Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Stooiliooleiist op 3e Mer-Mele. m QtFiriiBn&svBiu No. 2469. Zaterdag 12 Januari 1889. 29e Jaargang* alb-ravins: Vestingwerken. AANBESTEDING ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADVEKTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grsotere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot bet plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Kit blad verschljnt Dinsdnt- en Vrljdagavond bij den altgever P. J. VIM DE SANDE te Ter Neuzen. O O O BURGEMEESTER en WETtlOUDERS van Sas van Gent, brengen ter keunis van gegadig- den, dat zij op Donderriag den 24 Jantiari 1889, des namiddags ten twee ure, bij enkele inschrijving, in bet openbaar zullen aaubesteden Het afvoeren van een gedeelte der voormalige vestingwerken te Sas van Gent. De voorwaarden van aanbesteding Hggen ter lezing op de gemeente-secretarie. De aanwijzing zal plaats hebben op den dag der aanbesteding, des vooriniddags 9| uur. Sas van Gent, den 10 Januari 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Mr. L. STEVENS. De Secretaris, L. N. STUBR^. AVij meenen verplicbt te zijn onzen lezers raede te deelen wat Ged. Staten hebben geantwoord op het adres door de gemeentebesturen van Sas van Gent, Hoek, Ter Neuzen, Philippine, Overslag, Westdorpe en Zuiddorpe aan dit College gezonden. Misscbien komen wij nader op dit schrijven terug; het zal onnoodig zijn op te merken dat het ons geenszins bevredigt. Wij zullen afwachten wat in de zittingen van de verschillende gemeen- teraden hierover zal gezegd worden. „A1 dadelijk valt in bet oog en blijkt ook nader uit den strijd tusscben de wenschen van de ver schillende adressauteu, dat ieder hunner alleen de belangeD van eigen woonplaats heeft voorgestaan, zonder eenige rekeuing met de belangen van elders wonenden te bouden. Van daar dat het hun zoo gemakkelijk schijut de middelen aan te wijzen, welke tot hun doel kunnen leiden. Van het standpunt van Gedeputeerde Staten, die met het voorhanden materieel moeten trachten zooveel mogelijk in de behoeften van alien te voor- 2ien, moeten de middelen echter spoedig onaanne- melijk blijken, oradat zij deels onvoldoende zouden zijn en deels nieuwe bezwaren zouden stellen ill de plaats der ontwekene. In de eerste plaats is te beautwoorden de vraag of de stoomboot Walcheren" uitsluitend voor de dienst tusschen Ter Neuzen en Vlissingen kan bestemd worden EEUIEEETON. 28) HOOEDSTUK VIII. Van nu af aan bleef de zaak in een geheira- zinnig douker gehuld, en het volk wist zich dezen zonderlingen ommekeer van zaken niet te ver- klaren. Landregarde, die dikwijls voor de rechtbank moest verschijnen, had altijd zijne antwoorden gereed. Geen getuige stond tegen hem en de pu- blieke opinie vond geene genoegzame gronden om hare meening te rechtvaardigen. Dr. Hugonet was opgeroepen en verklaarde van de onschuld des aangeklaagden overtuigd te zijn. Na zulk een vruchteloos onderzoek zou men Landregarde wel vrijgesteld hebben, hadden geene zware vermoedens op hem gerust. De rechtbank wilde zich niet overhaasten en hem zoolang in hechtenis houden, tot men den dader gevonden -lad. Door een bijzonder toeval kregen de zaken een andere wending. Catharina, de dienstmeid van mevr. De Fairieres, was op zekeren morgen ver- dwenen. In het begin stoorde men zich hieraan niet, en dachl, dat zij naar Menneville vertrokken was, een stadje in de nabijheid van Caen, waar zij bekenden had. Maar van daar meldde men, En het antwoord moet ontkennend luiden. Want, daargelaten dat er geen gering bezwaar voor de equipage dier boot uit zou voortspruiten zou de noodzakelijke vrijheid van handelen bij de ver- wisseling der booten daardoor geheel vervallen en de uitoefening der dienst zeer bemoeilijkt kunnen worden. De maatregel zou, dit is ook reeds door de verzoekende besturen zelf gevoeld, buitendien slechts als regel kunnen werken, doch bij herstel- lingen, averijen, zelfs bij gewoon schoonmaken van den ketel, de dienstregeliug welke dan op de vlugste boot zou zijn berekend, geheel in de war sturen en onmogelijk uit te voeren maken. Dit bezwaar is door de verzoekers veel te licht geacht. Een tweede vraag door Burgemeester en Wet houders van Sas van Gent gedaan en door die van Overslag, Westdorpe en Zuiddorpe ondersteund, schijnt niet onredelijk. Zij berust op het bezwaar van velen, die op tamelijk verren afstand van Ter Neuzen wonen, zich reeds midden in den nacht op weg begeven moeten om tijdig aan de plaats van afvaart der eerste boot te komen. Door dit vertrek anderhalf uur te verlaten zou die bezwa- rende nachtelijke reis aan velen bespaard, voor anderen aanmerkelijk verkort kunnen worden, en alien zouden toch, zoowel om de reis naar het vierde district te 10 uren te kunnen medemaken als om tijdig te Middelburg te zijn of van den trein uit Vlissiugen te 9,35 uur gebruik te maken, de plaats van bestemming kunnen bereiken. Kon aan dit verlangen worden toegegeven dan zou waar- schijnlijk het grootste deel der belanghebbenden van het 5e district worden gebaat en alleen de iuwoners van Ter Neuzen en van de allernaaste omgeving eene gelegenheid verliezen, waarvan trou- wens toch slechts door zeer weinigen gebruik schijnt te worden gemaakt, om namelijk door vroege afvaart van Ter Neuzen Vlissingen zoo vroeg te bereiken, dat nog van de eerste van daar vertrekkende suel- treinen zou kunnen gebruik gemaakt worden. Aan deze wijziging in de dienstregeling kan echter geen gevolg gegeven worden, zonder het bezwaar te verplaatsen of nieuwe bezwaren in het leven te roepen. Wil men toch te half acht van Ter Neuzen kunnen varen, dan moet de boot of reeds te 6 uur van Vlissingen vertrekken, in welk geval het opgeheven bezwaar Wordt verplaatst uaar Walcheren, en de passagiers uit Breskens moeten achterblijven, of eerst na aankomst der eerste reis uit Ter Neuzen daarheen terugkeeren, maar dan is de communicatie met de Belgische treinen vervallen, of de eerste reis naar Ter Neuzen moet door een der andere booten worden verricht, welke de eerste reis op dat men niets van haar gezien of vernomen had. Zoo verliep eene heele week en nu werd de politie met de zaak bekend gemaakt. Dit spoorloos verdwijnen scheen vreemd. Men sprak van zelfmoord, van eene nieuwe misdaad, doch deze vermoedens werden niet bevestigd. De vermiste werd overal gezocht, maar tevergeefs. Eindelijk ontdekte men, dat zij te voet en wel des nachts naar Bessonville op een paar uur af stand van Caen naar eene tante gegaan was, maar van hier werd men haar spoor bijster. De politie vermoedde nu, dat ze naar Parijs of wellicht naar Engeland vertrokken was. Maar waartoe deze vlucht Men ondervroeg de tante, maar deze was zoo doof, ziek en oud, dat ze niet kon antwoorden. Het gerecht begaf zich in de woning van De Fairieres, deed de kamer der verdwenen meid openen en ouderzocht haar nauwkeurig, waarvan het resultaat zeer belangrijk was. De bewijzen ont- braken nog, maar het drama dat het geheele depar- tement in rep en roer had gebracht, scheen eindelijk onthuld te worden. Vooreerst ontdekte men een aantal afschriften van brieven, die door Catharina gescbreven waren en aan haren beminde met name Eraeli gericht. De familienaam was nergens genoemd. Uit deze papieren bleek, dat de meid spoedig wilde trouwen, maar de hiertoe benoodigde gelden nog niet bezat. In een dezer brieven schreef zij aan haren geliefde, Breskens heeft gemaakt, maar dan ontbreekt de gelegenheid om de acht—uur-reis naar Breskens te maken op welke in het 4e district bijzonder prijs wordt gesteld. Het bezwaar van het vroege uur der eerste reizen is dan ook niet nieuwdat heeft altijd bestaan, ook voor het 4e district en voor Walcheren en eerst in den laatsten tijd is men er voor deze streken in geslaagd het op te heffen het schijnt zelfs den miuderen man, ten wiens behoeve de wijziging hoofdzakelijk wordt gevraagd, minder te drukken dan de meergegoeden, die ongewoon zijn hun legersteden op zoo vroege uren als soms noodig is te verlaten. (Sic Wat in de derde plaats gevraagd wordt, ver- zekering van aansluiting van de eerste boot uit Ter Neuzen aan de sneltreinen uit Vlissingen te 7,16 en 7,24 is mede ondoenlijk. Dit volgt reeds uit de beautwoording der eerste vraag, omdat zij in verband staat met de uitsluilende bestemming der Walcheren" voor dezen tak der dienst. Zoolang de dienst niet over een tweede boot, van gelijke kracht en snelheid als de Walcheren" te beschikken heeft, zal het voordeel, dat de grootere snelheid van deze aanbiedt, niet ten voile tot zijn recht komen, omdat ter vermijding van teleurstellingeu op de minst snelle moet gerekend blijven. In de vierde plaats meer en latere gelegenheid om uit Vlissingen naar Ter Neuzen terug te keeren dan thans wordt aangeboden. Vooropgesteld zij, dat reeds in den afgelonpen zomer ongevraagd een aanvang is gemaakt met een derde reis tusschen de beide plaatsen (de Zondagen alleen uitgezonderd) en dat het voornemen bestaat om ook gedurende de zomermaanden van het vol- gende jaar drie reizen daags op Ter Neuzen te maken. Gedeputeerde Staten hebben dus blijk gegeven dat zij de wenschelijkheid van drie reizen erkennen en dat zij ook genegeu zijn die te verschaffen. Gedeputeerde Staten hebben zich echter verplicht gezien die ruimere gelegenheid tot de zomermaanden te beperken. De moeilijkheid en het gevaarlijke zelfs om de haven van Ter Neuzen bij donker in te loopen is van deze beperking de oorzaak. Volmondig wordt aan de klagende besturen toegegeven, dat de Schelde zonder eenig bezwaar ook bij nacht kan worden bevaren, maar dit is voor onze dienst niet voldoende. Onze booten moeten de haven van Ter Neuzen ook kunnen binnenloopen en hunne aanlegplaatseu kunnen bereiken. Menigmaal is dit alleen metde uiterste omzichtigheid bij voile daglicht mogelijk, wanneer de geul door binnengeloopen en aan den grond gevallen schepen geheel of gedeeltelijk is versperd. (Sic De kans om bij zulke gelegenheden averijen te dat de heer De Fairieres haar bij testament eene zekere som geld vermaakt had, dit had hij haar zelf gezegd. Buitendien bezat zij eenig geld, dat zij van haar loon bespaard had. Ook vond men brieven, die door eene onbekende hand geschreven waren en de handteekeniug Eraeli droegen. Waar- schijnlijk kwamen zij van den geliefde van Catharina, die volgens het postmerk te Parijs woonde. In verschillende brieven werd Catharina uitgenoodigd, zich zoo spoedig mogelijk, op welke wijze het ook zij, in het bezit van het geld te stellen, anders, zoo luidde de bedreiging aan het meisje, werden de betrekkiugen afgebroken. Na deze outdekkingeu werden door de rechtbank dadelijk de papieren van den heer De Fairieres in beslag genomen. Men vond inderdaad het tes tament, waarin aan de meid 2000 franken toege- kend werden. Verder ontdekte men eene som van 250 franken, die in eenen zakdoek, met haren naam voorzien, gewikkeld waren. Het vermoeden lag voor de hand, dat ze dit geld vergeten, of, dat hare angst zoo groot geweest was, dat ze het niet rdeer durfde halen. Men ondervroeg hare tante en deze ver klaarde, dat hare nicht eene schuld van 50 francks vereffend had. Heeft uwe nicht u niet gezegd, van wien zij dit geld gekregen had, vroeg men de oude vrouw. Ik heb haar dat niet gevraagd, hernam zij, maar zij had eene goede betrekking en was reeds beloopen of aan anderen te veroorzaken, dan wel voor de haven te moeten ankeren, kunnen Ge deputeerde Staten niet voor hunne verantwoording nemen. Zoolang dus de toestand der haven te Ter Neuzen het vrij binnenloopen niet ten alien tijde schijnt te kunnen verzekeren en politiemaatregelen onvol doende blijken om het versperren of belemmeren van den toegang te voorkomen moet de commissie zwarigheid "maken u te adviseeren aan het overigens niet ongegrond verlangen te voldoen. Ten slotte nog een woord omtrent de wenken door den Burgemeester van de gemeenten Ter Neuzen en Hoek omtrent het varen bij mist ten beste gegeven. Wij raogen ons verheugen in een bekwame en voorzichtige, ondernemende doch be- leidvolle bemanning en schrijven het daaraan toe, dat tot dusver zio gelukkig is gevaren. Waren er onzerzijds waarschuwingen noodig, dan strekten die eer tot grootere voorzichtigheid, dan tot meerdere stoutheid en wij hebben de vaste overtuiging dat gevaren wordt als het maar eenigszins kan. an de middelen door den Burgemeester aan- gegeven wordt, voor zoover die onder ons bereik staan, nog steeds gebruik gemaakt. Misthoorns op alle punten te doen plaatsen ligt niet op den weg der Provincie en kan ook niet van het Rijk gevorderd worden. Het zou bovendien het varen wel kunnen ver- gemakkelijken, maar het aanleggen of binnenloopen niet overal kunnen mogelijk maken. Met name te Ter Neuzen, waar men om den stroom de voile kracht bij het binnenloopen der haven moet aan- wenden, behoort men op meer dan op het geluid te moeten afgaan. Hetgeen onlangs aan de ^Walcheren" is over- komen, toen zij op een der havendammen van Ter Neuzen stootte leverde daarvan weder het bewijs, terwijl het ongeluk dezer dagen op de Zuiderzee voorgekomen ten overvloede nog tot grootere voor zichtigheid aanspoort. Moeten wij dus op alle punten eene afwijzende beschikking nemen ook daar waar wij gaarne aan het te kennen gegeven verlangen zouden voldoen, omdat of de belangen van anderen door de inwil- liging van het verzoek zouden worden geschaad of het beschikbaar materieel die inwilliging niet ge- gaarne verklaren wij ons bereid op de te kennen gegeven wenschen te zullen letten. Reeds bij de dienstregeling voor Februari zullen wij trachten de namiddagreis uit Vlissingen naar Ter Neuzen eenigszins later te stellen en zoodra mogelijk zullen wij het hervatten der derde reis tusschen beide plaatsen in overweging nemen. Ook in het bezwaar, dat de boot die te 6 uur uit Ter Neuzen vertrekt te laat te Vlissingen aankomt om van de treinen van den Staatsspoorweg te 7,16 uur en 7,24 uur te kunnen gebruik maken zullen lang daar. Dat alles voldeed niet, men verlangde het spoor van het gift of een bewijs, dat alle twijfel wegnam, maar niettegenstaande al het zoeken vond men niet het geringste van arsenicum of kwikzilver. Toen kwam Dr. Hugonet op de gedachte om een achtergelaten kleedingstuk der meid aan een chemisch onderzoek te onderwerpen. De uitslag was verrassend, men vond in den zak arsenicum en kleine metaalachtige kogeltjes, welke voor 't bloote oog onzichtbaar, maar voor 't gewapend oog zeer dui- delijk als kwikzilver te herkennen waren. Deze bewijzen voldeden. De meid had dus den moord gepleegd, om in 't bezit van 't geld te komen en zoodoende te kunnen trouwen. Het is zonneklaar hoorde men aan alle hoeken der stad de lieden zeggen, dit lichtvaardig schepsel heeft haren heer vergiftigd. Wie zoude dat ooit aan het meisje gezegd hebben Maar het is licht te begrijpen, een teugellooze liefde is vaak de oorzaak van vele misdaden. Ja, Catharina, op wie tot hiertoe geene vermoedens gerust hadden, scheen plotseling een monster. De eenvoudigste feiten werden bijeen- geraapt, en stemden op de wonderbaarlijkste wijze met elkander overeen. Hare woorden, die van mond tot mond gingen, wist men zoo te draaien en te keeren, dat ze een tastbaar bewijs voor hare schuld waren. De rechtbank had alles gewikt en gewogen en was van meening dat de nieuwe ontdekkingen TER MZESSCHE (OIKAM Wij kennen dit bezwaar niet, Ged. Staten bedoelen misscbien dat die equipage te Ter Neuzen zou moeten wonen, welnu, dat kan best, kapitein Stasse woonde vroeger ook hier. Red.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 1