Gemengde berichten. in den boterhandel een adres gericht, waariii bij- zondere ingenomenbeid wordt betuigd met de in- diening van het wetsontwerp tot voorkoming van bedrog in den boterhaneel. Het bestuur meent echter dat de bepalingen van dat ontwerp gewijzigd moeten worden, wanneer zij aan bet doel zullen beantwoorden, in zooverre, dat in art. 2 wordt opgenomen de algemeene bepaling, dat bet verbo- den is surrogaten van boter ten verkoop aan te bieden, te verkoopen, te leveren of te verzeuden, indien niet op de verpakking het woord Marga rine" in duidelijke lettes voorkomt en dat aan de strafbepaling in art. 8 wordt toegevoegd, dat bij berbaling van de overtreding door denzelfden per- oon binnen twee jaar, altijd bet maximum der straf moet worden toegepast. Het door het Willemsfonds te Gent in he^ leven geroepen Comite ter bevordering van den Nederlandschen zang beeft een wedstrijd uitge- schreven voor Nederlandsche coupletliederen. De mededinging is voor een ieder opengesteld. De stuk- ken moeten vrachtvrij, vdor 1 Maart 1889, worden toegezonden aan den secretaris Mr. Aug. Gondry te Gent. Aan de zes beste voldoende gekeurde liederen zullen premien worden toegekendtwee van 25, twee van 20 en twee van 15 frsaan andere verdienstelijke liederen kan de jury eervolle vermeldingen toekennen. De bekroonde liederen zullen door het Comite in zijne uitgaven van Nederlandsche zangstukken worden opgenomen, terwijl overigens de dichters bet kopyrecht behouden. Naar aauleiding van enkele opmerkingen in de Eerste Kamer gemaakt gaf de minister van marine in de zitting van Maandag als zijne voile overtuiging te kennen, dat onze particuliere werven volmaakt iii staat zijn schepen voor de marine te bouwen. Zelfs achtte de minister het maken der projecten door Engelscbe scheepsbouwmeesters van naam onnoodig en vertrouwde hij ten voile op de kennis en de energie van onze industrieelen. TER NEUZEA, 1 Februari 18s9. Het doet ons genoegen dat ons beroep op de liefdadiglieid van de Ter Neuzenaren niettevergeefsch was toen wij de aandacht vestigden op de 808tea jaardag van H. Scbeele, oud-strijder van 1830. Wij bebben den ouden man bezocbt, en werden door hem en zijn familie in zijne nederige woning hartelijk ontvaugen. Hij, gezeten in een gekroonden stoel verzocht ons, »allen te bedauken, hij wist niet dat er zoo vele brave menschen waren, want bij bad door Gods goedheid zooveel genoten." Met bevende stem meer door aandoening dan door ouderdom, vertelde hij ons, uit zijn krijgs- manslevenVan Saxen Weimar was een ferme kerel, die, zoo vertelde hij, mij zeven maal in 't vuur bracht Eenmaal //kijk mijn linkerhand" was ik er bijna aan maar de Eranschman was dadelijk den mijnen. Het buisje was door vriendelijke handen gekroond; de driekleur waait van de woniugen zijner buren, en naar wij vernemen zal Apollo den ouden strijder heden avond een serenade brengen. De brave man beeft dus een gelukkige dag; van vele zijden werd hem die bereid. Als een bizonderheid deelt men ons 't vol- gende mede Te Hulst werd verleden Maandag door den landbouwer Jac. de Eeijter te Stoppeldijk aan den heer P. Wiilems te Ertvelde een stier van 3£ jaar verkocht. Het jonge beestje woog 950 kilo. Zaamslng, 31 Jan. Heden middag werd albier van wege de vereeniging „In 't belang der land bouwers" aanbesteed de levering van 245,000 KG. ammoniak-snperpbosphaat en 81,000 KG. chili- salpeter. Voor de superphosphaat werden ingele- verd 6 insebrijvingsbiljetten, n. 1. van de heeren M. H. Salomonson, te Rotterdam, voor f 8,60 J. A. Pateer, te Hontenisse, voor f 8,59£ Van Hoorn-Luitjens-Kamminga, te Pieterburen, voor tijd later hoorde men den schellen toon eener kleine beleene deur werd geopend, de jonge vrouw ging de steenen trappen op, die naar een terras voerden, vanwaar men bet gezicht bad op de zee. Hoe bevindt ge u, mijn vriend vroeg zij eenen man, bijna een grijsaar.l, die in een leunstoel rustte. Niet slecht, hernam *hij met eenen zwakken lach, en reikte de jonge vrouw zijn uitgeteerde hand. Gij zijt vandaag zeer vroeg op, vind ikdat is een goed teeken. Maar hij schudde treurig bet hoofd en antwoordde Ik beb den ganscben nacht niet kunnen slapen. Het was Laclienal, die weer een weinig bersteld was van eene vreeselijke ziekte. Hij genas langzaam en daar de artsen de zee- lucbt voorschreven, bad Gabrielle haren echtge- noot naar Villerville gevoerd en eenklein landbuis voor dat saizoen gehuurd. De jonge vrouw had zich grootere opofferiugen getroost gedurende den afgeloopen winter. Zij alleen bad meer gedaan, dan al de doktoren samen, met Hugonet aan bet hoofd. Dag en nacht had zij gewaakt en den zieke verpleugd. Zijne eetlust was weer teruggekeerd. Zijne kracbten waren bersteld, maar de hersenen waren nog in zieke- lijken toestandhet verstand, waarvan Lacbenal in zijn werkkring zoo menig bewijs geleverd had, was verzwakt. (Wordt vervolgd.) f 8,29 H. J. Vlaeminck, te St. Jansteen, voor f 8,26 J. J. Kortman, te Rotterdam, voor f 8,23 en Jos. de Poorter, te Rotterdam, voor f 8,17 Voor de chili-sal peter bedroeg het aautal inschrij vingen 7, t. w. van de heeren H. J. Vlaeminck, te St. Jansteen, voor f 13,28£ J. A. Pateer, te Hontenisse, voor f 13,12 A •Dieleman, te Axel, voor f 13,65 M. 11. Salo monscn, te Rotterdam, voor f 12,94 P. J. Scheele te Ter Neuzen, voor f 12,93 Jan Strick, te Uden voor f 12,89 en J. E. Adriaansens-Polfliet, te Hontenisse, voor f 12,74. Beide leveringen zijn acbtereenvolgens aan de laagste inschrij vers gegund. Zaaiuslug, 31 Jan. Op verzoek van de wed en erven P. A. Eekman alhier, is heden ten over staan van den notaris Mr. J. P. Dronkers, te Ter Neuzen, in het logement van den heer J. de Visser in het openbaar geveild 1°. een woonhuis, erf, tuin en schuur, groot 2 aren 82 centiaren, op het dorp in deze gemeente gelegen, kadastraal sectie F n°. 794 voor f 1830 aan den heer E. Willeinsen alhier, en 2°. een tuin, gelegen beoosten den Axelschen weg, kadastraal sectie E n°. 1683, groot ongeveer 3 aren, voor de som van f 325, gekocht door den heer E. Stoffels Cz., alhier. Axel. Volgens mededeeling is in het afgeloopen jaar, van de markt van Rotterdam, in onderstaande gemeenten ingevoerd 37 stuks fokvee, waarvan in Axel 21, Hoek 5, Westdorpe 4, Ter Neuzen 3, Zuiddorpe 3 en Zaamslag 1. lloek. Door Burgemeester en Wethouders alhier, werd aan Willera van der Pot eervol ontslag ver leend als brandmeester, onder dankbetuiging voor de goede en langdurige diensten in die betrekking bewezen. Tevens werden benoemd tot brandmees ter A. A. van der Wiele en tot assistent-brand- meester J. van 't Hoff. Sas van Gent, 31 Jan. Heden heeft alhier van wege het gemeentebestuur de herbesteding plaats gehad van het afvoeren der voormalige vesting werken in drie perceelen, waarvoor alsnu maar waren ingkomen vier biljetten nl. van de heeren Aug Diugens, te Sas van Gent, voor f 1380, IJsb. van Doesselaer, te Ter Neuzen, voor /"1350, Dora. Lammens, te Sas van Gent, voor f 1180 en I Vermoet (voor het 3de perceel) te Sas van Gent, voor f 200. Het werk is aan den heer Dora. Lammens gegund, zijnde f 197 meer als zijne vorige inschrijving. Iloofilplaat, 30 Januari. Zijne Excellence de Commissaris des Konings bracht Dinsdag deze gemeeute een bezoek, dat (de vele vlaggen uit de woningen van ingezetenen van allerlei kleur strekten daarvan ten bewijze) zeer welkom was. Die onverwachte visite haalden de raadsleden zich op den hals, door een reeks van opeenvolgende zittingen niet bij te wonen. Nu waren ze alle zeven present. ZEx. vertoefde een uur in onze gemeeute. RECHTSZAKEN. Ter openbare terechtzitting der arrondissements- rechtbank te Middelburg van 12 Eebruari 1889, zal worden behandeld de zaak tegen J. U., oud 24 j., werkman te St. Jansteen, thans alhier ge- tineerd, ter zake van de zware verwondingen door hem toegebracht aan C. de Vos, in den nacht van 26 op 27 December 11., omstreek 3 uur, op de openbare straat te Heikaut (St. Jansteen). Van wege het Openbaar Ministerie zijn 9 ge- tuigen gedagvaard, terwijl de advocaat Mr. E. N. van der Bilt te Middelburg, ambtshalve met de verdediging van den beklaagde is belast. Bij bevelschrift der arroudissements rechtbank te Middelburg van heden, is tegen W. O., 25 j., adsistent op het post- en telegraafkantoor te Yerseke, geboreu te Bruinisse, gedetineerd te Middelburg, rechtsiugang verleend met bevel tot gevangenhouding en instructie der zaak. Ter zake dat hij in December en Januari jl., als adsistent op het post- en telegraafkantoor te Yerseke o. a. belast met de ontvangst van de gestorte geldelijke bedragen voor postwissels en verrekening- pakketten van die ontvaugen soimnen een bedrag van 282,20^ opzettelijk heeft verduisterd en het register n°. 13 uitsluitend bestemd tot controle van de administratie en waarin 00k door hem gedane stortingen voor postwissels moesten worden geboekt, opzettelijk heeft vervalscht door in verschillende posten cijfers uit te krabben en te veranderen. Middelburg, 1 Eebr. De Gemeente-Ontvanger van Kruiningen, tevens Secretaris enOntvanger van Waarde en Ontvanger—Griffier van den polder Waarde is, als voortvluchtig, gisteren middag alhier gearresteerd en ua een verhoor naar 't huis van bewaring overgebracht. De geldelijke beheeren van H. J. de R. moeten zeer veel te wenschen overlaten, Heden middag is de justitie van hier derwaarts vertrokken naar aauleiding van bovengenoemde zaak. K A N T O A G E It E C II T T E Hl'LS T. Zitting van 31 Januari 1889. J. N., J. H., A. W., P. v. d. B., P. S., A. O., P. F. K., dienstkuechten, J. F. v. H., J. E., J. F., herbergiers, J. F., C. V., landbouwers, V. d. V., gepension. militair, A. v. d. B., ketellapper, E. H., P. J., F. d. S., P. S., A. v. d. B., arbeiders, alien te Hontenisse, J. S., F. K., arbeiders, J. T., lerbergier, alien te Hulst, R. v. O., D. v. G.. terbergiers, Th. C., P. H., Th. B., P. v. B., dienstkuechten, F. B., P. H., arbeiders, alien te Graauw, R. L. F., B. L., herbergiers, J. v. D A. V., P. D., P. H., J. A., Th. T. H., alien te Clinge, C. V., herbergier, P. E. A., P. A. v. G,r landbouwers, C. B., alien te St. Jansteen, zijn wegens herbergovertreding veroordeeld ieder tot eene boete van f 1 of 1 dag hechtenis. P. A. v. d. W., A. M., H. A., herbergiers, alien te Graauw, zijn wegens als voren veroord. ieder tot f 0,50 boete of 1 dag hecht. J. B. d. C. arbeider te Hulst, P. F. S., land bouwer te St. Jansteen, zijn wegens dronkeuschap veroord. ieder tot 1 boete of 1 dag hecht. D. C., koopman te Axel, is wegens aangespannen honden zouder toezicht laten staan aan den open- baren weg veroord. tot 4 boete of 2 dagen hecht J. d. T., S. d. B., ardeiders te Hontenisse, zijn wegens het gaan over een anders bezaaid land veroord. ieder tot 0,50 boete of 1 dag hecht. A. J. M. V., molenaarsknlcht te Hulst, is wegens het maken van burengerucht veroord. tot f 2 boete of 2 dagen hecht. F. d. M. arbeider te Clinge, is wegeDs het jagen zonder acte en zonder vergunning, bij herhaling, veroord. tot tweemaal 7 dagen hecht. P. C., koeherder te St. Jansteen, is wegens het laten loopen van vee op een anders grond veroord tot f 1 boete of 1 dag hecht. A. d. W., landbouwer te Stekene (Belgie), E. v. d. B., landbouwer te Koewacht, zijn wegens het stellen van wildstrikken veroord. ieder tot f 15 of 7 dagen hecht. P. DhP. v. M., arbeiders te Boschkapelle, ?ijn wegens als voren veroord. de 1* tot tweemaal f 3 boete of tweemaal 2 dagen hecht., de 2" tot f 3 boete of 2 dagen hecht. J. F. K., werkman te Boschkapelle, is wegens als voren veroord. tot eene boete van f 1 en eene van f 2, of 1 dag becht. voor elke boete. F. B., A. S., arbeiders te Stekene (Belgie), zijn wegens het jagen zonder vergunning, bij herhaling, veroord. ieder tot eene boete van f 5 en eene van f 20, of ieder 2 dagen voor de eerste en 4 dagen hecht. voor de tweede boete. P. A. B., J. D., arbeiders te Graauw, zijn wegens het visscheu zonder akte veroord. de eerste tot f 2 boete of 1 dag hecht., de tweede tot f 1 boete of 1 dag hecht. J. d. B., landbouwer te St. Nicolaas (Belgie), is wegens het niet vertoonen van jachtakte en het loopen langs een spoorbaan veroord. tot eene boete van f 3 of dag hecht. en eene boete van f 10 of 5 dagen hecht. G. v. H., distillateur te St. Nicolaas (Belgie), is wegens het loopen langs een spoorbaan veroord. tot f 10 boete of 5 dagen hecht. H. J. v. G., landbouwer te Clinge, is wegens het weigeren van tolgeld te betalen veroord. tot f 3 boete of 1 dag hecht. P. P.. werkman te Zuiddorpe, is wegens het jagen op Zondag zonder vergunning, bij herhaling, veroord. tot tweemaal 5 dagen hecht. B. T., arbeidster te Hulst, is wegens strooperij van koolen veroord. tot 1 boete of 1 dag hecht. P. S. wed. V., winkelierster te Hontenisse, is wegens ijkwetovertreding veroord. tot f 1 boete of 1 dag hecht. M. L. d. K., arbeidster te Hulst, is wegens vuilnis te werpen op de straat veroord. tot f 0,50 boete of 1 dag hecht. E. d. C., J. F. V., P. F. B., J. V., alien arbeiders te Ilulst, zijn wegens het maken van burengerucht vrijgesproken. Dr. Schaepman, lid van de Tweede Kamer, is van zijne reis naar Rome te 's Gravenhage terug gekeerd. De inkrimping van den postdienst, zal naar men verneemt, niet alleen beperkt blijven tot het verminderen van het aantal bestellingen, maar 00k tot vermindering van het aantal verzendingeu. Te Hansweert is men met de verhooging van den zeedijk over de lengte van 200 meter thans druk bezig. Hierdoor is deze plaats voor over- strooming bij hoogen vloed geheel gevrijwaard. Het ijs op de Zuiderzee voor de kusten van Elburg is geheel verdwenen, zoodat de scheepvaart van en naar die plaats weder als geopend kan worden be- schouwd. Te Amsterdam zal een kappersschool tot stand komen, waarop barbiers hun zoons en bedienden bijna kosteloos zich in het vak zullen kunnen bekwamen. Te Eindhoven, Gestel en Woensel hadden deze week lievige vechtpartijeu met messen plaats. Op verscheidene plaatsen werden ruiten ingeworpen. Bij een landbouwer onder Borssele heeft een paard voor den achttienden keer een veulen geworpen, iets wat eene groote zeld- zaamheid moet zijn. Een muzikale dief. Door de Groningsche politie is dezer dagen proces- verbaal opgemaakt tegen een man die een draaiorgel zou gestolen hebben. Een hotelhouder teMunchen is aan de gevolgen van een papegaaienbeet overleden. Nabij Havre worden sedert eenige dagen groepen van zes tot acht walvisschen waargenomen, die in de monding der Seine spelemeien. Een staaltje van verlichting Door den keizer van het Hemelscbe Rijk is de voortzetting van den Tsientsin-spoorweg verboden, daar er door waarzeggers tegen gewaar- schuwd is. Deze heeren beweren, dat de brand, welke onlangs in het keizerlijk palbis te Peking gewoed heeft, de openbaring is geweest van de gramschap der goden over den aauleg van nieuwe spoorwegen in China. Ook uit Nijmegen en uit hare omstreken hebben reeds een aantal hoofden van gezinnen met een agent contracten gesloten om in het aanstaande voorjaar met gade en kroost kosteloos naar de Argentijnsche Republiek te worden overgevoerd. Men treft daaronder aan boerenarbeiders, timmer- lieden, smeden, koperslagers, ververs, metselaars, een instrumentmaker enz. Alvorens tot vertrek te worden toegelaten, moeten alien een bewijs van goed gedrag, afgegeven door de openbare autoriteit, overleggen. Te Breda hebben sedert eenige dagen ernstige vechtpartijen plaats, tusschen de leerlingen der departementschool en jongens van lucifersfabrieken. De vechtpartijen grijpen plaats tegen 12uur;eerst had men het Valkenburg tot oorlogsterrein gekozen, nu is het verplaatst naar het einde van de Bosch- straat. De politie heeft de medewerking van ouders en onderwijzers ingeroepen, om ongelukkeu te voor- komen, daar de strijdlustigen nu zelfs met messen en kamer-revolvers moeten gewapend zijn. Dezer dagen kwamen te New-York drie kinderen aantwee meisjes van 8 en 9 en een knaap van 7 jaren, die geheel alleen reisden, en eigeulijk als pakgoed verzonden waren, met een schildje om het lijf gebonden, waarop te lezen stond„Aan alle conducteurs. Deze drie kinderen moeten tot Galveston, Texas, reizeu, waar zij hunnen vader zullen vinden. Zij komen uit Duitsch- land. Hunne kaartjes zijn in huune zakken." Dezer dagen zal te Warschau de eerste door eene vrouw bestuurde apotheek geopend worden. Deze eerste Russische apothekeres, mevr. Bjegonska- ja heeft te Zurich gestudeerd en te Kieuw haar exaraen afgelegd. Alle andere beambten der apo theek zullen vrouwen zijn. Wederom is een schoonheidswedstrijd in het vooruitzicht. Deze zal van 16 tot 18 Maart te Nizza gehouden worden. De deelneemsters moeten hare portretten vdor 25 Februari a. s. bij den directeur-generaal van het concours inzenden. Er zijn vijf prijzen uitgeloofd een van duizend francs, een van zeshonderd, een van driehonderd, een kunstvoorwerp en een consolatieprijs. Reis— en verblijfkosten worden vergoed. Een bedelaar van meer dan 100 jaar geb. in 1787 bekend onder den naam van vPere Noel," is te Parijs overleden. Zijn eigenlijke naam was Drouin. Men zag hem steeds, weer of geen weer, blootshoofds, en hij was gewoon met allerlei bidpreutjes aan de uitgangen dtr kerken te gaan staan. Vroeger maakte hij ratten tam en liet hunne kunstjes voor geld zien, waarom hij bij de politie bekend was als „le Pere aux rats." Elk jaar bracht hij ziju tijdgenoot prof. Chevreul op zijn verjaardag een bezoek. A erleden jaar maakte hij dezen zijn compliment met de volgende woorden Beste vriend, gij zijt meer dan honderd jaar en toch hebt gij nooit iets anders dan water gedronkenik ben nog ouder dan gij en heb nooit anders dan wijn gebruikt." Verleden Zondag kwam bij tehuis met een woud aan het hoofd. Hij verklaarde aan de buren, dat hij een steen op het hoofd had gekregen men bracht hem naar een hospitaal en daar is hij gestorven. De buren houden het er voor, dat de wijnlievende oude in dronkenschap gevallen was. Zekere Leon Hubert Mulkens, oud 53 jaren, van Maastricht, boekhouder bij de wapenfabrikant Driesseu te Luik, heeft Dinsdagnamiddag verscheiden revolverschoten op zijn patroon, op den winkelbe- diende Paquay en den portier Legrand gelost. De eerstgenoemden werden in het aangezicht getroffeu de laatste kreeg een kogel in den rug, en is gevaarlijk verwond. M. werd onmiddellijk aangehouden en naar de gevangenis overgebracht. Een tekort in de kas van 1550 fr. ten nadeele van zijn patroon, hetwelk door dezen ontdekt was, heeft M. zijn snoode daad doen verrichteu. De moordenaar is gehuwd en vader van 3 kinderen. Blijkens ontvangen bericht, heeft zich Mulkens in de gevangenis door ophanging van het leven beroofd. De fabrikant Driessen en de bediende Paquay zijn buiten gevaar, de toestand van den portier Legrand is nog altijd zeer gevaarlijk. Men verhaalt, dat een ciubje studenten hier te lande den vbrav' general" Boulanger per telegraaf verzocht had hun mededeeling te doen van den uitslag der Parijsche verkiezing op jl. Zondag en dat de jongelui, in antwoord hierop, in den nacht van Zondag op Maandag werkelijk vanwege den verkozeue van Parijs per draad den volledigen uit slag der stemming ontvingen, vergezeld van een sympathie-betuiging van den generaal met de stu denten. Te Liverpool is een werkstaking uitgebroken onder de matrozen. Honderden liepen Zaterdag de stoombooteu af en richtten alom groote schade aan, terwijl de matrozen, die zich bereid verklaard hadden met de verminderde gage genoegen te ne- men, naar den wal gesleept werden, terwijl men lun goed in het water wierp. De politie had veel moeite hen tegen verdere mishandeling te be- schermen en de rust werd niet hersteld voor dat er velen in hechtenis genomen en de dokken door de militaire macht bezet waren. Onlangs heeft bij Anagua, in Texas, een eigenaardig tweegevecht plaats gehad tusschen twee medeminnaars, Mexicanen, met repeteer-karabijneu, eerst te paard en vervolgens te voet. De den, Graza, bleef op de plaats doodde ander, Barbo,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 2