BURGERLIJKE STAND. Handelsbericbten. liulp op de plaats des onheils aanwezig was, mocht het niet gelukken het leven weder op te wekken. Een 22-jarige jongeiing, die zich op eene vaart onder Hazerswoude met schaatsenrijder vermaakte, is door liet ijs gezakt en verdronken. De Reichsanzeiger bevat het volgende schrij ven, i. d. 31 Dec. jl. van den Keizer aan den Rijks- kanselier. Waarde prins Het jaar, dat ons zulke zware beproevingen en onberstelbare verliezen braeht, spoedt ten einde. Met vreugde vervult inij in- tusschen de gedachte, dat gij mij trouw ter zijde staat en met frisscbe kracht bet nieuwe jaar intreedt. Ik wenscb u van ganscher harte geluk en zegen, docb voor alles eene voortdurende gezondbeid, en bid God dat het mij nog lang moge vergund zijn met u samen te werken ter bevordering van de wel vaart en de grootbeid van ons vaderland. Wil men het springen van lampeglazen tegen gaan, zoo legt men ze, voordat men ze in gebruik neemt, in een pan met zont water, dat men langzaam aan den kook maakt. Nadat het aldus tien minuten heeft gekookt, zet men de pan van het vuur en laat de lampeglazen in het water langzaam weder afkoelen. De glazen zullen dan niet springen. Tegen den molenaar C. V. te Someren zal een gerechtelijke vervolging worden iugesteld omdat hij zijn zoon niet voor de nationale militie had aangegeveu en doeu inschrijven, een verzuim waartegen de wet hoogstens met _/"100 boete bedreigt. Niet minder dan 162 sollicitanten hebben zich op een jaarwedde van 350 en f 50 voor bovenkleeding, aangemeld voor de betrekkiug van veldwachter te Veenendaal. Liefhebbers voor dat baantje kwamen uit alle streken des lands. Door den brigade-commandant der Kon. marechaussee te Budel werd zekere Joh. Bauer aangehouden, die een zesjarig meisje bij zich had. Na onderzoek bleek, dat dit kind het meisje is, hetwelk 5 Dec. jl. te Dulken (Pruisen) ontvoerd is door bovengenoemden B. Deze werd ter beschik- king gesteld van den officier van Justitie te Roermond. Het kind, dat gebruikt werd om te bedelen, vond een toevluchtsoord in het klooster des liefdezusters te Budel. De maatschappij tot opvoeding van Weezen in het Huisgezin heeft over de afgeloopen maand weer een viertal kinderen in de verzorging opge- nomen, terwijl een weesje van 4 jaar, dank zij de tusschenkomst der Maatschappij, door een weezenvriend gratis zal worden opgenomen. llulp wordt nog ingeroepen voor 7 weezen uit een gezin. Onder de ingekomeu giften over December behoort ook een van f 100 van N. N. te A. De Wereldburger ontleent het volgende aan een particulier schrijven uit Transvaal Herhaaldelijk kwamen wij heele rissen ossen- wagens met goederen tegen. Die wagens zijn met 15 of 16 ossen bespannen. Engelsche mooie beesten zijn het en de boer zorgt goed voor hen. Liever mogeu ze nog de Engelschen want de Engelschman laat hen nog wat verdienen, maar de Hollanders komen, zooals hij zegt//met een pen aehter die oor" hier. Dat is waar, ik moet het bekennen. Ach! wat zijn wij toch ezels, dat wij dit heerlijke land geheel aan Engelschen overlaten, om winsten met emmers te komen halen. Maar, hierover later. Het is maar jammer, dat men in Holland zoo weinig op de hoogte is, want ik kom nu eigenlijk tot de overtuiging, dat men bij ons heel veel over de Transvaal praat, maar oordeelt zonder kennis van zaken. Alles, alles vond ik hier precies anders dan mij was medegedeeld. Laat men toch uiet gelooven in Holland, dat men slechts Hollander behoeft te zijn, om hier te slagen. De Engelschen hebben den voorrang door de macht van 't geld. Zaterdagmorgen vertrok ik uit Potchefstroom naar Johannesburg, waar ik dienzelfden avond arriveerde. Ieder die Johannesburg ziet, moet zijn banden van bewondering in elkaar slaan. Waar voor nog geen 2 jaar geen huis stond, ligt nu een stad van 30,000 inwoners te midden der rijke goudvelden van Witwatersrand. Men moet waarlijk ontzag hebben voor den ondernemingsgeest der Engelschen. Alles is door Engelsch kapitaal bijeengebracht. Voor geen enkelen Hollandschen penning wordt Wer gedelfd, terwijl het goud hier door Engelschen met emmers wordt weggehaald. De gezamenlijke maandelijksche opbrengst der riffen (alleen van Johannesburg) is 120,000 pd. st. Wat biedt dit heerlijke land niet tal van kansen aan voor Hollandsche kapitalisten, die hier schatten konden verdienen Kookschool voor arme meisjes. Verleden jaar is te Darmstadt een poging gewaagd, die na- volging verdient, te meer daar zij als volkoraen geslaagd mag worden beschouwd. Men heeft daar getracht aan die meisjes, meisje3 uit het volk, de arbeidende klasse, van den leeftijd van 13 tot 14 jaar, onderricht in het koken te verschaffeu. On- langs is een verslag daarvan epenbaar gemaakt waaraan wij het volgende ontleenen De ijver der jeugdige leerliugen was steeds zeer groot, heewel haar aanleg natuurlijk verschilde het meerendeel echter begreep zeer gemakkelijk en werkte zorgvuldig en met goed gevolg. Bij 't verlaten der lessen ontvangeu zjj een gesehenk bestaande uit een voor hun stand geschikt kook- boek. Verschillende van die meisjes werden reeds bij huu ouders of anderen aan het werk gezet, waar de huismoeder ,/uit werken" moest. Het doel van de onderneming is dus bereikbaar, en het is gebleken dat zonder groote kosten de gemeenten, zonder noemenswaardige vergrooting van uitgaven, aan de andere leerlingen der meisjes- scholen onderricht in het eenvoudige koken kunnen verstrekken, en dit is voor ongefortuneerde familien en hun hviselijk geluk van de hoogste waarde. Inderdaad beliepen de kosten dezer onderneming lechts een paar honderd mark. Men kan daarom de navolging van dit kook-onderwijs niet warm genoeg aanbevelen. Hoevele duizendeu huisvrouwen zijn er niet tegenwoordig, in de arbeidende en iets hoogere klassen, die volstrekt niet koken kunnen Hoeveel duizendeu mannen worden daardoor niet naar de kroeg gelokt, en hoeveel voedingswaarde wordt door onbekendheid en onwetendheid niet nutteloos verspiln Dat is ook een sociaal kwaad, en toch is het zoo gemakkelijk te ver'nelpen - De onderprefect van Barcelonette, in Frank- rijk, stierf op den eersten Kerstdag, tengevolge van een misverstand, door vergiftiging. Hij leed aan zware hoofdpijn en zijn broeder, een geneesheer, schreef hem een gram vantipyrine" voor waarop het onduidelijk met potlood geschreven recept naar een apotheker werd gezonden. De zuster van den apotheker las in plaats van //antipyrine," //atropine"; zij wist dat dit laatste een vreeselijk vergift was en weigerde om het middel af te geven. De dienst- bode, die met het recept kwam, drong echter zoo sterk aan, dat zij er ten slotte in toestemde het gevraagle mede te geven. Eenige oogenblikken later kwam de apotheker te huis en ontdekte de noodlottige vergissinghij snelde dadelijk naar de woning van den onderprefect, maar het was reeds te laat, de ougelukkige had twee minuten vroeger het vergift ingenomen en begon de werking er van reeds te ondervinden. Niettegenstaande alle moge- lijke tegengiften werden aangewend, stierf hij reeds des avonds ten negen uur. In nadere berichten ointrent den stoomboot- brand op de Mississippi wordt het heldhaftig gedrag gemeld van Jim Given, een der bemanning. Toen de brandende stoomboot, naar land gestuurd, den oever bereikte, maar weer terugdreef, sprong de man aan het roer over boord en zwom naar het land. Given, die terstond inzag dat de redding van alien, die aan boord waren, daarvan afging, dat de stoomboot weer naar den oever werd gestuurd, sprong door de vlammen heen naar het roer, stuurde weder naar het land en zette, om de boot daar te houden, het roer in de vereischte richtiug vast. Hij moest, om heen te gaan, zich een weg banen door een muur van vlammen en kwam er door, maar toen hij aan land getrokken werd, bleek het, dat hij over het geheele lichaam brand wonden had bekomen en hij stierf na verloop van een paar uren onder hevige pijnen, maar met het bewustzijn, dat hij eeu aautal medemenschen het leven had gered. Men leest in het Handelsblad van Antwerpen Dezer dagen werd gemeld, dat te Dendermonde een kerel aangehouden werd, die //het spook speelde" en de vrouwen 's avonds op de straat achtervolgde. Dit spook heeft reeds navolgers gevonden. In den nacht van Dinsdag op Woensdag zijn twee kerels, als spoken verkleed, op de vesten rond de stad verschenen, en poogden door allerhande zotte gebaren den schildwacht aan het buskruitmagazijn te verschrikkeu. Ziende dat zij daarin niet slaagden, gingen zij naar- den soldaat toe. Deze verloor zijne koelbloedigheid niet en deed de gebruikelijke waarschuwingen, waarop de vermeende spoken zich wel wachtten te autwoorden. Hij laadde toen zijn geweer en waChtte hen af. De spoken schenen daardoor onaangeuaam verrast zij spraken met elkander en kwamen nog nader. De schildwacht legde aan: //Nog een stap," riep hij, ffen ik schiet 1" Een schot weerklonk inderdaad, doch het was niet gelost door den schildwacht. Het was een der spoken, die een revolverschot gelost had, en die zich daarop haastte met zijn makker de vlucht te nemen. Gelukkig werd de soldaat niet getroffen. Men zag de twee kerels zich eenige oogenblikken verschuilen onder de poort van het doodenhuis, de stad verlaten langs den Gentschen steenweg, langs een anderen kant terug komen en een tweeden schildwacht aanvallen. Toen zij daar insgelijks mislukten, maakten zij zich voorzichtigheidshalve uit de voeten. Hee parket is verwittigd. A1 de politie-ageuten zijn 's nachts op de been, en de gendarmerie heeft bevel ontvangeu om zich op het eerste sein gereed te houden. Een krankzinnige in het dorp Brandon (nabij Martigny, in het Zwitsersche kanton Wallis) heeft brand gesticht, met het gevolg, dat ruim de helft van het dorp in den asch is gelegd, waarbij veel vee omgekomen en de geheele oogst vernield is. In het kasteel van Holyrood, waar Maria Stuart Jacob I ter wereld bracht, heeft men een zonderlinge. ontdekking gedaan. Tijdens de restauratie van de kamer, welke door Maria Stuart werd bewoond, heeft men namelijk tusschen den dubbelen muur het geraamte van een pasgeboren kind gevonden, in linnen gewikkeld dat met een J gemerkt was. Men weet, dat het kind, zoodra het't levenslicht zag aan de moeder werd ontnomen, en nu vraagt men zich af, of het niet verwisseld kan zijn. Hoe dit zij, do administratieder koninklijkeeigendommen, op de hoogte gesteld van de ontdekking, heeft aanstonds last gegeven, het skelet op dezelfde plaats te laten, waar men het gevonden heeft. Vermoedelijk zal dus eeu onderzoek iugesteld worden. Het schijnt nu uitgemaakt, dat Prado, de moordenaar van Marie Aguetant, de onwettige zoon was van generaal Prado, die van 1876 tot 1879 president der Peruaansche Republiek was. Met eeu twaalftal aanhangers bemachtigde hij een Spaansch oorlogschip achtervolgde hem, waarop hij naar China vluchtte en van daar naar San Fran cisco overstak. Op Nieuwjaarsdag is bij den Oostenrijkschen gezant, graaf Deym te Londen, een brutale diefstal gepleegd. Omstreeks negen uren des avonds zijn dieven met ladders in zijne kleedkamer op de tweede verdieping gekomen, na eene ruit te hebben uitgesnedeu. Vandaar zijn ze doorgedrongen in de kleedkamer der gravin en hebben hare juweelen gestolen. De heer Deym, eenig gerucht hoorende, ging naar boven, maar vond de deuren der ver- trekken van binnen gesloten. Hij maakte alarm, maar de dieven hadden nog juist tijd om te ont- snappen. De zware mist, die op 31 December en 1 Januari te Londen heeft geheerscht, heeft aan de gauwdieven en inbrekers schoon spel gegeven. De bladen be- helzen vele berichten van aanrandingen op straat en inbraken. Bijna vijf jaren geleden ontving de burge- meester van Weenen 100,000 gulden van een onbekende, die verklaarde nader te zullen opgeven voor welk bijzonder doel hij die som bestemde. Zijn naam kon men vinden in een bijgevoegd verzegeld couvert, dat eerst over vijf jaren geopend mocht worden. Die termijn was den lsten dezer bijna verstreken toen een man bij den burgemeester kwam om hem 20,000 gulden te overhandigen van denzelfden onbe- kenden gever, die daarbij verzocht, de opening van het couvert nograaals vijf jaren uit te stellen. Aan dien wensch zal natuurlijk voldaan worden, maar het gemeentebestuur weet nog altijd niet wat er met die 120,000 gulden en de bijgekomen rente gedaan moet worden. Een misdaad, veel overeenkomst hebbende met de moorden van Jack the Ripper, is eergisteren te Glasgow gepleegd. Een zekere Stephenson, nog slechts achttien jaren oud, haalde een jong meisje over, hem naar een donkere plaats te vergezellen. Daar aangekomeu, viel hij haar plotseling aan en bracht haar met een dolk zeven steken toe. Daar echler de ougelukkige om hulp had geschreeuwd en de politie aanstonds toeschoot, moest hij afzien van verdere verminkingen. De moordenaar is onmiddellijk in hechtenis genomen. Op 26 dezer zal te Turijn een schoonheids- wedstrijd plaats hebben. Alle buitenlandsche dames, die daaraan wenschen mee te doen, zullen vier dagen lang in een van de beste hotels van Turijn vrij mogen vertoeven, terwijl rijtuigen ter harer beschikking zullen zijn. Maar alleen zij, die vooraf hare portretten zenden, mogen in deze gunst deelen. De tentoonstelling wordt in een schouw- burg met muziek en een groot avondfeest geopend. De prijzen bestaan in een vrij aanzienlijke som geld, een vaandel met de woorden Amour a la plus belle geborduurd en een aantal voorwerpen van minder waarde. De tentoonstelling belooft dus nogal aantrekkelijk te worden, ofschoon Turijn zelf in den winter niet bijzonder veel aanlokkelijks aanbiedt, voor de zwartoogige dochteren van het Zuiden met haar teeder gestel. Intusschen heeft de eigenaar van een paardenspel te Parijs ook een schoonscheidstentoonstelling op zijn manier op touw gezet, nl. van als damens verkleede clownszij leveren een inderdaad be- koorlijk sshouwspel op. Van 16 tot 31 December 1888. H U L S T. Geboorten. 16 Dec. Emelia Apolonia Josephina, d. van Carolus D. A. Voet en van Maria Eeckhout. 27 Dec. Emanuel Jacobus, z. van Augustus de Cauwer en van Melania A. Everaard. 29 Dec. Joseph, z. van Desiderius Verstraeten en van Anna Catharina Buijl. Mathilde Leonie, d. van Anna Maria Schorbijn. 30 Dec. Alphonsus, z. van Aloysius Vermeersen en van Catharina Marcus. Overlijden. 17 Dec. Maria L. Krijmers, oud 4 j., d. van wijlen Jan Fr. en van Carolina Boeijkens. 20 Dec. Jan Francies de Nijs, oud 51 j., echtg. van Johanna d'Hooge. 21 Dec. Johannes G. Heirman, oud 21 m., z. van Apolonia M. Heirman. 22 Dec. Augustinus E. de Schepper, oud 5 m., z. van Apolonia de Schepper. 26 Dec. Johannes Pieters, oud 23 j., z. van wijlen Josephus en van wijlen Dorothea van Huffel. Petrus Franciscus de Bruijn, oud 17 m., z. van Guillelmus A. en van Paulina Strijdonck. 27 Dec. Petronella Willems, oud 70 j., jd. Sophia P. van der Vlies, oud 19 j., d. van wijlen Pieter Th. en van Louise Jonkers. G R A A U W. Geboorten. 24 Dec. Johannes Franciscus, z. van Petrus van der Walle en van Isabella Neve. Overlijden. 26 Dec. Ludovicus van Waterschoot, 19 m., z. van Andries Augustinus en van Apolonia Lemsen. HOEK. Huwelijks-aangiften, 29 Dec. Jan de Jonge, 27 j., jm. en Fran^oise Tavenier, oud 27 j., jd. Geboorten. 26 Dec. Anna Johanna, d. van Huibrecht Tollenaar en van Amelia Goethals. 28 Dec. Pieter Hermanus Levinus, z. van Jan Dieleman en van Janna Maria de Jonge. Overlijden. 21 Dec. Maatje Catharina Verhelst, oud 10 in., d. van Pieter en van Jacoba Pieternella van de Velde. 27 Dec. David Cornelia Keukelaar oud 3 m., z. van David Cornelis en van Tanneke Faas. 29 Nov. Gerrit Henricus Jonker, oud 57 j., echtg. van Maria Plaating. OVERSLAG- In deze gemeente hebben geene aangiften plaats gehad. WESTDORPE. Geboorten. 17 Dec. Irma Celonie Rosalia, d. Alexander de Ridder en van Rosalia Willems. Alfred, z. van Petrus van Hoecke en van Adelaida Talboom. 30 Dec. Cyrillus Johannes, z. van Camilus Govaert en van Celesia Amelia de Vleeschauwer. Overlijden. 21 Dec. Amelia de Koeijer, oud 62 j., d. van wijlen Albertus Johannes en van Coleta Anthonia Samijn. ZUIDDORPE. In deze gemeente hebben geene aangiften plaats gehad. L E E T IJ D I G E M. Van 4 tot en met 7 Jan. zijn in deze haven binnengekomen om aan den spoorweg albier te lossen en te laden 4 Jan. Eng. stoomb. River Derwent, kap. Richards, van Londen met stukg. 5 Jan. Eng. stoomb. Ibis, kap. Jennings, van Antwerpen met stukg. 6 Jan. Eng. stoomb. Woodstock, kap. Fulton, van Leith met ruw ijzer. Eng. stoomb. Lestris, kap. Worsnop, van Barrow met ruw ijzer. Van 4 tot en met 7 Jan. zijn uit deze haven vertrokken na aan den spoorweg te hebben gelost en geladen: 4 Jan. Eng. stoomb. Dinnington, kap. Coates, naar Goole ledig. Eng. stoomb. Busy Bee, kap. Ascough, naar New—Castle ledig. Eng. stoomb. Cairngowan, kap. Baker, naar New-Castle ledig. 6 Jan. Eng. stoomb. River Derwent, kap. Richards, naar Londen met stukg. Eng. stoomb. Ibis, kap. Jennings, naar Barrow met stukg. Eng. stoomb. Startpoint, kap. Morris, naar Londen met stukg. 7 Jan. Eng. stoomb. Syrus, kap. Coulin, naar Cleyde ledig. In deze haven zijn binnengekomen bestemd voor Gent 5 Jan. Eng. stoomb. Azalea, Fiffe, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Calder, kap. King, van Goole met stukg. Uit deze haven zijn vertrokken komende van Gent 4 Jan. Eng. stoomb. Avocet, kap. Stubbs, naar Liverpool met stukg. Eng. stoomb. Dido, kap. Braij, naar Antwerpen met stukg. Duitsche stoomb. Neutral, kap. Hansen, naar Elseneur ledig. 5 Jan. Eng. stoomb. Bordeaux, kap. Giles, naar Londen met stukg. ^Noorsche stoomb. Fray, kap. Clausen, naar Blyth ledig. 6 Jan. Duitsche stoomb. Artushof, kap. Hoppe, naar New-Castle ledig. 7 Jan. Eng. stoomb. Azalea, kap. Fiffe, naar Londen met stukg. Eng. stoomb. Calder, kap. King, naar Goole ledig. Van 4 tot en met 7 Jan. werden langs de Oostsluizen alhier 9 binnenvaartuigen op en 13 afgeschut. P R IJ L E M VAN EFFECTEK, Amsterdam, 7 Januari. Staatsleeni tig-en. f - pCt. tied rag stukken. Nieilerlanti. Cert. N. W. Sch. 24 1000 77 dito dito .3 M 1000 90 dito dito .3) a 1000 101 .3) a 1000 100 Oostearijk. Obi. Mei-Nov. .5 fl. 1000 67) dito Jan.-Juli .5 a 1000 67) dito dito Goud .4 a 200-1000 l*ortiis:al. Ob. Bt. '53/84 .3 100 Ruslantl. Obi. Hope 1798/1815 5 1000 Cert. Ins. 5 S. '54 5 Z.R. 500 61) dito dito 6 S. '55 .5 a 500 84) dito 1864 .5 1000 Obi. 1877 dito. .5 20-100 101) dito Oost. 2e S. .5 Z.R. 100-1000 59) dito '73 gee. dito. .5 50-100 99) dito '75 gee, dito. •4) H 50-100 94) dito '80 gee. dito. .4 Z.R. 125-625 83 Obi 1. 1867/69 .4 20-100 87 Npanje. O. B. Perp. .4 Pes. 1000-24000 68) Turkije Egypte. dito bin. Perpet. Gecv. S. D. C. O. L. 1876 .4 Pr. 500-25000 20-1090 14) 4 20-100 Spoor wegleeningen. pCt. Bedrag stukken. Wederiancl. Ned. Ctr. spw, A. dito Gest. Obi Hongrarije. Tbeis. Spw. aand. 5 Italitt. Znid.-Ital. Sp. O. .3 Huslantl. Gr. Sp.-Maats. Aand. 5 Bait. Spw. Aand.3 Chark.-Azow. O. .5 Kurk.-Cb.-Az.O. 5 Orel-Vitebsk A. .5 dito Obi5 Cuid.-West Sp.-M. 5 fl. 250 235 200 Lir. 500-5000 Z.R. 125-625 125-1250 100 100 125 100 81 60 118 57* Z.R. Z.R. 100-1000 93) 99) 66) Premleleenlngen. pCt. Bedragstukken. Xederland. Stad Amsterdam 3 f Stad Rotterdam 3 n Belgitt. Stad Antwerpen 1874 3 fr. dito Brussel 1887. 2) Spanje, Stad Madrid 3 v 100 100 100 100 100 87) 43

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 3