Landbouwberichten. Gemengde berichten. Binnenland. Gedeputeerde Staten blijkbaar de gegrondheid van tot hen gerichte verzoeken tot verbetering van den dienst tusschen ler Neuzen en Ylissingen en terug hebben erkend en gaarne daartoe zullen medewer- ken, waarvan te verwachten is dat de Provin- ciale Staten hen nu spoedig tot eene voldoende regeling van dien dienst zullen in staat stellen. Eene derde gelegenheid tusschen Ter Neuzen en Yhssmgen en terug, in aansluiting met de beide laatste treinen uit Vlissingen is steeds eene bepaalde behoefte. Ook dient eene behoorlijke aansluiting met de Z eerste treinen uit \lissingen tot stand te worden gebracht, vermits dat de eenige gelegenheid voor deze streken is om vroegtijdig in Goes en verder gelegen deelen van Nederland te komen. De tegenwoordige, zeer gebrekkige stoombootdienst- regeling voor deze streken laat maar hoogst zelden toe van deze treinen gebrnik te maken. Er is volstrekt niet op te rekenen, daar niemand vooraf weet, wanneer de snelvarende boot vaart. Dat des niettegenstaande toch nog uit deze streken van die treinen eenig gebruik wordt ge- maakt, bewijst wel hoezeer daarvan bij eene goede dienstregeling partij zou kunnen worden getrokken. Dit ligt trouwens in den aard van de zaak. Bovendien geeft de bestaande vroegdienst ook gelegenheid vroeg over Vlissingen in VVestelijk Zeeuwsch-Vlaanderen te komen; welk een en ander niet alleen bevorderlijk is aan de ontwikke- ling der betrekkingen in de provincie, maar ook bepaald in het voordeel van den stoombootdienst zelven. Zeker is het hoogst onaangenaam reeds, als het nog nacht is, de legerstede te moeteu verlaten om op het bepaalde uur voor de Rechtbank te Middelburg te kunnen verschijnen, en terwijl van Ylissingen naar Breskens om 6 u., 8 u. en 10 u. voorm., daarbij telkens dadelijk terug, wordt gevaren, zou het zeker billijk wezen, ook nog te 8 u. voorm. van Ter Neuzen naar Vlissingen te doen varen. Bij het betrachten van groote zuinigheid evenwel is de vraag bestaanbaar of het belong van de provincie de meerdere uitgaaf, die daarvan zeker het gevolg zal zijn, wel gebiedend vordert. Gelukkig komen de meesten hoogst zelden of nooit met de Rechtbank in aanraking. Ook hebben velen te Ter Neuzen familie of goede vrienden, bij wie zij kunnen overnachteu en onf breekt het aldaar niet aan goede en goedkoope logementen. Wijders worden de getuigen in strafzaken behoorlijk scha- deloos gesteld. Dat de dienst moet worden onderhouden met goed zeewaardige en op groote afstanden, als Ter NeuzenVlissingen, tevens zeer snelvarende booten, dit spreekt van zelf, evenzeer als dat het van groot belang is dat de dienst ongestoord plaats vinde. Ter Neuzen met zijne zeer drukke scheepvaart, die zich steeds verder uitbreidt, heeft zeker niet minder dan Vlissingen behoefte aan eenen mist- hoorn en daarin kan te gemakkelijker worden voorzien wijl Ter Neuzen met eene zeer eenvoudige inrichting van dien aard zou zijn voldaan. Ook te Borsselen zou een misthoorn behooren te worden gep'iaatst. Bij nadere overweging zal wellicht worden erkend dat het Rijk hiervoor behoort te zorgen en dat in ieder geval door het bestuur van de provincie de verwezenlijking van deze zaak ernstig dient te worden bevorderd. Bovenal mag worden verwacht, dat dit bestuur met alle kracht zal ijveren voor de zeer spoedige tot standkoming van de zoo lioog noodige ver betering van de haven van Ter Neuzen, hetgeeu dan toch zeker uitslu'itend eene Rijkszaak is ter vervanging van eenen toestand, die volgens heeren Gedeputeerde Staten zoo gebrekkig is, dat daardoor zelfs eene voldoende regeling van den stoombootdienst tusschen Ter Neuzen en Vlissingen wordt tegengehouden. Indedaad is het met het oog op de drukke scheepvaart op Ter Neuzen erg dat de haven aldaar tegenwoordig eigenlijk niet auders is dan, zooals Gedeputeerde Staten het zoo juist uitdrukken, eene geul, die veelal door binnen- geloopen en aan den grond gevallen schepen is versperd, en van wege het bestuur der provincie kan, wegens het groote belang, hetwelk bij de zaak ook voor de provincie is betrokken, moeielijk genoeg worden gedaan om het vrij binnenloopen van de haven ten alien tijde te verzekeren, hetgeen trouwens gemakkelijk is te bewerkstelligen, maar toch behoeft eene goede regeling van den stoombootdienst op Ter Neuzen daarop geenzins te wachten. loegestemd kan niet worden dat er bezwaar bestaat om, zoo noodig, bij de haven ten anker te komen, maar dit zal trouwens wel zelden of nooit noodig wezen, vermits in de haven ook een buitensteiger aanwezig is, terwijl al verder bijna altijd wordt over het hoofd gezieu dat over den vloed de haven van Ter Neuzen zeer gemakkelijk is aan te doen. Met behulp van misthoorns te Borsselen en ler Neuzen en van andere voorzorgsmaatregelen, die door bemiddeling van het uitstekend Loods- wezen zeker wel onder bereik liggen, kan, bij het inachtnemen van de noodige bedachtzaamheid, waar- toe natuurlijk in de eerste plaats zeer langzaam varen wordt gevorderd, tusschen Ter Neuzen en klissingen, waar het vaarwater zoo ruim is, zeker ook bij mist worden gevaren, zonder vrees voor omboog varen, wat thans maar al te veel gebeurt, of andere ongelukken. Bijzondere opmerkiug verdient hier dat de thans nog in leven zijnde schipper Jojakim Verlinde van Ter Neuzeu, vroeger, toen er nog geen stoomboot dienst op de V ester-Schelde bestond, belast met het brieven-vervoer per zeilvaartuig tusschen Ter Neuzen en Vlissingen en omgekeerd, zich zelden of nooit door mist liet ophouden en o. a. met behulp van kompas en dieplood de reis er steeds goed afbracht. En toch is bij mist, zooals lichte- lijk te begrijpen is, het varen met een zeilvaartuig buitengewoon veel moeielijker dan met een stoorn- schip. Schipper Verlinde werd dan ook algemeen als een bekwaam en ondernemend, doch tevens zeer voorzichtig en beleidvol, kortom als een in alle opzichten uitstekend schipper ten hoogste geprezen. W at ook zeer tegen het provinciaal belang, even zeer als tegen dat van den stoombootdienst zelven is, zijn de hooge passagiers-vrachten. Werden die beduidend lager gesteld, het verkeer tusschen de verschillende deelen van de provincie zou er aan- merkelijk door worden uitgebreid. terwijl nu bijna niemand reist zonder bepaalde noodzakelijkheid, zouden anders zeer veleu voor hun genoegen de verschillende deelen van de provincie bezoekenen aldus zou, tot groot voor deel van de provincie, het verkeer krachtig worden aangekweekt. Ter Neuzen, 15 Januari 1889. EEN INGEZETENE. Jot half drie na middernacht aan de sponde waakte. Tegen den morgen trad eenige beterschap in, echter niet van dien aard om aan een eenigzins langdurigen vooruitgang te doen gelooven. De Zaterdag is rustig; voorbijgegaan, maar de krachten zijn veel verminderd, zoodat de burge- meester van Apeldoorn door den omroeper bij bekkenslag in de geraeente heeft laten bekend maken, dat wegens de ernstige wending in 's Kouings ziekte, de uitvoering van het oratorium Elias niet zal doorgaan. De doktoren Vlaandereu eu Vinkhuizen bleven dezen nacht op het Loo. Met volkomeu zekerheid kan nog worden be- richt, dat hoewel de krachten des Konings afnemen en het gebruik van voedsel voortdurend minder wordt, op het Loo thans nog niet voor oogeublik- kelijk gevaar wordt gevreesd, hoe donker de toestand ook wordt ingezien. Het was Zaterdag voor het eerst sedert eenige weken dat Z. M. zich niet aan den arbeid heeft kunnen begeven, maar den geheelen dag het bed hield. Een nader bericht uit Apeldoorn, d.d. 12 Jan. meldtDe Koning had in den afgeloopen nacht een hevigen aanval van pijn, waarbij zich ver- schijnselen vertoonden, die, aan een attaque deden denken. Heden had de Koning zijn voile bewust- zijn. De dag ging kalm voorbij en ook heden avond is geen ongunstige verandering waargenomen, maar was de toestand kalm. Toch maakt men zich bezorgd. Gisteren seinde men ons uit 's HageDe Koning bracht gisteren en ook den laatsten voor- nacht rustiger door. In den nanacht werd de hooge lijder onrustig. De algemeene toestand veranderd niet. Z. M. blijft weinig voedsel sre- bruiken. Een telegram van heden ochtend luidtZ. M. heeft een rustiger nacht doorgebracht en bevindt zich naar omstandigheden vrij wel. Het officieel telegram ons heden middag ge- worden is nagenoeg van den zelfden iuhoud. TER .YEUZEN, 15 Januari 18,S9. rechters meesleepte, wanneer hij voor de rechtbank P'eitte. Heden hebt gij geleden en morgen zult gij opnieuw lijden. Gij hebt behoefte aan een man, die u beschermt, u verdedigt en u bemiut, een man, wiens liefde zoo rein is, dat zij alle droevige herinneringen in uw hart uitwischteenen man, die het zoover brengt, dat gij hem ook eens bemint.' Leu zware zueht steeg op uit Gabrielle's borst zij aarzelde nog een oogenblik, daarna legde zij hare hand in die van den jongen advocaat en sprak Dan zult gij dien man zijn Hare stem beefde en tranen kwamen haar in de oogen. Buiteh zich zelf van vreugde en nauwelijks in staat zich zelf te beheerschen, zonk Lachenal voor haar op de knieen en scheen geheel bedwelmd door de overmaat van geluk. DERDE DEEL. HOOFDSTUK I. Vier jaren waren reeds verloopen, sedert Gabrielle De Eairieres mevrouw Lachenal heette en niet een enkele maal had zij reden gehad berouw hierover te gevoelen. Zij scheen gelukkig te zijn, een geluk, dat zich openbaarde door gerustheid en afgetrokkenheid. De tijd, het krachtigste geneesmiddel voor alle wonden, had de bittere smart haars harten gelenigd en de wereld, even veranderlijk in haar haat als in hare vriendschap, opende voor de echtgenoote van den talentvollen, beroemden jongen advocaat, be- reidwillig hare kringen. De ernstige wending in's Konings toestand door ons verledeu Zaterdag per bulletin aan vele onzer lezers medegedeeld begon zeer onverwacht Vrijdag- avond te 9 uur. Zijne Majesteit werd, in bed zittende, door een soort van verdooving overvallen, die in verband schijnt te staan met nieuwe com plication van de chronische kwaal (men spreekt van hersen verweeking,) en waardoor een drinkkop dien de Koning in de hand had hem ontviel. Op het geluid van den val schoten de kamerdienaars toe, en den Koning bewusteloos vindende, waar- schuwden zij de Koningin. Groote ontsteltenis ontstond ten paleize. Dr. V laanderen was spoedig aanwezig. Weldra werd naar Dr. Vinkhuizen geseind. De verdooving duurde ongeveer den ganschen nacht. Z. M. herkende zijne omgeving niet, ook niet de Koningin die Na haar huwelijk waren velen tot haar gekomen om vergilfenis te vragen voor den laster en de beschuldigingen van het verledeu. Het huwelijk had haar de verl >ren hoogachting teruggeven, en men kon aannemen, dat hiermee ook het geluk wedergekeerd was. Gabrielle ging door voor eene geestelijk rijk begaafde vrouw, die in gezelschap veel opgang maakte, men zou niet in het stille, melauchonische jonge meisje van voorheen de elegante en fiere dame vermoed hebben, die nu het sieraad van alle voornatne kringen was. Hetgeen hare schoonheid bijzonder verhoogde, was de uitdrukking van zachtmoedigheid en goed- heid, die zij nimmer verloochende. Haar oog scheen een mengsel van liefde en teederheid, van hare lippen vloeiden slechts welwillende woorden, zelfs voor hen, die haar vroeger onrechtvaardig behandelden. Hare woning die zij zelden verliet, bleef steeds voor de noodlijdenden geopend. Allen, die troost en hulp zochten, kwamen tot haarzij had tranen van medelijden voor alle smart, leniging voor alle ellende,en hare hand deelde k wistig aalmoezen ait. Eens had men haar de giftmengster genoemd, nu werd haar naam gezegend. Mevrouw De Eairieres bewoonde alleen met hare dienstmeid een huis dicht bij de woning van Lachenal. In den beginue was men over deze scheiding ten zeerste verwonderd. Waarom, vroeg men zich af, woont zij niet bij hare kinderen Dit ware veel natuurlijker. (Wordt vervolgd.) De provinciale stoomboot Zelandia, Zaterdag van Hoedekenskerke koraende, geraakte door dikken mist vdor de Oesterputten alhier aan den grond, bleef daar zitten tot s avonds 10 uur, als wanneer dezelve wederom zonder schade vlot kwam en den volgenden morgen wederom in den dienst van hier vertrok. Zaterdagnamiddag werd in den dienst tusschen Vlissingen en hier voorzien door de Walcheren. Zondagmorgen geraakte, tengevolge van zwaren mist, op de Suikerplaat, nabij deze haven, aan den grond de Engelsche stoomboot Clan Murray, kap. Norfolk, met graan en katoen, van Bombay naar Antwerpen bestemd. Den daarop volgenden nacht is zij, oogenschijnlijk in goeden staat, met behulp van eenige sleepbooten wederom afgebracht en op de reede geankerd en vervolgens Maandagmorgen naar Antwerpen vertrokken. In deze gemeeute heeft zich onder de paarden ook een geval van de ziekte «,Influenza" voorgedaan. Met ingang van 15 Januari a. s. zijn ver- plaatst de kommiezen der 4e klasseJ. Kosten van Sas van Gent naar Brouwershaven, A. van Laere van Koewacbt naar Sas van Gent en F. Roorda van Philippine (tijd.) naar Koewacht. Bij de openbare verkooping van bouwland enz., »op gisteren alhier, ten overstaan van den notaris C. J. A. Fercken, werden eigenaars van koop 1. 3. H. 73 A. 70 C. bouw— en weiland, in den Pierssenspolder, de heeren A. Doeselaar en C. Tollenaar te Hoek, voor 3857 de massa of f 460 per 44 A. 56 C. (Gentsch gemet)koop 2. 2 H. 76 A. 50 C. bouwland, in den Bontepolder, de heeren A. de Mul en A. P. Eekman te Zaam- slag, voor 3909 of 630 per als boven koop 3. Van de rechten der familie Eekman en De Mul op de slikken, schorren en verdere aan- wassen in het Axelsche Gat, vdor den Bontepolder, de heeren Joz. de Feijter en G. Dees Pz. te Ter Aeuzen, voor f 200 in massa. Alles gelegen in de gemeente Ter Neuzen. Hoek, lu Jan. Heden had alhier van wege de vereeniging ,/Doelmatige Samenwerking" de aanbe- steding plaats van de levering van 63,100 K.G. kunstmeststoffen en 29,300 K. G. chilisalpeter. Voor het eerste gedeelte hadden ingeschreven de heeren H. J. Vlaeminck, te St. Jan Steen, voqr /8,74; F. Dellaert, te Westdorpe, voor 8,43 en J. F. Adriaansens-Polfliet, te Walsoorden, voor /8,26i per 100 K.G. Aan den laatsten inschrij- ver is de levering gegund. Voor de chilisalpeter schreven in de heeren: P. J. Scheele, te Ter Neuzen, voor f 13,71 J. F. Adriaansens-Polfliet,te Walsoorden, voor/13,57 en A. Dieleman, te Axel-Sassing, voor 13,50 per 100 K.G. Aan geen der iuschrijvers is deze levering gegnnd. Boschknpelle. De loop der bevolking dezer gemeente was over het afgeloopen jaar als volgt Geboren 22 m. en 19 vr. totaal 41. Overleden 22 m. en 18 vrouwen totaal 40. In de gemeente vestigden zich 34 m. en 20 vr. totaal 54. Git de gemeente vertrokken 30 m. en 17 vr. totaal 47. Levenloos aangegeven 2 m. en 2 vr. totaal 4. Bevolking op 31 December 1887 638 m. en 6*1 vr. totaal 1279. Bevolking op 31 December 1888 642 m. en 645 vr. totaal 1287. Alzoo eene vermeerdering van 8 personen. Onder het getal sterfgevallen komen voor gehuwde m. 7, gehuwde vr. 2, weduwen 5, jongelingen 2, jonge dochters 2 en kinderen beneden de 10 jaren 22. Er werden 9 huwelijken gesloten, als 8'tusschen jongnaans en jonge dochters en 1 tusschen jongman en weduwe. 1 iiilippine. In den nacht van Donderdag op vnjdag jl. werden kippen ontvreemd bij den land- H. E. Duijvetter in den Clarapolder. Op e'en turfje als men in 't veen is, komt het niet aan, maar 44 dat was wat kras en daarom ging de boer ook iu den vroegen morgen naar onzen gemeente- veldwachter J. B. Raes, om daarvan aangifte te doen. Deze ging terstond met den boer mede en ontdekte, dat de kippendieven met een ladder elf pannen van het nog al hooge dak hadden genomen en eene panlat doorgesneden, om de hoogst slapende kippen, want die zijn gewoonlijk de jongste, te kunnen bemachtigen. Ook uit de onduidelijke voetsporen in het slijk was op te maken, dat de dieven met hun beiden geweest waren, en dat zij uit Belgie kwamen bewezen hunne voetstappen op den vrijen dijk. t Beste was dus eerst de hulp der politic te Bouchaute in te roepen, doch deze was niet in staat eenig licht in de zaak te brengen. Bitter teleurgesteld, dacht onze wakkere politieman na, wat te doen. ^Natuurlijk zullen de dieven," dacht hij, „hun gestolen goedje naar de eene of andere markt brengen Maar, sapperloot dat is waar ook. Morgen is't kiekenmarkt te Brugge, en k zou er een pop onder durven verwedden, dat ik daar de dieven vinden zal." Dus morgen in Brugge. Zoo gezegd, zoo gedaan. Er werd overeengekomen met boer eu knecht des nachts naar Brugge te reizen en vdor hall negen in den morgen zat ons drietal, de veldwachter in burgerkleeding, heel gezellig hi een herberg op de kiekenmarkt. Meer en meer stroomt het volk toe, de verkooping der der kiekens begint, en 11a weinisre oogenblikken erkent de boer zijn vermiste dieren.~ Nadat hiervan de stedelijke politie was verwittigdwerd de kiekenkoopman, een bekende bij de justitie, inge- rekend. Van de 44 stuks had hij er 14 verkocht en onder de overigen waren nog 8 dooden. Rapenburg, 9 Jan. Heden vierde het am- bachtsgilde <,Het vies Gespan" weder haar jaarfeest. Evenrain als de vorige jaren waren ook nu kosten noch moeite ontzien, om dit feest zoo luisterrijk mogelijk te maken integendeel, door het steeds grooter wordend aantal leden was men dit jaar in staat meer te doen dan vroeger. De gebruikelijke optocht, waarvan de inderdaad prachtige praalwagen van den schutspatroou St. Joris, de hoofdfiguur was, lokte dan ook tal van nieuwsgierigen naar buiten om het gezelschap te zien voor bij trekken. Eere dan, in de eerste plaats aan het Bestuur, dat ons zoo belangeloos een genoeglijken dag be- zorgdeeere aan de leden voor de goede ver- staudhouding onderling maar ook vooral eere aan den heer Pi 1. Lemseu alhier, voor zijn cnl en hartelijk onthaal. Dat bovengenoemd gezelschap steeds meer en meer in bloei toeneme zal voorzeker veler wensch zijn De gemeente-veldwachter alhier, die den 22 December 1888 plotseling krsnkzinuig werd, is I den 5 Jan. j.l. reeds overleden. Voor de vacante I betrekking, salaris pi. m. 350, hebben zich reeds eene menigte sollicitanten aangemeld, ofschoon nog geene oproeping is gedaan. Borssele, 14 Jan. Onze predikant, de heer J. A. van luijnen, maakte gisteren aan de gemeente bekend, dat hij voor het onlangs ontvangen beroep naar Boven-Smilde heeft bedankt. Het aantal passagiers hier in het afgeloopen jaar aan het veer aangekomen of vandaar vertrokken bedraagt 2632 personen tegen 2702 in 1887. Als gewoonlijk werden eenige reizigers teleur gesteld, daar de veerschipper enkele malen door hevigen wind of storm belet werd zijn dienst te doen. RECHTSZAKEN. Arrondisseinents-recktbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van heden het volgende vonnis uitgesprokeri L G., oud 33 j., metselaar te Zuiddorpe, is wegens beleediging veroord. tot 5 boete of 5 dagen hecht. Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt: Ossen fr. 0,64 tot fr. 0,90; stieren, koeien en runderen fr. 0,44 tot fr. 0,68; alles berekend per kilo levend gewicht. Kalveren fr. 0,83 tot fr. 1,28vette varkens fr. 0,85 tot fr. 0,95. Voor vlas werd per 3 kilo besteedte Aalst fr. 3,27 tot fr. 4,36Mechelen fr. Ware- gem fr. 3,45 tot fr. 3,75; Thielt fr. 5,00; Deinze fr. 4,00 tot fr. 5,00 St. Nicolaas fr. 4,35 en te Brugge fr. 5,07. De Amsterdamsche Sportclub heeft wegens den zorgwekkenden toestand des Konings de avond- feesten, welke nog op haar programma stonden, uitgesteld. Morgen vertrekt de heer De Salis met de rijders

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 2