Gemengde berichten. BURGERL1JKE STAND? Telegrafische berichten. uit de omstreken van Valkenburg en Gulpen, klagen steen en been over de schade, welke hun die zwarte rbovers telken jare toebrengen. Men twijfelt echter niet of de Regeering, die thans de landbouw- enquete doet plaats vinden, zal een gunstig oor verleenen aan deze gegronde klacht van den land man, en door gepaste middelen hiertegen voorzien. Men deelt aan de Arnh. Ct. mode, dat het bericht, als zou de Minister van Binnenlandsche Zaken de gelden voor leermiddelen, ten dienste der Rijksnormaallessen voor de verschillende inrichtin- gen, tot op de helft verminderd hebben, niet geheel juist is. De Minister heeft bepaaid, dat aan elke normaalinrichting voor leer- en hulpmiddelen niet meer dan 75 en voor advertentiekosten en audere kleine uitgaven hoogstens f 20 's jaars mogen worden besteed. Yan sommige normaallessen vormen die bedragen de helft der vroeger daarvoor uitgegeven gelden maar er zijn normaallessen die niet meer, en zelfs nog minder dan de thans vastgestelde sommen besteedden, orndat daaraan geen behoefte was. Daar die inrichtingen, sedert haar bestaan, langzamerhand in het bezit zijn gekomen van een voldoend stel hulpmiddelen voor het onderwijs, is er geen reden meer om de sommen daarvoor hooger dan noodig is op te voeren, en moeten zij thans meer tot aanvulling strekken. De genomen maat- regel laat zich dus wel verklaren. TER NEUZEN, 10 Februari 1889. Yan vele gebouwen alhier wapperde heden de driekleur ter herdenking van den jaardag van Z. M. den Koning. Heden avond zal deze heuchelijke dag gevierd worden door een drietal vereenigingen die ieder eene uitvoering geven. Door L. J. Michielsen, varensgezel te Ter Neuzen, is jl. Vrijdag te Vlissingen met gunstig gevolg examen afgelegd voor de betrekking van binnenloods bij het Nederlandsche loodswezen te Ter Neuzen, om vooreerst aldaar als hulploods op te treden. 's Gravenliage, 19 Febr. Z. M. heeft een rustigen nacht doorgebracht. De ontsteking in den mond en de keelholte heeft zich niet uitgebreid. RECHTSZAKEN. Airondissements-rechtbnnk te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van Dinsdag 19 Februari de volgeude vonnissen uitgesproken 1. J. Y., oud 24 j., 2. E. D., oud 33 j., werk- lieden te Clinge, zijn wegens mishandeling de 1" veroordeeld tot f 8 boete of 8 dagen hechtenis de 2e vrijgesproken. A. U, oud 24 j., werkman te St. Jansteeu, ge- detineerd te Middelburg, is wegens mishandeling veroord. tot eene gevangeuisstraf van acht maanden met bepaling dat de tijd in verzekerde bewaring doorgebracht in mindering zal worden geleden. Bij bevelschrift der arrondissements-rechtbank te Middelburg van 18 Februari 1889 is H. J., (eigenlijk J. H.) Acke, oud 36 j., werkman, gebo- ren en wonende te Ter Neuzen, thans gede- tineerd, verwezen naar de openbare terechtzitting dier Rechtbank ter zake dat hij in den nacht van 22 op 23 December 1888 opzettelijk brand heeft gesticht in eene goederenloods, staande bij het spoorwegstation te Ter Neuzen, gevuld met geperst turfstrooisel, toebehoorende aan de firma Newman Ondston, en baleu jqte, waarvan tijdelijk bezitt.er was de heer Van IJsselsteijn, terwijl de loods in eigendom toebehoort aan de spoorwegmaatschappijen Mechelen-Ter Neuzen en Gent-Ter Neuzen. Als verdediger is ambtshalve aan den verdachte toegevoegd Mr. F. J. Sprenger, advocaat en procu- reur te Middelburg. Ook bij de politie te Middelburg zijn thans, in plaats van de bekende kleppen, signaalhoorns in- gevoerd om bij nacht de ingezeteneu in kennis te stellen met brand. Naar men verneemt heeft de eigenares van het zoo bekende kasteel Westhove, nabij Domburg, het voornemen om in den aan- staanden zomer die buitenplaats open te stellen voor een herstellingsoord voor kinderen uit den verschaffen, ten eigen nutte te gebruiken. Alle verdere verkla"ring is overbodig, zeide de Domini- kaner, die moeite had, zijne aandoening te onder- drukkenik begrijp alles. Dat was mijne eerste misdaad, zeide Lachenal. Wat mij verwondert, hernam de geestelijke, is niet zoo zeer de misdaad zelf, dan wel de huichelarij en de geslepenheid, waarmee gij alles dreeft. Konde ik afwijken van den eens betreden weg Werd ook niet een proces gevoerd wegens de som gelds Ja, maar ik zweeg. Toen gij het geld staalt, dat de heele bezitting van eenen man uitmaakte, wiens geboorte even ongelukkig was als de uwe, hebt ge zeer slecht gehandeld, zeide de priester. Toen gij de papieren vervreemdet, die hem de toekomst openden, vol- bracht gij nog eene veel gevloekter daad. Lachenal wendde het aangezicht af. Ja ik weet het, zuchtte hij. En daar gij u, met die papieren voorzien, aan die vrouw voorsteldet en haar zeidet, dat gij haar zoon waart en jaren lang in dit gedrag volharddet, zijt ge zeer schuldig. 0, ach verge ef mij behoeftigen stand uit de gemeenten Middelburg en Vlissingen. In de omstreken van Standdaarbuiten, in Noord—Brabant, worden door fabrikanten lande- rijen gehuurd voor de teelt van suikerbieten, be- noodigd voor de campagne 1889/90, tot f 250 a /"270 per hectare. Te Buiuen, gem. Borger, is in een tuin een 30 voet diepe put gevonden, van welks bestaan niemand iets afwist. Hij was van veldkeien opgetrokken, ter gezamenlijke zwaarte vau ruim 50,000 pond. Er zijn er bij, die het enorme gewicht van 700 pond hebben. Te Wanneperveen wilde een arbeider een boom doen springen. Hij boorde er een gat in, vulde dat met kruit en stak het aan met een brandende turf. Het gevolg was dat stukken hout hem in het gelaat troffen. Men vreest dat hij zijn gezicht zal hebben verloren. Wegens het al te sterk vastsnoeren van het corset overleed te Winschoten dezer dageu plotseling een 23jarige jongedochter. Onder de lotelingen te Zevenaar bevond zich een jongmensch uit's Heeren- berg, die op de plaats zijner armen slechts stompen, doch met redelijk goede hauden had. Hetschrijveu had hij nog geleerd. Uit Algiers wordt van 14 dezer gemeld dat de sneeuw aldaar in dichte vlokken was gevallen. In twintig jaren had men er zoo iets niet gezien. De dochter van een geacht en gegoed ingezeten van Neu-Ruppin, Duitschland sloeg een gat in het ijs, dat het meer bij het dorpje Wusturau bedekte, stak haar hoofd in de opening en werd kort daarna gevonden met het hoofd in de opening vastgevroren. Betreffende de redding van de manschappen, die zich jl. Woensdag aan boord bevonden van het schip Provencal, te Hoek van Holland gestrand, verneemt de Westl. Ct. dat de behouden aankomst van de schipbreukelingen te danken is aan de manmoedige pogingen van C. de Lange en A. Bes, beiden te Hoek van Holland woouachtig. Zij wisten hunne booten over den zuidelijken dam te brengen en De Lange bracht daarop eene lijn aan boord van de Provencal. Met hunne booten die lijn volgendegelukte het hun Woensdag het grootste deel der aan boord zijnde werklieden, wier getal omstreeks 100 beliep, behouden aan den wal te brengen. Des nachts, toen het geweld der zee in hevigheid toeuara en door de overige aan boord geblevenen vuurpijlen werden opgelaten, begaven de onversaagde inanneu zich op nieuw in hunne booten om ook die in levensgevaar verkeerenden te redden, wat hun gelukte. De aan den Hoek gestationeerde reddingboot kon door de hooggaande zee geen diensten bewijzen. Zaterdag bevatte een der Groninger Week- bladen de volgende advertentie In naam der LogicaBij vonnis der Volks- rechtbank te Groningen, van den 14 Februari'89, behoorlijk geregistreerd, zijn de 611 kiezers, die hun stem op C. van Heel CJzn. uitbrachten, ver- klaard te verkeeren in staat van kennelijk onver- mogen, met benoeming van de 439 kiezers, die op Mr. v. d. Hoop stemden, tot Rechters-commis- sarissen en van de 77 die op G. Nanninga hun stem uitbrachten tot curatoren. De liquidatie des boedels zal nader worden be- kend gemaakt. Te Beverwijk zijn ergerlijke ongeregeldheden voorgevallen, ter gelegenheid dat het Leger des Heils zijn intocht aldaar hield. Een troep half beschonken lotelingen drong het lokaal, waar het Leger rustig en ordelijk vergaderd was, laid zingend binnen, en vernielde alles wat onder zijn bereik kwam. Daarop trok de woeste bende naar het huis van een der ingezeteneu, die de heilsoldaten had ontvangen, en waar nog een voorstander, die ter nauweruood aan de handen vau het gepeupel ontkwam, zich schuil hield. Een achttal ruiten werden ingeworpen, de politie had de handen vol, moest met de wapens ruimte raaken en te tien uur werd de schutterij onder de wapens geroepen om het terrein af te zetten. Langzamerhand kwam toen de opgewondenheid tot bedaren en keerde men naar huis. Aan de N. R. Ct. wordt uit Kloetinge geschreven, dat de nu afwezige secretaris-ontvanger reeds voor eenigen tijd en herhaaldelijk het plan had geopenbaard, zich zelf van het leven te berooven, en dat hij jl. Vrijdag zijne vrouw nog het voor- stel deed, dit gezamenlijk te doen. Deze hield hem echter de toekomst hunner kinderen voor oogen, Gij schijnt de grootte van nw misdrijf niet in te zien, dat wellicht zonder voorbeeld is. Gij hebt uwe medeplichtige meer aangeklaagd, dan u zelf en toch, deze vrouw was het werktuig, maar gij de aanleidende oorzaak der misdaad. Neen, ik zweer het u Het kan zijn, maar zonder u zou ze de misdaad nooit begaan hebben. Ze was immers niet in liaar belarigzij wenschte wel de misdaad, doch het ontbrak haar aan moed. Gij verscheent, en het moederhart wil weer alles goed maken, wat zij vroeger aan u misdreven had. Zij koestert slechts ren wensch namelijk haar zoon te bevredigen, hem eijk en gelukkig te zien. De zoon behoeft haar slechts te toonen waar hij meent het geluk te vinden en zij is bereid, hem den weg te banen en hem te volgen. Hij is bedorven genoeg en zegtDat moet ik hebben. En de moeder antwoordt: Door eenen moord kan het verkregen worden. Zoo zij het, spreekt hij en verschaft het gilt. Laaghartiger dan de vrouw, die zich voor hem opoffert, handelt hij in haar schaduw. Gelukt het boos opzet, dan plukt hij de vruchten er vanvoor hem het ver- mogen, voor hem de beminnenswaardige vrouw, de rijke erfgename. (Wordt vervolgd.) waarop hij schijnbaar kalrn, van zijn voorstel afzag. Tot heden is nog niets van hem bekend. Schipper Ter Wee van Zwartsluis, die te Kampen met zijn schip lag, is voor een paar dagen op treurige wijze omgekomen. Ilij bezocht zijn zijn aldaar woonachtigen zoon en familie. Toen hij vernam dat een der kinderen erg hoeste, zeide hij, dat hij een best middel tegen hoesten had; daarop ging hij naar 't schip om het te halen en nam iets uit een trommel waarin meer dingen geborgen waren. In 't gezin van zijn zoon terug- gekeerd, maakte hij 't poeder met water in een glas gereed. 't Kind proefde even van 't drankje, ook de moeder, doch geen van beide smaakte bet (,'t Is toch lekker," zei grootvader, en nam een fiksche teug uit het glas. Weldra werden zijn schoondochter en kleinkind een weinig onpasselijk doch de oude man begon vreeselijk te braken en na weinig tijds was hij gestorven. Hij had bij vergissing, in plaats van hoestpoeder, arsenicum meegebracht en dit in 't water gemengd. Een ontzettende gebeurtenis bracht onlangs de bewoners van het dorp Wilnis in rep en roer. In het huisgezin van S., slijter en winkelier in de kom van het dorp, bestaande uit den vader, oud 80, de moeder, oud 68, ddn zoon van 36 en twee dochters van 28 en 23 jaren, waren de de moeder, de zoon en de dochters eensklaps in hevigen graad krankzinnig geworden, zonder dat er tot heden eene bepaalde oorzaak voor is op te sporen. Men hoopte eerst, dat het van voorbijgaanden aard mocht wezen, doch dit is niet het geval, waarom begin der vorige week de moeder en de oudste dochter, en eergisteren de zoon zijn overgebracht naar het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen te Utrecht. De jougste dochter was reeds bij familie opgenomen. Voor eenige maanden vertrokken uit Utrecht eeu paar flinke smeden naar den Transvaalde zeer gunstige berichten, van hen te Utrecht ont vangen, hebben thans bij enkele ambachtslieden aldaar het plan doen rijpen, zich ook daarheen te begeven. Volgens het schrijven van genoemde smidsgezellen is er op het oogenblik gebrek aan goede ambachtslieden in den Transvaal. Advertentien, waarin van 2 tot 20 timmerlieden, loodgieters, metselaars enz worden gevraagd, staan telkens in de Transvaalsche couranten. Zij melden dat te Johannesburg, alwaar het leven het duurste is, de uitgaven voor voeding en slaapgelegenheid 30 a 35 schilling per week be dragen, doch dat een knap werkman er ook zeker van kan zijn 14 schilling tot 1 pond per dag te verdienen. In de overige plaatsen van den Transvaal ver dienen flinke timmerlieden, wagenmakers, smeden, loodgieters, metselaars enz. ongeveer 4.10 tot 5.10 pd.st. (f 54 f 66) per week. Van het gezin van den heer B., kruidenier op den Haarlemraerdijk te Amsterdam, moest dezer dagen een der zoons, een oppassend jonkman, voor de militie loten en had het geluk een hoog nummer te trekken. Met een gezellig avondfeestje werd de heugelijke gebeurtenis gevierd. Na afloop daarvan ging de zoon naar zijn slaapkamer, in het achter- buis, en nam als gewoonlijk zijn kacheltje mede, een volgens het nieuwe stelsel, zonder pijpen en dat met daarvoor bestemde kolen gestookt wordt. Toen hij den volgenden morgen op den gewonen tijd niet verscheen, ging de vader hem wekken doch vond den ongelukkigen jongeling dood op zijn bed liggen, blijkbaar door kolendamp gestikt. Te Dundee (Schotland) werd een geheimzinnig individu in hechtenis genomen. De man was eenige dagen geleden uit Londen gekomen en had zijn intrek genomen in een hotel te Dundee. Zijne wijze van leven, zijn geheele manier van doen maakten, dat de politie hem in 't oog hield en al zijne gangen volgde. Ydor een paar dagen werd hij plotseling door een paar agenten in hechtenis genomen, en werd onmiddellijk eene huiszoeking gedaan, waarbij de politie een verschrikkelijke vondst deed. In een kist ontdekte men n.l. een vrouwenlijk, waarvan het hoofd volkoraen van de romp gescheiden was. Het onderlijf was open- gesneden en de beide voeten afgesneden. Deze vond men, half gebroken, bij het lijk in de kist. De moordenaar, een zekere Burrij, verklaarde, dat het lijk in de kist dat van zijne vrouw was, die hij, naar hij zeide, in een ergen roes verworgd en verminkt had. In eene kolenmijn te Maurage bij Bergen is Vrijdag, door de onachtzaamheid van een machinist, een droevig ongeluk gebeurd. Toen debakl6man uit de mijn naar boven bracht, verzuimde de machinist dieu ter hoogte van den grond vast te zetten, met het gevolg dat de bak met geweld tegen de zoldering sloeg en na het breken der kettingen 10 meter omlaag plofte. Een werkman, die uit den bak geslingerd werd, was onmiddellijk dood, en twaalf anderen zijn min of meer zwaar gpwond. De machinist, die, sedert 13 jaren in dezelfde betrekking werkzaam, het algemeen ver- trouwen genoot, is, door den schrik be vangen, gevlucht, zonder dat iemand weet waarheen. Het postkantoor te Chartres is geheel onver- wachts in de lucht gevlogen. Het gebouw, tevens dienetide voor telegraafkantoor, is geheel vernield. Eenige ambtenaren zijn doodelijk gewond. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. Zeker is slechts, dat de ontploffing werd ver- oorzaakt door een pak, hetwelk als postpakket moest verzonden worden. Yier ambtenaren zijn ernstig gewond. Een der bestellers behield zijn tegen woordigheid vau geest en redde nog een aantal aangeteekende brieven, welke voor een waarde van 10,000 francs waren aangegeven. De bureaux van aankomst en vertrek zijn geheel vernield. Van 1 tot 15 Februari 1889. TER NEUZEN. Iluwelijks-aangiften. 14 Febr. Adriaan Abraham Eekman, oud 22 j., jra en Adrians Buijze, oud 22 j., jd. Pieter Ringelberg, oud 29 j., jm. en Heudrina Johanna Meerteris, oud 31 j., jd. Pieter Remijn, oud 28 j, jm. en Willemina Cornelia van Tatenhove, oud 22 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 7 Febr. Pieter van der Klooster, oud 26 j., jm. en Maria Jacobs Catharina Aarnoutse, oud 23 j., jd. 14 Febr. Johannes Noest, oud 28 j., jm. en Catharina Margaretha Stephania van IJsselsteijn, oud 34 j., jd. Geboorten. 2 Febr. Victor Frauciscus, z. van Aloisius Hamerlinck en van Angelina Heijens. 4 Febr. Simon Jan, z. van Simon Laurens en van Pieternella Platteeuw. 4 Febr. Willem, z. van Jacobus de Doelder en van Elizabeth Hamelink. 5 Febr. Olivier, z. van Jan Jacob van den Ouden en van Jacomina van Damme. 6 Febr. Thomas Johannes, z. van Pieter Cornelis Standaert en van Prudence Louisa Moeraert. 12 Febr. Anna Jacoba, d. van Victor Ernestus Galle en van Anthonetta Maria Heijens. 14 Febr. Maria Martina, d. van Willem Adrianus Wieland en van Sara Verheule. Overlijdeu. 3 Febr. Catharina Margaretha Keijmel, oud 1 j., d. van Pieter en van Francina Cornelia de Zwarte. 4 Febr. Cornelia Kuijk, oud 11 m., d. van Johannes en van Sara Levina van Gelderen. 13 Febr. Jan Huijssen, oud 3 w., z. van Pieter en van Antonina van de Wege. 15 Febr. Jogchera de Klerk, oud 15 j., z. van Jan en van Cornelia van de Wege (beiden overleden). HULST. Huwelijks—aangiften. 1 Febr. Joannes Hillaert, oud 32 j., jm. en Coleta Johanna Schuerman, oud 19 j., jd. Eduwardus de Schepper, oud 45 j., jm. en Geertruida Maria Ardesch, oud 61 j., wed. 6 Febr. Charles Louis Blommaert, oud 27 j., jm. en Anna Catharina Philomeua Michilsenoud 28 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 13 Febr. Eduwardus de Schepper, oud 45 j., jm. en Geertruida Maria Ardesch, oud 61 j., wed. Joannes Hillaert, oud 32 j., jm. en Coleta Johanna Schuerman, oud 19 j., jd. Geboorten. 6 Febr. Anna Marin, d. van Bruno Pieter de Wolf en van Cornelia de Wagter. Overlijden. 6 Febr. Eulalia Stephania Petronella van der Heijden, ou d30 d., d. van Albertus Johannes en van Seraphina Blommaert. 11 Febr. Gaston Wauters, (van Antwerpen,) oud 7 m., z. vau An dreas en van Maria Anna van Camp. AXEL. Huwelijks-aangiften. 15 Febr. Jan van de Wege, oud 22 j., jm. en Barbera de Pooter, oud 25 j., jd. Geboorten. 1 Febr. Jacoba Tanneke, d. van Gilles Verbrugge en van Cornelia Verplanke. 2 Febr. Celina Maria Pharielde, d. van Benignus Camillus Ysebaert en van Virgenie de Smet. 4 Febr. Aarnout Petrus, z. van Mattheus Dieleraan en van Cornelia de Feijter. 9 Febr. Suzanna Geertruij, d. van Marinus Pieter Zegers en van Suzanna Geertruij de Pooter. Catharina Johanna, d. van Pieter Oppeneer en van Maria Mechielsen. Overlijden. 2 Febr. Jacobus Franciscus Fulc- kens, oud 6 m., z. van Theophilus en van Anna Cathariua Bleijenberg. 6 Febr. Johanna Jozina van Moort, oud 10 d., d. van Johannes en van Johanna Cornelia Boogaard. 9 Febr. Cornelia de Feijter, oud 25 j., echtg. van Mattheus Dieleman. 10 Febr. Ema Maria Ysebaert, oud 17 m., d. van Adolphus en van Prudentia de Rechter. 12 Febr. Maria Cornelia van Tatenhove, oud 12 j., d. van Cornelis en van Gerardina Magdalena van der Wiele. 15 Febr. Aarnout Petrus Dieleman, oud 10 d., z. van Mattheus en van Cornelia de Feijter. BOSCHKAPELLE. Huwelijks-voltrekkingen. 14 Febr. Johannes Rekkers (van Waspik), oud 38 jweduwn. en Cecilia de Poorter, oud 50 j., wed. Petrus Kroes, oud 27 j., jm. en Apolonia Eeman, oud 35 j., jd. Geboorten. 13 Febr. Petrus Leonardus, z. van Petrus Augustiuus Mangnus en van Elisabeth de Waal. Overlijden. 9 Febr. Marianna de Bakker, oud 53 j., echtg. van Anthonius Coolsen. 10 Febr. Eduardus Theophilus Verbist, oud 5 m., z. van Carolus Ludovicus en van Rosalia Catharina d'Hont. 11 Febr. Alphonsus Lauwers, oud 3 in., z. van Pieter Paulus en van Christina Carolina Kamoen. CLINGE. Huwelijks-aangiften. 15 Febr. Andreas Rottier, oud 26 j., jm. en Angelina Haulez, oud 23 j., jd. Geboorten. 3 Febr. Elisa, d. van Charles Louis van der Heijden en van Stephanie van Ertvelde. 9 Febr. Aloysius Livinus, z. van Alphonsus Cammaart eu van Clemence Vossaert. Overlijden. 6 Febr. August Ameddde Lagey, oud 2 j., z. van Joseph Ludovicus en van Philomena Smoolenaars. 9 Febr. Philomena Juliana Coenen, oud 5 m., d. van Emile Ferdinand en van Silphie

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 2