if i Gemengde berichten. BURGERL1JKE STAND. Telegrafische berichten. TER NEUZEN, 18 December 1888. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbaiik te Middelburg. HULST. AXEL n boschkapelle. ongewone bedrijvigheid gaf. Onder de aanwezigen merkte men op leden der Eerste en Tweede Kamer en veel hooggeplaatste geestelijken. Het programma werd getrouw gevolgd. .Na het mannenkoor had de opening plaats der vergadering door jhr. Jos. de la Court, die een telegram voorlas van Kardinaal Rompolla, daarna voorlezing door den heer Kolkman, van a. een adres aan Z. H. den Paus, b. een adres aan H.H. D.D. 1TH. den aartsbisschop en de bisscboppen van Nederland. Vervolgens hield Dr. H. J. A. M. Schaepman een rede, die een uur*duurde, onder onophoudelijke bijvalsbetuigingen en verwekte veel geestdrift en werd na het sluiten der vergadering door den voorzitter, door bet mannenkoor aangeheven, het Wien Neerlandsch Bloed, dat staaude door aanwezigen werd aangehoord. Meerdan 2000 personen woonden de vergadering bij. Yan den gemeenschappelijken maaltijd, die nu volgde in het Gebouw voor Kunsten en Weten- scbappen werd druk gebruik gemaakt. Yelen waren genoodzaakt in de restaurants en hotels het maal te gebruiken, daar de zaal van het gebouw geheel bezet was. In eene vergadering der besturen van een achttal landbouw vereenigingen in Noord-Braband is met algemeene stemmen besloten, voor goed te breken met de tegenwoordige wijze van contraeteeren met de Suikerfabriekanten. Naar de N. Asser Ct. verneemt, is Vrijdag te Assen een particulier telegram uit's Gravenhage ontvangen, volgens hetwelk door den K.oning is vernietigd het"besluit van den gemeenteraad van Smilde, om de 8 onderwijzers aan de openbare lagere scholen in die gemeente met 1 April a. s. te ontslaan. De heer L. A. van der Bentonderwijzer met acte voor het Fransch aan de openbare school B alhier, hceft eene benoeming ontvangen naar een der openbare scholen te Utrecht, met een traktement van f 700. Voor de vacature van predikant bij de Chr. Ger. gemeente alhier, is een tweetal opgemaakt, bestaande uit de predikanten (alphabetisch gesteld) L. Bouma te Driesum en D. Tibben te Wezep. Gedurende de 2de helft der maand November is door het postkantoor alhier de volgende onbe- stelbare brief verzonden aan het adres van W Theunen te Middelburg. Axel. Met ingang van 1 Januari a. s., zijn de ambtenaren bij 's Rijks dir. bel. A. W. Rijnberg van Axel naar Heinkenszand en P. \ersluijs van Heinkenszand naar Axel, verplaatst. Koewacht, 17 Dec. Ook in deze gemeente hebben zich eenige gevallen van besmettelijke keelziekte voorgedaan, waarvan een met doodehjken Het hulpkantoor alhier is van af heden - opengesteld voor inlagen en terugbetaliugen betref- fende de Bijkspostspaarbank. In den avond van 14 dezer om ruim uur is een felle brand uitgebroken in de woning met annex stalling van den arbeider C. L. van Puijenbroeck, te St. Jansteen, buurt Heikant. Het vuur nam oogenblikkelijk zoodanig toe, dat aan redden niet te denken viel, nog te meer daar de meeste buren reeds te bed lagen en ook weimg water voorhanden was slechts enkele stukken huis- raad zijn dan ook maar gered kunnen worden, terwijl overigens huis met stalling, inboedel en een partij liout, een prooi der vlammen zijn ge- worden. Inboedel en gebouwen waren verzekerd. Naar het schijnt moet de oorzaak gezocht wor den in het ouivallen van een petroleumlampje op den zolder, waar de kinderen zich zouden te ruste gaan begeven, en de moeder daarbij een brandend petroleumlampje had gebruikt om de kinderen te bed te helpen. 's Gravenhage, 18 Dec. Tweede Kamer. Oor- logsbegrooting. De Minister van Oorlog verzekerde den heer Lieftinck dat, het land verdedigbaar is, mits men zich behoorlijk voorbereide. llij streeft naar bezuiniging maar een vast eindcijfer is volgens hem ongewensclit. Het drankverkoop in de cantines moet aan de corpscommandanten overgelaten wor den het gebruik is trouwens thans zeer gering. Hij wil overwegen de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel tot de schutterijen uit te breiden. Indiefi er pressie wordt uijgeoefend ten voordeele van eigen hulp zal hij dien doen ophouden. De pupillenschool moet vooralsnog gehandhaafd worden. Bij het hieropvolgend debat verweet de heer Fabius aan den heer Domela Nieuwenhuis diens afwezig- heid in de sectien. Deze antwoordde dat hij zich niet aan beleedigingen wilde blootstellen. De heer Van der Feltz zeide, dat hij zich over geen krenking te beklagen had. De rechtbank heeft in hare zitting van 18 Dec de volgende vonnissen uitgesproken Y. V., oud 57 j., werkman te Zuiddorpe, is wegens beleediging vrijgesproken. 1". L. F. S., oud 65 j.; 2°. L. S., oud 30 j., te Overslag, zijn wegens strooperij ieder veroordeeld tot 1 boete of 1 dag hechtenis. H. B., oud 72 j., landbouwer te Sint Jansteen, is wegens mishandeling en beleediging veroord. tot 5 boete of 5 dagen hecht. C. W., oud 22 j., werkman te Axel, is wegens mishandeling veroord. tot f 3 boete of 3 dagen hecht. L. F. Ph., oud 21 j., arbeider te Clinge (Zee- land), is wegens wederspannigheid veroord. tot 10 dagen gevangenisstraf. L. J. B., "oud 20 j., varensgezel te Ter Neuzeu, is wegens het plegen van ontuchtige handelingen veroord. tot 14 dagen gevang. J. B. v. C., oud 50 j., schilder te Rapenburg (Stoppeldijk), is wegens verduistering veroord. tot 6 maanden gevang. Men leest in de Tijd Naar ons van hoogst betrouwbare zijde wordt medegedeeld, schijnen stadgenoten in geen geval meer op de hulp van Dr. Mezger te mogen reke- nen. Eene dame van aanzienlijken stand, die zich onder zijne behandeling wilde stellen, werd dezer da<ren op 's dokters eigenaardige manier door hem wegsrestuurd, zoodra hij van haar vernomen had, dat "zij eene Amsterdamsche was. Nog onder den indruk van den rnoord, door een drietal bedelaars verleden week gepleegd, hebben zich te Stolwijk ruim zestig ingezetenen dezer gemeente, met het Geraeentebestuur aan het hoofd, tot eene vereeuiging geconstitueerd. De leden dier vereeniging hebben zich verbonden, voortaan geen crifien °meer aan bedelaars uit te reiken. Men hoopt daardoor dit volkje, dat voor alien een last en voor velen door zijne brutaliteit eene bron van ancst was, uit de gemeente te weren. Als in oinliggende gemeeuten dezelfde maatregel toegepast kon worden, zou zeker menigeen meer gerust zijne woning verlaten, dan hij in den laatsten tijd doen kon. Omtrent den moord zelf kan vooralsnog alleen worden medegedeeld, dat verschillende getuigen door den rechter-commissaris zijn gehoord. Welke duivel heeft hier de hand in 'tspel en stelt er belang in om mij te onteeren en ongeluk- kia te maken. Het proces was rechtvaardig lk voerde het om mijn rechtmatig eigendom te knjgen, maar nog meer om mijne familiebetrekkingen te leeren kennen. „Gij gevoelt nu het gewicht der bijzonderheden, welke wij besproken hebben. Ten aanzier. der misdaad kon de rechtbank aan de schuld van den dokter twijfelen ;maar deze twijfel verdwijnt door het ge- drag van den student. „Neen, mijnheer, bewijs mij toch eerst, dat lk aan de misdaad schuldig ben, eerge mij met zulke hardnekkigheid aanklaagt." „Zeg liever met zulke overtuiging, want de feiten °en bewijzen zijn verpletterend. Bij de m- lichtingen, die men omtrent u ingewonnen heeft, is ook mevr. Herbelet ondervraagd. Zij verklaarde inderdaad een proces tegen u gevoerd te hebben wegens eene door u gevorderde som, waarvan echter in de papieren van haren man niets vermeld was. Gij hebt het van rechtswege gewonnen, daar men bij den dood van den notaris noch geld noch pa pieren in uw bezit vond. Yerder verklaarde de dame eene scbuldbekentenis van 20,000 franken aan u gevonden te hebben, maar tevens een be wijs, dat gij de som ontvangen hadt." Landregarde legde zijn hoofd tusschen de handen, als iemand, die zich niet meer de moeite heeft om zich te verdedigen." ,/Zult ge nog ontkennen? vroeg de rechter, den beschuldigde een papier voorhoudend, dat met de handteekening van den overleden notaris voorzien was en waaarop eene verklaring stond, dat gemelde som op eenen bepaalden datum aan Landregarde was betaald." „Of wel de notaris was een eerloos man, of het stuk is vervalscht riep Landregarde opstaande. „De heer Herbelet heeft u in zijn leven gedurende twaalf jaren bewezen, dat hij geen eerloos man kon zijn," zeide de rechter op strengeu toon. #Maar dit stuk is valsch Bewijs mij, welk belang iemand kon hebben om dit stuk te vervalschen „Hoe zou ik dat kunnen. Ik gevoel nu de geheime strikken en dradeu die mij gespannen werden om ze te ontwarreu is mij onmogelijk. „De eenige in deze zaak betrokken persoon is de weduwe Herbeletging de rechter voort. ffDeze heeft echter het proces gewonnen en het papier kon haar slechts schaden. Het bewijst wel, dat u niets meer toekomt maar tevens ook, dat gij schuldeischer geweest zijt, wat zij in het proces ontkende. Ge ziet dus dat deze dame dwaas zou weweest zijn, indien ze het stuk vervalschte, daar het in haar nadeel pleit, ^afgezien van'tgevaar waaraan zij zich blootstelde. ;/lk zweer u op mijn eerewoord. ,/Zweer niet; het gerecht wil bewijzen en geen eed. Yooralsnog zijt gij de man, die op een en .twintigjarigen leeftijd beproefd heeft op onrecht- vaardige wijze in 't bezit eener beduidende som geld te komen. Docb die zaak is afgedaan en de rechtbank zal ze niet meer oprakelen. Maar ik moet u bekeunen, dat deze misstap in uw verleden niet te uwen gunste pleit in het aanstaand proces. ,/Wat vermag ik tegen mijn lot ,/Ik spreek slechts van uwe daden. „Daarover heb ik u geantwoord. Er ontstond eene kleine pauzerechter en aan- geklaagde schenen geheel vermoeid. B (Wordt vervolgd.) In het dorpje Losdorp (prov. Gron.) wilde in den nacht tusschen 11 en 12 dezer eene steen- fabriekant met de noorderzon vertrekken en alle roerende goederen medenemen, zonder aan zijne nog aanwezige Duitsche werlieden, hot verschuldigde loon (p. m. 1000) te hebben uitbetaald. De werklieden, geholpen door oud en jong, hebben toen het huis omsingeld en ten slotte de glazen ingeworpen. Van den fabriekant hebben zij toen in afkorting 125 ontvangen, benevens een wissel op zicht. Ken zeker bekend zaakwaarnemer te Groningen, die als raadsman voor den fabriekant optrad, moet eenige revolversehoten gelost hebben, zonder echter iemand te raken. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Sedert eenige weken werd te Breda zekere H. vermist. Hij was eenskiaps verdwenen en had verder niets meer van zich laten hooren. Ofschoon de ouders wel niet veronderstelden, dat hem een ongeluk was overkomen, maakten zij zich toch, en terecht, ongerust. Dezer dagen echter werd hun ongerustheid weg- genomen, doordien zij uit Genua een brief van uen vermiste ontvingen, waarin hij zijn ouders me.de- deelde, te Rotterdam als leerling-machinist te hebben dieust genomen op een stoomschip, wijl het nergens werk had kunnen bekomen. Hij vertrok nu uit Genua naar Philadelphia en men kon hem einde Januari 1889 te Rotterdam terugverwachten. Door den heer J. Adriaansen te s Heeren- hoek, agent der N. A. S. M., is van een der einigranten aan boord van de „Zaandam" op reis naar De °Argentijnsche Republiek het volgende schnjven ontvangen uit ^Corunna (Spanje) 8 December 1888 Waarde VriendBij dezen laat ik u weten, dat wij tot hiertoe eene heele mooie en voorspoedige reis hebben gehad. Er mankeert niets aan, dan dat wij nog wat onaangenaam zijn van de zeezickte; want daar° hebben wij ongemakkehjk van gehad. Wat den kost betreft, die is zoo goed, dat ik het te huis nooit zoo heb gehad, en toch had ik het ook daar zoo slecht niet. Wij krijgen veel vleesch, verder erwtensoep, witte kaas, komijne kaas, en des Vrijdags zoutevisch. In een woord: de kost is aan boord opperbest. Wat de reis betreft, die is beel mooi. Wij hebben wel groote golven ontmoet, maar bij de En^elsche en de Fransche kusten haden wij geen oogen genoeg om te kijken. De krijtbergen heb ik° niet gezien, die zijn wij 's nacbts gepasseerd, slechts het licht der vuurtorens zagen wij in de verte blinken. Ohet is prachtig om dat alles te aanschouwen. Nu zie ik op het oogenblik rotsen met torens er op, dat is een onbeschrijfehjk prachtig gezicht. Wij moeten nunog 200 Spanjaarden aan boord nemen, van daar dat ik dezen brief kon schrijveu en op de post doen. Zeg aan de menschen die nog meegaan, dat ze toch groene zeep, raeebrengeu om te wasschen, want ie is hier niet, en dat ze ook handdoeken en schoon goed medenemen. Ze kunnen ook eenige kistjes sWren meevoeren, als ze maar zoo wijs zijn, dat ze° uit ieder kistje een tiental sigaren nemenze be- hoeven er dan geen inkoraende rechten van tebetalen. Doe de complimenten aan vrienden en beken- den en zeg, dat ik blij. ben, dat ik's Heerenhoek verlaten heb. Wij zijn met 540 Hollanders op het schip. Wij hebben nog een hnlven dag kwaad water maar daarna is het net zoo goed, of ge in het ,/Paardegat" vaart. Nu heb ik geen tijd meer de loodsen komen aan boord G. Ct. Iemand in de omstreken van Alkmaar, zou een paar jonge varkens naar een vriend op een naburig dorp brengen. De diertjes werden in een korf geplaatst en op den wagen gedaan. De vrouw van den boer had een pak met allerlei Sint Nikolaas- aebak gevuld, achter op het voertuig gezet, als een verrassing voor de kinderen van den vriend, waar de biggen bezorgd moesten worden. Toen het dorp bereikt werd, waar de varkentjes een gemakkelijk tehuis zouden vinden, bleek het dat de dieren los op den wagen rondkuierden. De korf, die niet al te stevig was, had geen weerstand kunnen bieden aan de pogingen der biggen om zich vrijer te bewegen. 't Ergste was evenwel, dat de varkentjes het pak met gebak hadden ge vonden. Aan den inhoud hadden zij zich zoo te goed gedaan, dat zelfs niet een stukje was overgebleven. De zaken der Panama-maatschappij beheerschen in de laatste dagen alles te Parijs. De bom is eindelijk gebarsten, en de Fransche regeering heeft eene wetsvoordracht bij de Kamer ingediend, om aan de maatschappij te vergunnen hare betalingen voor drie maanden te schorsen. Zij heeft in ronde cijfers vijftien honderd millioen aan aandeelen en obligatien uitgegeven. Zooals iedereen weet, had de Panama-maatschappij in den laatsten tijd geen cent vertrouwen meer aan de beurs. Volgens later .telegrafisch bericht, heeft de Kamer de voordracht der regeering verworpen met 262 tegen 188 stemmen, en zal zich dus in deze zaak niet mengen. Na het gebruik van aardappelen met Amen- kaansch spek, den avond te voren, hebben zich Zondag in de artillerie kazerne te Antwerpen bij een 80tal manschappen ziekteverschijnselen voorge daan, welke blijkbaar aan vergiftiging moeten worden toegeschreven. Een deskundig onderzoek is ingesteld. In Engeland heerscht sedert eenige dagen hevige mist. In Glasgow liepen tien menschen in het water, van wie er vier verdronken. Te Londen begint de mist ook reeds de huizen binnen te dringen en niet alleen in het Lagerhuis, maar ook in de zaal waar de Parnell-commissie den bekenden kapitein Boycott zelven als getuigo hoorde, had men er veel last van. Van den dikken nevel maakte een man, Bill Atkins geheeten, gebruik om in Bermondsey aan de overzijde van de Theems een vijftienjarig meisje te vermoorden. In een kofliehuis trachtte hij haar de keel af te snijden en liep toen de straat op. Ondanks den mist werd hij achterhaald en gevat. Het meisje keude den man niet en had niets met hem te doen gehad, maar de man had haar zonder eenige reden zijn mes in de keel gestoken. Men denkt daarom weer aan de mogelijkheid, dat deze Atkins de moordenaar van Witechapel is. Yan 1 tot 15 December 1888. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 4 Dec. Coenradus Johannes Kleijweg, oud 52 j. jm., en Wilhelmiua Johanna Maria Nolson, oud 31 j. wed. 13 Dec. Dominicus van Hecke, oud 23 j. jm., en Tannetje Catharine de Regt, oud 20 j. jd. Izaak Hamelink, oud 21 j. jm., en Janna de Putter, oud 24 j. jd. Jan de Doelder, oud 24 j. jm., en Elizabeth Dieleman, oud 21 j. jd. Petrus Yolkerijk, oud 20 j. jm., en Rosalie Marie Doppegieter, oud 28 j. jd. Huwelijks-voltrekkiugen. 7 Dec. Hendrikus Alexander Hulstaart, oud 24 j. jm., en Jacoba Sol, oud 21 j. jd. Geboorten. 6 Dec. Marinus, z. van Mattheus Romein en van Jacoba Elisabeth Ringelberg. 7 Dec. Johannes Leopoldus z. van Desiderius Spietaal en van Maria Lagroe. 8 Dec. Anna Maria, d. van Jacobus Autonie Bedet en van Cor nelia Pieternella Machielsen. Maria Cornelia, d. van Geerard Meulenberg en van Maria Cornelia van Wijck. 11 Dec. Adriaan, z. van Maartje Louisa Versluijs. Cathalina, d. van Jacobus Dooms en van Jacoba Dieleman. 13 Dec. Rosalie Sophia, d. van Johannes Michiel Jacobs en van Amelia Sophia van der Straeten. 14 Dec. Adriaan, z. van Adriaan Mechielsen en van Alida Zegers. 15 Dec. Pieter Gelein, z. van Geleijn Buijze en van Neeltje den Hooglander. Pieter Jacob, z. van Cornelis Vermeulen en van Janneke Cornelia Blok. Overlijden. 2 Dec. Theophile Anthou de Winne, oud 20 m., z. van Augustus en van Leonia Maria van Waes. Maria Wilhelmina Oudraad, oud 28 j., d. van Gerrit en van Maria Wilhelmina van Oosterom (beiden overl.) 4 Dec. Johannes Hen- drik Adriaansen, oud 1 m., z. van Johannes Hen- drik en van Cathalijntje Verheule. 7 Dec. Jacoba Klaassen, oud 21 jd. van Michiel (overl.) en van Adriana de Jonge. 9 Dec. Maria Adriana Hame link, oud 1 j., d. van Jacobus en van Florentina Maria van Driel. 12 Dec. Hendrika Cornelia Jacoba Kolijn, oud 6 j d. van Cornelis en van Janna van den Hout. 14 Dec. Francois Jacobus Koole, oud 4 j., z. van Cornelis en van Theodora de Doelder. Geboorten. 7 Dec. Josephina Paulina Florentina, d. van Josephus Muller en van Anna Coleta Ver meulen. 8 Dec. Elisa Isabella, d. van Andries Magnus en van Rozalia Fidelia Coleta Pauwels. 10 Dec. Pieter, z. Laurens Lobler en van Catharina Lantner (wonende te Namen, Belgie.) 11 Dec. Irma Maria d. van Franciscus Taalman en van Florentia Yerstraeten. Overlijden. 1 Dec. Anna Philomena Francisca Verbist, oud 22 m., d. van Gustaaf Marinus en van Cornelia Petronella van den Broek. 3 Dec. Christina Jacoba Rodrigo, oud 63 j., echtg. van Marinus Philippus Sicardie. 7 Dec. Elisabeth Cornelia van Opdorp, oud 51 j., wed. van Job. Fr. Heirman. Fredericus Martinus de Wolf, oud 10 m., z. van Johannes Augustinus en van Carolina Boeijkens. II Dec. Leonia van Gelderen, oud 5 j., d. van Petrus Johannes en van wijlen Maria Francisca Mortier. 14 Dec. Maria Johanna Everaard, oud 58 j., echtg. van Pieter de Schepper. Huwelijks-aangiften. 12 Dec. Gerardus Cor nelis Borghstijn (van Hulst), oud 31 j., jm. en Johanna Wisse, oud 24 j., jd. 13 Dec. Pieter Schuitvlot, oud 20 j., jm. en Sara van Drougelen, oud 20 j., jd. iii_ t\ Huwelijks-voltrekkingen. 6 Dec. Abraham l)ees (van Zaamslag), oud 22 j., jm. en Janna Diele man, oud 22 j., jd. Geboorten. 2 Dec. Joan, z. van JanHendnk Jacob Quarles van Ufford en van Adriana Maria Roliua Collot d'Escury. Diua Johanna, d. van Pieter van de Velde en van Kriua Meesen. Jacobus, z. van Adriaan de Ruijter en van Maria Buijze. 4 Dec. Leuntje, d. van Cornelis Duerink en van Janna Bolleman. 9 Dec. Aaltje, d. van Wil em Oppeneer en van Jacoba Pieternella van de Velde. 13 Dec. Jan, z. van Jan van Doeselaar en van Geertrui Hamelink. 14 Dec. Elisabeth, d. van Gijsbregt Heijnsdijk en van Paulina IJzebaert. August Adolf, z. van Joseph Francois Dieleman en van Yirginia Weemaes. Overlijden. 2 Dec. Jan Verstraten, oud 7o J., echt^. van Hebrina Zegers. 13 Dec. Maria Joanna Livina L'Ecluse, oud 22 j., d. van Dominicus Franciscus en van Leocadia Bastelaere. Overlijden. 1 Dec. Johannes Leonardus Mel, oud 23 d., z. van Jacobus en van Rosalia Kox. 3 Dec. Amelia Maria Modde, oud 3 j., d. van Eduardus Bernardus en van Maria Virginia Josephina

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 2