Gemengde berichten. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. is vijf personen, vol van den sociaal-dimocratischen geest, hadden zich Maandagnamiddag uit de resi- dentie per spoor naar Leiden begeven en werden na aankomst rondgeleid door een partijgenoot uit Zoeterwoude. Zij waren voorzien van exemplaren van ffRecht voor Allen," het orgaan der sociaal- democraten, dat zij op luide wijze te koop aanboden. Dat zij hierdoor weldra omstuwd werden door een breede schare, is begrijpelijk. len einde ze te beschertnen tegen minder aangename bejegeningen van de steeds aangroeiende menigte, welke hen overal volgde, achtte de com- missaris van politie het raadzaam de ventende per sonen naar het politiebureel te doen overbrengen. Daar kwam de commissaris tot de ontdekking, dat de vreemde socialisten bij zich hadden twee stokken, met lood voorzien, twee revolvers en een schoenmakershamer, voorwerpen, welke zeker geen vreedzame bedoelingen verrieden, maar, volgens verklaring der bezitters, dienst moesten doen te hunner verdediging! Nadat het volk uit elkander was gegaan, werden de Haagsche heeren naar het station gebracht, op een na, die bij het optreden der politie zeer vlug op de tram gesprongen en verdwenen was, zeker beducht voor de gevolgen. De Haagsche sociaal-democraten kouden nu met een berisping en de vermaning om maar niet meer met plannen tot het verwekken van wanorde enz. naar Leiden te komen, naar hun haardsteden terugkeeren. TER NEUZEN, l Maart 1889. Jl. oensdag had alhier, ten overstaan van den notaris Mr. J. P. Dronkers en ten verzoeke van de erfgenamen der nalatenschap van mej. M. Dregmans, de publieke veiling plaats van een woonhuis en erf alhier, in de Noordslraat, groot 1 are 30 ceutiaren, waarvan kooper werd de heer S. van Rees, alhier, voor 3700. Reeds eenigen tijd bemerkte een herbergier alhier, dat hem eieren werden ontvreemd. Hij stelde hiermede de politie in kennis, wie het inocht gelukken den dief Woensdagmorgen op heeter daad te betrappen. Met bestemming voor Ter Neuzen kwam Woensdag alhier binnen de Noorsche brik Fides, kapt. Olsen, van Hernbsand, laatst van Arendal, met hout. Dit schip is in het laatst van Novem ber vol water te Mandal binnengeloopen en vandaar naar Arendal gesleept, ter lossing en repareering. Op heden overleed alhier, op bijna 93jarigen ouderdom, de wed. N. Bakker, op een na de oudste ingezetene dezer gemeente. Zjiimusing. Door den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente alhier is tot herder en leeraar beroepen de Weleerw. heer J. W. T. Gobius du Sart, predikant te Nieuw- en St. Joosland. Axel, 28 Febn Met ingang van 1 Maart a. s. is de alhier tijdelijk gestationeerde rijks-ambtenaar C. L. d'Olieslagers gedetacheerd naar Biervliet. Philippine. In de geineenteraadszitting van Woensdag jl. werd besloten onder nadere goedkeu- ring der Staten, over te gaan tot eene oproeping van sollicitanten naar de vacante betrekking van onderwijzer op eene, jaarwedde van 600. Zij, die aanteekening voor de Frausche taal bezitten^ genieten de voorkeur. Dinsdag avond werd te Hulst door het mu- ziekgezelschap Ilarmonie ten voordeele der armen een concert gegeveh, dat zeer druk bezocht was; de zaal was meer dan eivol. De opbrengst, ruim f 354, overtrof dan ook de stoutsie verwachting. Vooral nu het weer alle werkzaamheden weder heeft doen ophouden en de mislukte aardappelenoogst van het vorige jaar zich het meest doet gevoelen zal deze ontvangst den armen zeker welkom zijn, daar hun behalve 1200 liters erwtensoep en 120 kilo spek, welke de directie van bovengenoemd gezelschap zich voorstelde uit te reiken, nu ook nog een groot aantal kleedingsstukken en dekens zal worden gegeven. M. Ct. Men had beiden voor vader en dochter kunnen houden, zoo zeer was hij verouderd en zoo schoon was zij gebleven. Zij was met borduurwerk bezig en dacht aan haar kind, den eenigen troost voor liaar gefolterd hart, aan haren zoon, die zij, daar hij reeds groot was, aan eenen opvoeder overgegeven bad. Deze zoon was alles voor haar zij leefde slechts voor hem Zeker dacht zij aan hem in dit oogenblik, want een glimlach zweefde op hare lippen. Welk een schoone dag! zeide Lachenal, en toch gevoel ik mij zoo afgemat, alsof ik eenen verren weg afgelegd had. Ga dan vroeg ter rustte. Er ontstond eene pauze. GabrielleZij zag vrageud op. Indien gij wildet konden we toch nog gelukkig zijn. Hij zeide dit met bewogen, weemoedige stem. Hoe meent gij dat heruatn zij; ik versta u niet. Zouden wij niet immer kunnen hier blijven, of, wat nog beter ware, Frankrijk verlaten En Rend? Hij zou met ons gaan. Dus vluchten Waarorn Zouden we de herinneringen achterlaten Zij spraken nooit een woord zonder op het verleden te zinspeleu, dat zij toch zoo graag zouden vergeten hebben. Beschouw den schoonen hemelriep zij, om aan het gesprek eene andere wending te geven. We zuilen vandaag een heerlijken avond hebben 1 De Rechtbank heeft in hare zitting van Vrijdag 1 Maart de volgende vonnissen uitgesproken. J. K., oud 42 j., arbeider te Clinge, is wegens beleediging van een ambtenaar veroordeeld tot 7 dagen gevangenisstraf. J. A. W., oud 16 j., voermausknecht te Ter Neuzen, is wegens mishandeling van een dier vrijgesproken. In het jaar 1888 werden in de inrichting voor ooglijders te Amsterdam verpleegd 576 patienten, waarvan hersteld werden ontslagen 551. In be- handeling zijn thans 25 patienten. Bij de her- stelling van den kerktoren te O. in Frieslaud, voorspelde zekere vrouw, dat een der timmerlieden met grijze kousen van den steiger zou nederstorten. Dit was voor de werklieden voldoende om alien zwarte kousen aan te trekken. In de gemeente Schoterland is zekere Brouwer overleden, die naam gemaakt heeft als duivelbanner en wonderdok- ter. Hij trok zelfs patienten uit Zuid-Hollanc t eiland Urk ja uit Duitschland, terwijl meer- malen zijn advies per brief gevraagd werd. Te Haarlem is een centen-vereeniging ten voordeele van de weesinrichiiug te Neerbosch opgericht, die in het afgeloopen jaar de aanzienlijke som van 400 heeft bijeengebracht. Iemand van ruim 100 jaar te Oorschot heeft deze week nog zijn stem uitgebracht bij de verkiezing van een lid voor de Provincial Staten voor het kiesdistrict Eindhoven. Per rijtuig werd de oude man ter stembus geleid. Te Kaatsheuvel (N.-Brabant) kreeg een landbouwer van zijn paard, dat hij bezig was te roskammen, onverwacht een zoo hevigen slag met de achterpooteu, dat hij bewusteloos ter aarde stortte. Zijn toestand geeft weinig hoop op herstel. Eigenaardige rechtspleging. Zondag spoeden zich te Leende jong en oud, mannen, vrouwen en kinderen na de Hoogmis naar het plein voor de kerk en hielden stand rondom den zoogenaaraden ,/Post," waarop de veldwachter plaats neemt. Zou er iets belangrijks af te kondigen zijn Zie de nieuwsgierige blikken der menigte 1 Doch de ambtenaar heeft niets ge- wichtigs mede te deelen hij laat slechts zijne gewone afkondigingen over den nog altijd aangroeiende volkshoop klinken. Doch wat gebeurt Nauwelijks toch heeft de veldwachter zijn post verlaten of een ander zal zijne plaats innemen. Ziehier de aanleidende oorzaak Een zekere D. B. uit die gemeente had zich niet ontzien op eene ergerlijke wijze aan de eer te knagen van de echtlieden v. W. Yrouwlief, hierover niet ten onrechte zeer verontwaardhrd, zou hem ten aanhoore van al de dorpelingen, zijne lasterende woorden doen herroepen. Ja, daar staat hij nu, de lasteraar, naast hem zijn rechter, met zijn zoozeer beleedigde vrouw, terwijl een ont- zaggelijke menigte volks hen omringt. ,/Spreek! zoo roept hemde verontwaardigde vrouw toe en met sidderende stem begint de beschuldigde zijn lasterende woorden te herroepen als volgt »Ik heb gezegd, dat gij gestolen hebt ik kan het niet bewijzen I" //Je spreekt te zacht," zegt de vrouw en met luider stem vervolgt hij '/Ik heb gezegd, dat gij een ongezond gestel hebt ik kan het niet bewijzen 1" Daarop treedt de beschuldigde van zijn „post" en de rechtspleging is geschied. Iedereen verwijdert zich thans de mannen om een borrel te gaan koopen, terwijl de vrouwen en meisjes zich naar huis begeven, doch overal is het hier verhaalde het ouderwerp van het gesprek.. Of bedoelde persoon zich nog wel aan kwaad- sprekerij zal schuldig maken, is te betwijfelen. Ja, zeide Lachenal, die niet den hemel beschouwde, maar over den tuinmuur op den weg zag. Ga brielle volgde zijn blik en bemerkte een rijtuig, dat van de stad kwam en den weg insloes*, die naar het landhuis voerde. Beiden verbleekten. Waarom Ze wisten het niet. Zij kregen zoo zeldzaam bezoek in hunne eenzame woning en dit was reeds genoeg om hun ongerust te maken. Waarheen rijdt deze wagen vroeg Gabrielle. Ik weet het niet, het is opvallend. Iemand zal hem gehuurd hebben om een uitstapje te maken. Dat kan zijn. Of een bezoek aan eene pachthoeve. Ook mogelijk. Het rijtuig kwam nader en Lachenal verloor het niet uit het oog. Ik ken den koetsier niet, zeide hij. Er is slechts eene vrouw in, antwoordde Gabrielle. Lacheual bedaarde een weinig, doch eensklaps riep hij uitO God, die wagen houdt hier stil Nu, waarom verwondert u dat zoo zeer! Heb ik niet allerlei zaken in Caen, waarom ik geroepen tan worden. Deze vrouw komt waarschijnlijk uit let hospitaal voor eenen zieke of iets anders. (Wordt vervolgd.) Door het voortdurend over de grenzen zetten van kwartjesvinders, hazardspelers en dergelijk ge- spuis, die meest alien Duitschers zijn, werd hun de gelegenheid tot uitoefeuing hunner kwade prak- tijken in Nederland geheel ontnomen. Twee dier lui hebben zich te Emmerik gevestigd en gaan bijna dagelijks per trein uit om onder de reizigers in den trein hun slachtoffers op te sporen. Eer- gister-avond gelukte hun zulks maar al te goed. Aan een landgenoot, die uit Thuringen op weg was naar Amerika, werd door hen met hazardspelen 260 mark en een gouden horloge met ketting afhandig gernankt en de man zelfs zoo uitge schuddat hij later als zijnde zonder midde van bestaan, zelf over de grenzen moest worden gezet. le Groningen is naar aauleiding van het gooien met snee.uwballen, tusschen eenige agenten van politie en de leerlingen der Rijks H. B. school eene formeele vechtpartij geleverd, waarbij de jonge- lingen de messen, de agenten de sabels trokken. Een der agenten werd vrij ernstig aan de hauc gewond. Vijf der jongelieden zijn gevat. Op handige wijze werd dezer dagen te Rot terdam geexploiteerd de manie van velen, om op koopjes bij een uitverkoop te loopen. Een opkooper van oude meubelen, tevens houder van een huis •van verkoop met recht van wederinkoop, huurde voor enkele weken een groot heerenhuis, dat ge- ruimen tijd leeggestaan had. Het werd gemeubeld, gaskronen werden opgehangen, zoo ook schilderijen aan den wand en alles het voorkomen gegeven of eene familie zooeven overhaast vertrokkeu was. Eene verkooping werd aangekondigd en de schijn uitstekend bewaardvele koopers vonden er iets van hunne gading, daar, wat op een dag verkocht was, den volgenden dag weder werd aangevuld. Het resultaat was, dat de goe—gemeente den handigen verkooper binnen een week voor een kleine tien duizend gulden goed tegen hoogen prijs afkocht. Te Bergen op Zoom werd bij den heer G. in het voorjaar een diefstal gepleegd van eenige kostbare voorwerpen een gouden ring met diaman- ten steen en een paar diamauten oorknoppen. Eerst 11. Zaterdag werden die voorwerpen vermist, waar van toen onmiddellijk aangifte werd gedaan bij de politie. Onverwijld werd een onderzoek ingesteld, en nog denzelfden dag werd proces—verbaal opge- maakt tegen T. K., een gewezen leerjongen van den heer G., en tegen een paar vrieudjes P. R. en J. M., die hadden deelgenomen aan het ver- teren van de opbrengst der, met hunne voorkennis, gestolen kostbaarheden. De sieraden waren onder een valschen naam in de stads-leenbank verpaud en de cedels door de knapen vernietigd. Dezer dagen overleed te Brussel, op 86jarigen leeftijd, het academielid Renier Chalon, bekend als een verdienstelijk penningkuudige, maar nog meer als een wetenschappelijk „grappen maker." Hij heeft zijn collega's van de academie een groot aantal poetsen gespeeld. Zoo maakte hij o. a. een cata- logus van boeken, nagelaten door den Markies Fortsat. Blijkens dien catalogns was dat een zeer belangrijke verzameling. Maar toen de leden der academie vol belangstelling naar de plaats giugen waar de //Markies" moest gewoond hebben, bleek hun, dat de boekenverzameling nooit bestaan had en haar eigenaar evenmin. Op den duur willen dergelijke /rgrappenmakers" wel eens wat zwaar op de hand worden. Maar deze schijnt het, en tamelijk lang ook, te hebben uitgehouden zonder vervelend te worden. De ,/Hollandsche club" te Antwerpen vierde den 15den dezer met een aangenaam feest haar tienjarig bestaan. Deze Vereeniging, welke zich ten doel stelt, het nationaal gevoel der Nederlanders in den vreemde levendig te houden en //een voet aan waP'tezijn voor landgenooten in de Scheldestad, mocht zich gedurende de tien jaren van haar bestaan verheu- gen in een opgewekt, krachtig leven. Zij heeft echter steeds behoefte aan steun bij haar vader- landsch streven, en wie haar dien uit het vader- land willen verleenen, zuilen haar als buitengwone leden tegen een contribrutie van minsten 5 francs hoogst welkom zijn. De inhechtenisneming van den verslaggever Miiller, die verdacht wordt, de familie Fowler te hebben willen vergeven, verwekt in Wiesbaden groot opzien. Over het misdrijf zelf deelt men het volgende meeOp Donderdag den 14den Febr., legden tneneer en mevrouw Fowler een bezoek af bij den Engelschen geestelijke. Terzelfder tijd bezocht Miiller, die het kleine zoontje van den heer Fowler geregeld Donderdags middags les gaf, de villa „Felseck," waar de familie Fowler woondedaarbij viel het den dienstboden op, dat Miiller niet zooals gewoonlijk door den hoofdingang aan de voorzijde, maar door een achterdeur binnenkwam. Toen het lesuur verstreken was, ging Miiller heen. Toen meneer en mevrouw Fowler naar huis teruggekeerd waren, goot de heer Fowler wat Faschinger water in een zilveren beker en nam daarvan een slok, waarbij het hun opviel, dat het water een walgelijk bitteren smaak had en bij den tweeden slok klaagde lij over een brandend gevoel in zijn keel. Nu namen ook mevrouw Fowler, het kindermeisje en het dienstmeisje elk een slok alien proefden den ntteren smaak, mevrouw Fowler werd de tong zwaar, zoodat zij slechts met moeite kon spreken; ook kon zij niet meer vast op de beenen staan maar waggelde heen en weer. Wijl nu ook de heer l owler zelf half bedwelmd was en niet meer van zijn stoel kon opstaan, werd het kinder meisje met den halfvollen beker naar een apotheker in de launustraat gezondeu. De apotheker ouder- zocht eene zekere hoeveelheid van de vloeistof. Nu begaf zich het meisje met den beker naar den huisdokter der familieook deze nam een klein slokje, gevoelde zich daarop, toen hij in een rijtuig stapte, om naar de familie Fowler te rijden, zeer vermoeid en klaagde den geheelen avond over een ontzettend drogen keel. De dokter zond hierop het dienstmeisje naaf de Taunus- apotheek om een braakmiddel te lialen; onderweg daarheen werd ook het meisje onwel. Onderwijl had de apotheker de vloeistof scheikundig onder- zocht en bevonden, dat deze strychnine bevatte. Reeds drie centigrammen strychnine zijn vol doende om een volwassen mensch te dooden in den beker bevond zich echter nog zooveel van de vergiltigde vloeistof, dat deze drie menschen het leven had kunnen kosten. Door het spoedig aan- g^ende tegengif werd de heer Fowler gered. Vrijdagmorgen bleek het ook, dat Miiller zijne van hem gescheiden vrouw met Atropin had willen vergeven en nu kwam de politie tusschenbeide. Men zegt dat Miiller reeds vroeger aan mevrouw lowler een fleschje met vergif heeft laten zien. Eenigen tijd geleden ontving hij uit Engeland een pakket onder een vreemd ad resmen vermoedt, dat dit pakje vergif bevatte. Tegenover de familie lowler beweerde Miiller steeds ongetrouwd te zijn. V olgens latere mededeelingen is ook mevrouw Fowler in hechtenis genomen. Woensdagavond is brand ontstaan in de groote briquetten-fabriek van den heer Felix Dehaynen bij Marchienues. Tien reservoirs, elk met 500,000 liter teer, werden door de vlammen aangetast. Schuiten, welke op de Sambre lagen om te laden, geraakten in brand. De fabriek zelve was bij het afzenden van het bericht reeds vernield en men was het vuur nog niet meester. Ziehier eenige bijzonderheden De fabriek was gelegen op den oever der Sambre en bij het station van Mdrchiennes (Oost.) De brand ontstond na raiddernacht. Men kan zich geen denkbeeld maken, zegt een correspondent van F Independance beige, van het vreeselijke van een brand, die door olie en teer in groote hoeveelheden gevoed wordt. Gistermiddag te 12 uren stonden 18 reservoirs met teer of surrogaten er van in voile vlam als naphta, anthracine en andere olieen tot distillatie, waarvan enkele eene waarde hebben vau 500 fr. per ton. Het schouwspel was grootsch in zijne vreese- lijkheid de vlammen stegen tot eene hoogte van 200 meters; en een ondrageiijke hitte verspreidde zich overal. De rivier zelve geraakte in brand en de brandende teer stak drie booten aan den oever aan de wagons, welke zich op den spoorweg be vonden, werden ook vernield. Te 7 uren gisteravoud stonden drie roode reser- voirs in brand. De disteleerderij is geheel vernield. De pakhuizen met briquetten en de raffinaderij zijn echter be waard gebleven en de arbeid zoo spoedig hervat worden. De Sambre vallei is gevuld met eenen zwarten verstikkenden rook. De ontploffing van een reservoir naphtaline wordt gevreesd. De fabriek was niet verzekerd. Een blad te_ Weenen komt op het overlijden van kroonprins Rudolf terug eu zegt, met zekerheid te kunnen mededeelen, dat de prins vermoord is. Aan het hof te "VV eenen is dit na de begrafenis bekend geworden. De daad zou gepleegd zijn op last van de jonge barones Vetsera, die wraak wilde nemen, toen zij ervaren had, dat er niets zou komen van eene echtscheiding tusschen den prins en prinses Stephanie. Zij zou den moord in hare tegenwoordigheid hebben doen plegen en na afloop zich zelve vergiftigd hebben. Wanneer men overigens op de volgende om- standigheden let, zoo eindigt het blad, dan wordt deze lezing meer en meer waarschijnlijk. De prins is achter het oor getroffen en de wond was te groot, om aan een kogel uit een revolver te kunnen denken de zesloops—revolver werd buitendien nog geladen met zes kogels op den grond gevonden. Verder herinnert men zich, dat Keizer Frans Jozef een langen brief aan den paus schreef, waarop onmiddellijk van Z. H. de toestemming kwam tot de kerkelijke begrafenis, en ten slotte weten verscheidene bladen mede te deelen, dat Koning Leopold van Belgie er bij den Oostenrijkschen Keizer krachtig op heeft aange- drongen, dat deze de voile waarheid zou bekend maken. En Leopold zou dit zeker niet gedaan hebben"/ wanneer zijn schoonzoon zelfmoord ge pleegd had. In een der voornaamste winkelstraten te Athene heeft men een onderaardsche gang ontdekt onder het trottoir, welke blijkbaar door dieven gegraven werd, met het doel de winkels in die straten te plunderen. Het inzakken vau eenige steenen onder het gewicht van een kind, dat met eenige moeite uit het. ontstane gat werd gehaald, gaf aauleiding tot het ontdekken van de gang. )e makers is men nog niet op het spoor. Te Steyndorp, niet ver van Swaziland, is door een kaffer moord gepleegd op een politie-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 2