Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. SloomMiieiist op ie Wester-ScMile. bb No. 2470. YVoensdag 16 Januari 1889. 29® Jaargang. AANBESTEDING afgraving Vestingwerken. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIlN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Gr»otere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Dit bind verachljnt Dinsdag- en Vrijdagavond blj den uitgever P. J. VAN DE SANDE te Ter Neuzen. BURGEMEESTER en WETflOUDERS van Sas van Gent, brengen ter kennis van gegadig- den, dat zij op Donderdag den 24 Januari 1889, des namiddags ten twee ure, bij enkele inschrijving, in het openbaar zullen aanbesteden Het afvoeren van een gedeelte der voormalige vestingwerken te Sas van Gent, De voorwaarden van aanbesteding liggen ier lezing op de gemeente-secretarie. De aauwijzing zal plaats hebben op den dag der aanbesteding, des voorvniddags uur. Sas van Gent, den 10 Januari 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Mr. L. STEVENS. De Secretaris, L. N. STUBBti. Vroeger dan wij dacbten kregen wij van geachte zijde, van „eenige belangstellenden" en van een »inwouer dezer gemeente," de volgende critiek op 't antwoord van HH. Gedepuleerde Staten. Ons oordeel over dit schrijveu geven wij niet, maar bevelen de lezing hiervan ten zeerste aan. Red. De dienst op de Wester-Schelde, wij behoeven het zeker niet uiteen te zetten is een zaak, waarbij iedereen belang heeft. Wij vertrouwen dan ook dat de beraadslagingen in de verschillende ge- meenteraden den indruk zullen bekend maken, welken het scbrijven van Gedeputeerde Staten op ons publiek gemaakt beeft. Wat ons betreft, na het stuk andermaal aan- dachtig gelezen te hebben, moeten wij ronduit verklaren, dat het ons nog minder bevredigt dan bij de eerste lezing of om ons gedacht juister uit te drukken, dat wij ten boogste verbaasd staan over een dergelijk schrijven van een dergelijk college. Het is alsof het onzen gemeentebesturen zeer kwalijk wordt genomen, dat zij voor de be- langen hunner gemeente durven opkoinen en dat de Middelburgsche heeren veel beter weten wat ons past dan wij zelven, zoodat de meest bescbeiden vragen eigenlijk niet te pas komen. Mocbten al onze gemeentebesturen er toe over- gaan om aan de openbare zaak eene meer openbare behandeling te geven, dan tot dusverre het geval PEUILLETON. Hij had haar zijne liefde nog niet bekend en hij bezat kracbt genoeg om zijne lippen het zwij- gen op te leggen en door woorden niet te verraden, wat zijne oogen maar al te duidelijk verkondigden. Hij hoopte, maar zette het geluk der toekomst niet op het spel door onberaden ijver. Hij butoon- de zich getrouw, welwillend, gelaten en wachtte. Zulke groote standvastigheid moest eindelijk beloond worden. Op een Zondag, toen Gabrielle uit de kerk kwam, waarbeen mevrouw De Eairieres haar niet had kunnen vergezellen wegens eene onge- steldbeid, sloot zij zich in hare kamer op en begon luid te weenen. Lacbenal bevond zich in een aangrenzend vertrek. Hij had het jonge meisje naar huis zien komen en hare bleekheid bemerkt. Toen zij met roode oogen en bleeke wangen uit hare kamer trad, bevond zij zich eensklaps tegen- over den advocaat, en verschrikte op zijn gezicht. Zijt ge reeds lang daar vroeg zij. V ergeef mij, antwoordde hij, ik heb u geboord. Toen zonk zij op eenen stoel neer en verborg haar aangezicht in de handen. Voor het eerst, riep zij uit, ga ik alleen naar de kerk en hiervan maakt men gebruik om mij te bespotten. Wie is die ellendeling riep Lachenal. was, het aldus uit de hoogte behandeld worden (dit toch is het rechte woord) zou spoedig tot het verleden behooren. Ter inleiding tot de besp.reking van den dienst op de Wester-Schelde zullen wij op een paar punten in het scbrijven van Ged. Staten opgenomen, de aandacht vestigen. Ter Neuzen zou gaarne het vertrek der eerste boot des morgens om zes uur blijven behouden desnoods vervroegen, ten einde om 10 uur reeds in Rotterdam te kunnen zijn. Gedeputeerde Staten zijn van oordeel dat het grootste gedeelte van het 5e district zou worden gebaat door een later uur van vertrek. Wij laten het aan onzen geineente- raad over dit punt te bespreken, doch wanneer wij ons plaatsen op het standpunt van Gedeputeerde Staten, dan begrijpen wij van hunne redeneering hoegenaamd niets. Het grootste gedeelte van het 5e district zou gebaat worden door het uur later te stellen, doch dat mag niet gebeuren omdat het bezwaar zou verplaatst worden naar Walcheren Men is dus in Middelburg van meening dat de proviucie de provinciale dienst in het leven heeft geroepen voor het gemak van Walcheren Wij hebben tot heden gemeend dat de inwoners van bet 5e district verplicht zijn, nu en dan naar Middelburg te reizen, omdat Middelburg de hoofd- plaats is der proviucie, het centrum der Rijks- administratie en vooral de zetel der rechtbank, en dat derhalve de provincie begreep, dat er ook eenige gelegenheid moest zijn voor onze bevolking om in Middelburg te komen, en dus daatom de provinciale stoombootdienst oprichtte. De inwoners van het 5e district moeten derhalve naar Middelburg des morgens, doch wie moet er des morgens van Walcheren naar het 5* district? Voor zooverre ons bekend is, komen met de eerste boot uit Vlissingen slechts enkele reizigers mede, voor wje bet vrijwel onverschillig is, waar zij den nacht doorbrengen, en of zij een uur vroeger of later te Ter Neuzen aankomen. Gedeputeerde Staten zijn bevreesd dat de correspondentie met de Belgische treinen zou worden gemistDat de inwoners van het 4e district over Breskens, Vlis singen en Ter Neuzen naar Belgie reisden, zooals men bet doet voorkoinen, was ons tot heden onbekend, wij verkeerden in de meening dat het 4e district vroeger over Eecloo, later over Maldeghera naar Belgie ging. Of zou men soms willen zeggen, dat de inwoners van Walcheren gewoon zijn over Ter Neuzen naar Belgie te reizen Ook daarvan hebben wij tot heden weinig bespeurd, doch mocht dat werkelijk het geval zijn, dan geven wij hen den raad dat voortaan niet meer te doen. De eerste trein naar Gent kunnen zij niet meer halen, zij moeten dus wachten tot 12,20, zoodat zij veel vlugger en goedkooper over BreskensMaldeghem kunnen gaan. Het is waar dat men van Walcheren Het zijn verschillenden. Om het even, spreek Ik zweer u voldoening Het arme kind lachte treurig en sprak het zijn vrouwen Dan is er niets aan te doen, hernam Lachenal ontmoedigd. In den avond van denzelfden dag bevond hij zich weer bij haar. In den loop van het gesprek greep hij hare hand en zeideGabrielle, er is een dag in mijn leven geweest, waarop ik meende, geluk te mogen hopen. Toen viel die gebeurte- nis vooreen man verscheen en mijne hoop, welke in die stormachtige oogenblikken verdween, kwam nooit terug. En toch, laat het mij eindelijk zeggen, ik bemin u; voor u ben ik bereid alles te doen, alles op te offeren. Ik weet het, hernam Gabrielle. Hij, die mij zooveel nadeel deed in uw hart, is weg en zal wel nooit terugkeeren. Er liggen tusschen u en hem ouoverkomelijke hinderpalen weet gij dat niet Dat is zoo. Ook hij weet dat, en als teergevoelig man zal hij vermijden door zijne terugkomst uwe smart te hernieuwen. Ik wil hem ook niet meer terugzien en verzoek u niet meer over hem te spreken. Dit is de eerste keer, mejuffrouw, ik beloof u, dat het ook de laatste keer zal zijn. Beiden zwegen een oogenblik j daarna- begon hij om 7,20 vertrekkende den trein van 10,05 naar St. Nicolaas kan hebben, doch die trein komt eerst te 11,14 te St. Nicolaas, terwijl dezelfde reizigers reeds om 10,36 in Antwerpen zullen zijn, wanneer zij om 7,24 uit Middelburg vertrekkende over Roosendaal de reis nemen. Men ziet dus, dat de Middelburgsche heeren, die alles zoo fijn willen weten, het glad mis hebbeD, en dat, wanneer zij gelijk hadden, het grootste gedeelte der bevolking van het 5e district zou worden opgeofferd aan enkele reizigers. De bewering dat het bezwaar maar moet blijven bestaan omdathet altijd bestaan heeft, noemen wij anti-diluviaansch. En wat de insinuatie betreft, alsof de meerge- goeden slechts klagen, omdat zij ongewoon zijn hunne legerstede op zoo vroege uren te verla- ten soms noodig is, laten wij geheel ter be- antwoording over aan de gemeentebesturen zelven, doch wij gelooven dat, wanneer een dier besturen iets dergelijks geschreven had aan Gedeputeerde Staten, die heeren spreken zouden, en terecht, van een echte kwajongensstreek. Ook het antwoord op de vraag om de laatste reis uit Vlissingen later te stellen verdient de aandacht. Vooropgesteld zij (aldus beginnen de heeren) dat reeds in den afgeloopen zomer onge- vraagd een aanvang is gemaakt met eene derde reis. Het woordje ongevraagd is inderdaad kostelijk Het wil zooveel zeggen als: ,/dorame boerenjongens, waar durven jnllie over meepraten, wij hebben de wijsheid in pacht, en weten beter wat jullie past, dan gij zelfkomt dus onzen kostbaren tijd niet nicer rooven, ongevraagd krijgt ge alles wat gij kunt erlangrn behalve wat niet ongegrond en niet onredelijk schijnt." Op gevaar af van de heeren nog meer uit hun humeur te brengen, willen wij thans ook eene vraag doen. Indien er den vorigen zomer geen driemaal ware gevaren geworden en alles bij het oude ware gebleven, had de provincie dan wel noodig gehad anderhalve ton in Walcheren te laten verwerken om de dienst op de Wester- Schelde te verbeteren Het is niet aannemelijk dat de provincie dat bedrag uit de beurzen der belastingbetalenden zou geklopt hebben enkel en al leen om de maatschappij „de Schelde" werk te ver- schaffen. Het oordeel van Gedeputeerde Staten omtrent de haven van Ter Neuzen mag niet onbesproken gelaten worden. Wanneer men een dergelijk oor deel, uitgesproken door het dagelijksch bestuur der provincie in een officieel stuk leest, dan moet men noodwendig tot de gevolgtrekking komen, dat onze haven de meest onveilige is van het vaste land. Gelukkig dat het steeds toenemend aantal schepen, die hier komen lossen, het afdoend bewijs leveren, dat de zeelui er anders over denken. Doch gesteld weer als hij niet terugkeert en dit kan hij niet zult gij dan alleen door het leven gaan Waartoe deze vraag? Het leven kan lang zijn en dan is het zeer treurig alleen te staan met zulke droevige herin- neringen. Het lijden heeft in mij elk gevoel van geluk verstikt. Met de vreugde kan ook het geluk weder- keeren. En wie moet deze vreugde aanbrengen. Een-man, op wien gij kunt vertrouwen. Is er dan maar alleen vertrouwen noodig voor eene vrouw, die zich wegschenkt aan de liefde van een man Het overige kan komen. Ik geloof het niet. Gabrielle, smeekte Lachenal op teederen toon, die het jonge meisje verwonderde, neem mij aan tot uw beschermer, tot uw bruidegom, tot uw echtgenoot, mij, die u genoeg bemin om mij reeds gelukkig te achten, indien gij mij slechts met een weinig achting kondt beloonen. Gij vergist u, mijnheer, gij vergist u, sprak Gabrielle, den jongen man de hand reikende ik gevoel niet alleen voor u achting, maar eene op- rechte vriendschap en eene onbegrensde dankbaar- heid. Geloof niet, dat ik de diensten vergeten heb, die ge mij en mevrouw De Eairieres beweest. Ik weet, wat gij voor ons en bijzonder voor mij hunne zienswijze ware juist, dan hadden de heeren ons meer genoegen gedaan door ons te schrijven dat zij (zooals trouwens hun plicht medebrengt) zich, op het vootspoor van de heeren Moolenburgh en alter, gewend hadden tot de Regeering, en op verbetering hadden aangedrongen. W anneer men zoo voortclurend in angst verkeert en bevreesd is voor averijen en schade, laat men den dienst dan maar geheel opheffen, dan is men zeker dat er nooit iets gebeurtde la prudence c'est bon mais pas trop n'en faut. Eindelijk nog een enkel woord over het slot, dat ook zeer merkwaardig is. Alle verzoeken worden van de hand gewezen, doch nauwelijks is dit geschied of men begint te beloven, maar dat wil men toch eigenlijk ook niet van daar, dat men iets belooft, maar er bijvoegt, dat er niet vast mag worden op gerekend. Die houding roept ons het beeld voor den geest van een kwajongen, die, terwijl hij kwaad doet, onverwacht een veeg om de ooren krijgt van een man op leeftijd, eerst beteuterd staat en dan, steeds achteruitloopend, de vuist bait en dreigend roept, terwijl hij zich steeds verwijdert»gemeene kerel, kom nog eens aan m'n lijf als je durft." EENIGE BELANGSTELLENDEN. De Provinciale stoombootdienst op de Wester-Schelde. Ongetwijfeld zullen zeer velen met groote belang- stelling hebben kennis genomen van de belangrijke, in het vorig nummer dezer courant voorkomende mededeeling aangaande den provincialen stoomboot dienst op de Wester-Schelde, daar die zaak de groote belangen der provincie raakt en het bij eenig nadenken zoo duidelijk is als de dag, dat de ontwikkeling der betrekkingen in de provincie, waaraan juist in Zeeland nog zoo veel ontbreekt, dringend voldoende en goed geregelde verkeerge- legenheden tusschen Zeeuwsch-Vlaanderen en den overwal vordert. Zeer ten nadeele van de provin ciale belangen, niet het minst voor de streken aan gene zijde van de Wester-Schelde, is thans de dienst tusschen Ter Neuzen en Vlissingen zeer onvoldoende. Terwijl tusschen Walsoorden en Hansweert 3 malen en tusschen Breskens en Vlissingen zelfs 5 malen per dag wordt gevaren, biedt Ter Neuzen, dat gelegeu is aan 2 groote spoorweglijnen, reeds ruim 6000 zielen telt en dat met zijne drukke scheepvaart voortdurend sterk in bevolking en ontwikkeling toeneemt, slechts 2 malen per dag, waarvan de laatste keer gewoonlijk reeds ten 10 u. 30 m. voorm., gelegenheid tot verkeer met de hoofdplaats van de provincie, Vlissingen, Goes en verdere deelen van Walcheren en Zuid Beveland. Hoogst verblijdend is het daarom dat heeren gedaan hebtoveral, waar men ons aanviel, hebt gij ons verdedigd. Uwe handelwijze was edel, moedig, en des te edeler, omdat ik u toenmaals haast terugstiet en u mijne liefde voor eenen anderen duidelijk liet blijken. Ik leed zwijgende en zal verder lijden, zonder u lastig te vallen, indien dit uw wil is. Ik dank u, maar geloof mij, zooveel zelfver- loochening en getrouwheid is voor mij niet ver- loren gegaan. Ik heb duidelijk in uw hart gelezen en u nooit beter hegrepen, dan toen ge zweegt, daar gij mijn gewond hart verschoondet. O, laat mij dan deze wonde genezen Zou mijn hart zich nog ooit kunnen openen voor eene nienwe liefde Maar ik bemin u, ja, ik zal u dubbel berainnen en alien tot zwijgen brengen, die het wagen u aan te vallen. Bedenk het wel, Gabrielle, gij hebt eenen sterken arm noodig. Zijt gij eenmaal geliuwd, dan zal men niet alleen zwijgen, maar u ook hoogachten als voorheen. Daarvoor zal ik zorgen. Zij glimlachte treurig en zeide ik heb de wereld met voeten getreden, maar ik terg niemand. In dien gij mij dezen morgen hebt zien weenen, was dit, omdat de beleediging nieuw en onverwacht was; morgen zal ik weer onverschillig zijn en mij aan geen praatjes storen. O, maak u niet sterker, dan ge zijtriep Lachenal op dien overtuigenden toon, die het volk en de TER \E! ZE.\S(1E <J01RA\T

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 1