I Gemengde berichten. Telegrafische berichten. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft de Commissarissen des Konings verzoeht, hem kun gevoelen te willen mededeelen over liet door kunnen amktgenoot in Overijssel gedane voorstel, om de voorgesckreven visitatie bij lading van vee in een schip, naar ket buitenland bestemd, insgelijks toe te passen bij inlading van vee in spoorwagens, naar ket buitenland bestemd, ten einde daardoor te voorkomen, dat mogelijke ziektegevallen onder dat vee eerst bij of na den uitvoer uit ons land door de vreemde autoriteiten worden ontdekt. De Minister verzoekt verder, te vernemen aan welke stations in iedere provincie en op welke wijze die visitatie, casu quo, zou dienen pleats te kebben. De afdeelingen der Tweede Kamer kebben benoemd tot rapporteurs over het wetsontwerp be- trelfende de pensioenen van burgerlijke ambteuaren, de heerenVan Delden, Bablmann, Kerdijk, Veegens en Van Asch van Wijck. De Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Financien brengen ter algemeene kennis, dat, met ingang van 10 Maart, de in— en doorvoer van lompen, gebruikte kleedingstukken en ongewasschen lijf- en beddegoed, uit Ostende, alwaar tbans de pokken vrij ernstig heerscheude zijn, verboden is. Bagages, door reizigers medegebracht, zijn onder dit verbod begrepen. Uit St. Maartensdijk wordt het volgende medegedeeldBij besluit van den Minister van Waterstaat is benoemd tot hoofd-opzichter bij de werken aan den Maasmond de heer M. Muller, geboortig van hier, op eene bezoldiging van f 1740 'sjaars. Genoemde heer, die zijne loopbaan als eenvoudig timmermansknecht begon, en uu sedert jaren bij den Waterstaat als buitengewoon opzichter in dienst is, (nu laatst nog te Ter Neuzen en Sas van Gent, bij de verbetering van bet kanaal), levert in deze bevordering weder het bewijs, dat er voor energieke mannen uit den nederigen stand toch nog wel een weg open is. Tusschen Nederland en Oostenrijk-Hongarije zijn verklaringen gewisseld, strekkende tot het nemen van maatregelen om den zoogenaamden baudel iu| jeugdige vrouwen en meisjes tegen te gaan. De beide regeeringeu verbinden zicb daarbij, binnen de grenzen der wet, zooveel mogelijk te bevorderen 1°. dat, tot een der beide landen behoorende vrouwen en meisjes, welke tegen haren wil er toe gebracht mocbten zijn, zich in het andere land aan ontucbt over te geven, hetzij op haar verzoek, betzij op verzoek der personen die gezag over haar uitoefenen, uit bet land waar zij zich bevinden, worden teruggezonden naar het land waartoe zij behooren 2°. dat meisjes, die volgens de wetten van haar laud minderjarig zijn en zich vrij willig in het andere land aan ontucbt overgeven op verzoek hunner ouders of voogden worden teruggezonden naar het land van waar zij herkomstig zijn. De terugzendiug zal plaats kebben zonder re- kening te houden met de aanspraken, welke derden op deze vrouwen en meisjes zouden kunnen doen gelden, tengevolge van de betrekkingen, die uit den staat van ontucbt voortvloeien, uitgezonderd bet geval waarin de terugzendiug in strijd zoude zijn met de uitvoering van een rechterlijk bevel. Op last van den schoolopziener in het arron- dissement Meersen is de openbare school te Wylre gesloten, op groud dat, in strijd met art. 23 der wet op het lager onderwijs, de waarneming van het bestuur dezer school langer dan zes maanden is toevertrouwd aau een onderwijzer, die den gevor- derden rang van hoofdonderwijzer niet bezit. Donderdagochtend is op bet terrein der Sport- Club, achter het Rijksmuseum, de 5000 Mrs. wedstrijd gereden tusschen Pander, Couvee en den Hamburger Alb. Schade, „kampioen van Duitsch- land." Pander en Couvee waren beiden weer voor- treffelijk gedisponeerd en lieten den Duitscher spoedig achter zich. Pander 10 min. 40 sec., Couvee 11 min. 14 sec., Schade 11 min. 58 sec. Ook S. P. Venema versloeg den Duitscher en reed de baa'n in 11 min. 51 sec. TER NEUZEN, 8 Maart 1880. In de heden gehoudeu zitting van den gemeen- teraad, waarvan het verslag in een volgend nummer, werd tot onderwijzer aan school A benoemd de heer J. J. van Doeselaar te Hoek. Aau bet verzoek van J. A. Donze om grond tot vergrooting van zijn logement werd voldaan mits adressant binnen 3 maanden een aanvang neemt met de verbouwinsr. W oensdag had albier, ten overstaan van den notaris Mr. J. P. Dronkers en ten verzoeke van Ren beer J. A. van Heteren te Hulst, de publieke Ja, arm kind; de berinnering aan die vreese- lijke gebeurtenis is nog niet uitgewiscbt. En mijne papierea p Die moet ge laten. lndien gij u aan de politie vertoont, loopt gij den leeuw in den muil. Gij zijt aangeklaagd en als men u ziet, zijt gij reddeloos verloren. Dat is verschrikkelijk Ik beb niets gedaan en ben zoo onscbuldig als een lam. Om 't even Catharina overlegde een oogenblik on riep uit A een, Mevrouw, ik ben geen dom onervaren meisje meer, zooals voor twaalf jaren en zal niet den tweeden keer vluchten. (Wordt vervolgd.) verkoop plaats van een huis en erf, nabij de Oostsluis alhier, waarin herberg met vergunning, genaamd De Doelen, waarvan kooper werd de heer J. A. Stellingsma albier, voor 1000. Door Ged. Staten van Zeeland is de heer L. Nieuwdorp, van Colijnsplaat, tot tijdelijk beambte bij den Provincialen waterstaat alhier benoemd op eene jaarwedde van f 500. Gedurende de eerste helft der maand Februari zijn door bet postkantoor alhier de volgende onbe- stelbare brieven verzonden aan de adressen van Th. Peel te Antwerpen, C. Wisse te Gent, mej. S. Pauwels te Gent, L. de Kien te Lookeren en A. Baert te Mariakerke. Eergisteren had alhier de herbesteding plaats van het bouwen van een woonhuis voor den heer J. Heijens. lliervoor hadden ingescbreven M. Klaassen, voor 1700 J. v. d. Velde, voor f 1670 J. Kolijn, voor /1616; P. A. Mielen, voor 1563 en M. D. de Putter, vooF 1510. Aan den laagsten der inscbrijvers, alien uit Ter Neuzen, is het werk gegund. De veiling der scheepsmaterialen van het verbrande schip „Rhine," door Mr. J. P. Dronkers alhier Woensdag gehouden, heeft opgebracht de som van f 3140. Gedurende het loopende jaar zijn aan den spoorweg alhier de volgende zeeschepen ingekomen om aldaar te lossen of te laden Januari Februari 46 40 86 18 s., 11 m., 11 r.ij., 3 k., 2 ml., 1 k. en s. 20 s., 11 r. ij., 4 k., 2 m., 2 h., 1 ml. 68565 51901 120466 Uitgevaren zijn: in Januari 40, in Februari 23 zeeschepen. 's Gravenhage, 8 Maart. Tweede Kamer. De wetsontwerpen betrekkelijk de verhooging der af- schrijving bij uitvoer van bieren en verhooging van invoerrecht op azijn zijn onveranderd aangenomen na verwerping met 45 tegen 33 stemmen van een amendement—Zaaijer—Mees tot verlaging van invoer recht op azijn, welk amendement als anti-protec- tionistisch #as toegelicht. De Minister verklaarde zicb ongeneigd tot de vermindering van het invoerrecht op bieren. Op initiatief van den heer Scliepel werd een voorstel aangekondigd tot vermindering of afschaffing van sommige accijnsen, als de Regeering daarmede niet spoedig komt. Verder werd door den beer Van Kerkwijk eene interpellate aangekondigd over de opheffing van bet consulaat in Perzie. De heer Domela Nieuwenhuis interpelleerde de Regeering over de jongste ongeregeldheden te Leiden. De Minister van Justitie gaf breedvoerige inlich- tingen omtrent bet gebeurde en verklaarde, dat de politie tegenover afkeurenswaardige en strafbare wanordelijkheden zonder aanzien des persoons haren plicht had gedaan, maar dat de politie de volks- woede niet kan beteugelen als artikelen verschijnen, die onder de bekende droevige omstandigheden boogst grievend zijn voor het Koninklijke huis. De heer Van Kerkwijk verzoeht nader onder- zoek der beschuldigingen tegen de Leidsche politie, waartoe de Minister zich bereid verklaarde. Verder is besloten tot toelating van den heer Mutsaers en is het wetsontwerp tot verplaatsing der meisjesgevangenis van Amersfoort naar Mont- foort aangenomen. De eerstvolgende zitting ter behandeling van de interpellatie-Seijffardt en van het ontwerp op den fabrieksarbeid is op voorstel van den heer Van Alphen verdaagd tot 19 Maart wegens werkzaainheden der Staten en omdat de ziekte des Konings de indiening van belangrijke zaken vertraagt. rechtszakenT" Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 8 Maart de volgende vonnissen uitgesproken. 1°. P. J. v. W., oud 15 j., 2°. E. B. v. W., oud 14 j., 3°. N. P. R., oud 12 j. en 4°. A. N., oud 14 j alien arbeiders te Ter Neuzen, zijn wegens diefstal veroordeeld ieder tot 6 dagen gevangenisstraf. L. T., oud 21 j., arbeider te Westdorpe, is wegens mishaudeling veroord. tot f 5 boete of 5 dagen hecht. Een officier van het Oost-Ind.ische leger moest dezer dagen naar Indie vertrekken, doch zou vooraf in het huwelijksbootje stappen. Alles was voor de groote reis gereed, de passage voor de jonge echtgenooten op een stoomschip besproken het eenige wat ontbrak was 's Konings toestem- ming voor het huwelijk, die om de een of andere reden werd vereischt. Het ontwerp-besluit werd opgemaakt, maar van het Loo kwam het niet terug, natuurlijk door de ziekte van den Koning, en onze officier moest eindigen met ongetrouwd alleen heen te gaan en zijn aanstaand vrouwtje en haar passage-geld in den steek te laten. In het Volkspaleis te Amsterdam kregen Maandagavond twee jongelieden uit het publiek twist. Eene vechtpartij was het gevolg. Uit den tweestrijd ontstond een algemeene strijd. Er werd met stoelen geworpen rechts en links. De bezoekers (niet ver van de 4000) zochteu een goed heenkomen, deels door de stalles heen naar de tooneeldeur, deels naar de andere zijde. Politie herstelde de orde. Niemand bekwam ernstig letse). Bij een te Amsterdam gehouden openbare veiling van vaste goederen werd een groot perceel in de Torensteeg, dat voor ongeveer 6 weken ge- veild doch voor f 46,000 werd opgehouden. Maandagavond met meer dan 28,000 geboden, niettegenstaande er bij de eerste veiling f 40,000 voor was geboden en dat bod gedurende 4 dagen werd gestand gedaan. Dezelfde makelaar, die er voor 6 weken 40,000 voor bood, is nu van het dubbele perceel eigenaar geworden voor f 28,100. De verkoopers beliepen alzoo iu 6 weken eene schade van f 12,000. Te Eindhoven heeft de aangekondigde hoeden- monsteriug in de beste orde plaats gehad. Eene groote menigte nam er aan deel. Men zag aller- hande hoofddeksels van den meest uiteenloopenden vorin en inrichting zooalskachelpijpen, wasch- tobben, toreus en petroleumvaten. Steekhoeden uit den tijd van Lodewijk XVI trokken zeer de aandacht. Verschillende vereenigiugen hadden met hare banieren bij de menigte aangesloten. Met muziek werd een optocht van de hoeden door de stad gehouden tot groote pret van jong en oud. Uit Sloten (Friesland) meldt men Een leverancier in koek te Groningen zond, op aanvrage, eene zekere hoeveelheid daarvan in eene kist naar zekereu B. te Sloten. Het schijnt dat de betaling op zich liet wachten. Niettegenstaande dat, ontbood B. eene tweede kist met koek. Ook deze kwam, maar kon (naar den last van den verkooper) niet worden afgegeven, vdor de quitantie wegens de eerste bezendiug was ingewisseld. De betaling geschiedde, en de zware kist werd naar huis gesleept. Maar wat bleek nu Deze kist bevatte niet anders dan spaanders en steenen. De slimme leverancier had op aardige wijze zijne vordering binnengekregen. Of B. ook deze bestelling voor zoete koek heeft opgegeten, valt te betwijfelen. Men schriift uit Friesland Vijf en zestig sollicitanten voor de betrekking van veldwachter te Warns hebben in het gemeente- huis vergelijkend examen gehouden. De werkzaamheden bestonden in het maken van een proces-verbaal. En dat in ouzen tijd, waarin een bond opgerichl werd om de vergelijkeude examens voor onderwijzers af te schaffeu. Aangaande den gisteren te 's Hertogenbosch gepleegden doidslag kan worden gemeld: F. v. d. B., een zeer goed oppassend agent van politie, kwam gisteren namiddag omstreeks 12 uren te huis, om te eten. Des morgens 7* uur was hij in dienst gegaan, zonder eenig eteu te hebben ge had, en bij zijne tehuiskomst des middags vond hij, zooals reeds menigmaal gebeurd was, iu plaats van eten, de kachel uit en eene beschonkene vrouw. Met zachtheid er op gewezen, dat zoo'u toestand onhoudbaar was, schold zijne vrouw hem uit schopte hem tegen de beenen en wierp hem eene korst droog roggebrood toe, zeggende w Vreet dat maar op." In woede ontstoken, nam hij van de tafel een broodmes en stak zijne vrouw daarmede in de linkerzijde, even beneden den arm, waarna hij het' huis verliet en zich aan het politiebureau nanmeldde. De vrouw, die sedert jaren aan den drank ver- slaafd was en man, kinderen en de geheele huis- houding verwaarloosde, was terstond dood neerge- zonken. Haar lijk is na het onderzoek der justitie naar het ziekenhuis vervoerd. De ongelukkige man, na zijn verhoor per rijtuig overgebracht naar de gevangenis was dermate outzenuwd, dat hij uit het rijtuig moest gedragen worden. Donderdag had te Nijmegen de executoriale verkoop plaats der goudwerken en edelgesteenten, die de ,/millioenenjuffrouw" Jannetje Struik voor eenige maanden aldaar trachtte van de hand te zetten, doch toen door de politie werden in beslag genomen. Een prachtige juweelen broche met kat- oog bracht f 300 op, terwijl op het horloge f 55 en op de chatelaine f 50 geboden werden, welke beide voorwerpen naderhand is mnssa voor f 125 werden verkocht. Een vader en een moeder te Amsterdam hebben hun 4 kinderen, waarvan de oudste 14 en de jongste 1* jaar is, verlateu, hen alien geheel onverzorgd achterlatende. Spoedig bleek, dat de ouders naar Rotterdam waren vertrokken om van daar naar de Argentijnsche republiek te verhuizen. Dit laatste is echter niet gebeurd, daar Dinsdag geen boot is vertrokken. De politie is hen nog niet op het spoor. De kinderen zijn intusschen in het stadsbestedelingeuhuis te Amsterdam opge- nomen. In Belgie heeft weder een spoorwegongeluk plaats gehad. In het Zuiderstation te Brussel liep uamelijk een locomotief op een gereedstaanden trein, waarin zich echter gelukkig nog geen reizigers bevonden. Verscheidene wagens werden gedeeltelijk verbrijzeld, terwijl een hoofd-inspecteur en twee postbeambten gewond werden. Een hunner verkeert in een zeer zorgwekkenden toestand. Uit New-York schrijft men De stoomboot Queen is gisteren van Engeland hier aangekomen na een 16 daagsche vreeselijke reis. Het beneden- dek stond dikwijls een voet diep onder wateral wat los stond was weggeslagen, twee reddiugsbooten werden verbrijzeld en de dekhutten vernield of weggeslagen. De passagiers leden veel. Het ren- paard „Ossory dat de hertog van Westminster voor 2100 Guineas 26460) gekocht had, stierf in zijn stal en een ander kostbaar paard Prins Jo" stikte. F Op Madagascar is een bende valsche munters, alien Engelschen, ontdekt. Zij maakte op reusachti- schaal Iranscbe vijllrancstukken na; naar de berichten luiden, had zij er reeds meer dan 500,000 vervaar- digd. Onnoodig te zeggen, dat aan het winstgevend zaakje thans een einde is gemaakt en de heeren op het oogenblik behoorlijk achter slot en grendel zitten. De stoomboot Kisembo, van de Zuidwestkust van Atrika, te Liverpool aangekomen, heeft de jongste telegrafische berichten omtrent Stanley bevestigd. Zij bracht nl. van den agent der Ne- derlandsche Handel maatschappij te Banana de van zijn ambtgenoot aau de Aruwhimi-rivier ontvangen tijding, dat Stanley in het kamp, waar majoor Barttelot vermoord was, in volkomen gezondheid was aangekomen. Met het grootste deel zijner vroeger daar achtergebleven achterhoede had Stan ley zich ten tweede male naar het Noordoosten begeven. Het schijnt dat aan de Aruwhimi een groote voorraad levensmiddelen was, Stanley althaus nam een aanzienlijke hoeveelheid mede. Louden zal in Juli een internatiouale bijeenkomst gehouden worden waar ook afgevaar- digdeu uit Nederland zijn uitgenoodigd, om door bespreking het werk der Zondagsschool in alle landen te bevorderen. Er zal tevens een bazar gehouden worden, om de onkosten te bestrijden en oin het fonds der Engelsche Vereeniging te sterkeu, die de Zondagsscholeu op het vasteland van Europa steunt. Maandagmiddag, omstreeks 5 uur, had in de nabijheid van Borger een poging tot moord plaats. De landbouwer Abbing van Elp passeerde met een wagen, beladen met koren, den weg van Bronneger naar Borger, toen hij nabij laatstgenoemde plaats onverwacht door ieinand werd aangevallen en met een zwaren knuppel op het hoofd geslagen. Op zijn geroep van ,/moord, moord" kwamen spoedig lieden te voorschijn, waardoor de moorde- naar in het nabijgelegen bosch verdween en zij Abbing in bewusteloozen toestand vonden. Na hem zoo goed mogelijk van bloed gereiuigd te hebben en nadat hij eenige ververschingen had gebruikt, wilde Abbing de reis voortzetten, maar na ongeveer 5 minuteu geloopen te hebben, zakte hij ineen er. werd toen iu een woning gebracht, waar geneeskudige hulp werd verleend door Dr! Van Rhijn. Tot dusverre heeft de politie den dader nog niet kunnen opsporen. Eenige brntale dieven hebben in den nacht van Woensdag 11. de kerk Saint-Jacques te Ant werpen binnen weten te dringen, om er eenige heiligenbeelden van verschillende kostbaarheden °e berooven. De politie heeft tot dusver tevergeefs getracht de boosdoeners te vinden. In het station van San Marco heeft men eergisteren, in een derde-klasrijtuig van een trein. welke uit Florence gekomen was, een zoogenaamde Orsini-bom van hout gevonden, waarop het vol- geude te lezen was: ,100,043, Bornmeu van dit model zullen binnenkort te Rome nedergeworpen worden. Dood aan Crispi Wacht slechts Men gelooft aan een slecht gekozen grap te moeten denken, maar de politie stelt uiettemin een nauwkeurig onderzoek in. Eenige Spanjaarden te Parijs hebben zich tot de regeering geweud met het verzoek om verlofte geven tot het houden van stierengevechten gedurende de wereldtentoonstelling. De ministerraad heeft hierover gehandeld, en er is een gunstige beschik- king genomen, doch op voorwaarde, dat de stieren gevechten ingericht worden gelijk iu sommige steden van zuidelijk I'ranknjk geschiedt; dat wil zeggen, dat zij zonder gevaar zijn. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Ter Neuzen en de, daaronder ressorteerende, hulpkantoren werd gedurende de maand Februari 1889 ingelegd 4577,42; terug- betaald f 4061. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 1170. In de maand Januari 1889, werd in het gansche Rijk: Ingelegd 1,123,107,75 Terugbetaald 685,886,24*. Het gezamenlijk tegoed der verschillende inleggers bedroeg aan het einde dier maand f 14,417,632,90. Gedurende die maand werden 6593 nieuwe boekjes uitgegeven, en 1228 boekjes geheel afbetaald. Ultimo Januari waren er in omloop 207,128. AANBESTEDI IV G. Op Zaterdag 16 Maart 1889, des voormiddags ten 11 uur, in het Hotel Rotterdam" bij P. F. Standaert te Ter Neuzen, van Het berstellen van stormschade te Ter Neuzen. (Raming f 5500.) Inlichtingen kunnen verkregen worden bij den opzichter van fortificatieu te Ter Neuzen. en Maand. Getal. Gelaileu met K. m. inhoud. I" deze kolom beteekenen de letterss. stukgoedereu, m, minerie, r. ij. raw ijzer, k. kolen, h. hout, ml. melasse.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 2