m If Si Landbouwberichten. Gemengde berichten. BURGERLIJKE stand. Telegrafische berichten. rechtszaken! Arrondissements-rechtbank te Middelburg. h U L S T. AXEL. BOSCHKAPELLE, CLINGE. gegeven, waarin enkele korte mededeelingen worden gedaan van zijn arbeid. Ofschoon bet geheele jaar door met een leege kas werd geadministreerd, konden toch de schulden alle op tijd betaald worden, dank zij de vorstelijke giften Van enkele weldoe- ners. Van sommige gemeenten, die predikanten van Doetinchem afkomstig beroepen en bezitten, mocht wel wat meer steun worden verwacbt, meent ds. \an l)ijk. In het afgeloopen jaar werden 8 predikanten van de stichting geplaatst, terwijl nog lo studenten candidaten in de theologie zijn, welk getal nog met 5 kan vermeerderd worden. Uit Leiden schrijft men van 2 Maart. t Is in onze gemeente nog niet rustig. Gis- teravond verzamelde zich op de Langegracht vodr de woning van den herbergier P., bij wien Zondag jl. de ruiten werden stuk geslagen, eene groote menschenmassa, die aanhoudend anti-socialistische liederen zong. De politie zocht de menigte uiteen te drijven en intusschen werden de planken van de rameu gerukt en een menigte straatsteeneu naar het huis geworpen. De politie moest ten slolte van haar wapen gebruik maken en slaagde er in met de sabel de woelige menigte in bedwang te houden. Intusschen worden nog onophoudelijk de bekende socialistische geschriftjes verspreid. He Arnh. Ct. bevat den volgenden brief, dien een harer stadgenooten uit Argentinie ont- ving Rosario den 30 Jan. 1889. Waarde Zuster Het wordt hoog tijd, dat ik U eens het een en ander van onze lotgevallen mededeel, en toch moet ik nog aarzelen er aan te beginnen. Met korte woorden moet ik U melden, dat wij diep ongelukkig en laaghartig bedrogen zijn. Op de reis hebben wij goed weer, maar slecht voedsel en slechte behandeling gehad, tengevolge waarvan onze drie jongste kinderen ziek zijn geworden, waarvan de twee jongste reeds zijn overleden en ik zelf lijd aan eene soort van cholerine, waardoor het mij onmogelijk is te werken. In Buenos-Ayres was het onmogelijk werk te krijgen, omdat men de taal niet verstaat en al had ik ook werk gekregen, had ik er toch geen woning kunnen krijgen, want daar moet men meer verwouen dan men verdient. Toen zijn wij naar hier vertrokken en ik heb hier werk gekregen bij een Duitscheu patroon voor 2 dollar 60 centables per dag, maar wij zitten in een hok zonder kast, zonder haard, zonder stoel of tafel, zonder iets, 't is een waar varkenshok en dat kost 9 dollar per maandalles is even duur, behalve vleesch boter is haast niet te krijgen, melk is peperduur, brood is duur, eieren zijn duur, aardappelen on- eetbaar, men weet niet wat te eten behalve rijst en soej). De rijst is goed maar duurkoffie is duur, thee haast niet te betalen en zoo gaat het een na het ander. Kon ik nu maar werken, maar ik ben ziek. Daarbij moet ik tot de knieen door het water als het regent en dat doet het bijna elken dag, en als het dan weer iets drooger is, blijft men in de klei steken. Wat er nog van ons groeien moet mag de lieve God weten, maar zoo beroerd als nu heb ik er nog nooit ingezeten Vele van onze reisgenooten zijn naar Bellafesta gegaan om landbouwer te worden, maar daar is het zoo beet en daar heerschen kwade koortsen, zoodat het te bezien staat of een van hen er het leven er af zal breugen. Anderen zijn naar Rojo gegaan om mais te plukken, maar wat zal dat geven voor een timmerman of draaier of sclioen- maker Ik ben op een meubelfabriek aangeland, die pas begintals ik nu maar werken kan, dan is daar werk genoeg en al zijn dan de verdiensten niet dadelijk zoo hoog, ik sta dan toch altijd op het drooge en behoefom den regen niet te verzuimen. Moge er na dezen tijd van beproeving een betere voor ons opdagen, want zoosls wij thans hier zitten is het bedroevend om te zien. Ieder Nederlander zij intusschen gewaarschuwd, niet naar hier te komen, want 't is een bedriegerij op groote schaal en rooven en stelen, zelfs moorden is hier aan de orde van den dag. TElt NEUZEN, 5 Maart 1889. In de Vrijdag a. s. te houden vergadering van den gemeenteraad komen de volgende punten in behandelingBenoemen van een onderwijzer verzoek van J. A. Donze om grondidem van Jacs. Drabbe alsvorenkohier belasting op de hondenaf- en overschrijving in de gemeente- Drie maanden na den dood, die onder zulke vreeselijke omstandigheden plaats vond, zijt ge verdwenen. Waarom Hoe, waarom? Weet ge dat niet, juffrouw Neen, daarom vraag ik het u Gij weet toch, dat mevrouw De Fairieres mij tot de vlucht aanzette. Zoo, mevrouw De Fairieres Zeker, mevrouw, hernam Catharina verwonderd Heeft zij u weggezonden Ach, neen En weet ge niet hoe dat toege- gaau is? Mevrouw De Fairieres heeft me nooit veel vertrouwd. Dat is waar. Nu luister dan. Gij herinnert u, dat men toen den moordenaar van mijnen heer zocht en de justitie verschillende vermoedens had. Inderdaad, men verdacht de onschuldigsten, Zeide Gabrielle. (Wordt vervolgd.) begrooting van 1888; verantwoording Nieuwjaars- commissie waterkeering in oostelijke leiding; pomp bij het raadhuisaanwijzen nieuwe plaats voor plakkeborden commissie toezicht onderwijs inge- komen stukken. Voor de betrekking van onderwijzer aan school A alhier hebben zich naar wij vernemen zeven sollicitanten aangemela. De voordracht waaruit a. s. Vrijdag eene be- noeming zal geschieden bestaat, in alphabetische orde, uit de heeren Van Doeselaar te Hoek, Meer man te Tholen en Vrolijk te Biervliet. Door den bisschop van Breda zijn benoemd tot pastoor te Zuiddorpe de heer A. P. Verheijen en tot kapelaan te Hoofdplaat de heer P. Mijnen, priester van het Seminarie. De Zweedsche kof Eugene, kap. Nilsen, van Antwerpen naar Veile (Denemarken) bestemd met zemelen, sedert geruimen tijd alhier ter reede liggende en welke in den laatsten storm anker en ketting verloor, heeft heden, na daarvan voorzien te zijn de reis voortgezet. Als eene bizonderheid in dit jaargetijde wordt ons medegedeeld, dat sedert de laatstvorige week bij den logementhouder C. Verheijke alhier, een broed van 7 kuikens aanwezig is, door een hen uitgebroed. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland zijn aan de leden der Provinciale Staten verzonden stukken betrekkelijk het verzoek tot calamiteus verklaring van den Thomaespolder, bij Biervliet, ingedijkt in den jare 1845. Aan het slot van hun verslag te dezer zake zeggen Gedeputeerde Staten, dat zij, onder de be staande omstandigheden, meenen te moeten aan- uemen, dat het behoud van den Thomaespolder zeer in het belang is van andere polders, wier besturen en ingelanden trouwens zich daarvan overtuigd houden, dat onderscheiden belangen daarbij betrok- ken zijn en dat er derhalve termen bestaan tot calamiteus-verklaring. ie Breda is o. a. geexamineerd en geslaagd voor de nuttige handwerken, mej. E. M. C. Callaert van IJzendijke. Lamswaarde4 Maart. Gisteren omstreeks 7 ure brandde, door eene onbekende oorzaak af het woonhuis met stal van den koopman in aardewerk J. F. van Hecke, in de buurt Koelewei. Slechts eene koe en eenig huisraad werd gered. Alles was tegen brandschade verzekerd. s Gravenhage, 5 Maart. Tweede Kamer. De heer Seijflfard heeft eene interpellatie aaugekondigd of dit jaar nog maatregelen zullen genomen worden tot duurzame of tijdelijke versterking der levende strijdkrachten. Vrijdag zijn aan de orde de accijns- wetten op bier en azijn en nadere wijziging van de gestichtenwet. S Graven huge, 5 Maart. Volgens de verklaring van prof. Rosenstein en van de geneeskeeren des Konings is de toestand van Z. M. zorgwekkend, ofschoon de krachten niet opvallend verminderen en er geen onmiddellijk levensgevaar dreigt. Bij den hoogen lijder doeu zich lic'nte ver- schijnselen van bloedvergiftiging (uraenische symp- tomen) voor. De rechtbank heeft in hare zitting van 5 Maart de volgende vonnissen uitgesproken C. P., oud 37 j., timmerraansknecht te Hoek, is wegens diefstal veroordeeld tot 3 dagen ge- vangenisstraf. E. P., oud 21 j., landbouwer te Philippine, is wegens beleediging van een beambte veroord. tot 7 dagen gevang. le. F. v. 0 oud 19 j., 2e. W. v. H., oud 20 j., beiden klompenmaker te Clinge, zijn wegens mishandeling veroord. de le tot 7 de 2e tot 3 dagen gevang. M. Th. B, oud 34 j., huisvrouw van J. d. V., te Sas van Gent, is wegens beleediging veroord. tot f 3 boete of 3 dagen hecht. L. A., oud 40 j., wisselwachter te Ter Neuzen, is wegens het doen ontstaan van gevaar voor een trein veroord. tot 10 boete of 6 dagen hecht. J. B. R., oud 30 j., visscher te Philippine, is wegens beleediging van een beambte veroord. tot 7 dagen gevang. 1°. F. J. d. K., oud 20 j., 2*. W. v. H., oud 20 j., beiden klompenmaker te Clinge, zijn wegens mishandeling veroord. de 1* tot 7 de 2e tot 4 dagen gevang. R. D., oud 55 j., tuinier te Ter Neuzen, is wegens smaad veroord. tot f 25 boete of 14 dagen hecht. Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaaraste markten van Belgie als volgt: Ossen fr. 0,64 tot fr. 0,90stieren, koeien en runderen fr. 0,44 tot fr. 0,68; alles berekend per kilo levend gewicht. Kalveren fr. 0,85 tot fr. 1,30 vette varkens fr. 0,85 tot fr. 0,95. Voor vlas werd per 3 kilo besteed te Aalst fr. 3,27 tot fr. 4,54; Mechelen fr. 5,49; Ware- gem fr. 3,60 tot fr. 4,80; Thielt fr. 5,00; Deinze fr. 3,00 tot fr. 4,50 St. Nicolaas fr. 4,26 en te Brugge fr. 4/45. Te Niezijl, gemeente Grijpskerk (Groningen), is dezer dagen een vierjarig dochtertje van een dag- looner, bij het afbrandeu van diens woning, door den rook gestikt. Een sehoenfabrikant te Til burg heeft een hostelling vetleeren laarzen voor Noor° wegen afgeleverd. Die pronkstukken tot over de kuiehoogte hadden de kolossale zwaarte van zestien en een half kilo het paar. Aan de Laudswerf te Amsterdam zijn Vrijdag ruim 50 tijdelijke werklieden bedankt. Een 9jarig knaapje te Vlijmen is door het ijs gezakt en verdronken. Nabij Tilburg zijn 3 jongelingen door het ijs gezakt, waarvan twee verdronken een van 13 en een van lo jaar. Een lljarige knaap is te 's Hertogenbosch door het ijs gezakt, er onder geschoten en verdronken. Op alle kanalen in Friesland is de scheepvaart door 't ijs gestremd. Op weiden en overstroomd land wordt reeds schaatsen gereden. Een molen, die acht jaar geleden voor f 1400 te Makkinga nieuw gebouwd was, is nu voor 122 openbaar verkocht. In het'zuiden van Limburg (het Geuldal) bevinden zich groote steenen, die vermoed worden door den zondvloed uit zuidelijker bergstreken aangespoeld te zijn. De Utrechtsche chroniqueur van de N. R. Ct. schrijft aan het slot der jongste raadszitting Nu ik toch aan de Utrechtsche oudheden ben, wil ik iets vertellen, dat wel niet tot de raadszitting behoort, maar dat toch ook wel aardig is 1 Zoudt ge wel gelooven, dat we hier nog eene instelling hebben, die ge zeker niet gelooven zoudt als ik het u niet zei dat ze ergens nog bestaan kan. Tobt gij maar, gij alien, volksvrienden, en waarschuwt tegen vroegtijdige huwelijken Hier te Utrecht zal men u wel helpen. Keue kerk, het is de Oud-Roomsche in den Driehoek, geeft nog altijd eene premie op het huwelijk. Ieder paartje, dat tot die kerk behoort en zich daar aanmeldt om het heilig sacrament des huwelijks te ontvangen, krijgt daar de som van zestig gulden in de ballen van de hand, zooals de leeken het noemen. Precies genoeg om wat stoelen en eene tafel te koopen en om bruiloft te houden 1 Bij wijze van reclame werden duizenden op geel papier gedrukte bulletins te Utrecht ver spreid, inhoudende de terechtstelling van Waugsa, moordenaar le Batavia, waarvan de laatste zinsnede aldus luide//Voor de beul ziju werk begon, opende de moordenaar nog eens zijn mond en riep met vaste stem Vanille-pudding is een heerlijk dessert. Over- al verkrijgbaar h 10 ct. per pakje I" Dit waren zijn laatste woorden. 't Is ergerlijkzeggen wij de Tijd na. In ons vorig no. deelden wij het overlijden mede van den „wonderdocter en duivelbanner" uit Kuijpe. Uren ver in den omtrek dus schrijft men nader omtrent hem was hij bekend en legio is het aantal kinderen, dat hij door zijne wonderspreuken en het toedienen van een aftreksel van zekere kruiden van „het zuur en de spruuw" geDas. Ook als de kleinen laboreerden aan de lastige liefhebberij van tandenkrijgeu, dan was hij de toevlucht van meer dan eene bezorgde moeder. Dan rustte zijti oog met eene uitdrukking van de diepste meewarigheid op het schreeuwende kind, en terwijl hij den grijzen kop bedenkelijk schudde, klonk het geheimzinnig van zijne lippen „hij is er weerhij houdt het weer tegen I" Wie die yhij" was, ja, wie zal dat zeggen Maar zooveel is zeker, dat //hij" voor zijne macht moest bukken. Eenige bezweringsformulieren werden uitgesproken en binnen enkele dagen vertoonde zich het welkome witte stipje, dat aan het lijden der kleine een einde maakte. Doch, ook andere, veel sterkere stukken worden van hem verhaald. Een rijk Rotterdamsch koop man (sommigen maken er een professor van,) door zijn roem aangetrokken, kwam tot hem. Zijne jeugdige echtgenoote was lijdende aan eene ver- lamming, die haar reeds sedert jaren had verstoken van het gebruik harer beenen. Te vergeefsch had de kranke lieil gezocht bij geleerde doctoren en beroemde hoogleeraren. Doch wat deze niet konden, dat volbracht de Knijpster duivelbanner. Een enkel bezoek was voldoende, om haar het gebruik harer uiterste ledematen terug te geven. Is het wonder, dat de rijke Rotterdammer eene fabelachtige som hood om den wonderdokter zijn geheim te ontlokken //Het zou u niet baten, het is u niet gegeven," luidde het in duistere orakeltaal gegeven antwoorden het geheim waaraan zoovelen hunue wonderbare genezing dankten, is met den wonderman teu grave gedaald. Zes vrouwen zijn in een fabriek in Italie door onvoorzichtigheid vergiftigd. Te Turijn was in den nacht van 21 op 22 Febr. een groote fabriek van wollen goederen afgebrand, bij welke gelegenheid een aantal flesschen en kannen met scheikundige stoffen in een onaangetast bijgebouw werden geborgen. Den volgenden dag kwamen eenige arbeidsters in het gebouw en eene van haar opende eene flesch. De aanlokkelijke geur van de daariu geborgen vloeistof verleidde haar om te drinken, waartoe zij ook de anderen aanspoorde. V an lieverlede werden zij uitgelaten vroolijk, voelden zich spoedig ongesteld en eindelijk door ondragelijke pijnen gekweld. Ondauks spoedig aangebrachte hulp stierven zes vrouwen twee uur later. Vier andere vorkeerden, volgens de laatste berichten, in bedenkelijken toestand. De noodlottige flesch bevatte nitrobenzine. Uit St. George, Ontario, komt het bericht van een der vreeselijkste onheilen, welke Canada ooit hebben geteisterd. De ramp greep Woensdag- avond, omstreeks te zes uur, plaats. Een sneltrein viel door een brug, welke niet ver ten oosten van het dorp, over de Grand River is geslagen. De brug is zestig voet hoog en telt drie spanningen ze is van ijzer gebouwd en rust op sterke steenen pijlers. Even voor dat de brug bereikt was brak een wiel van de loeomotief. De trein ontspoordede locomotief en de tender kwamen veilig en wel over de brug, maar het gebroken wiel beschadigde den weg zoo zeer, dat een zware Pullman car, die volgde, van de rails geraakte en door de brug in de rivier stortte. Een dining car en een gewone passagiers-waggon volgden. De laatste wagens van den trein bleven op de brug. Zoo groot was de snelheid van den trein, dat de Pullman car het eerst tegen den pijler aausloeg, terug sprong en onderste boven door de brug plofte. Deze waggon bevatte het grootste aantal passagiers. De eetwaggon bleef op een kant tegen deii pijler staan. Er waren behalve leden van het personeel, zeven personeu in. De waggon viel op een der uiteinden en de passagiers werden op den bodem geworpen te midden van gebroken tafels en banken. Het kookfornuis was op het oogenblik van de ramp aan, maar het gevaar van brand, werd voorkomen. Tien van de passagiers werden onmiddelijk gedood, dertig anderen bekwamen levensgevaarlijke verwon- dingen. De slachtofl'ers zij nagenoeg alienCanadeezen. Slechts vijf Amerikauen waren onder de passagiers. De lijken zijn zoo misvormd, dat zij niet zijn te herkenneu. De mare van het onheil verspreide zich als een loopend vuur door het dorp en spoedig waren vele iugezetenen van de noodige geneeskundige hulpmiddelen voorzien ter plaatse. De dooden en gewonden werden met veel moeite en bij het licht van groote vuten, uit het puin der waggons te voorschijn gehaald. De 1 ullman car was in een zestig voet diepe ravijn gestort. Met raderbaren werden de gekwetsteu en de lijken naar de hotels en de gasthuizen gebracht. De machinist, die op zijn post bleef, is er ongedeerd afgekomen maar de stoker, die uit den wagen sprong, heeft het met den dood moeten bekoopen. Van 16 tot 28 Februari 1889. Huwelijks-voltrekkingen. 27 Febr. Charles Louis Blommaert, oud 27 j., jm. en Anna Catharina Philomena Michielsen, oud 28 j., jd. Geboorten. 17 Febr. Bernard, z. van Augustinus Jansen en van Anna Catharina de Cock, f9 Febr. Philippe Theodore Louis, z. van Henri Louis Joseph Maertens en van Mathilde Jos. M. van Waesberghe. 21 Febr. Jowanna Johanna, d. van Cornelis Millenaar en van Geertruij Zegers. 24 Febr. Johannes Benedictus, z van Josephus de Zaegher en van Maria During. 25 Febr. Leonardus, z. van Aloysius Reijniers en van Amelia Volleman. Huwelijks-voltrekkingeu. 28 Febr. Jan van de Wege, oud 22 j., jm. en Barbera de Pooter. oud 25 j., jd. Geboorten. 16 Febr. Pieternella Maria, d. van Adriaan Johannes van Cadsand en van Johanna de Jonge. 20 Febr. Abigael Neeltje, d. van Jacobus Luteijn en van Jacomina Cornelia Marijs. 23 Febr. Levinus Dirk, z. van Cornelis Boeije en van Maria van Cadsand. 24 Febr. Catharina, d. van Jan van Doeselaar en van Suzanna Abigael van den Bergh. 25 Febr. Catharina Francina, d. van Francois Wiest en van Pieternella Jacoba van den Broeke. Jozina Maria, d. van Krijn Hatnelink en van Susanna van Drongelen. Overlijden. 17 Febr. Idade Vos, oud 63 j., wed. van Eduardus Franciscus de Vleeschauwer. 27 Febr. Adriana Yerstraten, oud 57 j., echtg. van Pieter Goosen. Pieter Marius Caashoek (overleden te Sluis), oud 36 j., z. van Adriaan Johannes en van Maria Aartsen Lako. 28 Febr. Catharina Francina Wiest, oud 3 d., d. van Francois en van Pieternella Jacoba van den Broeke. Geboorten. 26 Febr. Johanna Coleta, d. van Alphonsus Josephus van Vooren en van Ludovica van de Weijer. Overlijden. 23 Febr. Pieter Judocus van der Wielen, oud 69 j., echtg. van Apolonia Staal. 24 Febr. Een als levenloos aangegeven kind van het vrouwelijk geslacht, van Petrus Kool en van Maria Adolphe Clementina de Poorter. Geboorten. 16 Febr. Eduardus Aloysius, z. van Petrus van der Brander en van Rosalia Maria Heije. Petrus Josephus, z. van Jan D'Hooghe en .van Maria Theresia Colpaert. 21 Febr. Petrus Izeliuus, z. van Maria van Campenhout. 26 Febr. Emelia Francisca, d. van Gilles Frans van de Perre en van Maria Ludovika Buijs. Overlijden. 16 Febr. Monica Antonia Phara- sijn, oud 16 d., d. van Philomena. Maria Cornelia Blommaert, oud 88 j., echtg. van Pieter du Four. 24 Febr. Angelina Goosseus, oud 1 m., d. van Johannes Antonius en van Victoria van Broeck. 25 Febr. Severiua Clementina Penneman, oud 1 j., d. van Ludovicus Seraphiuus en van Melania van Broek. 26 Febr. Rosalia Mathilde deKort,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 2