Telegrafische berichten. Gemengde berichten. wilden houden op de bovenkamer van perceel 172, bij de Oostdwarsgracht, een bierhuis zonder ,/ver- gunning." Een bekend sociaal-democraat, Van der Stadt, zou daar het woord voeren. Tegen vijf cents entree mocht men de vergadering bijwonen. Van die vergadering kwam evenwel niets want eensklaps werden alle aan de straatzijde aanwezige ruiten verbrijzeld, bij welke verbrijzeling het bleef. Een persoon moet zich vrij ernstig aan den pols gewond hebben. Het perceel valt nu de onderschei- ding te beurt door velen in oogenscbouw te worden genomen. Politie houdt er de wacht. TER NEUZEN, 26 Februari 1889. In de beide laatste dagen der vorige week ontvielen aan deze gemeente twee ingezetenen, die zoowel om bunne betrekkingen welke zij uitoefen- den, alsook om hunnen stand in de maatschappij, aller achting hadden verworven. Vrijdagnamiddag werd het afsterven vernomen van den heer J. van Pienbroek, genees-, heel- en verloskundige, in den ouderdom van 63 jaren, na eene langdurige ongesteldheid. Na op den 13 Juli 1847 te Middelburg admissie te hebben ver- kregen als heelmeester en op den 16 Juli daaraan- volgende als vroedmeester, vestigde hij zich op 7 Augustus 1847 alhier en mocht hij dan ook in 1887 als zoodanig zijn 40jarig jubile herdenken, waarbij het hem niet ontbrak aan de warme deel- neming zijner medeburgers en van zoovelen van elders. Dat zoovelen dit verlies betreuren en met weemoed hem nastaren, is licht te beseffen, daar hij eene uitgebreide praktijk bezat en dus veler vriend en helper was, en wier wensch en begeerte wel zal geweest zijn hem nog langer te hebben mogen behouden. Ter Neuzen verliest in de heer Van Pienbroek een geacht burger, een geneesheer ge- zocht en bemind door zeer velen, bij wien bij nog lang in gezegend aandenken zal blijven. Nog onder den indruk van dit verlies werd Zaterdag morgen de treurmare vernomen, dat ook Dr. Buijze was overleden. Dit overlijden was schoon lang te wachten geweest, wel hoofdzakelijk wegens hoogen ouderdom, met bijkomende ongesteld heid. flij overleed op bijna 89jarigen ouderdom. Dr. P. D. Buijze was de nestor bij den geneeskundigen stand in Zeeland. Op den 13dlm Mei 1824 ver- kreeg hij te Leiden het diploma als med. doctor en op den 12den Juni daaraanvolgende als art. obstr. doctor. Op den lBten Juli 1884 herdacht hij zijn 60jarig jubile als geneesheer alhier, bij welke gelegenheid de geachte grijsaard zeer vele belang- stelling mocht ondervinden. Dr. Buijze was een man die een werkzaam leven achter zich heeft, was nederig en minzaam jegens ieder en daarom ook geacht, en werd niet alleen in deze gemeente maar ook verre daarbuiten gezocht. Mogen de verloopen jaren hem weleens vreugde of genot hebben beschikt, ook in droevige en smartvolle gebeurtenissen heeft hij gedeeldzijne gelatenheid en vasten wil in dit alles werd door velen be- wonderd. Met hem daalt ook een man ten grave wiens naam steeds met eere kon worden genoemd en die door velen niet spoedig zal worden vergeten. Door den minister van marine zijn met 1 Maart a. s. bij het Nederlandsche loodswezen voor het 6de district (monden der Schelde), ter standplaats Ter Neuzen benoeradtot binnenloods de hulploods L. J. van Oppen en tot hulpbinnenloods de varens- gezel L. J. Michielsen. In een dezer dagen alhier gehouden ver gadering van onderwijzers uit Ter Neuzen, Hoek en Zaamslag is besloten tot oprichting eener afdee- ling van het Nederlandsch onderwijzers genootschap. De afdeeling telt reeds nu 12 leden terwijl het voorloopig bestuur van nog vier leden verzekerd is en gegronde hoop heeft op ruimere deelnemiug. Ann het Hoofdbestuur is reeds de erkenning der afdeeling aangevraagd. De tweede stnurman van het alhier verbrande driemastschip Rhine, op vermoeden aangehouden, is Zaterdag wederom ontslagen en op vrije voeten gesteld. De Engelsche bark Thomas Keiller, kap. Thompsonna te Antwerpen van ankers en kettingen voorzien te zijn, is van deze reede naar New-York vertrokkengesleept wordende tot Vlissingen. Philippine. In het afgeloopen dienstjaar zijn alhier aan het telephoonkantoor 291 berichten aangeboden en 6.37 ontvangen, dus in 't geheel 928 berichten. Biervliet, 25 Febr. Om 5 uur begint Zondags- avonds de godsdieustoefening in de herv. kerk. Dan begint ook het kaartuurtje der mannen, en de vrouwtjes moeten bij de kinderen waken. De buitenlieden, die over het algemeen zeer kerkelijk zijn, blijven bij den kachel, want de jonge gasten zijn uit en toch, wie hunner, man of vrouw, zal het kwalijk te nemen zijn, dat ze aan een uitstapje bij donkere maan en winteravond geen smaak vinden Geen wonder, dat het in het tempelgebouw akelig gedrag onderscheiden hadden. Mijn zoon zal toch rijk genoeg zijn, placht zij te zeggen, zoolang hij mid- delen heeft om goed te doen. Door al dien overvloed onderging de inwendige toestand der familie toch geene verandering. (Wordt vervolgd.) kil en leeg is. Dat onze ringpredikanten liefde- beurten 's namiddags elders vervullen, om's avonds ten onzeut te komen preeken, stemt menigeen tot ontevredenheid. Wat evenwel de zaak nog erger raaakt, met medewerking van een of raeer ringpre dikanten scheept men ons op met een onbevoegden kanselbeklimmer, die zelfs den aanstaanden lidmaten godsdienstonderwijs geeft, zoodat er wel grond voor het verhaal bestaat, dat deze zich hier vestigen wil, waardoor de kans op het bezit van een eigen pre- dikant niet grooter zal worden. Gisteren na kerktijd begon het soiree der rede- rijkers. Het weder, een zondebok voor vele zaken, heeft ook op 't bezoek er van iets op zijn geweten, en vele Biervlietenaars denken, dat zij ook van 't goede te veel kunnen krijgen. Jammer voor hen, die zoo dachten want en komedie en muziek waren goed. Biervliet. Mej. M. C. van Overbeeke onder- wijzeres aan eene openbare school alhierhoofd Dhr. Yerhage staat n° 2 op de voordracht van die betrekking te Veenhuizen bij Hoorn. Oostburg. Maandag middag te 12 uur werd de brandklok geklept. Bij den landbouwer E. Bonte te St. Kruis (eiland) was brand ontstaan in de schuur. Onze brandweer rukte onmiddellijk uit om hulp te verleenen. Naar wij vernemen zijn vele veldvruchten een prooi der vlammen geworden, was alles tegen brand- schade verzekerd, zijn geen persoonlijke ongelukken te betreuren en is als naar gewoonte de oorzaak tot nog toe onbekeud. 's Graven huge, 26 Febr. ATdgens verklaring van Prof. Rosenstein en de geneesheeren zijn door aandoening van het slijmvlies in de mond- en keel- holte de krachten des Konings niet terug gekeerd. De voeding is niet voldoende en de nachten blijven onrustig. Z. M. heeft zijne gewone werkzaamheden niet kunnen verrichten. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbiuik te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 26 Febr. de volgende vonnissen uitgesproken E. P., oud 21 j., te Philippine, is wegens mis- handeling veroord. tot 7 dagen gevangenisstraf. E. M., oud 20 j., arbeider „te Sas van Gent, is wegens mishandeling veroord. tot 8 boete of 6 dagen hecht. J. C., oud 28 j., werkman te Stoppeldijk, is wegens vernieling veroord. tot f 5 boete of 5 dagen hecht. C. d. K., oud 15 j., arbeider te Graauw, is wegens schennis der eerbaarheid veroord. tot 1 maand gevang. J. S., oud 25 j., landbouwer te Zaamslag, is wegens diefstal vrijgesproken. KAYrOXGERECHT TE TER XELZEX. Zitting van 22 Februari 1889. Veroordeeld L. S., huisvrouw van E. W., te Bouchaute (Belgie), ter zake van het beschadigeu van eene in Zeeland gelegene sluis, dienende tot afvoer van polderwalertot eene boete van f 3, subsidiair 3 dagen hechtenis. F. B., boerenknecht te Sas van Gent, ter zake van het zich met wildstrikken in het veld bevinden; tot eene boete van f 4, subs. 4 dagen hechtmet verbeurdverklaring der in beslag genomen wild strikken en de opbrengst van den in beslag genomen, onwettig gevangen en verkochten haas, bedragende f 1,64£ en met bevel de wildstrikken te vernielen. A. D., werkman te Westdorpe, ter zake als voren; tot eene boete van 4, sub. 4 dagen hecbt met verbeurdverklariug en bevel tot vernieling van de in beslag geuomen wildstrikken. A. L., werkman te Ter Neuzen, ter zake van het jagen zonder vergunningtot eene boete vau 6, subs. 4 dagen hecht. C. L., werkman en bierhuishouder te Zaamslag, ter zake als voren; tot eene boete van 10, subs. 4 dagen hecht., met verbeurdverklaring van den onwettig geschoten duiker en bevel die uit te leveren of de waarde te betalen ad f 0,40, subs. 1 dag hecht. U. v. D., herbergier te Assenede (Belgie,) gehucht het Staakje, ter zake als voren tot eene boete van 10, subs. 4 dagen hecht., met verbeurdverklaring van den onwettig geschoten patrijs, met bevel dien uit te leveren of de waarde te betalen ad 0,75, subs. 1 dag hecht. A. B., werkman te Wachtebeke, gehucht Lange- lede (Belgie), ter zake van het op Zondag jagen zonder vergunningtot twee boeten elk van 4, subs. 4 dagen hecht. voor iedere boete. E. P., laudbouwerszoon te Philippine, ter zake van het in dronkenschap de openbare orde verstoren tot eene boete van f 8, sub. 3 dagen hecht. I. d. L., werkman te Ter Neuzen, ter zake als vorentot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. B. v. K., kleermaker te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap bij 2de herhalingtot hecht. van 14 dagen. M. B., werkman te Ter Neuzen, ter zake als voren tot hecht. van 6 dagen. J. A. I. d. R., werkman te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap bij lste herhaling; tot hecht. van 3 dagen. C. d. H., slagersknecht te Ter Neuzen, ter zake als voren tot hecht. van 3 dagen. M. d. D., voermansknecht te Ter Neuzen, ter zake als voren tot hecht. van 3 dagen. J. M., voermansknecht te Ter Neuzen, ter zake als voren tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. J. V., smidsknecht te Ter Neuzen, ter als voren tot hecht. van 3 dagen. A. H., arbeider te Axel, ter zake van openbare droukeuschaptot eene boete van 0,50, subs. 1 dag hecht. A. d. E. Mdr., te Axel, ter zake als vorentot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. I. v. H., koopman te Lokeren (Belgie), ter zake als voren tot eene boete van 0,50, subs. 1 dag hecht. L. d. S., koopman te Lokeren (Belgie,) ter zake als voren tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. J. B. v. S., smid te Ter Neuzen, ter zake als voren tot eene boete van 5, subs. 3 dagen hecht. P. G., koopman te St. Nicolaas (Belgie), ter zake als voren tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. Allen in de kosteu van het geding. Ontslagen van rcclitsvervolgingH. C. E. v. IJ., expediteur en cargadoor te Ter Neuzen, beklaagd ter zake van het overtreden van de spoorwegwet. D. v. R., werkbaas en herbergier te Ter Neuzen, beklaagd ter zake als voren. P. B., werkman te Ter Neuzen, beklaagd ter zake van overtrediug van het reglement op de brandweer. De kosten te dragee door den staat. Yolgens de officieele opgave van het Depart, van Oorlog, zijn in ons land thans 92 vereenigingen tot bevordering van 's lands weerbaarheid, en wel resp. 32, 35, en 25 in de lc, 2" en 3e militaire afdeeling. Te Nieuwe Pekela zal een jongeling van 16 jaren in het huwelijk treden. Z. M. de Koning heeft het hem toegestaan. Binnenkort zullen 50 h 60 Noord-Hollanders, verpleegden in het krankzinnigengesticht Voorburg" bij Den Bosch, vandaar naar Meerenberg bij Haarlem, dat aanzien- lijk vergroot is, worden overgebracht. Door tusschenkomst van den te Zevenbergen gevestigden agent der Nederlandsch-Amerikaansche Stooravaart- maatschappij zijn gedurende de laatste drie maanden niet minder dan 247 personen uit het westelijk gedeelte van Noord-Brabant vertrokken naar de Argentijnsche Republiek. Te Boornbergum (Fr.) is eergisteren een arend geschoten, die zich te goed deed aan het lijk van een kalf. De vogel had een vlucht van ruim 7 voet. Ouder Raalte brandde de boerenhofstede »Ilet Voorthuis" af. Twee koeien kwaraen iu de vlammen om. Twee paarden, 7 koeien en 7 pinken werden gered. Een 25jarige boer werd te Elst door een der roeden van den korenmolen getroffen en overleed weinige oogenblikken daarna. Een veekoopman had men te 'a Hertogenbosch in een verdacht huis f 175 ontstolen. Het geld werd teruggevonden en de wed. B. ter beschikking vau de justitie gesteld. Te Vlissingen ontstond Maandagavond brand op zolders wairop netten geborgen waren. De beneden perceelen bekwamen veel schade. Alles was ver zekerd. De heer Holste te Amsterdam heeft eergisteren Z. M. den Koning aangeboden nieuwe kasdruiven en bizonder keurige aardbezien. Bij een brand der boerderij van Baaijens te Bokstel zijn 17 stuks vee omgekomen. Het vee was voor 1000 verzekerd. De oorzaak van den brand was een vonk uit een locomotief van den nabijgelegen spoorweg. In de laatste 11 jaren zijn in Belgie 135 jachtopzieners en wildstroopers gedood of gewond. Men ziet daarin het meest afdoend argu ment voor het gebrekkige der jachtwetten. Te Emerenzeche, bij Biliu (in Bohemen) zijn drie boeren door den bliksem gedood en vijf zwaar gekwetst. I it Middelburg meldt men ons de volgende episode uit 't huwelijksleven. Zeker persoon alhier sprak met zijne vrouw af om een bed te koopen op eene alhier te houden openbare verkooping en raadde haar aan daartoe wat spoedig naar't notaris- huis te gaan daar er anders misschien geene goede zitplaats te verkrijgen zou zijn. De vrouw gaf aan den raad haars echtvriends gehoor om datgene te gaan koopen waarvan zij dacht met haar uitverkorene in 't vervolg een nuttig gebruik te kunnen maken, maar terwijl zij rustig zat te wachten op het onder den hamer komeude tot rustplaats dienende, pakte haar echtgeuoot het huisraad op, liet dit door een paar jongens naar Y spoor brengen en vertrok zelf met een andere uitverkorene om elders zich te gaan nestelen. Zijne wettige huisvrouw van den koopdag komende vond niets dan hare twee achtergelaten kinderen. G. Ct. Uit het Bildt (Friesland) wordt gemeld De trek naar Noord-Amerika uit deze gemeente zal dit voorjaar bizonder groot zijn. Er is hier weinig uitzicht op voldoend werk en brood, want het bedrijfskapitaal wordt bij de landgebruikers hoe langer zoo kleiner. Bovendien is de verhouding der landhuren tot de prijzen der producten zoodanig, dat in vele gevallen aan bemesting en bearbeiding van het land zoo weinig mogelijk zal worden gedaan, omdat men geen kans ziet de kosten vergoed te krijgen uit de opbrengst. In Noord—Amerika is voor den nijveren werkman de toestand beter, blijkens de voorldurend goede berichten van familieleden die daar wonen. Als eene proef op de som kan gelden, dat in deze dagen honderden guldens uit Noord-Amerika hier aankomen om den overtocht te vergemakkelijken van vrienden en magen. Ook gebrek aan woning is voor sommigen een prikkel te meer tot verhuizen. Te Hollandscheveld, gemeente Hoogeveen, waar uitgestrekte dennebosschen gevonden worden, zijn al de bosschen, welke te koop worden aange boden, door heeren uit Belgie aangekocht, om de boomen bij de werken in de mijnen te gebruiken. De prijzen zijn dientengevolge aanmerkelijk gestegen. Deze week wefd in een huis aan den Cool- singel te Rotterdam eene beurs met 60 gouden tientjes en 20 gulden gestolen zonder dat men eenige aanwijzing had omtrent den dader. Za terdag arresteerde de politie eene dienstbode, die zich aan dien diefstal had sohuldig geinaakt. Zij had het geld nog in haar bezit, dat zij verborgen had in haar „queue". Toen het feit ontdekt was, trachtte zij zich tusschen Delfshaven en Schiedam in eene sloot te verdriuken, doch werd door eenige ter hulp gesnelde personen gered. Raakt dat dom bijgeloofdan nooitde wereld uit? De vrouw van W. v. d. V. te Lage-Zwaluwe beweerde een drietal weken geleden niets minder dan dat zij „bekekst" was. Geregeld bracht haar de heks na twaalven 'a nachts een bezoek. Vrouw v. d. V. kreeg Y dan ijselijk op haar zenuweu, maakte veel misbaar, vloog woedend uit het huis, dat te nauw voor haar werd. Natuurlijk ontbraken de traditioneele kransjes en roosjes in 't bed niet. Zelfs de geestelijken werden opgeroepen om te helpen. Thans is de betoovering geweken. Redding en hulp voor de ybehekste" daagden op uit Ooster- hout. Sedert kwam de „heks" nog wel eeus op het dak, maar in huis waagde hij zich toch niet meer Zooals men weet bezit ook ons land steen- kolenmijnen. De meest bekeude mijn is die te Kerkrade (Limburg). Deze heeft in het afgeloopen jaar omstreeks 30,000 meer winst behaald dan in 1887. Behalve de directeuren mogen ook de arbeiders met tevredenheid op het afgeloopen jaar terugzien. Een half jaar lang hadden zij dagelijks eenige uren overwerk, in het geheel anderhalve dag per week, zoodat dit op zichzelven reeds een aardige bijverdienste uitmaakte. Bovendien werd hun in den aauvang des jaars 5000 voor het ondersteuningsfonds geschonken. De gezamenlijke mijnarbeiders, omtrent 200 man, bezitten thans een kapitaal van ongeveer f 135,000. Dit kapitaal is in goede zekerheid en tegen flinke rente belegd, en dlent tot bestrijding van uitgaveu wegens pensioen en ondersteuning bij ziekte. Thans genieten ongeveer 50 oude en ge brekkige werklieden pensioen. Een nieuw middel is gevonden om lijders aan rheumatiek te behandelen. Men heeft daar- voor slechts een bijeukorf met vele bijen noodig. De uitvinder, Dr. Terc genaamd, merkt op, dat de steek van een bij gewoonlijk eene meer of minder hevige opzwelling tengevolge heeft, maar dat die na een aantal steken wegblij ft, daar het lichaam er dan een zekere ongevoeligheid voor gekregen heett. Lijders aan rheumatiek krijgen deze opzwelling moeielijk en slechts na een aantal steken. Wanneer men echter voortgaat, de bijen te lateu steken, heeft men volstrekt geen last meer van opzwelliugen. Om tot een volkomen onge voeligheid te komen, moet men het lichaam als Y ware met bijengif verzadigen en het aantal steken nog vermeerderen. Terc heeft deze methode in 173 gevallen toegepast met 39000 steken. Hij verzekert, dat hij oogenschijnlijk gunstige uitkom- sten kreeg in ernstige gevallen, vooral bij chonische vormen, waarin den zieke dikwijls reeds in een wanhopigen toestand veTkeerden. Men moet soms een persoon honderden malen door bijen laten steken, wel zijn die steken bij rheumatiek-lijders minder pijnlijk dan bij gezonden, maar toch is eene dergelijke behandeling alles behalve aangenaam. Dezer dagen was de betrekking van postbode te Groessen, gemeente Duiven, vacant, welke slechts een karige bezoldiging opleverde. Onder de talrijk opgekomen sollicitanten bevond zich ook een onder- wijzer, welke al sinds jaar en dag wachtte op een of ander baantje, wat ook. Zelfs had hij al ge- tracht, gemeente-veldwachter te Didam te worden doch tevergeefs. Bij eene mijnoutploffing, dieiu het jaar 1880 te Wales in Eugeland plaats vond, verloor een werkman gehoor en spraak. Vier jaren lang bleef de ongelukkige doofstomme aan zijn bed gekluisterd; wel kreeg hij langzamerhand het gebruik zijner ledematen terug, maar spraak en gehoor kwamen niet weerom. Een geneesheer ried hem aan zich aan eene zenuwaandoening bloot te stellen, geheel gelijk aau die, welke hem ongelukkig had gemaakt. Eenigen tijd geleden toen men in een mijn, door middel van buskruit, stukken moest laten sprijigen, begaf hij zich dan ook in de onmiddellijke jnabij- heid van de plek, waar dit gebeurde en bij de zesde ontploffing kreeg hij werkelijk het g,ehoor terug. Hij bleef echter stom. Geruimejn tijd later echter maakte hij zich heel boos, tolen een onderwijzer van doofstommen hem verma^ningen deed en bij zijn vurig verlangen, om t-och iets te kunnen autwoorden, kreeg hij eenskla pS ook de spraak terug. De man is dezer dage n met een doofstom meisje in het huwelijk getreo \en.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 2