No. 2487. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. AANBESTEDING. AAigBESYEPmG. Awmsimm: VACCIBIATII. Zaterdag 16 Maart 1889. 29e Jaargang. Binnenland. ABONKEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,franco per post: Voor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32$. Men abonneert zicb bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. AD VEKTSNTISN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Uit blad vernchljnt Dinsdas- en Vrijdagavond blj den uitgcvcr P. J. VAN DE g i N D E te Ter Neuzen. Nameus Gedeputeerde Staten van ZEELAND zal op Donderdag 4 April 1880. des voormiddags 10 uur, in de Abdij worden aanbesteed het uitvoeren van buitenge- wone herstellingen aan de wegen OoSTBDRGZlJIDZANDE en WaL- zoordenHulst, in 2 perceelen. De aanbesteding zal geschieden bij enkele in- scbrijving, voor elk perceel afzonderlijk, en voorts zooals in het bestek is bepaald. De inscbrij vingsbiljetten moeten ingeleverd worden voor 3 April 1889, nam. 3 uur. Het bestek ligt ter lezing op de Proviuciale griffie, bij den Hoofdiugenieur van den Provincialen waterstaat te Middelburg, bij den Ingenieur te Ter Neuzen en in de geineenten Oostburg, Zuidzaude, Ter Neuzen, Hulst en Hontenisse. Het is verkrijgbaar bij U. P. Auer en Zoon te Middelburg. Aanwiizing Donderdag voor de besteding, voorm. 10 tot 12 uur. Nadere inlichtingen zijn te bekoinen bij den Hoofdiugenieur en den Ingenieur voornoemd,alsmede bij de Opzichters MULDER te Breskens en EIJKE te Ter Neuzen. Gedeputeerde Staten voornoemd, DE BRAUW, Voorzitter. E. EOKKER, Griffier. Burgeineester en Wethouders van TER NEUZEN zullen op Diusdug, 19 dezer. des voormiddags 11 uren, in bet geineente'uuis aldaar, in bet open- baar, bij enkele insebrijving, het onderhouden van en het doen van herstellingen aan de gebouwen en andere gemeente-eigendomnaen, gedurende 1889. Het bestek ligt van 11 dezer ter lezing op de gemeente-secretarie. Inlichtingen zijn te bekomen bij den gemeente- bouwineester, door wien plaatselijke aanwijzing zal geschieden op Zaterdag, 16 dezer, 's namiddags 2 ureu. Ter Neuzen, 8 Maart 1889. J. A. VAN BOVEN, Voorzitter. J. DIELEMAN, Secretaris. FEUILLETON 46) - Gabrielle beefde op baar gezicht; het was, alsof het bloed liaar in de adereu stolde. Zij richtte tier baar hoofd op en vroeg op verachtelijken toon Wat wilt gij hier, Mevrouw? De bezoekster scbrikte en antwoordde op wee- moedigen toonGabrielle, ik kom om u te be- zoeken. Mij bezoeken berhaalde Gabrielle, tnij of hem? U beiden Beken bet maar hem wilt gij zien, want ge weet, dat wij niets samen te doen hebben. Te doen, berhaalde de ongelukkige angstig, dat is waar. Maar waarom ontvaugt ge mij zoo norsch Zoo beb ik u nooit gezien. Wie Mevr. De Fairieres in deze houding gezien bad, zou medelijden in bet hart gevoeld hebben. Mijn man is op dit oogenblik niet te spreken, zeide Gabrielle. Ran ik dan niet wacbten? bad de bezoekster zachtjes. Ik twijfel er zeer aan, of bij u heden ontvan- gen kan. Zij zag ter aarde, stamelde eenige onverstaanbare woorden eii vroeg: Kunt gij mij dan niet in zijne plaats ontvangen en aanhooren? Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN: Gezien Provinciaal blad n°. 29 van dit jaar; vestigen, met bet oog op de te Viissingen uit Bel gie overgebracbte pokken, de aaudacbt der iugezetenen op het booge belang om kiuderen, vooral in het eerste levensjaar, te doen vaccineeren, en sporen hen voorts aan zooveel mogelijk van de gegeven wordende gelegenhedeu tot vaccinatie en revaccinatie gebruik te maken. Ter Neuzen, 13 Maart 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. folitieLt Overzicht. Uit Berlijn wordt gemeld, dat de Duitsche regeeriug voornemeus is, eene uitbreiding van de algemeen geldige strafwettelijke bepaliugen voor te stellen, door welke de opheffing der socialisten-wet mogelijk zou kunneu worden gemaakt. Veld- maarschalk Moltke beeft dezer dagen het tijdstip herdacbt, waarop bij zeventig jaren geledeu zijn mililaire loopbaan begon. De Duitsche maarscbalk werd op 8 Maart 1819 luiteuant bij een te Rendsburg in garnizoen liggend Deensch regiment, doch reeds enkele jaren later ging bij over in Pruisiscben dienst. De oude heer beett zich echter aan alle ovatien onttrokken door Berlijn te verlalen. Von Moltke, Von Bismarck en al die Veterauen zijn dat gejubel ball In de Fransche Karaer vroeg Millerand amnestie voor vergrijpen, welke met de werkstakingen in verband staauverder voor overtredingen der wet op de drukpers en op bet houden vaii ongeoor- loofde redevueringen in opsnbare vergaderingen. Hij vroeg voor zijn voorstel urgent-verklaring. Minister Tirard kon zicb met dit laatste vereenigen, docli was tegen oumiddellijke behandeliug. De Kamer nam de urgentie aan, docb verwierp met 345 tegen 153 stemmen bet voorstel onmiddellijk tot de discussie over te gaan. Aan den hertog van Aumale is de loegang tot zijn vaderland door een regeeringsbesluit weder opeugesteld. De hertog bad in 1886 bij het aannemen van de pretendeu- tenwet briefjes aan Grevy geschreven, waarin den president de gebruikelijke betuiging van hoogacbting werd outhouden. De republikeinen zijn met dit besluit wel iugeuoirien, en de Kamer keurde die daad goed met 316 tegen 147 steinmen. Merk- waardig was de uiting van den woordvoerder der thans met Boulanger verbonden ligitimisten uWij zijn royalisten en zullen royalisteu blijven en wij zijn het niet minder, orndat wij ons met ieder verbinden, die ons op eigen terrein opzoekende, Ik Neeu Mevrouw. De oogen der bezoekster vulden zich met tranen. Gabrielle, sprak zij, gij anders zoo goed, zoo zacht, zijt gij het werkelijk, die mij zoo ontvangt. Wat beb ik u gedaan oin zoo behandeld te worden? Vraagt ge dat nog? Het is waar, vroeger ben ik weliicht hard en onrechtvaardig jegens u geweest. Nu vraag ik u vergiffeuis; ik meende mijn onrecht sedert goed gemaakt te hebben en zoo niet eene moeder. dan toch eene vriendin geweest te zijn. Gij riep Gabrielle, die met inoeite baren toorn kon weerhouden. Weg met u ellendige wilde zij haar toeroepen. Want deze vrouw was voor baar een monster, zij was het, die Lacheual tot eenen moordenaar en daarua tot haar echtgenoot gemaakt had. En nu stond zij daar als verpletterd, hare schuld bekeunende en zich beklagende, dat men haar niet met open armen ontving. Toen ik opgehouden heb u te bezoeken, begon zij weder, weet gij wel, dat dit niet uit vrijen wil gebeurde, maar dat ik daardoor zeer geleden heb. En eindelijk komt ge hern bezoeken Ja, omdat ik vernomeu heb, dat hij in groot gevaar is. Ach, riep de jonge vrouw, genoeg met die leugens. Zeg het toch ronduit, hij, dien gij bier zoekt, is uw zoon. Hemel, weet gij dat Maar goed, des te beter. Ja, hij is mijn zoon, de ondankbare, die mij medewerkt aan de omverwerping van het tegen woordig regime." Met groote gevatheid antwoordde de presidentDeze erkenteuis, mijnheer, is van booge waardezij bevrijdt u van de toepassing van het reglement van orde. De regeering gaat over tot de vervolging der Ligue des Patriotes op gronddat zij doeleinden nastreeft, strijdig met de wetten des lauds omdat haar program en bare propaganda zuiver politiek zijnomdat zij aan de verkiezing van 27 Januari levendig deel- genomen beeft en overal onder-comite's heeft aan- gestell, die van bet hoofdbestuur hunne beveleu ontvangen. Mat er van de jongste gebeurtenissen in Servie zal komen, bet antwoord op die vraag is moeielijk te geven. Men spreekt nu ook al van het oprichten eens panslavistiscben Staats, bestaande voorloopig uit Servie, Bulgarije en Montenegro. De Sultan is niet zoo heel gemakkelijk tegenwoordig en de Griekscbe en Oostenrijksche gezanten couveiseeren buiteugewoon druk. Zelfs vertelt men, dat Oostenrijk bij de minste kentering in de Balkan-politiek naar eene min gewenschte zijde, dadelijk Macedonia zal bezetten. Waarheen het Servisch regentscbap nog stureu zal, dat is evenmin te zeggen. Ristitch is niet altijd dezelfde geweest, Markovitch is een zijner trouwste partijgangers. Deze heeft zijne militaire opvoeding in Berlijn voltooid en was tijdens de minderjarigheid van Milan minister van oorlog. Toen liet zijn geldelijk beheer nog al eens iets te wenschen over, zoodat de Skoepschtiua eene enquete noodig acbtte, welke echter door tnsschenkomst van den Koniug niet werd teneinde gebracht. In den oorlog met Turkije was hij een van Servies beste officieren. Zijne betrekking tot den metropolitaan Michael (de regenten hebben den pauslavist nu teruggeroepeu en hem het genot zijner jaarwedde aangeboden,) die door Milan was afgezet, maakte de verbouding tusseben den Koning en hem een tijdlang zeer gespannen. Later had weder eene toenadering plaats. Nommer drie van bet regentscbap, generaal Protitch, is een ware vriend van Milan, maar men zegt, dat de verhouding tusschen Milan en mevrouw Protitch nog veel intiemer was, zoodat die »intiemigheid" de jaloerscb- heid van Nathalie opwekte. Protitph is gunstig gezind voor Oostenrijk, dus niet gewild door den Czaar. De premier Ristitch wordt vertrouwd in Petersburg en ook in Berlijn en dat is zonderling met het oog op de Balkan-politiek. Meer en meer blijkt, dat het Paruellproces een zware slag voor bet Engelsche ministerie zal zijn. De brieven van Pigott, te Madrid gevonden, zullen nog wel iets aan het licht brengen, dat voor Salisbury en de zijnen minder gunstig is en de liberalen zullen niet ualaten hun neus er in te steken. Zij rekenen er zelfs op binnen enkele maanden bet ministerie te zullen doen vallen. verdreveu beeft en dien ik nog altijd bemin Ik meende, dat hij dood was en verloreneerst op vijf en twintigjarigen leeftijd leerde ik hem kennen, en toen heb ik hem bemind en mij voor hem op- geofferd. Ik gaf hem tot echtgenoote de schoonste, de beste der vrouwen. En toen ik hem gelukkig gemaakt bad, verdreef bij mij plotseling uit zijn huis. Denkt gij, vroeg Gabrielle koeltjes, dat uwe tegenwoordigheid alhier eene guustige uitwerking zal hebben Het is lang geleden, dat ik hem niet meer gezien heb. De oorzaak zijner ontevredenheid zal nu wel verdwenen zijn. Meent gij dat wezenlijk vroeg Mevr. Lacbenal. De bezoekster schriktezij zag in, dat bare stiefdochter een gedeelte barer geheimen kende. Zij wist misschien alles Kende zij de moordernaars van baren vader? O, dacht zij bij haar zelve, indien dat bet geval is, ben ik verloren Ilare angst ging zoo ver, dat zij voor Gabrielle op de knieen viel. Beken het maar, riep deze, dat gij alleen gekomen zijt om plannen te beramen om uw hoofd te redden. Catbarina, uw slachtoffer zal eindelijk spreken, niet waar Zij zal baar leven niet voor het uwe geven en tot de recbters zeggenGij hebt mij veroordeeld, omdat ge mij niet gehoord hebt heden zult ge mij vrijspreicen, wijl ge mij hoort. Neen, ik ben de giftmengster niet, maar die, welke mij deed vluchten. 1 arnell is de held van den dag. Lord Spencer, de man die tijdens het liberaal bewind in lerland het gezag voerde, en onder wiens bestuur Parnell in Kolmainham werd opgesloten, zat nu met hem aan tafel als bekeerling tot den Home-Rule. De Iersche kwestie is eene groote schrede nader aan hare oplossing gekomen eu wel in het voordeel der leren. De bericbten uit Het Loo luidden gisteren wederom minder gunstig. De nacht was onrustig, terwijl de chronisebe kwaal Z. M. meer kwelde en de lijder zicb minder opgewekt gevoelde. De Staten van Zeeland hebben Dinsdag het rapport der commissie over de proviuciale kiestabel in behandeliug genomeu, na verwerpiug met 27 tegen 6 stemmen van een voorstel om dat rapport naar de afdeelingen te verzenden. De conclusion van de meerderbeid der commissie werden aangenomen met 25 tegen 8 stemmen. Zij strekken om te verklaren dat vermeerdering van het getal leden van weinig belang is te achten, niet noodig is eu in ieder geval wijzigiug van de kiesdistricten zelve daardoor niet noodzakelijk wordt dat met het provinciaal belang in de eerste plaats rekening gehouden moet worden bij de verdeeling der provincie in kiesdistricten voor de Provinciale Staten, en dat het provinciaal belang, wel verre van gebaat, eer zou worden gescbaad door de voor- genomen indeeling, daar deze veel minder waar- borgen van eene goede keus aanbiedt dan de tegenwoordige indeeling, welke als door de natuur is aangegeven. Door de aannemiug van deze laatste alinea kwarn te vervallen een tegenvoorstel van den heer Huvers om den Minister eene andere districts-indeeling voor te stellen nl. de bestaande districts-indeeling voor de I weede Kamer in hoofdzaak te volgen, maar de districten Goes, Hontenisse en Oostburg te splitsen. V oorts is nog besloten, het verzoek van Burger- plicbt te Ter Neuzen tot splitsing van bet vijfde district in twee hoofdkiesdistricten (Ter Neuzen en Hulst) niet te ondersteunen. Wel is besloten tot ondersteuuiug van de bezwaren, ingebracht door belanghebbenden tegen vereeniging van het kanton Ter Neuzen met het vierde district en tegen de vereeniging van Tholen in St. Filipsland met Noord— en Zuid—Beveland en een deel van Wal- cheren. Door de ijverige bemoeiingen van den heer E. L. van Mervennee, tijdelijk buiteugewoon dis tricts-veearts te Goes, zijn voor het eerst trichinen en wel in groote massa ontdekt eu geconstateerd Gabrielle, smeekte de ellendige met bevende, opgebeven handen. Dat is de ware moordenaarster, die mij geld gegeven beeft, die bet gift in mijne kleederen gestrooid heeft. Zoekt nu zelf of zij medeplichtigeii had, zal Catbarina zeggen. Dood mijriep zij op de knieen liggende, maar klaag mij niet aan! Dus vreest ge nog altijd de straf! Mevr. De Fairieres stond langzaam op Gabrielle, ik vrees meer de straf voor hem, dan voor mij, want ik ben alleen, oud, ziek en sta op den rand van 't graf. Maar mijne gevangen- neming zal zeker de zijne ten gevolge hebben, want men zal inzien, dat bier eene bekwamer band in het spel is, dan die eener vrouw. Hij zou verloren zijn, bij, en uw kind, dat zijnen naam draagt. Laat hem mij daarom zien om onze vlucht of onze verdediging te bespreken. Gij boezemt mij afschuw in, gij zult hem niet zienIndien de beul een offer vraagt, zal het daar zijn, al moest ik hem zelf aanklagen, ik zal nooit toestaau, dat eene onscbuldige veroordeeld wordt. Verstaat ge mij, Mevrouw! Zij zou sterven in plaats van u, een nieuwe misdaadDit zeggende wees de jonge vrouw haar de deur. Een woord met Lacbenal, bid ik u Nooit O, zeide de ongelukkige met trillende stem, ik vergeef u uwe wreedbeid jegens mij, ik begrijp TEB (01 RAM.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 1