Laatste berichten. Gemengde berichten Nog steeds komen berichten in over afslag van het duiu, overstrooming van polders en schade door de opgezweepte baren aan have en goed teweeggebracht. Hoe onze visscherslieden te karnpen hebben gehad, blijkt o. a. treffend uit de volgende storm-episode: De Cornelia Catharina uit Zandvoort, stuurman Engel Paap, lag op de Buitenlek voor anker, oin het storm weer te laten voorbijgaan in den nacht van Donderdag op Vrijdag. Tegen 4 uur in den morgen werd het scheepje van het anker geslagen met verlies van anker en drie kabels, en tevens brak de groote mik. Een tweede anker verloor men met twee touwen een paar uur later. Toen dreef de pink, prijs gegeven aan wind en golven. Met twee man aan het roer om het vaartuig recht te houden, want ook de beide zwaarden waren weg- geslagen, met gestreken mast, stormde men voor de zeeen heeu. Door het slingeren van den mast, die ziju steun (de groote mik) miste, brak hij af. Eene stortzee sliogerde den matroos Corns. Zwem- mer van boord, maar eene volgende aanrollende baar wierp hem weer op dek terug. Eindelijk kreeg men Zaterdag de kustbij JJmuiden in het gezicht en weldra zat men in de branding bij de Noordpierhier werd het roer uitgelicht en brak. Toen meende men dat geene redding meer mogelijk was. Maar aan een eindje touw verbonden wierp men opnieuw een anker uit en zoo met doorgaand anker werd de vaart van den bom eenigzins getemperd. De uitkijk van IJmuiden had intusschen het scheepje opgemerkt, en toen na onderzoek gebleken was, dat het uit gebrek aan zijtuig niet kon aanzetten, werd dit in allerijl aangebracht, en zoo kwam de bemanning, bestaande uit stuurman, 4 matrozen en 2 jongens, te 4 uur uitgeput aan wal. De achtersteven van de bom is gescheurd uit een onderzoek zal moeteu blijken of ze verder nog zeewaardig is. TER SfEUZEN, 15 Februari 1889. Goed voorgaan doet goed volgen. Verleden Dinsdag ontving de heer Burgemeester dezer gemeente van iernand, wiens zoon in de laatste loting voor de Nationale Militie een vrij nummer had getrokken 100 gulden om die ouder de armen te verdeelen. Heden mocht ZEA. zich verheugen in deontvangst van dezelfde gift 100) hem toegezondeu met het zelfde doel, door een ander vader, wiens zoon eveueens gelukkig geweest was. Tot tijdelijk hureel beambte bij 'a Rijks- Waterstaat alhier is benoemd de heer A. C. van Altena vroeger klerk bij de Prov. Waterstaat alhier. Gisteren had alhier de aanbesteding plaats van het' bouweu van een huis op het achtererf van den heer J. Heijens. Hiervoor haddenjingeschreven de heeren A. Klaassen voor yi900, M. D. de Putter voor f 1860, Joris Kolijn voor f 1828 en J van de Velde voor 1818. Alle inschrijvers waren uit Ter Neuzen. Naar wij vernemen is het werk niet gegund. Zaamslag. In de gemeenteraadszittiug van jl. Dinsdag, den 12 dezer, ziju ouderstaande punten behandeld 1. Mededeeling van ingekomen stukken, n.l. a. Brief van Ged. Staten van 28 Dec. jl. waarbij wordt ingezonden een besluit tot verdaging van hunne beslissing omtrent de begrooting voor 1889; b. Brief van den Commissaris des Konings, waarbij mededeeling wordt gedaan van de herbe- noeming van den Hoogwelgeboren heer K. J. A. G, Baron Collot d'Escury, te Boschkapelle, tot school- opziener in het arrondissement Axel c. Brief van de Nederlandsche Vereeniging tegen de prostitutie en de Nederlandsche vrouwenbond tot verhooging van het zedelijk bewustzijn, waarbij de Raad wordt uitgenoodigd tot het bijwonen van het Nationaal congres tegen de prostitutiete houden te Amsterdam van 80 April tot 3 Mei e. k. 2. Yerzoekschrift van den gemeente-veldwachter W. van Petegem, dd. 6 dezer, om verhooging van jaarwedde. Wordt gesteld in handen van burge meester en wethouders. 8. Wordt besloten tot het doen van eenige af— en overschrijvingen van— en op posten der begrooting voor 1888, alsmede tot het voldoen, uit den post van onvoorziene uitgaven, van eene som van 88,33voor de kosten van geuees middelen ten behoeve der burgerlijke armen over de laatste 4 maanden van 1888. 4. Wordt aan de orde gesteld een aanbod van den heer J. C. M. Ilartman te Goes, om zich als arts in deze gemeente te vestigen op eene jaarwedde van 950, zoodat het vast inkomeu, metinbegrip van de toelage, door de diaconien verstrekt, za1 bedragen f 1200. Door de leden werd er op gewezen, dat er in onze gemeente dringend behoefte aan een eigen geneesheer bestaat, waarom er te dien opzichte we eenige geldelijke opoffering kan gedaan worden. Op voorstel van den heer Riemens werd dan gedacht had, zou haar geen voordeel gebracht hebben, en het vermogen zou aan vreemden gekomen zijn. Zij zag mijne liefde voor hare stiefdochter, en eeue verbintenis met deze zou het groote vermogen in mijne handen gebracht hebben. Ik was haar zoom. Zij zou bij ons blijven en niet te vreezen hebben, uit het huis verdreven te worden. Zoo wreekte zij zich met eenen slag op den man, dien zij haatte en op de familie, die zij met verachting bejegende. Ik verschafte het gift, zij gaf het in. (Wordt vervolgd.) ook besloten, de jaarwedde overeenkomstig het aanbod van den beer Hartman te bepalen. Philippine. Nog eenige weken en de haven van onze gemeente zal gereed zijn, eene haven, zoo doelmatig en tevens zoo schoon, als er maar weinig bij kleine visschersplaatsen gevonden wordeu. det is een lust te zien, hoe ruim en gemakkelijk nu de visschersvloot eene plaats kan bekomen en roeveel ruimte er nog overblijft voor vreemde vaartuigen, die nu en dan eens komen binnenvallen. De aannemer De Doelder heeft alle eer van zijn werk en is, door zijne inschikkelijkkeid om het den schippers gemakkelijk te makenin dien corteu tijd aller vrieud geworden. Dat de schippers zeer met dit grootsche werk zijn ingenomen blijkt daaruitdat zij uit eigen fondsen ook zes jukken aan de Noordzijde der haven hebben doen plaatsen, die niet in het bestek ziju aangegeveu. St. Jansteen. 13 Eebruari. Heden had de plechtige teraardebestelling plaats vau den Edelachlb. heer A. Ysebaert, in leven burgemeester van St. Jansteen. Deze gemeente verliest in hem een edel rnensch en uitstekend hoofd. Hij was in den volsten zin des woords een deugdzaam man strenge rechtvaardigheid was zijn riehtsnoer, vrede stichten in zijnen niet altijd gemakkelijken werkkring zijn streveu, ieder tevreden stellen zijn genoegen, christelijke liefdadigheid bewijzen zijne wellust. De armen en uoodlijdenden van St. Jansteen kunnen het getuigen, dat ziju levenswandel zoo was, alsof hij tot zinspreuk gekozen had Iedere dag, die niet gekenmerkt wordt door eene goede daad, is een verloreu dag." Een man, bedeeld met voortreffelijke gaven van geest en hart, was hij een der nobelste figuren onder der burgemeesteren tal. Innige vroomheid, verdraagzaamheid, naastenliefde, vergevingsgezind- heid maakten hem tot een waarlijk braaf, voorbeeldig en echt christelijk man. Door zijnen bemiuswaar- digeu eenvoud zouden zij, die hem niet van nabij kenden, niet vermoed hebben dat hij op eene lijn kon gesteld worden met de bekwaamsten zijner ambtgenooten. Dat de geheele gemeente instemt met hetgeen hierboven gezegd is, blijkt uit de opkomst in massa, die den stoet volgde, welke zich gevormd had om ziju stoffelijk overschot aan het sterfhuis af te halen, naar de kerk te vergezellen, waar eene lijkmis 1' klasse gevierd werd, en naar zijne laatste rustplaats te brengen. De lijkstoet was samengesteld als volgt le. De leerlingen der beide gemeeutescholen met. hunne onderwijzers. 2e. Het schuttersgilde„De Zouaven," vereeuigd met de duivenvereeniging „De Zwaluw." 3e. De handboogschutters Wiliem Tell" en eenige andere schuttersvereenigiugen. 4e. De leden vau de verschillende afdeelingen der H. Familie, waarvan de overleden Burgemeester prefect was. 5*. Het zanggezelschap dezer Broederschap. 6°. Eene schaar priesters. 7e. De lijkbaar, gedragen door prefect en der H. Familie, terwijl aan weerszijden de leden van den Gemeenteraad, deu Secretaris—Ontvanger en die van het Burgerlijk Armbestuur gingeu. 8e. De familie—leden van den overledeue. 9e. Eene deelnemende menigte. De kerkelijke plechtigheden op den doodenakker werden gevolgd door eene korte toespraak tot de bedroefde betrekkiugen van den te vroeg ontslapene en de erustig gestemde overige aanwezigen, door het hoofd der dorpschool, waarin deze, ook als tolk zijner collega's, trachtle de gevoelens vau hoogachting voor hun verscheiden Burgemeester en van diepgevoeld medelijden met zijne bij herhaling beproefde familie uit te drukken en in eenige trekken de zeldzame verdiensten van den doode te herdenkeu. Hierop lieten de leerlingen der beide scholen, onder leiding van het hoofd der school te Heikant, tot besluit een aandoenlijk graflied hooren. Prachtige krausen werden op het graf gelegd nainens de naastbestaanden, het gemeentebestuur, de onderwijzers en leerlingen, en bovengeuoemde gilden. Biervliet. In de vergadering van Donderdag jl. bracht het kiescollege een beroep uit op deu heer J. C. Six Dijkstra, predikant te Genderen en DoevereuNoord-Brabant. Hij verwierf alle stemmen. Middelburg. Naar aanleiding van het op laatst- leden Zaterdag verlaten zijner woonplaats door J. J. de S., secretaris en ontvanger der gemeente Kloetinge, tevens secretaris-penningmeester van het Burgerlijk Armbestuur aldaar, zonder orde op 't beheer zijner zaken te hebben gesteld, is de Justitie uit Middelburg gisteren, vergezeld van een deskundige, derwaarts vertrokken en heeft zij wegeus verduistering van gelden tegen vooruoem- deu de S. een bevel van voorloopige aanhouding uitgevaardigd. Maandagavond werd de Diergaardesingel te Rotterdam in opschudding gebracht, doordien uit een der zijstraten van de Kruiskade een meisje van ongeveer 19 jaar kwam aausnellen, die luid om hulp riep. Eenige passen achter haar kwam een jong- mensch, van ongeveer denzelfden leeftijd, die haar met een mes in de hand vervolgde. Voor het water van den Diergaardesingel had hij haar inge- haald, maar hij scheen zich te bedenken, wierp het mes weg en duwde het meisje in het water. Daarna verwijderde hij zich in de richting vau de Kruis kade. Het meisje werd door eenige personen, die waren toegeschoten, gered en naar hare woning aan de Adrianastraat gehracht. Het jongemensch werd door anderen iugehaald en ontving een duchtig pak slaag, waarna men hem liet loopen. Een juffrouw vau 69 jaren te Vlissingen wilde trouwen. Haar kinderen vonden dit een dwaasheid en trachtten haar te overtuigeu dat haar aaustaande man alleeu met het oog op zeker pakje effecten het liuwelijk wenschelijk vond. De moeder overhandigde daarop haar pakje effecten aan de kinderen, onder voorwaarde, dat haar zou worden Tiitgekeerd gedurende haar leven de reute. Mocht zij sterven, dan zouden de kinderen het kapitaaltje onderling verdeelen. Er werd een stuk vau opgemaakt en nu meende men, dat de zaak in orde was. Of de aanstaande echtgenoot met de effecten zijn liefde zag verdwijnen kan in 't middeu blijven zooveel is zeker het huwelijk kwam niet tot stand. Gedurende 2 jaar nu bleef de moeder goede vrienden met de kinderen, doch toen wilde zij de effecten terug hebben, onder beweren dat zij ze slechts te bewaren had gegeven, wat door degene, die de effecten onder zich had, werd geweigerd en ontkend, op groud dat de effecten aan de kinderen waren geschonken. Een proces ontstond. De rechtbank te Middelburg ontzegde aan de moeder de vordering. En nu werd gisteren in appel de zaak voor het Hof te's Graven- hage bepleit. Voor de moeder sprak Mr. Th. G. v. Eck en voor de kinderen Mr. C. A. Vaillant. Het grootste twistpunt leverde het zooeven genoemde bewuste stuk, uit welks woorden Mr. v. Eck op- maakte, dat bewaargeving had plaats gehad van de effecten, die dus te alien tijde konden wordeu teruggevorderd. Mr. Vaillant daarentegen las in het geschrift niets anders dan scheuking, onder verplichting om gedurende het leven van de schenkster van het geschonkene de rente uit te keereu. Op den 18 Maart zal het Hof arrest wijzen. In het academisch ziekenhuis te Groningen is dezer dagen eene dwergin bevallen, die de lengte heeft van 120 cM. zij is 39 jaar oud. Haar echtgenoot, 41 jaar oud, heeft eene lengte van 70 cM. Beiden hebben sedert jaren Europa afgereisd om zich te laten bewouderen. 21 Maart 1886 ziju Heudrik Evert Bos Aaltje Boerema in de gemeente Grootegast (prov. Groniugen) als echtgenooten ingeschreven. Het is thans te vreezen, dat zij zich niet lang in elkanders bezit zullen verheugen. Men heeft groote vrees, dat de moeder na de hoogst pijnlijke en moeielijke bevalling niet lang meer zal leven. Het kind bevindt zich zeer wel. Het is een welschapen en zeer voordeelige dochter. De politie te Harderwijk legde Maandagavond aan het station beslag op ongeveer 150 levende en ruim 1000 doode leeuwerikken, vinken en andere vogels, waarvan het vaugen, vervoeren en ver- koopen verboden is. De zending was bestemd voor een opkooper te Rotterdam. Tegen den verzender is proces-verbaal opgemaakt. Een verhaal uit den klassieken tijd, dat herinnert aan onze vroegere schoolleesboeken de Eerste, Tweede en Derde Honderdtal. Te Aalbergen was 50 jaar geledeu eeu boerenjougen van 9 jaar in dienst getredeu op het erve Noordhof. Meer dan 50 jaren had hij daar gediend, eerst bij deu boer, later bij zijne weduwe. In dien langen tijd genoot hij niminer geldelijk loon, maar het zijn loon steeds met opklimmende rente bij den boer en zijne weduwe staan. En nu de we duwe overleden is, blijkt uit een door haar afge- geven schriftelijk bewijs, dat zijne vordering de waarde van de plaats overtreft. Hij heeft nu de plaats voor f 7625 verkocht en er bovendien zooveel laud voor zich afgehouden, dat hij genoeg heeft om er eene woning op te bouwen en zich en eene koe het levensonderhoud op te verschaffen Hij heeft nu een rustigen ouden dag en kan bij weinig arbeid van zijne rente leven. Omtrent eene treurige nalatenschap meldt men- uit Eindhoven Een ruwe kerel uit eene der naburige gemeenten, de schrik van venster— en spiegelruiten, is, zeker ten spijt van alle glazenmakers, van daar naar Argentinie vertrokken. Het schijnt hem moeielijk gevallen te zijn, zijne even beruchte makkers te verlaten ten bewijze daarvan heeft hij, alvorens zijn conge te nemen, bij een herbergier honderd borrels betaald, die door de vrienden daar geleidelijk (dat is aan den smaak overgelaten) kunnen worden verorberd. Door den storm en hoogen waterstand is groote schade berokkend aan het petroleum-etablis- sement te Charlois. Eeu berg van 90,000 ledige petroleumvaten, door de heeren Horstman Co. opgeslagen, is ingestort, waardoor de vaten met zulk eene kracht aandrongen, dat de in aanbouw zijnde reservoirs pi. m. 7 M. verschoven en geheel ingedeukt en misvormd in deu dijk werden gedrukt. Een der reservoirs welke in gebruik en gedeeltelijk met petroleum gevuld was, werd van de fuuaeering gedrongen en geheel scheef, met ontzet en gescheurd boveuvlak, pi. m. 2 M. verplaatst. De spoorwegdienst tusschen Rotterdam en Dordrecht wordt thans verricht door 5 treinen van beide richtingen tot aan de walerkeering bij IJsel- monde, waar men moet overstappen. De goederen- dienst is geheel gestaakt. Nader wordt medegedeeld dat gisteren de dienst Rotterdam en Antwerpeu is hersteld. In de provincie Groningen hebben zich in den laatsten tijd gevallen van vergiftiging voorge- daan ten gevolge van het gebruik van veevoeder (zoogenaamd maismeel, vermengd met rogge of afval van tarwe). De vergiftigingen met doodelijke gevolgen hadden plaats bij klein vee, kalveren, hoenders, enz. Bij onderzoek bleek het voeder bolderikzaad te bevatteu. Eenige kinderen werdeu ook ziek na het eten van pannekoeken, die van dat veevoeder gebakken waren, terwijl in eeu ander geval een man, die een door de vergiftiging gestorven kalf had schoon gemaekt en afgehakt, nog lijdt aan eene ziekte met versterf van spieren, enz. Een geleerde hond trad dezer dagen in een gerechtshof te Dublin als getuige op. Er waren twee personen, de heer Burke en de heer Smith, die elkaar het eigendomsrecht op den hond betwist- ten. Op eigenaardige manier bewees eerstgenoemde, dat de hond hem toebehoorde. De heer Burke nl., die in Indie geweest was, zeide, dat hij den hond de taal der Hindoe's en Famils had geleerd en dat hij hem in die taal zou aanspreken. De hond werd daarop voor den rechter gebrachtde heer Burke beval hern in die talen verscheidene dingen te doen, en tot verbaziug der aanwezigen voerde de taalgeleerde hond al deze bevelen stipt uit. Hij werd daarom aan deu heer Burke toe- gewezen. Een sneltrein, welke Dinsdag Parijs te 3 u. 50 m. verliet, met bestemmiug naar Brussel, is bij het verlaten van het station te Maubeuge, in botsiug gekomen met een van Brussel naar Parijs bestemden sneltrein. Een reiziger (een Engelsch- man) werd gedood en vier personen zijn gekwetst. Door de werking van de Westinghouse-rein is een grootere ramp voorkomen. Te Brehiinsee, een van de armste voorsteden van Weenen, is een vreeselijke misdaad gepleegd. Een 39jarig goudsmid, met name Enderle, wiens vrouw vier weken geledeu, ten gevolge van het inuemen vau vergif was overleden, en die sedert zeer achteruit was gegaan, heeft zichzelven en vijf zijner kinderen door vergif om het leven gebracht. Hij raengde een groote hoeveelheid blauwzuur iu koffie en gaf dit deu kinderen te drinken, terwijl hij zelf er eveneens van gebruikte. Slechts een der kinderen proefde er niet van en bleef in leven de auderen stierven na eenige oogenblikkeu. Eeu vrouw, die de deur gesloten vond waarschuwde de buren en toen men het vertrek binneukwam, zag men Endele's lijk op den grond uitgestrekt. De twee oudste meisjes en drie jongens, tusschen 5 en 3 jaren oud, werden dood in bed gevonden. Uit Oostenrijk en Hongarije wordt bericht, dat bij den jongsten sneeuwstorm aldaar verscheidene spoorwegen bedolveu zijn. In de bergen werden tal van hutten letterlijk onder het sneeuwkleed begraveu. Hetzelfde is ook iu Zwitserland het geval. In Zuid-Duitschland houden de sneeuwbuien nog aan. Geen enkele trein komt meer op tijd aan. Uit Amerika ziju nog geen volledige berichten ontvangen. De orkaan schijnt er echter lang niet zoo hevig te ziju geweest, als in Europa. Jack de Ripper. De bemanning vau de tusschen New—York en Kingston (Jamaica) varende stoombooten weten te vertellen van een aantal vreeselijke misdaden, die in Spanish Town, een dorp niet ver van Kingston gelegen, bedreven zijn en die schijnen aan te duiden, dat de vrouwen- moordenaar vau Whitechapel het tooneel zijner misdaden van Engeland naar Jamaica verlegd heeft. Iu het tijdvak van den 20 Nov. tot Vrijdag voor Nieuwjaarsdag werden in de omstrekeu van Spanish Town drie, tot de heffe des volks behooreude negerinnen vermoord, en opmerkelijk was, dat de lijken der vermoorde vrouwen op' dezelfde afsehu- welijke wijze verminkt waren als de slachtoffers uit Whitechapel. Op een der lijken vond men eene kaart met de woordenu Jack de Ripper. Nu nog veertien, dan ga ik vertrekken." De vrouwenmoordenaar van Whitechapel bedreef zijn laatste misdaad te Londen op den morgen van den 9 November. Hij moet alzoo onmiddellijk naar Jamaica vertrokken zijn, om aldaar zijn moorddadig bedrijf voort te zetten. K K I IJ I) I E Van 12 tot en met 14 Febr. zijn in deze haven binnengekomen om aan den spoorweg alhier te lossen en te laden 12 Febr. Eng. stoomb. River Lagan, kap. Namare, van Londen met stukg. 13 Febr. Eng. stoomb. Forth, kap. Lougstaff, van Middlesbro met stukg. Eng. stoomb. Gwendoline, kap. Leader, van Middlesbro met ruw ijzer. 14 Febr. Eng. stoomb. Cairndhu, kap. Anderson, van Bilbao met menerie. Eng. stoomb. Windsor, kap. Baxter, van Leith met ruw ijzer. Van 12 tot en met 14 Febr. is uit deze haven vertrokken na aan den spoorweg te hebben gelost en geladen 13 Febr. Eng. bark Galeota, kap. Millan, naar Bonness met phosphate. In deze haven ziju binnengekomen bestemd voor Gent:

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 2