Gemengde berichten. Telegrafische berichten. TER NEUZEN, 28 December 1888. De trein die te 8,24 uur 'savonds uit Gent vertrekt en hier bij gewone omstandiglieden te 10 uur aankomt, deed dit gisteren eerst te half twee in den nacht. Ongeveer kwart voor tien was men tot bij Sluiskil genaderd, toen de chef de train tot de ontdekking kwam, dat de brug niet dicht en waterger was, niet dicht te krijgen was. Volgens den brugwachter was even te voren een Engelsche stoomboot tegen de brug aangeloopen. Tevergeefs deed men nog eenige pogingen de brug te sluiten. De chef de train zond daarna iemand naar het station Sluiskil (Vogelschor,) ten einde aldaar naar Selzaete om liulp te seinen. Intusschen werd het laat en verlieten vele reizigers den trein om te voet de reis voort te zetten. Eindelijk te half twaalf kwam een locoraotief uit Selzaete met eenige deskundigen, wien het na twee uren werkens mocht gelukken de brug te sluiten, waarna de reis werd voortgezet. Te beginnen met 30 December a. s. zal op Zon- en Feestdagen maar eens besteld worden en wel om 11 ure voormiddags. llet publiek zal in de gelegenheid worden gesteld de correspondentie af te halen tot uiterlijk een kwartier na aankomst der post, aangebracht per tweeden trein van Mechelen en per tweede boot yan Vlissingen. Heden morgen kwam alhier binnen ds Engel sche stoomboot Falcon, kap. Marlin, van Hull naar Gent bestemd en geladen met stukgoederen, welke boot het achterruim vol water heeft en dientengevolge niet kon worden opgeschut. Inde haven alsnu gemeerd liggende, zal men pogingen doen het lek te onderzoeken. De Engelsche stoomboot River Derwent is Maandag avond van de Kaloot door de sleepboot de Valk afgebracht en den volgenden morgen alhier op de haven gekomen, zonder schade bekomen te hebben. A\el, 26 Dec. Heden avond gaf het muziek- gezelschap /Concordia" alhier in het logement j Het Gulden Vlies" een concert, afgewisseld door blijspel met zang. Even als het vorige jaar was de groote zaal stampvol. De uitvoering der muziek, zoowel als die der beide tooneelstukjes genaamd „Een leugenaar die lnntst '/.elf hesint te eelooven, dat hij waarheid op 't laatst zelf begint te gelooven, dat hij waarheid spreekt" en „Een avontuurtje van mijnheer Kik- kerbil," voldeed boven alle verwachting. Aan de werkende leden van bovengenoemd muziekgezelschap en aan hen, die door hunne oij- dragen en het uitvoeren van eenige muziekstukjes het gezellig samenzijn van den avond nog hebben verhoogd komt alle lof toe. Zaamslag, 27 Dec. Gisteren avond gaf de muziekvereeniging »De \olharding alhier ten liuize van den heer A. Casteleijn haar eerste winterconcert, dat in alle opzichten uitmuntend geslaagd is. Aan belangstellenden ontbrak het ditmaal waarhjk niet; de zaal toch was overvol. Nadat de voorzitter, de heer A. H. de A nes, met eene gepaste en nette toespraak, waarin vooral op de ware beteekenis van het woord harmonie gewezen werd, de feestelijke bijeenkomst geopend had, werden de verschillende nummers van het programma achtereenvolgens voorgedragen op eene wijze, die alien lof verdient. Zoowel de muziek- en tooneelstukken als het viertal voordrachtendoor werkende leden des gezelschaps ten beste gegeven, werden met belang- stelliug begroet, met aandacht gehoord en met ingenomenheid toegejuicht. Een geanimeerd bal, dat tot vrij laat in den nacht voortduurde, sloot het feestgenot van dezen avond, dat, naar wij hopen, nog lang in dankbare herinnering van veler harten moge voortleven. llulst. Donderdag 11. werd alhier gevankelijk opgebracht een zekere A. U. van St. Jansteen. In het naburige gehucht, de Heikant, had den 2«» Kerstdag een vechtpartij plaats, waarbij A. U. en C. de Vos, ook van St. Jansteen, waren. Het vechten moet naar men verneemt, van 's morgens 3 uur tot 5 uur geduurd hebben in een herberg. De laatste, gehuwd en vader, ontving bij dezen twist eenige messteken in den buik en den hals. Ofschoon nog niet dood, moet zijn leven toch niet buiten gevaar wezen. De Vos van plan zijnde binnen eenige dagen naar Zuid-Amerika te vertrek- ken, zal dus ziju reis wel in duigeu zien .vallen. Koewacllt. Naar wij vernemen, zullen een tweetal huisgezinnen van hier naar de Argentijnsche republiek (Zuid-Amerika) vertrekken, tegelijk met een achttal huisgezinnen van Sint Jansteen. Overslag. Aan den heer JStroucken, hoofd der school alhier, aan wien tegen primo Januari eervol outslag verleend is uit zijne betrekking, is een pensioen van f 600 toegekend. Kanton Dost burg. »Wat wordt het laat, de klok slaat acht, waar of mijn Dorus blijft denkt de meid, die op de hofstee thuis wachtte onder de gemeente Waterlandkerkje. Maar /Dorus" was op lang na niet in wgoede handen." Vier kerels werpen hem ten gronde, ontnemen hem zijn gelu- beurs, halen 't geld er uit, geven hem genadiglijk de beurs terug en gaan verder. ,/'t Z'n grooote diengen" zeggen de meuschen. 's Gravenliage, 28 Dec. Eerste Kamer. Bij voortgezette behandeling der Indische begrooting beval de heer Van Zuijlen het behoud van gouver- nements-koffiekultuur krachtig aan. De Minister verdedigde zich tegen de grieven omtrent zijn beleid en verklaarde, zoowel in zendingswerk als in godsdienst niet te zullen ingrijpen. De heer Van Rooyen zou toch voorstemmen ook zonder i vertrouwen in den Minister. De behandelde lioofd- stukken zijn aangenomen. Morgen is de Middelen- wet aan de orde. Middelburg. Heden werd alhier aan het ge- bouw van het Prov. bestuur aanbesteed I. Het maken en inhangen van een paar plaat- ijzeren waaierdeuren voor het buitenhoofd der Westsluis te Ter Neuzen. (Raming 24,600). Hiervoor hadden ingeschreven de heerenG. J. Balkensteinte Ter Neuzen, voor f 27,600 I F. Kloos Zonen, te Alblasserdam, voor 27,350 De Vries, Robbe Co., te Gorinchem, voor 27,100 en M. v. d. Hoek, te Ter Neuzen, voor 26,100. n II. Het onderhoud van het kanaal door Wal- cheren in 1889 (Raming 37,600.) Hiervoor schreven in de heeren C. Maters, te te Vlissingen, voor f 40,400P. J. van Puftelen Zoon, te Middelburg, voor 39,900 Ph. Ver- bruggen, te Waddinxveen voor 38,600 C. Bos Az°°te Dordrecht voor 38,200 J. van den Hoek, te Middelburg voor 37,900 D. de Kok, te Tuyl en W. Baggerman, te Nederhemert voor 36,784 en C. F. van Fraeijenhove, te Ter Neuzen voor 36,700. III. Het onderhoud van het kanaal door Zuid- Beveland, met bijbehooreude werken, gedurende 1889. (Raming 24,600.) Hiervoor waren de volgende inschnjvingen van P J. Staal, te Hansweert en P. Dronkers, te Kapelle, voor 26,795 van P. J. Visser, te Hansweert, voor 26,790 van Ph. Verbruggen, te Waddinxveen, voor 26,600 van Joh. de Jonge, te Biezelinge, voor 26,590 van C. Bolier C.z., te Bruinisse, voor f 25,899 van J. P. Koch, te Hansweert, voor f 24,570; van C. Bos Az., te Dordrecht, voor 23,900 en van L. Kalis Kz., te Sliedrecht, voor f 23,230. KAXTONGERECHT TE TER NEUZEN. Zitting van 28 December 1888. Maar al te veel, heruam deze, het hoofd op- heft'end, en ik kan mij gelukkig achten, als mij ne geheele reputatie niet door deze rampzalige histone verloren gaat. Mevr. De Fairieres glimlachte en zeide Daarvoor zullen wij wel zorgen, waarde heer Zorg het eerst voor u zelf, mevrouw, hernam Hugonet. Die man heeft een geoefende tong, en als °hij ook niets tegen uwe vrijheid verrnag, kan hij toch aanhangers krijgen en uw aanzien zeer doen dalen. In de stad Geloof dat metMen verafschuwt hem en zou hem steenigen, als hij zich op straat durfde vertoonen. O, een oogenblik is soms te veel; het volk is weifelachtig. Goed; ik dank u voor uwen raad, dokter. Overigens bestaat er ook geene reden om hem mijn bezoek te weigeren. Gevangenen bezoeken is immers een werk van barmhartigheidmorgen zal ik naar hem toe gaan. Hugonet vertrok en zij snelde naar den spiegel. Toen °ze zag, dat haar gelaat maar een weinig bleeker was, dan gewoonlijk en geene aandoenmg verried, sprak ze binnensmondsZoo is 't goed; ik ben tevreden over mij zelven en heb mij niet verraden. Maar morgen Zij besckouwde nog eens haar gelaat in den spiegel met de opmerkzaamheid eener actrice, die hare rol instudeerde en zeide Zoo zal ik morgen zijn. Doch spoedig moest ze toegeven aan den hevigen strijd in haar binnensta; uitgeput zonk Veroordeeld: A. d. Z, sloeproeier te Ter Neuzen, ter zake van le als bediende bij de brandweer te Ter Neuzen, bij eene oefening dier brandweer niet tegenwoordig blijven tot men ont- slagen is; en 2e openbare dronkenschaptot 2 boeten, elk van 3, subsidiar 3 dagen hechtenis voor iedere boete. F. D., winkelier te Ter Neuzen, ter zake van het als bediende bij de brandweer te Ter Neuzen, niet tegenwoordig blijven bij eene oefening dier brandweer tot men ontslagen is; tot eene boete van 2,50, subs. 2 dagen hecht. A. P. d. V., klerk te Ter Neuzen, ter zake van het vernieuwen van een bestaand gebouw aan den openbaren wegzonder 8 dagen voorafgaaude kennisgeving aan burgemeester en wethouders; tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. J. B., landbouwersknecht te Axel, ter zake van het niet verlaten eener herberg op het bepaalde uur tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. W. K., L. D. en C. d. R., landbouwers te Zaamslag, ter zake als vorenieder tot een f 2, subs. 1 dag hecht. C. L., bierhuishouder te Zaamslag, ter zake van het le niet sluiten zijner herberg op het bepaalde uur; 2e in zijne herberg niet ten toon hangen op eene voor het publiek zichtbare plaats van een afdruk der verordening op het sluiten der herbergeu en 3° in zijne woning toelaten dat iemand zonder de vereischte vergunning sterken drank in het klein verkoopttot eene boete van f 3, eene van 1 en eene 20, subs. 2, 1 en 10 dagen hecht. E. M., vrouw van J. v. E., te Zaamslag, ter zake van het zonder vergunning verkoopen van sterken drank in het kleintot eene boete van 10, subs. 10 dagen hecht. M. d. F., winkelier te Ter Neuzen, gehucht Driewegen, ter zake als vorentot eene boete van f 15, subs. 10 dagen hecht. M. H., werkman te Ter Neuzen, ter zake van het zonder daartoe gerechtigd te ziju laten loopen van zijn niet uitvliegend pluimgedierte in eens anders tuin tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. C. A. S., voermansknecht te Ter Neuzen, ter zake van het met sleependen zwengel rijden in de kom der gemeentetot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. S. d. J., vrouw van L. d. K., te Kuiedorp (Stekene, Belgie), ter zake van strooperij; tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. C. v. B., werkman te Axel, ter zake van open- bare dronkenschap bij herhalingtot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. J. B. v. H., schipper te Philippine, ter zake van het bejagen van eens anders land, zonder schriftelijk bewijs van den rechthebbendetot eene boete van 6, subs. 4 dagen hecht. E. B., landbouwer te Westdorpe, ter zake van het bejagen van eens anders land zonder jacht-akte en schriftelijk bewijs van den rechthebbendetot 2 boeten, elk van 10, subs. 4 dagen hecht. voor iedere boete, met verbeurdverklaring van het met in beslag genomen geweer en bevel hetzelve uit te leveren of- de waarde te betalen ad 8, subs. 3 dagen hecht. J. B., werkman te Westdorpe, ter zake van het verwekken van nachtrumoer tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. R. P., werkster te Philippine, ter zake van het zonder consent bevisschen van eeu Zeeuwschen stroom tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. m J. M. F., werkman te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap bij derde herhaling tot hechtenis van 14 dagen. B. v. K., kleermaker te Ter Neuzen, ter zake als voren bij tweede herhalingtot hecht. van 14 dagen. A. C. v. W., werkman te Ter Neuzen, ter zake als voren bij eerste herhaling; tot hecht. van 3 dagen. u P. V., schipper aan boord van het schip Maria, zonder bekende woon- of verblijfplaats ter zake als voren tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. M. J. v. d. P., te Ter Neuzen; ter zake als vorentot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. H. W., smidsknecht te Zaamslag, ter zake als voren; tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. H. V., voermansknecht te Ter Neuzen, ter zake als voren tweemaal gepleegdtot 2 boeten elk van 0,50, subs. 1 dag hecht voor iedere boete. Allen in de kosten van het geding. uitwerking doet, deed ook nu de menscheu huis waarts keeren. Ook te Giesen-Nieuwkerk is wegens het overgroote aantal bedelaars (er kwamen er op eeu dag "meer Jan honderd,) besloten, geen aalmoezen meer uit te reiken. Hoofdzakelijk is mentotdien maatregel overgegaan, omdat de vragers dikwijls brutale dreigers werden. Door de aandeelhouders der veebascule aan het tramstation te Stadskanaal is besloten over 't afgeloopen boekjaar 50 pet. dividend uit te keeren. Zulk een dividend is vermeldenswaard in dezen tijd. 't Waren vooral varkens, bestemd voor de groote export—slachterijdie de kas der vereeniging stijfden door hun weegloon. Door de paters redemptoiisten te Wittem (L.) is een eigen bierbrouwerij, onder den naam ,/de Sintzelbach" opgericht en reeds in werking gesteld. Verscheidene kloosters dier orde hebben reeds bier uit die brouwerij ontvangen. ze in een leunstoel neer en zuchtte. Overvloedige tranen rolden over hare bleeke uitgeteerde wangen. En dat alles begint eerst! riep zij uit. Den morgen van den volgenden dag begaf zij zich vroeg naar de gevangenis met eeu speciaal verlof van den rechter, aan wien zij de mogelijk- heid voorgesteld had, om bij den gevangene be- kentenis uit te lokken. Ze was in rouw gekleed en volgde, alhoewel zeer bleek, met opgeheven hoofd, fier den gevan- genbewaarder. In dezelfde houding trad zij de eel des gevangenen binnen. Daar haar toegestaan was, hem zonder getuigen te spreken, liet de beambte hen alleen, grendelde van buiten de zware deur en verwijderde zich. Landregarde en de weduwe van het slachtoffer stonden tegenover elkander. Gij hebt mij bij u verzocht, sprak deze, wat wilt gij (Wordt vervolgd.) Te Zuidlande hebben op den eersten Kerst dag ernstige ongeregeldheden plaats gehad, welke algemeen hieraan worden .toegeschreven, dat de doleerenden het kerkgebouw, waarvan zij zich hadden meester gemaakt, weder aan de Nederduitsche Her- vormde gemeente hebben moeten afstaau. Des avonds omstreeks 8$ uur bevonden zich eeu 50 it 60 man, waarvan eenigen gewapend met messen, op de straat, den schijn aannemende also! zij onderling aan het vechten waren. Bij het ver- schijnen der marechaussees die tot rust aanmaaiulen, volgde er een algemeene aanval met messen en steenen tegen hen. De marechaussees trokken daarop tot zelfverdediging hunne sabels, waardoor drie der belhamels aan het hoofd verwond werden een marechaussee kreeg een messteek door zijn uniform. Vier der belhamels werden in arrest genomen en den volgenden dag, na opgemaakt proces-ver- baal, weder in vrijheid gesteld. Woensdag verzamelden zich weder velen, en werd een persoon, die een steen naar de marechaussees wierp, in arrest genomen. Er werd bevolen dat niet meer dan 4 personen te samen mochten ziju en de herbergen werden met zonsondergang ge- sloten. De met stroomen nedervallende regen welke steeds bij samenscholingen zulk een goede Voor den Hoogen Raad werd heden opnieuw een schakings-quaestie bepleit. Zekere minder- jarige juffrouw uit Middelburg was met een koopman naar Antwerpen geweest om het carnaval bij te wonen en had daar met dien persoon in een loge ment een nacht op een kamer doorgebracht. De heer Mr. C. A. Vaillant, die voor den door de Middelburgsche rechtbank veroordeelden koop man optrad meende in het pas door deu Hoogen Raad gewezen arrest in de Haagsche schakingszaak de beste motieven te vinden ter verdediging van zijn client. De Hooge Raad heeft uitgemaakt, dat er actief optreden van den man moet zijn om de minderjarige te bewegen met hem mede te gaan. Ten deze nu had het minderjarige meisje het plan opgevat met den koopman naar Antwerpen te gaan, daartoe bewogen door zijne schoone voorspiege- lingen omtrent dat feest. Zij had onder een valsch voorgeven het huis van haar ouders verlatenwas per boot naar Dordt gereisa, had daar twee uur op haar carnaval-begeleider gewacht en was toen met hem naar Antwerpen gegaan. Als er hier geschaakt was, dan meende pleiter, kon men beweren, dht de koopman door het meisje was geschaakt. Ook de Hooge Raad bij zijn jongste arrest beslist, dat het verzekeren van het bezit der minderjarige eenigen tijd moet geduurd hebben. In de Haagsche zaak had de man het meisje voorgespiegeld met haar naar Amerika te zullen gaan, om haar als bijzit te onderhouden, terwijl hij haar eenige dageu als bijzit had gehad. In de Zeeuwsche zaak had de eenige voorspiegeling hierin bestaan, dat zij te Antwerpen ieder een afzonderlijke kamer zoude hebben. Volgens pleiter verstaat art. 281 Strafwetboek onder wegvoering, een handelend optreden van den schaker bij het verlaten van de woning der minderjarige. Dit wat hier niet geschied. En het verlaten vail de stad deed niets ter zake. Anders zouden er b. v. te Leiden naar de buitensingels ouder verschillende gemeenten liggen, een aantal schakingen zijn te boekstaven. De conclusie van het O. M. is bepaald op 7 Januari. Uit Venloo wordt gemeld Een waggon, met 13,000,000 in gouden munt en staven, met bestemming naar Engeland, komende van de Russische grens, bevond zich Vrijdag-avond bij den posttrein, die te 6.38 u. alhier uit Pruisen aaukwam. Drie gewapende personen begeleidden deze zending. Een paar maanden geleden hadden drie dergelijke zendingen in omgekeerde richling plaats. Aangaande het vaartuig, onder geleide van eeni"e Huizer visschers te Urk binnengebracht, verneemt men nader dat er omtrent de vrouw van den schipper geen ongerustheid behoeft te bestaan, daar zij bij hare familie te Groningen vertoeft. De schipper zelf moet in een opgewonden toestand de knechten van boord gezonden hebben en alleen achtergebleven zijn. 'Door belanghebbenden moe ten plannen beraamd worden hem liulp te doen toekomen om het vaartuig naar Leeuwardeu, de plaats van bestemming, over te brengen. lu- middels verneemt men, dat in het vaartuig een e ontstaan is. Men schrijft aan de Haarl. Ct.Als een zeldzame zaak verdient het feit vermelding, dat de heer A. Pomper, die van ziju 8= tot zijn 19° jaar als kweekeling op het blinden-instituut geplaatst, als volkomen blind zijnde, akte K 5 voor de wiskunde verkregen heeft, naar de wet op he middelbaar onderwijs. Hij was reeds m het bezit der akte voor het lager onderwijs en van de akte K 2 voor het middelbaar onderwijs en is seuert 1880 als lc onder wijzer voor defijne re hand werken geplaatst aan het instituut, waar hij zijn opleiding genoot. De heer J. A. Verkuyl stelt in de N. R. Ct. voor om toch eindelijk op de naamkaarten, die wij met Nieuwjaar en bij zoo vele andere gelegenheden onder elkaar wisselen, de Fransche intialen te ver- vangen door oprecht Hollandsche begiuletters. Waar- om "niet m. g. (met gelukwenschen) voor p. f.m. r. (met rouwbeklag) voor p. c.m. d. (met dankbe- tuiging) voor p. r. enz. Men heeft er slechts de proef van te nemen, en 't zal iedereen opvallen hoe lang deze overbhjtselen uit den Franschen tijd, tot schade voor onze moedertaal, hebben stand gehouden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 2