Binnenland. TER NEUZEN, 12 Eebruari 1889. s c N A M E N Opgegeven ■"S a "5 LOTELINGEN. reclames. l Bol Hendrik David. Eenige zoon. 2 van Pienbroek Hendr. L. Broederdienst. 3 Geers Eduardus. Broederdienst. 4. de Doelder Adriaan. 5 de Regt Willem Daniel. 6 Herrebout Gijsbregt Jan. 7 Klaasseu Jacobus Andries. 8 Verlinde Geleijn. Eenige zoon. 9 de Ridder Salomon. Broederdienst. 10 Begheiju Hijpolitus C. 11 't Gilde Abraham. 12 de Ruijter Joh. W. F. H. Broederdienst. 13 van Duijse Aloisius L. 14 Huijsseu Pieter. 15 tlamelink Michiel. Broederdienst. 16 Heijens Petrus Angelus. Eenige zoon. 17 van den Bulck Franc. J. 18 Loof Pieter. In dienst. 19 de Feijter Andries. Broederdienst. 20 Oppeneer Martinus. 21 van der Hooft Pieter C. 22 Andriessen Pieter Jan. Broederdienst. 23 van Alteu Jan. Broederdienst. 24 de Bruijne Abraham L. 25 Dieleman Willem S. J. Eenige zoon. 26 de Regt Johannes C. 27 de Smidt Jan. 28 Verlinde Gelein Adriaan. 29 Donze Francois. 30 't Gilde Christiaan. 31 Platteeuw Leier Jacobus. 32 Tollenaar Jan. 33 Bakker Jogchem. 34 van Vijven Joos. 35 Martens Petrus Joannes Eenige zoon. 36 Riemens Willem A. Gebreken. 37 Bedet Anthonij Albertus. 38 Kielman Jacobus J. Broederdienst. 39 de Kok Jacobus. 40 Kolijn Frans. In dienst. 41 van Doeselaar Leendert. Broederdienst. 42 de Meijer Pieter F. Broederdienst. 43 Dekker Jacobus. Gebreken. 44 Riemens Daniel. Te kort. 45 Geensen Jacobus Cornelis. Broederdienst. 46 van Es Jacobus. Broederdienst. 47 Herrebout Francois C. Eenige zoon. 48 de Clerck Edum. L. 49 Dieleman Jacobus. 50 van Alten Janis. 51 Ledegang Cornelis J. 52 de Groen Jacob Pieter. Te kort. 53 Stockman Gustaaf Adolf. 54 de Nering Jacobus J. Eenige zoon. 55 Moes Leendert. 46 RECHTSZAKEN. Arroudissenients-rechtbauk te lliddelburg. daardoor zonder dak. Te Puttershoek is de .dijk van den polder Hoeksche Nieuwland bezweken. De spoorwegverbinding naar het noorden is gestremd, wegens een verzakking van den spoordijk bij IJsel- monde. Het gerucbt dat de Geertruidenbergscbe boot op hare reis herwaarts, zou vergaan zijn, is geluk- kig onwaar. De Dordtsche overlaat werkte met 5 cM. De Haniels en Prinsenspolders zijn ingeloopen. Het telegraphisch verkeer ondervond ten gevolge van het noodweer groote storing. Nader blijkt, dat tengevolge van den storm helaas ook eenige meuschenlevens zijn te betreuren. Bij Petten strandde een bark, 2 der opvarenden zijn gered 4 zijn verdronken en 3 bevinden zich nog aan boord. De Engelsche stoomboot „Colds- borough" (of „Coldsborn,") van Antwerpen in ballast naar Hartlepool bestemd, is bij Kijkduin hoog op het vaste strand geworpen. Van de equipage zijn 15 man gered. Ofschoon Z. M. de Koning in de eerste dagen der vorige week iets minder rustig was, bleef de toestand vrij bevredigend. De grootere levendigheid, die gedurende de afgeloopen week in het paleis Het Loo viel waar te uemen, mag voorzeker worden aangemerkt als een bewijs, dat Z. M. redelijk wel is. Tal van leveranciers van Z. M. den Koning zijn in den loop der week ten paleize ontboden, in verband met het in orde brengen van een karner, die aan de vertrekken des Koniugs grenst en tot nog toe tot bewaarplaats van zeldzame wapenen dieude, doch nu tot salou zal worden ingericht. De meubelen, gordijnen en waudversieringen worden door Z. M. zelf gekozen. Uit 's Gravenhage bericht men: De toestand des Konings is veel verbeterd, de krachten en de eetlust nernen gestadig toe. Z. M. de Koning verricht den gewouen arbeid en beweegt zich ook geraakkelijker. Men verneemt, dat bij de Regeering in bewer- king is een ontwerr van wet tot wijziging van de verdeeling der Prtfvinciale Kiesdistricten en waar- schijnlijk spoedig alle Provinciale Staten, volgens art. 4 der prov. wet, zullen bijeenkomen om daarover te worden gehoord. Het doel moet zijn de wijziging in werking te doen treden, bij de aanstaande verkiezingen in Mei, die desnoods ver- schoven zouden worden. De Belgische loodsschoener no. 3, schipper A. de Moor, die Zondag van zijn kruispost moest zijn teruggekeerd, is tot heden te Vlistingen niet binnen. Daar verschilleude wrakstukken, aldaaropdereede en laugs de Walchersche kust zijn opgevischt, blijkbaar afkomstig van een loodsvaartuig, vreest men dat bovengenoemde schoener, in den jongsten storm, vermoedelijk binnengaats, verongelukt is. De zich aan boord bevindende bemanning bestond uit zeven personen, zijnde A. de Moor loodsschipper, M. Tournoy zeeloods, A. Diekschen hulploods, J. Viaene, H. Daneel, J. Aspeslagh en C. Vlietinck leerlingen, alien woonachtig te Vlissingen. De heer G. Drenth, in leven landbouwer te Batenburg en onlangs aldaar overleden, heeft de weesinrichting te Neerbosch tot universeele erfge- naam van zijne geheele nalatenschap benoemd. Aan de kommandanten van dd. schutterijen is van regeeringswege verzocht om, voor zoo ver bij hunne schutterijen des Zoudags oefeningen worden gehouden, aan de schutters, die verhinderd zijn of gemoedsbazwaren hebben om daaraan op dien dag deel te nemen, de gelegenheid te geven tot oefening op eenen anderen dag. Blijkens uit Holland outvaugen berichten duurt de stremming in het spoorwegverkeer met het Zuidernet voort. Gistereu brachten 5 extratreinen de reizigers voor en het fleschje beschouwd, doch dit was ook alles. Waartoe sterven sprak hij tot zich zelf, ben ik dan ontmaskerd Ik zou mijn eigen rechter en mijn eigeu beul zijn. Niemand denkt er aan, mij aan te klagen. Er is geen haast bij, ik kau wachteu. Tegen zijnen wil gevoeide hij die geheime vrees, die het geweten van den sterkste aangrijpt, die schuldig is. Doch nu was het oogenblik gekomen. Hij zelf had zijue scliuld bekend, en aan wie Aan de dochter van het slachtoffer, aan haar die hij be- mindewant het was waar, hij bemiude haar. Ja, hij beminde dat arme kind, wier vader hij gedood had, tot waanzin toe, en daarom meende hij voor haar een voorwerp van schande en afkeer te zijn. Welaan! zeide hij, een oogenblik is vol- doende Hij greep het glas en trachtte het aan zijne lippen te brengen. Maar hetzij, dat de moed hem outbrak, hetzij dat hij te zwak was, het glas gleed drie malen door zijne bevende vingers. Daarna scheen hij zich geweldig in te spauuen, hij greep het glas met beide handen, bracht het aan zijne lippen en slokte den geheelen inhoud naar binnen. Bleek als de dood zonk hij in het kussen neer, het glas ontviel zijne handen. Zijne oogen rolden wild door hunne kassen, hij uitte een kreet, die als het gerochel van eenen stervende klonk. Het glas was ledig, ledig tot den laatsten druppel toe. Ik zal sterven, zeide hij tot zich zelven nog eenige uren resten mij. Eensklaps werd hij Belgie en Zuidelijker gelegen landen van Rotterdam naar IJselmonde, vanwaar zij naar Dordrecht werden vervoerd. Geen der betrokken spoorwegmaatschappijen staat echter voor een geregelde aansluiting in. De loting voor de Nat. Mil. gisteren te Axel gehouden, heeft, voor wat de gemeente Ter Neuzen betreft, den volgenden uitslag gehad DEU De hevige storm, welke van Vrijdagavond tot Zondagmorgen, nu en dan met hagel- en sneeuw- buien vergezeld, woedde, heeft in en om deze plaats nog al schade toegebracht. Onder anderen werd van de Hervormde kerk een groot gedeelte van het zinken dakbekleedsel afgerukt en naar beneden geworpen, terecht komende op de omliggende huizen en erven, waardoor dan ook eenige daken en ramen werden beschadigd. Meer ourustbarend was de tijdiug, dat de zeedijk bang, niet voor den dood, maar de gevolgen van dien. Het scheen hem, dat een vreeselijke afgrond vol duisternis en akeligheden zich voor hem opeude. Dood, dood riep hij. Verloreu, verloren, o God, vergiffenis! De meid kwam verschrikt aanloopen, De dag was juist aangebroken toen ze haren heer zag, week ze verschrikt achteruit. Hulp, riep hij, alsof het gift reeds begon te werken, hulp ik sterf Dokter Hugonet vroeg de meid. Neen, neen, niet HugonetGeen artsEen geestelijke hoort ge, een geestelijke 1 Zij verwijderde zichtoen ze reeds de deur ge- sloten had, riep hij haar naDe inonnik, de Dominikaner dat hij dadelijk kome 1 Zij snelde heen en hij begon te bedaren. Dan zal ik toch eindelijk verlicht worden, fluisterde hij. 0, ik wil niet sterven, zonder alles te bekennen, wat mij drukt. Ik kan den last niet meer dragen Hij gevoeide een onweerstaan- bareu draug om zijn geheim bekend te maken en de gedachte, dat de zoolang verwachte eindelijk zou komen, stelde hem een weinig gerust. Een kwartier later was de meid terug, zij was zoo gelukkig geweest den Dominikaner in de kerk te vinden. Hij volgde haar op den voet. Lachenal beproefde zich op te richten, maar viel uitgeput achteroverhad hij in het halfdonker de witte gestalte van den Dominikaner herkend. (Wordt vervolgd.) ten oosten dezer haven, in onderhoud bij de genie en liggende langs den mond van de rijks-waterleiding, in gevaar verkeerde, daar de golfslag daar tal van gaten had ingeslagen en zelfs op een punt de kruin van den dijk had bereikt. Door onverwijlde uit- voering der hoogstnoodige voorzieningenmet krachtigen arm aangevat, mocht het echter gelukken het gevaar te boven te komen, waartoe ook bijdroeg dat het volgende tij water, door eenigszius bedaarder weer niet die hoogte bereikte, waarvoor men vreesde. Indien nu geene buitengewone omstandigheden zich voordoen en met krachtige hand het herstel en de noodwendige verbetering van dien dijk wordt aangevat, zal zulks bij de bewoners van dit district eene gerustheid geven, daar niet zonder reden zoo velen ongerustheid koesteren in den zwakken toestand van den dijk. Men bedetike toch dat meer dan 50 polders, in dit district en in het naburige Oost- Vlaanderen, met eene gezamenlijke oppervlakte van ongeveer 25,000 hectaren, langs die waterleiding sueeren. Naar wij nu echter vernemen, zal van wege de genie met den meesten spoed worden overgegaan om den dijk in volkomen staat van tegeuweer te brengen, waartoe dan ook reeds Zaterdag de eerstaanwezend ingeuieur op het terrein aanwezig was en de noodige opmetingen zijn geschied. De stormschade aan de omliggende polders, zooook die in den Brakman, zijn van minbeduidenden aard. De provinciale stoomboot Walcheren, Zaterdag morgen ten 6 ure van hier vertrekkende, heeft te vergeefs tweemaal beproefd de reis naar Vlissingen te doen, doch moest wegens noodweer in de haven terugkeeren, doch later vertrok zij ten 10£ ure voor- middags. De machinist op de stoomtram van St. Nikolaas naar hier, werd Zaterdag voormiddag op de hoogte van Sluiskil van de machine door den storm ter aarde geworpen, doch hoewel bewusteloosopgenomen, kwam hij later weder bij en is hij met den tram weder huiswaarts gereden. Op de reede verloor de aldaar liggende Zweedsche kof Eugene, kapt. Nilsen, van Antwerpen naar Veile bestemd, ankers en ketting, terwijl ook op deze reede werd gesleept de Engelsche bark Thomas Keillerkapt. Thompsonvan Antwerpen naar Noord—Amerika, welke voor Vlissingen ankers en kettingen heeft verloren. Ook te Philippine heeft de storm van Vrijdag en Zaterdag nog al schade veroorzaakt. Van den aan te leggen havendijk is een gedeelte afgespoeld en drie schepen zijn door den hevigen wind van hunne ankers losgeslagen en bij den hoogen vloed over den spuidam in den spuiboezem terdcht ge komen, zoodat deze voor 't oogenblik gevangen zitten. Bij een flink tij water, dat men op het eiude der week verwacht, hoopt men met vereenigde krachten ze weder in de geul te werken. Wel te begrijpen dat de storm de dijken en waterkeeringen ook van vele polders in Zeeland inin of meer heeft geteisterd. Zeer vele berichten komen daaromtrent in. Het Oranjepoldertje, bij Arnemuiden, in het Sloe, is ingeloopen en de be woners moesten de vlucht nemen naar den zolder. De Van-Haaftenpolder, bij Sint-Philipslaud, had het hard te verduren, maar het mocht toch gelukken dezen schoonen polder te behouden. Wij vestigen de aandacht op de hier achter- staande advertentie van den heer Kattermole. Niet alleeu in het Noorden van ons land maar ook in onze provincie, in Zeeuwsch Vlaandereu Westelijk deel gaf hij met veel succes voordrachten. Gedurende de afgeloopen maand zijn aan den ■spoorweg alhier de volgende zeeschepen ingekomen om aldaar te lossen of te laden Maand. i Getal. Geladen met K. m. inhoud. Januari 18 s., 11 m., 11 r. ij., 3 k., 2 ml., 1 k. en s. 68565 In deze kolom beteekenen de letterss. stukgoedercn, in, minerie, r. ij. ruw ijzer, k. kolen, ml. melasse. Uitgevareu zijn in Januari 40 zeeschepen. llulst. Tot Gemeente—Ontvanger is alhier be noemd, de heer H. Maertens. Koewucht, 11 Februari. Onze gemeente, die reeds tal van sooieteiten telt, is gisteren weer met een vermeerderd geworden, waarvan er, naar wij vernemen, in andere gemeenten nog geen bestaan. Er is namelijk een tweede societeit der Rookers opgericht. Drie en twintig liefhebbers van een pijp tabak vormen deze jeugdige vereeniging. Philippine, 't Is avondbaas, vrouw, dochter en knecht hebben het eten binnen, 't slaat half negeu, de knechts zetten hunne stoelen aan den wand, mompelen een #wel te rusten" en gaan naar kooi. Ook de overige huisgenooten zullen 't niet lang meer maken, borden en lepels worden door de dochter in den aardeu schotel gelegd, het brood wordt in de spinde gezet en het licht op een pitje gedraaid. Daar komt een der knechts weer biunen en zegt//Vrouw, onze dekens zijn weg zoowel van het bed van Arjaan als van het mijn." De lamp wordt opgedraaid en alien gaan naar de slaapplaatsen der jongens. Waarlijk, geen dekens, dat ziet er mooi uit. #Zijn ze er niet, dan zijn ze gestolen" zegt de vrouw, »want om half acht lagen ze nog op de bedden." Nu ging men eerst eens goed rondkijken en de woorden der vrouw vonden weldra bevestigingmen vond een ijzeren bout en zag, dat de kist van een der knechts opengebroken wastwee rijksdaalders, twee vijft'rankstukken, een gulden en eenig klein geld waren verwisseld. De landbouwer A. Buijck te Ter Neuzen, die deze ontdekking op 8 December van't vorige jaar deed, stelde dadelijk de politie er mede in keunis, maar schoon hij vermoedens had op zeker persoon, woonachtig te Bouchaute (Belgie), toch kon de politie geen licht in de zaak brengen. De gemeen- teveldwachter J. B. Raes en de rijksveldwachte P. Goossen van Philippine, belust om ook deze zaak, evenals die omtrent den kiekeudief van Brugge, tot een goed eiude te brengen, spraken menigmaal met elkander over dit zonderlinge geval, totdat zij eindelijk op 2 Febr. bcsloten, den burgemeester van Bouchaute er mede bekend te maken. ZEd. wilde gaarne de Hollaudsche politie van dienst zijn, maar eerst moest hij, om tot eene huiszoeking over te kunnen gaan, daartoe machtiging ontvangen van den Procureur des Konings te Gent, die in den loop dier week ZEd. volmacht in deze zaak verleende. Zaterdag jl. zag men onze wakkere politie, ver gezeld van de vrouw en de dochter van Buijck met den burgemeester op het onverwachts de woning van den vermoedelijken dader biunentreden, die, in naam des Konings, zich dat onderzoek moest laten welgevallen. Het duurde niet lang, of vijf dekens werden door de vrouw en de dochter als haar eigendom erkend en door de politie in beslag genomen. Cad/mid. 11 Februari. Gisteren nacht omstreeks half twaalf strandde hier op de banken op de hoogte van het voormalig Zwin, even bewesten de suatiegeul, de Noorsche schooner Columbus ge laden met hout, komende van Frederikstad en bestemd naar Penzance. Het uoodgeschrei der bemanning werd gehoord tot in de woniug van den opzichter Berrevoets. Spoedig werd een boot in zee gebracht om de bemanning te redden, maar door de hooge zee waren alle pogingen vruchteloos. Telkens werd de boot teruggeslagen. De zee brak voortdurend over het schip en spoedig sloegen de masten en al het tuig overboord. Bij het aanbreken van den dag werden de pogingen tot redding voort- gezet, de bemanning wierp stukken hout overboord, waaraan lijnen bevestigd waren, welke dan aan wal dreven. Tot vier malen toe braken de lijnen, weder werd beproefd om met de boot naar het schip te komen telkeus vruchteloos. Omstreeks tien ure werd weder een lijn opgevischt; een hoera klonk langs het strand, en spoedig was door een stevig touw een verbinding tusschen schip en wal verkregen. De boot werd er aan bevestigd en weldra was de equipage bestaande uit acht man in vei'igheid. Loffelijke vermelding verdient hier de opzichter Berrevoets met zijne zonen W. en M. en den sluisknecht J. v. d. Broeke, welke zoovele pogingen tot redding hebben gedaan, tot zij eindelijk met goeden uitslag bekroond werden. De lading kan totaal verloreu worden beschouwd. Z. De rechtbank heeft in hare zitting van 12 Febr. de volgende vonnissen uitgesproken J. d. S., oud 46 j., koopman te Axel, is wegens mishandeling veroordeeld tot f 8 boete of 6 dagen hechtenis. M. L. J., oud 33 j., vrouw van J. F. d. B., winkelierster te Hulst, is wegens het ^sc^eu1- van een billet van besmettelijke ziek tot f 5 boete of 5 dagen hecht. J. B. B., oud 12 j., zonder beroej zeu, is wegens diefstal veroord. tot erbjden vangenisstraf. skerheid J. H., oud 11 j, zonder beroep teoord is wegens diefstal veroord. tot 1 maar?™fenis E. S. R oud 16 j., schippersknecht t^Ju. °P is wegens diefstal veroord. tot 1 maari*- w'lde A. M., oud 19 j., arbeider te Sasts zou is wegens mishandeling veroord. to Prms gevaug. hare snoop Heden stond voor de arroudisseim bank te Middelburg terecht, J. U., 0m- werkman te St. Jansteen, thans te lyordt gedetineerd, ter zake van de zware ver door hem toegebracht aan C. de Vos, iivond 26 op 27 December 11., omstreeks ^ver van de openbare straat te Heikant (St. Janstegrcj In deze zaak zijn de 2 gedagvaarde destn en 7 getuigen gehoord, die de toegebrachte w, en het daarmede in verband staande bevestig Door het Opeubaar Ministerie werd de veroor- deeling van beklaagde gevorderd wegens mishande ling tot een jaar gevaugenisstraf met bepaling dat de tijd, in voorloopige hechtenis doorgebracht, in mindering zal worden gebracht, tevens vroeg het O. M. de onmiddellijke invrijheidstelling van den beklaagde. Mr. v. d. Bilt ambtshalve aan den beklaagde toegevoegd meende, dat het feit in het bevelschrift van verwijziug omschreven niet wettig 'oewezen was vermits door de verklaringen der deskundigen vaststaat dat de verwondingen in borst en nek toegebracht niet van ernstigen aard waren en dat het overige van het ten laste gelegde slechts ten deele bewezen was, zijnde niet gestaafd dat de beklaagde, de verwonde de V. het eerst heeft aangevat en op den grond geworpen. De verdediger vroeg op grond van vorenstaande vrijspraak. De Rechtbank bepaalde de uitspraak op den 19 dezer.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 2