzoekster. De wageu wachtte voor de deur, zij steeg in zonder het te wagen om te zicn. Zij gevoelde, dat zij het landhuis verliet, evenals het huis De Fairieres, om nooit terug te keereu. Gabrielle ging naar het ziekbed van haar echt- genoot. Wie was daar? vroeg hij angstig. Uwe moeder, hernam zij. Mijne moeder mijne moeder Ik heb geene moeder. Deze vrouw heeft gelogen, toen ze u dat zeide. Een hevig hoesten verhinderde hem verder te spreken. Het beslissend oogenblik was gekomen, er moest een besluit genomen worden. Maar welk De geringste misstap had dood en verderf ten gevolge. De vastgestelde kiezerslijsten dezer gemeente De vat ten voor de 2e Kamer der State n-Generaal en voor de Provinciale Staten 506 en voor den Raad 505 kiezers. Onder deze zijn 6 lodgers en 6 alleen in de grondbelasting aangeslagenen. De zee heeft schatten in haar schoot 1 Dezer dagen rollen met de golven der Wester—Schelde alhier honderden oranjeappelen aan de oevers. Enkele rappe handen gelukte het een emmer vol dier zuidervrucht te bemachtigeu. Zonderling, de smaak er van is uitstekend, niettegenstaande ze zeker lang in 't zilte nat vertoefd hebben. De Burgemeesters zijn in het bezit gesteld van de twaalfde uitgave van het boekwerk „Nederlands leger," betreffende de vrijwillige dienstneming bij het leger en den dienst bij de nationale militie. Wij vestigen daarop de aandacht van belang- hebbenden, opdat zij er in hun belang van zouden kunuen keuuis nemeu. Het werk bevat uitvoerige inlichtingen ten dienste van militie-plichtigeu waarvan door lotelingen partij kan worden getrokken. Maandagnacht kreeg een raatroos van een aan de loskade alhier liggenden Noorschen bark twist met twee Engelsche collega's. De Noorman had het hard te verantwoorden, hij werd zoo geschopt en geslagen dat hij bewusteloos naar boord moest worden gedragen. Hij had een ernstige woude aan het hoofd en wel van dien aard, dat hij zijn linkeroog zal inoeten missen. De politie hoewel ijverig aan 't onderzoeken, heeft de daders nog niet ontdekt. C. L. die, zooals reeds is vermeld, een revolverschot op J. v. E. heeft gelost, is door den brigadier aangehouden en zwaar geboeid naar Mid- delburg getransporteerd. De Duitsche bark Marianne, kapt. Bradhering, van Gent naar Kopenhagen bestemd, in de voor- laatste week van Ter Neuzen uitgegaan, zit te Skagen (Denemarken) op het strand en is vol water geloopen Onder de leden der commissie voor het stichten eener woniug met huiskapel te's Graven- hage, voor de Pauselijke intemunciatuur bij ons Hof, komt ook voor de heer Mr. F. J. F. M. Walter, pres. van het prov, comite voor Zeeland, te Hulst. Zaimislii"', 15 Maart. Toen gisteren middag het onderwijs op de openbare school in de dorpskom alhier een aanvang nemen zou, werd de onderwijzer, in de laagste klasse werkzaam, door een zijner leerlingen op eene treffende wijze verrast. Diep bewogen met het lot der arme kinderen te Vlissingen, die tengevolge van den jongsten storm hunnen vader verloren hebben, overhandigt hem een knaapje van pas 7 jaar met tranen in de oogen een kleine giftterwijl hij den meester verzoekt, deze voor hem te willen opzenden aan de weesjes te Vlissingen. Het goede voor'oeeld van dezen medelijdenden knaap, die daardoor toonde een goed, een edel hart te bezitten, werkte tevens gunstig op zijne rnede- scholieren. Nauwelijks toch waren dezen door hunne onderwijzers met het gebeurde in kennis gesteld, of alien toonden zich bereid, een klein otter mee te brengen tot leniging van de zware ramp, die hunne jeugdige vrienden aan gindsche zijde der Schelde getroffen heeft. Tengevolge daarvan hebben de onderwijzers dan ook dezen morgen gaarne de liefdegiften der kleinen ingezameld. Moge dit menschlievende voorbeeld ruimschoots navolging vinden! Nader schrijft men ons Heden Vrijdagmorgen kon aan de commissie f 2,67^ toegezonden worden. Zaamslug. Bij de Ned. Ger. kerk (doleerende) alhier is beroepen de heer H. Kuijper Abrz., can- didaat der vrije universiteit te Amsterdam. Koewacllt, 14 Maart. Gisteren morgen trokken de landverhuizers van hier naar Antwerpen om zich in te schepen voor de lange reis. Van bloedver- wanten en vrienden was een hartelijk afscheid genomen en het oogenblik, waarop zij, misschien voor altijd, den geboortegrond vaarwel zegden, was aangebrokeu. Blij en welgemoed echter reden zij op een wagen naar het station van Stekene en ieder wenschte hun geluk en voorspoed toe in de meuwe wereld. Doch wie beschrijft de verwondering der Yluchten Daaraan was niet te denken. De gezondheid van Lachenal liet dit niet toe en overigens zou de vlucht eene laft'e bekentenis geweest zijn. Zwijgen Dat deden zij reeds twee maanden, terwijl een onschuldig meisje voor twee midadigers in de gevangenis zuchtte. Doch dit kon niet blijven duren. Catharina had nog niet gesproken, tot nu toe had ze op alle vragen geantwoord ik weet niets anders dau dat ik onschuldig ben Zij twijfelde niet aan de woorden harer vroegere meesteres, maar deze wilde zij niet ongelukkig maken. Zij heeft beloofd mij te redden, zeide zij tot haar zelve, zij liegt niet en zal woord houden, Dit is voldoende. Maar het kon gemakkelijk ge- beuren, dat haar eens een verdaeht woord ontsnapte. Indien ze wilde, ware het met Lachenal gedaan. En gesteld, dat zij zich liet veroordeelen, kon Gabrielle dit offer aannemen Neen, zij had haar woord gegeven. Maar wat te doen O, welke schrikkelijke dagen en akelige nachten in dit bekoorlijk landhuis, vol zonneschijn en bloeraengeur. De reiziger, de toerist benijdden den bewoners hun verblijf, maar ach, indien zij wisten(Wordt vervolgd.) ingezetenen, toen zij dezen morgen bij hun ontwaken onze landverhuizers weer terugzagen. Ter elfder ure juist toen zij gereed stonden op de boot te stappen, veranderden zij van voornemen, teruggeschrikt als ze waren door de ongunstige inlichtingen, die zij in Antwerpen vernomen hadden en zoo kwamen zij hun geboorteplaats weer opzoe- ken. Ook hier echter is hun toestand verre van rooskleurig, daar zij thans zonder woning en zonder eenig huisraad zijn. Oversliig, 12 Maart. Heden werd alhier door burgemeester en wethouders, bij enkele inschrijving aanbesteed, het over 3 M. breedte door Lessines- keien tusschen Doorniksche kantsteenen vervangen van een gedeelte der gemeente-grindbaan, lang 670 M., met eenige bijkomende werken. Daarvoor waren 6 biljetten ingeleverd ml. door de heeren A. Tholens, te Ter Neuzen, voor f 5052M. van den Hoek, aldaar, voor f 4960; J. van den Dungen, te Schijndel, voor f 4900 P. J. Verbist, te Hontenisse, voor /4881; J. F. Adriaansens Pz., te Walsoorden, voor f 4250 eu M. D. de Putter, te Ter Neuzen, voor f 4159, aan welken laatsten inschrijver het werk is gegund. Oost burg. Yier leerlingen hebben zich aange- meld voor het toelatingsexamen tot de Rijks- normaallessen alhier. Twee vrouwelijke wenschten tot de 3e, een vrou- welijke en een maunelijke tot de le klasse toegelaten te worden. Men seint ons uit 's GravenhageOok de afgeloopeu nacht was voor Z. M. zeer onrustig de toestand des Konings is overigens onveranderd. kAVTOGERECUT TE TER NEUZEN. Zitting van 8 Maart 1889. VeroordeelilA. v. S., geneesheer te Selzaete (Belgie), ter zake van overtreding der geneeskundige wetten tot eene boete van f 30, 7 elk van f 3, 2 elk van 2 en eene van f 1, subsidiair 5 dagen hechteuis voor de eerste en 1 dag hechtenis voor elk der andere boeten. J. J. M., metselaarsknecht te Ter Neuzen, ter zake van het zonder de vereischte vergunning verkoopen van sterkendrank in 't klein tot eene boete van 5, subs. 5 dagen hecht. G. J. G., herbergier en koopman te Ter Neuzen, buurt Driewegen, ter zake van het zonder vergunning loopen langs een spoorweg; tot eene boete van f 10, subs. 7 dagen hecht. J. P. B., koopman te Sas van Gent, ter zake van het niet muilkorveu van zijn aangespannen hond tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. P. v. A., werkman en bierhuishouder te Ter Neuzen, ter zake van het niet sluiten zijner herberg op den daarvoor bepaalden tijdtot eene boete van 2, subs. 1 dag hecht. F. J. v. d. B., F. v. R., J. K., werklieden te Ter Neuzen, en L. v. H., werkman te Clinge, tijdelijk verblijvende te Ter Neuzen, ter zake van het aauwezig blijven in een bierhuis te Ter Neuzen na het uur van sluiting; ieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. A. D., soldaat bij het 3de regiment infanterie, gedetacheerd te Ter Neuzen, L. B schippersknecht zonder bekende woon— of verblijfplaats, A. H. en E. M. H., dienstmeiden te Ter Neuzen, ter zake van het dansen met begeleiding van rauziek, in eene herberg te Ter Neuzen, zonder vergunning van den burgemeesterieder tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. J. H., vrouw van P. Rte Boschkapelle, ter zake van strooperij tot eene boete van f 1,50, subs. 2 dagen hecht. U. v. D., herbergier en jager te Assenede, gehucht het Staakje (Belgie), ter zake van het zonder vergunning bejagen van eens anders land; tot eene boete van f 10, subs. 4 dagen hecht. J. M. S., werkman, en C. S., zonder beroep, beiden te Zaamslag, ter zake van het zonder vergunning bejagen van eens anders landieder tot eene boete van f 3, subs. 2 dagen hecht. A. v. C., werkman en jager te Axel, ter zake van het zondef vergunning bejagen van eens anders land, begaan door iemand die, binnen de laatste 12 maanden aan de overtreding voorafgegaan, is verocrdeeld wegens overtreding der verordeningeu op de jachttot eene boete van f 12, sub3. 8 dagen hecht. R. F. d. W., vrouw van C. v. W., te Philippine, ter zake van het zonder consent bevisschen van een Zeeuwschen stroom tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. P. V. Pz., te Assenede (Belgie), ter zake als vorentot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. B B., te Assenede (Belgie), ter zake als voren tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. P. J. G., bierhuishouder te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap bij eerste herhaling, tot eene boete van f 5, subs. 3 dagen hecht. C. d. II., slagersknecht te Ter Neuzen, ter zake als vorentot hecht. van 3 dagen. M. d. D., voermansknecht te Ter Neuzen, ter zake als voren tot hechtenis van 3 dagen. J. d. B., koopman te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. F. C., gepeusionneerd soldaat te Ter Neuzen, ter zake als vorentot eene boete van f 1, subs. J dag hecht. Allen in de kosten van het geding. Omtrent ongeregeldheden, die te Appelscha zijn voorgevallen, wordt het volgende geschreven aan het Hbld: Zondagavond werd ten huize van den kastelein Zwart eene vergadering gehouden door de werk- aedenvereeniging, waarvan bijua alle leden sociaal- democraten zijn. Die vereeniging had eenigen tijd geleden de arbeiders aangemaand niet toe te geveu aan eenige eischen van het bestuur van het reserve- fonds, ter wille van werkverschaffing in het leven geroepen. De laatste corporatie staakte daarom de werkverschaffing, en dit had ten gevolge, dat in het gezin van menigen arbeider spoedig armoede geleden werd. De armvoogden weigerden aan dezen, die door werken den kost hadden kunneu verdienen, ouderstand, en nu werd op de vergadering van jl. Zaterdag die zaak besproken. Twee personen, beiden sociaal-democraten, werden benoemd om dadelijk aan de armvoogden van Appelscha hulp voor de noodlijdende geziunen te vragen, doch deze weigerden eu bleven bij hunne weigering om onderstand te verleenen aan hen, die niet wilden werken om hun brood te verdienen. Bij het verlaten der vergadering ging een ge deelte der arbeiders langs de zuidzijde der vaart, het andere langs de noordzijde. Maar de mare- chaussbe, die zich aan de zuidzijde bevond, werd door arbeiders ten noorden van het kanaal met steenen geworpensocialistische liederen werden aangehevenen de politie achtte eene charge noodig en dreef de menigte aan de zuidzijde uit elkaar. Het steenen werpeu hield van de noordzijde echter nog eenigen tijd aan, en had ten gevolge dat menige ruit aan de zuidzijde verbrijzeld werd, terwijl een marechaussbe aan het hoofd werd gewond. Geen enkele arbeider werd op heeterdaad betrapt, oindat het kanaal tusschenbeiden lag. Men meldt uit Leiden In het orgaan der sociaal-democratische partij Recht voor alien van den 28,ten Februari jl. komt een artikel voor, meldende dat in het cafe Walhalla te 's Gravenhage was tentoongesteld een bijvoegsel van het Leidsch Dagblad, behelzende een artikel over Z. M. den Kouing, bestemd om bij onverhoopt overlijden van Z. M. opeubaar gemaakt te worden. Aangezien dat bijvoegsel in de drukkerij van ge- noernd blad moest ontvreemd zijn, zoo is daarvan bij de politie aangifte gedaan, waarvan het gevolg is geweest dat werkelijk een dergelijk nog onuitge- geven bijvoegsel, in genoemd cafe aan den wand hangende werd bevouden, hetwelk door een politie— inspecteur uit Leiden in beslag genomen is. Daarna volgde een onderzoek naar den dader, welk onderzoek uit den aard der zaak niet een van de gemakkelijkste was. Toch mocht het der politie gelukken twee werklieden van het Leidsche Dagblad te ontdekken, die vermoed worden het feit bedreven te hebben. Een hunner stelde het ont- vreemde in bezit van den te Leiden wonenden sociaal-democraat Pierlot, die het op zijne beurt naar 's Gravenhage zond. De daders zijn aange houden en ter beschikking van den officier van justitie te 's Gravenhage gesteld. De bekende colporteur van Recht voor Allen," P. C. Bos te Amsterdam, heeft een schrijven gericht aan den minister van justitie, waarin hij aaubiedt inlichtingen te verschaffen ter zake van de Leidsche ongeregeldheden met de socialisten. Hij eindigt aldus ,/Ge hebt op verzoek van den heer A. Kerdijk, beloofd, een onderzoek te zullen instellen. Welaan, excellence, toon, dat het ernst is Waar gij zelf erkent, dat er „afkeurenswaardige en strafbare wanordelijkheden" gepleegd zijn, daar kunt gij niet langer stilzitten. Ik ben in de ge- legenheid om u belangrijke inlichtingen te ver- strekken. In naam der gerechtigheid eisch ik van u, dat gij mij ter verantwoordingzult roepen in het openbaar. In het rechtsgeding tegen den heer J. A. Fortuin, is door het O. M. te Heereuveen een veroordeeling tot 8 maanden gevaugenisstraf geeischt. De diaconie der Doopsgezinde gemeente te Sappemeer is dezer dagen bij testamentaire beschikking umverseele erfgename geworden van de ualatenschap van R. J. Blaauw en W. Jansz. Het merkwaard'ige in deze beschikking isdat genoemde personen vroeger door de diaconie bedeeld zijn, later door arbeidzaamheid en zuinigheid zichzelven geholpen hebben, en thans, nadat reeds vroeger al de ver- plegingskosten waren terugbetaald, aan de diaconie omstreeks 1800 nalaten. Woensdagoc'ntend te half 7 was half Haarlem in rep en roer. De groote klok in den Grootekerk- toren sloeg alsof er brand was; de klokluiders aan de andere kerken namen het signaal over, en spoedig zag men schutters, brandmeesters en spuit- gasten met de spuiten door de stad trekken, zonder dat echter iemand wist te zeggen waar het gevaar dreigde. Brand 1 brand 1" klonk het, en „waar is de brand vroeg men links en rechts, maar het antwoord op die vraag werd niet gegeven. Na een goed half uur werd alles opgehelderd. Brand was er niet, maar de klok in den Groote- kerktoren had alle perken van beleefdheid uit het oog verloren als een beschonken mensch was zij door de pal heengegleden en daarna als een razende blijven doorslaan. Om aan de verwarring een einde te maken, was men genoodzaakt de Damiaten te doen luiden. Zonder dat er brand was, hadden de spuitgasten intusschen hun loon verdiend, eu dat werd uitbetaald ook, en velen die tot nu toe niet

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 2