fi! Binnenland. Gemen^de berichten. II liefde. De regeering droeg een deel van de verantwoordelijkheid voor het succes van de vijanden der republiek, omdat de radicale regeeringen hare beloften met gestand doen. Een tweede reden van ontevredenheid vond de spreker in de voortdurende afwisseling der ministerien, die het parlementaire regime verachtelijk maakte. Met die ontevredenheid doen de vijanden bun voordeel; Erankrijk stond op het punt van door den laagsten aller mannen met voeten te worden getreden. Alle goedgezinden moesten de handen ineenslaan om de heerschappij van demagogisch despotisme te verbinderen. De rede was gencht tegen het ministerie. Leon Say stolde voor, de rede te laten drukken en verspreiden, welk voorstel later werd ingetrokken. Floquet kwam zwak tegen de rede op en kon wegens groot tumult niet altijd doorspreken. Ten slotte beloolde hij tegen de Boulangisteu met kracht te zullen optreden. Zeer onstuimig werd de deftige vergadering, toen Naquet het spreekgestoelte betrad, Naquet de vertegenwoordiger van het Biulangisme, de schnjver van de rumoerige redevoeringen van den „brav general." De toorn der beschreven vaderen kende geen grenzen en Naquet verliet de tribune zonder dat hij verstaan was. Later verscheen hij nog eens om het voorstel-Sav over te nemen, maar het werd met groote meerderheid verworpen en Naquet droop af. De rede van Lacour maakt grooten indruk in het land, en men verwacht, dat het radicale ministerie spoedig zal vervangen worden door een min of raeer opportunistisch. Len ministerieele crisis in 't zicht 1 Binnen de grenzen van Koning Humbert s ge- bied is vrouw uatuur rebelscli. De vulkaaan op de Liparische eilanden is thans in voile werking en dit gaat verzeld van een onderzeesche uitbarsting op een mijl afstand van den hoofdkrater. De zee kookt en damt en hemelhoog verheft zich de waterzuil, waarin zich de lava mengt, terwijl zware steenen omhoog geworpen worden. Het is een grootsch gezicht van Milazzo af op Sicilie. er- scheiden ingezetenen zijn met een stoomboot naar zee gegaan om het schouwspel nog van naderbij te zien. Belgie's Koning is hevig geschnkt door be- richten uit de biunenlanden van Afrika. Zijn Congo- staatZijn Congo-staat Bovendien zijn er weer werkstakingen en daarmee gepaard gnande woelingen aan de orde. Omtrent de werkstaking in Zuid— Belgie zwijgen in den laatsten tijd de berichten. Yele personen zijn gevat, zoodat de gevangenissen te Bergen en te Charleroi vol zijn. Defuisseaux en andere roervinken zijn door de politie overge- bracht naar Brussel, waar zij gevangen worden gehouden. Eene depeche uit Soeakin deelt mede, dat gene- raal Grenfell met 4000 man troepen de loopgraven en borstweringen van den vijand aanviel en zich daarvan stormenderhand meester maakte. De ver- liezen aan onze zijde zijn gering" seint de generaal„de vijand verloor meer dan duizend man. De overwinuing is volkomen. Binnen een half nur leidde eene charge van de kavallerie tot eene volledige nederlaag van de Arabieren. De vijand trok zich terug achter Ilashin en lamai eu de troepen van generaal Grenfell bezetten de positien, waaruit zij de Arabieren badden verdreven. Men is in China, wegens de schraalheid in de schatkist, aan het bezuinigen gegaan op de plech- tigheden, die in Februari a. s. zullen plaats hebben bij het huwelijk van den jongen Keizer. Dekosten zullen nu slechts 37,500,000 bedragen dat is ettelijke millioenen minder dan de oorspronkelijke ramiug. 't Is tusschen Rusland en Perzie nog altijd met geheel in 't reine. Volgens de Standard is de ware reden der verkoeling daarin gelegen, dat P"zie zekere, nog onbekende, beloften niet zou hebben nagekomen welke beloften voor een deel vervat moeten zijn in geheime bepalingen van het jougste handelstractaat. De Itussische regeering moet voornemens zijn een gewapende macht te zenden ter bescherming van den iiieuw benoemden Russischen consul te Mesjed voor het geval, dat de Perzische overheid hem hare bescherming mocht onthouden. Dr. Mezger is Zaterdag te 8,51 per Rhijnspoor naar Wiesbaden vertrokken, uitgeleid door een dienstknecht, twee dienstmaagden en doctor Lacave, zijn secretaris, die Donderdag volgt. Op verzoek van den beroemden doctor was er vrij wat politie aan het station, doch belangstellende vrienden of nieuwsgierige kwaadwilligen schitterden door hunne afwezigheid. Het voorbeeld van de gemeente Smilde vindt reeds navolging. In de gemeente Diessen was ecu onderwijzer werkzaam op eene jaarwedde van f JJ0. Die som was naar 's Raads meening te hooghij besloot daarom den onderwijzer eervol ontslag te verleenen en eene nieuwe oproeping te doen tegen eene jaarwedde van 400. Toen de onderwijzer hiervan de lucht kreeg, trachtte hij met den Raad een accoord te treffen. Hij bood n.l. aan genoegen te zul'.en nemen met eene vermindering van i jaarwedde tot 450. Dit accoord werd door den I Raad aangenomen, en daarmede de onderwijzer in zijne betrekking behouden. Naar men verneemt beeft net hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van dieren aan den Minister van Binnenlandsche Zaken een adres ingediend, waarbij wordt verzocht aan het verlangen der Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der geneeskuust tot het voortdurend muilkorven der honden niet te voldoen. TER IVEUZEN, 24 December 1888. Zaterdagnacht werden velen uit hun eersten slaap gewekt door het kleppen der brandklok. Ofschoou niets van vlara te bespeuren was, bleek het weldra dat werkelijk brand was uitgebroken m een der bangars aan de loskade bij het station alhier. De militaire en de burgerlijke brandweer was zeer spoedig op het terrein aanwezig. Dikke rookkolommen stegen van onder het dak op, doch van vlam of vuur was niets te zien. Bij onderzoek bleek dat turfstrooisel aan 'tbranden was, midden een hangar. Met inspanning van alle kracht c. dat de raad voor het opmaken van een plan bereid is; d, dat de gemeenteraad wel de voorkeur zou geven aan het bouwen eener geheel nieuwe school, bijaldien de geldmiddelen der gemeente, zooals zij tegenwoordig zijn, geen onoverkomelijken hinderpaal opleverden. 2°. Om den ontvangpost: //Gedeelte van het coed slot der rekening over 1887, hoofdstuk I, art. 2 der begrooting voor 1889 te vermiuderen met 500 en den hoofdelijken omslag met een gelijk bedrag te verhoogen eu alzoo te brengen op f 5870. Uit de beraadslagingeu bleekdat de leden algemeen van oordeel waren, dat volgens de wet de school uitbreiding en daardoor verbetering behoeft, maar dat, gerekend naar het werkelijk aantal schoolgaande kinderen, over het grootste gedeelte des jaars genomen, geen vergrooting noodzakelijk isevenwel wanneer de tegenwoordig gebruikt wordende schoolbanken door nieuwe worden ver vangen, dan is uitbreiding ongetwijfeld een ver- eischte. Yerder werd eene vergelijking gemaakt met andere naburige gemeenten, zooals Axel, maar aan de andere zijde weer de verschilpnnten in de bestaande toestanden aangetoond. Yoorts werd de vraag gedaan, of bij een te groot aantal kinderen in de dorpsschool geen leerlingen konden gezonden worden naar de school in den Groote-Huissenspolder, eene vraag, die ontkennend werd beantwoord. Vervolgens werd gevraagd, of voor de sticbting eener nieuwe of voor den verbouw der oude school een rijks— subsidie zou kunnen verkregen worden, hoewel de cemeente in dit geval schoolgelden zou moeten heffen waarna eindelijk een voorstel gedaan werd, om aan Grd. Staten te kennen te geven, dat de school in beteren staat zou gebracht worden, de oude schoolbanken door nieuwe te vervangen en later, wanneer zulks noodzakelijk scheen, een be- sluit te nemen tot vergrooting. Dit voorstel werd ingetrokken, doordien de voorsteller er op gewezen werd, dat, bij plaatsing van nieuwe schooltafels, het nu reeds te voorzien was, dat de ruimte voor plaatsing der leerlingeu te beperkt is. Daar het algemeene oordeel was, dat de scliool- lokalen met het oog op art. 18 van het Koninklijk besluit van 4 Mei 1883, Staatsblad no. 41, ge- m bukken voor de zielesmartze werd ziek. Y rees niets, fluisterde eene valsche stem haar in t oor de cerechtigheid vraagt maar een schuldige. De naatn, dien ge draagt, spreekt luider, dan uw onbe- crijpelijk gedrag. Wees gerustge zulfc met vcrvolgd worden. Dit" was voor haar een genadeslagze wierp zich op 't ziekbed eu drie dagen later was ze den dood nabij. De schandelijke beschuldigingen, welke Gabnelle getroffen haddeudrongen ten laatste door de muren der gevangenis en kwamen ter oore van Landregarde, waarschijnlijk om hem geene smart te sparen. Toen gevoelde hij, die zoo gelaten, zoo meester over zich zelf was een onuitsprekelijk verdriet en ook eene inwendige woede, die hem geheel omkeerde. Die ellendigenriep hij uit. Ze willen dus, dat ik haar doe sterven. Tot nu toe had hij zich ouverschillig verdedigd. Wel is waar antwoordde hij helder en duidelijk bij het verhoor, maar zonder zich de moeite te geven door krachtige en onomstootelijke bewijzen de zoo handig verdraaide punten der aanklacht te weerleggen. Hij was treurig en onzeker, geen zonnestraal verlichtte zijn levenspad, hij had geene hoop voor de toekomst, het ontbrak hem aan moed en kracht om zich te verdedigen, zooals het behoorde. De menschelijke boosheid trof zijn oprecht hart en de ongelukkige liefde ontnam aan zijnen geest alle energie. (Wordt vervolgd.) werd het vuur gedoofd. Het Wellslicht van den heer Yan IJsselsteijn bewees hierbij uitstekende diensten. Als men in aanmerking neerat, dat de hangars vol waren met branbare stoffen, waaroiuler vele vaten melasse, mag men gerust zeggen dat alles zeer gelukkig is afgeloopen. Een Engelsch matroos, die met zijn twee kameraads voorbij den hangar naar zijn schip ging, werd bij na het slachtoffer van zijn hulpvaardigheid. Bij zijn pogingen om eenige balen van elkaar te halen werd hij door den rook bevangeu en kreeg bovendien een dier balen op zijne rechterzijde. Hij werd door zijn makker kermend van pijn uit zijn benarden toestand verlost en door hulpvaardige handen naar het station gebracht waar hem weldra door Dr. Van Nes geneeskundige hulp werd verleend, ver volgens werd hij naar boord gedrageu. Naar wij vernemen is hij thans geheel hersteld. Heden morgen, met hoogwater, is op de Kalootbank, bij Borssele, gestrand de Engelsche stoomboot River Derwent, kapt. Richards, van Londen naar bier bestemd, met stukgoederen. Bij de Christelijk Gereformeerde gemeente alhier is beroepen de heer L. Bouma, predikant te Driesum, gemeente Dantumadeel in Fnesland. Na eenen gezegenden ouderdom van 88 jaren bereikt te hebben, overleed jl. Yrijdagavond alhier, do eerzame J an Kamerik. Had hij nog eenige dagen mocen beleven, dan zoude hij zijn 61Bte huwelijks- jaar hebben herdachtzijne nagebleven weduwe telt bijna 80 jaren. Hij was dan ook een van die achtenswaardige burgers van Ter Neuzen, waarvan wij indertijd melding maakten, die geboren en altoos noc woonachtig waren in hetzelfde huis, en er dus vertoefde als kind, jongeling, man en grijsaard. Zaamslag. In de vergadering van den gemeente raad op jl. Vrijdag, den 21 dezer, werd na rnede- deeling van een brief van Ged. Staten ter goedkeunng van het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag voor 1888, medegedeeld een schrijven van genoemd college, waarin het bericlit, dat volgens kennisgeving van het schooltoezicht, ae schoollokalen in het° dorp, die veel te klein en ook niet voor vergrooting vatbaar en in alle opzicbten ougeschikt zijn door nieuwe behooren vervangen te worden, waa'rom het verzoekt te mogen vernemen, wat in dit ceval de voornemens van den raad zijn. Iu verband met de groote uitgaven, in het volgend jaar voor het onderwijs te doen, wijzen Ged. Staten verder op het groote bedrag van het saldo van 1887, waarover ten behoeve van den dienst 1889 is bescliikt, zoodat het wel overweging verdient, dit bedrag te verminderen en den hoofde lijken omslag evenveel te verhoogen, ten einde m een volgend jaar niet verplicht te zijn, die belasting met een aanzienlijk bedrag in eens te verhoogen. Na voorlezing van dezen brief wordt mededeeling gedaan van het voor deze zaak ontworpen voorstel van Burg, en Weth., nl. 1«. Om aan Ged. Staten te kennen te geven a. dat de tegenwoordige schoollokalen onvol- doende zijn; b. dat de school naar het oordeel van den raad voor vergrooting vatbaar is door aanbouw van een lokaal wijzigd bij dat van 30 Aug. 1884, Staatsblad no. 197, voor 1 Jauuari 1889 in overeenstemming moesten gebracht worden met de regelen van eerstgenoemd besluit, werd thans een voorstel van den voorzitter in omvraag gebracht, luidende Aan Ged. Staten wordt te kennen gegeven, dat de raad genegen is: j 1°. de bestaande openbare school in de kom der gemeente door bijbouw van een lokaal aan de oostzijde uit te breiden 2°. de school aan de zuidzijde te verbreeden door het aanbouwen van een gang 3°. de oude schoolbanken door nieuwe te vervangenen 4°. een plan voor den verbouw op te inaken. Over de plaatsing der privaten zal later een besluit worden genomen. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aan genomen. Over de wijziging der begrooting voor 1889 in dier voege, dat het beschikte bedrag over het goed slot van 1887 in gemelde begrooting met f 500 zal worden verminderd en de hootdelijke omslag met een gelijk bedrag zal verhoogd worden, werd eenerzijds op den achteruilgaanden geldelijken toestand gewezen, zoodat bezwarend nog tot verhoo- ci„g van den hoofdelijken omslag kan worden over- cecaan doch anderzijds op de waarheid, dat, zoo thans de hoofdelijke omslag niet verhoogd wordt, het volgend jaar toch zal moeten overgegaan worden tot eene nog aanzienlijker verhooging. Het voorstel werd alsnu in omvraag gebracht en aangenomen met 4 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de heeren Riemens en De Kraker. De° hoofdelijke omslag voor de dienst 188!* zal alzoo worden geheven tot een bedrag van 5870, en het prelevement van het goed slot over de dienst 1887 in de begrooting voor 1889 met 500 worden verminderd. Zaamslag. Het work van de zoogenaamde sraok- kelaars schijnt niet altijd te bestaan in den fraudaleuzen invoer van zout of andere artikelen. Allhans toen een paar van die luidjes verleden week bij een landbouwer in deze gemeente hunne waar ten verkoop aanboden en de vrouw des huizes zich met het gekochte even verwijderde, wisten zij (n. 1. de smokkelaars) van deze gelegenheid behendig gebruik te maken, om zich eenig versch spek toe te eigenen, dat in hunne nabijheid aan wezig was, waarna zij spoedig het hazepad kozen. Ongetwijfeld hebben zij de gestolen waar wel als eene gocde ruil met hun zout beschouwd. ixel. De collecte, gehouden tot het inzamelen van giften voor de Oude en Nieuwjaarsbedeelingen alhier, heeft opgebracht 392,80 en 4 hectoliters tcirwe* Het vorige jaar was de opbrengst 351 en 12 hectoliters tarwe. Koewaclit. De heer J. Toussaint, ambtenaar 3' klasse, is van Overslag naar deze gemeente over- geplaatst ter vervanging van den heer Van Oije, die half December naar Oegstgeest vertrokken is. Koewaclit. De openbare school aan den Ouden Molen is wegens de keelziekte gesloten voor de kinderen uit die wijken der gemeente, waar de ziekte heerschende is. lMiilippilie. In de gemeenteraadszitting van Zaterdag jl. heeft de heer E. Lauret, benoemd hoofd der school te Overslag, zijn eervol ontslag bekomen als onderwijzer in deze gemeente, ingaande prirao Januari a. s terwijl de heer Ch. v. d. Eilt, van Koewacht, is benoemd tot tijdelijk onderwijzer om op gemeld tijdstip in functie te treden. Iloofdplant, 23 Dec. Een ingezetene, de heer S., geraakte Zaterdagavond half zeveu uur bij het huiswaarts keeren een klein half uur buiten het dorp met paard en sjees van een vrij steilen dijk. Zouder beduidend letsel liep alles af. De gewone zorgeloosheid dor voerlieden om geen licht bij avond te ontsteken, als ze op den steenweg rijden, was voornamelijk de oorzaak van de tuimeliug, die o zoo noodlottigeu afloop had kunnen hebben, zoowel voor den heer S. als voor zijnen medepassagier die nog maar 4 a 5 minuten in het karretje zat. Kanton Oostburg. Reeds geruimen tijd geleden werd hier zoowel als elders de niet ongegronde klacht geuit dat de aardappeloogst was tegenge- vallen, de verdiensten gedurende den zomertijd onge- regeld en gering waren geweest en als een natuur- lijk gevolg daarvan door velen de winter met be- zorgdheid en komrner te gemoet werd gezien. Sommigen beweerden dat „men er van den winter van hooren zou", daarmede te kennen willende geven dat er wel eens bij anderen Leentjebuur zou worden gespeeld, zonder ooit terug te geven m. a. w. dat er zou gestolen worden. Die profetie is reeds in vervulling gegaan. Te veld staande aardappelen werden zonder toestemming gerooid, hoewel ze door hunne kwaliteit de moeite van 't stelen niet waard waren. Hier en daar verwisselden de konijnen van eigenaars, zonder wederzijdsche toestemming zooals o. a. de vorige week te Heille plaats had. Een landbouwer onder de gemeente Schoondijke werd ook de klandizie gegund. Jammer maar dat de knecht er het ergst aan toe was. Door inbraak in 't convent, waar de knecht slaapt, had men zich zijne kleedereu toegeeigend, terwijl ook nog een paar dekens werden medegeuoraen. Wat die knecht raar zal hebben opgekeken, toen hij's avonds ('t was Zondag) thuis kwam. Bij een tweeden persoon in de gemeente Oostburg ging het nog anders. Wat zal die vreemd gezien hebben toenmaar ik wil de zaak niet vooruit- loopen. Om een buurvrouw een dienst te bewijzen had de man zich uit zijn woning verwijderd en toen hij eenigen tijd later weer binnentrad was hem een vsnare woste" ontstolen. Nu is 't van alge meene bekendheid, dat worst in't najaar een heerlijk eten is maar somtijds wel wat dorst veroorzaakt en daarom had de vrijmoedige dief of diefegge (wie weet het ook nog een hoeveelheid koffie meege- nomen. Dusbrood met worst en een „bakje" koffie, dat zou een kind met z'n moeder eten. Intus- schen de politie doet onderzoek en 't is maar te hopen, dat het tot ontdekking leidt van de daders. Dat de nood zich ook elders doet gevoelen is merkbaar aan de vele kooplui die postpapier enz. aan den man zoeken te brengen en bij menschen, die geen papier Doodig hebben brutaal weg om een aalmoes vragen. Ik wou dat ze maar in hun land bleven al die ongelukkigen ik gunde ze daar wat beters dan dat ze hier hebben en wij waren er met fatsoen van af. Nu heb ik nog iets te melden van meer vroo- lijken aard. De zangvereeniging Tot oefening en Uitspanning, directeur de heer J. v. Overbeeke, voerde Woens- dagavond voor de zesde maal eenige zangstukken uit in „Den Eenhoorn." Het programrna, dat uit 13 nommers bestond, was in drie afdeelingen ver- deeld. De uitvoering slaagde gelukkig en verschafte velen een prettigen avond en een gezellig samenzijn. Aan cezellige bijeenkomsten ontbreekt het hier anders niet.° Reeds hebben de drie alhier bestaande rede- rijkerskamers elk afzonderlijk een opvoering gege ven, en rusten zij zich weer al toe ten strijde om elk nog eens op de planken te koraen, zoodat dan door het geachte publiek zes zegge 6 tooneelvoor- stellingen zijn geslikt. Nu zal het muziekgezel- schap nog met twee concerten voor den dag komen waarop gewoonlijk meer muzikanten dan hoorders zjjn _"dus „m'n liefje wat wil je nog meer." Ik hoorde al vaak in andere gemeenten de klacht „Hier kan niets blijven bestaan" maar de hoofd- plaats van 't kanton 'oeijvert zich om die klacht ongegrond te verklaren althans in eigen midden. Vlissinffcn, 23 Dec. De torpedoboot Cerberus waagt voorloopig de verdere reis niet alleen, maar blijft te Aden tot de aankorast van een der mail- booten Drenthe of Soerabaya van de Rott. Lloyd, welke de Cerberus een paar dagen op sleeptouw zullen nemen. Een dezer booten wordt 10 a 12 Januari te Aden verwacht. Op last der justitie te Maastricht hebben de marechaussees een kind, dat bij zijne grootouders werd grootgebracht en tevergeefs door de wettige moeder was opgeeischtuit de grootouderlijke woning gehaald en aan de moeder overgegeven. Yooraf echter had deze laatste, die te Parijs woont, beproefd het kind zonder medeweten van de arootouders ilit de school mede te nemen, waar- te<*en zich de onderwijzer had verzet, op grond, I dat hij de moeder niet kende en het kind hem door de grootouders was toevertrouwd. Naar men thans met zekerheid verneemt, is de politie te Amsterdam de daders der gelukkig 1 IvV laid j v» (niiiov.1 ti uesiutt viiu r iviti ,11

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 2