Laatste en Telegrafisclie berichten. Landbouwberichten. Gemengde berichten. Naar men aan de M. Ct. rneldt, heeft de heer F. P. Oudens, te Arnemuiden, zijn ontslag genomen als secretaris van de Zeeuwsche propa- gandaclub voor algemeen kies— en stemrecht. De volksstem, orgaan van de club, heeft opge- houden te bestaan. TER NEUZEfl, 29 Januari 1889. Een oud-strijder van de jaren dertig, Rendrik Scheele Rz., hoopt a. s. Vrijdag 1 Pebruari, zijn 80'tea jaardag te vieren. Wij vernemen tot ons genoegen dat zijne mede- strijders alhier, evenals bij versierd met bet Metalen Kruis, dien dag niet onopgemerkt zullen laten voorbijgaan. Wij hopen dat vele ingezetenen, meer met aardsche goederen gezegend dan de grijsaard, van hunne belangstelling in dezen blijk zullen geven, door den hoogbejaarde dien dag eens gelukkig te maken. In den avond van den 25 dezer is door de politie alhier gearresteerd de koopman J. C. T., uit Middelburg, die eenige gouden en zilveren voor- werpen bij zich bad afkomstig van deu diefstal bij den heer L. op den Kinderdijk te Middelburg, in den nacht van 23 op 24 dezer gepleegd. Een gouden ketting had hij reeds verkocht en een zil veren flacon weggegeven. Blijkens de opgaven, die ons daartoe wel- willend zijn verstrekt, zijn binnen de laatste 50 jaren de volgende polders in onze omgeving inge- dijktIn 1844 Louisa; in 1845 Thomaes en Paulinein 1846 Eugenia, Catharina en Verdronken polder bij Philippine; in 1847 Angelina; in 1848 Nieuw Othenein 1851 De Loose en Van Re- moortele; in 1856 Seydlitz; in 1863 Willem III; in 1864 Pierssens en Kleine Stellein 1869 Yisartin 1876 Van Lijnden in 1884 Vergaert en in 1887 Bonte. Ilulst, 29 Jan. De heer Ph. Maertens, heeft ontslag gevraagd uit de betrekking van gemeente- ontvanger. Sedert 55 jaar was hij als zoodanig werkzaam als een trouwe ambtenaar steeds welwil- lend voor het publiek. Clinge. De bevolking over 1888 was in deze gemeente als volgt Geboren werden 52 m. en 64 vr., totaal 116. Levensloos aangiften 6. Overleden zijn 28 m. en 25 vr., totaal 53. Er vestigden zich in deze gemeente 76 m. en 68 v., totaal 144, terwijl uit deze gemeente ver- trokken 47 m. en 52 vr., totaal 99. Er werden 20 huwelijken gesloten. De bevolking bedroeg op 31 Dec. 1887 1232 m. en 1245 vr., totaal 2477 en op 31 December 1888 1285 m. en 1300 vr., totaal 2585, alzoo eeDe vermeerdering met 102 zielen. Ilengstdijk. De loop der bevolking in deze gemeente over 1888 was als volgt Geboren werden 9 m. en 11 vr., totaal 20. Overleden zijn 7 m. en 6 vr., totaal 13. Er hebben zich in deze gemeente gevestigd 20 m. en 25 vr., totaal 45, terwijl er nit dezelve vertrokken 20 m. en 31 vr., totaal 51. Er werden 2 huwelijken gesloten tusschen jong- mans en jongedochters, 1 tusschen weduwnaar en jonge dochter. Levenloos aangiften 1. Bevolking op 31 Dec. 1887 318 m. en 341 vr., totaal 659 en op 31 Dec. 1888 320 m. en 340 vr., totaal 660, alzoo eene vermeerdering van 1 persoon. Biervliet. Met veel deelneming werd Zaterdag jl. de tijding ontvangen van het overlijden van den heer J. Esman te Middelburg, waar hij Don- derdag te voren ter verpleging heen gevoerd was geworden. Ook in zijn kosthuis heeft hij de meest liefderijke verzorging genoten. Zijn overlijden is voor de school, voor het maat schappelijk leven, een gevoelig verlies. Hem kennen was hem achten. Een tweetal jaren was hij als onderwijzer aan de school in de kom der gemeente werkzaam. Biervliet, 28 Jan. De heer J. W. F. Gobius du Sart, predikant te Nieuw- en St. Joosland, heeft voor het beroep naar onze herv. gemeente bedankt. Waterlandkerkje. De heer Dr. A. Scholte, predikant te Someren, heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier, bedankt. Kauton Oostburg. //Kok, kok, kok," zei de liaan en stapte deftig en fier langs zijn familie, die bezig was de laatste gerstekorrels op te pikken, door een kinderhand gestrooid. „Kok, kok, waar of koosje toch is," zoo verstonden de kippen zijn taal. ,/k Ileb haar gister nog op buurmans knie zien wippen en waar ik ook kijk, ze is nergens te vinden." eigenlijk te beminnen had ze hem vroeger toch geheel vertrouwd,v haar hart tot hem gelachen als tegen een vertrouweling, en nu was hij geheel onverschillig jegens haar en een levend raadsel. Hij was slechts de schaduw van den man van voor eenige jaren. Daarbij drongen zich nog andere gedachten in haren geest op. Zio had hij bijv. nooit, zooals ieder gaarne doet, van zijn jeugd gesproken, nooit die verhalen uit de kindsheid vertelt, die ons doen lachen of weenen. De woorden vader en moeder waren nooit over zijne lippen gekomen. Deze man had dus geheel alleen geleefd en hij bezat niets, dat hem in treurige uren kon opvroolijken. (Wordt vervolgd.) 't Was geen wonder, dat de Sultan met leedwezen zag dat het getal der dames in z'n harem met een veriniuderd wasde gansche troep bestond uit zes kippen, en ,,op zes kippen en een haan daar kan een boer op ledig gaan," zegt het spreekwoord. Koosje dan was weg en bleej weg. A1 was ze nu nog zoo leelijk en nog zoo nuffig en al keek ze de andere hennen uit de buurt nog zoo min- achtend aan, de haan had er toch spijt vanzoo een meer of minder in een gezelschap, dat breekt toch het genoegen. En Koosje? O, ze was zoo ver weg, wel vijf huizen ver en dat is ver voor een kip. Zie je, ze had waarachtig trek gekregen om eens verder te kijken en ze had haar boos voornemen ten uitvoer gebracht. Vijf huizen ver dan stond een kippenren en de eigenaar daarvan had Koosje zien rouddwalen op z'n erf. En hoewel hij wist, dat die kip eigenlijk een ander toebehoorde bedacht hij een middeltje om Koosje te vangen. De hen liep van wege den grooten honger in de ren, die de man had opengezet, ze leefde daar nog twee dagen en haar naain werd veranderd in Carolientje en toeu de broer kwam van den man, die zoo heimelijk kippen wist te verschalken, toen o gruwzaam feit toen werd de herdoopte hen gedood en, behoorlijk toebereid, geuuttigd door den man, die zich wederrechtelijk iets had toege- eigend, dat hem niet toekwam. Zijn er zoo Zoo zijn er. Daar was eens een man, die een varken hield. Nu ja, dat gebeurt meer. Zoo'n varken zit in een hok. Nu ja, dat weet ik wel Maar op het dak van dat varkenshok lagen geen pannen en zie je dat is wel wat koud en wat vochtig. Een varken heeft ook z'n eischen. Maar daar was wel in te voorzien. Buurman, twee huizen ver, had zoo'n massa oude pannen stnan hij deed er toch niets mee en en op zekeren morgen stond buurman van twee huizen ver eens buiten en zag tot zijn groot genoegen, dat het varkenshok gedekt was met de pannen, die hem toebehoorden. vDat is nu wel geen ongeluk." ,.Maar aardig is het niet." yVrouw ik lust toch zoo drommels graag ajuin en ze is bij ons toch heelemaal mislukt." Buurman van twee huizen ver heeft toch mooie," zei de vrouw. „Ja, hij legt ze te drogen op zijn erf, dat kon ik toch ook wel doenajuin drogen is niet moeielijk." ,/Ja, maar dan moet je er toch hebben," zei de vrouw. En de man knipte heel verstandig met z'n oogen en den volgenden morgen was buurman van twee huizen z'n ajuin kwijt. Ik wil maar zeggen Een massa menschen wil voor eerhjk doorgaanzou huizen hoog schreeuwen als men hen voor oneerlijk aanzag en hen als zoodanig betitelde en zijn maar in zoo ver te vertrouwen als men ze ziet en zijn maar in zoo ver eerlijk als de strafwet niet op hen toe- passelijk is of als ze nu bij toeval eens niet geknipt worden. Wat wel wenschelijk was ik meen het knippen. Nu wat anders. ti En de muziek-soeieteit leit ook zoo op sterven, zei een van m'u kennissen. „Welzoo," hernam ik, „op sterven 't Is geen kleinigheid." „Verval van krachten misschien," informeerde ik. i/O, heere neeu, daar lijdt ze al lang aan, maar nu heeft ze een vliegende tering te pakken. Al de doctors, 'k wil zeggen, al de bestuursleden hebben collectief hun ontslag genomen." Maar och, mijn goede kennis is wat pessimistisch en wat mij betreft ik voorzie dat de boel nog zoo reddeloos niet is. Wie weet of, als de Vereeniging eerst eens ont- bonden is, ze later niet als een Fenix uit haar asch verrijst, om 't nieuwe bestuur even veel teleur- stelling te baren als 't oude genoten heeft. Het bestuur lichte in, de kapelmeester voere uit en al wat buiten deze is is uit den Booze Geen twee groote masten op 6en schip. Van de lezing van Dr. Van der Meulen, die van wege 't departement SluisAardenburg een volksvoorlezing hield op Vrijdag avond, kan ik niet meer meedeelen, als dat het mij speet dat zoo veleu afwezig waren. Algemeen schrijft men het toe aan de weinige openbaarheid gegeven aan 't voornemen om hier deze volksvoorlezing te houden. Veel nuttige wenken zijn gegeven en de spreker heeft zich uitmuntend van zijne taak gekweten. 's Gravenhage, 29 Jan. Eerste Kamer. Met 31 tegen 4 stemmen is het Hoofdstuk Kolonien aangenomen na geruststellende verklaringen van den Minister aan den heer V. d. Putte omtrent subsidien aan inlandsche godsdienstscholen. Bij de behandeling van Hoofdstuk Buitenland- sche Zaken bestreden de heeren Van Gennep en Muller elk verbod tot uitvoer van wapenen naar de westkust van Afrika. De heer Bultmau bleef aansporen om veeinvoer in Engeland te verwerven. De Minister Hartsen gaf geruststellende verzekeringen. In kwestie wapenvervoer zal het handelsbelang overwogen worden. Bij de Borneo-kwestie heeft de Regeering de belangen en de rechten van Nederland verdedigd. Heden is de telegrafische verbinding met Curasao tot stand gekomen. Het Hoofdstuk is daarna eenparig aangenomen. De Kamer is uiteengegaan. Middelburg, 29 Jan. Gisterenavond ruim 10 uur brak een hevige brand uit in een perceel in den Langedelft, 't welk gebezigd werd tot uit- verkoop van manufacture^ volgens an nonce af komstig van eene door sterfgeval ontbouden ven- nootschap. In een oogwenk stond het huis in lichte laaie, zoodat de spoedig aanrukkende militaire en burgerlijke brandspuiten, slechts de belendende huizen konden beveiligen. De militairen kweten zich uitmuntendmen had wegens gebrek aan water dat later uit de kade moest worden aan- gevoerd, met veel moeilijkheden te kampen. Burger lijke en militaire autoriteiten waren natuurlijk aanwezig, terwijl het aan publiek zeer zeker niet ontbrak. De bewoners schijnen bij't uitbreken van den brand afwezig te zijn geweest. De oorzaak is onbekend. Eerst tegen den morgen verliet de laatste spuit 't terrein. Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgiii als volgt Ossen fr. 0,64 tot fr. 0,90stieren, koeien en runderen fr. 0,44 tot fr. 0,68alles berekend per kilo levend gewicht. Kalveren fr. 0,83 tot fr. 1,28vette varkens fr. 0,80 tot fr. 0,90. Voor vlas werd per 3 kilo besteedte Aalst fr. 3,18 tot fr. 4,86; Mechelen fr. 4,50; Ware- gem fr. 3,30 tot fr. 3,90; Thielt fr. 5,00; Deiuze fr. 3,75 tot fr. 4,95; St. Nicolaas fr. 4,72 en te Brugge fr. 4,83. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middellmrg. De rechtbank heeft in hare zittingen van 26 en 29 Jan. de volgende vonnissen uitgesproken A. d. S., oud 21 j., straatmuzikant te Zuiddorpe, is wegens bedelarij veroord. tot 6 dagen hecht. C. D., oud 22 j., boerenknecht te Hoek, is wegens mishandeling veroord. 8 boete of 6 dagen heeht. J. V., oud 58 j., arbeider en C. W., oud 38 j., huisvr. van C. H., arbeidster, beiden te Bosch- kapelle, zijn wegens diefstal veroord. ieder tot 7 dagen gevang. M. d. D., oud 20 j., voermansknecht te Ter Neuzen, is wegens diefstal veroord. tot 14 dagen gevang. P. T., oud 25 j., werkman te Westdorpe, is wegens diefstal veroord. 7 dagen gevang. S. S., oud -26 j., werkman te Zaamslag, is wegens mishandeling veroord. tot f 12 boete of 10 dagen hecht. J. B., oud 29 j., werkman te Westdorpe, is wegens beleediging van een ambtenaar veroord. tot f 12 boete of 10 dagen hecht. V. W., oud 53 jvrouw van F. v. H., tol- gaardster te Philippine, is wegens eenvoudige beleedi ging veroord. tot f 5 boete of 5 dagen hecht. Voor het gerechtshof te 's Gravenhage heeft terecht gestaan J. B. v. C. uit Stoppeldijk, door de Middelburgsche rechtbank veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf wegens verduistering. Hij zou opzettelijk wederrechtelijk zich hebben toege eigend eene quitantie, groot f 34,36, welke som hij betalen moest. Appellant's vrouw had de quitantie van den looper weten in handen te krijgen, toen hij deze haar ter betaling aanbood, terwijl de man niet thuis was. Zij gaf later de quitantie aan haren man. Mr. P. F. L. Verschoor, die in deze zaak als verdediger optrad, meende dat hier, waar de looper de quitantie vrijwillig had afgegeven, geen kwestie is van verduistering. Het veroordeelend vonnis maakt, volgens hem, geen onderscheid tusschen kwijting en bewijs van kwijtingdeze kwestie meende pleiter, behoorde niet bij den strafrechfer, ZEG. concludeerde tot vrijspraak, ook omdat noch wederrechtelijke toeeigening noch toeeigening nadat de zaak in beklaagdes handen gekomen was, ge pleegd is. Adv.-gen. Mr. Telders vorderde evenwel beves- tiging van het vonnis a quo. ZEG A. const ateerde de erkenning door app. van zijne schuld, en wees er op dat app. en zijne vrouw, toen men later om het geld kwam, er zich op beriepen de quitantie te bezitten, waaruit de toeeigening bleek. Uitspraak 7 Februari a. s. De assistent ten post- en telegraafkantore te Yerseke, W. O., wegens verduistering van gelden en valschheid in registers bereids uit zijne betrekking ontslagen is nk gisteren te Bruinisse te zijn gear resteerd heden in 't huis van bewaring te Middel burg overgebracht. De inspecteur der posterijen en die der telegraphie waren gisteren te Yerseke ten einde de justitie uit Middelburg aldaar aanwezig, omtrent de frauden voor te. lichten. In de Hervormde kerk zijn thans niet minder dan 67 gemeenten langer dan 5 jaren zonder eigen predikant. In 15 gemeenten duurt de vacature reeds langer dan 10 jaren en in 8 gemeenten zelfs langer dan 15 jaren. De heer F. Domela Nieuwenhuis zal in verschillende plaatsen van het kiesdistrict Schoterland optreden om verslag te doen van zijne houding in de Tweede Kamer. In de nabijheid van Assen is de woning van S. Jans met den geheelen inboedel door een onbekende oorzaak geheel afgebrand. De kiuderen, die alleen te huis waren, werden met moeite gered. De Nederlanders kunnen er zich op beroemende grootste dampers der wereld te zijn, want zelfs de Vereenigde Statenwaar het tabaksverbruik 4£ pond per inwoner bedraagt, staan bij Nederland ver ten achter, de Nederlander nainelijk laat gemiddeld elk jaar 7 pond tabak in rook opgaan. Volgens la France zijn 71 soldaten van het negende bataljon jagers, te Longwy in bezetting, gedeserteerd en op Belgisch grondgebied aangekomen. De groote reclame held Barnum is nu ook voornemens te New -York een groot museum te doen bouwen als een gedenkteeken voor zijn naam en reputatie. In het Zuiden van Rusland maken de vele wolven het do bevolking en de reizigers zeer lastig. Op den weg van Odessa naar Nicolajeff verschenen eenige dagen geleden zoowat 200 van die lieve dieren tegelijk 1 Een nieuwe instelling Te Brooklyn New-York's voorstad, voeren zes vrouwlijke barbiers het scheermes. De Eiffel— toren op de Parijsche tentoonstelling zal aan het eind van Maart gereed zijn. De maatschappij in aandeelen, die hem gekocht heeft, is voornemens hem twintig jaar te laten staan. Uit Weenen wordt gemeld, dat een troep Turksche soldaten het katholiek serainarium te Scutari, in Albanie, aangevallen en de studenten wreed mishandeld heeft. Met behulp van eenige burgers nam de politie de soldaten gevangen. Door den Oosten- rijkschen consul is een klacht bij de Turksche regeering ingediend. In een staalfabriek te Crewe heeft een verschrikkelijk ongeluk plaats gehad door het breken van een kraan, waaraan zeven ton gesmolten metaal hing. De gloeiende massa stortte naar beneden, met het treurig gevolg, dat twintig man gruwelijk werden gebrand. Een schandelijke praktijk is door de politie te Leeuwarden ontdekt. Eenige verwaarloosde jongens aldaar, die zich herhaaldelijk schuldig maakten aan straatdieverijen, vooral van katten en konijnen, bleken door de opkoopers der gestolen zaken letterlijk tot diefstal te zijn aangezet. Ter aanmoediging ontviugen de jongens reeds van te voren eenig handgeld. De zaak is in handen der justitie. Eergisterenmiddag is in het Ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam een verpleegde uit een raam der derde verdieping gesprongen, hetgeen waarschijnlijk den dood tengevolge zal hebben. Hij werd sinds 21 Jan. aldaar verpleegd, en het was den directeur gebleken dat de man krankzinnig was. Gisteren was dan ook de rechtelijke machti- ging ontvangen hem naar het gesticht voor krank- zinnigen te laten overbrengen. Daartoe bevond hij zich gekleed op de zaal buiten bed. Hem zelven was van dit voornemen niets medegedeeld, maar hij was zeer onrustig, en van een oogenblik dat de oppasser bezig was het licht aan te steken, maakte hij gebruik om door de ruiten te vliegen met zulk een vaart, dat een stevige militair, die zich naast hem bij het raam bevond, nog wel trachtte hem tegen te houden, daartoe niet in staat was. Men meldt uit Haamstede aan de N. R. Ct.: Dat een koe eenen haas vangt, is zeker wel zeldzaam, maar wie heeft er ooit gehoord dat een hond eenen zalm vangt En toch is dit hier gebeurd. Gisteren bevond zich de konijnenvanger met zijne honden in de duinen onder Wester-Schouwen eenen zijner houden missende, ging hij dien zoeken en vond hem, met eenen zalm in den bek, aan het strand. Het kostelijk dier schijnt door den vloed zdo hoog op het strand te zijn geworpen, dat terugzwemmen onmogelijk werd. Het dier was in volmaakt goeden staat en woog circa 30 pond. Zaterdagmiddag heeft te Woudrichem een poging tot moord plaats gehad. De sluiswachter van de inundatiesluis, Jansen, kwam onverwachts in het huis van den opzichter der genie P. T. de Rooij, onder wien3 toezicht de sluiswachter staat. Op heftigen toon vroeg Jansen aan den heer De Rooij ,/Ik kom je eens vragen of je mij zoekt? ofen tegelijk haalde hij eene revolver uit zijn zak en legde op den heer R. aan. Vlug sloeg de heer R. het wapen uit de hand van zijn aanvaller. Toen op het hulpgeroep van mevrouw De Rooij eenige buren toesneldeu, ontvluchtte de sluiswachter met achterlating van de revolver, welke met eenige patronen geladen was. Uit Vianen wordt gemeld De strijd tegen de bedelarij wordt ook hier gelukkig aangevangen, en wel onder medewerking van het dagelijks bestuur, dat de iugezetenen driugend heeft aanbevolen geen aalmoezen meer aan bedelaars uit te reiken. Wie wat geven wil, geve het aan de armverzorgers. Ook tegen de vermomde bedelarij door neringdoenden in lucifers, papier en dergelijke, waarschuwen B. en W. de ingezetenen. In kleine gemeenten en vooral op het platteland klaagt men erg over de bedelaars. Men vergeet dat men het in zijne hand heeft, daar een einde aan te maken. Als er geen gevers meer zijn, zullen er weldra ook geen vragers meer gevonden worden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 2