Landbouvvberichten. Gemengde bericbten. hij geen pijn meer en de hoest was eveneens verdwenen. De inlanders zien tegen dokter H. als tegen een God op. Van de hand van ge- noemden dokter zal een brochure verschijnen over het hypnotisme. TER NEVZEN, 8 Jnnuari 1888. Dat deze haven in het afgeloopen jaar eene drukkere zeevaart heeft genoten dan in de voor- gaande jaren, is op te maken uit het getal alhier aangekomen zeeschepen, bedragende meer dan 1300, tegen ongeveer 1200 in het jaar te voren. Yan die 1300 schepen waren er ongeveer 520 voor hier en de overigen voor Gent en Selzaete besteind. Ilitgezonderd de twee vooruaamste koopsteden Am sterdam en Rotterdam, vermeenen wij, dat geene havenplaats in ons rijk dergelijke aankomst van zeeschepen zal evenaren. Door den deurwaarder is Zondag alhier een stoomschip in beslag genomen dat voor eenigen tijd voor Dordrecht een schip had aangevaren en de daardoor veroorzaakte schade tot heden niet had voldaan. Met nieuwjaarsdag had een alhier met verlof zijnde soldaat de aardigheid op den bedekten weg een dochter van den landbouwer H. W. aau te vallen, om met haar onzedelijke handelingen te plegen. Toeu dat meisje zich daartegen met geweld verzette heeft de landsverdediger zich niet ontzien om haar eenige slagen toe te brengen en de vlucht te nemen. Tegen den held, zekeren J. L. d. E., is door den brigadier proces-verbaal opgemaakt. Bij de Hollandsch Christelijk Gereformeerde Kerk te Passaic, in den staat New-Jersey (Noord- Amerika), heeft op 9 December 11. de aldaar be- roepen leeraarde Weleerw. heer E. van den Berge, uit Holland, Michigan, die ten laatstvorigen jare eenigen tijd in ons midden verkeerde, zijne intrede gedaansprekende over 2 Tim. 4 2a, na alvorens door den consulent, den Weleerw. heer J. Riemersma, bevesligd te zijn naar aanleiding van Joh. 17 17. Krachtig en met alien ernst verbond de jeug- dige leeraar zich aan de gemeente, terwijl beide leeraars voor een talrijke schare spraken. Dat het afgeloopen jaar in onze streken tame- lijk regenachtig was blijkt uit de volgende opgave, ons welwillend ter hand gesteld. In de maand Januari regende het veel of weinig 6 dagen; in Eebruari 12; in Maart 19; in April 16; in Mei 8; in Juni 22; in Juli 26; in Augustus 20; in September 12; in October 16; in November 17 en in December 10. Aldus van de 366 dagen 184 regendagen. Axel, 5 Januari, Heden namiddag had alhier ten huize van den heer P. Koole de door de Maatschappij wVooruitgang is ons streven" aan de leden der Suikerbeetenboud (afdeeling Axel) aan- gekondigde vergadering plaats. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren P. van Hoeve, voorzitterW. Dieleman Pz., secretaris en J. van Dixhoorn Mz., penningmeester. Het vaststellen van het ontwerp-regelement werd aangehoudeu tot eene volgende vergadering. Axel, In het afgeloopen jaar was de loop der bevolking van deze gemeente als volgt Geboren werden 61 m., 66 vr., totaal 127, waaronder 2 tweelinggeboorten en 4 onechtgeboorten. Overlijden 36 m., 39 vr., totaal 75. Levenloos aangegeven 4 m., 3 vr., totaal 7. Er werden 29 huwelijken gesloten, als26 tusschen jongmans en jongedochters, 2 tusschen jongmaus en weduwen en 1 tusschen weduwuaar en jonge dochter. Maar mevrouw De Eairieres hield niet op, zij meende verontschuldigiDg te vinden voor hare misdaad. Zij was eenmaal begonnen haar hart uit te storten en wilde voortgaan tot 't einde. Haar lot lag nu in de handen van dezen jongen man, dien zij veracht had en dien zij een oogenblik te voren onmeedoogend zoude aangeklaagd hebben. Nood en wanhoop, ging zij voort, hadden de stem van mijn geweten verstikt en mij tot het wraakbaar huwelijk met De Eairieres gedreven. Door deze verbiuding steeg ik van uit de bitterste armoede tot den grootsten rijkdom, maar in mijn hart was ik arrner dan ooit. Ik beminde mijnen man niet het minste en had ook geene kinderen, welke ik mijne liefde schenken kon. Hoe moest dus mijn hart van vreugde en zaligheid opspringen, toen ik plotseling den jongen man zag, die mij zachtjeus moeder noemde. Ja, hem beminde ik met al de kracht vau een moederhart; ik besloot voor hem te leven, hem rijk en gelukkig te maken. Eens zeide hij mij ik bemin Gabrielle, en ik antwoordde hem gij zult haar hebben. Zoo trachtte ik mij van mijn schuld jegeus hem te kwijten. In het begin scheen de heer De Eairieres hem genegeu, maar toen hij de duistere herkomst van Lachenal vernomen had, verklaarde hij mij, dat hij nooit in dat huwelijk zou toestemmen, en zich er zijn geheel leven met alle geweld tegen zoude verzetten. Wat te doen Reeds dacht hij aau eene andere verbindtenisGabrielle was voor mijnen zoon verloren en hij beminde haar harts- tochtelijk. Yoor zijne oogen zoude zij aan een ander toebehooren Het was mijn schuld. Verder zag ik, dat een groot fortuin in andere handen zoude overgaan en dit fortuin had ik voor In de gemeenter vestigden zich 66 m., 56 vr., totaal 122, terwijl zijn vertrokken 64 m., 48 vr., totaal 112. Bevolking op 31 December 1887 1600 in., 1652 vr., totaal 3252. Vermeerderd door geboorte en vestiging met 127 m., 122 vr., totaal 249. Verminderd door overlijden en vertrek met 100 m., 87 vr., totaal 187. Bevolking op 31 December 1888 1627 m., 1687 vr., totaal 3314 personen. Zanmslng, 7 Jan. Naar men van vertrouwbare zijde verzekert, heeft de Weleerw. heer Sleeswijk Yisser, Hervormd predikant te Rijsoord, voor het op hem uitgebrachte beroep naar de doleerende gemeente alhier bedankt. Zaamslag, 7 Jan. Heden middag werd alhier van wege de Vereeniging//In 't Belang der Landbouwers" aanbesteed de levering van 243,600 K.G. superphosphaat. Ingeleverd zijn 3 inschrijvings- biljetten, n.l. van de heeren H. M. Salomonson, te Rotterdam, voor f 3,73 en II. J. Ylaeminck, te Clinge, voor f 3,57 voor wat het geheel betreftterwijl voor de helft van het benoodigde getal Kilogrammen ingeschreven was door den heer P. Dellaert, te Westdorpe, voor 3,54. Aan den heer Vlaeminck is de levering gegund. Koewaclit. Gedurende 1888 was de loop der bevolking in deze gemeente als volgt Geboren werden 39 m., 40 vr., totaal 7 9daar- onder waren onecht 3 m., 1 vr., totaal 4. Overleden zijn 20 m., 20 vr., totaal 40 Uit de gemeente zijn vertrokken 58 m., 52 vr., totaal 110, terwijl zich alhier vestigden 39 m., 37 vr., totaal 76. 14 huwelijken werden gesloten, waaronder 11 tusschen jongmans en jongedochters en 3 tusschen weduwnaars en jongedochters. Op 31 December 1887 bedroeg de bevolking 1208 m., 1058 vr., totaal 2266 en op 31 Decem ber 1888, 1208 m., 1063 vr., totaal 2271. Alzoo is de bevolking in deze gemeente vermeerderd met 5 personen. Overslaff. De loop der bevolking dezer gemeente over 1888, was als volgt Geboren 8 m. en 8 vrtotaal 16. Overleden 3 m. en 5 vr., totaal 8. In deze gemeente hebben zich gevestigd 24 m. en 7 vr., totaal 31. Naar elders zijn vertrokken 47 m. en 3 vr., totaal 50. Levenloos werden aangegeven 1 m. en 2 vr., totaal 3. Er werden 2 huwelijken gesloten, als 1 tusschen jm. en jd. en 1 tusschen weduwn. en jd. Bevolking op 31 Dec. 1887 257 m. en 256 vr., totaal 513 en op 31 Dec. 1888 239 m. en 263 vr., totaal 502. Alzoo verminderd met 11 personen. Philippine. De loop der bevolking in deze gemeente was over het afgeloopen jaar als volgt Geboren werden 18 m., 14 vr totaal 32. Overleden zijn 11 m., 9 vr., totaal 20. In deze gemeenle vestigden zich 22 m., 19 vr., totaal 41, terwijl uit deze gemeente vertrokken 12 m., 8 vr., totaal 20. Er werden 6 huwelijken gesloten. De bevolking bedroeg op 31 December 1887 467 m., 404 vr., totaal 871 en op 31 December 1888 484 m., 420 vr., totaal 904. Alzoo ver meerderd met 33 personen. Sas van Gent. De loop der bevolking dezer gemeente was over het afgeloopen jaar 1888 als volgt Geboren werden 23 m. en 27 vr., totaal 50. Overleden zijn 15 m. en 14 vr., totaal 29. In deze gemeente vestigden zich 43 m. en 59 vr., totaal 102., terwijl naar elders vertrokken 36 m. en 64 vr., totaal 100. mijnen zoon bestemd, die gedeeltelijk door mijne schuld zoolang in armoede gedompeld was, en die ik nu zoo rijk wilde maken, als hij eens arm ge- weest was. Toen beging ik de misdaad De ongelukkige wekte waarlijk medelijden op bleek en verpletterd lag zij op de knieen en wrong de handen. Nu weet gij alles, zeide zij. Met een woord kunt ge mij ongelukkig maken. Zult gij het zeggen, dit woord Ja, ik ben zeer, zeer schul- digik heb schandelijk gehandeld, maar ik deed het voor mijnen zoon. O, als gij wist, wat het is, na zoovele jaren plotseling eenen zoou te vinden, het eigen vleesch en bloed, een kind, dat Genoeg, genoeg, riep Landregarde met halve stem. Denk aan uw eigen moeder, hoe ze u op de armen droeg en u liefkoosde. Gelooft gij, dat deze vrouw ook niet misdadig kon worden voor u En zoudt gij Maar zwijg tochriep hij van zijn bankje opspringend en de handen tegen zijn gloeiend voorhoofd drukkende, zwijg toch en ga heen. Zult ge mij niet ongelukkig maken Neen, ga maar 1 En ik zal a redden, ik zweer het u. Ga in vrede, zeide hij diep bewogeu, ik zal z wij gen. Toen klopte hij naar het gebruik der gevangenen aan de deur om den bewaarder te roepen. Nadat mevr. De Eairieres zich verwijderd had, was hij bewogen en aangedaan, als een zwak kind. Een geheele ommekeer had in zijn binnenste plaats gegrepen, en als door eene geheime, onweerstaan- bare macht gedreven, had hij beloofd te zwijgen. (Wordt vervolgd.) Het aantal gesloten huwelijken bedroeg 8. Bevolking op 31 Dec. 1887 655 m. en 688 vr., totaal 1343 en op 31 Dec. 1888 670 m. en 696 vr., totaal 1366. Alzoo vermeerderd met 23 personen. Zuiddorpe. Het bevolkingscijfer op 31 Decem ber 1887 bedroeg 466 m., 472 vr., totaal 938. Dit getal vermeerderde in 1888 door geboorte van 16 in., 11 vr., totaal 27 en door vestiging vau 23 m., 18 vr., totaal 41. De vermeerdering was dus in het geheel 39 m., 29 vr., totaal 68 en vermiuderde door overlijden van 10 m., 13 vr., totaal 23 en door vertrek van 28 m., 24 vr., totaal 52 de vermindering was dus in het geheel 38 in., 37 vr., totaal 75. De werkelijke bevolking is dus in 1888 ver meerderd met 1 m. en verminderd met 8 vr. en bedroeg alzoo op 31 December 467 m. en 464 vr., totaal 931. Biervliet. Eene hofstede in den Oranjepolder werd dezer dagen onder den hamer gebracht. Die hofstede, berucht door de vele wisselende pachters en nog meer door de min goede hoedanig- heden, is met brokken en stukken in handen ge- komen van groot- en kleinlandbouwers, kleermaker, molenaar en andere personen. Een toeloop van koopers vulde het verkooplokaal te IJzendijke, want elk meende koopjes te zullen kunnen doen. Hoe zag men zich bitter teleurgesteld ongedacht hooge prijzen zijn besteed. Waren de hoogste inschrijvingsbiljetten nog met een laag cijfer ingevuld, door opbod stegen de prijzen aanzienlijk. De kenners van dergelijke verkoopingen zullen lichtelijk bevroeden, hoe verbazend de verkoopings- onkosten daarbij toeuamen. Weder maken Duitscbe landbouwbladen melding van een ergerlijke bedriegerij in den handel in kunstmeststotfen. 't Geld hier een nieuwe ^graan- mest," ,/neue Kornerdungungsmischung" is de oorspronkelijke naam, waaronder de //uitvinder," die zich Franz Eeichtmeier noemt, en die te Dantzig woonachtig is, welllicht zal trachten het knoeipro- duct ook in ons land in te voeren. Yolgens een onderzoek aan het proefstation te Munster bestaat het mengsel uit niets anders dau met keukenzout, glauberzoutzand, enz. vermengde chilisalpeter, die niet meer dan f 7,20 de 100 K.G. waard is terwijl er niet minder dan f 44,40 voorgevraagd wordt. Hoe verdaeht het al aanstonds in de //uitvoerige gebruiksaanwijzing" klinkt, dat 100 K.G., van dit mengsel voldoende zoude zijn voor 12 hectare land, toch heeft reeds een landbouwer (mis- schien wel meer) zich er mede laten bedriegen. Men weet niet waarover zich meer te moeten verwonderen, over de brutaliteit der bedriegers of over de lichtgeloovigheid der landbouwers. Men mag met recht vragen of een wet tegen bedriegerijen in den handel in kustmeststoffen evenals reeds in Frankrijk en Belgie bestaat niet veel meer noodig zou zijn dan de wet tegen de kunstboter. Gelukkig dat de vier landbouwproefstatious, die ons land weldra zal bezitten, de landbouwers zooveel mogelijk zullen waarschuwen, evenals het proefstation te Wageningen dit reeds herhaaldelijk deed. Maar met dat al komeu toch telkens bedriegerijen aan het licht en blijven de bedriegers ongestraft. Het volgend eigenaardig staaltje van moeder- liefde deelt men mede Moeder zou even en men weet wat in den regel dat //even'" beduidt aan de gasfabriek cokes gaan halen. Een paar schoppen natte kolen werden in den kachel geworpen, een aantal luiers hingen daaromheen te drogen. Het jongste kind van 7 maanden lag in zijn wiegje een ander van ruim anderhalf jaar dwarrelde door het vertrek en den van drie jaren zou op de beide anderen passen. De kachel ging gloeiend staan, de luiers ont- wikkelden een verstikkenden damp, de kinderen begonnen te schreien en medelijdeiide buren trapten de deur open, rukten de smeulende luiers weg en brachten de kinderen in veiligheid. De moeder komt thuis, overziet met een oogop- slag het gevaar -waarin hare lievelingen verkeerd hebben en met een Goddank wendt zij zich tot hen, die nog bijtijds een verschrikkelijk onlieil voorkwamen mis. Het schepsel begon te razen, dat men hare woning was binnengedrongen, waarin men niets te maken had Door prof. Bergmann is Zaterdag 11. te Berlijn eene operatie verricht, van dezelfde soort als die, welke hij iudertijd op Keizer Frederik zou toegepast hebben, wanneer Dr. Mackenzie er zich niet tegen verzet had. De patient, die er aan onderworpen werd, leed aan een soort van kanker, geheel ge- lijk aan dien van den overleden Keizer. Bij de kunstbewerking wareu al de geneesheeren tegenwoordig, die ook bij het ziekbed van Keizer Frederik huu hulp verleend hadden. De operatie is geslaagd en de toestand van den patient gunstig. Het geval baart groot opzieu. In de onderaardsche gangen van den zooge- naamden „Bloksberg" te Meerssen is Donderdag een inwoner uit Weert in bewusteloozen toestand gevonden. Deze persoon was in de gangen ver- dwaald geraakt en zou zeker zijn omgekomen, indien niet een zekere Lemaire, door het geblaf van zijn hond opmerkzaam gemaakt, de aanwezigheid van den ongelukkige ontdekte. llet daurde lang eer hij weder tot bewustzijn werd gebracht. Twee marechaussees uit Maastricht, die zich Vrijdagavond aau het station te Simpelveld bevon- den, zagen met den trein uit Aken een reiziger aankomen, in wien een huuner een gewezen krijgs- makker herkende, die voor jaren naar Duitschland was gedeserteerd. Hij werd oumiddellijk aange- houden en gevankelijk naar Maastricht overgebracht. Omstreeks het jaar 1820 werd eene boerderij te Oterdum, in Groningen, aangekocht voor /"7000. In 1876 werd dezelfde boerderij verkocht voor bijna f 100,000, en nu dezer dagen bracht ze, bij publieke veiling, slechts 46,000 op. Per stoomboot Edam zijn Zaterdag van Rotterdam naar de Argentijusche republiek ver trokken 16 passagiers le en 2d« klas, benevens 474 tusschendeks-passagiersterwijl te Coruna (Spanje) nog 50 passagiers worden ingescheept. De gestoorde bruiloft was 't Woeusdag vol- gens de Haagsche Ct. voor een aantal paren, die zich te 's Graveuhage in het huwelijk wilden be- geven. Toeu zij, en daaronder eenige Scheveningsche bruiloltsstoeten, ten stadhuize aankwamen, om door den ambtenaar van den burgerlijken stand te worden vereenigd, vernamen zij daar, dat aan bun vurig verlangen voor 't oogenblik geen gehoor kon worden gegeven de wethouder Wittert was ziek, maar men had naar den heer Godon gestuurd en als men dus een oogenblik wilde wachten Daar komt, terwijl een nieuwe stoet binnentreedt, de boodschapper ademloos terugmeneer Godon is uit de stad Dan naar den heer Mouton, luidt het bevel. Doodsbleek ijlt de bode opnieuw binnen meneer Mouton is ziekEn de aandrang van paren houdt aanDe wethouder van openbare werken dan opgeroepen ter hulpe. Eilacy de heer Lisman was niet van zijn besluit terug te brengen zich buiten alles te houden. Een lichtstraal in de duisternisDe burge- meester Helaas, men had niet aan de wet gedacht. De burgemeester is geen lid van den Raad en mocht dus niet Reeds was men der wanhoop nabij, toen de heer Michiels van Verduynen werd gevonden, die juist van een reis terugkeerde en nu, zooals hij uit den trein was gestapt, de functien overnam, den ver- laten post bezette en de huwelijken sloot. De grootste schrik onder de stroopers is in de omstreken van Gennep gewis de rijks-veldwachter Van Dijk, te Mil. Van de verschillende staaltjes van slim overleg, welke door hem worden te baat genomen om de niet gepateuteerde jagers te ver- schalkeu, verdient vooral de volgende vermelding. Ongemerkt liet hij dezer dagen door zijn zoon een boterkorf aau 't station bezorgen, waarin een knipmuts, een wollen doek en een vrouwenrok geborgen waren. Hij zelf arriveerde een uur later en nam een biljet in de richting van Boksmeer. Een vau de stroopers, die zijn vertrek aan het station had afgeloerd, spoedt zich naar zijn kameraden, om hun te berichten dat het jachtterrein thans veilig is. Zij hebben echter eene slechte rekening gemaakt. Van Dijk stapt te Haps uit, herschept zich achter de struiken in een aanvallig boter- boerinnetje en keert met den korf aan den arm in stormpas naar Mil terug. Onderweg bekeurt hij de niets kwaads vermoedende stroopers, die ook ditmaal, doch te laat, tot de gevolgtrekking kwamen, dat men al evenmin de boterboeriniien als arbeiders in blauwe kieleu en klompen vertrouwen kan. In een der Twentsche gemeenten zaten op een der laatste feestdagen eenige vrijende paren hun geluk te driuken. Volgens de meening van een der meisjes praatle haar cavalier te veel met zijn buurvriendiu. Hierover geraakten de beide vrijsters in twist, die zoo hoog liep dat zij, onder toezicht der jongens, handgemeeu werden, elkaar de mutsen vau het hoofd trokken, kachel en tafel met al wat er op stoud omver liepen enz. Toen de schade, die op tien gulden begroot was, betaald moest worden, had een der meisjes nog den moed te zeggen #Nu ik het maar ge- wonnen heb, kan het mij niet schelen, al moest ik ook nog meer betalen De commissaris van politie te Utrecht bericht, dat een belooning van f 10U0 wordt uitgeloofd aan dengeen, die iulichtingen verschaft, welke leiden tot ontdekking der ten nadeele van den heer H. Bakker aldaar ontvreemde effecten, terwijl bij ge deeltelijk terugbekoming daarvan, naar evenredig- heid zal beloond worden. Voor de terugbrenging der eigendomsbewijzen, hypotheekbewijzen en familiepapieren ten name van Bakker wordt bovendien nog f 25 uitgeloofd. IJs-ongelukken. Onder de gemeente Leiderdorp zijn eergisteren in eene trekvaart vier personen, die aldaar schaatsenreden, door het ijs gezakt. Drie werden gered, maar een 23-jarige jongeling is verdronken. Zondag waren er een groot aantal schaatsenrijders op de Kralingsche plas, ofschoon het ijs onder de voeten kraakte. Twee zakten er door en werden met levensgevaar en meer dood dan levend op het droge gehaald. Een uur later zakten weder twee heeren en eene dame door het ijs. Dank zij de flinke hulp der omstanders, kwamen zij met een uat pak en den schrik er af De 14-jarige zoou van den heer D. uit Kampeu, Zondagmorgen bezig zijnde sehaatsen te rijden op de trekvaart onder IJselmuiden, zakte door het ijs en, hoewel spoedig uit Kampen geneeskundige

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 2