Gemengde beriehten. onder leiding van de Maatsehappij tot bevordering der handelsbetrekkingen tusschen Nederland en Zuid-Afrika (directeur W. Dull) op verscbillende plaatsen in de Zuid-Afrikaansche ltepubliek goud- houdende gronden heeft onderzocht. Dit onderzoek heeft geleid tot het ontwerpen van een plan tot oprichtiug van eene Nederlandsche mijnmaatschappij met een werkkapitaal van f 600000 tot exploitatie van 60 claims, in de Witwaters- randsche goudvelden gelegen. Binnenkort zal de inschrijving op bovengenoemd kapitaal te Amsterdam worden opengesteld. De liefhebbers van het ijsvermaak zijn gereed. De schaatsen liggen voor de hand, de winterkoning schijnt plan te hebbeu zijnen staf te zwaaien en de wateren te doeu verstijven onder de aanraking van zijn killen adem. Er zijn zelfs reeds Amerikanen te Amsterdam aangekomen, die zich zoo graag eens willed meten met onze hardrijders. De beste rijuer onder deze vreemdelingen is een 18jarigen knaap uit Neuburg aan den Hudson. Joseph, oi liever Joe, zooals hij bij verkorting genoemd wordt, won zijn eerste lauweren op den ouderdom van dertien jaren, toen hij in Brooklijn den tweeden pnjs bekwam. In 1887 won hij den wedren van een mijl te Albany, bij welke gelegenheid hij vijftien mededingers achter zich liet. Op denzeltden iag overwon hij acht goede schaatsenrijders iu een wedren vijf mijlen lang. Sedert heeft hij verscheidene overwinningen behaald. De jonge schaatsenrijder is zedig en niet aanmatigend van aard en bemind onder zijn makkers. TER NEUZEN, 4 Januari 1888. Heden werd alhier door het bestuur der waterkeering van den calaraiteusen polder Nieuwe Neuzen aanbesteed het maken van werken tot verdediging van den oever van den bovengenoemden calamiteusen polder. Iliervoor hadden ingeschreven de heeren J. Jan- sen, voor 12760 en P. A. van de Velde, voor 11953, beiden te Ter Neuzen. De begrooting bedroeg 11708,15|. Behoudens goedkeuring van Ged. Staten is het werk geguud. Sedert het jaar 1871, als wanueer de zeevaart op het spoor te Ter Neuzen een aanvang nam, tot op 31 December jl., zijn alhier aangekomen tot lossing van ladingen 3989 zeeschepen. Daar- ouder wareu vele schepen metende boven de 2000 ton. Bij Koninklijk besluit is pensioeu verleend aan den heer P. Stroecken, eervol ontslagen hoofd der openbare lagere school te Overslag ten bedrage van f 600. Verplaatst met ingang van 10 Januari a.s. de kommies 4e klasse A. J. Struijk van Axel (tijd.) naar Rijsbergen (djd.)de kommies 4C klasse G. Horseling van Overslag (tijd.) naar Rijsbergen (tijd.) en de kommies 4e klasse H. Eijke van Koewacht (tijd.) naar Bergen op Zoom (tijd.) Axel, 4 Jan. In de heden alhier gehouden raadsvergadering werd het volgende behandeld 1°. Mededeeling van ingekomen stukken: a. Van het procesverbaal vau kasopneming van den gemeente ontvanger waaruit blijkt dat in kas is 4121,66. b. Missive van Ged. Staten dezer provincie dd. 14 Dec. jl. houdende goedkeuring van het suppletoir kohier vau den hoofdelijkeu omslag voor het jaar 1888. c. Alsvoren houdende goedkeuring tot den openbaren verkoop van boomen. d. Missive van den heer J. Bauwens, provincial veearts, houdende bericht dat, hoe of ook de instructie der keurmeesters van vleesch enz. euz. wordt gewijzigd, door hem geen vleesch zal worden gekeurd, tenzij hij als gemeente keurmeester wordt a\n gesteld. Alles wordt voor kenuisgeving aangenomen. 2°. Wijziging instructie voor de keurmeesters van vleesch en spek. Art. 3 luidende als volgt, wordt ingetrokken. zeer fijn uitgedachte verdichtsels De rechtbank zal ze gemakkelijk vinden, dat verzeker lk u. De rechtbank Geloof dit niet. Zij zal niet eens bewijzen zoeken. Ook dan niet, wanneer ik daartoe mijne hulp ^Zh'^wilde lachen, maar de krampachtige bewe- ging harer trekken verried duidelijk den angst en den schrik, welke hare tong verlamde. Eene kleine pauze volgde. Mevrouw De lai- rieres beet zich op de lippen en trok koortsachtig aan de vingertoppen harer handschoeneu. De ge- vangene brak het eerst het zwijgen af. Gij zult weliicht den rechter autwoordeu, dat gij geen belang bij de inisdaad hadt? Het is zeer twijiel- achtig, of men u op 't woord gelooven zal men heeft mij, die onschuldig is, met eens geloofd. De rechtbank zal de zaak onderzoeken. Vooreerst zal ze opmerken de koele verhouding tusschen u en uw gchtgenoot, een leven zonder teederheid en liefde, en gebrek aan vertrouwen. Wat weet gij daarvan Hij zelf heeft het mij gezegd. En wat zou dat Wie bewijst dat Zou ik hem daarom dooden. Ben ik dan zijne erf- gename Neen, maar juffrouw De Eaineres en wanneer deze den man huwt, die haar het hof maakt en dien gij begunstigt Bij deze woordeu zag Landregarde haar scherp „Ingeval het ter keuring aangeboden vleesch of spek afkomstig is van een stuk vee, dat uit nood geslacht of een uatuurlijken dood is gestorven, zijn de keurmeesters alvorens tot de keuring over te gaan gehouden zich te doen overleggen eene schriftelijke verklariug van iemand, die bevoegd is hier te lande de veeartseuijkundige praktijk uit te oefeuen, dat de met name daarin aangewezen ziekte, waaraan het onderhavige stuk vee heeft geleden, het vleesch naar zijn oordeel met onge- schikt voor menschelijk gebruik of schadelijk voor de gezondheid gemaakt heeft. Bij twijfel omtrent de herkomst van het vleesch zijn de keurmeesters bevoegd alvorens tot de keu ring over te gaan een onderzoek dienaangaande in te stellen. De verklaring van den deskuudige bindt het oordeel der keurmeesters niet. Van hetgeen door hen ter uitvoering van dit artikel wordt verricht, geven de keurmeesters zoodra mogelijk kennis aau den Buigemeester." 3°. Wordt besloten te beschikken over het geheele bedrag van den post van onvoorziene uitgaven der begrooting van 1888. 4°. Wordt besloten tot af- en overschrijving van onderscheidene posten op de begrooting van 1889. 5°. Vaststelling van het bedrag waarop de landerijen voor het jaar 1889 in verhouding van hunne vermoedelijke opbrengst voor den hoofdelijkeu omslag in drio klassen zullen worden gerangschikt. Dit punt wordt aangehouden tot eene volgende vergaderiug waarop de heer Kruijsse zegt dat hij alsdan een voorstel zal doen om de verordeniug op de heffiDg van den hoofdelijken omslag in te trekken. Zasimslag, 3 Jan. De collecte voor de nieuw- jaarsbedeeling alhier heeft dit jaar opgebracht de som van 447,25 benevens 8£ zak tarwe. Het vorige jaar was er een totaal van f 538,20 Voor de chilisalpeter werd ingeschreven door: H. M. Salomonson te Rotterdam voor 13,23, E. Verstraete van de Casteele te Brugge voor/13,20, P. A. Adriaansens PAz. te Groenendijk voor 13,07 en J. E. Adriaansens-Polfliet te Walsoorden voor f 12,75 per 100 K.G. Voor de superphosphaat werd ingeschreven door J. J. Kortman te Rotterdam voor 3,84, P. A. Adriaansens voornoemd voor 3,70 en Salomonson voornoemd voor f 3,54 per 100 K.G. De levering van de chilisalpeter werd aan den miusten inschrijver gegund, doch de gunning van de superphosphaat werd door het bestuur in beraad gehouden. Biervliet. De heer A. Maat het in October gekozen raadslid, werd in de laatste raadszitting van dit jaar, Vrijdagjl., geinstalleerd. Bij publieke inschrijving werd dien dag de wekelijksche school- reinigiug, kachelaanmaak met bijlevering vau het daartoe noodige aan de school vau den heer Verhage gegund aan delaagste inschrijvers, meisjes Wadde van Roon, voor de minieme som van f 29,50 's jaars. Terwille vau de vele schoolgaande kinderen en andere voetgangers zal een klinkerpad door de weide in deOudestad gelegd worden in't voorjaar 89. In de buitengewone vergaderiug van den Beu- kelspolder en Hoofdplaatpolder is berust geworden in eene eventueele calamiteusverklaring van den aangrenzenden Thomaespolder. Donderdag en Vrijdag werden te Biervliet en Hoofdplaat de vergaderingen gehouden, naar aau- leiding van de aanvraag om calamiteusverklaring van genoemden Thomaespolder. en 123/4 zak graan. Zaauislag, 3 Jan. In het afgeloopen jaar zip alhier geboren 50 mannelijke en 54 vrouwelijke, alzoo totaal 104 personenterwijl als levenloos aangegeven werden 3 van het mannelijke en 3 van het vrouwelijke geslacht, waaronder 1 onecht. Overleden zijn 41 m. en 20 v., totaal 61. Meer geboren dan overleden9 m. en 34 v., totaal 43. Aangekomen56 m. en 39 v., totaal '05 terwijl naar elders vertrokken 72 m. en 56 v., totaal 128, zoodat minder aangekomen dan ver trokken zijn: 16 m. en 17 v., totaal 33 personen. Op den 1 Januari 1888 bedroeg de bevolking dezer gemeente 1463 m. en 1442 v., totaal 2905 zielen; terwijl het getal inwouers op 1 Januari 1889 beliep 1456 m. en 1459 v., in 't geheel dus 2915. De bevolking is alzoo vermeerderd met 10 personen. Naar de godsdienstige gezindten bestaat de be volking thaus uit: 2501 Ned. Hervormden, 276 Christ. Gereformeerdeu, 2 Ev. Luthersen, 85 R. Katholieken en 51 zonder kerkgenootschap. In den loop van het jaar zijn gesloten 27 huwelijken, nl. 25 tusschen jonkmans en jongedochters en 2 tusschen jonkmans en weduwen. Hi,1st. 4 Jan. Heden morgen omstreeks 9 uur had alhier een droevig voorval plaats. Een drietal jongens waagden zich op het broze ijs der buitenvest, met het gevolg dat een hunner, zekere Johannes Cornelis van Gelderen, oud 9 jaar, wonende alhier, zich te ver waagde, door het ijs zakte en verdronk, daar zijne makkers hem niet konden redden. Na ongeveer een half uur onder het ijs te hebben gelegen, is hij door de politie, bijgestaan door eeuige personen, die met een boot naar de plaats toevaarden, uit het water opgehaald onmiddellijk geneeskundige hulp verleend zijnde, kon niets anders dan de dood worden geconstateerd. Kloosterzaiide, 3 Januari. Heden werd door de landbouwers-vereeniging alhier aanbesteed de levering van 25,000 K.G. chilisalpeter, en 100,000 K.G. superphosphaat. aan en de minste uitdrukkiug van ontzetting ont- cring hem niet. Hij ging verder en drukte sterk op "ieder woord Deze man is nu arm en wordt dan rijk, zoo rijk als mijnheer De Eairieres was. Van welken man spreekt gij? Natuurlijk vau den heer Lachenal. De heer De Eairieres heeft zich nooit tegen dit hawelijk verzet. Indertijd was het zijn vurig- ste wensch. Gij vergist u mevrouw, en gij weet het zeer tfoed. Mijnheer. De Eairieres had zich in 't begin niet verklaard, heeft zich later krachtig verzet, en zou nooit zijne toestemming gegeveu hebben. Maar hoe weet gij dat Heeft hij u dat verteld? Men raadt veel, als men goede oogen heeft. Als gij het niet beter weet dan zoo Ik weet zeer goed, dat uw echtgenoot nooit zou toegestemd hebben, en dat gij tot elken prijs het huwelijk verlangdet. Ik Maar ik vraag nog eens, waarom Opdat het vermogen der rijke erfgename in geene andere handen zou komeu, dan in die van Lachenal. Zoolang de grijsaard leefde, zou er niets van dat huwelijk gekomen zijn, maar de heer De Eairieres zou ook een andere partij voor zijne dochter gevonden hebben. Dat is het, wat gij niet wildet, daarom hebt gij den dood ver- haast van den man, die u van het begin af met liefde en goedheid overladen heeft. (Wordt vervolgd.) Een hevige brand brak eergisterenavond onge veer 8 uur te 's-Hage uit in het cafe-chantant aan den Hofsingel, bekend onder den naam van Alcazar, waar juist aanstalten werden gemaakt voor het geven van de avondvoorstelliug, en men dan ook het chassiuet dat tusschen de beneden- en boven- verdieping geplaatst is ontstak. Terwijl inmiddels de artisten zich aan het kleeden waren, schijnt de vlam vau het chassinet zich door een geopeud ven- ster van de tweede verdieping aan een gordijn te hebben medegedeeld, en in onmerkbaar weiuig tijd stond de bovenverdieping in lichtelaaie. Eehige omwonenden waaronder de concierge van het gerechtshof, die het eerst met de handspuit van dat gebouw water gaf bemerkte het onheil, en de artisten, die beneden wareu, konden zich de een gekleed, de andere half gekleed, redden. Daar het brandeude pand gelegen was in de onmiddellijke nabijheid van de gebouwen der Staten- Generual en het gerechtshof, en slechts door eene smalle plaats gescheiden van het kantongerechts- gebouw, bovendieu geheel door niet al te jonge gebouwen als omgeven, was er alle reden van vrees voor uitbreidiug, en de brandweer, bijgestaan door militairen en politie, trad dan ook krachtig op. De stoom - en andere spuiten met en benevens die van de verscbillende korpsen en van particulie- ren spoten er krachtig oplos uit het gebouw van het kantongerecht, voor, achter en ter zijde van het brandende perceel. Betrekkelijk spoedig was dan ook het vuur, dat echter het achterdak van een belendend perceel reeds begon aan te taslen, bedwongen. I Op het terrein van den brand werden opgemerkt de minister van waterslaat, de secret aris-generaal van dat departement, de burgemeester de heer Roest, en andere autoriteiten, terwijl de ambte- naren aan de ministerien, voor zoover met het ontslaan van den brand bekend, daar aanwezig waren. Een arme schoenmaker te Kaatsheuvel, wiens zoon dit jaar als plaatsvervanger in militairen dienst trad voor eene te Amsterdam gevestigde Nederl. militaire verzekering-maatschappij, verbeide sinds een tweetal maanden met ongeduld een bedrag van 50, die hij van zijn zoon door tusschen- komst dier Maatsch. zou ontvangen. Ten einde raad, besloot hij ten laatste bij genoemde Maatsch. te jnformeeren, en ontving tot zijne niet geringe verwondering van deze bericht, dat men reeds een tweetal maanden geleden het bedrag per post- wissel aan zijn adres had overgemaakt. Ten post- kantore te Kaatsheuvel bleek hem ook, dat daar werkelijk een postwissel van dat bedrag aan zijn adres was ontvangen, welk bedrag daags ua ont- vangst ook was uitbetaald, doch aan wien Dit was nog een raadsel. Men stelde van een en ander de politie in kennis, die al spoedig tot de ont- dekking kwam, dat, door eene verkeerde bestel- ling, bedoelde postwissel was terecht gekomen bij een naamgenoot vau den geadresseerde. Deze, met dat onverwacht buitenkansje recht in zijn nopjes, haastte zich niettegenstaande het adres van den afzender daarop duidelijk stond vermeld om het bedrag in ontvangst te nemen en bewaarde natuurlijk verder het stilzwijgen. Naar men ver- l neemt, is thans door de marechaussee tegen hem proces -verbaal opgemaakt. De arrondissements-rechtbank te Almeloo veroor- deelde Maandag drie personen, alien wonende te Ambt Almeloo, ter zake van meineed, ieder tot eene gevangenisstraf van 1 jaar. Een treurig ongeval vervult velen in Gorin- chem met deernis. Het 12jarig zoontje van een zeer geacht ingezetene dier gemeente, te Almkerk gelogeerd zijnde, heeft slepende de lis van het touw, waarmede zakken naar boven geheschen worden, om den hals geslagen, met het treurig gevolg, dat hij door het luik is gezakt en men hem eerst vond hangen, toen het leven reeds ver- dweuen was. Het dwaze voorbeeld van Parijs om eene tapperij in te richten als tuchthuis, heeft thans ook te Amsterdam navolging gevonden. Op het Gedempte Damrak namelijk is een bierhuis geopeud, waar men bedieud wordt door personen, als galei- boeven verkleed, en in eene gelagkamer, die eene gevaugenis nabootst. Te Rotterdam heeft, zooals men weet, deze aanstootelijke smakeloosheid geen opgaug gemaakt. In de op 2 Januari jl. te Oudewater ge houden raadsvergadering ontspon zich na het lezen der notulen eene discussie tusschen den voorzitter en het raadslid D. Boer Jz., waarbij de laatste beweerde dat hij in de vorige vergaderiug niet gezegd had dat een planfsoen der gemeente veel sreld kostte, maar wel dat het geld kostten. De voor zitter pleitte voor de juistheid der notulen, waarop de heer D. Boer Jz. uitviel„Ik verwed er een vet varken onder voor de armen, dat ik gelijk heb, zet jij er een tegen," waarop de voorzitter antwoordde ,/Mag ik u er opmerkzaam opinaken, dat vette varkenszaken hier niet behandeld worden Eene firma te Tilburg ontving oulangs uit Den Haag per briefkaart, onderteekend met een naam, die herhaaldelijk genoemd is als niet vreemd aan het zoogenaamde „flesschentrekkersgild," eene aanvrage om prijsopgave van hare toiletzeepen. Daarop volgde een verzoek om een kistje met monsters, en later eene bestelling. De monsters werden afgezonden, maar de bestelling bleef onuit- gevoerd, omdat de firma inmiddels gewaarsclmwd was geworden. Alzoo bepaalde zich voor den fabrikant de schade tot de waarde der monsters. Wat aan de zaak een eigenaardig karakter geeft, is, dat de besteller den naam noemde van een advocaat en procureur, bij wien omtrent zijne „zooliedietijt" ^invermaatsie" was te bekomen, en dat ook werkelijk de Tilburgsche firma, op hare aanvrage, van dien advocaat en procureur per briefkaart kennis kreeg, dat hij voor zich geen bezwaren had om aan genoemde aanvrage zijne goedkeuring te hechten." De naam van dezen advocaat en procureur, die zoo welwillend „inver- maties" verstrekt aan door de politie gesignaleerde personen, is echter in den Staats—almanak niet te vinden. Onlangs werd des avonds om 10 uur op den Sonsbeeksiugel te Arnhem een portefeuille, waarin drie biljetten van 100, vermist door een persoon die zijn overjas had uitgetrokken om twee aanvallers van het lijf te houden. Eergisteren nu moet de eigenaar der portefeuille het geld per post hebbeu terug ontvangen, ua aftrek van f 25, die als belooning waren uitgeloofd aan den vinder. Deze is onbekend. Het schoonmaken van uien Bij het schoonmaken van deze voor vele onzer maaltijden onontbeerlijke aardvrucht vloeien bij vele onzer huismoeders of dieustbaren daarbij gewoonlijk onvrijwillig tranen, die evenwel voor meer passende gelegenheden bewaard konden worden. Daarom wordt aaubevolen, de uien daags voor het gebruik een nacht in water met een weinig zout te zetten, waarna de buitenste schillen zeer gemakkelijk los laten en een legio tranen gespaaid blijven. Er is zeker in ons land geen dorp, waar zooveel matten en rieten stoelen gemaakt worden als in 't Eriesche dorp Noordwolde. Duizenden stoelen worden daar vervaardigd en naar alle deelen des lands verzonden, vooral naar Holland. Ook de mandenmakerij wordt daar op groote schaal uitgeoefend. Een en ander verschaftaan honderden werk en brood, waardoor menig arbeider bevrijd blijft van ondersteuning door het arm- bestuur. I Het nut der Middernachtszending Eenige houders van verdachte huizeu te Amster dam hebben in een in de Fransche taal gesteld adres bij burgemeester en wethouders hun klachten ingediend over de schade, die hun inrichtingen van de Middernachtszending ondervinden. De burgemeester heeft den onderteekenaars, die zich groothandelaars in wijnen noemen, doen weten, dat de jonge lieden van de Middernachtszending hun roeping op de openbare straat vervulden, zonder het publiek lastig te vallen, zoodat de politie hun optreden niet kan verbieden. Het onderzoek in zake den moord van Bradford wordt ijverig voortgezet. Er is ernstig vermoeden gerezen, dat Barrett, die, gelijk men weet, gevangen genomen is, niemaud anders is dan Jack the Ripper. Barrett blijft bij elk verhoor echter uiterst kalm en ant woord beslist ontken- nend op al de vragen, welke hem gesteld worden. Zijn advocaat, zekere heer Craben, verklaart, dat zijn client onschuldig is. De politie laat niets uitlekken, noch de justitie, maar dit verhindert niet, dat allerlei verhalen de ronde doen. Zakkenrollers gaan met den tegenwoordigen tijd medezij volmaken zich hoe langer hoe meer in hun beroep, zoodat eigenlijk niets meer veil ig voor hen is. Woensdag heeft een van het gilde onder de oogen van een pnester, die een huwelijk inzegende, proeven zijner vaardigheid afgelegd en 'tdient te zijner eer gezegd, het was een meester- stuk van zakkenrollerskunst.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1889 | | pagina 2